Akaiiacli du Commerce INSTEL Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM Vepsehillige Tijdingen. M ARKPRIJZEN. Notaris VAN E E K E, TE WERV1GK. PROSPECTUS. le partie - Bruxelles et les communes limitrophes 2e partie - Les 2,565 Villes et Com munes de Belgique Den Woensdag, 24n Februari 1875, om 4 uur in de herberg Terhand, te Gheluwe, der hierna beschreven goederen gelegen te DADIZEELE, langs den keiweg naar Terhand l°Twee aaneenhoudendeZ/U/ZWV met o3 aren, 40 centiaren grond, hof en zaailand, sectie A, nummers 139, 140, 141, 141'"sen 142 des kadasters. En 2° 19 a., 80 c. ZAAILAND, seclie A, nummer 194. Te samen gebruikt door de weduwe Accou en Petrus Catteau, met recht van pacht tot den F October 1875, aan 300 franken 's jaars. Als kunstminnaars, wij sturen onze oprechte toejuichingen aan die gezalfde artiesten toe over de volmaakte wijze op welke zij hunne coinedie uitvoeren. In eene der laatste sermoenen, gepredikt door onze preêkheercn die hier den heiligen jubilé uit oefenen, heeft men eene aanroeping gedaan aan de mildheid der inwoners, opdat eenieder zou willen bougien geven, hoe meer hoe beter, ten einde deze jubilé op eene schitterende wijze te sluiten 't is schranderlijk uitgevonden I En is in deze zelfde sermoenen en in al de biechtstoelen gezeid geweest dat al dezen die hun ontslag niet wilden geven van de sociclé philhur- inonique, zich lot de biecht niet moeten begeven, dat zij rijp waren voor de hel enz., enz. O oude religie, waar zijt gij, en door wat zijt gij heden vervangen? In eene der afloopingen, hebben wij den preék- heer hooren zeggen Indien gij liefhebber zijt van muziek, er bestaat hier een goed, een zedig muziek, die eenen spiegel is van deugd en zuiver heid, waarom van dit gezelschap geen deel maken De aanhoorders moesten lachen want zij denk- ten op pantoefeltje naai, op :t paterken langs den kant en andere onnoozele speeltjes onder beide geslachten en waarin men kust en lekt om panden wederom te krijgen. Zij dachten ook op de zedige muziekanljes die duos gaan spelen in schuren en kérkhoeken, en zij eindigden niet te zeggen: Is dat nu 't Evangelie Die mannen zijn hier om niet anders gekomen dan om politiek te prediken. Er is nog iets dat aanbevolen is gedurende deze heilige dagen, 't is dat men in alle huisge zinnen, alsook in de herbergen, als wanneer's avonds te acht uren de klok der zondaars klopt men moet bidden voor de bekeering dezer laatste. :t Is alzoo dat men Zondag laatst, op het luiden dezer klok, eenen raadsheer en eenen luitenant der pompiers, die in eenen bierwinkel zaten, zag op hunne kuiè'n vallen om te lezen voor onze bekeering. Wat zegt men van die cadés I Toe, luitenantje, in plaats van uwe tenue, doet een boetkleed aan en wisselt algauw uwen sabel tegen een flambeeuw. Wij vernemen ook dat de eenige raadsheer die lid is van onze muziek, de zak gekregen heeft om reden li ij zijne schriftelijke demissie niet aanstonds wilde zenden. En wij zijn in de negentiende eetiw. O tempora! o mores! O tijden o zeden I Wij vernemen dal de kozijn van matje V ook mede is, wij zijn nieuwsgierig te weten of hij al een bezoek heeft gaan afleggen aan zijnen liberalen bloedverwant, en, zoo als op zijne laat ste verblijf alhier, daar eenige flesschen fijnen wijn heeft gaan uitschuifelen. 't Gene nogtans wij moeielijk begrijpen, 't is dat zulke engels de flesschen wel kunnen uitdrin ken van deze die zij in hunne sermoenen doen passeeren voor duivels. 5 4 Februari 1873. Reeds dikwijls hebben wij gewag gemaakt van onzen Tap, door eenigen Sirooptap en door anderen cercle calholique. In het huidige schrijven willen wij twee woorden reppen over het doel zijner inrichting. Wij allen zien het nu slaan, dat somber en kloosterachtig gebouw. Welke zal zijne bestemming wezen is uwe vraag. Wij zullen trachten u kort en bondig te antwoor den, geachte lezer en beminnelijke lezeres. Hedendaags vergaderen er eiken Zondag eenige baardenlouzen tweetanders die de plaats willen nemen der Veteranen hunner kliek. Papatje zelf heeft het gezegd met zijnen grijzen vriend dat hij