~Tn~st e l INSTEL HUIS AVELGHEM Verschillige Tijdingen. TE ZAKKEN. Dinsdag 20 April 187a, TE D1XMEDE, in hel Vredegerecht, Staande op de Kaai te Uperen, MENGELINGEN. ÖLIEMA RKTEN ten 3 ure juist namiddag, in Zarren- Linde, bij Livin Verbanck (4 mei overslag). Van eene schoone en goe- ÉljÉjf! de HOFSTEDE en h: 16- 25-30 c: erf, onder bebouwde grond, boomgaard, hovenierhof, zaailanden, weiden en maaigrazen, teClercken, wijk de Smisse, nabij den steenweg; bekend bij kadaster sectie A, nummers 283 tot 296, 315, 316, 3162°, 317, 318, 359, 360, 387, 388 en 389. In 12 koopen verdeeld. Gebruikt door de weduwe Alexan der Sonneville-Callewaert, tot Okto ber 1876, mits 1487 franks 's jaars. 1/2 °/0 Instelpenning te winnen. De titels en veilvoorwaarden bij den Notaris Laurent PROOT, to Wou men. Ook alle inlichtingen te bekomen bij den Notaris WAUTERS, te Dix- mude. Door 't ambt van den Notaris Laurent PROOT te Woumen. ten 2 1/2 juist namiddag (overslag 26 derzeive maand,) van: 1° Eene schoone en goedo HOFSTEDE en h: 9-78-20 cerf, onder bebouwde grond, wei- en zaailand, te Nieu- kappelle, oost der kerk, bij den Oli fantmolen, langs den IJzervaart bij kadaster sectie B. nummers 373,374, 375,376,377,378a, 421, 422, en 468. 2° h: 1-09-80 c: MAAIGRAS, te Woumen, in den Olifantbrouck, bij kadaster sectie C, nummers 169 en 170. Palende aan mevrouw douairière Dubois-Vanseveren, Madame wedu we Vanseveren-De Ruysscher, Mijn heer De Breyne-Peellaert en andere. Alles gebruikt door Engelbertus Bulcke, tot eersten oktober 1877, mits 1500 franks 's jaars. Ten overstaan aan den heerVrede- rechter. Titels en veilvoorwaarden bij den Notaris PROOT voornoemd. ook alle inlichtingen bij den Notaris De BA UWE RE te Nieuport. EEN SCHOON drij beneden plaatsen, vier slaapkamers, grond-water, schoone kelder, waschhuis en achterplaats, op drij honderd stappen derslad; ten prijze van 230 fr. 's jaars. Grondlasten ten laste van den eigenaar. Zich te bevragen, N° 4, op de Kaai, te IJperen. Den volgenden dag begaf SI™" de weduwe Del- bove zich bij den deken en 11a hem de afstoote- lijkheid van zijn gedrag verweten te hebben, zij bedankte hem van aizoo haren zoon voor zijnen paillasse genomen en hem tot opstand gebracht te hebben tegen zijne moeder, in het bijwezen der stoffelijke overblijfsels zijns vaders Zoo dan, de geestelijkheid maakt gebruik van den predikstoel 0111 de levenden uit te schelden, zij wedereischt de beheersching der kerkhoven om de gedachtenis der dooden te hoonen en de leden hunner familie te beledigen en nu, zoude zij nog willen de politie der lijkstoeten nemen om nog zoo veel te beter hare politieke tegen strevers te kunnen vervolgen en hen aan de openbare wraak der dweepzuchtige en onweten de bevolking ten prooi te wijzen. Indien zulke pretention moesten lukken, waar zou ons zulks geleiden Dat de priesters zich wel overdenken en niet vergeten dat als men wind zaait, men tempeesten moet inoogsten»; en indien zij zoo voort gaan, zij zullen eindigen met de vreedzaamste burgers te vermoeien en de openbare wraak op hun te trekken, en dan zal het misschien te laat zijn om het volk in zijne overdrevenheden te beteugelen 1 10 Maart 1875. Met ware voldoening vertalen wij uit het god vruchtige Journal de Courtrai het vol gende stuk welke dit, zevenmaal gebenedijd leugenblad, heeft gedrukt in zijn' nummer van 7"' Maart laatstleden. 