POPERINGHE. Elk zijnen toer. Stads Nieuws. Ja, lezers, zoo sprak M. Breydcl, een klerikaal van zuiver bloed! Dus, denkt eens hoe wij bestuurd zijn, wanneer het zoo verre gaat dat de kleri- kalen zelf er tegen moeten protesleeren De heer Breydel had begonnen met een voorstel te doen, ten einde den raad den wensch zou uiten bij het Gouverne ment om de provinlie West-Vlaenderen uit haren nelelaehtigen toestand te hel pen. En M. Breydel was er alleen niet; ziet hier de namen der leden die met hem zijn voorstel geleeken hebben Ch. Breydel, Ridder de Schietere de Lophem, C. Janssens, Bon O. Van Caloen, Aug. Valcke, de Thibault de Boesinghe, B°" Peers, Bruneel-Delva, Otto-de Nieulant. J. Van Caloen, B°" F. de Crombrugghe-de Piquendaele, Gilliodts, Buyssens en Rycklandt. De redevoering van M. Breydel, of wel zijne oorlogverklaring heeft eencn die pen indruk te weeg gebracht in den raad, en was het voorwerp aller gesprekken. Ook was er, gister morgen om 9 ure, vergadering der bijzonderste provinliale lichten in hel lokaal der Concorde, om te beramen welke middels in 't werk moesten gelegd worden ten einde de bis schoppelijke kopstukken der permanente deputatie uit dien gevaarlijken toestand te redden. Bij bevel van Baas Jan, werd er be slist dat de klerikale leden, die het voor stel geteekend hadden, zouden verklaren dat zij alle voorbehoudingen doen en niet verantwoordelijk willen zijn voor de ontwikkelingen welke M. Breydel bij zijn voorstel gevoegd heeft. Inderdaad, in de zitting van gister heb ben de heeren Gilliodts, O. Van Caloen, de Thibault, Bruneel, J. Van Caloen, de Crombrugghe, Buyssens en Ryelandtden droevigen moed gehad dit te komen ver klaren. Allen hebben in de zelve bewoor dingen het zelve liedje komen zingen! Ja maar, die bisschoppelijke sleepdra gers hebben wel voorbehoudingen te doen; de redevoering van M. Breydel bestaat en niets zal de welverdiende ver wijtingen konnen uitwasschen met welke hij de klerikale kopstukken geschand vlekt heeft. Zoo dus, heeren, 't is te laat beklaagd Gij hadt maar te weten wat gij teekendc. Heden is het beslaligd, door een kle rikaal zelve, dat de Surmont en Compie onze provinlie en de stad Brugge in eene slechten toestand gebracht hebben VERGEET DIT NIET, KIEZERS!! Men is bezig te Brugge het paksken gereed te maken van veel klerikale leden van den Provincialen-Raad. Wanneer liberale gazetten of mannen der oppositie bet schandig en dom bestuur onzer pro vinciale belangen beknibbelden, men had nogeenen uilvluchtmel te zeggen: «'tzijn leugens, 't is uit politieke wraak dal men alles belachelijk en slecht vindt. Maar nu, nu is het een van hun volk, een die met papier op tafel hunnen rotten winkel uiteen doet en bewijst dat men te Brugge, in den Provincie-raadniets verricht heeft dan slecht! He! waar zijn nu die schrandere koppen? Waar is den pootspeler Surmont,?.... Wij zullen hem op zijne beurt ook nen keer op den pot zetten. Wij lezen in de Organe van Namen, dat personen, maandag avond terug keerende van de Kroning van O. L. Vrouw van Walcourt, verzekerden dat er wanorders hadden plaats gehad, ter gelegenheid der wijding van dat beeld der II. Maagd. Men sprak van bedevaarders die onder de voeten waren getrappeld, kinderen verpletterd. In alle geval is hel zeker dat men bedevaarders uitgejouwd heeften de plechtigheid in het midden van een groolen harrewar geëindigd is. Ziehier wal de Organe zegt ontvangen te hebben op het oogenblik dat het blad ter pers ging: «M. Gravez, bisschop van namen, begon zijne aanspraak, als er eensklaps eene ruzie plaats