Veel geschreeuw en weinig wol. De woorden van Mgr Sibour. Katholieke maskers. Stads Nieuws. Dit is een schimpartikel over onze stadsfeesten uitgekraamd tegen onze Regentie, omdat de aanstaande kie zingen naderen en de schimpschrij- vers betaald zijn om de te herkiezen raadsleden hatelijk te maken. October nadert Maar, weldenkende kiezers, wilt gij het venijn kennen der zwijnenwol van 't NieuwsbladLuistert: Alles was aangelegd om de feesten van IJperen eens een buitengewonen luister te geven. Bij de aangehaalde feesten op het programma was er eene groote ring- steking en een schoon militair feest. Alles liep als op wielkens, het kostte feene moeite, iedereen ging meêwer- en.Vandaar het ingangstelcen eener buitengewone programma. Maar eensklaps verandert alles: De rijschool verlaat IJperen, en in drij dagen is alles vertrokken En met de ringsteking en het mi litair feest af te schaffen zonder het door iets anders te kunnen vervangen was men streke. Is een. Niemand lette daarop en onze te genstrevers begonnen reeds in het donker den staat van zaken te ex- ploiteeren tegen ons gemeente-be stuur, en, velen van ons gaven er geloof aan en knorden meê. Hetgeen er nog overbleef en veel vreemdelingen ging naar stad bren gen, waren de schieting in St-Sebas- tiaan en de feesten voor den engel- schen biljard. Maar ja, ge zij ter wel meê! Onze vijanden weten middel om dien dag ook te doen mislukken. Generaal Renard komt den laatste Zondag onzer kermis de burgerwacht inspecteerenWij spreken niet van de schade dat hakker, beenhouwer, herbergier en andere stieldoeners te verduren hebbenWij roepen alleen de aandacht over het helscn plan om onze feesten te doen mislukken, want al de leden der burgerwacht maken deel der eene of andere maat schappij welke dien dag feest geven. En het Nieuwsblad zal het nu ze ker op den schepene Hynderick steken dat IJperen alzoo vaart!. De bolle zal eens ten einde geloo- pen zijn. Onze weldenkende Burgerij ziet klaar en zal zich niet laten foppenE. Twist en tweedracht, haat en nijd zijn thans de plagen die in België, in steden en dorpen hunnen zetel hebben gevestigd. De politieke twisten hebben ons op eenen hoogst gevaarlijken weg geplaatst, die ons voorwaar regelrecht naar den burgeroorlog kan geleiden. Het volk wordt onophoudend aange hitst door de klerikale dagbladen die durven schrijven dat Belgie rot is en in een bloedbad moet genezen worden terwijl de priesters teenemaal hunne zending miskennen en den stoel der waarheid gebruiken om de geloovigen eene heilige gramschap in te blazen, die gewoonelijk op de straat uitbarst en schandelijke vechtpartijen veroorzaakt. De geestelijken spelen in België eenen zeer gevaarlijken rolzij die hun gansch leven aan den godsdienst toegewijd en van alle wereldlijke zaken hebben afge zien, doen thans juist het tegenoverge stelde van hetgene zij aan den Heer gezworen hebben. Het ware inderdaad te wensehen dat de bisschoppen aan dit alles een einde brachten en het voorbeeld wilden volgen van hunnen collega. Mgr Sibour, aartsbisschop van Parijs, toen deze prelaat in 185*0, aan de geestelijken van zijn bisdom eenen omzendbrief zond, waarin hij onder andere het volgende zegde Wanneer er wanorders in een land >i ontstaan, dan is het de plicht der pries- ters hun teenemaal builen alle partij- schappen te houden om hun bij 't volk te kunnen aanbieden als de ware en oprechte discipelen van Hem, die hun voor zending gaf de rust en vrede op aarde te handhaven. De priesters of de dienaars des Heeren zijn ook de dienaars van het volk, zegt Mgr Sibour, zij moeten zich voor allen goedwillig en zachtmoedig toonen, juist gelijk vaders voor hunne kinderen. In hunne predicatiën mogen zij geen hoegenaamd politiek met het woord Gods mengelen en zij moeten ook zon- der onderscheid aan al de