11 Ten jare acht honderd vijf en zeventig, op 5"° Maart a Op aanzoek van Mijnheer Alexander Decock, a notaris, gehuisvestigd lot Avelghem 11 Gezien dat het weekblad de Vrijheid, 11 waarvan de heer Vermant hierverder getiteld, 11 de verantwoordelijke uilgever is, in zijn' num- 11 mer van dertienden Februari jongstleden, val- )v sche en eerroovende beschuldigingen ten laste )i des verzoekers behelst 11 Gezien dat dezen er verbeeld is als, in zijne 11 hoedanigheid van Ontvanger des Bureels van 11 Weldadigheid der gemeente Avelghem, eene )i som van vijftien honderd tachtig ('15.80 fr.) 11 harer bestemming te hebben afgekeerd 't zij 11 met ze in te zakken of ze te hebben besteden 11 tot een onbekentlijk gebruik 11 Gezien dat de gebruikte uitdrukkingen, als 11 ook de daadzaken en omstandigheden geen den 11 minsten twijfel laten op de wezenllijkheid des 11 persoons welken de schrijver des artikels heeft willen treffen ii Gezien dat het beschuldigd artikel van aard ii is een' gewichtige slag toe te brengen op de 11 eerlijkheid en de faam des vragers 11 Daarom is het dat, 11 lk, ondergeteekende Jean Maes, deurwaarder li bij den rechtbank van eersten aanleg en het 11 vredegerecht des eersten kantons van Kortrijk 11 er woonactilig en gepatenteerd heb den heere 11 Felix Vermaut-Grafmeyer,drukker-uitgever des )i weekblads de Vrijheid, gehuisvest en woon- 11 achtig tot Kortrijk, zijnde daar in zijn huis en 11 er sprekende met Vrouw zijne echlgenoote, mij 11 bekend, daging gedaan ten einde. Maandag loe- 11 komende achtsten des loopenden maand Maart, 11 ten 10 ure 's morgen,ds, te verschijnen vóór ii Mijnheer den Vrederechter des eersten kantons ii van Kortrijk er zitting houdende in de zaal van )i het ii Café Savoyard Groote Markt, om, s zoo hel mogelijk is, overeen te komen voor de ii aktie welke mijn aanzoeker zich voorstelt in te 11 spannen vóór den bevoegden Rechter en strek- ii kende dat het voor recht gezegd worde, dat het artikel, in zake, eerroovend is gevolgentlijk de 11 gedaagde zich te hooren veroordeelen door 11 uitvoerbaar en voorradelijk vonnis, niettegen- 11 staande wederstreving of beroep en zonder borg ii en zelfs met lijfsdwang, lot betaling der som ii van vijf duizend francs of van alle andere vast 11 te stellen door den rechtbank insgelijks zich ii te hooren veroordeelen tol het kosteloos twee ii maal inplaatsen, op de eerste blandzijde der 11 gezegde Vrijheid, des te vellen vonnis te 11 hooren den vrager bemachtigen tot het verkon- 11 digen deszelfs vonnis 't zij in fransch of vlaamsch, 11 naai' beliefte dezes laatsten, door middel van ii inlijving in vijf andere bladeren van Wesl- ii Vlaanderen en door middel van plakbrieven ten ii getuite van honderd vijftig aan te plakken in plaatselijkheden derzélfde provincie, insgelijks 1, ten keuze des vragers, alles onder titel van 11 ii Rechterlijke Eerherstelling >1 't zij in de ii vlaamsc.be of in de fransche taal en dit tot me- ii dinging der som van duizend frank eindelijk, 11 de heer Vermaut voornoemd, zich te hooren veroordeelen tot de kosten van het geding. 11 Hem verklarende dat, bij gebrek van verschij- ii ning in overeenkomst, er tegen htm zal gepro- I, cedeerd worden bij gebrek, en dat hij de boet zal ondergaan door de wet vastgesteld. En opdat de gedaagde hel niet onbekend zij, ii heb ik hem gelaten, wezi nde en sprekende als - 11 boven, het dubbel van mijne tegenwoordige ii daging waarvan aanteekening. Kost zes frank i) 50 c". (Geteekend)J. MAAS. De Vrijheid van zondag heeft van dit procés gedroomd, kraamt zij uit. Zij moet het met eed niet bevestigen. Deze maal gelooven wij haar op het woord. Waarvan men ongerust en hangstvol s droomt men gewoonlijk. Voorzeker was het een gouden droom dat hare lage en vuige ziel ekoorde en vervoerde. Leeft zij nog lang zij zal nog dikwijls droomen van hare duizenden franken die zij zal leggen. Dit is ongetwijfeld. Lachend vrijven wij reeds onze handen want wij zien reeds S'e Pieter grijnzen omdat die schoonblinkende vijffrankstukken in liberale handen zullen vallen. Welke verrukking. Vijf duizend frank uit den zak der Vrijheid!!!! En de schande De Vrijheid sprak over eenige weken ook van schande!!! verachtelijk papen leugenblad Verachting voor u en uwe ge lijken Schaarkneep uit de zuivere, onbevlekte en zedelijke Vrijheid van zaterdag 6" Maart Mochte de congregatie van S'c Germana groeien en bloeien, hare leden zien dobbelen, en de vruchten dragen welke een ieder er van