POPERINGHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. kwaad aan den godsdienst en lakenop eene onrechlslreeksche wijze, den Heili gen Vader die eenen nuneius aan Alf'ons Xïï heeft gezonden en koningin Isabella 11 met de Gouden lloos vereerde om haar zijne tevredenheid te beluigen over de diensten welke zij aan den godsdienst heeft bewezen De opstellers dier bladeren zouden wijselijk te werk gaan, indien zij, alvo rens eene politieke zaak met den dek mantel van den godsdienst te omhullen, of, om beter te zeggen, alvorens er eene godsdienstige kwestie van te maken, die zij aan de kalholijken willen opdringen, indien zij de opperhoofden van de Kerk raadpleegden. De houding van den II. Stoel, in de spaansche zaak, moet de oogen openen van al wie niet blind wil blijven. Maar, eilaas het getal is groot der gene die vrijwillig blind zijn, en die vrijwillig en wel kennende de valschheid hunner beroeringen en de bewezene ongegrond heid der aanspraken van don Carlos, de schandelijkheid en de belachelijkheid die er bestaat met te willen van dezens zaak eene godsdienstige zaak te maken, beledigingen en laster spuwen op koningin Isabella, op baren zoon en op de groole meerderheid van het spaan sche volk, en die, niet te vrede daarme de. de kalholijke belgen aansporen om met hunnen penning den verschrikke- lijken burgeroorlog te ondersteunen die, reeds zoolang het ongelukkige Spanje vernielt en verwoest. Weten zij dan niet dat de H. Vader korten tijd vóór de troonopklimming van Alfous XII, don Carlos heeft gesmeekt om de wapens neêr te leggen en het bloedvergieten te do endo houden Dat men zich niet verwondere van den Journal de Bruxelles die bloeme- kens te zien strooien voor het nieuwe koningdom, in Spanje, hij die nog nooit tot hiertoe, noch voor Alfons XII, noch tegen don Carlos had geschreven. Men zal gaan de andere jesuiten papieren tot den Courrier de Bruxelles en den Bien public toe, achter den Journal de Bru xelles zien defileren om den wettigen koning van Spanje te bewierooken. Want Spanje slibbert uit de handen der jesuiten daarom moet de aandacht op een ander punt worden gevestigd, al de macht der jesuiten moet naar eenen an deren kant gericht worden, men heeft het thans op ons geloerd, de oorlog is verplaatst, men spant alles in 't werk om hetgenc in Spanje niet heeft gelukt, in Frankrijk en in België tot stand te bren gen de jesuiten willen hier en in Frank rijk den burgeroorlog doen losbarsten, hopende van op de puinhoopen van beide verwoeste landen hunnen troon te vesti gen. Daarom is het geheim van den omme keer van bel officieus blad onzer minis ters. De Journal de Bruxelles is de voorbode, zijne klerikale confraters zul len volgen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. H'j is overigens ervaren in de zaak en spreekt bjj ondervinding, ook verdient hij ijkmeester benoemd te worden. IJperen, 51° Juli 1875. Schoolpeuniiig. - Lijst des kouiitcits. Beloop (lei- voorige lijsten der afzon derlijke giften, 588-07 Een rechtzinnige uit de Getemde, 0-65 Allumettes chimiques, 1-00 Een getuige van 't Tribunaal 1-80 Vervolg der laatste storting van de afgesneden beurs van St-Srbas- tiaan,(le wekelijksche slot ting), Lichting der bussen van de maand Juli 0-50 1 Arend, 2 Sultan, o Boerenhol, 4 Sl-Sebastiaan, 0 Klein Yper, 7 Spore, 8 Vrangej 10 Séhaapslal, 11 Têle d'argent, 18-05 7-65 16-42 4-50 6-12 9-50 5-50 Totaal fr. 496-48 De nummers 5, 9 en 12 zijn nog niet gelicht. Wij zien met genoegen dat de instelling van den schoolpenning groeit en bloeit. De Bestierings-commissie heeft besloten ter