TE HUREN EEN SCHOON MAGAZIJN Encre Beige perfectionnée SCHOOL k KANTOORGERIEF, REGISTERS, Kerk- en Gebedenboeken, Jubilé-comedie. Briefwisseling der Toekomst. AVEL01IEM, M ARKPRIJZEN. te verkoopen te Kemmel, Eieren, per 26, 2 20 2 50 OM UIT GEMEENZAEMHEID TE SCHEIDEN. SCMOONE PATRIMONIEELE BIERBROUWERYHOFSTEDN. WOONHUIZEN, HOVENIERHOVEN, CHIN3GRONDEN WEIDEN, ZAEILANDEN. MEERSCHEN EN BOSCH, IN EENEN ZITDA G. op Donderdag'8 April 1875, ten 5 ure namiddag precies te beginnen, in d'herberg De Groote Vierstraete, te Kem mel, langs de kassyde naer Yper, de Patrimo- nieele Onroerende Goederen, hierboven vermeld, verdeeld in 31 koopen. VAN TWEE VERDIEPINGEN, op de Nieuwe Houtmarkt, te IJperen. Zich te bevragen bij de we Ch. Joye, (Hotel Klein IJperen). Verkrijgbaar ten bureele van dit blad GROOTE SORTEERING aan zeer geringe prijzen. Jan verklaarde, met alle reden en recht, qui vent la fin doit vouloir les moyens. Vraagt eens aan den deken Huys-Muis of hij te Rousbrugge zooveel katten gevonden heeft als te Poperinghe. 't Vuilblad, na gedurende eenen maand gezwe gen te hebben, is wederom ter taal gekomen, en, ter gelegenheid der plechtigheden van den jubilé, dient aan? zijne lezers twee paarden-leugens. Zulks is niet te verwonderen, dewijl de opschrij- vers er van, tien dagen lang op de stoelen van waarheid (leest van logentaal) niets anders dan leugens gehoord hebben. Ten eersten, het zegt, dat het bal was bij Van Merris gij zijt te rap abbétjes, het is maar half-vasten dat wij zullen dansen. Voor 't overige, gekruinde pennelekkers, wij hebben inderdaad hooren zeggen dat men eenen provenaar binnen gedaan heeft die, peizende dat het hier karnaval was, op straat zong maar het waren de gendarmen niet, het waren uwe agenten die deze heldendaad gepleegd hebben en het waren dezelfde die het verledene jaar zich zoo onderscheid hadden met hunne sabels te trekken om onbejarige gemaskerde jongens tot het politie-bureel te leiden. Alswanneer dezelfde agenten katholijken te gemoet komen die de straten doorleopen al zin gen en schreeuwen gelijk brieschende dieren, zooals het onlangs gebeurd is na de veroordeeling der stokslagers l' I.lperen, zij laten hun gerust maar, indien het liberalen zijn, dan leiden zij hun lot het gevang. Voor 't gene het woord canaille aangaat, neemt eenen spiegel en daarin zult gij zien, ge kruinde logenaar, dat gij eene oprechte zijt. Een zondenvergever aan eene twintigjarige dochter Eu is het nu al mijn kind? Ja, va der. Hebt gij niet vergeten? Neen, vader. Maakt gij mogelijks geen deel van de slechte sociëteiten Wel neen, vader. Ja maar, verstaat gij mij wel, mijn kind, begeeft gij u bij de slechte muziek niet Neen, vader, waar ik ga, hoor ik goede muziek spelen. De zon denvergever, ongeduldig Volgt gij de feesten van de Pliilhurmonie niet? Ja, zeker, vader. En gij houdt staan dat gij geen deel maakt van slechte maatschappijen Gij moet mij belo ven daar niet meer te gaan, want ik zou u moe ten de absolutie weigeren. De dochter, ver ontwaardigd Hoor vader, die u gezegd hebben dat het eene slechte sociëteit is, zijn lasteraars, want daar gebeurt niet die berispelijk is, noch tegen zeden, noch legen de religie. 