Gazette van 't arrondissement ÏJperen. Onwetendheid of kwade trouw. De Provinciale bende van de Surmont en Compagnie, Nr 695. 14e Jaar. Zondag 18n Juli 1875. Politiek. Stads-, Runst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Dixmudestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 ccntieiueu den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's janrs voor de stad, fr. 1-50 voor gciieel België. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-06. - 3-67. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-34. - 9-49. - 11-15. - 2-35. - 5-26. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. De stemming op het geheelc van het wetsvoorstel betrekkelijk de vrijheid van het onderwijs heeft in de fransche na tionale vergadering plaats gehad. Zooals wij erons aan verwaehtten, heeft de kle rikale meerderheid de wet doen doorgaan met eene meerderheid van SO stemmen. Voor deze stemming, had er een leven dig debat plaats over eene wijziging van M. Giraud, onrechtstreeks straffen in stellende, tegen de professors wier leer gangen niet al te reehtgeloovig zouden zijn. Deze wijziging werd natuurlijk aangenomen. Alzoo stelt Frankrijk zich door deze stemming onder de slavernij van het ultramontanism. Reeds aan het H. Hert geofferd, moet het zich nu maar meer bukken onder het juk der zegepralende jesuilen. Dezelve vergadering heeft de kiezing van M. De Bourgoing, in het departe ment der Nièvre, met 330 stemmen tegen 310 vernietigd. In Madrid gelooft men dat, wanneer aan de Carlisten ook de toevoer over land wordt afgesneden en zij tot hunne eigene hulpmiddelen beperkt worden, hun te genstand geen twee maanden meer duren kan. Als een bewijs hoe slecht de gren zen bewaakt worden, voert de Kölnische Zeitung cenige feiten aan dat een parijscli huis dagelijks gemiddeld 10,000 patronen naar Bayonne zendt, van waar zij hunnen weg naar Spagne vindendat don Carlos minstens eenmaal elke maand Bayonne, Bordeaux en Pau bezoekt, zonder bemoeilijkt te worden dat hij drij weken geleden te Bordeaux een onderhoud heeft gehad met pater André, bestuurder van het jesuïten-etablisse- ment door welken geestelijke reeds honderd duizenden, zoo niet miljoenen franks betaald zijn aan fransche koop lieden die wapenen aan don Carlos geleverd hebben. Het decreet betreffende de vervolging van Carlistische families wordt streng ten uitvoer gelegd. Reeds is op de goede ren van verschillende te Madrid wonende personen beslag gelegd en zijn de eige naars of buitenlands of naar Estella ge bannen. De Correspondencia heeft reeds twee naamlijsten opgenomen op de eer ste komen 31, op de tweede 13 namen voor. Men stelt zich veel goed voor van dezen maatregel, maar vreest dat de Regeering zich zal laten overhalen lot zachtere denkbeelden. Uit Bayonne wordt getelegrafieerd dat Dorregarey in Navarra niet is kunnen doordringen. Hij keert naar Barbastro terug. Een deel der achterhoede, uit 172 mannen, waaronder 6 officieren, samen gesteld, is verplicht geweest in Frankrijk te vluchten. De soldaten zijn terstond ontwapend en zullen ingelijft worden. De reis van den keizer van Duitschland naar Italië schijnt definilif beslist te zijn. De geneesheeren hebben verklaard, dal de gezondheid van keizer Wilhelm vol doende is, om de vermoeinissen van de reis uit te staan. OM t' eindigen. Wij hadden het voornemen opgevat van de vcrschillige artikels van het Nieuwsblad, nopens de redevoering van den heer burgmeester, te beantwoorden. Maar wij zien van dit voorwerp af, om dat wij geen andere laak zouden hebben dan persoonlijke aanvallen tegen te spre ker» en wij hebben eenen afkeer van zulken pennestrijd. Wat behelzen echler de artikels van het Nieuwsblad anders dan beledigingen en kwaadwillige indringingen tegen den heer burgmeester en andere leden van het Stads-bestuur Ja toch, men vind er nog veel ijdelen klap op onverschillige punten bij voor beeld de eindelooze behandeling rakende de vermeende verwarring van feilen en daten die men in gezegde redevoering zou ontmoeten. Voor allen die deze aanspraak gehoord hebben is dit verwijt teenemaal onge grond. Het zou ons zeer gemakkelijk vallen hierover het bewijs te geven maar wij zijn overtuigd dal het gansch onnoodig is en dat wij zelfs onze lezers zouden misnoegen door hun bezig te houden met zulke kleinigheden en zulk flauw gesuf Maar hetgeen ons meest aanspoort om een einde te stellen aan het polemiek met het Nieuwsblad, is dat wij altijd ge noodzaakt zijn te strijden tegen redenee ringen, ten hoogsten grade besmet met onwetendheid of kwade trouw. 