km Vlaanderen. m Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Vepschillige Tijdingen. Eenige mannen van moed en goe den wil waren genoeg om de stad Kortrijk haren rang te doen herwin nen. De Besfendige Deputalie heeft dit jaar 't keur-jury der stieren leenenmaal ver kegelbout Men heeft M. H. Carton, die van over 2S jaren, voorzitter van dit jury te IJperen was, vervangen door M. Jan Capelle van Walou; M. Carton die in de plaats van dezen laatste te Watou be noemd werd, heeft niet aanveerd, zoo men wel kan peizen. en de Deputalie zenden wandelen. M. De Breyne-Devos werd alsdan lei- zijner vervanging benoemd. Volgens ons, zal het nu zeer gemakke lijk zijn voor de landbouwers, zij moeten maar hunne stiers wel leeren drinken, en zij zijn verzekerd goede uilslagen te be komen, gezien de capaciteiten van hun nen nieuwen keurder. Wij vinden in den Burgervriend van Iseghem een goed geschreven artikel over het zoo klerikale en zoo miskende Vlaanderen. Lees eerst en oordeel dan Inderdaad Vlaanderen wordt ver waarloosd, slecht bestuurd, opgeofferd en overal wordt er bitter geklaagd. Gent klaagt onophoudelijk, omdat de waterwerken die hare scheepvaart moeten verbeteren' en hare omstreken van overstroomingen moeten bevrijden zoo traag vooruitgaan. Brugge wordt door het ministerie als eene verslootelinge behandeld, en alle poogingen van wege haar stedelijk bestuur of hare inwoners, om er wel vaart in te voeren, wordt door het gou- nement gedwarsboomd. Te Blankenberge laat het Staatsbe stuur de schuilhaven toesl ij ken en stelt hinderpalen aan hel oprichten van nieu we gebouwen langs hel strand. Te Oostende verkwijnt den zeehan del, omdat er de verbeteringen aan de haven en aan de kanalen naar het in wendige niet beantwoorden aan deheden- daagsche noodwendigheden. Nieuport. onze eenige natuurlijke haven, die, in een nationaal belang, in eene have van eerste klas zooals Vlissinge, zou moeten worden herscha pen,is eenigennatc de opofferingen barer moedige inwoners, die het onmogelijke doen om hunne stad te verheffen. Gansch Weslvlaanderen blijft aan zienlijke schade lijden door de buiten- gewoone hooge tarieven op hare ijzerwe gen, en te vergeefs verheft men hiertegen de stem. In een woord op geenc eene plaats in Vlaanderen ziel men duidelijk bewijzen van rechtzinnige genegenheid en verstan dige bezorgdheid van wege de mannen aan de welke onze openbare belangen zijn toevertrouwd. Wel verre dus, dat de vlaamsche streek zou bloeien, is zij integendeel in betrckkelijken vervalonder alle op zichten. Zoo willen het de klerikalen, die hij de Vlamingen den baas spelen. Zij vreezen den voorspoed onder het volk. want voorspoed verheft Zedelijk en stoffelijk verval integendeel brengt vernedering en onderwerping mede, en hierna trachten de overheersctiers uit al hunne macht. Er is juits noglans in de vlaamsche gewesten wat in vollen bloei is, en dat is de klerikale winkel de klerikale overheersching. »Ja de klerikaleschoeirij is vruchtbaar in Vlaanderen, en de geestelijken voeren er meer en meer het hooge gebiedende woord. Arme Vlamingen, wel laag zijt gij gevallen! Gij wordt uitgebuit door uwe overheersehers en gij laat u meer en verslavenGij gaat vrijwillig gebukt onder hei klerikaal juk, maar gij draagt tevens de hittere gevolgen uwer onbe zonnenheid. Het comiteit der liberale-Vereenig'ng van Luik heeft een nieuw lokaal gehuurd in de Pol-d'Orslraat, om den dagelijk- schen verkeer der leden van de Associa te vergemakkelijken; het heeft ook een betaalden hulpsekretaris benoemd en het iniatief genomen voor de oprichting van een liberaal weekblad, bestemd de schrif ten, die de klerikalen den zondag op den buiten verspreiden, te bestrijden. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. i T12? iT«LWBaaK*a.— ^==3-23^42^, ca IJperen, 1" Mei 1875. Schoulpeauiisg. - Lijst des komitcils. Lijst van den 1" trimester, fr. 24-9(5. Gevolg van eene mandezonder onderste, 5-40. Wisktvan Maandag, 19 April, 1-00. Een ongenoemde (n° J), 10-00. Toer met de kaart in 't Klein IJper, 4-40. John, 0-70. Partij Toptafei Zillebeke, 1-00. CercledesX, 1-88. Donderdag, 29" April, in den Sultan, 2-2(i. Een handelsreiziger, 1-00. Totaal fr. 50-00. De knechtjes-stadsschool heeft nogmaals, 't is de derde maal sedert nieuwjaar eene som van honderd franks, van wege eenen edel- moedigen onbekende, ontvangen. Die sommen, alsmede alle andere welke de vrienden onzer Stadsschool in het vervolg zonden schenken, zullen, ten ware de gevers het anders bespreken, uitgedeeld worden aan de ouders der armste leerlingen, die reqelmatig die school bijwonen. Eer en dank aan de weldoeners der arme schoolkinderen. Ongel tik. De genaamde Declercq, soldaat bij het 1" linie reg', alhier in garnizoen is deze week, Woensdag, op de eerste verdieping in de caserne, zijne handschoenen te droogen hangenden, er bij ongelukke van gevallen en zijnen arm gebroken hij heeft nog eenige kneu zingen bekomen en men heefl hem naar het militaire hospitaal overgebracht. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk te zijn. Sapeavs-Poui^ilci1». - Zondag, 2 Mei, van ten middag tot 1 ure, zal het muziek van het Korps Sapeurs-Pompiers een Concert ge ven op onze Groole-Markt. Sterfgeval. - Zondag laatst is in onze stad overleden M. Pieter llamoen, eere-kapitein der Sapeurs-Pompiers en oud-bevelhebber van dit korps. Toen'men dit korps inrichtte maakte M. Ramoen er deel van met den graad van sergent majoor; welhaast bekwam hij den graad van Luitenant en werd bevelhebber benoemd, tijdens M. Alph. Vaiideripeerebgom het burgemeester schap van IJperen aanveerdde. Gedurende zijn zoo langen en moeilijken dienst heeft hij veel blijken gegeven van diepgrondige kennissen betrekkelijk zijne bediening. Hel onder houd van het brandmalerieel <n deszelfs behan deling was zijne gestadige bekommering en iri de hevigste branden zag men hem altoos onverzaagd en beraden zijne juiste bevelen geven; ook, men mag ter zijner eere zeggen dat gedurende al den tijd wij in het bezit zijn voor ons schoon korps Pompiers wij nooit geene branden gezien hebben die niet dadelijk gedempt zijn geweest. Zijne lange en nuttige diensten wierden beloond niet het kruis van ridder der Leopoldsorde, en het afster ven van dien man laat alhier glooien en diepge- voelden rouwe. Eenvoudig en zonder pretentie gedurende zijn leven, zoo was hij ook op zijn sterfbed en hel verzoek van allen opstel hij zijne begraafnis daar te laten werd gedeeltelijk nagekomen en in weer wil van dit alles,was de lijkstoet talrijk, doordien M. Ramoen vrienden telde bij al de klassen der inwoners onzer stad. IJperen heeft een verdienstelijk man verloren. Van den 25" tot den 50" April 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) ïr i*i v IC Zdlili IJ, O* Vrouwelijk o) Vandemoortel, Henricus, timmerman, en "VViT- leraan, Emeiie, dienstmeid. Piquant, üomin, koetsier, en Simoens, Theresia, dienstmeid. Soelaert, Antonius, 75 jaren, messagier, we- duwaar van Theresia De Meulenaere, Boomgaard- straat. Ramoen, Petrus, 74 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Koeimarkt. Schaillie, Melaiiia45 jaren, zonder beroep, echtgenote