Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. Onze Heeren ende Meesters de Bisschoppen Nr 684. 14e Jaar. Zondag Mei 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschiilige Tijdingen, Markten. Bekendmakingen, Bericht aan onze abonnenten. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten welen, opdat wij een einde stel len aan dien staAt van zaken. Dinsdag laatst bij de ontvangst in de salons van M. d'Audiffret-Pasquier, heeft M. Dumas aangekondigd dat de Akade- mie van wetenschappen een krachtig en pralisch middel heeft gevonden tegen de phyloxera. De Akademie zal eerlang eene mede- deeling daarover doenVolgens dien geleerde zou de geesel welke den aard appel vernietigt, kunnen overwonnen worden. De loekomsligeSenaat is thans de spil, om welke de politiek in Frankrijk zich beweegt. In alle kringen maakt men zich gereed tot den strijd; de bonaparlisten zijn zelfs reeds in lal van departementen in 't veld verschenen. Er is echter één punt, nauw met de verkiezing van senateurssamenhangende, dat nog beslist moet worden. men uit Berlijn, heeft de opper-voorzitter van Silesie gevraagd, dat de prins-bis schop van Breslau, MFoerste, zou worden afgesteld. Uil Madrid wordt verzekerd dat het gouvernement eerlang, bij den spaan- schen konsul te Bayonne, een krediet zal openen om de carl is ten te ondersteu nen die zich aan koning Alphons on derwerpen. Volgens eene berlijnsche correspon dentie van den Daily Telegraphzou het duitsch gouvernement aan de euro- peesche mogendheden bekend hebben gemaakt, dat het zijn voorstel intrekt om den toestand van den paus door eene internationale overeenkomst te doen re gelen; maar het behoudt zich het recht voor door alle mogelijke middels, de aanvallen van het valikaan weerstand te bieden. De kamer der gedeputeerden van Pruisen heeft het wetsontwerp betrekke lijk het wereldlijk bestuur der goederen van de katholijke kerk gestemd. Het ontwerp is met eene groete meerderheid aangenomen, Dezelfde vergadering zal zich weldra bezig te houden hebben met het wetsont - werp door den gedeputeerde Petri neér- gelegd. volgens welke de wettelijke toestand der oud-katolieken zou erkend worden en zij gebruik mogen maken der kerkgebouwen en de inkomsten der kerk genieten, alsook de begiftigingen welke de staat er aanecht. Bij het hooger geestelijk hof schrijft Glorie aan God in den Hemel en aan onze Bisschoppen op de aarde Onze Heeren Bisschoppen, zijn zij thans de machtige Meesters niet van Belgie De Koning regeertmaar onze Heeren Bisschoppen bestieren De Ministers zijn hunne zeer nede rige en onderdanige dienaars. De Soldaten presenteeren het geweer op hunnen doortocht. Het voïkt werpt zich op zijne knien om hunne zege ningen te ontvangen die zij in name Gods uitdeelen van de toppen hunner met kostelijke gesteenten beladen vingers. De staatskas geeft hun jaar wedden die veel hooger zijn dan die onzer hoogste staatsbedienden. En indien het Officieel door het Land bij de burgerlijke weerdigheden het woord excellentie afgeschaft heeft, en hun niet meer noemt dan door het woord Mijnheeren, het gebruik en de welvoegelijkheid geeft hun da gelijks van Monseigneurs hij de voere. En Onze Heeren, zijn ze. Zij hebben geene hevelen te ont vangen van het land dat ze betaalt en ais het noodig is, zij zouden er geven. Zij gouverneeren een staat in eenen staat, zonder de minste control. Zij en slagen geene munt, maar zij slagen geld door godsdienstige con- tributien op het volk te leggen die een groot deel van 's lands fortuin inzwelgen. Zij stellen zich huiten de wet, on der voorwendsel dat de Kerk vrij is. Zij voeren het hevel over een tal rijk leger van priesters, paters en nonnen, dat heter afgericht is dan het eerste beste pruissisch leger dat aan de blinde gehoorzaamheid onder worpen is. Zij beschikken over vrede en over oorlog, en als het hun door de bolle vliegt, zij zouden om zich over eene sacristie-prulle te vreken, zij zouden de weerdigheid, de onafhankelijkheid van Belgie slachtofferen, zij hebben er het recht toe..., Het is omdat zij onze Heeren ende Meesters zijn, dat zij veel eere en groote pensioenen hekomen!... Voor niets anders. Zij zijn geen hoofdambtenaren vain den staat. Zij zijn bij ons ambtenaren van een vreemd land, van het roomsch gouvernement dat hun benoemd, dat hun kan afstellen, dat hun bevelen geeft, dat hun den eed van onderdanigheid oplegt.... Er zijn landen waar de vorst deel neemt in de benaming