geloovigen toelaten de heilige tafel te naderen, niettegenstaande den aard hunner poli- tieke denkwijze. De wijze raadgevingen dienen voorwaar door menigen priester in acht genomen te worden, en onze geestelijken mogen de zelve op hunne beurt ook eens rijpelijk overwegen Wij betreuren dat wij in Belgie geenen Mgr Sibour bezitten om onze dienaars des Heeren hunne wezentlijke zending voor oogen te leggen en hun te doen verstaan dat hunne hedendaagsche handelwijze gansch tegenstrijdig is met het leerstelsel van Hem, wiens woord zij hier op aarde moeten verkondigen. Hebt ge reeds bemerkt, lieve lezers, welke moeite de klerikalen zich geven om bij het publiek voor iets anders door te gaan dan zij eigentlijk zijn? Nooit, of ten minste zeer zelden,zal een katholieke of klerikaal u vrij weg durven zeggen ik ben katholiek of ik ben klerikaal. Immer zal hij zich achter een ander uithangbord trachten te verbergen. Bij voorkeur, benoemd hij zich bewa rend of conservateur maar katholiek of klerikaal is hij nooit. Ziet de klerikale dagbladeren, bij uitzondering misschien van den Bien public en de Courrier de Bruxelles alle draaien en wringen om het woord katholiek niet uit hunne pen te laten vallen, 't Is waarachtig poetsierlijk te zien hoe zij het zich lastig maken om maar niet te zeggen wat ze zijn om zich maar niet met den echten naam te noe men. Wel is waar staat de benaming con servatief tegenover vooruitstrevend j maar heeft de Godsdienst daarmede iets te stellen? kan men niet volkomen on godsdienstig en tevens aan alle vooruit gang vijandig zijn Conservatieven bestaan er de geheele wereld doormaar klerikalen of ultramontanen vind men slechts daar waar de roomsche geestelijk heid zich vrij bewegen kan. De klerikale partij is dan eigentlijk in België geene oprechte staalkundige partij; 'tis slechts eene fanatieke secte,bestaande uit eenige sluwe aanleiders, verkocht of verslaafd aan het bisdom en uit eene menigte dommerikken blinde werktui gen, die als eene veekudde worden voort gestuwd. Hare onverdraagzaamheid en hare geestverstompende leerstelsels verzetten zich wel is waar tegen den voortgang, daarom echter is hij niet behoudend in den waren zin van dit woord, integendeel hij verlangd niets meer of beter dan alles om verre te werpen, dan niets te behouden van al wat bestaat, tot dat hij daartoe komt den voet op den nek der volkeren te plaatsen en ons tot de dwingelandij der middeleeuwen terug te voeren. Sedert het tijdstip der hervorming, dat is sedert het oogenblik dat de priester heerschappij hare eerste wonde ontving, heeft die Secte alles gevloekt, alles ge doemd wat zich op staatkundig en weten schappelijk gebied heeft ontwikkeld. In de rangen dier partij bevindt een oprechte aanhanger onzer Grondwet en al wie vrede heeft met den toestand ons sinds 1850 gemaakt, zich tusschen vij anden en verraders. Hoe conservatief hij dan ook zij, bedrogen moet hij worden, want om zijn doel te bereiken, mag of kan het klerikaüsm niets behouden, Af! het masker van conservatief. De brandloorts, die weleer uw wapen was en waarheen gij thans nog grijpen zoudt, indien gijdurfdet, indien gij meester waart, heeft nooit iets behouden, zij is het zinnebeeld der verdelging. Af! al d'ander maskers die gij achter het gordijn heht liggen Af! volksvrienden die de werkman met een hond vergelijken en hem het brood uit den mond rooven, indien hij aan den dompersboel niet verslaafd is Af! antimilitaristen die het budjet van oorlog verzwaren en de bloedwet verergen Af! vlaamschgezinden die U van het vlaamsch slechts bediendt om het volk in uwe predikatiën te verkwczelen en te verstompen, maar altijd voortgaat met de vlaamsche gewesten door waalsche beambten te overkroppen. Af! al uwe vermommingen en toont u in uwe walgelijke naaktheid, het op het hoofd wendt de oogen niet af en ziet ons aan Maar neen, dat zult gij niet; nooit hebt gij uwe tegenstrevers met open vizier bevochten; diegenen die onder uwe slagen vielen, droegen de wonde in den rug, gij treft uw vijand even als den sluipmoordenaar zijn slachtoffer bij nacht en achterwaarts. ■~ns^fr^fr<-7rr-rrr~- IJperen, 7° Augnsti 1875. Schoolpenning. - Lijst des komiteits. Beloop der voorige lijsten. 