hij dien hoop jongens niet meer wil gezien zijn. Men zal er, wel is waar, soms een concertje houden eens zingen van de Honderd schoone Vrouwen uit den Nieuwen Hemel waar men, volgens het geestelijk liedje door een' GEKRUIN- DEN BOSCHPOEET gemaakt, alle dagen zijne hotten vol wijn drinkt, men zal er soms andere treffelijke en stichtende vermakelijkheden genieten maarhet licht in de menschelijke natuur deze allen zullen weldra vervelen, liet gebouw zal verlaten worden en men zal er eene nieuwe be stemming moéten aan geven. Wij lezen in het toekomende en zien onzen Cercle bewoond door een' zwrrin zwarte,'verachtelijke leegangers,door een vurig gedeelte van het menschdom, wij willen zeggen: door een' hoop vette paters uit het een of ander land verbannen voor de ongehoorzaamheid aan de wetten des volks, door die parasieten die geen' anderen God veneren dan het geid van eenvoudige bedrogen brave menschen, hunne eigene onverzadelijke maag en hunnen tonachti- gen buik. Ziedaar de ware toekomende bewoners van dien vn maarden Cercle of Tap: de bouwtrant alleen "verraadt dit verborgen doel.Als gij het van builen beschouwt, heeft hel misschien het uitzicht niet eens kloosters?? De antwoord laat zich niet afwachten ja, spreekt elkeen die het gezien heeft. De tweede reden voor dewelke die slaveninaat- schappij niet kan voort teelen is deze: iedere kalholijke slaaf moet jaarlijks de bagatelle van 15 goed I Onrechlvecrdig goed frank storten om gedwongen lid derzelve te moe ten zijn. Dit is de herinstelling van het oude Recht van hel tiende ten voordeele der papenbende tegen welk recht zoovele warme vaderlandsmin nende Vlamingen hebben getreden en hun bloed vergoten.Helscbaamlerood beklimt het voorhoofd wanneer men de geschiedenis dier tijden over weegt. Een wraakroep stijgt uit de borst en men roept: onmogelijk onmogelijk die vreedheden, die onreclitveerriigheden hebben nooit bestaan II! En nogtans men moet bet geloovcn als men vóór zich authentieke stukken heeft die allen twijfel doen verdwijnen. Als men, in de verbeel ding, die tijden beschouwt, in de. welke de pa- penbende deed heerschen le Droit de la Dime, le Droit de hraconnage en la confiscation des biens des relaps wij laten nog weg l'inqui- sition klimt de verontwaardiging ten top en men is beschaamd mensch te heeten. Want bij het eerste recht stond elke landman een tiende af van zijne jaarlijkschen oogst: hij moest, of anders hij werd vervolgd en gestraft, den paap zijner parochie 100 of 1000 schooven tarwe, rogge, enz., ten huize jagen. Van het vee was het hetzelfde. In zekere vlaamsche gewesten draagt men nog vleesch op den communiebank: dit oud gebruik komt voort van de Dime. Het droit de braconnaye (bevattende: droit dejambuge et de cuissage) bestond hierin dat de paap wanneer hij getrouwd had, hij de man voor eene uur wandelen zond binst dat hij. abt of prieur, de nieuwe vrouw de eerste lessen over den huwelijken staat gaf De confiscation was niet min erg bezat een onafhankelijke geest,een zeker fortuin, men ver klaarde hem ketter en al zijn goed werd hem zijne vrouw en kinderen, zijne verdere erfgena men zelf ontnomen om den eigendom der pape- rij le worden. Daar is een der grootste bronnen der rijkdommen van die machtige kloosters die Vlaanderen overdekken. Kloostergoed is meest tijds gestolen bijna altijdI Wat dunkt u dus vail die 15 frank? Is dit niet onrechtstreeks den pacht of de opbrengst eisschen van een schoon stuk land welke gij met uw zweet, met uw bloed durven wij zeggen, be strooid om die luiaardsbende te kweeken Ah arme boerkes I wat zijt gij te beklagen gij die door uwe eigenaars gedwongen wordt uwe in het zweet uws aanschijns zoo bitter ge wonnen centen voor de papenbende te sparen die met uwe orinoozelheid en uwe goedheid spot ten en lachen en in tusschenlijd wijn drinken met uw geld Op die zaak zullen wij nog terug keeren. E. A. E. Plaatsgebrek dwingt ons eene correspondentie uit Becetarè tot de naaste week uit te stellen. ÜHtvelijk vil bui prhiseg S.omssc. Het was Donderdag laatst, om half liclf ure, dat het huwelijk plaats