POPERINSHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, Eenige der ministers zijn voorze ker zoo geldzuchtig als de paus en als de ellendige jesuieten. Die ministers zoeken eersten voor al hun eigen geluk. Het schijnt hun weinig te deeren of het land ten gronde gaat. Zoo verzekert men dat ministers aandeelhebbers zijn in fabrieken mijnen, ijzerwegen, enz. enz. Dat is toegelaten ofschoon een veldwachter en een onderwijzer, die een karig stuk brood winnenniet eens winkel mogen houden. Wanneer men dan ziet, dat men eene brug over de schelde wil leggen, dat mengden handel te Antwerpen wegneemt en hem te Terneuzen gaat plaatsen, dan mag men zeker zijn dat er jesuiten in 't spel zijn. Jesuiten die om die eenige millioe- nen rijker te worden, wellicht een heel land zouden willen arm maken. We moeten met zulke kerels naar de armoede En wij vragen het in ernst: hoe lang zal het land dat nog verdragen? Zal het wachten tot dat het den ge nadeslag zal krijgen? 't Is geene zaak meer van liberaal en klerikaal, maar die van het be- behoud of het verlies des lands Daarom moet heel het land als een man opstaan om zich tegen de ver woesting van onzen handel, van on ze nijverheid, van 's lands-rijkdom te verzetten. Wij moeten ons niet allen tegen die verradelijke ver nieling verzetten, maar eischen dat de middelen om ons bestaan te ver dienen, ons behouden blijven. En dat moeten de klerikalen zoo wel doen als de liberalen. Sedert dat de jesuieten verwoesters aan 't roer zijn, hebben wij 's lands schatkist zien ledig maken, de lasten met millioenen zien verzwaren; den koophandel, de bron van bestaan en van rijkdom zien benadeelen, ver woesten en in den grond boorende ellendigste benoemingen zien doen, die wraakroepenen wat gebeurt er dan niet achter de gordijn, waarvan wij niets te weten krijgen? En voor al die monsterachtigheden zou het land kalm blijven en zich als een lam ter slachtbanklatensleuren? Is het belgisch volk dan rijp voor slavernij en armoede? 't Is tijd dat de steeds toenemende verwoesting onzer welvaart en vrij heid ophoude. Elke belg, die den naam van eer lijk en deftig man waardig is, moet uit den doodslaap ontwaken, en voor den oogenblik de woorden van kle rikaal en liberaal ter zijde latem om een gouvernement dat het land naar het verderf leidt, te doen afstellen. Want wij kunnen niet aannemen dat zoovele duizende verstandige kiezers den ondergang van België kunnen zien bewerken, zonder dat in hun gemoed rechtvaardige wraak tegen de verwoesters, hoe zij dan ook heeten, ontsta. (M. D. van de Noordster.) BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Paasclilijken-Bevelbrief. De geheimschrijver lapper IJperen, 5" April 1875. Sehaolpcnning. - Lijst des komiteits. Een begin, fr. 8-00. Ilondhaling in 't caféhuis, 4-57. Eene partij wiskl, 1-50. Rond de keers, 3-40. Wiskt, 0-36. Na het concert van maandag, 1-18. Total fr. 19-01. Eiooi*Euaatscliap|>Sj. - Deze maat schappij heeft Maandag laatst een groot concert gegeven, voor sluiting van het wintel-jaargetijde, met medehulp van de heeren A. Van Acker, violoncellist, 1® prijs van het koninklijk conser vatorium van Brussel, Vermeercn en J. P. Van den Hede, Solozangers der koormaatschappij van Gent, en Vermeylen, kluchlzanger, van Brussel, Zooals op alle dusdanige feesten, hebben onze afdeelingen koors cn symphonisten hunne stuk ken meesterlijk vertolkt. Deze heeren liefhebbers verdienen onzen innigen dank over hun talent Jat zij zoo gewetensvol ten dienste stelhn nan de