gelegenheid van onzen Thuindag een concert te geven op Donderdag 5 Augusti van 12 lol 1 ure, in de Groote Tiailezaal. De verschillige muziekstukken zullen uitge voerd worden door de muziek van de stadsschool. (Zie onze annoncen.) Burgerwacht. - Er was deze week een bericht naar den staf der burgerwacht gezonden, bij hetwelk generaal Renard zijne inspectie aan kondigde tegen 8 Augusti (kleine Thuindag). Dit is een zeer ongepaste dag voor iedereen. Ook onze heer bevelhebber, schepene Hynderick, heeft dadelijk geschreven om de inspectie te doen verzetten en wij gelooven dal hij zijne vraag zal bekomen hebben,daar Generaal Renard zich doen aanmelden heeft voor 8" Augusti bij de burger wacht van Gent. Schoone Kiuislcn. - Gedurende de Thuindagen zal ei- in de Blauwe zaal ten stadhuize een gewrocht tentoongesteld zijn door onzen kundiger) stadsgenootde heer Beeldhouwer Poly- dore Comein. Het onderwerp van het kunststuk is: a de kleine moeder. Wij spooren de liefhebbers aan eens een kiekje te gaan geven naar dit gewrocht, want wij twij felen niet dat het iedereen aangenaam zal zijn, ten anderen het talent van onzen jongen kunste naar is alhier zeer voordeelig bekend. Het gemeente Bestuur van Brussel heeft een twaalftal artiesten van faam uilgekozen tot het maken erner reeks standbeelden moetende dienen lot het versieren van den linkeren vleugel van het stadhuis. Ouder deze heeren kunstenaars hebben wij het genoegen twee onzer medeburgers aan te treffen, MM. Fiers en Lefever. Onze stad mag waarlijk lier zijn over zijne kinderen die in andere steden zooveel bijval genieten door hunne kunst. S' Sebastiaan. - De Commissie der koninklijke Maatschappij van S' Sebastiaan komt hare leden bekend te maken dat, ten gevolge van het ongeluk dat haren heer Ond rvoorzitter komt te treffen, het Bal van 1° Augusti verzet is. l>e Vrange. - Sedert een tal dagen is deze herberg, (in de Elverdingslraat,) druk be zocht van menig nieuwsgierige die zich daar begeeft om eene schets op den muur te gaan be wonderen. Een wel bekend artiest heeft uit tijdverdrijf aldaar op den rouwen muur een ware tableau geleekend, bet vertrek eens luchtbals op de markt van IJperen voorstellende.Men kan er zeer veel kennissen en vrienden in opmerken. Die dit niet gezien heeft, is bestolen. Vlaamsche Ster. - Deze Tooneelmaat- schappij geeft Maandag aanslaande ten 2 ure namiddag, een schoone vertooning in de groote Hallezaal. Deze verlooning publiek en onvergeld, mag wel gerekend worden onder de volksfeesten want jaarlijks is deze verlooning een echt feest voor het volk doordien heter inmassa naartoe rukt. Dit jaar is de vertooning zeer wel gekozen rn belooft luisterlijk te zijn, ook mag men zich ver wachten aan een groot getal toeschouwers. Dewijl wij over de Vlaamsche Ster iets te zeg gen hebben, mogen wij niet nalaten te spreken over het schoon sukces dat deze moedige Maat schappij behaald heeft op het festival van Gent. In hel verslag over het festival gegeven door het Volksbelangmoeten wij bekennen dat de schrijver voor sommige maatschappijen nog al streng geweest is. Geheel het verslag mededeelen zullen wij niet doen, alleenlijk dat gedeelte waar er over de Maatschappij van Yperen gesproken is zullen wij aan onze lezers mededeelen. Zooals wij het over acht dagen meldden was het verleden Zondag de beurtoptreding der Vlaamsche Ster (IJperen) met Help U Zelf van P. Billiel; Voor Eer en Kunst, (Geeraartsbergen) met Vogels voor de Kat van II. Michiels De Kunstminnende brroeders, Meenen, met Hotse- botse door H. Vanpeene en Hoop en Liefde (Antwerpen)meteen Tooneelspel op den Buiten door Onder opzicht van Kunst aarzelen wij niet dezen laatslen dag des festivals in belangrijkheid boven den eersten te stellen. Jammer dat het weder zoo ongunstig was en dat de regen meni ge kunstliefhebber had te huis gehouden. 