't Is ge lijk, 't is voor ons een bevel de absolutie te wei geren aan deze die daar willen blijven gaan. Als het zoo is, vader, houd uwe absolutie en ik zal mijne vrijheid ook houden. En de zonden vergever stond nog te gapen toen hel dochtertje al reeds uit de kerk was. Een jonge zondenvergever aan eene oude zes tigjarige vrouwHebt gij al uwe zonden ver klaard Ja, mijn vader. Ik geef u dan de absolutieDe zondenvergever verzinnende, ja maar, mijn kind, ik heb vergeten u nog eenige vragen te doen Leest gij geene slechte dagbladeren Neen, mijn vader, ik lees nooit in gazetten. Maakt gij geen deel van slechte maatschappijen Ik maak maar deel van eene sociëteit en het is van de muziek. Is het van de slecht niet, vraag ik u Het is van de Pliilharmonie. Hoeen gij hadt zulks niet verklaard Wel neen, vader, ik dacht dat ik maar mijne zonden moest verklaren. He wel dat is eene zeer gioote zonde, en, in dien gij mij niet vast belooft daar niet meer te gaan, moet ik u verbieden morgen de heilige ta fel te naderen. Ik heb daar nooit het minste kwaad gezien, ik ga daar met mijnen man en mijne dochter. Hoe gij leidt daar nog uwe dochter, 't is afgrijzelijk gij moet mij beloven daar nooit geenen stap meer te zetten. Neen, vader, dat kan ik niet doen. De zondenvergever woedende: Ik kan mijne gegevene absolutie niet meer intrekken, maar in dien gij morgen communiceert, gij zult eene heiligschenderij begaanen pouf, het schui- veken ging toe. Een zondenvergever aan een vijftigjarigen man Is het al dat gij weet? Ja, het. Gij maakt zeker geen deel van de slechte muziek Ik maak deel van de Philharmonie, waar niets slechts gepleegd is, 't gene het dui zendtal menschen die elke feest bijwonen kunnen bevestigen. Welwel 1 wel Wel I Ik maak ook deel van eene maatschappij van Rhelo- rika die vlaamsche vertooningen geeft. Wel I wel!! wel wel waar peist gij te bevaren gij moet uw ontslag nemen van beide sociëteiten indien gij wilt hier beneden de absolutie en hier boven den hemel verdienen; ik geef 11 vijf dagen tijd om u te overpeizen en indien deZe onlslag- gevingen ingediend worden,zalik u danabsolvee- ren. Welwel!! Wel!!! wel!!!! antwoordde Fredje, houdt jen absolutie voor uen striep, hij kreeg het plankje. Een zondenvergever aan eenen trommelaar der Philharmonie;En gij maakt deel van deze slechte maatschappij Ik wist niet, eerweerdige va der, dat zulks zonde was. Het is eene dood zonde en met daar in te blijven, volgt gij den rechten weg om jn de hel te gaan. O! eer» Wcerdige vader, gij verschrikt mij, ik zou toch zoo geerne in den hemel geraken. Hoor dan, jongeling, zijt gij verplicht daar te trommelen, kunt gij niet laten van daarvan deel te maken Wel neen, eerweerdigen vader, ik ben er geenszins toe verplicht en kan zulks laten indien ik wil. Zeer wel, gij verblijd mij, lieven jon gen, ik geef u de absolutieja maar, ik kan wel. maar ik wil niet. En mijne absolute! Ik heb ze en ik houd ze, en 'k zal ze in mijnen trommel steken om dat hij wel zou roefelen en om u altoos indachtig te zijn, o weerdige vader. Ik kan 11 niet absolveeren ten zij gij daar uit gaat. Maar vader, er gebeurt daar geen kwaad.