Stads Nieuws. het licht uwer oogen bemindet, wil den berooven, hoe gij ze te Groenin gen verslaagdet, verplettedet. Hoe gij uw bloed voeldet koken, toen de Spanjaarden, onder het mas ker van Godsdienst en huichelarij, u van uwe vrijheden wilden berooven en den brandstapel in uwe vreedza me haardsteden oprichten. Ah toen voeldet gij, dappere Vla mingen, uwe fiere harten in uwe vrije horsten kloppen, en het was on der den naam van Gilden en Nerin gen dat gij u vereenigdet, om het spaansche juk van uwe schouders te schudden. Waren het maar Franschen, wa ren het maar Spanjaarden dat wij te bestrijden hebben, straks herrezen de goedendagsdoor geheel Vlaan deren zoude men den kreet hooren het land is in gevaar, men neemt ons onze vrijheden. Breidels en Deconinck's zouden te voorschijn komen, ontzaggelijke scharen van beenhouwers en wevers zouden naar den vijand trekken en de vreemdeling verstomd over zoo veel vaderlandsliefde, zoude uitroe pen regent het Vlamingen Helaas mijn ongelukkig vader land de kwaal ligt aan de borst. Het zijn Vlamingen, het zijn broe ders die ons verdrukken. Het zijn kinders des volks die wij zien geboren worden, die wij zien op groeien, die men ons ontneemt om er volkstijrannen van te maken. Owie herinnert zich nog die goe de priesters van den ouden tijd, die waarlijk de vaders van het volk, de herders van hunne kudde waren. Die gelukkig waren toen een huis gezin in voorspoed was, die het hert voelden bloeden als er rampspoed heerschte, die -eene heelende zalf voor iedere wonde hadden en die zich den zegen des volks verwierven, zoodanig, dat de huismoeder, 's a- vonds voor het slapengaan, de kin deren deden nederknielen hunne onschuldige oogjes ten hemel ge stuurd, een vader ons deed stamelen voor het behoud van den herder; hij was immers hunnen beschermer, hunnen besten vriend, hunnen va der O gelukkige tijdenver zijt gij henen De geestelijkheid van heden die een volkomen vermogen heeft in de bestuurlijke zaken des lands, die ten voordeele, haren invloed gebruikt op het geweten, op de huwelijken, op de erfenissen, die politieke betoo gingen opricht, die 'geenszins over eenstemmen met het karakter van een vrij volk, die, in een woord, ons tracht weder te leiden tot het despo- tismus van de middeneeuwen; he- weldie geestelijkheid is nog niet te vreden, zij wil nog den aard van ons nationaal gevoel uitdooven; alsof die geen deel maakte van onze oude vxdjhedenalsof het bloed van Brei del in onze aderen niet meer vloeide! alsof wij van die mannen niet meer waren, die liever dan aan eenen tijran te gehoorzamen, hun onder - het vaandel der vrijheid schaarden, en met eenen van Arteveld te Roose- beke konden winnen of sterveu. Neen, ons nationaal gevoel en grondwettelijke vrijheden zal men niet afschaffen. Eer zal men de Vlamingen uit het boek der volken schrabben; eer zal ons gansche ras uitgestorven zijn? Dat men liever ons dierbaar Vlaan deren in eene wToestijn herscheppe en in het zand schrijve: Hier woonde een volk dat geen slavernij verdroeg Wij treffen in het Advertentie-Blad, een diepgevoeld en welgeschreven arti kel, welke wij aan onze lezers mededee- len: BELANGRIJKHEID VAN HET ONDERWIJS. De regelen, die ons voor opschrift dienen, zijn de woorden welke een fran- sche filozoof, zeer ervaren in zaken van onderwijs en staatkunde, neerschreef; zekerlijk niet denkende dat zijn vader land welhaast de waarheid zoo bloedig zou ondervinden. Inderdaad de twijfel is niet meer toegelaten over de belangrijkheid van het onderwijs; doch ofschoon men nopens die zaak eenparig is, de genegenheid om onderricht te wezen en te onderwijzen is eene deugd, welke dikwijls slechts uit woorden bestaat. Daarom vinden wij niet nutteloos eenige waarheden nopens dit punt te herinneren. Wij zullen vragen aan iederen wei denkenden vader, welke de belangrijkste schat is, die hij aan zijn kind verschaf fen kan, en hij zal antwoorden: een grondig