Gazette van 't arrondissement IJperèri. Liberaal genootschap tan het arrondissement IJperen. Bedevaart te Gent. Nr 687. 14e Jaar. Zondag 23» Mei 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!igo Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze abonnenten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. Aan de kiezers der cantons IJveren. Kiezers, Het liberaal en grondwettelijk ge nootschap van het arrondissement IJperen, heeft in zijne algemeene vergadering van 15 Mei laatst beslo ten geen deel te nemen aan de kiezing van den 24n dezer. Gij zult zeer gemakkelijk de be weegredenen begrijpen dezer onthou ding; de aanwezigheid van eenen liberaal meer of min, kan in den tegenwoordigen staat van zaken geen den minsten indruk uitoefenen op de meerderheid van den Provin cialen Raadvan een anderen kant, het mandaat dat zou moeten aan- veerd worden vervalt in de meimaand van het aanstaande jaar, ten gevolge, den nieuw gekozene zou maar aan zeven of acht zittingen van den Pro vincialen Raad kunnen deel nemen door alles dit heeft het liberaal ge nootschap niet noodig geoordeeld geheel het kiezerskorps te moeten verplaatsen en zijne middels tot den strijd niet bloot te stellen. Maar uit dit besluit moet er niet opgemaakt worden dat er onmacht of ont- moeding bestaat in de Associatie, wanneer zij deze voorzichtige maat regels neemt voor het tegenwoordige, zij heeft wel besloten in het vervolg haar vaandel hoog en vastberaden te dragen. Liberale Kiezers, Gij moogt uit het oog niet verlie zen dat dit besluit n algelijk zekere plichten oplegt; niet alleenlijk moet Sb u onthouden deel aan de kiezing te nemen, maar gij moet nog al uwen invloed gebruiken bij uwe vrienden opdat zij uw voorbeeld zouden vol gen. Er zijn er, wij begrijpen het zeer wel, dat hunne belangen, in strijd met hunne politieke gezind heid, hun soms dwingen om te gaan stemmenehwel, verzoekt aan dezen dat zij een wit briefken zouden wil len geven, opdat onze tegenstrevers, door den uitslag dezer stemming geen zedelijk voordeel voor het toe komende zouden kunnen trekken. Maandag laatst heeft de sedert maan den aangekondigde en ingerichte kleri kale belooging, onder den naam van bedevaart, naar de zoogezegde grot van Lourdes te Gent, plaatsgehad Al de vermaningen die gedaan zijn aan de geestelijkheid en aan de kopstukken der klerikale partij om die tergende po litieke betooging niet te doen plaats hebben zijn vruchteloos geweest, en het spijt ons dat de bevolking de uitdagende houding van sommige dier bedevaarders niet met verachting en schokschouwde- ren heeft laten voorbij gaan. Wij vragen het nu nogmaals, wat kan de religie winnen bij eene betooging zooals Maandag: in plaats van daar met 20 of 50,000 personen, opgeleid door pastoors, in geslotene rangen, met vaan dels en vereenigingteekens naar de grot te gaan, kon ieder dit wel afzonderlijk doen, dat ware ten minste meer overeen komstig met het godsdienstig karakter dal men daaraan wil geven. Maar neen, dat maakt de zaak niet der klerikalen; hel voorwendsel is wel de bedevaart, maar het wezenlijk doel was eene politieke betooging te doen en aan het volk hunne macht te toonen, hoe zij een leger, op een zekeren oogenblik, kannen bijeen brengen. Maar, o God, wat leger! Zooals men weet, waren er maatregels genomen om alle wanorde te voorkomen; de heer burgemeester, zegt men, in overeenstemming met den heer gouver neur der provintie, hadden gemaakt dat de bedevaarders door de stad niet gingen en langs de boulevards huiten de Dam poort zouden bijeenkomen. Degenen met den Waaschen spoorweg of met dien van Eekloo aankomende stapten op hetgrond- gebied van S' Amandsberg af. De heer gouverneur had verschillige brigaden gendarmen doen komen, die te Oostakker waren gelogeerd. De minister van oorlog had ook op verzoek van den gouverneur 250 man linietroepen, onder het bevel van eenen majoor staande,doen komen, om het order in de statiën te handhaven.Al de spoorwegstatiën waren militairlijk bezet. Des morgends bevond er zich eene tamelijke groote volksmenigte aan de statie om de bedevaarders te zien toeko men. Iederee# bewonderde die lieden, die alzoo door hunnen herder werden opgeleid; wat domme gezichten; niet het minste greintje vernuft ziet men uit die doffe oogen stralen, welke op een teeken worden nedergeslagen om een gebed te prevelen of een psalm te zingen. Het volk, zeggen wij, zag in het begin die kudde met medelijden aan maar als het de uitdagende houding der geleiders en hunnen spotlach zag, veranderde de houding en hoorden men eenige schuife lingen en uiljouwingen op den doortocht van den stoel tot buiten de Dampoort. Daarop antwoordden de pastoors en de bedevaarders door het volk spotsgewijs te groeten, om het eerder aan te hitsen, dan tot bedaren aan te sporen, zoo