had van prinses Louise met prins Philip van Saksen-Coburg. Het burgerlijk huwelijk geschiedde in het paleis te Brussel, in de blauwe zaal en het kerkelijk huwelijk in de kapel van het paleis. Daar de lokalen te klein waren, heeft het Hof al de vertegenwoordigers der drukpers van Brussel niet kuilden uilnoodigen om de plechtigheid bij te wonen. Maar de Koning heeft aan de burgmees ter der hoofdstad laten weten, dat het hem genoe gen zou doen indien de drukpers door twee afge- vcerdigden was vertegenwoordigd. De bestuurders der dagbladen van Brussel hebben zich vereenigd en den heer Erèbe, hoofd opsteller van den Journal de Bruxellesen M. L. llymans, hoofdopsteller van den Echo dn VarUme.nl, aangeduid om zc te vertegenwoordi gen. Die heeren hebben een verslag gemaakt voor geheel de drukpers. fiwijtscIicMiageu. Bij koninklijk besluit is er ter gelegenheid van het huwelijk van prir.ses Louise met prins Philip van Saksen-Coburg, kwijtscheldingen verleend van al de straffen, voornamelijk van gevang, de maand niet overtreffende van alle boelen boven de -100 fr. niet gaande en van het gevang die de boet vervangt, hetzij afzonderlijk, het zij le zamen uitgesproken door de Hoven en Rechtbanken of door de Tuchtraden der Burgerwacht voor den 5 februari 1875. Dezelfde kwijtschelding is toegestaan, aan al de straffen tot op den taks verminderd, bij artikel 1 bepaald, krachtens vroegere toegestane vermin deringen. In geval van vereenigde straffen, het zij van boete of gevang, voor verschillige overtredin gen begaan, zullen de straffen door hetzelfde vonnis vereenigd, als eene enkele straf worden aanzien. Er zal ook een afslag van straf verleend worden aan de opgeslolenen in de gevangenissen, die zich door hun goed gedrag onderscheiden. In den nacht van 19 op 20 januari, is op het grondgebied van Moorslede, langs den keiweg van deze gemeente naar Becelare, eene diefle met braak en moordpoging begaan geworden in de herberg de Manége. Hel gemeente-bestuur van Moorslede looft 100 fr. uit aan degenen die eenen der medeplichtigen kan aangeven of de politie op het spoor der plichtigen kan brengen. De Koning heeft aan den heer gouverneur van Brabant eene som van 50,000 fr. gegeven om le worden uitgedeeld aan de armen in den omtrek van Brussel. Het is de rechter T'Serstevens die gelast is geworden met het onderzoek in de zaak der alge- meene kompagnie van spoorwegmaterieel (Maat schappij Pauwels), voort te zetten. Al de dagbladen hadden aangekondigd dat de admiraal Bing, in hel Hötel de Hcllevue, te Brussel, gelogeerd, duizend frank wilde geven voor eenestalle, in den Muntschouwburg, tijdens de galavertooning. Meer dan 100 personen heb ben zich naar het hotel begeven om die stalle tegen 1,000 fr. af le leveren, maar er was geen admiraal Bing le vinden 0111 de 1,000 fr. te ge ven, zooals men het wel kan denken. Bij koninklijk besluit is M. H. Dierickx advokaat en provinliaal raadsheer te Turnhout arrondissements-commissaris te Turnhout be noemd, in vervanging van M. L. De Haerne. Het gemeentebestuur van Leuven opent eenen prijskamp tusschen de belgische beeldhou wers om het model te vervaardigen van het standbeeld dat voorSylvain Van de VVeyer gaat opgericht worden. Dit monument mag niet meer dan 70,000 fr. kosten, met de plaatsing er bij begrepen. Het moet een jaar na het oordeel van den wedstrijd geplaatst zijn. Programmas zijn in het gemeentebestuur van Leuven le bekomen. Men schrijft uit Charleroi, 1 Februa. i Dezer dagen heeft te Petit-Courcelies een jachthond zijnen meester doodgeschoten, en zie hier in welke omstandigheden M. D.... kwam van de jacht en plaatste zich hot geweer tusschen de beenen,len einde de lading,welke er op geble ven was, er af te trekken, toen zijn hond binnen kwam. Het dier sprong op hem toe om hem te streelen, plaatste den poot op den haan van het geladen wapen en het schot ging af. I-Iet jaclit- lood, dat als een kogel bij elkander was, drong den jager onder de kin in het hoofd en BI. D vie' stokdood. Ten gevolge van het houden eener bijeen komst van belangstellenden te Deventer, in