POPERINGHE. De Jubilé. Stads Nieuws. eens de letterkundige vriend was van on zen Willems, wiens nagedachtenis door liet Willems-fonds wordt gehuld Die twee oude vrienden zullen tegenover malkander staan als liberaal tegenóver klerikaal, als de dag tegenover den nacht, als politieke vijanden Violer les morts is immers de eerste zonde onzer katho lieken niet Doch we willen wachten tot de twist- zaaiers aan :t werk zullen zijn en voor nu de helden niet noemen, die aan het hoofd staan der klerikale strijders voor verstandsontwikkeling van den Ylaamschen Volksstam, voor opbeu ring en versterking van den Nationa- len geest. (Dat durven ze drukken Een katholiek is toch voor niets verlegen Nimmer, nooit genoeg zullen wij de valschheid, de trouwloosheid der kleri- kalen kunnen schandvlekken in zake der militaire lasten. Onze tegenstre vers hebben alles beloofd en in niets woord gehouden. Wij bewijzen met onloochenbare cijfers. In 1856 bedroeg het budjet van oorlóg 37,568,000 fr. als de liberalen in 1870 het roer verlieten bedroeg dit budjet nog enkel 56,883,000 fr., dus een half miljoen min. Echter van 1856 tot 1870 had Belgie de oorlogen van den Krimée, Italië en Duitschland gezien: wij hadden ons te bekommeren met de kwestie van Luxem burg en waren gestadig in vrees voor de binnenpalmingzuchtvan Frankrijk. Maar intusschen schreeuwden de klerikalen legen het oorlogsbudjel. Doch nu zijn de heilige leugenaars baas en hoeveel bedragen nu de krijgs- uitgaven per jaar? Luistert: voor het jaar 187^ zullen de uitgaven voor het leger zeven en veertig miljoen twee honderdduizend franks bedragen. Ver geet dat niet, burgers en landbouwers. A VcrzamseïSng van ondhedeu. - In A i* 'ï'e ©tavi'ièi'e. - Zondag, 7 Februari, ten 6 l/2 ure, 's avonds, in de stadskomediezaal, de zangmaatschappij la Lyre ouvrière geeft een schoon zang en muziekaal concert, onder het bestier van den kundigen heer Guslaf Moerman, met de medewerking van M. Julius Moerman, pianist te Gent, en van verschiliige andere kun stenaars en liefhebbers. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. (Overgeblevene correspondentie der verlcdcne week.) De publieke weekeu te Poperinghe. IJperen, G Februari 1875. den loop der maand April zal men te koop stellen in de zalen van den Lombaard alhier, de schoone en talrijke verzameling oudheden en kunstvoor werpen, behoorende aan den heer Désiré Böhm onzer stad. Deze merkweerdige verzameling, is zeldzaam door de weerde der verschiliige voorwerpen welke met de grootste zorg byeenverzameld zijn sinds ongeveer eene halve eeuw. De kataloog, onder pers zijnde, zal eerstdaags den liefhebberen toegezonden worden. -A Edèlmoedighcid. - De kostelooze knechtjesstadsschool bedankt grondhartigiijk den edelmoedigén onbekende, die, zooals bij sedert verscheidene jaren gedaan heeft, haar nog eens eene nieuwjaargifi van honderd franks gezonden heeft, om verdeeld te worden onder de ouders der behoefligste leerlingen, die regelmatig onze stadsschool bijwonen. .Schoon voorbeeldMocht het vele navolgers hebben A M. De Bouck, kamer-voorzitter bij het be roepshof te Gent, heeft zijne oppensioenstèlling gevraagd. Deze beslissing zal algemeen betreurd worden, want M. De Bouck was met veel kennis sen begaafd en bezat eene lange oudervinding en praktijk derzaken. Bij koninklijk besluit is M. H. De Bouck, tot li t graad van officier der Leopoldsorde benoemd. V* Staatsblad van den 4 dezer, kon- digt de lijst af der jongelingen die komen aan- veerdt te worden in de militaire school, als leerlingen der afdeelingen van voet- en peerde- volk, en wij hebben kunnen een nieuw sukces bestatigen voor ons slads-kollegie. Op 42 aanveerdingen, M. Ernest Stoffel, dezer stad, leerling van tweede Wetenschappelijk, bekleedt den 5den rang. A De landbouwmaatschapptj van het arrondissement IJperen, komt hare leden op eene a gemeene vergadering bijeen te roepen, welke zal plaats hebben in het Stadhuis alhier op Woensdag aanstaande, de 10 Februari, 9 5/4 ure 's morgens. Hel dagorde behelst: i. Aanveerding van nieuwe leden. klachten (reclamation/ over 't besmet— l n van de wateren der oude vaart van Poperin- ghe. 3. Over het landbouw-onderwijs in de lagere scholen. 