't Was de Vlaamsche Ster die de vertooning van dien avond opende met een niet onaardig, goed gekozen stukje. De IJpersche kunstliefheb bers droegen het dan ook opeeneschier onberis pelijke wijze voor. Bijna al de spelers waren rol- vas eene hoofdvereischten van goede vertolking. Wij willen ons bij algemeene beschouwingen bepalen, doch moeten echter den schoenmaker Marten doen opmerken dat men zich vooral beij veren moet de natuur getrouw weer te geven. Wij bekennen dat de rol van dronkaard eene der moeilijksten is om voor te stellen maar de een voudige overweging moet doen inzien dat de dronkenschap nooit plotseling verdwijnt, om voor een toestand van klaar bewustzijn plaats te maken. Mijnheer Laurie, in de rol van Van Gort, gaf blijk van goede hoedanigheden en heeft den voor te stellen persoon met veel juistheid getij- peerd. De Vlaamsche Ster is ontegensprekelijk een der beste tooneelgezelschappen van West- Vlaanderen. Wij, van onzen kant, wenschen de Vlaamsche Ster geluk over zulke schoone uitslagen. Op het laatst van Oogst gaan onze onvermoei bare liefhebbers op den prijskamp van Antwerpen deel nemen. Wij wenschen hun insgelijks goede kans. iUuziektnorgciidgegeven door de koormaalschappij en de leerlingen der muziek school, bestierd door MM. De Vos en Beyer. Programma Ouverture de Massaniello, orchestre, arrangée par M. A. Van EUlande, père. (Carafa.) Le Tyrol, chantépar la société deschceurs, (Amb. Thomas.) Fantaisie-Ballet, exécutée par M. Albert Ligy, élève du cours de M. Beyer, (de Bériot.J Finale d'Ernani, chanté par MM. Dewaele et E. Vergracht, (Verdi.) Marche du songe d'une nuit d'élé, Orchestre, (F. Mendelsshoü.) Lente groet, choeur, chanté par les élèves du cours de M. De Vos, (Franz Abt.) Lyderic, scène pour ténor el choeur. Le solo sera chanté par M. II. Thiebault, (Gevarrls.) Publieke en gratis ingang. Ditjes cu datjes. - Als men getrouwd is en men van den eersten dag kwalijk overeen komt met zijne beminnelijke vrouwe, en men per ongeluk bedreigt haar dood te slaan, dan gaat de vrouw er vandeure en men mag alleen slapen!... misschien voorgoed. Meianie miste van flesschen en deed azijn in de lampe en olie in de saus en zij was verwon derd dat de lampe niet wilde branden en dal Jan 's noens de palaten liet staan. Het is waarlijk wondei baar de tentoonstelling van Confeclien voor dami n te gaan bezichtigen in de magazijnen van den GOEDKOOP, Dixmude- straat, n" 53, alhier. Men treft er ten minste 50 verschillige soorten aan van alle slacht en der'eerste nieuwigheden die (ter oorzaak van het eindigen des saizoens) verkocht worden aan 20 p. °/0 vermindering van prijs. De gewone prijs van het huis 20 p. °/0 beter koop zijnde, dan bij zijne medeverkoopers, dit maakt dus een algemeenen afslag van 40 ten honderd. Het huis raadt zijne talrijke klanten aan om van deze buitengewone een eenige gelegenheid te profiteeren. De ingang vrij zijnde, is het zeer gemakkelijk zich over deze groote afslag te gaan overtuigen. te zamen, 14. Van den 25" tot den 50" Juli 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) Vrouwelijk 5) Cilor, Jacobus, werkman en Denys, Maria, dienstmeid. Theresia Maerlen, 71 jaren, herbergierster, weduwe van Hubertus D'huyvetter, Vleeschhou- werstraat. Felicita Pinte, 93 