als dit aan ware pelgrims betaamt. Van elf ure 's morgends tot een ure, kwamen er gestadig treins aan, en tel kens werden de bedevaarders lusschen twee rangen van soldaten uit de statie tot aan de Van der Brugghe stege geleid. Rond een ure werd de stoet gevormd op het grondgebied van Sl Amandsberg. De pastoors en onderpastoors rangschik ken hunne mannen, ieder peloton heeft een vaandel en opschrift, welke aan het hoofd vooruit gaat. Het was rond twee ure toen die zon derlinge bedevaarders zich op weg bega ven, na, zegt men ons, door den bis schop aan de Sl Amandskcrk gezegend te zijn geworden. Bij het vertrek van den stoet hoort men enkel eenigc uiljouwingen en ge- geschuifel, eenige stooten en stampen werden van weerkanten gegeven. Nabij S' Amandsberg was er een troep pelgrims, met groene klakken aan, die zich eensklaps op het volk werpt, dat eenige kreten lieten hooren Er werden eenige stokslagen gewisseld, welke de tusschenkomst der politie doet eindigen. Een bedevaarder werd aangehouden, die een jongeling van 15 jaren bij de keel had gegrepen en hevig schudde. De gendarmen kwamen toegesneld en het order werd hersteld. Het vertrek naar de grot van Lourdes had doen zien dat het volk, die politieke belooging, op eene zoo groote schaal ingericht, niet voornemens was die onverschillig af te zien. Bij den terugkeer der bedevaarders, die rond vijf ure plaats greep, was er buiten de Dampoort zulke groote massa volk bijeen, dat wij denken dat de helft van Gent er was. Wij zagen dat de talrijke bevolking die daar aanwezig was in geene vredelievende stemming was en er hadden dan ook betreuringsweerdige daden plaats die evenwel bij de houding der aanvoerders van de pilgrims, onvermijdelijk waren. De discussie onder het volk was hevig, iedereen was overtuigd dat er geene kwestie was van eene uiloefening van den katholijken Godsdienst, maar wel dat men de Gentenaars eens het klerikaal leger heeft willen toonen, om in geval zij niet braaf zijn en de bevelen der geeste lijken niet volgen. Wij zouden niet juist kunnen zeggen wat er gebeurd is, want het gedrang was zoo groot, dat men bijna door de straat niet kon. Alleen weten wij dat er in eens van weerskanten met stokken geslagen werd en verscheidene personen gekwetst zijn geworden. De vaandels en opschriften werden afgerukt en de pilgrims sloegen en staken met alles wal zij in de handen hadden. Daarop is de gendarmerie in het volk gereden en verscheidene personen ge raakten onder de peerden. De politie trok hare sabels om de vechtende menigte te scheiden. In één woord, nooit zagen wij zulke verwarring. Aan aan S' Amands berg tot aan de brug der Dampoort was het als eene golvende zee van menschen. Men bemerkte dat de pastoors zich in het midden hunner kudde hielden en in het terugkeeren aan het hoofd niet meer gingen. Het was rond half zeven ure als de bedevaarders, bij groepen, langs den boulevard van het Kasteel naar de staats- statie trokken, en overal werd er ge schuifeld en geroepen. Politie en gen darmen deden hunnen plichten herstelden de orde overal waar zij maar konden 5 maar zooals wij zegden, was de volks menigte zoo groot, dat men ondanks zichzelven in de bagarre medegesleept werd. Het volk heeft zich van de Dampoort naar de Slaats-spoorwegstatie begeven om de pelgrims te zien vertrekken, die niet weinig besloofd en er vuil uitzagen. De politie heeft eene dubbele haag gevormd om de bedevaarders te laten in de statie gaan. Men heeft daar nog wat geschuifeld en kreten laten hooren, maar wij weten niet dat er nog slagen zijn gevallen. Verscheidene pelgrims droegen tee- kens van de gevechten waaraan zij zich overgeleverd hadden. Men verzekert ons dat een persoon door den sabel van eenen gendarm aan de hand nog al erg gekwetst is geworden. Een der pelgrims zou ten gevolge eener aderbreuk aan de statie schielijk overleden zijn. Deze was waarschijnlijk naar Lourdes gegaan om genezen te worden, en dat zijn van die mirakels die daar gebeur den. Het is nu de tweede persoon in veer tien dagen tijd, die een bedevaart gaat doen en bij het naar huis gaan dood valt. De eerste door in zijnen kelder te vallen en de tweede ten gevolge eener aderbreuk. Wij weten niet of er nog andere erge gekwetsten zijn, maar er zullen toch vele blutsen en builen zijn. Dat is nu iels dal de klerikalen uitge- Bureel: Dixmudestraat, 39. 10 centiemen den regel 25 centiemen den regel. Bi'ieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 's jaars voor de stad, fs*. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. tO centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 0-40. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-34. - 9-49. - 11-15. - 2-35. - 5-25. Kortriik. 5-34. - 9-49.- 1 i-15. - 2-35. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1