Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. Hoe men clericaal wordt. De Duilsclie Nota. N>' 682. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze aftonnenten. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien slaat van zaken. De fransche ministerraad heeft zich eergisteren morgend voreenigd onder het voorzitterschap van den maarschalk Mac- Mahon. Het schijnt dat in dezen raad de kwestie der gedeeltelijke kiezingen is opgeworpen, maar niet opgelost. De Moniteur universel zegt dat de buitenlandsche politiek ook door den raad is onderzocht, die, ondanks het ge zegde van zekere dagbladen, hoegenaamd geene verwikkelingen aanbiedt. De Journal de Paris meldt dat de markies d'Harcourt, gezant te Londen is benoemd en dat M. de Vogué, gezant te Konstahlinopel naar Weenen verplaatst wordt- Hij zal in dezen laalsten post door M. Baude worden vervangen. In de pruisische kamer gaat een wetsontwerp worden aangeboden, vol gens welke binnen de zes maanden, al de kloosters zullen wordon afgeschaft; de kloosters waar onderwijs gegeven wordt zullen eene verlenging van twee jaren kunnen bekomen. Hunne goederen zullen worden aange slagen en dienen om lijfrenten te slichten voor de kloosterlingen. Zullen van den maatregel uitgezon derd worden: de liefdadigheids-orders; maar deze laatsten zullen ook maar mo gen bestaan krachtens eene bijzondere toelating die altijd kan worden ingetrok ken. De Heeren-Kamer van Pruisen heeft de algemeene discussie aangevangen van het wetsontwerp op de afschaffing der jaarwedde van de bisschoppen. De minister der eere-diensten heeft het ontwerp verdedigd. Prins von Bismarck heeft doen uit schijnen dat de paus de plaats der katho- lijke Kerk heeft ingenomen; de bisschop pen zijn zijne prefekten in deze om standigheid kan er geene kwestie meer zijn van de Kerk. De prins heeft geprotesteerd tegen de beweering dat hij de Kerk bestreed hij bestrijdt enkel het pausdom dat tot princiep neemt de vervolging en uit roeiing der anders denkenden. Het pruisich-belgisch incident, dal men dacht geëindigd te zijn, na (le ver- Uit Spanje komt niet veel nieuws: generaal Blanco heeft Auligarraga, zon der moeilijkheid van levensmiddelen voorzien. De krijsgevangenen door de Carlisten te Estella door den kop geschoten, heeft een slechten indruk gemaakt. klaringen van den heer Di&raëli, in het Lagerhuis van Engeland, schijnt evenwel nog te moeten voortduren, dit zegt ten minste de Indépendance Een artikel van de Nord-Deutsche Zeitung, waarvan de leiegraf ons den beknopten inhoud aanbrengt zegt dat het duitsch gouverment door aan het belgisch Staatsbestuur de nota van 3 februari te doen toekomen, geenszins de belgische drukpers beoogde, maar dal het nu, ten gevolge der uitlegging welke men er aan geeft, het noodig is dal de tot hiertoe gewisselde uitleggingen volle- digcl worden. Deze kwestie is in haar zelve eene der eenvoudigste want om te antwoorden op het artikel van het Nieuwsblad, die tracht aan te loonen hoe men liberaal wordt, moet men waarlijk hel poeder niet uilge vonden hebben, het is genoeg met hem te kunnen doen begrijpen hoe de grootste domkop zoowel als den slimste die, wel te verstaan, zich heeft laten opwinden, clericaal kan worden. Bij calholijke ouders, wordt het kind catholijk geboren, want nau'weljks steekt liet zijn hoofdeken op de wereld of men verhaast zich het te doopen en men brengt het groot in deze. religie, die zich de menschelijksle uitbelt van het heelal, en die ons de afgruwlijksle vreedheden legen het mcnschdom ten toon spreid lees de geschiedenis van 't verleden, be staar de tegenwoordige broederoorlogen in Spanje en elders. YVatkan een mensch, kindzijnde,daar tegen? Niels! Het groeit op, de geestelijkheid zorgt zijnen geest le vormen, zijn oordeel te bestieren met hem de H. Schriftuur, naar hare zaak geschaafd, aan le leeren, en alzoo verdweept zij de massa door de bijgeloovigheid en de domheid om zooveel te gemakkelijk te kunnen overheerschen én het volk aan handen en voeten vast- gekluisterd, in de klauwen van het jesui- tism te werpen. Ziedaar haar doel. Wat gebeurd er wanneer nu het kind lol de jaren van verstand gekomen is Indien hij kleinzichtig geboren werd, hij zal in verrukking staan voor de muren van Jérichodie op het geschal der trompetten in puinen vallen zijn ver stand zal stilstaan op het zien der wateren van de roode zee, die, op het bevel van Moïses opengaan om een droogen doortocht te laten aan het volk van Israël, terwijl de kabiljauwen, zeer verwonderd, door hunnen zoldervenster het zien voor bijtrekken Indien, integendeel, het kind een grooter dosis begrijp heeft, zal hel zich afvragen: waarom ziel men tegenwoordig al die wondere dingen niet meer?AI die mirakels zijn niet meer aan te treffen, en het vraagt zich af of ze weieens be staan hebben anders dan in de zieke brein eeniger fantazij-schrij vers En beide, door een geestelijk verdraaid onderwijs voor zich zelve verloren, zou den in het geval wanneer zij eenen wis sel te betalen hadden en de som niet wetende waar zoeken, een gebed lot den hemel