koormaatsohappij. Dc heeren Devos en Beyer balen ter over de moeite welke zij zich geven in bet bestieren bunnerrespectievelijke afdeelingen. MM. Vergracht eu Dewaele verdienen eene bij zondere melding in de finale d'Ernani, en II. Thiebaull in den solozang van het koor chanson espagnoleM. Van Hende heeft ons eene over- schoone baryton stem laten booren in de Coupe du roi de Thulé,en M. Vermeeren eene vol maakte tenorstem in het air de la Juive. De Tweezang der Favoriteheeft veel bravos ver worven; M. Vermeylen heeft ons hertelijk doen lachen. Wij hebben een schoonen avond doorgebracht en wij kunnen niets anders dan onzen openbaren dank betuigen aan de heeren voorzitter en onder voorzitter als ook aan allen die hel ter herte nemen om de eere-ieden van tijd tot tijd [te vergas ten met zulk een aangenaam tijdverdrijf. Alhoewel, na de zuure dagen, het schoon jaargetijde welkom is, doch weten wij niet of wij den winter niet vooren zouden nemen alleenlijk om de schoone feesten bij de Koormaatschappij. Sterfgeval. - Weeral komt de dood uit ons midden eenen vriend weg te halen. Donderdag avond weinig na 7 ure is in onze stad overleden M. Charles Becuwe, na eene langdurige en smartelijke ziekte, in den ouderdom van 72 jaren. Over ongeveer een veertigtal jaren stelde hij zich alhier in hoedanigheid van apotheker, en hij wachtte niet lang het vertrouwen en de genegen heid zijner stadsgenoten te bezitten en opvolgent- lijk werd hij benoemd tot lid en voorzitter van het Bureel van Weldadigheid, Gemeente-raadslid, Lid van het bestuur van 't leerwerkhuis, Lid dei- kommissie der Schoone-Kunsten, Sekrelaris der Koophandelkamer, enz., en, toen hij deze ver- schillige bedieningen aanveerdde was het niet uit hoogmoed, maar alleenlijk om dienst aan zijne medeburgers te bewijzen en zijne verknochtheid voor het goede was zoo groot bij hem dat hij dit alles als eenen opgelegden plicht volbracht. M. Becuwe was een van die mannen van opvat ting en zijne verschillige kennissen maakten hem in vele zaken nuttig; met eene juiste beoordeeling en een beraden karakter, dreef hij alles, waarin hij belang stelde,tot een goeden uitval.Zijn verlies zal onder ons eene groote leemte laten, moeilijk om aan te vallen. M. Becuwe werd in 1868, voor zijne lange en talrijke bewezene diensten door den koning tot Ridder van het Leopolds orde verheven. A Kcclttei'lijke benoemingen. - Door koninglijk besluit van 27 Maart 1875, zijn benoemd: Raadsheeren bij het Beroeps-hof te Gent: A. In vervanging van den heer Lebouck. ont slaggever, Mr P.-G.-H. Simons (substilut bij den Procureur generaal bij dit Hof; B. In vervanging van den Heer Valcke, ont slaggever, Mr G.-I.-L. Van Alleynes, rechter bij bij '[Tribunaal van 1"" aanleg te Brugge. Is benoemd substilut van den Procureur des Konings te Gent. Mr J. Van Werveke, id. bij dezen van den rechtbank van 1° aanleg te Dendermonde. teger. - Door koninklijk besluit van 26 Maart 1875, kapitein Mouliez, van het I" linie- regement is op zijne vraag ontslagen van zijne bediening van bataillons-adjudanl-majoor, en door Ministerieel besluit van 27 courant, aange wezen om over te gaan bij het regment grena diers. TBichti'iirtd dei* Burgerwacht. - De trekking lot het samenstellen van den tuchtraad der Burgerwacht, die moet zetelen den 2d" tri mester 1875, heeft zondag laatst plaats gehad, en den volgenden uitslag opgeleverd Leden. MM. Goddelière, Victor, onder-luitenant. Allaert, Juvenael, sergent. Lambin, Eugene, caporal. Vandermeersch, Jules, garde. Bijgevoegde Leden. MM. Liégeois, Julien, onder-luitenant. Vuyisteke, Gustave, sergent. Onraet, Julien, brigadier. Struye, Aloïs, artilleur. Burgerwacht. - Uitslag der 17" en laatste Sehieting van het wintersaizoen dei- maatschappij Cijbelschutters, (22 Maart 1875) Hoogst getal. 