Verschillige Tijdingen. ■mi ïWiMl i Fabriek van Pelten stelsel GEORGES YILLE F. CèilRTOIS m VAN ROY, IJPEREN, io April. 50,600 3,200 1,900 500 2,000 1,000 24 20 25 25 25 5 575 t 'TWfMr 1 April. J# (onder hel control der Jandbouwstatie van Gembl'oux HOOFDSTOFFEN VOOR DE VERVEER DIGING gewaarborgde titels en samenstelling If, Hoekstee, (toy de statie) Allée-Vcrêtfj Seeisseï) rue de I'Angle 11. Elkeel die duizend kil&gr. veile of diezelfde hoeveelheid hoofdstoffen koopt, mager de ontleding kosteloos van laten doen door de zorgen der landbouwstatie van Gentbloux. Angent voor IJperen. WT VERGELACHT-COURTOIS. Agent voor Poperinghe. Ier helderheid en scherpzinnigheid van geest onvveèrlegbareen meèslepende welsprekendheid! j)e natura rondt er vermaak in de Pruimschijter inet hare onschatbare gaven te overladen. Hij ver. enigt de wilskracht eens anderen Napo léon 's en de zoetvloeiende welsprekendheid eens anderen Thiers. Ontwijfelbaar worde hij eens gemeente raads lid, Schepene Burgemeester, Provinciale afge vaardigdeen wie weet het Minschien voiksgezant een graad min dao Minister Ik zeg niet welke Minister Eerbied dus geachte Lezer en beminnelijke Lezeres voor Mr Mrr Mrrr Hippolyte Ballekens, volksvertegenwoordiger, 'k wil schrijven lijn waadvertegenwoordiger Vrijheideen ander spreekwoord luidt u Laat nooit den kaas van uw brood ne men. Wij zullen ons des gedenken en u zóó wijs laten als gij zijl want indien men zóó slim is gelijk gij ons wilt doen gelooven, is het onnoo- dig 11 bekend te maken op welke wijze wij ons vóór het Hof van Appel, over de kiezerslijst zullen verdedigen. De liberalen zijn dwaashoofden kraamdet gij iedere week uit en gij zoudt nu het advies dier dwaalgeesten willen kennen. Veel te laat zijt gij op de wereld gekomen om onze long- te pellen. Verstaat ge dat Fransch Journal Allés zult gij wel op tijd weten waarom toch zóó nieuwsgierig wezen. Zulke christene men- schen als gij, hebt gij dan vergeten dat de nieuws gierigheid eene owdeugd in uwe taal eene zonde, heet?? Neemt dus een weinig patience. Als gij er geene meer hebt, vraagt er wat aan uwen gezalfden en gekruinden mislukten broek- lapper die er kan koopen zooveel hij wil bij Hortenske. Pardoef Pardaf PardoefPardaf Koeivvachter komt af Op en neêr, Neèr en op, In galop, Dat de straat er van davert, zooals de draver der Dichters. 'T was dezen keer de Molenstraat die dreunde onder het gewicht zijner bevallige veurnambacht- sche vierkante of achtkante voetjes. Een vreedZamen burger met zijne even vreed zame Vrouw geeft den afscheidsgroet aan eenen vriend op het oogenblik' dal koeiwachter voorbij trok. Deze keerde zijne ooren en zag naar den overkant. Die christene menschen, die meenden een' eerbiedwaardigpn groet te geven waren ge hoond. Waarom Omdat Christus leert dat zijne Discipels hunnen evenmensch moeten beminnen als hun zeiven en dat zijne Opvolgers hunne vijanden zelf eerst moeten groeten zooals de H. Matheus zegt indien zij niet willen doen als de Heidenen. Uit die handelwijze leiden wij af dat de koeiwachters, gezalfd en gekruind of niet, meer heidensch zijn dan Christen indien zij hunne vijanden zelf niet willen groeten. E. A. E. De jaarlijksche stierenkeuring voor 1875, zal plaats hebben in de volgende gemeenten, te weten Te Dixmude, den 27 Aprilte Koukelare, den 28 Aprilte Merckem, den 29 Aprilte Nienport, den 5 Mei; te Alveringhem, den 4 Meite Loo, den 5 Meite Veurne, den 12 Mei; le Thourout, den 22 Aprilte Ghistel, den 26 Aprilte Snaas- kerke, den 12 Meite Hooglede, den 22 April; te Gheluveit, den 5 Mei te IJperen en te Moor slede den 10 Mei te Meessen, den 11 Meite Proven, den 12 Mei. Men schrijft uit Brugge Er wordt veel in stad gesproken over eene erfenis die te beurt is gevallen -aan een eenvoudigen werkman van Brugge, met name Bucquoy, boekbinder. De heer de Witte, die woensdag in S' Jans-hospitaal overleden is, alwaar hij 4 fr, daags betaalde, en die in de laatste lijden Bucquoy als zijn oppas- senden en zorgzamen vriend had aangenomen, heeft hem bij testament geheel zijne fortuin ge schonken, en beloopende, volgens men beweert, tot CO a 70,000 fr. Den 31 maart hebben 200 steenbakkers Luik verlaten en den 1 april zijn er nog 500 vertrokken, om in den vreemde te gaan werken. In tegenwoordigheid van een jongmensch Werd over grafschriften gesproken. Le zijn altijd veel te uitvoerig zei hij. Ik zou op mijn graf slechts dit opschrift wenschen Albert Didier. 