Wijzigingen aan het inwendig beheer van den Post. Nog een gebruinde....! Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AYELGHEM Verschillige Tijdingen. bijval van dalwelk incdehelpen. Hel geld dat men ter goeder irouw geeft voor de hoogeschool van Leuven, voor de gees telijke eollégiën, voor de kloosters die men bij eiken stap ontmoet, dient ge deeltelijk voor den polilieken strijd die zij tegen de liberalen voeren. w Hel groote gedeelte van degenen die geven of die mcenen te geven voor hun ne gelukzaligheid, doen zonder het te welen een politiek werk. De religie, mijnheeren, gelooft het is er voor niets in. Hel is aan u achtbare mannen, die mij aanhoort, te strijden zonder ophou den en met krachtdadigheid. De liberale drukpers zal u onder steunen, de redenaars zullen, medeh elpen; maar dat is niet voldoende, om tot eene machtige inrichting te komen, om de slapende wakker te schudden, om de vreesachligen aan te moedigen, om de uitgeschrapte kiezers weer naar de stem bus te doen komen, 0111 de valsche kie zers, van de stembus te verwijderen, om de eenvoudige en vervolgde kiezers lot in het kleinste gehucht te bescher mer!, moet men zijnen toevlucht nemen tot stoffelijke maatregelen, die wij zullen te beraadslagen hebben. De vervolgingen van onze tegenstre vers rechtvaardigen maar al te wel de uitbarstingen van 't openbaar gevoelen welke men in deze laatste dagen met leede oogcn gezien heeft. (Toejuichin gen.) Hel doel onzer vereeniging is dus de liberale partij te ontwaken om te strijden tegen het onderaasdsche werk onzer v ij a n d en. Toejuichingen.) Zij zijn eene massa, dicht bijeen, in vaste en ondoordringbare gelederen. Tegen hen, tegen dat vaste leger moeten onze vaste' pogingen werken, pogingen die nooit mogen ophouden. Men heeft gezeid dat het tegenwoor dig ministerie klerikaal, niet ultramon- laausch was. Wat dwaling en welke spotternij Durft het niets doen, toch is het klerikaal en ullramontaansch in hert en ziel. En, te dezer gelegenheid, herinner ik mij eene anecdot uit de oude boeken: die van Zopyre. Zopyre was een lieveling van koning Darius die Babylone belegerde. Jopyre deed zich, op eenen schoonen morgend, neus en oorcn afsnijden en, alzoo toege takeld, ging hij de stad binnen, zeggende dat koning Darius hem alzoo getracleerd had. De belegerde ontvingen hem met volle vreugde. Maar als Zopyre in de belegerde stad was, zag hij alles na, leverde aan zijnen koning de plannen en gaf Babylone aan zijn meester. Ei wel! men heeft aan 't ministerie neus en ooren afgesneden. Maar 't minis terie werkt voor zijne bazen en het zal onze vrijheden, onze grondwet leveren in de handen van de roomschen, van de ultramonlanen. (Langdurige toejui chingen.) En wij? Wat willen wij Wij willen alle eerediensten bescher men, maar zonder uitsluiting van den eenen of den anderen. De eere van den liberalen Bond is, deze gedachte verspreid te hebben misschien deed de Bond dit al te nederig. Maar toch op eene vaste en vruchtbare wijze. Deze redevoering werdt met daverend gejuich begroet. Het zaad is gestrooid. Het zal vruchten dragen, want al de liberalen zullen begrijpen dat Een dracht en vaste volherding meer dan ooit noodig zijn om de vrijheid van den burger eene waarheid te doen zijn en te doen blijven. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. I Juli 1875. Het Journal de Courtrai zwijgt. Heel zijn formaat is vervuld met smaad-, spot- en schimp woorden toegestuurd aan de Constitution. 'T is een leeken dat dit blad hem in den weg loopt, en terzelfder tijd is het voor het nieuw orgaan der -=5SSKg}«J22s— De Moniteur kondigt de wet af op de wijziging welke aan het inwendig regiem van den post is gebracht. Deze wijzigingen bestaan voornamelijk hierin De vrachtprijs of port voor gebonden, gebro cheerde of gekartonneerde boeken in het binnen land verzonden is op twee centiemen per op grammen of fraktie van 50 grammen bepaald. De vracht voor de stalen van koopwaren, is bepaald op 5 centiemen per 100 grammen of fraktie. De handelspapieren betalen 1 o centiemen tot het gewicht van a00 grammen. Boven dit gewicht worden er b centiemen geheven per 100 grammen of fraktie van honderd grammen. De proeven der drukwerken of muzikale compositien, mogen