1. Lebbe, Arthur, 23 5 20 20 25 95. 2. LeclercqTh. 15 15 15 20 20 85. Leegst getal. 1. Dumon, Aug., 3 3 1 3 1 11. Bestuur van deu Postdienst en Telegraaf. Bericht. Het publiek wordt bekend gemaakt, dat, door ministerieel besluit van 27" Maart 1875, de 3d" plaatselijke uitdeeling der correspondentiën dooi den post, die gewoonlijk plaats had ten 12,30 ure 's avonds, de zon- en feestdagen afgeschaft is. Van den 26" Maart tot den 2" April 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) ,e z Vrouwelijk 3) Pesse, Theodorus, goudsmid, en Maria Dehol- lander, kantwerkster. -Baralto, Ludovicus, wagenmaker, en Maria Declercq, kantwerkster. Haezebrouck, Franciscus, 80 j., z. b., echt genoot van Catharina Gobert, Lange Thourout straat. Maes, Joannes, 63 j., landbouwer, echtgenoot van Juliana Desodt,S' Nicolaus nevens Ypre. Sinave, Maria, 49 j., kantwerkster, ongehuwd, S' Jacobs nevens Ipre. Bonte, Franciscus, 63 jwerkman, wed' van Constan- tia Debruyne, Meenen straat. Bierre, Denis, 86 j., z. b., wed' van Josepha Joos, Rijssel straat. Capelle, Angelica, 81 j., ongehuwd, S' Pie- ters Plaats. Devos, Maria, 80 j., z. b., wed" van Joannes Rauwel, S' Jacobs straat. Noyez, Pieter, 25 j., soldaat, ongehuwd, Vleeschhouwer straat. Bouckaert, Franciscus, 66 j., ziften maker, echtgenoot van Rosalia Debaillie,Dixmude straat. Deconinck, Amelia, 63 j. kantwerk ster, wed" van Napoléon Moniez, Meenen straat. -Hennion, Joannes, 64 jwinkelier, wed' van Maria Dubois, Rijssel straat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0)^ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) j- Jufvrouw Six, overste van het Koninklijk Gesticht van Meessen, is den 26 Maart 1875 overleden, in den ouderdom van 66 jaar. Dinsdag laatst had hare leraardbestelling plaats te midden van eenen grooten toeloop. M. de Mi nister van Justitie was bij de treurige plechtig heid tegenwoordig. M. Alf. Vandenpeereboom, die, zoo als men weet, Voorzitter is der Bestu rende Commissie van dit gesticht, heeft op het graf der overledene eenige welgevoelde woorden uilgesproken die de omstaanders diep bewogen hebben. Jufvr. Six bestierde dit gesticht sedert meer dan 40 jaar en zij heeft altijd in alles de verbete ringen zoowel naargekomen dat dit Gesticht een der belangrijkste geworden is dat er in de soort beslaan. Jufvr. Six zal lang betreurd worden van allen die haar gekend hebben. 21 Maart 1875. Wij hadden gemeend, en iedereen met ons, dat, met den Paaschcn, onze geestelijke opper- burgers lot betere gevoelens zouden gekomen zijn dan tijdens de zending of verzending, ten opzichte der leden van de Philharmonie; wij zijn grootelijks bedrogen. De eerweerde heer pastor van Onze-Lieve-Vrouwe-kerk, had aireede begonnen den Zaterdag voormiddag, de ab solutie te geven aan eenieder, zonder onder scheid, maar onze papieren bisschop Huijs-Muys, dit vernemende, is er des namiddags naartoe geloopen en hrm verbod gedaan van, niet alleen de absolutie te weigeren aan de leden der Phil harmonie maar ook aan al de personen deel makende van hun huisgezin!... hij heeft op deze kwestie gaan confereeren, den Vrijdag 19 dezer, met zijn medemaat Jan Van Leffinghe, te Brugge, waaruit volgt, dat zij moeten blijven volheiden