392-62 Lichting der bussen van de maand Juli. 1 Arend, 21-70 2 Sultan, 18-05 3 Boerenhol, 7-65 4 St-Sebastiaan, 16-42 6 Klein Yper, 4-50 7 Spore, 6-12 8 V ran ge, 14-62 9 Zalm, 8-65 10 Séhaapstal, 9-50 11 Tête d'argent, 5-50 12 Citadelle, 16-47 Partie d'orgue de Barbari, 2-20 Een telegram D. G., 50 Eene collecte gedurend een liberaal middagmaal, 6-85 Pas le gros voisin, l'autre, 1-00 Vervolg der laatste storting van de afgesneden beurs uit de Socië teit St-Sebastiaan, (2C wekelijk- sche storting), 0-50 Totaal fr. 532-65 De N' 5 is niet gelicht geweest. Het concert is door 't slecht weder uitgesteld tot den Zondag 29 Augusti aanstaande. De commissie van den schoolpenning komt te besluiten de som van 350 franks ten voordeele der prijsdeeling van de kostelooze gemeente school voor knechtjes te storten. Men ziet dat deze instelling goede vruchten draagt. De IHuziekmorgend van Dinsdag laatst gegeven door de Koormaatschappij en de muziekschool onzer stad heeft in alle punten onze verwachting overtroffen. De Groote Hallezaal had een betooverend uit— zich door de schoone toiletten der damen en de ontellijke wemelende menigte. De koor: Le Tyrolvan Ambroise Thomas, is meesterlijk uitgevoerd geweest. De Finale d'Ernani, was het insgegelijks en MM. Dewaele en Vergracht ontvingen erin welverdiende toe juichingen. In de cantate Liederic met begelei ding van orkest heeft de Koormaatschappij zich goed onderscheiden en M. Thiebault heeft de gelegenheid gehad zijn schoone stem lucht te geven. De soprani, allen leerlingen der muziek school hebben zich goed van hunnen taak ge kweten, en de toehoorders als vervoerd, juichten met volle borst. Wat zal men zeggen van de ouverture de Masaniello, gearr. door M. Van Elslande, vader, en van de Marche nuptiale uit den Songe d'une nuit d'été, uitgevoerd door de sympho nic onder het geleide van M. Bever? Niet anders alsdatal de liefhebbers evenveel lof verdienen over hunne ware kunde van artiest aan den dag gelegd, en M. Alfred Valcke, die op zijn harmo nium zoo meesterlijk speelt, verdient onze aller gelukwenschen. Een veertigtal jongelingen uit de klas der solfège gaf alsdan het koor Lentegroet, van Franz Abt op eene volmaakte wijze en eene won derbare juistheid. In de symphonie, hebben wij de leerlingen violonisten bemerkt (MM. Vanheule, Leleu, Van Egroo en Ligy), die moediglijk hunne partij gehouden hebben. Alles dit heeft het publiek als betooverd en de Groote Hallezaal daverde «nder een donder van toejuichingen maar wat de begeestering ten hoogste bracht was het Fantaisie-Balletvan Beriot, uitgevoerd op de viool door den heer Albert Ligy, alles bij dezen jongen artiest geeft den meester weder onder wiens bestier hij tot deze volmaaktheid van spel gekomen is. Het stadsbestuur verdient al de goedkeuring zijner onderhoorigen voor het oprichten dezer zang- en muziekschool, alsmede de twee onder scheidene professors MM. Devos en Beyer, die de stad met zulke aangename als nuttige instellingen begiftigen. De Koormaatschappij ook verdient de hulde harer medeburgers voor de schoone feesten waarmede zij van sedert haar beslaan hare stad begiftigd heeft en bijzonderlijk voor de Muziekale morgend van Dinsdag laatst. E. Vuurwerk. - Van al de feesten op onze Thuindag affiche aangekondigd, was deze van het vuurwerk wel zeker een der meest verlangde door het publiek, en zeggen wij het rondweg,zij heeft ten vollen