had lusschen eenen aanschouwer, die geroepen had Leve de liberalen, en eenige bedevaarders, die zich omtrent hem bevonden. Men had den vorigen daghetgerucht verspreid, dal de liberalen van Namen en van Brussel moesten komen, om het mirakuleus beeld te beleedigen en de bedevaarders af te ranselen ook werd de kreet van vlucht! door eenige personen geuit, en de volksmenigte liep in alle richtingen weg, alles verpletterende dat haar in den weg stond. Stelt u het tafereel voor, zou M. Van Werveke gezegd hebben, van M. Van Boeckhoven, van Schapen door het onweder verrast Een kind waarop men getrapt heeft is des avonds overleden, eene vrouw is erg gekwetst en eene menigte personen hebben kneuzingen ontvangen. De geestelijkheid had de meeste moeite om de angstige, personen bijeen te verzamelen ten einde de plechtigheid voort te zetten en Mgr Gravez maakte zich gereed om zijne redevoering voort te zetten, toen het in eens begon te rege nen dat al de bedevaarders wegliepen en ditmaal voor goed. Hel verstandig gedeelte van hel kan ton Walcourt is zeer verontweerdigd over die komedie en bespreekt streng het gedrag van de geestelijkheid, die alzoo onder den dekmantel eener godvruchtige plechtigheid, eene politieke betooging inricht. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 5> fT-Mi IJperen, 17" ScSiooijtcuiiiiig. - Lijst des Beloop dei' voorige lijst, Lichting der bussen (maand Bus N" 1. Gouden Arend, 2. Sultan, 5. Boerenhof, - 4. S' Sebastiaan, Hotel des Pays-Bas, 6. 7. Klein IJpe Spore, 8. De Vrange, 9. Saumon, '10. Schaapstal, II. Citadellc, 12. Zilveren Hoofd, Afgesneden beurs Maatschappij S' Sebastiaan (8° storting], Nog altoos de gebuur, Dju-Dju, in de Spore, Les chevaliers de la marmolte, Afgesneden beurs Maatschappij S' Sebastiaan (9e storting), Afgesneden beurs, Maatschappij S' Sebastiaan (10" storting), Dezelfde gebuur Juli 1875. koniitcits. fr. 222-54 Juni:) '19-00 26-21 4-20 20-00 5-73 7-41 16-68 14-21 14-06 9-54 15-00 7-13 1-00 0-50 0-50 1-94 1-50 2-36 0,50 Totaal fr. 386-01 Onderwijs. - Mijnheer Emiel Baey, dezer stadoud leerling van het Gemeente- Kollegie, komt, met onderscheidingzijn exaam, als doktor in genees-, heel- en vroedkunde af te leggen, voor den saamgevoegden jury van Gent- Brussel. Schoone Kunsten. - Wij lezen in den Impartial van Brussel, over de tentoonstelling van ftlechelen van 1875 handelende, eene verslag over de aldaar tentoongestelde schilderijen van twee onzer vrienden, verslag dat wij met veel genoegen aan onze lezrzs mededeel en. Zie ons hier tegenover drij schilderijen van M. H. Permeke (een poperinsche artiest.) Ver waandheid of overwonnen hoogmoed Kalmte op zee, en Douanen op de kusten van Vlaanderen.üatzijndrij gevrochlen die ons getuigen over de altijd aangroeiende vooruitgang van dezen kunstenaar. Wat poezij, wat fijne trekken in ver waandheid! wat grootsche manier die vast stelt dat M. Permeke niet een alleen veelbelovende schilder, maar volgens de verzen welke zich op het tafereel bevinden nog een echte vlaamsche dichter is. Wat al goeds valt er niet te zeggen over M. Permeke, die van eenvoudige werkman, gekomen is door zijne studiën en onwrikbaren wil eene plaats ingewonnen te hebben aan de feesttafel dei- kunst. Wij zullen later wederkomen op dezen artiest die zich zoo doet opmerken in den Mechelschen salon. )i Een welgelukt doek is dat van M. Karei Van Kemmel. Het is een gewrocht breed geborsteld en van eene volmaakte uitvoering, de kunstenaar heeft zijn onderwerp begrepen en heeft er alle moge lijke partij uitgetrokken. Het is eene schilderij