in hunne vorige handelwijze, lot alwanneer deze maatschappij vernieligt en ver pletterd is, zooalles blijkt uit den volgenden bevelbrief. Wij Engel Huys-Muys, bisschop in pai-tibus in fidelium van geheel het betrek Poperinghe, bevelen aau onze geestelijke onderdanen, ge durende den lijd van Paaschen de h. absolutie te weigeren aan al de biechtkinderen die zich bij den stoel der penitentie zullen aanbieden en deelmakende der Maatschappij de Philharmo nie,ten zij voor het geval zij vastelijk beloven van de zelve hun ontslag te nemen; bevelende verders dat al de wederspannige zielen van dit bevel, zullen ingeschreven worden op den zwart boek van ons bisdom om, bij voortduring, alle onze geestelijke vervolgingen te onderstaan. Gevende daarenboven onze bisschoppelijke macht aan alle onze geestelijke medebroeders, om de zelve maatschappij te ondermijnen en te verpletteren door alle bestaande middels. Gegeven in ons bisschoppelijk paleis, in de Papestraat, te Poperinghe, den 20 Maart, het jaar onze Heere J.-C. 1875. (Het tweede onzer regeering). (geteekend) Engel Huys-Muys. Bij bevel: Cornelus Joachem. Eenieder spreekt in stad met veronlweerdiging over de onstichtelijke praats uitgebraakt, in zijnen winkel, door eenen katholijken keikop ten opzigle van eenen liberalen zieke. Wij zouden dezen gloeienden tuiter, die zoo valsch klapt dan hij valsch blaast, verzoeken de zelfde klaps eens in het openbaar te laten hooien hij zal toen zich kunnen verzekeren wie er de grootste lafaard zal zijn. Verstaat gij het, pollepel? Wij zijn nieuwsgierig te vernemen wat de machtige cn doorluchtige Huys-Muys nu zal uitvinden om de Philharmonie te doen vallen. Na eene groote zending, eenen Paaschtijd en menigvuldige honderkolige middels gebruikt te hebben zonder zijn oogwit te kunnen berei ken, hij zal zich moeten ter studie stellen, te samen met Baas Jan en hunnen geheimschrijver Joachem, om iets bijeen te zamelen die wat meer doorslaat, bij voorbeeld hef hemelsch veur. Neen, nog niet, 't is wat te straf, laat ons op iets anders denken:... een mirakelI Ja, een mirakel, want 't is de eeuw der mirakels. Maar wat slach van mirakel? Ern mirakel die de landbouwers, geen deel makende der Philharmonie alleen kan bevoordeeligen en dit jaar hunnen hof zuiver houden van alle sfajcl) van venijnt. Maar, om dit ten uitvoer te brengen, zouden onze gekruin(j pootspeelders moeten eens zijn met onzen vrieQ(j Louis, want hij alleen bezit de geheime hoed,. nigheden en de lichamelijke macht; ongetwijfeld" mits een eerlijken loon, een klein gcdeelije v,j St-Pieterspeuning, of hij zal hier in toestemmen en van den anderen kan t hij zond het niet dur ven weigeren aan zijne geestelijke overheden" want hij behoort meer of min nog aan deg' Kerk als ouden baldaquindrager in de processien' en als in samenleving zijnde met zijnen oom de,' gekruinden Snoek, welken veel gezag opzij, karakter bezit. Hij heeft nog zijne zuster Mar|e, Therese van Scherpen-Heuvel, bakkerin van zwart brood, welke ook een woordeke bij hem i, zeggen heeft en welke in alle omstandighet|e, hare verfoeielijke gevoelens legen de Philhar. monie uitdrukt. Onlangs ontmoette zij zekert Hortence, hare gebeurvrouw, 't was, geloov,, wij, tijdens de Zending, en aanstonds men gj0o aan het redeneeren over de II. Zending en j, goede uitwerksels ervan tegen de Philharrno- nie; Marie-Therese voerde het woord en vraagj, aan Hortance ofzijen haren echtgenoot, al uit de Philharmonie waren? Neen antwoorde Hor. lance,en zij