met de pen verbeterd zijn. llen mag in de dagbladen met een pennetrek de plaats van eenen tekst aanduiden waarop men begeert de aandacht te roepen. De visiel-kaartjes mogm met de hand ge schreven zijn, voorzooveel zij geene andere aan duiding dragen dan den naam, de hoedanigheid en de woning van den verzender. De drukwerken, zooals prijs-courant, Beur- kwoltering of merkten, worden aangenomen met de prijzen bij middel van de pen ingevuld. De dagbladen en de drukwerken van allen aard, moeten in den post besteld worden vol doende gefrankeerd, bij middel van postzegels en op eene wijze dat men gemakkelijk hel ver zonden voorwerp, kan nazien. Men mag het adres op het verzonden stuk zelf schrijven als het den vorm eener niet ge plooide kaart heeft. De dagbladen en drukwerken van allen aard die voor gaande voorwaarden niet zullen nakome, zullen als ongefrankeerde brieven gelakseerd worden, behalve de weerde der opgeplakte post zegels af te rekenen. Onze lezers dienen op te merken dat de voor gaande wet te rekenen van 1 juli uitvoerbaar is en enkel het binnenland betreft. Over eenige dagen hebben wij in de Lniksche dagbladen gelezen dat de onderpastoor O.... aan gehouden is geworden. De reden dier hechtenis valt gemakkelijk te raden D.... is beschuldigd de schandelijkste akten begaan te hebben, met jonge meisjes aan de welke hij de christelijke leering onderwees.Deze onderpastoor is professor van Godsdienst in eene meisjeschool der stad en in eene school van congreganisten der voorstad S' Marguerite, te Luik. In de tegenwoordigheid dier schandelijke fei ten, die wij dagelijks vernemen,zouden de ouders onzer kinderen niet moeten te vreden zijn, dat er geene zulke professors in de meisjesscholen onzer stad zijn Hopen wij dat zulke verfoeielijke gruweldaden de oogen van velen zullen openen en dat zij nog eens te meer zullen zien, hoe gevaarlijk het is, onder betrek van zeden, eene klerikale opvoeding aan hunne dochters te geven I IJperen, 0" Juli 1875. ScSiooIfvennaana;. - Met het eindigen der maand juni, heeft de commissie van de schoolpenning de bussen, in de estaminets ge- plaats, gaan ledigen en de uitslag van dien maat regel is heel belovend. Wat wij hierdoor moeten bekennen is dat de Ypersche bevolking zich ten grooten deele aansluit bij de pogingen die er aan gewend worden om het wereldlijk volksonderwijs te ondersteunen en aan te moedigen. Beloop der voorige lijst, fr. 222-54 Lichting der bussen (maand Juni:) Bus N° 1. 19-00 2. 20-21 5. 4-20 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Afgesneden beurs Maatschappij S' Sebastiaan (8° storting), Nog altoos de gebuur, 20-03 3-71 7-40 1G-C8 14-21 14-00 9-54 15-00 7-13 1-00 0-50 579-21 lüicflc. - In den nacht van 20-27 Jun' heeft men, ten nadeele van den heer Decapmacker, slachter, op de Botermarkt alhier, eene diefte begaan van 00 fr. (uit de toogsctmive,) eene hesp, van de acht die in den kelder hangen, kle dingstukken, bloeze, 2 paar schoen, 'handdoeken, neusdoeken enz. De daders zijn bij middel'van, braike langs den keldervenster binnengedrongen. Alle opzoeking zijn vruchteloos gebleven. Electj'iek - Sedert deze week is er een electrieke draad geplaatst die den toreriwaker met het bureel van Policie in gemeeuschap stelt. ötiwcdcr. - Donderdag laatst is de donder op verschillige plaatsen in onze s'tad gevallen zonder eenig ongeval te veroorzaken, alleenlijk zijn eenige steenenen ruiten verJbrijzefd. Afbraak. - Men heeft begonnen aan de afbraak der aubetten aan de statie-poort.. Deze al den noordkant is bijna verdwenen. De ingang langs de statie-poort zal er veel door verbeteren en de Vleescliliouwcrstruat zal allengskens weerdig worden van de aank omst der vreemdelingen die onze stad komen bezoeken. Een artikel over bet vervolgen de arme bur gers, om dat zij liberaal zijn, zal maat» zaterdag kunnen verschijnen. Van den 25" Juni tot den 2" Juli 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) ,e Z(J 7> Vrouwelijk o) Vandaele, Petrus, werkman, en Cornillie, Oc- tavia, kantwerkster. Vandewynckel Barbara 78 jaren zonder beroep, weduwe van Ghislenus Grymmonprez, Boomgaardstraat. Bossaert, Hortentia, 41 ja ren herbergiersterechtgenote van) Josephus Bossaert, Vooruitgangstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht l)^_ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1)*" B» GH»G> - IJperen, 29" Juni 1875. Heer uitgever In het laatsverschenen nr der Toekomst deelde een correspondent uit Brugge het verhaal mede van de levende begraving van Anna Vandenhove op den 19 Juli 1597 te Brussel, om dat deze vrouw hel protestantismus niet wilde afzweeren. Voor iemand die een weinig met de geschie denis van die dweepzuchtige tijden bekend is, zijn dergelijke wreedheden niet zeldzaam. In onze stad en omstreken zijn een aantal menschen om dezelfde en andere godsdienstige redens door den Inquisitie-raad veroordeeld en omgebracht ge weest. Zie hier wat ik onlangs in een register (hand schrift) van eenen ijperschen genealoog, anno 1086-1098, aangeteekend vond 11 Bulteel vrouw Marie Anne f» Jonr Jan Bap- tiste poorter lot S' Martens en Joncker Steven Frans Lapeyre f* Joncker Jan Francois V, com- 11 mandant van het Italiaansch regiment Nice in 11 franschen dienst, zonder kinderen. In zijnen tijd wierden vier soldaten van zijn volk alhier op de markt levende gebrand omdat zij com- 11 municeerden in de kerk der Augustijnen, de H. Hostiën uit den mond genomen,mishandeld, 11 en verdoken hadden. Voor aleer hun de martel- ii dood te doen onderstaan, bracht men ze alle 11 vier vóór de kerk der Augustijnen, in de Elver- 11 dingstraat, en aldaar wierd hun den regter 11 arm afgekapt. Dit gebeurde in hel begin der 11 maand Oogst. Sedert dien stelde men alle jare 11 op den zelfden dag het venerabel uit, bedekt met een zwart floers. Ik onthoud mij hierop bedenkingen te maken maar ik uit,den wensch dat onze ultramonlanen van heden nooit macht genoeg verkrijgen om hun droombeeld te verwezenlijken die is van het mcnschdom tot die ongelukkige tijden van gods- dienstdwang en bijgeloof terug te brengen. Z. MER VI CR. 24 Juni 1875. Wij vernemen met plezier dat er kwestie is van eene spaarzame beenhouwerij in Wervick-Fransch op te rechten. Dit zal de Wervickanen goedkoopen boulie laten eten. Onze beenhouwerkens zullen, willen zij nog een beeske verkoopen, hunne prij zen moeten verminderen, zoo niet zullen zij wel haast hunne boutique mogen sluiten, ten ware nogthans er eene politieke kwestie van gemaakt werd. E11 waarom niet Men zegt wel dat men zich van geene liberale doktoors mag laten bezorgen de klertkalen zijn veel beter, want zij hebben groolere studiën ge daan. De liberale brouwers maken slecht bier of hebben geene andere herbergen dan huizen van verderf. De kofïij uit den winkel van eenen klerikaal is veel meer weerd dan degene bij eenen liberaal gekocht. Ih een woord, alles, om goed te wezen, moet bij eenen klerikaal gekocht of door eenen klerikaal gedaan zijn. De liberalen moeten weg hunne middels van bestaan moeten ontnomen worden. Zoo dan, beenhouwerkens lief! indien gij nog van gedacht zijt voort te doen en te concouriren tegen de spaarzame beenhouwerijen, slaat KATH0L1JKE BEESTEN PASSCIIEADAXE. De gemeente Passchendale was zondag laatst in feest gewaad en het festival voor muzieken aldaar gegeven heeft allerbest gelukt. De Philhar- monie van Poperinghe in hare prachligen unifor me uitgedorscht maakte er, zonder tegenzeg, het schoonste ornement van. Al de andere gemeente- muzieken geb'ben gewedijverd om zich weerdig te toonen van het schoone feest. Het publiek heeft zich zeer wel vermaakt, en de plaats waar de uitvoering geschiedde was zindelijk omringd van de grootste cafés dei- hoofdstad: Taverne Victoria, ralamb'ra, l'alcasar, le rochet- de cancala,café des mille colones, enz., enz. die allen geen volk te kort hadden. De toegestroomde menigte was zeer talrijk en indien de geestelijkheid der gemeente, uit men- schenaat, gewerkt heeft om dit feest te doen mislukken, wij hebben bestatigd dat zij in hun plan niet geslaagd zijn. liberale denkwijze eene aanmoediging want, volgens ons, zijn het geene slechte vruchten waaraan de kathoiijke wespen knagen. De Con stitution heeft Iiart-n weg gebaand zij heeft bijval gevonden zij is van haren goeden uitslag verzekerd. Daar is de woede de Papenbladeren Arme! beklagenswaardige Vrijheid!! geen poer, noch peper meer in uwen rijmram Men geeuwt en valt in sluimering als men zich ver plicht vindt (om te