Burgerwacht van IJperen. WEI- ZAAILANDEN A Briefwisseling dep Toekomst. AVELGHEM, Verschillige Tijdingen. iH ARKPRIJZEN. mmzm mm Beslissende Toewijzing (HOMMELLAND) TE POPERINGHE. TOESLAG 8 Februari 1875, 1 - Mijnheer uitgever der Toekomst De Majoor, hoofd der Burgerwacht Voorzitter van den Opnemingsraad, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Raad zich zal veree nigen den 5 Februari aanstaande, ten 9 ure 's morgens, in de Beneden- Zaal van het Stadhuis, om te be- statigen over de reclamatien welke zouden kunnen gedaan worden door de personen geboren in 1853, alsook over degene der wachten vóór 1853 geboren en recht hebbende op vrij stelling. De bevelhebber der Burgerwacht, denkt te moeten herinneren aan de genen die veranderen van woonst of verblijf, de verklaring ervan moeten doen binnen de vijftien dagen, in het Bureel van den Staf der Burgerwacht, op straffe van 5 tot 15 fr. boete, ge lijkvormig de artikels 12 en 13 der wet van 8 Mei 1848. A. HYNDERICK. VAN GOEDE De Notarissen VAN SCHOOTE te Gent, en VAN DER MEERSCH te Aude- naerde, zullen openbaerlyk verkoopen Koopen 1, 2 en 3. Een blok schoo- ne WEIDE en goede ZAAILANDEN, (waarvan de daaropstaande gebouwen den pachter behooren) gelegen te Pope ringhe (Helhoek), sektie K nos 1111 tot en met 11143, 1115 tot en inbegrepen U22 te zamen groot 2 h. 63 a. In pacht bij Ch. Tahon, ten geringe prijze van fr. 300 's jaars boven alle las ten, met recht van gebruik lot 1" Octo ber 1875. Slechts ingesteld fr. 12000,00. Koopen 4, 5 en 6. Een blok goed ZAAILAND, alsvoren, wijken Hips- en Schoudemoeithoeken, sektie K nrs 65 66 en 75, met eene totale grootte van 74 aren. Instel fr. 8350,00. Koop 7. 54 a. 20 c. ZAAILAND alsvoorcn. Schoudemoeithoek, sektie K, n1' 36. Inprijsstelling fr. 4700. Koop 8. 28 a. 30 c. WEIDE, als voorgaande, sektie K, nr 93. Slechts gebracht op fr. 1550 Deze 5 koopen in pacht bij Ch.-L Verheyle, ten geringe prijze van fr. 52; den jare boven alle lasten, met recht van gebruik tot in October 1875. 9 en laatsten koop. Een CIJNS- GROND, waarvan de gebouwen den pachter behooren, als boven, wijk O. L. V. Haegcbaerthoek, Sectie G, nos 775, 776 en 777, groot 19 a. 20 c. In pacht bij L. Camerlvnck. Boomprijs 75 fr. Slechts ingesteld fr. 750. om 1 ure namiddhg ten Stadhuize te Poperinghe. De iwee stukken Elenadrama met zang in 4. bid rij vendoor Nap. Dtslanberg, en Holsebotse, blijspel met zang in 1 bedrijf door H. Van Peene, ju „derdaad door iedereen met den grootsten •nesldrifi onthaald en met de rechtzinnigste "oedkeuring toegejuicht geweest, 'l Is genoeg 2,,„gen dat al de akteurs zich op eene onberispe lijke wijze van hunne taak gekweten hebben en nieuwe bewijzen gegeven hebben van hunne bekwaamheid en bunnen- vooruitgang. Zulke leerzuchtige pogingen, zulke loffelijke taal- en tonneelorfeningen in eene stad gelijk Poperinghe verdienen zonder tegmzeg door alle weldenkende burgers geëerbiedigd en ten hoogste aangemoedigd te worden. De medewerking van Mev. Fauconnier en hare dochter, die hier sedert lang voor hare welbeken de talenten de sijmpathie van het publiek genieten, heeft zeker niet weinig bijgebracht aan den schitterenden bijval dezer kunstfeest, maar eik- heeft door zijne bijzondere verdiensten even veel aandeel in de eer welke dusdanige bijval aan de maatschappij en aan haren ijverigen voorzitter toebrengt. Wij hadden cenen artikel gereed over den properen toestand onzer stad en over de modder- bergen die men sedert eenige weken en op veel andere tijden in hare bijzonderste straten ont moet maar, daar onze correspondentie te groot zoude zijn, zullen wij hem behouden lot de naaste week. 27 Januari 1875. In plaats van onze liberalen in eene kist te sluiten om ze te begraven zoo als de heilige gebal semde Vrijheid voorstelt, zouden wij liever de propositie aanvaarden van een' overgrooten ka- iholijke inenschenvriend welke in de jaren 1840 en volgende al de armen had willen doen in een schip