—Wij alleen kunnen dit oordeelen en gij niet, en het moet u genoegzaam zijn dat wij zeg gen dat het eene slechte sociëteit is om u aan ons gezag te onderwerpen. Zult gij gehoorzamen (Stilzwgenheid) een... zult gij gehoorzamen twee.... drij.... Gij spreekt niet! Roef het venstertje toe. Maar vrouw, zijt gij mogelijks geene van die welke de vergaderingen bijwonen der Vliil- harmonie Om u dienst te doen, vadereen vrouwspersoon heeft zelden de gelegenheid van haar te verzetten en, als ik niet te zeer overlast ben in mijn menagie, ik ga daar somwijlen met mijnen man.Maar weet gij niet dat dit een ver derfelijk gezelschap is Wat zegt gij, vader, ik heb daar nooit geen kwaad gezien, en, indien daar iemand moest slechten klap spreken of vloe ken of zweeren, hij zou aanstonds aan de deur vliegen.Hoe? j'haalt gij nog mè met dat slecht volk! en gij zoudt durven verdedigen 't geen wij weten gevaarlijk te zijn voor uwe ziel I Eer weerdige vader, ik ben groot genoeg gegroeid om te weten wat ik, in het belang van mijne ziel doen of laten moet. Om dat gij zoo stout spreekt, ik moet u zeggen dat, indien gij mij niet belooft die sociëteit te verlaten, er voor u geene absolutie te bekomen is. Wat aangaat het verlaten der sociëteit dit is mijn mans affaire, nooit zal hij daarin toestemmen en voor wat de absolutie betreft, ik ben gewoon van rechtzinnig- lijk te biecht te gaan iedermaal dat ik een kind moet koopen, om dat het dikwijls lastig gaat, en ik zou nu voor de eerste maal deze gevaarlijke passagie moeten uitzien zonder te mogen Onzen Heere Ontvangen, om dat mijn man deel maakt van de Vhilharm'onie Ah I gij zijt in zwan- geren staat Dit verandert de zaak maar toch, om de absolutie te verdienen, zoudt gij moeten uwen man bewilligen van zijne demissie te nemen. Ik weet dat het niet zal baten. Niettemin, vraag het maar, en doe al wat mogelijk is. Ik wil het hem wel vragen maar het zal vruchteloos zijn. Dewijl gij mij belooft het te vragen, zal ik u de II. absolutie geven. Absolvo te etc. Frekwentecrt gij de Vhilharmonie Ja 'k, vader, ik ben zelfs muziekant in die maat schappij. Ten zij gij mij belooft uwen afscheid van dat slecht genootschap te nemen, kan ik u de absolutie niet geven. Gij zult hel geraden hehben, vader,.... ik diesederl 21 jaren daar een instrument speel, ik zou nu moeten mijne confra ters en mijne liefhebberij verlaten I Wat zal men nogal hooren 't Is gelijk, het is maar op die voorwaarde dat ik u kan absolveeren. Gijt zij dan hier gekomen, pater, niet om den vrede onder de menschen te stichten, maar om twist en tweedracht te zaaien en kwó menagie te ma ken. 't Is juist door het verkeer van die maat schappij dat er vele kwade menagien zijn. Heer pater, gij kout van onze sociëteit gelijk de blinden van de koleuren 't is daar dat man en vrouw nieuwen inoed en nieuwe liefde putten na eene geheele week gezamentlijk overlast ge weest te zijn door hunnen stiel, nering en alle slacli van affairens, mogen zij wel den Zondag nemen tol hun verzet. Alzoo heb ik altijd in vre de en goede overeenkomst geleefd met mijne vrouw zij gaat zoo geern naar een concert of dansfeest, en indien ik uwen raad moest volgen en haar verbieden naar de sociëteit te gaan, de pop pen zouden aanstonds aan 't dansen gaan, de vrede in ons menagie ware gebroken en wij zouden leven gelijk honden en katten. Niette