die de faam van M. Van Kemmel bevestigt. Cirk - Eene overschoone Renbaan met naam Grand cirque et Hippodrome Américain van de heeren W. en G. Pinder, zal maandag of dinsdag aanstaande in onze stad aankomen om alhier drij vertooningen te geven, den 20 Juli, ten 8 ure 's avonds en den 21 Juli, ten 5 en ten 8 ure. Dien Cirk, de eenigsfe in zijne soortis samengesteld uit 150 personen, 100 peerden, 20 poneys en muils, 40 rytuigen. Den dag der aankomst zaal er door dit reizend gezelschap eene Cavalcade gehouden worden die 2 kilometers lang zal zijn en welke in pracht en rijkdom alles zal overtreffen wat men tot heden in dien aard gezien heeft. Al de kunstenaars van den troep zullen in deze stoet tegenwoordig zijn overdekt met de rijkste kleeding; gouden en zilveren rytuigen met 20 peerden bespannen zal de bewondering der bevolking in de straten onzer stad opwekken. San den 9" tot den 16" Juli 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) (e z g Vrouwelijk 4) Lis Eugenius, deurwaarder, en Vandenboo- gaerde Maria, zonder beroep. Peelers Guiliel- mus, stoeldrayer en Huysser Maria kantwerkster. Delaere Maria, 55 jaren, kleermaakster, echt- genoote van Ludovicus Courtequisse, St-Jacob- slraat. Labyt Petrus, 71 jaren, schilder, weduwaar van ConslantiaDesramault,Houtmarkt. Acket Franciscus, 65 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Clementia Pelgrim, Lange Thou- routstraat. Desmage Carolus, 51 jaren, her bergier, echtgenoot van Bibiana Dewitte, 0. L. Vrouwstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 10 Juli 1875. Overgeblevene arliliel der verledene week). Onze jaarlijksche Ommegang-kermis is bijna voorbij en wij houden ons als verplicht een ver slag te geven der feesten welke op de verscheide dagen hebben plaats gehad. Zondag 4. Opening om 4 ure des morgens door eenen ommegang rond de stad door het gekeerd kazakje met zijne allerbeminnelijkste vrouw, beide gepaternosterd lot aan hunne kniën, om de vreemde zonden van dansen, welke zij begaan hebben te Rexpoede, uit te wasschen zij waren vergezeld door nog verscheide katho- lijke schijnheiligen die in 't midden van den dag hun aangezicht niet durven toonen. Om 6 ure. Prijskamp voor blinde vinken, 25 fr. pp ijzen. De gi'oote processie om 10 ure heeft geen plaats gehad bij gebrek van schoon weder. Om 2 ure namiddag. Prijskamp voor de vloer bolders, ook 25 franks, gegeven dooi' het Stads bestuur. Om 5 ure. Lof, gevolgd van sermoen en lofzangen. Maandag 5. Twee groote concerts, het een in het bisschoppelijk-kollegie, door het Tuilers- en Orgelpissersmuziek, alwaar de ge- kruinde overheden dei- stad en allernabnrige steden en gemeenten in meerderheid waren om den zegen over de muziek en aanhoorders te storten; M. de burgemeester Berten met zijnen gemeente-raad waren tegenwoordig, en hebben ontvangen geweest aan de ingangdeur, door eene deputatie van gekruinde overheden, samengesteld uit de heeren generaal Huys-Muys met zijnen geheimschrijver Joachim, den apostel Corset- Snoerder, de haande Verhaghe, Gusten de Krulle, Basilius Lacordaii-e II en het vreemd gekruind Pluimgedierte van Proven de uitgevoerde mu ziekstukken waren dezelfde van sedert twee jaren. Het ander concert der Philharmonie heeft plaats gehad in den prachtigen hof van M. den Baron de Posch, in de tegenwoordigheid van verscheide honderden der bijzonderste en treffe- lijkste inwoners der stad en der nabuurige gemeenten. Deze maatschappij telt heden 625 eerleden, dank aan de tegenkanting van onze gekruinde overheden; onnoodig is het te spreken over de