van Carolus Vercamer, S' Pieters-plaats. Spot been, Julia, (54 jaren, kantwerkster, echtgenote van Emmanuel Belettre, Meenenstraat. Huy-- ghebaerl, Petrus, 62 j., schoenmaker, echtgenoot van Amelia Debruyne, S' Micolaus-nevens-Ypre. Logie, Amanda, (57 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus FoulonRijselstraat. Verbieze, Cecilia-Calharina72 jaren, zonder beroep, echtgenote van Lievinus Woussen, Boter- slraat. Kinderen berieden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) I Mei 1875. Wij kunnen niet nalaten met voldoening te melden dat den ontslaggever der maatschappij de Philharmonic, waaraf wij in een van onze voorige artikels gesproken hebben, volgens zijne verkla ring, den gelukkigsten der wereld is, sedert dat hij liber en los is, en met de personen van zijnen keus en slag mag handelen en wandelen. Wat tourmenlen moet hij niet onderstaan hebben om zoo lang eene valsche kommedie te spelen wel is waar dat zulks meer of min in zijn karakter is, maar niet te min den langen tijd maakt den ver moeiden man, en men wenscht eerst of laatst in zijn natuurlijk vak te komen. Er komt ons nog in het geheugen dat, eenige jaren voor zijn huwe lijk, den ontslaggever deel gemaakt heeft van een tooneel-lroep alwaar er een jong en aldeilieffe- lijkste meisje was van 16 tot 18 jaren, met naam Cilletje. Zijn hart werd getroffen, bij zoo verre dat hij aan haar gehecht was gelijk de ijfte aan deri boom hij heeft verscheide rollekcns van liefde met haar gegeven alhier op het tooneel en ook te IJperen alwaar hij eenigen tijd met haar verbleven heeft, noglans hij kwam eiken Zaterdag naar zijn huis om te verschoonen van lijnwaad en ten zeiven tijde om zijne devotie te houden, iedereen is alhier overtuigd dat hij nooit zijne christelijke plichten verzuimd heeft, zelfs in de kiezingen als hij beloofde vastelijk voor de libera len te stemmen, 't Was voor hem ook waarschijn lijk een komediespel Vader Verplanke heeft verklaard dat, zijnen aanstaanden schoonzoon, veel beloofde, en was het niet geweest van zijnen oudsten broeder, hij bleef tooneel-speler en vertrok met zijn alderliefste Cilletje naar de nederlandsche koloniën alwaar hij misschien heden directeur zou zijn van 't groot schouwburg van Batavia. Wat verlies had het niet geweest voor onze stad voor eeuwig beroofd te zijn van zulk eene tooneelspeelder Men zegt dat hij heden zijne twee broeders verlocheiit (alhoewel zijne twee broeders redenen zouden hebben om hem te verloochenen) hij is alleen, zegt hij, op de wereld, bchalvens zijnen biechtvader Cornelis Joachem, verscheide nieuwe kennissen en nog twee nieuwe aangenomene schoone-zustersde begoederde katlin en de vrouwe van Cesar Grysebolle, nichte van de koei alwaar hij zijne winter avonden zal passeeren. Is het niet't geval te moeten zeggen wat goed geluk zulk eenen deiigdzamen map te trouwen, maar 't is toch spijtig voor Gilletje!!! Nog ecu kiitltolijkspel. Zondag laatst, in d'herberg van Gasten Dioeperspoot, bij de statie, was er eene groote vergadering van klerikale kopstukken. De vernuftige raadsheer Pier bekleedde er de plaats van eer. Zijnen broeder Charles zat daar ook, rookte er stil zijn pijplje en ledigde vreedzaam zijn pintje bier. Pier, was de kunsten der redemptoristen gaan zien wanneer zij om der btst gekampt had den met de beroemde begoochelaar Patrizzio van Castiglioneen, alhoewel hij nog (lokken zoog wanneer hij reeds negen maanden gebroekt was, hij wilde nochtans aan Pappot en Cie be wijzen dat hij ook van de stoffie is waarvan men de groote redenaars maakt. Hij sppong