genstaande deze opmerking, het deurtje vliegt toe voor zijnen neus. Loop, loop, met uwe absolutie, geheel uwe jubilé is niet anders dan politiek. Ja, 't is politiek, maar eene politiek voor God. Zeg liever voor uwen Zak en uwe wereldsche heer schappij. En roef, het venstertje vliegt toe. 17 Februari 1873. De Vrijheid van Zondag laatst behelst een beledigend en eerroovend artikel op een' der achtbaarste burgers dezer gemeente. De laffe pa- perij, dat slangenras des menschdoms, zou willen hare eigene traditioneele wraakroepende onrecht vaardigheden toeschrijven aan een' man wiens waardigheid, rechtvaardigheid menschlievend- heid en onomkoopelijkheid verre onmetelijk verre, boven hare kwaadwillende afgunst en trouweloosheid verheven is. Wij wisten wel dat laster en logentaal, dat eererooverij, oogverblinding en bedrog de mach tigste wapens vaa 't slangeras zijn doch nooit hadden w ij ons durvenverwachten aan zulkdanig'e ongeloofbare onwaarheden. Hoe zoo I Gij die weeldrig en dartel leeft met het zweet en het bloed des armen; gij, die van 's morgends vroeg tot 's avonds laat niets anders droomt, dan geld en altijd geld gij, die broeders en zusters, bloedverwanten en vrienden bedriege- lijk onterft, telken male dat gij maar kuilt gij, verachtelijk slanggebroed, gij zoudt dien man lessen van rechtvaardigheid komen geven stilzwijgendheid op deze deugd is uwe allergroot ste plicht Velen der uwe kennen S' Bernard I! I Dus weg van hier I snoode valschaards, ge kruinde en niet gekruinde volksbediiegers II Gij die van arm rijk geworden zijt terwijl anderen van rijk arm wierden?? Gij welken men langs de straten aanwijst als ondankbare begun stigden der geëerde en geachte familie Decock. Gij, die hun alles verschuldigd zijl I I ,Voor u schande, verachting, versmading, verstooting!!!! Maar Papen, Pharizeen, slangenras en alle soortelijke ongedierte des menschdoms, wij ken nen de oorzaak uwer razernij woedend zijt gij omdat gij die 1580 fr' in den zak van S' Pieter, Langrand-Dumonceau of van een' baas eens sirooptaps niet hebt mogen storten. Met uwe gramschap spotten wij en schimpen met uwe struiptrekkingen van Polichinels. Neen, neen, nooit zal uw venijn den man kunnen laken die gij onrechtvaardiglijk wilt bevlekken. Onder onze hielen verpletteren wij dus uw kleverig ras van geestdrijvers. E. A. E.. MENGELINGEN. Gezeept, maiip niet geschoren. Wannes en Triene doen wekelijks hunne ronde, Triene zeept en Wannes scheert. Om geen tijd te verliezen, Triene gaat vooren, of om beter te zeggen, loopt vooren, want ze loopt altijd, z'es nondejadikke rap, om de baarden inte- zerpen, zoodanig dat wanneer Wannes ievers toekomt, hij niet anders meer te doen heeft dan het scheers over de riem te wetten en de stoppels af te ruisschen. Maar Wannes is een vies man, en alhoewel hij slechts barbier is, maakt het niet goed in zijne boonen te loopen. Een zijner kalanten heeft het onlangs ondervonden. Wannes meende eene pijk op Pé te moeten hebben en had gezworen dat bij hem zijn mis noegen zou laten kennen. Inderdaad, Triene ging onlangs Pé zeepen en trippelde daarna voort; maar die niet achter kwam was Wannes. De zeep was wlehaast ingedroogd en Pé zette 't aan een grommelen, zoodanig dat