goede uitvoering der muziekstukken de menigvuldige vreemdelingen aldaar tegenwoordig hebben het genoegzaam bewezen door hunne levendige toejuichingen lof en eer zij aan den heer directeur Klein, wiens huitengewoone be kwaamheden sedert lang gekend en gewaardeerd zijn, maar 't gene bijzonderlijk de menigte deed sidderen van verrukking, 't was het zoetluidend instrument van Mr J. B. Rins, wiens talent reeds bekend is, en die met de grootste kundigheid en de wondei'baai'Ste behendigheid eenen air-varié en eene fantaisie voor trombonne,(welke stukken door hem gemaakt waren), uitgevoerd heeft. Dit concert was gevolgd door een Bal in de groote en prachtige zaal der maatschappij/welke veel te klein was om dit overvloedig gezelschap te bevatten dit feest beeft in de grootste vreed zaamheid geduui-d tot het krieken van den dag en men heeft afscheid genomen met de voldoe ning van zich eerlijk en welgeamuseerd te hebben. Dit zal maar enkelijk betwist worden door onze gekruinde opperburgers wiens slem van niemand meer aanhoord wordt. Dinsdag 6. Peerden, koeien, kalvers en verkensfeest, zonder meer, eten en" drinken voor geld, gelijk op de festival te Rexpoede, alwaar onzen Burgmeester M. Berten tegenwoordig was, voorzien van een millioen om alles uit te vagen, maar ongelukkiglijk voor de muziekan- ten, in geen een hotel, noch koqphandelshuis van het dorp, heeft men kunnen dit millioen wisselen, geen een burger was voorzien van 999,999 fr. om weder te geven. Is het niet spij tig met zulk eenen schat voorzien, en met zulke mildadige gedachten bezield te zijn, en te moe ten naar huis komen zonder de'hongerigen te kunnen spijzen en de dorstigen laven, 't was geheel onvoorzichtig zulk eenen klomp goud mede te nemen in plaatsen alwaar er geene wisselkantoren bestaan. De kwade tongen zeggcp nog, maar wij kunnen zulks bijna niet gelo0ïe,| dat de tuiters op het bal vielen als de hagelsteenen' op den grond al dansende niet uit straf der H Kerk over de afgrijselijke doodzonde van dansen maar uit honger! Wat er van is, wij zullen het later vernemen en aan het publiek kenbaar maken- 't is genoeg dat er veel tuiters naar huis gekomeg zijn den buik gespannen met eene koorde om den vapeur niet te verliezen. Woensdag 7. Geheel den voormiddag o®. megang, om 2 ure namiddag het luiden dei- klokken om de uitdeeling der bekomene beloo. ningen in de teekenèchool aan te kondigen, om 5 uren alle de leerlingen waren vergaderd bij de Stads-vveegschaal en met tuiters muziek, pom. piers en ren praalwagen naar het stadhuis geleid alwaar zij de leden der gemeenteraad gevonden' hebben, welke aan de gekroonde leerlingen de gedenkpenningen uitgedeeld hebben. De prach tige rijtuigen gegeven door alle de bijzonderste der stad, voor een weinig drinkgeld aan de koetsiers, om de gekroonde, vergezeld van eenen raadsheer, met eer bij hunne familie te brengen, wierden afgeschafd om te-voorzien in de groote kosten van het verheffen der katholijke troltoors en in de intresten van 4 l/2 O/O te betalen aan M. Berten wegens zijne verschotten tot het kleede ren onzer stads-pompiers en tuiters-muziek. De opsluiting van dezen dag heeft plaats gehad om 8 uren des avodds, met eene ongehoorde, maar wel beweeglijke plechtigheid; van eenen ommegang rond de stad, uitgevoerd door den zeer eerweerden predikheer Monstrul, provincia len bisschoppelijken schooi-opziener en professor in ons bisschoppelijk kollegie, omringd van twee jonge abetjes, ook professors van 't zelve kollegie; M. Monstrul was voorzien van eenen grooten evangelieboek en de twee abetjes gepaternosterd tot aan hunne teen. 