eensklaps op en, zich tot zijnen broeder koerende, hij riep uit: zondaar, ik ben beschaamd als ik u beschouwe,en als ik denk dat gij mijnen broeder zijt. Ik heb u met eene bende slecht volk de straten zien doorloopen en gij durft aldus opentlijk toonen dat gij deel maakt van de rampzalige Philharmonic, vertrek uit mijne oogen. Voortaan, ik wil noch van u noch van uw geld. Ik wil er geen duit van erven, mijne kin deren zijn rijk genoeg, smijt maar alles aan het Piltenest. M. Charlés, die een der zachtmoedigste onzer burgers is, stond geheel verbaasd over dusda- nigen uitval. Had Pier, gelijk Nabuchodonosor, eerst zeven jaren kunnen gars eten, hij zoude zelve gevoeld hebben hoe zeer zijnen praat ongerijmd was. Maar zijne hcersenpan zal eeuwig brake blijven liggen. M. Charles vergenoegde zich met te zeggen Pieter, ik ben voor u niet beschaamd, maar ik heb medelijden mei uwe zottigheid. Over eenige jaren, als gij aanzienelijke leverin gen had hij den voorzitter der Philharmonie, 't was den eersten en besten mensch van de wereld en nu zijt gij gedraaid gelijk den wind. Zwijg, tierde Pier, ik wil u niet meer bekijken als broeder, ik lach met uw erfdeel en indien gij morgen 25,000 francs begeert, gij moet maar spreken. Ik heb ze in de kas. Neen, antvvoorde geheel koelmoedig M. Char les, ik moet van u zoo veel niet hebben, want ik heb van uw geld ook niet noodig, maar brengt mij enkelijk weder 't geen mij toekomt. Het is nu dertig jaren dal gij, mits een prulle intrest, met mijne stuivers speelt. Men zegt dat gij er jaarlijks 2 ten honderden van betaald en stort in St-Pieters-penning, maar, vermits gij het op dien toon neemt, doet giften zooveel het u behaagt met uw eigen geld, en, voor alleer gij mij nog eens zottigheden zegt, brengt mij het mijne. Ah, dwaze sinime Pierleefde uw schoonvader Fraeys, Hij zoud u aanstonds noemen: de koning van de gaais! 29 April 1875. Een gevoelen van diepe verontwaardiging en onuitsprekelijke verachting vervulde ons gemoed bij het lezen van het zóó booze en laffe artikel der twee kortrijksche sakrislie-gazetlen. Vóór het ongeluk dient men alle toorn en veete te vergeten en alle harten moeten versmelten in een gevoelen van medelijden en behulpzaamheid. Deze zedeleer zouden voornoemde bladeren d:e zich voor heilig, volmaakt en onfaalbaar uitgeven eersten vooral moeten aanleeren. Maar neen, op die oor, ooi en zij niet. Gal werpen, en altijd gal, ziedaar hun teêrgeliefde zending. Liegen, steeds liegen, is de leuze van alle zoogenoemde christelijke gazetten. Van den leugen, blijft toch altijd iets, sprak hun meester Tartuffe. Dus is eene nieuwe beschuldiging zoo onge grond, zoo onwaar als onrechtvaardig. Voor h,.ij een nieuw geluk. Klaarlijk zal men het zien. Dinsdag, 20 dezes, ontstaat alhier een hevige brand. In weinig lijds werden twee woningen, met ai wat zij bevatten, den prooi der vlammen. Al de liberalen snellen naar de plaats des onheils; alle liberalen spannen hilnnen krachten moed in om het vernielend élement te bevechten, Van hunnen moed en dapperheid zijn honderden ooggetuigen. Wij zien nog de handen van den mecanicien Èleuzé geheel verbrand van brandende houtstukken uit den brandkuil te werpen wij zien nog zijn' broeder Felix de vlammen tró'tseeren om hulp te bieden wij zien nog zoovele anderen die wat anders deden dan rondloopen en commeeren Dank dus, aan die moedige mannen werd den brand overmeesterd uitgedoofd en de bijgelegene wooningen werden beschud. Daar al bet verbrande de vrucht was van zweel en bloed, moesten de tranen der slachtoffers afgedroogd