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Morlion, Roozestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1 de 7 jaren Vrouwelijk idem 5) 28 Juli 1875. Zondag laatst heeft onzen doorluchtigen deken, M. Iluys-Muys, een kluchtig sermoen gedaan tegen de Philharmonie; na dat hij alreeds bitterlijk geweend had over het bestaan dezer sociëteit, om reden zij vele leden telt welke, volgens hem, geene de minste religie hebben, en nog er bij gezeid had datdaarin al het kwaad bestaat, hij heeft uitgeropen: «hoe meer wij er tegen prediken, hoe meer eere-leden er naartoe loopen en er bij komen. 'T is alsdan dat al de aanhoorders zoo danig hebben moeten lachen over deze rechtzin nige verklaring zijner machteloosheid. Hoor, Huys-Muys, een goede raad, mijn vriend, preekt gij 't evangelie en bemoei u niet meer met de Philharmonie, gij zult waarachtig verder komen en't zal gezonder zijn, want gij zult u dan alzoo niet meer vegrammen en daarbij, u ook zoo belachelijk niet meer maken. Laat ons gerust en wij zullen u ook in vrede laten, maar indien gij ons blijft aanvallen in de kerk waar het ons verboden is u tegen le spreken, wij zullen altijd schriftelijk uwe onbetamelijke aanrandingen beantwoorden. Wat de sermoenen van den machtigen Corset- Snoerder betreft, hij houd zich gedurig bezig met het bezitten van onrechtveerdige goederen in de maten en gewichten; wij onderstellen dat hij wil spreken over het bezigen van het srioerdraad voor de corsets; dal men er eene elle van ge bruikt in plaats van eenen halven meter, 't geene genoegzaam is om de juffers op eene noodige dikte van fatsoen te brengen. Wij vernemen dat onze gekruinde en gezalfde opperburgers op hunne paasch-ronde zijn om de briefkens af Ie halen en den S'-Pieterspenning in te prommelen, men zegt dat zij een overgroolcn deficit bemerken in het eene gelijk in het ander. 't Is een ongelukkig jaar, jongens r-J- ZILLEBEKE, 27 juli 1875. Heer opsteller, Dat het mij geoorloofd zij, uwe talrijke lezers een gedacht te geven, van het feestje, dat zondag Isatst, op het fraai buitengoed van d'heer ridder Gustave de Stuers heeft plaats gehad. Ter gelegenheid der inhuldiging eener pers had M. de Stuers, hoofdman der S'-Sebastiaansl Gilde alhier, alle hare leden tot die plechtigheid uitgenoodigd, en hun eene lu is Ier lijke prijs- schieting aangeboden. Om 4 ure trok men, stoetsgewijze en voorafgegaan van het muziek' hel kasteel binnen. Na de welkomstgroeten ge wisseld te hebben, begaven de schutters zich naar de pers waar M. Aifons Vandenpeerebooni de schieting opende M. en Mevr. de Stuers hadden ook de vrouwen der leden niet vergeten een kegelspel, duiisch stelsel, was voor hen ingericht menigvuldige schoone en welgekozene prijzen waren le winnen, en allen wedijverden in kunst om zegepralend uit den strijd te komen Een echt zomersweder begunstigde liet feest ook was de beweging in den lusthof buitenge woon de vreugde blonk in aller wezenstrekken; iedereen voelde zich gelukkig. Een groot getal yperhngeri woonden het feest bij vooral hebben wij bemerktM. Vandenpeereboom, staats mi nister, Carton, vader en zoon, Hynderick, Mer- ghelynck, enz.... Gewis wilden deze achtbare bezoekers, door hunne tegenwoordigheid, loonen hoe zeer zij de volksvermaken genegend zijn en dezelve willen begunstigen. Rond 7 ure eindigde de kamp, langs heide kanten, en onder de wegrukkende tonen van het muziek, reikte M. de Stuers de prijzen uit. Dat dit deel van het feest de menigte zeer vermaakt heeft, valt wellicht le raden. De verrassingen vooral hebben, onder de gansche schaar, eene uitgelafene vreugde doen ontstaan. Somma, Mijnheer en Mevrouw de