4. Over eenige nieuwe mesten: Mergel van phosphoorzuur verbonden. Dierlijk mest van Pray Bentes. volledig mest van Thumas. Mest Coignet vader en zoon te Parijs. Mineraal mest van Mabr. 5. Over hel kweeken van suikerbeelen. M. de voorzitter zal kennis geven van de voor waarden, welke de onderscheidene suikerfabrie ken hem, voor den beelenkweek in 1875, hebben doen kennen. fi. Keus van zaadsoorten in 1875 uit te deelcn. 7. De prijskamp voor het peerdenras zal om 10 1/2 ure juist aanvang nemen. A Vlaamscïie Steg*. - Deze Tooneelmaat- schappij, welke bij iedere vertooning zooveel volk weet naar de zaal te trekken, komt van wege stadsoverheid eene huipsom te bekomen, tot het geven van nog twee tooneelvertooningen ten einde het tooneelgetijde weerdiglijk te slui ten. In naam van onze vlaamschminnende bevol king, dank aan onze bestuurders, dte aan onze liefhebbers de gelegenheid verschaffen om zoo breedvol hunnen smaak te kunnen voldoen. BtsrgePwachf. - Uitslag der 15" Schieting van het wintersaizoen der maatschappij cijbelschutters. (31 Januari 1875): Hoogst getal. 1. Vergracht, L., 25 25 20 2. Decoene, II., 20 20 15 Leegst getal. 1. Versaffel, A., 15 1 15 20 105 25 15 95 1 3 9 A Een klnehtig Bmwelijk. - X... is 78 jaar oud en bewoonde een huizeken der burger lijke godshuizen. Over eenige weken had hij het ongeluk zijne vrouw te verliezen. Door dit voor val moest hij zijne woonst verlaten om zijnen intrek te neinen in het oude-mannen-gesticht.. Maar zoo het schijnt, staat het gemeenzaam leven X... niet aan, en om zijne woonst te kunnen blijven bewonen, heeft hij niets beters gevonden daar een tweede huwelijk aan te gaan. Zijne nieuwe wederhelft is 77 jaren oud, zoo dus dat het jonge lieve paar maar, 155 jaar te samen lelt. Vanden 29° Januari tot den 5" Februari 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht G) Vrouwelijk 5) te zanten, 9. Petrus Decroix, kleermaker en Eugenia Lus- schentier, kanlenwerksler. Isidorius Simoens, werkman en Rosalia Van Iseghem, werkvrouw. Carolus Huughe, fabriekant en Maria Six, zonder beroep. Petrus, Gullinckx. zonder be roep en Theresia Moniez, kantenwerkster. Petrus Deslaeve, 65 j. werkman, echtgenoot van Coieta Cailliau, Meenenst. Edouardus Craeye, 22 j., botijnstekker, ongehuwd Zaalhof. Florentinus Godeliere, 45 j., wever, echtge noot van Rosalia Honck, Meenenst. Carolus Jacobs, G5 j., metzer, echtgenoot van Clementia Ceuninck, Meenenst. Leopoldus Deslaef, 53 j., diamantzetter, echtgenoot van Maria Gouwy, Ityke Klarest. Augustus Dobbelaere, 57 j., landbouwer, ongehuwd, Lange Thouroust. Sophia Leroy, 70 j., z. b., weduwe van Antonius Degroote, Rysselst. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) de 7 jaren (Vrouwelijk idem 0)°' 27 Januari 1875. Alle vreemdeling, die Poperinghe nooit gekend heeft, moet maar voor de eerste maal eenen voet in onze straten stellen om aanstonds te zien dat hij in eene katholijke stad is. Nauwelijks zal hij, bijzonderlijk in slecht weder, hel konvooi afge stapt zijn om de IJperstraat binnen te treden of hij zal langs de trottoirs der statie modderhoopen zien liggen waarin hij door eenen misstap tot over het lijf zou kunnen verzinken. In deze breede ingangstraat niet anders