worden. Wie dacht dan eerst aan dit liefdadig werk? De liberalenEdelmoedige liberale burgers, wiens namen wij later zullen bekend maken, be gonnen 's, anderdaags eene omhaling bij de begoede menschen dezer stede. Iedereen toonde zich wel geboren en mcrischlievend. Elkeen gef, elkeen moedigde aan. Wij hebben dus kortbondiglijk bewezen, door feiten waarvan elkeen getuige is, dat het de liberalen van Avelghem zijn die het ongeluk bevochten hebben en dat'tzij zijn die de ongeluk kige slachtoffers de lianen hebben afgedroogd. Ehvvel, geachte lezer en beminnelijke leztros, die de artikels van meer genoemde papenbladerin van Zondag laatst gelezen hebt, wat hebt gij u af gevraagd Hebt gij ons gevoelen van verachting en ver ontwaardiging niet medegedeeld? Kan men iets laffer uitkramen dan hetgeen zij uitgekraamd hebben Neen. Zij zinspelen op de liberale partij zij spreken van het naapen van droevige gebeurte nissen van Sl-Genoisen dat in dezelfde kolen waar zij den brand mededeelen. Zij spreken niet van zelfopoffering noch edelmoedigheid. Waar om?? Omdat zij het over hun hart niet kunnen laten gaan te zeggen dat onze liberale partij,eiiei.s harten in hare gelederen telt. En dat vele. Zij geven liever te verstaan dat liberalen, brandstich ters en petroleurs zijn. Zij spreken van niet eenen kathqiijke die zich door zelfopoffering onderscheiden heeft. Dat is een klaar teekea dat zij er geene proeven van hebben gegeven. Wij vragen het u nu geachte lezer en bemin nelijke lezeres of dat geen werk is van gerafineerde Tartuffen en Basüënvan Ie verslaan te geven dat de liberale brandstichters zijn, wanneer zij proeven van zelfverloochening hebben aan Óen dug gelegd Lafherliger kan men niet te werk gaan, Onmogelijk De briefkes waarvan zij spreken moeten on twijfelbaar door hunne partijgenoten vervaardigd en rondgestrooid zijn geweest. Wij durven hun verzekeren dat wij de eersten zouden geweest zijn om den opsteller ervan aan te klagen, zoo wij er eenig spoor van gekeild hadden. Indien de katholijken schijnen hel schrift Ie bekennen 't is een onfaalbaar bewijs dat het van halliolijken voortkomt. Ware, in hun gedacht, de plichtige een liberaal, hij ware reeds lang aangeklaagd. Wij zouden hem niet verschoond hebben, maar wij vragen waarom twee, maten en twee gewichten. E.A.E. Men leest in den Echo du Parlement Men schrijft uil Luik, dat ondanks de her haalde stappen door M. Pb-rcot, burgemeester, bij den bisschop gedaan, deze geweigerd heeft de uitgangen van de jubilé-processiën op te schorsen. De Vérité van Doornijk meldt, dat er wederom eene erfenis is ingepalmd, die veel lavvijt maakt in die stad. Een kwezel heeft al hare/ mobilaire goederen en het geld dat zij bezat aan eenen kerkmeester gegeven, gekend onder den naam van De kleine goede God. De erfgenamen mogen mededeelen van de onroerende goederen, maar met deze voor- behouding, als zij durven reclameren tegen den wil der overledene of hare raadgevers, zij hunne rechten verliezen. Dal is troostend voor de familie. Men heeft in een der voorgehorchlen valt Brussel, een werkhuis ontdekt, waarin men zicli uitsluiielijk bezig bicld met het namaken der champagnewijn-etiketten, en nog van de beste gekende soorten. Die valsche etiketten dienden om champagne te verknopen, die van veel gerin gere hoedanigheid is dan dien met het wezenlijke mark. Men verzekert ons, dat M. de baron Vandrr- Brugghe, burgemeester van Wynghene, over leden is ten gevolge van een geweerschot dal wiidstroopers eenige dagen geleden op hem ge lost hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2