1 Gazette van 't arrondissement Mpereis. De politieke en Bnancieele toestand van het land. De bedevaarten. ÏVr 089. 14? Jaar. Zondag 0n Juni 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bericht aan onze abonnenlen. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJpercn verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten welen, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. De fransche Nationale Vergadering heeft Maandag met eenparigheid de om keering der leening-Morgan gestemd. De Nationale Vergadering van Ver sailles is Dinsdag lot de hernieuwing van haar bureel overgegaan, waarvan al de leden herkozen zijn. De commissie der Dertig heeft Dinsdag hel onderzoek geëindigd van het wetsont werp aangaande de betrekkingen der openbare machten. Behalve de wijziging, die reeds ge stemd is en die de bijeenroeping der Kamers verplichtend maakt, op het oogenblik dat zij gevraagd wordt door het derde der leden, heeft de com missie eene schikking aangenomen, door M. Ricard voorgesteld en volgens welke de twee Kamers zich van rechtswege zullen vereenigen, in geval van ontslag of overlijden van den voorzitter der re publiek. Artikel 7 is ook gewijzigd, in dezen zin, dat de oorlog niet kan verklaard worden door het Slaats-opperhoofd, dan met de goedkeuring van de twee Kamers. M. Laboulaye is verslaggever be noemd i Prins von Bismark is Zondag avond te Berlijn aangekomen en heeft gisteren een bezoek aan den koning van Zweden afgelegd. De koningin van Zweden is om 3 ure naar Dresden vertrokken. Uit Berne meldt men dat de Bonds raad hel gouvernement van Berne heeft uitgenoodigd binnen het tijdverloop van twee maanden, het dekreet in te trekken dat de Jurasche priesters verjaagt. De ministerraad, Zondag te Madrid gehouden, heeft beslist, versterkingen naar Cuba te zenden. Volgens de laatste lijdingen zouden de Carlisten 100 dooden en 320 gekwetsten rerloren hebben in het gevecht van Alorca. De brigadier Infauzon heeft Zaterdag, zonder verliezen te ondergaan, de be langrijke stelling van Amelzagana bezet. Er is onmiddelijk een fort gemaakt, ondanks het vuur der carlisten. De krijgsoperatien zijn in Navarra herbegonnen. De Tiempo van Madrid, meldt dat 230 huizen te Cabanal. nabij Valentie, zijn verbrand. 300 familien zijn geruï neerd. De Grieksche Kamers zijn nogmaals ontbonden en de kiezing is op. 30 Juli bepaald. De nieuwe Kamer zal op 23 Oogst bijeenkomen. De Plymouth and Aberdare Iron compagnies hebben hunne betalingen opgeschorst, waarvan het gevolg is, dat het groot eskomptehuis Sanderson en Cie en andere huizen van minder aangele genheid te Londen in bankroet zijn. Die bankroeten komen echter niet onver wacht, zoodat er geene krisis door ver wekt is. Uit Munchen telegrafeert men dat een ministeriel besluit de jubilé-processicn in geheel het koninkrijk Beieren ver biedt. De reden 'oor dezen maatregel is dat de bisschoppen de koninklijke goed keuring niet hebben gevraagd. Toen in 1870, onze Belgische bisschop pen hel gezag in handen namen, onderde benaming: Jacobs, Bruno Kervijn en Cie»wij voorzegden datdeclericale beheer- sching noodlottig voor ons land zou zijn, en dat Belgie, eene reek crisis te ver wachten had, na de twintig jaaren ruste, voorspoed en vooruitgang aan ons vader land geschonken s door het liberale gouvernement Onze heeren en meesters gelastten alsdan de opstellers van hel Journal d'Ypres, en andere perineknechten, ons uit te scheldenwij waren leugenaers wij waren valsche prophelen Wij dragen nog maar omtrent vijf jaren hel clericale juk. en de daadzaken geven ons gelijk, en onze ergste voorzeg gingen zijn ongelukkiglijk nog ver hene den de waarheid. In 1870, was de financieele toestand van ons laud zeer voordeelig; het inkas der schatkist beliep tot 80 miljoen frs. thans zijn deze 80,000,000 uitgegeven boven dit is de nationale schuld vermeer der van drij honderd miljoenzij heeft bijna het chilïer van een miljaard be reikt, en de staatskas is ledig! Om aan de gewoone uitgaven hoofd te kunnen bie den is men genoodzaakt zijnen toevlucht te nemen tol hel verderflijk stelsel der Bons op de schatkist, 'l is te zeggen tot de vlottende schuld. In 1870, te Sint-Nikolaas, riep M. Malou uit, dat een budjet van middels en wegen van 174 miljoen, ondragelijk, verpletterend was voor de schalplichli- gen dal men dien moest verminderen; en dit zelfde Budjet door den zelfden M. Malou in 1873 aangeboden, was van meer dan 240 miljoenen franks, dus een vermeerdering van 64 miljoen Al do officieren zijn hel eensom te bekennen dat het leger nooit in ellendiger staat verkeerd heeft; wij hebben balail- jonseskadrons, balleryen, zonder sol daten; de kaders van onder-officieren zijn ledig, onze beste legeroversten, ontmoe digd, vragen hun pensioen of nemen een lang verlof, en nogtans in hel budjet van oorlog, jaarlijks verhoogd van vyf miljoen en dit sedert 1869; het tegenwoordig dienstdoende getal voor de milicie. is jaarlijks met duizend mannen vermeer derd, en, ten gevolge der wet op de milicic-lichting is het de kinders van de Burgerij, niet meer mogelijk gemaakt zich af te koopen, en het zijn maar de rijken alleen die eenen remplacant kunnen betalen. Koophandel en nijverheid, zijn in eenen hachelijken