en goed onderwijs. Wat begeert inderdaad een goede vader voor zijn kind Hij begeert het te zien opgroeien in eer, verstand en deugd; hij begeert van hetzelve een schepsel te maken kunnende rekenen op zich zeiven; welks bekwaam heid hem toelaat de baan van geluk en welstand te-bewandelen. Wij zullen zeggen dat het middel om dit te bekomen een grondig onder wijs is; dat dit zelfs het eenige middel is. Wij zullen daarover maar weinig uitbreiden en enkelijk eenige vraagpun ten voorstellen. «Wat is een jongman die niet onderwe zen is? Is hij wel eens bekwaam mensch te worden? Kan hij ooit iets wezen door zich zeiven? Is hij ooit bekwaam van, of wel te bewaren hetgeen hij bezit, of zich te verschaffen hetgeen hij zoude mogen betrachten Is hij bekwaam om in volle verstand, gelukkig te zijn? En hetzelve vragen wij van eene dochter. Is eene dochter bekwaam te beant woorden aan haren hedendaagschen roep zonder onderwezen te zijn? Is zij bekwaam die lasten van het stoffelijk leven te helpen afdragen, in dien zij niet wel onderwezen is? Wordt hedendaagsch de taak der vrouw niet meer en meer deze van haren man in zijne zaken behulpzaam te wezen en door hare medewerking te zorgen voor de noodzakelijke winst Is het haar onverschillig door eigen kracht en verdiensten gewapend te we zen tegen het verlies van haren man? Zulke vraagpunten voorstellen is dezelve beantwoorden; en zekerlijk moet men getuigen dat het onderwijs een allerkostbaarste schat is. Niemand die een weinig nadenken de is, heeft daar ooit kunnen aan twij felen. En na dit overdacht te hebben;, zult gij niet twijfelen aan de waarheid van de woorden, welke ons tot opschrift dienen. Maar dit is eene waarheid, welke moet toegepast worden aan hetgeen u lief en duurbaar is, aan uwe kinderen, aan dezen die gij bemindt, gij moet hen doen onderwijzen. Het is uwe grootste plicht, en gij hebt deze van te betrachten dat het on derwijs goed en grondig weze. GOBS DIENSTIGE &RONIJK. Onze lezers herinneren zich nog wel de walgelijke avonturfiJ1 yan den priester Becquet, voor eenige maan den op heeter daad betrapt van aan slagen op de eerbaarheid, op een matroos, in de kajuit van den kapi tein. Die zedelijke priester is bij verstek door de correctionneele rechtbank van Antwerpen veroordeeld gewor den 1° tot 6 maanden opsluiting en 100 fr. boet, wegens aanslag op de zeden2° tot eene maand gevang en 26 fr. boet, wegens verkrachting van woonst. De clericale bladen zullen zich wel wachten dit te melden. BURGERSTAND Sterfgevallen. Het volk, dat de beste scholen heeft, is het eerste onder de volke ren en indien het heden het eerste niet is, hel zal het morgen wezen. i\sggS<aB-c- IJperen, 20 Februari 1875. Landboiiwmaatsieliappij - De Heeren leden dezer Maatschappij worden uitge- noodigt tot de algemeene vergadering, welké zal plaats hebben in het Stadhuis van IJperen, Woensdag 24° Februari aanslaande, om tien en half ure stipt des voonniddags. Het dagorde behelst 1° Aanveerding van nieuwe leden. 2" Gedeeltelijke vernieuwing van het Comité. De uittredende leden zijn: MM. Vandenpee- reboom, Alphonse, Ondervoorzitter. Ver Eist, Clement. R' G. de Stuers. Vander Ghote. B°" Mazeman de Couthove. Verschaeve. Vanheule. Vandromme. Therry. De Meester. Crietn en De Deyne. 5° Kweeken van suikerbeeten. Voor waarden voor 1875. 4° Over onderscheidene meststoffen. 