het niet goed maakte binnen slag te gaan. Wannes komt op, riep men eindelinge van aan de voordeur, terwijl Pé ongeduldig vóór 't venster zat, keeroogende van razernij. Wannes kwam inderdaad op, maar hij salueerde Pé, glimlachend, ging de deur over en liet Pé zitten. Wannes was gewroken, maar Pé was niet content. Hij heeft gezworen dat Wannes hem niet meer zou scheeren. En liever, zeiden, dat Wannes, zeiden, nog aan mijnen baard zou komen, zeiden, 'k brande, zeiden, hem liever af, zeiden, aan 't smissevuur, zeiden I IJPEREN, 20 Februari. GRANEN ENZ. verkochtlc kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 41,300 23-75 6,200 18-75 2,800 24-50 1,100 25-50 9,100 25-00 Aardappelen 2,000 6-50 360-00 VEURNE, 17 Februari. Tarwe (nieuwe), per 143 liters fr. 20 28 Rogge, id. 20 22 Sucrioen, id. 19 21 Haver, id. 15 18 Boonen, id. 26 30 KORTRIJK, 13 Februari. Tarwe, per hectoliter, fr. 20 a 21 50 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 6 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 62 1 90 Eieren, per 25, 2 3 POPERINGHE, 19 Februari. middenprijs. Tarwe, per hektoliter, fr. 17-84 Rogge, 15-50 Haver, 12-73 Aardappelen, de 100 kilos. 3-50 Boter de kilo. 3-60 LEUVEN, 15 Februari. Tarwe, per 100 kilo, fr. 26 50 h Rogge, 18 75 Voederhaver, 24 Aardapp. 6 Boter, de kilo 2 25 Eiers, de 26, 5 GENT, 19 Februari. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode, Rogge, i» Gerst, Haver, 23 Boekweit, de hectoliter, 17 Duiveboonen, 22 Peerdeboonen, 20 00 Boter, per kilo, 3 50 3 40 St-NIKOLAAS, 18 Februari. Tarwe, per hectol., fr. 20 20 ld, roode, id. Rogge, id. 14 60 Boekweit, id. 18 80 Haver, id. 10 50 Gerste, id. Duiveboonen, id. 21 50 Aardappelen, id. 6 50 Boter, per kilo, 3 18 ROESELARE, 16 Februari. Tarwe, 150 liters, fr. 25 a 26 ld. van Australië, 22 24 ld. roode, Rogge, 18— Haver, 24 25 Boekweit, Boonen, 25 50 27 Aardappelen, de 100 kilos, 6 50 6 Boter, per kilo, 3 53 3J50 Eieren, de 25, 2 60 3 20 OLIEMARKTEN. LEUVEN, 15 Februari. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 68 Lijnzaadolie, 62 KORTRIJK, 15 Februari. Koolzaadolie, 103 kilos, fr 68 50 Lijnolie, 105 kilos, 58 50 Lijnzaad, per hectol. DENDERMONDE, 15 Februari. Lijnolie, 100 kilos, fr. 58 75 58 50 Koolzaadolie, 69 69 50 Kempolie, 59 60 Lijnzaad, 34 55 50 Koolzaad, 54 50 55 GENT, 19 Februari. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 34 a Lijnzaad, id., fr. 36 Koolzaadolie, id., fr. 69 ROESELARE, 16 Februari. Koolzaadolie, 103 kilos, fr. 70 50 a Lijnolie, 61 IIOPPEMAR&TEN. POPERINGHE, 5 Februari. Hoppe de 50 kilos. 000 BESTAENDE IN gelegen te KEMMEL EN VOORMEZEELE, Den Notaris BETAYE, resideerende te Mees- sen, zal in het openbaer te koopen bieden, over eenkomstig de wet van den 12 Juny 1816, ten overstaen van M. den Vrederechter van het kan ton van zelve Meessen, De tytels van aigendom, plans der goederen en voorwaerden van verkooping berusten ten kan- toore van den Notaris BUTAÏ'ë, bovengenaemd. d un trés beau noir en ecrivant, d'une limpidité inaltérable, ne dépose pas dans i'encrier, ne s'é- paissit jamais et n'oxide pas les Plumes métal- liques. En vente au Rureau de ce Journal, rue de Dixmude, 59.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3