sluiten; het schip in dc zee zenden en het dan door buskruid doen ontploffen. Met dit middel, uitgevonden door dat groot verstand, zou niet een liberaal meer overblijven iaoals er alsdan niet een' arme zou overgebleven zijn. Hoe vindt gij hel?? Vaarwel zwarte Vrijheid ge slacht van Prrelje en veel onfnalbare met hem die veel babbelen wat zij zelf niet weten.Wij zullen u wel kloppen van dit jaar.Ge krijgt reeds DERTIG jaar eene reusachtige buis maar deze van 1875 zal al de andere in lengte en breedte overtreffen. Men zal er kanons letups mede kunnen vervaar digen voor uwe vrienden de baanstroopers van Spanje, genoemd Carlislen. Afgeluisterd maar 7.eer Eerw. Vader ik durf't ander niet biechten ah! Zeg maar, vriendschap, ik ben Onze Heer in burgerskleêren en ik kan alle zonden vergeven. Maar 't is zoo leelijk en ik hebbe zooveel kwaad gedaan. Zeg, ik luister reeds. Gaat gij het aan niemand zeggen. Wat peist ge dan, Joannes Nipocemus heeft zich laten in 't water werpen liever dan te zeggen wat de koningin gebiecht had en ik zou dat ook alzoo doen- Als het zoo is zeg ik ik was te Kortrijken ge weet wel waar de kerk zangers geweest hebbenop den Koei- marktin denBonten Os, Mijnheer Och! Heereü vuilaard!!! waar dat de ge looptHoud u vast of ge zinkt in de hel Ien ik kan u geene absolutie geven in zulk een slecht huis LEn die kerkzangers, ja 't is waarwaar niet een TREFFELIJK man zijn' voet zou durven stellen weg van hier weg verdoemd in het eeuwig vuur FoeiFoei Wel Menheere toch'k was alleen niet ik 'k was met l)W BROEDER. 0! zwijg zwijg'k weet datwas 't met U Zeg het toch aan niemand wat zou men loch van mij meenen die heele dagen in 't klooster VERKEER zwijg, zwijg en PAX VOBIS, de vrede zij met u. Alles is vergeten en vergeven. Zwijg zwijg om Gods wilProficiat. Virginie zegt dat da Pijlaarbijter liever naar Pr..pot gaat, dan naar Escanaffles. Zou dat waar zij n Troepi van Heestert reedt naarRijssel te PAARD en Troepi van Avelghem rijdt naar Heestert PER VOITURE. E- A. E. Rousbrugge, 21 Janrari 1875. Ben 11 dezer is alhier, na eene langdurige en pijnelijke ziekte, iu den jeugdigen ouderdom van 24 jaren, overleden den heer Achille Claeysoone, leerling voor ingenieur der stadswerken aan de Hoogeschool van Gent. Zijne ter aar^bestelling bad met veel plechtig heid op Maandag 18 daarop volgende plaats. Vele kennissen en vrienden waren eene laatste hulde aan den betreurden jongeling konnen bren gen. Onder anderen bemerkte men dat de hoeken van het baarkleed door leerma'kkers uit de Hooge school werden gedragen, terwijl den lijkstoet door nog veel anderen en eene groote menigte dorpbewoners gevolgd werd. Diep was den indruk welk dit lijkgevaarte op elk rechtschapen bert op elk weldenkend Rousbtuggenaar maakte. Geen wonder, Achille was een goede jongen. Rond van inborst, vol ijver voor het goede en hel nuttige, zoo was hij van allen bemind en geëerd; als uitstekend stu dent was bij de hoop zijner ouders en naarslbe- staanden, ook eene glinsterende star voor de toekomst zijner geboorteplaats. Achille was een overtuigde rlaming.... hij begreep de schoonheid van eigen taal en zeden en wist dat Vlaanderen's verzwakking alleen te wijten isaan hel verwaarloo- zen zijner zelfstandigheid. Ook Achille was vrijheidsminnend geene verslaving kon zijn brein stooren. En, waarlijk.' zoo een laatste over schot ter rust zien dragen, doet zeer aan het hert. Aan den boord des grafs wierd hij vaarwel gezegd door twèe zijner leermakkers. Eerst in het fransch door een waalsche vriend, die de baan van zijn studieleven afteekende, en dan in het vlaamsch, door den heer Voorzitter van het taal minnend studentengenoolsch» 't Zal wel gaan», die het gezellig leven, den rijkbegaafden geest en den pijnelijken ziektenloop, met zoo veel kunde, zeo veel indruk uiteenzette dat elk omstander een traan uil het oog aan de laatste rustplaats van den betreurden jongeling heeft gelalen. Dit alles volbracht, verliet