18501950. Te Brussel is eene maatschappij tot stand gekomen óm het onderwijs door beeldekens te bevorderen en de bijgeloovige beeldekens daar door tegen te werken, die enkel fanalism ver spreiden. Het nummer specimen geeft eene chromolitho- graphie, voorstellende Brèderode in geuzen- kostuum, het volk te Antwerpen aansprekende en zwerende te zullen sterven om het volk tegen de Inkwisitie te verdedigen. De Echo du Parlement zegt dat er eene klacht bij dm prokureur des konings is ingediend ten laste van den ouderpastor eener parochie dei- gemeente Schaerbeek, die een kerkelijk huwelijk zou hebben gesloten, alvorens het burgerlijk huwelijk was voltrokken. Hoe noodzakelijk hel voor de kleine staten is om in geval van oorlog hunne onzijdigheid door kracht van wapenen le kunnen handhaven blijkt uit eene mededeéling van de berlijnscheu correspondent der Eloile beige, die aan de laatst verschenen aflevering van het werk van den grooten di.itschen staf over den oorlog van 1870-71 een drijtal legerorders ontleent. De eerste dagteekend: Buzancy 50 oogst 1870, 11 uren's avonds, is geteekend door von Molkte; de tweede: hoofdkwartier te Beaumont 51 oogst 1870, is geteekend door deri opperbevelhebber van het' léger van den Maas, prins Albert van Saksen, en de derdeSaint-Pierremont 51 Oogst 1870, is 'geteekend door den opperbevelhebber van het 5e legerkorps, den kroonprins van Pruisen. In alle drie wordt het bevel gegeven, om wanneer de vijand op Belgische grondgebied overgaat en niet terstond mocht worden ont wapend, hem zonder nadere orders af te wachten te vervolgen. Zeer terecht merkt de Eloile beige op, dat indien het Belgische leger niet in staat Ware geweest de Fransche vluchtelingen te ontwapenen, de oorlog terstond op Belgische grondgebied zou zijn overgebracht. En hiervan zou mm de duitschers volstrekt geen verwijt hebben kunnen maken; zij hebben zich namelijk strikt aan de rechten en verplich tingen ten aanzien der onzijdige landen gehouden, en in de legerorder van prins Albert wordt nog uitdrukkelijk gezegd, dat men, behalvein het bedoelde geval, zich slipt van iedere schending der grenzen moet onthouden. Voor de centrale landen zijn echter deze be weegreden een ernstige les en dringende aanma ning om te zorgen, dat hun legers in staat zijn hun neutraliteit met kracht van wapenen te handhaven tegenover ieder die haar mocht willen schend; n. De Palrie van Brugge, de journal van Pierro, is kwaad omdat het werk der liberale drukpers overal goed gelukt. Men zou de katholijke dagbladen nuttig moeten gebruiken, roept het bisschoppelijk n blad uit, na ze gelézen te hebben. Maar weet de Patrie niet dat er van de katho lijke bladen, zelfs zonder .ze te lezen een nuttig gebruik gemaakt wórdt; incn zendt ze meest al naarPortugal I. De plechtige ontvangst van den nieuwen kardinaal Mgr Deehamds, zal den 21 April te Mechelen plaats hebben. De hoogleeraar Desins, te Toulouse, heeft een middel gevonden om de asch van verbrande lijken zoo zamen 'te persen, dat zij een massa vormt zoo hard als marmer. Hij doel den voor slag, in den vorm waarin de asch geperst wordt, hel portret van den overledene aan te brengen en op die wijze een medaillon of knop voor een wandelstok te verkrijgen met portret. Men moet zeggen, dat de zaak der crematie wel smakelijk wordt gemaakt. De dagbladen van New-York bevatten de volgende