toestand maar inte gendeel worden er veel slachtoffers ge maakt door de zedelooze beurs-specuia- tien, en meest de kleine renteniers der provincie, worden als kiekens gepluimd, door dikke geldmannen en andere Lan- grands. Nergens geen leven meer, overal de ontmoedingen verlamming. In Vlaande ren, zijn de familjen verdeeld men stookt den zoon legen zijne moeder op, de vrouwen legen hare mans; ten Paasclitijde, zijn de calholijken genood zaakt de grenzen over te steken, en in Frankrijk de hulp der religie te gaan zoeken; dagelijks, leest men de grofste scheldwoorden tegen de eerlijkste burgers, en men hoort van uit den stoel der waarheid de onbeduidendste kappel- laanljes hunne gal spuwen op alwie de slaaf van de clericalen niet zijn wil Nergens geene liefde, geene broeder lijkheid meer, overal doodclijken haat en onverzoenbare verdeeldheden men ruit deu huilen tegen de steden op, de walen tegen de Vlamingen men wapent de boeren met slokken, om op een ge stelden dag op de stedelieden te vallen men leidt ons rechtstreeks naar den bur geroorlog en reeds, zooals in de barbaar- sche tijden der middeneeuwen heeft het bloed gestroomd in de straten van Gent de oude hoofdplaats van Vlaanderen. Indien wij wilden het tegenwoordig met het verledene vergelijken men zou nog veel beslaande zaken kunnen aan halen die waarlijk beweenlijk zijn voor ons binnenland. Vóór 1870, was Belgie bij den Vreem de aangehaald als een model-land overal betrachtte men de Vrijheid zooals in Belgie en ons vaderland bezat de toe genegenheid van gansch Europa. Heden zijn de betrekkingen van ons gouvernement op een zëer koelen voet met Ilalie. Zwitserland en Spanje; Duilschland stuurt ons een heelen hoop onrustwekkende nolas, die ons voor de toekomst moet doen vreezen voor de andere mogendheden zooals Oostenrijk, Rusland en Frankrijk zij zien ons met onverschilligheid aan ons Belgie staat op de kaart van Europa als eene zwarte vlek aangeteekend. als het nest van 't Ullramönlanism, als eene gedurige be dreiging tegen den vrede der wereld. Onze Bisschoppen en de Godsdienst zelve waarvan zij de hoofden zijn, heb ben al hunne begoocheling verloren eer tijds waren onze Bisschoppen onafhank- lijk en geëerbiedigd, heden werp hel Burgerlijk beheer hun openbaarlijk eenen blaam toe en de clericale meerderheid vindt zich genoodzaakt, in de Kamers, het gedrag barer heeren en meesters af te keuren. Wat schande voor onze prelaten Dus bij de vreemde mogendheden, minachting, onreehislreeksche bedreigin gen en ten minste genomen koele betrek kingen. In ons land, algemeene misnoegdheid, onrust, slechten financiëelen toestand, het openbaar uitoefenen der godsdiensten op hei spel gezet, verdeeldheid, haat, onlusten, de burgeroorlog in 't verschiet en geheellijken afstand onzer nationale leuze vereeniging maakt macht. Zie daar wal min dat vijf jaren bis schoppelijke heerschappij van oris land gemaakt heeft, dat vóór 1870 zoo bloeiend, zoo geëerbiedigd, zoo gelukkig en zoo gerust was. God gave dat deze onuithoudelijke staal van zaken het begin van het einde niet ware onzer vrije instellingen, en misschien geheel in hel kort, der natio naliteit van Belgie. Indien de geestelijkheid, hoe weinig ook, zijne dwaze en heerschzuchtige plannen niet intoomt, zal ons land welhaast zijne achting, welke het bij de andere natiën gewonnen heeft, verloren hebben. Ten allen tijde hebben er bedevaarten plaats gehad, omdat altijd de bedrukten bunnen toevlucht geno men hebben, ter verzachting van hun leed, tot bovennatuurlijke machten. Maar eertijds volgden de bedroefde zielen den raad van den H. Matheus zij gingen alleen, naar eene vermaarde bidplaats, in het gèbed, hun wee en ongeluk verzachten of leningen. Maar wat zijn de tijden toch veranderd In plaats van boetveerdige daden, ziet men heden slechts politieke betoogingen men bepaalt den dag, de uur, de plaats der bijeenkomst; de oude, edele en godvruchtige bedevaarten, zijn vervangen door partijdige en uitdagende ommegangen, waar de politiek eene groote rol vervult: daar men door deze bedevaarten de herstelling van den Paus als koning van Rome bedoelt. Zij hebben ook nog voor doel, deze beklagelijke bijeenkom sten, om de liberalen eenen afschrik van den strijd te doen krijgen, met te betuigen boe groot, hoe talrijk de klerikale stnid- machtig zijn, en hoe ver de macht der geestelijkheid bij bet volk is gestegen en uitgestrekthoe de gefanatiseerde menigte aan de heerschzuchtige geestelijkheid Ge hoorzaamt en men .mag, men kan deze grenzelooze macht in geen twijfel trekken ats men de domme en onnoozele gezichten Bureel: Dixuuulesti'aat, 39. SO ccnticincn deu regel 25 centiemen deu regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. <4-00 's j.ini's voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 4® centiemen liet nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. TOEKOMST «w*ccc*r; o*s»«anKBHy&xm#! IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN 1JPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-87. - 0-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-54. - 9-49. - 11 -1 li- 2-55. - 5-25. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-55. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1