voldaan aan zijn verlangen. Eere zij den kundigen vuurwrrkmaker-Iief- hebber, M. Alfons Verschaeve! Een talrijk en uitgelezen publiek heeft uit volle monden toegejuicht voor den afwisselenden keus vuurpijlen, rijk in kleuren en goudregens, voor de overige stukken allen even schoon. Hij heeft eens te meer bewezen dal hij niet alleen den liefhebber is diejalle noodige kennissen bezit van den volmaakten vuurwerkmaker, maar nog dat hij den man is in wiens hart erkentenis gloeit, en dat hij zich 1875 herinnert wanneer de leden der Concorde extra-muros hunnen dank betuigden en hem een geschenk offerden lot be looning zijner edelmoedige diensten welke hij altijd zoo bereidwillig aan de sociëteit bewezen had. Het slotstuk van zijn vuurwerk liet zich be wonderen door de uitgekozene teekening der bloemen welke de stadswapen versierden, en het woord MERCI dat men te midden dit alles las, getuigde de erkentenis en verkleefdheid diè hem bezielden. Het publiek was zeer bewogen. Het is onmogelijk hier neêr le schrijven wat wij bij het afbranden van dat stuk gevoeld heb ben beter en schooner kan men niet meer aan schouwen. Dat M. Alfons Verschaeve op zijnen beurt onze hertelijke bedankingen ontvange, en dit doende, gelooven wij de tolk te zijn van alwie Dinsdag avond aan dit grootsche feest deel nam; ter zeiver tijde betuigen wij ook ons groot spijt over het onwederroepelijk besluit dat hij genomen heeft met het vuurwerkmaken af te breken, het is een waar verlies voor alwie kennis en liefheb berij van het schoone bezit. Op onze beurtMERCI Wat wij wensehen is dal zijne twee leerlingen MM. Ch. J. en C. B. de weerdige stappen huns meesters zouden volgen. Prijsdeeliugen. - De prijsdeeling van hel stadskollegie en der middelbare school van den staat, heeft Woensdag namiddag in de groote Hallezaal plaats gehad. De stads en militaire overheden, verschillige hooggeplaatste personen uit de magistratuur, de kommandant der gendarmerie, de kommandant der burgerwacht, de heere Directeur en leeraars bij het koninklijk akademie van schoone kunsten enz., waren er tegenwoordig. In de zaal bevondt zich benevens eenige groote damen onzer stad, de ouders der kinderen en jongelingen van de beide onderwijsgestichten. De plechtigheid werd opgeluisterd door het muziekkorps der pompiers. - De prijsuitreiking aan de leerlingen van ons akademie van schoone kunsten en de industrieele school heeft in dezelfde zaal Donderdag laatst plaats gehad. Nogeens was de plechtigheid opgeluisterd door de tegenwoordigheid der overheden hierboven reeds genoemd en een talrijk publiek vervulde de zaal. Na de prijsdeeling hebben de eerste prijs- winnaren in stoet en in rijtuig, voorafgegaan door- het Pompiers-muziek en vergezeld van het korps, naar hun woning gevoerd geweest alwaar den wijn van eer gedronken wierd. De overige feesten zyn allen goed afgeloopen. Examen. - M. Emile BAEY, dezer stad, komt, met de grootste onderscheiding, zijne derde exaam ais Doctor in de Genees- Heel- en Vroedkunde af te leggen voor het Jury Gent- Brussel. Onze jonge medeburger heeft weerdiglijk zijns studiën gesloten en wij wensehen er hem geluk over. M. Maurice GORRISSEN, komt ingelijks zijn exaam af te leggen als Candidaat in de rechtenvoor het zelfde Jury. Burgerwacht. - 5° schieting van het zomersaizoen. 26 Juli -1875. Eere-prijs. Swekels Léon. Hoogst getal punten. 1. Renier Honoré, 2. Mailliard Gustave, 3. Ligy Félix, 4. Deweerdt Charles, 5. Mvle Louis, 6. Dieryck Emile, 7. Vandermarliere Louis. Schoonste wit. 1. Dumon Auguste, 2. Tyberghein Jean, 3. Lesaffre Auguste. Onwedcr. - Donderdag avond ten 8 1/2 ure tot 10 1/2 woedde er over onze stad een Zwaar onweder. De regen viel bij seulen uit den hemel en de barakken en kramen hadden zoo met

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2