voegde erbij: omwal redenen zoudc, wij uit de Philharmonie gaan, aangezien er geen kwaad geschied? Marie-Therese antwoor- de: enkelijk omdat onze geestelijke overheden zulks gebieden en dat wij op doodzonde ver. plicht zijn hun te gehoorzamen. Jammaar, Marie-Therese, zulks aanveerd ik niet onze geestelijke overheden kunnen maar htt kwaad beletten, en mogen geensints een eerlijk vermaak tegenkomen, want indien uwen biecht- vader u moest gebieden gras te eten zoudt gij het doen Marie-Therese? Ja mij kind, antwoord, zij, met veel liefde, schmaak en vermaak. Eh well ik niet, riep Hortance uit, ik begeer geen Ezelinne te worden I... Nog eens, indien het mirakel van Louis ten uitvoer gebracht ware, hoe zouden ue leden der Philharynonie staan zien met hunne hoppe vol venijnt en Louis te voet vallen om hulp en bijstand van hem te bekomen. 2 April 187a. Eene eerlijke jonge dochter bood zich, eergis teren, aan den stoel van boetveerdigheid, beter genoemd stoel van vernedering en lioonende slaafheid. Eerweerde vader mijne laatste biecht heb ik gedaan over zes of zeven weken. Wel mijn allerliefste kind. Mijn geweten dwingt mij u te openbare, dat ik soms in nnjne morgend- en avondgebeden verstrooid ben geweest. Tracht dan, van heden af, uwe schoone ziel veel meer naar boven te leeren richten. Ik betreur nog soms van Pastors en Paters te hebben hooien aardig spreken en lachen. Allerbest, mijne deugdzame dochter; en verders Niet anders heb ik u bekend le maken Gij zijt eene deugdzame, gewetensvolle en lofhare maagd. Tracht die baan te volgen zij leidt u pijlrecht naar den schoonen hemel, waar men van niets anders droomt dan van minnen en strelen 't is er zooaanlokkende en aantrek kelijk Maar, Godvreezende dochter, welk dag- of weekblad leest gij Mijnheer, hoewel dat geene biecht aangaat, aangezien Onze Lieve Heer dat niet verboden heeft, mits men slechts heeft kunnen drukken ruim 1500 jaar zijnen dood, beken ik niettemin geabonneerd te wezen aan de Étoile Beige en de Toekoynst van IJperen. Afschuwelijk! afschuwelijk! Twee brand stokken der Hel, geschreven door discipels van Satan, Lucifer en Belzebuth, ingegeven door die geesten des eeuwigen Vuurs, geschreven door dwaasrikken en dwaashoofden.De BienPu blic, het Journal de Courtrai en bijzon derlijk de onfaalbare Vrijheid, dat zijn heilige gazetten nog nooit zijn zij veroordeeld geweest, Het zijn drie fakkels van waarheid, deugd en religie! 0! Om 's hemelswille, verlaat die goddelooze bladerenzij zijn het bederf van zusters en broe ders, van jongheden en ouderlingen. Ik zal u dat niet beloven Ik lees ze reeds van over lang en vind er niets slecht in. Als het zoo is gij knot geene gratie be* komen gij zijt verdoold. Die gazetten zijn ver maledijd en hunne lezers dergelijk. Gij zijt bedankt voor uwe vaderlijke goed heid, uwe goede opvoeding en uwe beleefdheid. Ik zal hier nooit mier komen. Gij moet maar daar blijven, gij 't Is goed, onbeschaafde gefaalde broek- Ga maar! Ga maar!! Gij tnoogl het voort vertellen, hoort ge, aan den gazetschrijver Voor u zal ik het niet laten, botterik 1 Pafen 't vensterke vliegt toe. Verontwaardigt vertrekt deze eerlijke dochter. Zij vertelde mij haar onmenschelijk affroyit aan gezien zij door zulk een personaje gehoond was. Haar zegde ik Zij heel gerust en bedaard.Wij zien klaarlijk dat deze die zich uilgev en voor de opvolgers van dien zachtaardigen Krislus, die al les vergaf, zelfs de kaakslagen niet anders

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2