5°f- Om elf ure stipt begint de prijskamp voor het hoornvee. Een noenmaal zal, voor de Hee ren Leden der Maatschappij, bereid wezen, om een uur, in het hólelDe Kastelenij VltjawsscJac Ster. - Hel gewoon pu bliek dat met zooveel geestdrift de vertooningen der Vlaamsche Ster bijgewoond heeft was Zeer teleur gesteld toen het vernam dat over eenige weken deze maatschappij hare laatste ver tooning gegeven had en dat, voor het overige van den winter, het zich aan niets meer moest ver wachten. Er werden aandringingen gedaan bij de bestu rende commissie ten einde nog twee vertooningen te kunnen hebben dezen winter. De commissie voornoemd heeft met de grootste welwillendheid aan dit verzoek toegenstaan en dagelijks de noodige maatregels genomen om het voorstel tot een gord einde Ie brengen. Zij heeft begonnen met het vragen der noodige hulpsom, welke haar met de grootste welwillendheid werd toegestaan door de heeren onzer stadsregeering die altijd even bezorgd zijn tot het welzijn en het vermaak der inwoners van IJperen. Eene lijst werd ter zelfder tijde in gang geste ken maar het ver gevorderd jaargetijde, de foire die op handen is en het groot getal familjen in den rouw, hebben eene hindernis toegebracht zooverre dat het beloop der inschrijving gevoegd bij stads-toelage en de vermoedelijke ontvangsten aan het bureel geenszins toereikend waren om de onkosten der twee gevraagde vertooningen te dekken en de Vlaamsche Ster is moeten overgaan tot het besluit van het toekomende saizoen ZES vertooningen in plaats van VIER te geven, en iedereen over zijne genegenheid te bedanken. Het spookt. - Aangemoedigd door het slecht voorbeeld, (want al de belachelijke mirakels welke men alom uitvindt, verwarren de eenen en hitsen de anderen aan) beginnen in de kleine steden eenige kluchtspelers hunnen duivel te ontbinden, met de bevolking schrik aan te jagen door het eene of andere verschijnsel. Hier te IJperen is er thans ook een spook Alle soorten van vertelsels loopen onder het volk. de eenvoudige inenschen en kinderen schrikken, maken een kruis en kruipen lot over de ooren onder hunnen dekkingde welweters steken de onderste lip vooruit en nikken zeer beduidend als willen zij zeggen dat er iets bui tengemeens onder steektde verstandige men- schen trekken de schouders op en wenschen maar een dingen 't is dat dien leulemaker algouw vast- gerake. Binst dien tijd zijn er dagelijks veel menschen op de beenen, en Sl Pielers kerkhof en de aanpa lende straten en 't vest-piein, krijgen alle avonden veel bezoek, zoodanig dat er een dezer dagen wel 200 menschen, gewapend mei stokken, op zoek gegaan zijn naar het zoogezegde spook. Men zegt dat de politie, ter geruststelling onzer inwoners, maatregels genomen beeft om dit spel in 't kort te doen eindigen. \anden 12" tot den 19"Februari 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk 2) zaraeD> Beke,Emelia. 55 j., z. b., ongehuwd, Boter- straat. Degrou, Maria, 73 j., kanlw., echtge- noote van Joannes Sybrands, Meenenstr. Strobbe, Josephas, 83 j., z. b., weduwenaar van Philippioa Harre, Dixmudestr, Dewaeghenae- re, Lucianus, 20 jschrijver, ongehuwd, £iver. dinghestr. Delaruwiere, Maria, 87 j., z. b., weduwe van I.udovicus Vancrayelynghe, Ryssel str. Daucby, Regina, 6(5 j., z. b., e.chtgenoote van Jacobus Ilyntens, Gude-Kleermarkt. Verschaeve, Joannes, 80 j., stoker, echtgenoot van Carolina Venein, Rysselstr. Alleman Angelina, 77 j., z. b., weduwe van Seraphin. Boidoux, Rysselstr.Seys, Florentia, 20j, b., ongehuwd, Korte Meersch. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 2)L 18 Februari 18jj natisen I» zonde. Er is grdurenden de jubilé-carnaval veel g™^ dikt geweest over den dans. Volgrus de gezalfr mascaraden die hier, onder den masker van hum politieke driften, hunne peilen zijn komen sp(|, en hun arm vlaamsch gestort hebben,was danst eene doodzonde. Hoe komt het dan, apostels de logentaal, dat men in sommige andere stfj, de katholijke kringen ziet bals geven Het is t u altijd en het zal eeuwig het zelfde zijn wam heid langs hierdwaling langs daarvolge men uwe vriend of vijand is. Eenieder weet ook dat het door bevel hunne geestelijke overheid is dat het hier boden is bij de Tuiters te dansen, want d(l versch bebroede kaloten vragen sedert lang i beter dan te mogen danspartijtjes geven ma: hoe zouden dan onze gekruinde gazetten hum gal kunnen uitspouwen trgen de Philharmm waar men danst Het bewijs daarvan is klaarblijkelijk, de wij alswanneer de Tuiterjongens zich in vreeim steden of dorpen bevinden, zij daar wel lusii kunnen flikkeren. 