der bisschop pen, waar de bisschoppen rang m den staat nemen en bijgevolg kunnen aanspraak maken op eere en jaar wedden. Bij ons, zijn de bisschoppen enke- lijk afgevaardigden van het gouver nement van Z. H. Pius IX. In den feestopschik der Kerken, indien zij ons toelaten onze nationale kleuren te laten mengen met het geelkleur van den Paus, in hunne feestmalen, wanneer zij eenen ge zondheidsdronk voorstellen en den naam van Leopold II, onmiddelijk na dien van den Paus noemen, is het uit loutere beleefdheid. Indien zij iets belgisch eens daar- stellen het is wanneer het geldt voor hun van den eenen of anderen goeden slach. Onze Heeren Bisschoppen hebben den last onze politieke instellingen te bevechten, de Heilige Stoel heeft ze veroordeeld van de hoogste zijner goddelijke onfaalbaarheid. Zij voeren ae hevelen uit van het bewind dat hen benoemde, en zij hebben gelijk. Toen, bij geval, het ministerie in Belgie liberaal is, zij doen hij middel van den preekstoel weêrstand aan de wetten preêken. Wanneer het ministerie clericaal is, alsdan zeker zijnde dat zij er niet dan lijdelijke dienaars zullen vinden, zij verklaren den oorlog aan al de bevriende mogendheden met ons klein landeken, dat maar tot heden beschermd geweest is door zijne onzijdigheid. Zij zijn de dienaars van Rome, zooverre dat zij Belgie zouden in zijn verderf storten.... Wat geeft hun Belgie Het is Rome dat hun vaderland is. En moest er eenen dag komen want wie weet wat er al kan voor vallen?dat ons arme Belgie in de war zou gebracht worden door onze heeren ende meesters onze bisschop pen, meent gij dat zij ons zouden helpen Gij zijt er wel meê? Zij zouden er stillekens van door trekken met hun heiligen aanhang, en ginter in hoedjes en rijkdommen de belooning hunner goede diensten gaan ontvangen, ons met de taak latende ons goed en bloed te verpan den voor de verdediging van ons Va derland. De bisschoppen, de priesters en de paters hebben altoos cle wijze voor zorggenomen om zich van den solda ten dienst vrij te houden. Ik herhaal het u, Belgen, mijne broeders, eeren wij onze bisschop pen, en vooral laat ons die goed betalen.... Want het zijn onze heeren ende meesters. G. V. Wij lezen in den Avenir des Flan- dres 1 Indien de stad Kortrijk geene liberale nieuwsbladen heeft, bezit zij in tegendeel eene zeer aangelegene statie van den ijzeren weg, alwaar er benevens den verkooper der voort brengsels der goede rpers een andere verkooper is die een groot getal nieuwsbladen zooals cle Westvla ming van Brugge, de Toekomst van IJperen en andere slechte gazetten van Brussel aan den-man brengt. Eb welde clericale partij, die niet wil dat er te Kortrijk de schaduwe van een liberaal nieuwsblad nog, be sta heeft hare netten gespannen en den man erin gevangen En thans, de liberale gazetverkoo- per uit de' statie van Kortrijk heeft zich zóówel laten bepraten dat hij congreganist geworden is Hij heeft zich bekeerd nadat de geestelijkheid hem de middelen verschaft had om een ander bestaan aan te pakken. En zijne bekeering was volledig want terzelfder tijde dat de vader de slechte gazetten vaarwel zegde, zoo verlieten ook zijne kinders de slechte scholep. Ziedaar nu de statie en de stad Kortrijk zonder het minste liberaal bladGelukkiglij k zal de zegepraal der goede pers maar van korten duur zijn, want niet alleenlijk zal de ver kooper eenen opvolger hebben, maar het voorstel van aldaar een liberaal blad uit te geven zal welhaast ver- wezentlijkt worden, en nu nog zoo veel te eerder, daar de tergende handelwijs, der zwarten er toe uit lokt. Wij vreezen dat het hierboven- staande nog zoo gouw niet zal tot stand komen, daar in Kortrijk de liberale partij teenemaal machteloos geworden is. De eene zijn ontmoedigd, de anderen durven niet. Het ware nogtans hoogst noodig dat deze an- derzints zoo belangvolle stad zich wederom opbeurde en de algemeene beweging volgde welke zich thans m Belgie lucht geeft en men aldaar eene liberale vereeniging zage tot stand komen. Bureel: Dixniiidestrant, 39. 10 ccuticuieu den regel. '15 centiemen den regel. Brieven en pakken moeien vrachtvrij loegezonden worden. tv. 1-00 's ja.ii'ü tooi* de stad, fr. 4-50 voor gclieel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Popei-inghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-54. - 9-49. - 11-15. - 2-35. - 5-25. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. i

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1