Hol land, tot het bespreken van de oprichting eener gemeenschappelijke broodbakkerij, is door alle bakkers aldaar dc prijs van bet brood verlaagd. MENGELINGEN. Verschillige onzer beminnelijke lezeressen, en voornamelijk eene van Poperinghe, hebben haar verlangen uitgedruikt om wekelijks te mogen het genoegen hebben onze mengelingen te zien voort zetten. Wij achten ons gelukkig dit gedeelte onzer le zers le kunnen voldoen, en wij zullen voortaan, indien de plaats door geene annoncen ingenomen is, wekelijks een of twee mengelingskens geven. IJPEREN, 0 Februari. ROESELARE, 2 Februari. fr. 25 a 26 GRANEN ENZ. verkoeld Ie kwantiteit. miüdenprijs p. 100 kilo. Tarwe Rogge Aardappelen 52,500 6,000 700 1,000 1,500 7,000 24-37 18-50 25-25 26-00 25-00 6-00 350-00 73 50 90 ijs. -20 -75 •30 -70 VEURNE, 5 Februari. Tarwe (nieuwe), per 143 liters fr. 24 28 Rogge, id. 20 23 Sucnoen, id. 18 25 20 Haver, id. 15—18 Boonen, id. 25 29 KORTRIJK, 1\ Februari. Tarwe, per hectoliter, fr. 20 a 21 Rogge, 15 50 14 Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 6 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 G2 1 Eieren, per 25, 2 5 POPERINGHE, 5 Februari. middenpr Tarwe, per hektoliler, fr. 18- Rogge, 3- Haver, 15- Aardappelen, de 100 kilos. 5- Boter de kilo. 5- LEUVEN, 1 Februari. Tarwe, per 100 kilo, fr. 25 75 a Rogge, 19,23 Voederhaver, Aardapp. 6 00 Boter, de kilo 5 20 Eiers, de 2(i, 2 50 GENT, 5 Februari. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode, Rogge, Gerst, Haver, 24 2G Boekweit, de hectoliter, Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo, 5 50 5 40 Eieren, per 26, Sr-NIKOLAAS, 4 Februari. Tarwe, per hectolfr. 20 90 ld. roode, id. Rogge, id. 14 Boekweit, id. 17 60 Haver, id. 11 Gerste, id. 15 Duiveboonen, id. 21 50 Aardappelen, id. 7 Boter, per kilo, a 09 24 17 22 19 50 - 5 50 5 2 90 3 23 24 18 25 26 25 27 L 50 6 3 53 3 00 3 20 0 50 50 50 Tarwe, 150 liters, ld. van Australië, ld. roode, Rogge, Haver, Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 25, OLIEMA.Rli.TEN LEUVEN, 1 Februari. Koolzaadolie, per i 00 kilo. fr. G8 Lijnzaadolie, 62 KORTRIJK, 1 Februari. Koolzaadolie, 103 kilos, fr 68 50 Lijnolie, 105 kilos, 58 50 Lijnzaad, per hectol. i> DENDERMONDE, 1 Februari. Lijnolie, 100 kilos, fr. 58 75 58 Koolzaadolie, 69 69 Kempolie, 59 60 Lijnzaad, o435 Koolzaad, 54 50 55 GENT, 5 Februari. Koolzaad, de 100 kilog,, fr. (54 a Lijnzaad, id., fr. 36 Koolzaadolie, id., fr. 69 ROESELARE, 2 Februari. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 70 50 a Lijnolie, 61 HOPPEMARKTEH. POPERINGHE, 5 Februari. Hoppe de 50 kilos. 200 DE TOÜTES LES COMMUNES BE LA BELGI^OE rédigé sur les documents fournis par les admi nistrations communales par II. Tarlier, rédacteur de I'Almanach royal offtciel. La nouvelle edition pour 1875 de 1'Almanach general du Commerce de loutes les communes de la Belgique, est divisée en deux parties (Anderlecht, Etterbeek, lxelles, Laeken, Molen beek, Sl Gilles, S' Josse-leii-Noode, Schaerbeek) conlenant les noms des habitants reproduits de trois manières différentes, savoir 1° La lisle, par ordre alphabétique, de toules les rues de Bruxelles et des Communes limitro phes, avec Vindication des habitants de chaque niaison 2° La liste générale, par ordre alphabétique, des noms et prénoms des habitants de Bruxelles el des Communes limitrophes; 5" La liste alphabétique des diverses industries commerces et professions, avec Vindication des noms et adresses des personnes par lesquelles ils sont exrrcés. comprenant, dans un seul ordre alphabétique, les noms de tontes les villes et communes de Belgique, sous lesquelles viennent se grouper, dans un sous-ordre également alphabétique, les noms des fonctionnairesindustriels, commer- cant, propriétaires, rentiers et principaux fer- miers de la localité. En tète de VAlmanach figure la nomenclature des fonctionnaires publics dc toute nature: Agents diplomatiques, Consuls, Membres des Chambres legislatives, Maisons du Roi et de Ia Reine, Ministères etc. VAN DEN

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3