ziende dan twee reken kleine kotjes zonder slagie, die, door de tus- schenmenging van hier en daar een grooter ge bouw, aan de huisgevels het ziclu geven van muziekepapier, hij gevoelt welhaast aan zijne voeten dal de bouwing der trottoirs in geen beteren trant opgevat is dan de architectuur der huizen, 't geen hem noodzaakt het midden der straat (die de baan is van het gouvernement) te verkiezen om zijne knoesels niet te verstuiken of op zijnen neus niet te stronkelen. In het inwen dig der stad komende vindt hij nog van afstand tot afstand zwarte slijk hoopen gelijk die welke hij omtrent de statie ontmoet had, en, past het dal hij zijae schreden wendt naar de Kleine-Markt, hij ontdekt daar recht over het kollcgie zoo renen uitgestrekten en walgelijken modderdijk dat het eene schande is om zien, dewijl die markt, die vóór de aankomst onzer klerikale schepenen, eene versiering was voor de stad, de verledene week in een waar moeras veranderd was. Slaat die vreemdeling bij geval zijne oogen op onze stadshorlogie om te weten wat uur het is, het zou dikwijls gebeuren dat de wijzers stil staan of dat de vier kadrans vier verschiliige uaen aan wijzen. Doortrekt hij onze stad in een rijtuig, hij ontmoet in alle straten dwarsgreppen die deszelfs ressorts bedreigen te breken en hem en zijn peerd aan onaangename voorvallen blootstellen. Is het regenachtig weder of valt er eene stortvlaag, in vele plaatsen ziet hij het water zich ophouden of de straten overstromen bij gebrek aan genoegza me rioolen. Het is bijzonderlijk 's avonds dat hij onze stad vol gevaren moet vinden, dewijl de lan teerns zoo slecht onderhouden zijn dat er vele niet branden of maar eene verlichting geven die niet toelaat de straat te zien van den eenen lanteern lot den anderen. Indien bij geval in die duistere tusschenruimten een kortewagrn of eene handkar gedurende eenige oogenblikken blijft staan, men ziet dit maar als men er tegen loopt of er over gevallen is. Bevindt die reiziger zich iewers aan tafel in een hotel of in een bijzonder huis het kan gebeuren dat hij zich eensklaps gedompeld vindt in eenen stank die zijne maag doet heffen en hem van tafel doet wegloopen, want het is hier toegelaten, ge durende den Winter, geheel den dag voor de huisgevels te ruimen, zelfs op de uur dat iedereen aan het noenmaal zit. Met een woord hij vindt hier vele schoone dingen die men niet vindt in eene welbestuurde stad, zoo als meest al de libe rale steden zijn. In eene welbestuurde stad ziet men langs de bijzonderste straten geene vervallene en ongezon de huizetjes zonder stogie herhouwen in hunnen voorigen staat; men bouwt daar regelmatiglijk en het stadsbestuur vereiseht welverluchle bovensla- gen tot de versiering der stad en volgens de regels der openbare gezondheid. Men ziet daar ook geene modderhoopen zoo bij naclrlte als hij dage langs de straten liggen,noch de regen- en vuilniswaters in de greppen rusten. Alles is daar afgeleid bij middel van onderaardsche goten welke zich be geven naar eene moergoot die het midden dei- stad doorsnijdt en zich aflost in eene beek, vaart of anderen nabijgelegerie waterloop. Men ziet er zelfs geene dakwaters op den grond vloeien, want ieder huis is vei plicht zijn dakgoot in gemeen schap te'stellendoor middel van aarden of ijzeren buizen met den ouderaai dscben waterloop. Hier door worden alle dwarsgreppm duikers of slijk- putten onnoodig, en de straten zijn in slecht weder zoo zuiver als in schoon weder. Te Pope ringhe waar de oude katholijke regentien nooit de voorzorg genomen hebben van onderaardsche rioolen te leggen lot den afloop der modder en vuilnissen, alles loopt over straat en vergadert zich in de greppen, zonder dat zelfs de waak