eenieder langzaam en treurig het kerkhof en de studenten van Gent plaatsten eene onsterfelijke kroon op zijn graf. Aanveerdt, Mijnheer, de verzekering Jroijner achting. XX. »8Qprrrr-ï=— Men schrijft uit Gent aan een blad van Antwerpen dat het St-Jooris Gilde van Gent, een kunstvoorwerp, welke het in zijn bezit had en eene groote kunstwaarde bézit, zou verkocht hebben. Het is een zilveren beker, die vroeger door Albert en Isabella aan het St-Jooris Gilde werd geschonken. Het is M. de baron de Rothschild te Parijs, die hem voor 25,000 fr. zou hebben gekocht. De Vlamingen zullen het vertrek naar den vreemde van dit kunstvoorwerp betreuren. De twee hond-menschen die te Parys zoo zeer de aandacht gelrokken hebben, zijn thans te 's Hage te zien, en lokken aldaar vele bezoekers. Den 14 dezer werd te Annaberg in Saksen de oOOjarigen sterfdag van Barbara Utman, de uitvindster van het kantwerken, feestelijk her dacht. Het schoon gedenkteeken op haar graf was met kransen en festons versierd. Een drukkersgezel van belgische afkomst, die van Brussel kwam en drager was van num mers der Lanterne, welke hij trachtte Frankrijk binnen te smokkelen, is aan de statie van Blanc Misseron aangehouden en naar de gevangenis van Valencijn gebracht. Te S' Petersburg is er een man die een baard draagt welke 2 meters 30 centimeters groot is. Wij zouden curieus zijn om hem dien baard eens te zien kammen. j Het schijnt dat er te Houdeng-Aimeries (He negouw) een genaamde Albert Ghislain, plafo- neerder is, die een baard heeft van lm50. In een parijzer blad vinden wij de rolgende proefneming vermeld, die opnieuw het taaie leven van de pad bewijst. Een naturalist M. Margelidet heeft op 15 januari 1870 een pad geplaatst in eene holte, opzettelijk te dien einde in een steen gemaakt vervolgens de opening met een anderen steen gesloten, en daarna het geheel blok wegge borgen. Den 15 dezer is de steen weder geopend, en na het verloop dezer vijf jaren is de pad levend terug gevonden, maar bewusteloos. In den toe stand van bewusteloosheid verkeerde het dier vier-en-lwinlig uren later, bij het opmaken van het verslag der proefneming, nog, en men was gelukt het eenig voedsel te doen gebruiken. w—S-» LANDBOUW. De Akkerbouw is de eerste geweest om de aandacht der landbouwers in te roepen op de verschijning van eenen nieuwen vijand der ak kers, die zich tot dus ver alleen in Amerika heeft verspreid, doch wier invoering op ons vaste land eiken dag kan geschieden. Het geldt de tienstre- pige lansdrager in Noord-Atnerika gekend onder de benaming van Colorado or Westrem ten- lined palaio bug. Deze schildvleugelaar, wiens naam voortvloeit uit de tien zwarte strepen die op zijne vleugel- dekseels bestaan, is herkomstig van de Rotsge bergten, waar hij leeft op de planten van de familie der nachtschaden. Toen de kolonisten, meer westwaarts de aardappelteelt invoerden, vond de Doryphora in die knollen een gunstiger leven en hij vermenigvuldigde zich op eenen ver- schrikkelijken voet, tot zoo ver dat heel de gema tigde luchtstreek van de Vereenigde-Staten, ja ook Canada door de plaag zijn besmet. De verbazende vermenigvuldiging van den Doryphora is te verklaren. Elk wijfje legt van 700 tot 1200 eieren, samengeiioopt bij groepen van 12 tot 24 eieren, op den binnenkant des blads van den aardappel; de larven ontluiken na verloop van zes dagen; zij verslinden de bladeren van de plant gedurende 17 tot 20 dagen; ver volgens kruipen zij in de aarde, waar zij in den staat van chrysalide verblijven gedurende tien lot twaalf dagen, om weder aan de oppervlakte te verscijnen in den strat van volmaakt insect be kwaam tot de hervoorlbenging. In den Illinois en in den Missouri brengt de lansdrager drie ge slachten in één jaar voort: de chrysaliden van het derde overwinteren in den grond. M. Walsh heeft gerekend dat een koppel van dit iusect, in den loop van eenen goeden zomer, zestig miljoen diertjes voortbrengen kan. De Doryphora