nadere bijzonderheden over de ver schrikkelijke gevolgen eener aarbeving in Mexiko, welke wij reeds gemeld hebben, en die bi-halve de dood van 70 personen, onschatbare stoffelijke verliezen heeft veroorzaakt. Op vrijdag II februari, ten 8 lire's avonds, deed een hevige schok zich gevoelen in de hoofd stad van Guadalaxara. Dit ging vergezeld van een zonderling onderaai dsch gerucht. De lucht was stikkend en de grond beefde en trilde onder de voeten, gedurende een 'tiental, seconden. Al de gebouwen werden geschokt en het scheen alsof alles in de aarde zou zinken. De bevolking, zinneloos van schrik, vluphtte langs alle kanten en verdrong zich op de markten en de openbare plaatsen. Een groot getal open bare gebouwen hebben zeer veel geleden, onder ander het Instituut, de kapellen van 0. L. V. van Lorrtte, van de Merced van J-esus, enz. Een ge welf in de gevangenis en een toren der kathedraal zijn letterlijk in twee deelen gescheurd. 's Anderendaags meldde de telegraaf, dat al de steden ten oosten tot aan Leon, ten noorden tot aan Chalchihuite, ten zuiden, tot aan Zacoalyo en ten westen, tot aan den stillen Oceaan, de aard beving min of meer hevig hadden gevoeld, doch de zwaarste schokken werden gevoeld in de nabij heid van den vuurberg van Ceboruco. Te San-Cristobal zijn bijna al de huizen dei- stad vernield. Op 16 februari had men, builen de gekwetsten en verminkten, reeds 70 dooden van onder de puinen genaaid. De stad lelde slechts 800 inwoners en men mag zeggen dal zij op dit oogenblik niet meer bestaat, want zij is in een puinhoop veranderd. De huisgezinnen welke het gevaar ontkomen zijn, verschuilen zich in het open veld, onder de boomen. Bij het vertrek der laatste tijdingen hoorde men nog een gezucht uit de puinen op stijgen. Het is onmogelijk het juist, getal der slachtoffers op te geven. Men heeft reeds herhaalde malen de histo rie verleid van dien echtgenoot, die zich voor de deur des hemels aanbiedende, uit medelijden door St-Pieter wordt binnen gelaten. Hij is getrouwd geweest, zegt de heilige poortier, om hem te verontschuldigen het is een martelaar. Een tweede zondaar komt, en gerust gesteld over hetgeen hij heeft gehoord, zegt aan het' opperhoofd der apostels Ik ben tweemaal gehuwd geweest, roept hij met aanhef uit. i' Wat, zegt St-Pieter, zich kwaad makende, tweemaal getrouwd geweest en na eene eerste proef hebt gij eene tweede gedaan kom, kom, hieruit! En St-Pieter jaagde hem weg. Gisteren vertelde men aan zekeren persoon dat een zijner vrienden, weduwenaar, ging trouwen. De ellendige, riep hij uit, hij zou verdie nen dal hij zijne vrouw bleef behouden - r MENGELINGEN. Een ongelooflijk ongeval heeft gisteren morgend plaats gehad in een huis der straal B., bewoond door een klein huisgezin, waar vader en moeder op het eerste, en de meid en het, kind op het tweede verdiep sliepen. Omtrent 4 ure werden vaderen moeder wakker door eene soort wan ontploffing, vi-èlke scheen opgevolgd le zijn door eene inzakking. Hebt gij het gehoord vroeg de man. Wat mag het zijn antwoordde de vrouw. 't Is toch altijd in huis. Zwijg, want anders hoor ik niets meer. Na eenige stonden dacht de mau een gerucht te hooren, gelijk'aan hrlgene van bier-of wijn welk uit een vat ontsnapten. Was het regen en was het de dakgoot, welke lek geworden was De man staat op, trekt het venster open, ien beslatigt dat het niet regent, 't Is .dus de regen niet, en 't kan dus ook de lek van de goot niet zijn. Het nachtlichtje brandde. Het druppelen gaat echter voort, en weldra ziet madam, die te bed gebleven was, dat er op de godijnen druppels van roode kleur vielen. De vader, die zulks ook bemerkte, slaakte een wanhopigen kreet, en dacht dat het bovenverdiep aan't instorten was. Wat gebeurde er dan toch De beanstigde vader kleedde zich spoedig aan, hij vroeg zich .af, of zijn zoon niet verpletterd was, onder de puinen, en of het zijn bloed niet was, welk