't Is alzoo dat maandag laatst, ons te WopsI bevindende,wij eene geheele bende Tuiterskoppi gevonden hebben, waaronder zelfs gehreveleerit die bezig waren met dansen en springen, i embrassez vos dames deden, ter grooter eere t glorie van de heilige Apolonia, patroones tanden-trekkers Ah ca jongens, zijn de beloften van de jubilé al uit uw geheugen? Hebt gij ook rc« vergeten dat gij laatslmaal langs de|slralen hiel) processie wijs en schijnheiliglijk de Christus® dragen? of hebt gij misschien gedacht i David, springers memorie, die voor den taherns kei danste, in den goeden ouden tijd dat dan® nog geene zonde was En gij, poperingsche zondevergevers, wal zei gij daarvan Haast u de Krulle te zenden ei deze overtredende jongens eene goede berispii te geven, want zij schijnen te vergeten dal uwe slaven zijn en dat zij maar mogen danseni wanneer gij schuifelt. Moet men niet bekennen dat onze gekruid paljassen in hunnen bak geschuiffeld zijn, na; de ongehoorde en buitensporige pogingen in dl jubilé zending of verzending aangewend i hebben tot het verdelgen onzer Philliarmonie Zij moeten nogthans weten dat dit gebouw waarop zij zoo heviglijk gescheten hebben, ge sticht is door..vrijmetselaars melde kloekstestol fen die bestaan. Zij die zich zoo machtig verklarei met de medewerking van den vermaarden Jan vat Leflinghe, 't is ongelooflijk hoe de menschen ziel verzetten en verdedigen tegen hunne onreehtveei dige aanrandingen en verwaande vervolgingei tegen alwie eerlijk en treffelijk is, maar nie onderdanig wil zijn aan hunne wereldlijke weiten Onzen hooggeachte!) heer deken Huys, uilwendif zoo stil als eenen muis, heeft gemeend doorzijn, hondekotige middels gebruikt bij Jan van Lef finghe, den gewenschten uitval te bekomen vai hetgeen hij door zijne eigene macht en dei invloed van zijne mede gekruinde pootspelers, zoi als Gusten de Krulle, Basihus Lacordaire N" II den tweetander, Jochein en de kollegie-paljassen, niet koude bekomen. Den heer Huys-Muis vertrok naar Brugge ei verklaarde aan Jan, door geene middels, zelfs dos hetvuilblad de Philliarmonie te kunnen vernietr gen ,hij deed den voorstel in Poperinghe eent bijzondere zending of verzending, meteen grool getal vreemde begochelaars, acht dagen vóór <k feesten der karnavaldagen, uit te geven bij zag hierin den eenigsten raiddel om al de leden det Philharmonie hun ontslag te doen nemen, behalve eenige versteende kopstukken zoo als den voorzitter, den ondervoorzitter, den sekretaris, Piet Verrou, Duverger, Trip-trip, Cher-chou en Monkske, op welke zij geen den minsten invloed hebben door hunne onafhangelijkheid van fortuin en karakter. Jan beloofde aan Huys-Muis seffens alles in t werk te stellen meteenen brief aan zijne pal- jassen-predikheeren, zoo straf als het maar zijn konde, op de rekening der Philharmonisten tot te zenden. Men zal later, zegde hjj, van mij spre- ken, iedereen kent mijne geschriften, mijne be* kwaamheden en mijnen persoon De com munale overheden zijn de onze, ik zal aanstond' aan den burgmeester uwer stad bevelen van een besluit uit te geven ten einde 'l maskeren en ver* mommen bij de liberalen te verbieden; wij alleen hebben dit recht, gij zult de laatsten zondag der zending of verzending, op wdken het groot concert der Philharmonie mort plaats hebben, zelve eene kavalkade oprichten, onder de be scherming der stadspolitie en der gendarmerie, met de drie groote Christussen der drie parochiën, vergezeld van al de katholijke maatschappijen, congregatiën, stokslagers, tuiters, appel-mannen, en alles wat er in uwe macht is, ten einde de libera|en op te hitsen tot eenen oproer en den eersten die zijnen mond opent te verpletteren eP te vernietigen. Den deken Huys-Muis was nog eenigzins bc vreesd deze middelen in 't werk te stellen n»!t

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2