heeft et-H hard leven; vijf dezer insecten uit Canada per post verzonden, zijn in goedenstaatte Londen aangekomen.Professor Da niels, uit de Universiteit van Viscousin, heeft een wijfje in leven behouden, dat, na 1200 eieren te hebben gelegd, zes weken lang van alle voedsel beroofd blaef. De schade door die schildvleugelaars aange richt bestaat in de vernietiging der bladen van den aardappel door de larven; de ontwikkeling der knollen staakt plotselings. M. Walsh bere kent op zes miljoen franks het verlies 111 den tijd van één jaar toegebracht in het klein gewest van de Vereenigde-Slaten welk hij heeft gade gesla gen, en M. Dean, verklaart dat, in 1871, de aardappelakkers in den Canada en inden Ontario Zoodanige verwoestingen hebben ondergaan, dat de landbouwers dier streken het besluit hebben genomen van in het volgend jaar geene pataten meer te planten. Van den eenen oogenblik tot den anderen kan de Doryphora in Europa dringen. Sints eenige jaren trekken de zaanhandelaars vraag nieuwe verscheidenheden van aardappelen uit Noord- Amerika. Nogtans bestaat het grootste gevaar in den voorraad aan pataten door de naar Europa vertrekkende schepen aan boord genomen. Nu, de aarde die aan de knollen kleeft, kan gemakke lijk larven inhouden. Elk schip neemt meer voorraad mede dan het van 1100de heeft en de overschot wordt in de haven van aankomst ver kocht. Wat meer is, de aankomende schepen worden doorgaans heel en al gekuischt, zoodat het gevaar der invoering van het insekt toeneemt naar gelang de Doryphora zich verspreidt in de Atlaniischeprovinciën van de Vereenigde-Staien. Het is dan ook noodzakelijk dat er in al de havens van Europa strenge maatregelen worden genomen om eene plaag te vermijden, die onbe rekenbare verliezen zou na zich slepen. IJPEREN, 30 Januari. GRANEN ENZ. vcrkociitlc kwaulileil. inidclmprijs p. 100 kilo. 38,500 24-25 10,700 18-75 1,300 25-25 600 25-50 1,600 25-50 Aardappelen 7,000 6-25 Boter 330-00 VEURNE, 27 Januari. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 24 28 Rogge, id. 21 23 Sucrioen, id. 18 50 20 75 Haver, id. IC 18 50 Boonen, id. 2G 29 50 KORTRIJK, 25 Januari. Tarwe, per hectoliter, fr. 19 75 a 21 50 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 6 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 02 1 90 Eieren, per 25, 2 50 3 50 POPERINGHE, 29 Januari. middenprijs. Tarwe, per hektoliler, fr. 19 Rogge, 16 Haver, 13 Aardappelen, de 100 kilos. 5-50 Boter de kilo. 3-50 LEUVEN, 25 Januari. Tarwe, per 100 kilo, fr. 26 a Rogge, i> 19 25 Voederhaver, 24 50 Aardapp. 6 00 Boter, de kilo 3 20 Eiers, de 26, 5 90 GENT, 29 Januari. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode, 26 00 Rogge, Gerst, 11 Haver, 24 25 50 Boekweit, de hectoliter, 17 00 Duiveboonen, 22 00 Peerdeboonen, 19 50 Boter, per kilo, 3 30 3 40 Eieren, per 26, 2 90 3 00 St-NIKOLAAS, 28 Januari. Tarwe, per hectol., fr. 20 90 ld. roode, id. Rogge, id. 13 13 50 Boekweit, id. 17 60 Haver, id. 9 50 Gerste, id. Duiveboonen, id. 21 30 Aardappelen, id. 6 50 Boter, per kilo, 3 09 ROESELARE, 26 Januari. Tarwe, 150 liters, fr. 25 a 26 ld. van Australië, ld. roode, 22 23 Rogge, 18 19 Haver, 24 25 50 Boekweit, Boonen, 25 50 Aardappelen, de 100 kilos, L 50 6 Boter, per kilo, 3. 53 3 60 Eieren, de 25, 2 60 3 20 OLIEMARKTEN. LEUVEN, 25 Januari. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 68— Lijnzaadolie, 62 KORTRIJK, 25 Januari. Koolzaadolie, 103 kilos, fl 68 Lijnolie, 105 kilos, 60 Lijnzaad, per hectol. DENDERMONDE, 25 Januari. Lijnolie, 100 kilos, fr. 59 59 50 Koolzaadolie, 69 70 Kempolie, 59 50 Lijnzaad, 33 50 54 Koolzaad, 34 55 GENT, 29 Januari. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 34 a Lijnzaad, id., fr. 36 Koolzaadolie, id., fr. 68 ROESELARE, 26 Januari. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 70 50 a Lijnolie, 61 IIOPPEMA HK'I'EX. POPERINGHE, 29 Januari. Hoppe de 50 kilos.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3