zaamheid der policie dit kan beletten, en wij hebben nog dagelijks onder onzen neus den stank van alleslach van vuilniswaters, zoo als moluwc- zop, triepezop, mestzop en ruimzop. Wat aangaat, het avondlicht, men weet dal men in bijna alle liberale steden voorzien is van het gazlicht, 't welk wij onder eene katholijke administratie hier nooit zullen verkrijgen. Vóór de kiezing van het merkweerdig jaar 0. H. J. C. 1872 hadden wij eene regentie die sedert twee jaren van 's morgens tot 's avonds deed werken aan de verbetering en de versiering dei- stad zij deed de halsbrekende trottoirs, in hunne gevaarlijkste plaatsen, uitwerpen om dezelve door een effen grond te vervangen zij legde nieuwe trottoirs in de straten die er van beroofd waren zij stelde nieuwe waterpompen waar het noodig was; zij deed eene splinter-nieuwe stadshorlogie makeu die men nu niet beter oppast en welke dikwijls niet juister gaatdan de oude patrakke van voordezen zij stichte eene nieuwe visch-markt zij herstelde het vervallen stadhuis, zij beraamde de middels om het gazlicht in te voeren, en had een plan gereed lot een nuttig werk op de gras plaats der Kleine-Markt die nu in een modderpoel veranderd is. Maar haar bestuur heeft niet lang genoeg geduurd om die nuttige verbeteringen te kunnen voortzetten, want de meerderheid van het schepenkollegie was liberaalen dit was genoeg voor onze politieke geestelijkheid, die haren wil boven den wil der Grondwet stelt, om onze ijverige schepenen door de kiezers van 10 francs uit het stadhuis te doen bannen en Poperinghe het zicht te doen behouden van eene katholijke of midddeleeuwsche stad.Perase plulót la ville que les principes Wij hebben reeds verscheide malen gevraagd aan den correspondent van het Nieuwsblad waar om de pompiers die vóór het jaar 1872, onder hunnen ouden commandant,wekelijks exerceerden en op regelmatige lijden eene inspectie met al hun materieel ondergingen, nu nooit meer erne hand aan de spuiten leggen maar deze vraag van alge meen belang is lot nu zonder antwoord gebleven. Zou het waar zijn, gelijk wij het verscheide malen hebben doen opmerken, dat onze gekruinde tegenstrevers geen ander belangen kennen dan die van hunnen winkel, en zouden zij ook liever de stad zien opbranden dan hunne princiepen te zien vergaan 4 Februari 1875, Wij hebben met voldoening gezien dat onze regentie binnen dezs week de vuilekar iu het werk gesteld heeft om al de modderhoopen te doen wegvoeren die, gedurende de inaand Janu ari den vrijen doorgang onzer straten zoo ge vaarlijk belemmerden, liet schijnt dat zij hiertoe bewogen is geweest door hel gemor van hel libe raal publiek maar wij zullen zien hoe lang die straalzuivering zal duren. Het groot avondfeest van Thaumaturgie of mirakelkunst, zondag laatst bij de Philharmonie gegeven door den vermaarden Palrizio, is aller. Inisterlijkst geweest. Wij vreesden, door de groote concurrentie welke de geestelijkheid ons onophoude lijk doet en bijzonderlijk door de rnira- kuleuze bekeeringen welke de jubilé, geopend p den zelfden dag, onder de poperinghenaars molt teweegbrengen, dat dit buitengewoon feest mis schien zou mislukt hebben maar verre zij van daar, meer dan duizend menschen van beide ge slachten vervulden de concert-zaal,en men scheen meer belang te stellen in de goochelkunst van Palrizio dan in de vertmnpering van al de jube- larissrn onzer drij parochiën. Deze kunst was inderdaad wonderbaar en hoogst vermakelijk, want nooit heeft men grooter, schooner, behen diger, noch aangenamer zinverblindingen gezien dan. in deze merkweerdige zitting. Behalve eenige kunsluilvoeringcn die men onder een anderen vorm riog gezien had, alles was nieuw,verrukkelijk en ran een buitengewoon