't Is alzoo dat wij klaarblijkelijk ge toond hebben,zoo door rechtsgeleerdheid als door edicten en decreten, dat het woord Monastère, beteekende klooster, couvent en geestelijke gemeente. Dat niet kunnende wederleggen, roept het Nieuwsblad uit: Hewel ja, maer beteekend dat een gemeente lyk de LamotjesMaria-Theresia en Karei van Lotharingen maekten gebruik van het woord Monastère in clen kerkely- ken zin, 't is te zeggeneen gemeente waer de plechtige beloften afgelegd warenvoor de vrouwen zulke ge meenten waren sloten daerom ge bruikte Maria- Theresia cloture en mo nastère in den zeiven zin. Al arme praat; en gelijk wij gezegd hebben niet anders dan onwetendheid of kwade trouw dat het Nieuwsblad kieze! Vooreerst heeft de keizerin geenszins cloture en monastère vermengdzij heeft verboden dat de Lamotteschool zoude veranderd geweest zijn in een slot of in een monasterie; 't is te zeggen dat noch het eene noch het ander rnochte plaats hebben. Voor wat de beweering aangaat dat Maria-Theresia en haren vertegenwoor diger in Belgie, door Monastère verston den eene gemeente waar de plechtige beloften afgelegd waren, er kan bier- wegens geenen twijffel bestaan. Inderdaad, in het canoniek rechlkende men twee soorten van beloften, te welen: dnenkele en deplechtige. De enkele deden zich afzonderlijk en zonder de minste plegtigheid. Het waren beloften gedaan aan God van goede werken te verrichten, lijk te vasten, almoesen te geven, bede- vaarden te doen en diergelijke. De plech tige beloften waren diegene welke afgelegd waren om in een klooster ge profest te zijn of wel om priester gewijd te worden. Zou misschien het Nieuwsblad willen houden staan dat de Lamolle-nonnen nooit geprofest zijn geweest, en dat de Maria-school nooit in klooster veranderd werd Dat hel dit duidelijk zegge en hel bewijs er van geve; maar wij kunnen ons niet ie vreden houden met dubbelzinnig heden of verzwijgingen die tol niet anders strekken dan om de zaak te verduisteren en alzoo te trachten zich uit den slag te trekken. In alle geval om de redenen hierboven aangehaald eindigen wij hier onze pen nestrijd wegens de redevoering van den heer burgmeester. Het is mogelijk dat wij later hierop nog zullen wederkeeren maar alleenlijk indien het Nieuwsblad op eene deftige en eerlijke wijze wil redeneren en zich onthouden van onbelaamde beschimpin gen en ijdele praat, zonder waarde en zonder belang. Maar wij zullen nog lang moeten wachten want, om de waarheid te zeggen, wij gelooven dat, uitgezonderd het vermaak van te hoonen, het Nieuws blad niet weel waarom het zich de moeite geeft te schrijven 1 M. B R Y D L. De liberale dagbladen hebben goed te zeggen, te herhalen, op de daken af te kondigen dat geheel de klerikale winkel eene schandelijke fopperij is, dan nog zijn er uitnemend veel eenvoudige lie den die zich laten bedriegen door de zeemstrijkende woorden van de zwarte kopstukken. Wanneer wij voorzegden dat al de beloften, al de schoone woorden welke, voor de gemeente-kiezing van 1872. door Sissen Blagaski, Mieten Ronse, Toone Herrebondt-Bloemers, Lamen De Clercq en Compie bij geheele voeren uitge kraamd, niet dan woorden inden winden apenkramerij waren, dan vond men er velen die ons niet geloofden. Zij hebben gewacht tot dat zij eerst die mannen aan 't werk gezien hebben, op't stadhuis; lieden, dat zij zich konnen overtuigen dat de opposiliemannen slechts dweers- drijversen hansworsten zijn, moet gansch de brugsche bevolking bekennen dat wij waarheid gesproken hebben. Hoe veel keeren hebben wij niet besta- tigd en bewezen dat het provinciaal be stuur, loeverlronwd aan onze klerikale kopstukken, den viiilsten hutsepot daar- stell welk een redelijk mensch zich kan inbeelden? Vele lieden wilden geen geloof aan on ze gezegd en s hechten, omdat wij aan de liberale partij toebehooren zij dachten dat wij door parlijdrift opgehitst waren. Ei wel, heden is het een geheel ander paar mauwen Het geen wij zoo dikwils beweerd hebben, wordt solemneel in 't licht ge bracht, niet door liberale gazetten of mannen uil de liberale opposieneen! 't Zijn nu mannen die aan de klerikale partij zelf toebehooren die komen be kend maken dal de provincie en het pro- vinliaal bestuur IN DEN DROEVIG- STEN toestand verkeeren GEENE OPENBARE WERKEN MEER EN GEEN GELD IN KAS Daar is den toestand in welken het tegenwoordig bestuur, het is te zeggen de heeren De Cock, Houtens, Soudan, Surmont, Vanden Abeele en consoorten onze schoone provinlie en bijzonderlijk de stad Brugge geworpen hebben! En wie komt dit verklaren?Is het een liberaal, of eene liberale gazette, of wel een tegenstrever der permanente deputatie? Neen, lezers! de man die Donderdag in den Provincialen raad, moedig en krachtdadig zijnen plicht is komen ver vullen, is niemand anders dan den heer CH. BREYDEL, die sedert talrijke jaren door de klerikale pari ij naar dien raad gezonden wordt. M. Breydel heeft eene welsprekende redevoering uitgesproken in welke hij heeft doen blijken dat onze Provincie en de stad Brugge geslachtofferd zijn aan de heerschzucht, de onkunde en de on achtzaamheid niet alleen van onze kleri kale permanente deputatie maar ook van ons klerikaal ministerie. "Altijd woorden, altijd beloften, nep M. Breydel, maargeene daden! DE TOEKOMST. GEKLOPT DOOR

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1