't Was inderdaad beweeglijk te aanschouwen, iedereen stond verbaasd, zoo veel te meer dat personen van 95 jaren oud zich niet herinneren door priesters zulks ontmoet te hebben; deze buitengewone plechtigheid was opgeofferd met de alderbesle gevoelens tot het welzijn van geloof en vaderland, en tot goeden uitvoer der aanstaande bedevaarden van Oostak- ker-Lourdes, Slootendries en den nieuwen heili gen Jan van Waesten, verders nog tot behouden, met de aanstaande kiezing, van onzen achtbaren en doorluchtigen gemeenteraad, 't Is een van de gewichtigste en onkostelijkste plechtigheden der feesten van onze kermis, ook onze katholijke Burgmeester, M. Berten, weel het geheel wel en zal zulks niet onbeloond laten, een bijvoegsel aan de alreeds gestemde subsidie van 3,000 fr. voor ons bisschoppelijk kollegie, zal welhaast ter goed keuring van onze gemeenteraad onderworpen worden. Donderdag 8. Vrijdag 9. Wekelijksche marktdag waar eenieder zich kan voorzien van provisien om de volgende week. Zaterdag 10. Donkeren ommegang, om 4 1/2 ure namiddag processie rond de stad met het mirakeleus beeld van Onze Lieve Vrouwe van S'-Jans, en om 9 1/2 ure het mirakel liedeken in het vlaamsch. Zondag 11.Schieting voor handboog en stalenboog zonder subsidie van stad om het grootste getal mogelijk zijnde, vreemde schutters aan te trekken. Men geeft de subsidien aan de 4 sociëteiten van gaaibolders, omdat men peist alzoo de kleine kiezers aan te lokken en te vergenoegen. Bemerkingen. Is het gelooflijk dat men met 500 franken sub sidie aan de gaaibolders zulk een getal feesten kan geven, moet men niet zoo als M. de Burge meester Berten, met bovennatuurlijke middels begaafd zijn, om met zulke gespaarzaamheid zooveel vermakelijkheden en voordeden aan alle neeringdoende lieden en kiezers te verschaffen, 't is ongelooflijk, en waar het niet dat wij spreken bij ondervinding wij zouden bijna gelooven dat M. Berten les leert aan zijnen goeden en ook mildadigen vriend M. den volksvertegenwoordi ger Vanderdonkt van Audenaarde. Zeg eens, indien M. den Burgmeester zijn millioen tot Rexpoede hadde kunnen doen wis selen, wat zou er al geschied zijn van Feesten in onze stad binst de kermis met het overschietende deelken fr. 999,999? geen een mensch kan het zeggen, t was om onze stad voor eeuwig gelukkig te maken. Men moet toch bekennen dat M. de Burgmeester niet alleenlijk de stad bestiert tot ons voordeel, maar ook ten voordeele van onze nakomelingen, en zoo even als hij zyne eigene goederen bestiert, niet uit gierigheid, maar uit gespaarzaamheid voor zijne bloedver wanten. Men zegt nog dat er het toekomende jaar eene grooten festival zal gegeven worden door ons luitersmuziek alsook eene 300 jaarsche jubilé van hef mirakel van Onze Lieve Vrouwe van S'-Jans, en dat onze gemeenteraad eene subsidie van 10,000 fr. zal stemmen om te voorzien in de buitengewone kosten, welke zullen waarschijnlijk verschaft, worden door M. Berten aan de geringe intresten van 4 3/4 o/o te betalen door onze na komelingen. Sedert eenige weken onze gekruinde en ge zalfde opperburgers, prediken gedurig op het bezitten van onrechtvaardige goederen. Zouden zij mogelijks, benevens de heeren Jesuiten, van voornemens zijn eene generale wedergeving te doen van alle zulke goederen welke zij in over vloed bezitten? in dit geval zouden wij onze benedeelde vrienden, in groot getal, aanraden hnnne rekening op te maken en de intresten van verscheidene jaren in bezit er bij te voegen,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2