verwacht En mochte de capucynezaele dik wijls nog getuige zijn van zulke feestjes gelijk dat van Zondag avond. Die kerel moet een liefhebber wezen. Leden zien dobbelen in de Capucynezaele!! Wat wil hij de papen wijs maken dan Het vat geeft uit wat het in heeft E. A. E. Bij koninklijk besluit van 12 maart zijn de drij dekens-pastoors van Andenne, van Luik en van Laeken ridders der Leopoldsorde benoemd. Men ziet dat de ministers voor hunne zwarte vrienden zorgen. Men kan zich nauwelijks een gedacht maken over de taal die sommige klerikale gazelten voe ren. Men moet zien en lezen. Ziehier de beleefde woorden die wij in eene enkele kolom van de Lange Wapper, een klerikaal blad van Ant werpen, aantreffen. Luistert met opene hooren 11 Door hel schandelijk bedrog gebrandmerkt, kriekenplukker, domkop, wraakgierige geus, leugenzak, sjeemjokkel, valscharis, stadsleuge- naar, bloodaard, lompaard, onnoozele leube, snotbaard, wisjewasje, trein.,.. vuile stinkert, zeep- Genoeg genoeg onze pen weigert verder af te schrijven. Als men nagaat dat al die welrie kende bloempjes in eene kolom geplukt zijn en dat het klerikaal bladje er 12 telt. Wat leering en wat voor eene partij Eene school van schelden en faamschenden. O tijden 0 zeden Eene algemeene tentoonstelling der werken van levende meesters zal plaats hebben te Brussel in 1875, zij zal den I augusti geopend en den 1 October gesloten worden. Ziehier eene lijding over Cornil, die nog al kurieus is, Cornil, die voor vijftien dagen uit de celgevangenis van Doornijk ontsnapte, zijne wachters verstomd latende staan, Cornil, zeggen wij, is de vrijheid moede en heeft zich weèr in handen van het gerecht gegeven. Men heeft wel gelezenhij heeft gevraagd op nieuw in de celgevangenis te worden opgesloten en heeft zich zaterdag morgend bij den proku- reur-gcneraal van het hof van beroep van Brussel aangeboden, om zijn rekwest aan te bieden, dat zeer voordeelig is aanvaard. Op dit oogenblik is Cornil achter de grendels, waar hij mogelijks op nieuw eene ontvluchting beraamt. Alsvorens hem op te sluiten, heeft hij eene ondervraging ondergaan en natuurlijk heeft hij maar gezegd wat hij wilde kwijt zijn over zijne ontvluchting. Maar hij heeft aan het parket verklaard, dat hij sinds zijne ontsnapping, Doornijk niet verlaten en dat hij drij dagen geleden die stad verlaten heeft om te Brussel wat te komen wandelen, waar men niet scheen zijne aanwezigheid op te merken. Cornil was proper gekleed, maar had een pan toffel aan den eenen en eene bottien aan den anderen voet, voor zijn rhumatism, zegde hij. Deze zonderlinge dief, lachte hartelijk toen hij zich weèr gevangen liet nemen, en zegde tegen de wachters dat zij goed moesten oppassen, want dat hij met zijnen kleinen vinger al de sloten kon open doen. Er zijn nog geene kerken genoeg! De Courrier ile Bruxelles vraagt dat men in elke kazerne eene kapel zon maken om er de mis te lezen, te prediken en er de HH. Sakramenten te ontvangen. Voor het oogenblik is hel maar eene kapel die de klerikalen vragen in de kazerne; later zal men de soldaten dwingen alle dagen ter kerk te gaan, te biechten, enz. Men ziet hoe men ons land wil verkwezelen. De beruchte Cor die nu weer in het gevang te Doornijk zit, werd gisteren onder vraagd, hoe hij uil zijne cel ontvlucht was. Laat mij vijf minuten alleen, zegde hij, ik zal het u toonen. i> Men deed het, de deur werd gesloten en men wachtte vijf minuten. Gedurende de vijf minuten zag men niets, maar de zesde minuut was Cornil uit zijne cel en stond in den gang. De liberalen van Dinant hebben eene Libe rale Associatie gesticht en een komiteit gekozen. Het nieuw gekozen komiteit zal een reglement opmaken, dat eerlang aan goedkeuring van da algemeene vergadering zal worden onderworpen. De administrator van het vacante aarts-bis dom Freiburg, dr. Kiibel, is wegens onwettige aanstelling van geestelijken veroordeeld tot eene boete van 500 mark, of