Stuers mogen verzekerd wezen dat zij ons eenen recht aangena- men dag verschaft hebben lang zullen wij eene zoete herinnering van dit uitstapje behouden. Ook betuigen wij hier dien edelmoedigen heer en zijne minzame dame onze innigste erkentenis en bieden hun onze hartelijkste gevoelens van dank baarheid aan over de opofferingen die zij doen om onze gilde op te beuren en ze in bloei te doen toenemen. Aanvaard, heer opsteller, de vriendelijke groe- tenissen van EENEN WAREN ZILLEBEKENAAR. PROYEN, 27 juli 1875. Het is waarachtig wonderlijk om zien, hoe onze vlaamsche geestelijken uit alles voordeel trekken om de menigte te verblinden en het volk meer en meer in hunne klauwen te krijgen. Ja, van het geringste voorval tot het grootste ongeluk, alles, de schrikkelijkste uitwerksels der natuur zelf worden door hun te baat genomen. Getuige hetgene laatst in ons dorp plaats had. Iedereen weet dat er vrijdag laatst over onze gemeente en hel omliggende een groot onweder is losgeborsten. De bliksem viel in twee plaatsen doch zonder eenig ongeluk of brand te veroor zaken op eenen molen waar hij het binnenwerk beschadigde, dan op eene hofstede waar hij eenige schorren uit den vloer boorde en de knecht met het kind zonder erg op den grond wierp. Het gedeurde natuurlijk niet lang vooralleer zulks in de gemeente geweten was en zie wat doet ons gekruind manneken gaat hij zooals het zijn plicht voor God was, de door de ramp getroffene huisgezinnen troosten Oh neen want het waren van zijne schapen niet, de getroffene gebouwen behoorden aan liberalen. Gelukkig dat zij geen troost van dat ventje noodig hebben want de hulp der maat- schappij van verzekering die menschlievender is zal hun meer goed doen dan honderd-duizend paternosters van den eerweèrdigen. Terwijl de donder nog gedeurig boven ons hoofd rolde en de regen tegen onze vensters kletterde koppelde ons manneken zijne rokken op en ging aan de deuren van onze lieve beg- gijntjes kloppen. Wat er gedaan of gezegd werd welen wij niet. Maar zoo haast de regen ophield zag men een legioen kapmantels over de straat loopen, en eenige oogenblikken later, hoorde men in bijna al de huizen tweespraken van dezen aard n Bonjour, Siska, zeg, hebt gij het reeds gehoord? Neen ik, wat dan,Triene Ah die liberalen die goddelooze menschen! Mijnheer de kappelaan heeft het hun wel gezegd maar 't en is nog niets t en is maar een begin van de schrikkelijke straffen die God hun zal overzenden Maar wat is er dan Ja ja de donder die daar en daar gevallen is En paf de deur uil en verder. Nu om het wérk te bekronen sprong onze Bossuet zondag morgend in zijne kuip, viel vol gens gewoonte tegen de slechte bende uit, en om meer kracht aan zijne leugens te geven, breide hij uit het gene de kapmantels in 't kort uiteen gedaan hadden. Ja voegde hij er bij mijne schapen moeten niet vreezen, mijne gebeden zullen alle ongelukken van hunne hoofden afwenden, n Wat geluk, hein van zoo een donderscherm op onze gemeente te hebben Hewel, is zulke handelwijze niet laf en oneer lijk. Ja de bliksem valt op eene liberale woning, en het is eene straffe Gods Moest hetzelfde bij een lampist gebeurd zijn het ware zeker eene beproeving geweest, en de hand Gods zou den bliksem geleid hebben om hem te beletten van schade te veroorzaken Neen man, dat kunt gij voor geen mirakel doen doorgaan maar wilt gij iets doen dat wel is Hewel, stelt eene Octave in, doet al uwe dibben en kwezels te biechte en te communie gaan, doet ze lezen dat ze klibbertanden en tracht te verkrij-

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2