sturen opdat zij eene welgevolde borze met vijffrankstukken zouden be komen. Ziende dat er hun niets anders toekomt dan een protest, zegt de eene: ik hen niet bidzalig; en de andere denkt: ik geloof dat zij ons eene fameuze carolte trekken mei hunne mirakels Nogtans zijn er velen die zich eene eer maken clericaal te zijn, en waarom Om zich eene plaats le bezorgen (on der een catholiek ministerie wei te verslaan.)of om een voordeelig huwelijk aan te gaan, want iedereen weet dat de twee derden der aangegane huwelijken door de geestelijkheid gemakeld zijn; liefde telt niet, als de vrouw maar een schoone bruidschat medebrengt en deel maakt van alle mogelijke en onmogelijke congregatiën, zal pastor of kapellaan zich met het overige gelasten, al volgens het den man zal willen verstaan Dan heeft men andere, die door meer hoogmoed dan verstand begaaft zijn, geerne eene plaats in het burgerleven zouden willen bekomen, maar ziende dat hunne onbekwaamheid eene hinderpaal stelt aan hunnen wensch, zich clericaal maken en korkheer worden, iets waar toch niet veel snaps aan vast is, daar men niet zeer slim moet zijn om met de schalc in de kerk rond (e gaan. Men vindt er dan nog anderen, en deze laatsten zijn in grooter getal, die denkende dat de catholijken beter hunne partijgenoten ondersleuning bieden zich langs dezen kant smijten, omdat zij vaders des huisgezins zijn, veel houden hunne vrouw en kinders een heerlijk bestaan le verschaffen en deze laatste eene zeker opvoeding trachten te geven. Alzoo hebben de clericalen hunne partij bijeengetrommeld, dezelve is thans samengesteld uit hoogmoed, speculatie, gedwongenhenbeid en domheid. Dat de liberalen het eens goed over leggen. hunne ondersteuningen en aan moedigingen goed plaatsen bij de mannen die zich voor hunne partij durven hop peren en welhaast zal de clericale partij gebracht worden tot hare ware gestelte nis: geldjagers en goede zielen die zich laten afdrogen De Journal de Gand gaf Zondag over deze nota een wijs beredeneerd artikel. Hij doet uitschijnen dat het onmogelijk is van wege Duitschland, een looiaal, liberaal land, een erkend en kloek gouvernement grondwette lijk ons liberale en loiale Belgen, ons, erkende grondwettelijke man nen, te behandelen zoo als het de beul van December deed Wij zeiden het reeds gisteren en wij volharden in onze meening: Bel gië's vrijheid en onafhankelijkheid is een perel aan de kroon van onze machtige naburen. Wee hem die daar eene roekelooze hand aan zou steken Wie zal een kleine slagen en plet ten onder de overmacht en het brutaal geweld, als die kleine toont wijsheid te bezitten, eeregevoel, trek om voor uit te gaan en aan niemand kwaad doet? die, wel in tegendeel, tracht zich te verheffen door het onderwijs, door de nijverheid, door den handel, door eerbied voor orde, door den eer bied ook voor ieders gedachten, voor elke denkwijze, ze zij dan katholiek, joodsch, protestantsch of hoe men hpt noemen moge Neen! België kan niet verant woordelijk gemaakt wordèn voor de schimpen en beleedigingen eener gevloekte secte, die niet belgisch maar roomsch isRoomsch in hare gebeden, roomsch in hare wetten, roomsch in hare onbeschofte dweepe- rij naar oppermacht, roomsch in ha ren onverzadelijken dorst naar al- leenheerscliing Wellioehet zou niet genoeg zijn dat wij ons schoon geld welk aan onze scholen en hulp der armen zoo heerlijk zou te pas komen dat wij ons geld naar het zélfzuchtig Rome met ontzaggelijke massas zouden zien vertrekken tot ons diep spijt en ge durige verontwaardiging... Dit zou niet genoeg zijn en wij liberale vrij zinnige Belgen, zouden dan nog verantwoordelijk moeten gemaakt worden, omdat zij, die volk en bur gerij uitbuiten, hun eigen vaderland in gevaar brengen door hunne dolle predikatiën en hun schrijven Wij, getrouwe wacht eener liberale grondwet, wij zouden de straf moeten dragen van laf verraad, dat wij da gelijks afkeuren? Wij, kloeke Vla mingen, die strijden'voor de verlich ting hij middel van dagbladen, too- neel, volksbibliotheken,conferenciën, en die reeds zoo lang en zoo hard nekkig blijven strijden wij zouden voor de fanatieken moeten lijden van wege Duitschland, dat precies maar doet wat wij doen Dat kan niet en dat zal niet. Zal nu Duitschland, dat wij in zijnen strijd tegen de rebellen aan wet en land met zoo veel sympathie volgen, willen blijven onder de be schuldiging van gedaan te hebben wat de bloedige decemberman gedaan heeft ITij die ons door den mond van Dranier de Cassagnac met tarieven- waanzinnig .r ck, ^JgKga, Bureel: Dixiuudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. -4— Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. £-00 's Jaar» voor de stad, 5'r4-50 voor gelicel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen 5set anaimer. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST WttBKBttKXBnBfXflISinKKIStlMnSilSSSOf» 8. l IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. (5-bO. - 12-00. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49. - l i-18. - 2-35. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1