tien weken gevangenis straf. Een dagblad van Parijs meldt dat er op de belgische grens door de douane eene volle lading bonapartische brochuren zijn aangeslagen, die behendig verborgen waren in zakken plaaster. Omtrent het plan van den pruisischen mi nister van onderwijs ten opzichte der scholen onder geestelijke onderwijzers wordt nader ge meld, dat niet alleen op de 75 scholen in West- falen, waarvan onlangs sprake was, maar op alle dergelijke scholen in geheel Pruisen, hetzij katho lieke of protestanlsche, gediplomeerde burgers als hoofdonderwijzers zullen worden aangesteld. Om onze lezers een gedacht te geven, wat schoon gebruik zommige geestelijken maken van het voorrecht hun door de wet verleend 0111 ten allen tijde toegang in de scholen te hebben. Zie hieronder een voorval waarvan wij de echtheid kunnen verzekeren, door getuigenis van geloofbare personen. Ter gemeente Zonnebeke is de geestelijkheid verbitterd tegen de Muziekmaatschappij door alle middels werkt zij dezelve tegen en in al hare handelingen schijnt haren haat tastbaar uit. Op zekeren dag der verledene week, verschijnt eensklaps M. de Pastor in de Gemeente-school. Hij gaal tot bij het schrijfbord en wendt zich tot een kind. Stel daar ne keer P. P Nu Rnu Unu Tnu S Eh wel wat is dat Dat M. de Pastor dat is PRUTS Eh wel, dat is juist wat het muziek van Zonnebeke is (historiek). Boer, ik ben op mijne ronde om Sl Pieters penning. Goed, M. den pastor. E11 heeft de opbrengst goed geweest Zeer goed, man. Zooveel te beter. Hoe zoo dat Wel, omdat het met mijne giften niet veel had geholpen om te verbeteren... Maar mijn vriend toch En M. de pastor brak nog duizend woorden den hals... Niets kon helpen. T'einden raad, zei de pastor. Maar gij weet toch wel dat wij al de kinde ren van Rome zijn en dat we daar allemale een klein deelken van hebben De boer bezag den pastor van onder zijne kleppe met een loddelijk oog. Zoo, zoo Eh wel schrijf aan den Paus dat hij mijn deelken voor hem mag pakken, dat zal hem plezier doen. En de boer gaf een goeden trek aan zijn pijp en liet den verblaften pastor slaan. IJPEREN, 20 Maart. GRANEN ENZ. verkochlte k wa 11 li lei t. midduiprijs p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 25,200 5,000 1,000 2,500 5,n00 0,000 24-50 19-25 24-50 20-00 25-50 0-25 500-00 VEURNE, 17 Maart. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 25 Rogge, id. Sucrioen, id. 20 Haver, id. 15 Boonen, id. 27 KORTRIJK, 15 Maart. Tarwe, per hectoliter, fr. 19 50 a 25 50 Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Boter, per I/2 kilo, Eieren, per 25, GENT, 19 Tarwe, w., 100 kilos. Id roode, Rogge, 1. i> Gerst, 11 Haver, i> Boekweit, de hectoliter, Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo, Eieren, per 20, POPERINGHE 6 1 75 2 25 28 21 19 50 15 Maart, fr. Tarwe, per Rogge, a Haver, 11 Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. 24 17 22 19 75 5 50 2 20 Maart, midde heklolïler, fr 20 00 50 19 npr 18- 10- IS C' 3- ijs. -71 -50 -60 LEUVEN, 15 Tarwe, per 100 kilo, Rogge, Voederhaver, Aardapp. Boter, de kilo Eiers, de 20, St-NIKOLAAS, Tarwe, per hectol., ld. roode, id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Gerste, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, Maart, fr. 18 20 25 19 25 24 25 0 25 5 50 2 10 Maart, fr. 21 14 50 19 50 11 15 90 21 50 7 5 18 a LEUVEN, 15 Maart. Koolzaadolie, per iOO kilo. fr. 07 Lijnzaadoiie, 00 KORTRIJK. 15 Maart. Koolzaadolie, 105 kilos, fr 08 50 Lijnolie, 105 kilos, 58 50 Lijnzaad, per hectol. DENDERMONDE, 15 Maart. Lijnolie, 100 kilos, fr. 5859 Koolzaadolie, 07 25 08 50 Kempolie, 59 50 Lijnzaad, 55 50 54 Koolzaad, 54 55 GENT, 19 Maart. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 30 a Lijnzaad, id., fr. 54 Koolzaadolie, id., fr. 08 15 OI} F E M A RIKTEN. POPERINGHE, 19 Maart. Hoppe de 50 kilos. OP MAANDAG 19 AS* 1511. 3S75,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3