belang. Sommige stukken wedijverden zelfs met de bovennatuurlijke wonderen. Ook hebben de toejuichingen van den heer Palrizio en zijne vrouw, die een wonder was van geheugenoefening niet ontbroken, en zelden heeft men bij de Pliil- harmonie zoo een vermakelijken avond doorge bracht. ledereen is vertrokken met het hert vol erkentenis gevoel jegens den heer president M. Van Merris die op zijne eigene kosten aan de maatschappij zoo eene schoone feest verschaft heeft. -—55»-© Er is, ter gelegenheid der plechtige Jubilé die tegenwoordig plaats heeft te Poperinghe, vergiffenis te bekomen voor alle slach van zon den, zoo wel dagelijksche als maandelijksche, jaarlijksche of alle andere, zoo zwaar zij ook mo gen wezen, buiten die van de Toekomst te lezen of deel te maken van de Philharmonic. Zoo dan, lezers der Toekomst en leden der Philharmonie, indien gij houdt tegenwoordig en in het toekomende absolutie te bekomen, gij moet 11 haasten aan het lezen van dit afgrijselijk blad te verzaken en gauw uwen ontslag te nemen van die verderfelijke en onzedige maatschappij (sakristie-taal). Wij zijn nieuwsgierig om te weten hoeveel ontslaggevingen er zullen gegeven worden, maar 't geen wij mogen verzekeren, 'tis dat er Dinsdag laatst nog verschiliige nieuwe leden aanveerd geweest zijn.'t Geen dat iedereen ook kan be waarheden, 'tis dat, ondanks al het politiek ge tier en geschreeuw van onze langgerokte poot spelers, de zaal der Pltilliarmonie veel te klein geworden is om de groote menigte in te houden die zich begeeft lot de talrijke schoone feesten door die schoone maatschappij gegeven. 't Schijnt dat onze gewoonlijke gekruinde kan- nonniersgeen bijval genoeg hadden om de Philharmonie omver te schieten, zij hebben dan ter hulp gevraagd eene nieuwe batterij kaïtons... van de heilige kerk met een tiental der strafste artilleurs van 't land oin onze sociëteit te bom bardeeren. Deze driftige krijgsmannen hebben -hunne ka nons gesteld in de verschiliige kerken van onze stad en schieten daar sedert acht dagen, van 's morgens tot 's avonds laat,op de Philharmonie aan welke zij nogtans noch niet een brijke noeh niet éénen man kunnen doen verliezen. Couragie nogtans jongens, schiet maar voort, schiet met bedreigingen, sehiet met vervloekingen, schiet met verdoemenissen, ledigt geheel uw wapenhuis van alle slach van geschot en gij zult misschien lukken een klein getal flambeeuw-soldaten te doen sneuvelen, en wij zullen u daarover te be danken hebben want alzoo zou de sociëteit gansch gezuiverd worden. Ook wij hebben leden in overvloed en weten niet meer waar hun plaats geven in onze feesten; indien gij niet lukt ons eenige soldalen te doen verliezen, wij zullen verplicht zijn onze zaal te vermeerderen om dit groot leger te kunnen be schutten. P. S. Wij vernemen [dat de bouwmeester, die deze zaal getimmerd heeft, hier deze week ge weest is om de noodige maatregels te nemen ten einde de alreeds groote lokalen der maatschappij te vermeerderen. Dit is onnalatelijk geworden, want in de vertooning van Zondag laatst, men was geperst zoo als haringen in tonnen. Wij hebben plezier aan te kondigen datereene nieuwe troep comediantcn hier aangekomen is die tegenwoordig hunne vertooningen geven zij hebben allerbeste akteurs mede, en, indien men wil eenen asngenamen avond doorbrengen, men moet zich maar bij hun begeven. Zij hebbsn kunstenaars voor 't deftig, als ook voor t kluchtig en voeren geheel wel hunne rol len uit. Zij hebben eenen zeer goeden opzichter régisseurmede, die, voor aleer de akteurs op het looneel treden, het programma en uren doet kennen van de vertooningen die des anderdags zullen plaats hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2