door het plafond druppelde Hij steekt zoo spoedig mogelijk eene bougie aan, loopt de trappen op, zijne vrouw bijna dood van schik achterlatende. De vader was dus naar het tweede verdiep ge- Ioopen, hij opent de deur en roept: Maurice Het kind lag te ronken. De kreet des vaders dort den knaap ontwaken, die antwoordt Ha vader Goeden morgen, papa Het kind verkeerde dus niet in gevaar; hel had zelfs niets gehoord. Langs dien kant was hij geheel en al gerust gesteld. Maar wat gebeurde ér dan toch In eene lijnwaadkas, welke nevens de schouw stond, had men, eenige dagen te voren, eenige flesschen wijn opeengestapeld. Het boord was onder 't gewicht bezweken de flesschen waren verbrijzeld, het wijnnat was weggeloopen en door het plafond gedrongen in de slaapkamer van vader en moeder. MET ZOETSTE ZOET. llijken mogen bogen Op hun rijkdom, op hun macht, Op hun Weelde, op hun pracht, Hun ontbreekt hel hoogste goed, 't Zoetste zbet, Dat een minnend harte, Vrij van smarle., Van genoegen kloppen doel Armen kJagen, Vragen Naar geluk, naar beter lot, Naai- vermaak en naar genot Missen ze ook niet 't hoogste goed, 'l Zoetste zoet, Dat een minnend harte, Vrij van smarte, Van genoegen kloppen doet Minnende harten tarten, Onbewust van overvloed, Ongeluk en tegenspoed, Smakend immer 't hoogste goed, 't Zoetste zoel, Dal een minnend harte,. Vrij van smarte, Van genoegen kloppen-dóet IJperen, April 1875. R. a&JWWWHlÊtBUVU&l GRANEN ENZ. vpTlvOChlle kwantiteit. mi dd on prijs p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 0' 50 -50 -75 -50 -25 -00 Sï-NIKOLAAS, 8 April.' Tarwe, per hectol., fr. 21 ld, roode, id. -v- Rogge, id. 14 21 Boekweit,, ld. .18 70 Haver, id. 11 ■Gerst», id. Dnivehoonen, id. 25 Aardappelen, id. 6 50' Boter, per kilo, 518 PÖPERINGHE 9 April per hektoliler, Tarwe, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. midclenpr fr. 18- 45- 12- 5- 5- '.Is- -52 ■50 •75 ■50 50 KORTRIJK, 5 April. Tarwe, per hectoliter, fr. 19 50 a 20 Haver, Aardappelen,1 per 100 kilos, 6 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 45' 1 Eieren, per 25, 1 65 1 65 81 HOESELA UL, 5 Tarwe,1150 fc'tefs,' ld. van Australië, Td. rogfle, Haver, Boekweit,. Boonen, Aardappelen, de IÖÖ kilos, Boter, per kilo, "Eieren, de 25, VEURNE, 7 April. Tarwe (nieuwe), per 145 liters Rogge, id. Siicrip.ën, id. Haver, id. Q April. fr. 25 a 26 GENT, 9 100 kilos. •J 18 24 27 50 5 50 5 55 2 60 fr. 24 20 2! 25 16 26 fr. Boonen, id. Tarwe, w., Id roode llogge, Gerst, ,ii Haver, Boekweit, de hectoliter Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo,. Eieren, per 26, OLIÉMARKTEN. GENT, 9 April. .24 50 18 50 25 28 6 5 60 5 20 28 25 25 19 50 27 17 19 25 2 90 1 35 D 1 65 Koolzaad, de 100 kilogi, Lijnzaad, id., Koolzaadolie, id., ROESELARE, Koolzaadolie, 105 kilos, fr. Lij nölie, DENDERMGNDE, Lijnolie,- 100 kilos, fr. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnzaad, Koolzaad, fr.' pb a fr. 56 fr 66 6 April. 64 50 a 1 b« 1 'M— - April. 58 59 67 25 - 68 50 60 5(T 54 SI-OPl1 J5MA.RK.T EKi PÖPERINGHE, 2 April. 55 50 55' 200 Hoppe de 50 kilos. De vcrled.ene week was de middenprijs van het vet vee per kilo levend gewicht op de voor naamste markten van. Belgie als volgtossen, tot 1 fr., stieren 76tot 80, koeien en vaarzen 56 lot 82 en kalvers 1 fr. tot 1 fr.' 40 centiemen. Prijzen overaudei'd, met dalende^;str,kking. De markten waren -sterk bevoorraad. De veiTedene week is de graanhandel nog al bedrijvig geweest y bijzonderlijk in tarwe en rogge. De prijzen zijn evenwel nipt veranderd. Oliezaden werdén zeer gëvraagd aan vaste prijzen. Ook in koolzaad ging de. verkoop goed. Vlas heeft de verledene week eene daling on dergaan, bijzonderlijk de eerste klas.. De gemeene soorten hadden véél vraag en hun prijs hiel^l goed stand. -O e- co '''iï:i i;;;i!;ti E DTÈlt VETTEN. ET SANSETJVeurfléslraat, 21.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3