weten wat gij uitkraamt) 11 te overloopen. Waarom toch die mgetogendheid Zijn dus de liberalen geen dieven, moordenaars, plunderaars of communards meer Zijn het gern stokslagers meer Wat schilt u dan Geef toch, in Gods naam, een weinig lament op die leelijke liberale priestersopeters en vervolgers!.!! Geef toch den moed niet op wij zouden geen vermaak meer hebben. Pottes-nogtans, ligt haar op den maag zooals de lading met menschenvlee.sch die gedurig voor haar verdwaald gezicht zweeft. Zij ziet wel mil- iioen sterren zoo zeer is haar het hoofd ver- zwaait Sedert zij dien kaakslag kreeg. Wat is dat toch Zij kustle haar als dezen wiens stappen zij naarvolgt zoo als zij ons wijsmaaktzij biedde ons hare rechte wang aan indien wij haar een' slag op dc linkere geven. De andere deed het ook zoo I! En als de papen van zijnen lijd hem in het aangezicht spuwden zegde hij, tot zijn' vader Vader vergeef het hun, zij weten niet wat zij doen. a Niets is kluchliger dan dat gepatenteerde leu genaars, die met valschheid en bedrog hun' kost winnen, 11 toeroepen dat gij liegt. 'K heb ik meer eerbied voor een' hond dan voor zulke wan schepsels deze wint wel den kost ook met zijn' mond maar 't is met blaffen en dat is treffelijke!- dan met liegen. Hier volgen nog eenige leugens die .het ge recht nogtans zal straffen Wij lezen in XEtoïle en in YEcho du Parlement .- it De onderpastoor Dop welken de be schuldiging weegt van zich tot de schandelijkste daden overgegeven te hebben op kleine dochter tjes aan dewelke hij het geestelijk onderwijs gaf, is gisteren aangehouden geweest, na onderhoord geweest te hebben door den onderzoeks-rechter. Die onderpastoor is professor van godsdienst in eene meisjes gemeenteschool en in eene congre gatie-school van de voorstad S,c-Marguerite. (Journal de Liége). Men leest in La Meuse De inlichtingen welke men gisteren mededeelden nopens bezwa rende daden ten laste van eenen geestelijke van Luik, zijn nauwkeurig. Die aanslagen zouden ge pleegd geweest hebben op jonge dochtertjes, leerlingen van eene onzer lagere gemeente scho len, door eenen onderpastoor gelast van het godsdienstig onderwijs in deze school te geven. Onnoodig te zeggen dat deze zaak eene diepe verontwaardiging heeft opgewekt in de voorstad waar deze wandaden uitgewrocht zijn geworden. Zouden de papen daarvan geen nieuw liedeken maken. Dal is zeker wel van morale dégou tante En wat zeggen zij van het volgende, uit De Stad Gent.- Het parket van Dendermonde houdt zich bezig met den aanslag gepleegd op dertien kinderen door eenen Broeder in een pensionnaat van Vlaanderen. Wij hopen het wel. De Chronique van 22 juni II. treedt in nadere bijzonderheden welke wij, bij plaatsgebrek, hier, voor heden, niet vertalen kunnen. (Zie nog Toekomst van zondag eerste bladzijde. Een 't Jeef van Antwerpen Edgard Castelein, geboortig van Avelghem heeft, volgens het Jour nal de Courtrai een werkje geschreven geti teld 11 Welke zijn de voordeelen van katholijk te blijven in de X1XJ° eeuw Hoewel wij maar gelooven hetgeen wij zien en ai is het dat wij dien 't Jeef aan schrijven niet gezien hebben zullen wij nogtans zeggen dat wij gelooven dat hij dit werkje m'Jgeschreven heeft en om hem wat vermaak aan le doen geven wij hier in twee woorden ons gevoelen over deze vraag. Ziehier't Jeefke ■I Het bijzonderste voordeel van in de XIX110 eeuw katholijk te blijven, is van veel guano te verkoopen. E. A. E. De zoon van den treffelijke», achtbaren, gracieusen, edelgeboren Burger, Minister van Nuttelooze zaken heeft eene nieuwe promotie bekomen als dubbele ontvanger te Kortrijk. Mcr Beernaert heeft hem doen klimmen in de admi nistratie. Men ziet dat dien jongen zijn' weg maakt zon der de almachtige hoogverheven en krachtvolle protectie van zijn' edelgeboren V£»de''- E. A. E. Eene correspondentie uit Waasten kan, uit oorzaak aan plaats gebrek maar bij acht dagen overgenomen worden. De overstroomingen hebben in Frankrijk het gansche land in opschudding gebracht. Smartvol zijn de tijdingen, welken ons uit 't Zuiden toekomen. De depechen zijn zoo pijnlijk, dat de ministerraad zaterdag middag, om I uur, buitengewoon bijeengeroepen is om er inzage over te nemen.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2