IA Gazette van 't arrondissement IJperen. Nr 699. 14e Jaar. Zondag 15n August! 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Dixuiudestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 ccutieaucii den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen liet nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen.. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. -6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-34. - 9-49. - 11-15. - 2-35. - 5-25.. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon- den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. Bij gebrek van groote politieke inci denten honden de parijsche bladen en het parijsche publiek zich nu uitsluitend bezig met het besluit van den Seine- prefekt, waarbij de prijsuitdeeling aan de leerlingen van het College-Chapal ver boden werdt. Do municipalen raad van Parijs heeft beslist dat men voortaan geene subsidie meer zal verleenen voor de godsdienstige kunst. De sommen welke daarvoor be stemd wierden, ongeveer 250,000 fr. 's jaars zullen voortaan aan de burgerlijke gebouwen worden toegestaan en niet meer aan de godsdienst-gebouwen. De ministers die nog te Parijs aanwe zig zijn hebben gisteren eenige oogen- blikken bijeen geweest in het Hotel van den voorzitter der Republiek. Men heeft onder ander gesproken van de inlichtin gen door de prefeklen geleverd over den Oogst en daaruit blijkt dat Frankrijk dit jaar op een goeden middelmaligcn oögst mag rekenen. Naar men uit goederhand verneemt, worden bij den graaf van Chambord weder stappen gedaan om hem tot af stand van zijne rechten op den troon ten behoeve van den graaf van Parijs te bewegen. Zelfs wordt beweerd dat thans fefen lid der Nationale Vergadering en nog éen hooggeplaatst persoon op weg naar Frobsdorf zijn, om aan Hendrik V nogmaals onder hel oog te brengen, dat alléén zijne afdanking de monarchie ban teruggeven aan Frankrijk, welk jand anders aan de republiek of het imperialismus ter prooi zou vallen. Deze nieuwe poging strekt tot opheldering van het feit dat de orleanisten in den jongst- verloopen tijd zich zoo besluiteloos toon den, en waarom dén Journal de Paris, de tolk van den graaf van Parijs, en nu Zelfs de Echo universel, het blad der wallonisten, plotseling voor den dag komen met lange artikelen houdende betoog dat de orleanistischc partij nog 'an8 niet dood en begraven is. De Standard van Londen, kondigt eene depeche van Glasgow af, meldende dal de wanorders zich hernieuwd heb ben, het schijnt dat de strijd heeft plaats gehad tüsschen Iersche protestanten en katholieken. De orde is hersteld. De ex-koningin Isabella verlaat heden Parijs en begeeft zich naar Randon, het landgoed van den hertog van Montpen- sier, haren zwager, waar zij morgen en overmorgen zal vertoeven. Vervolgens reist zij naar België, om eenigen tijd de gast te zijn van hertog Fernan-Nunez, die daar uitgestrekte bezittingen heeft. De bekende Marfori bevindt zich nog steeds te Parijs en speelt voortdurend een invloedrijke rol. Men weet dat hij voor eenigen tijd vertrokken is om naar Spanje terug te keeren hij kwam echter niet verder dan tot Tours en begaf zich naar Frankrijks hoofdstad terug. Het beleg van het fort Seo de Urgel door de spaansche koninklijke troepen wordt voortgezet. Den 9 Oogst hebben de Carlisten eenen uitval beproefd, maar werden door de alfonsisten afgeslagen. De carlisten hebben II dooden en een aanzienlijk getal gekwetsten gehad, die zij in het fort hebben medegenomen. De Alfonsisten hadden maar 3 ge kwetsten. Denzelfden dag hadden 3,000 Carlis ten door Dorregary aangevoerd, zich naar Organya en Cellent begeven, om omverwachts op het leger van Martinez- Campos te vallen en zijne wagens met levensmiddelen te ontnemen. Deze poging schijnt niet gelukt te zijn. De opstandelingen van Herzégovine schijnen eene ernstige overwinning te hebben behaald op de Turken. Deze laalsten zijn er nog niet in gelukt den opstand te dempen. De sultan heeft uit Constantinopel tweè bataljons gezonden en heeft aan den gouverneur van Bosnië bevel gegeven al de troepen, waarover hij kan beschikken, naar Herzégovine te zenden. De koning van Zweden heeft de be graving bijgewoond van den volksdich ter Andersen, die met eene bijzondere plechtigheid te Kopenhagen heeft plaats gehad. De schoolpenning hier te IJperen ingericht, lukt bovenmate wel, het doel dat de Commissie zich voorstelt, word door het algemeen wel begre pen en wel ondersteund. Ook deze penning ligt schroomlijk zwaar op de maag onzer politieke vijanden, en daarom laten zij geene gelegenheid voorbijgaan om er op te vallen gelijk Christoffel op zijne kat. Er was, voor den Donderdag van Thuindag een concert ingerient in de groote Hallezaal ten voordeele der ïiierbovengemelde instelling. Het weder was niet voordeelig en zou ongetwijfeld allen liefhebber of men- schenvriend te huis gehouden hebben Daarom nam de Commissie het be sluit het feest tot beter weder uit te stellenvandaar een artikel in het Journal d'Ypres, dat alhoewel zon der taalfouten geschreven, toch maar eene beestigheid is van den beginne tot het einde. Weihoeeene voor het slecht we der uitgestelde liberale feest is een Fiasco? En de Processie, welke om de zelfde reden den Zondag te vooren niet is kunnen uitgaan, is dit geen Fiasco Wat domme praats toch, voor menschen die verstand willen heb ben Wilde men misschien daardoor aantoonen dat de Hemel den school penning niet voordeelig is? Goed; maar vaart gij beter met den Hemel aangaande uwe processie? Allo toe, heken verstandige opstel ler, dat gij van Caneghem komt, en als er iemand van Fiasco mag spre-1 ken wel gij het zijt, met uw artikel. In afwachting, maakt de Commis sie zich gereed om het feest te doen plaats hebben op den Zondag 29 dezer, daags vóór de prijsdeeling aan onze volkskinderen die de kostelooze ge meenteschool onzer stad frequentee- ren. F. Het was verleden week vijf jaren ge leden dat de klerikale partij meester van het staatsbestuur werd in Belgie. Natuurlijk herinneren de klerikale gazetten dien verjaardag. Maarzij tooncn zich verwonderd!... Ja! verwonderd en zij hebben er wel reden toe, want nimmer heeft eene partij meer het kieskorps bedrogen en gefopt door valsche beloften, van welke niet een zich verwezenllijkt heeft. Zij zijn verwonderd dat het volk niet lang reeds de valsche klerikale politiek uitgefloten heeft Waarachtig! zij beloofden een tijd van verzoening voor allen en nimmer was Belgie zoo onrustig, nimmer zag het land zooveel protestatien. In 1871 moest het Langrandisch-ministcrie afgezet wor den. En nu kortelings waren Luik, Brussel en Gent ontroerd over de politie ke manifeslatien der geestelijkheid tegen Duilschland en Italië; dat gaf aanleiding tot treurige tooneelen. Belgie kwam in onmin met Duitschland, door de gewel dige taal der bisschoppen en de hate lijke polimiek der klerikale gazetten; en ons land geraakte slechts uit de moeilijkheid, dank aan het vader landslievend gedrag der liberalen die het klerikaal ministerie dwongen de bisschoppen af te keuren. Maar 't is nog niet al Inderdaad er was over vijfjaren niets in ons land dat deugde, alles moest hervormd, afgeschaft, veranderd en ver beterd worden. De liberale wetten waren dwingelandswclten, vcrvolgdfen de pries ters, verjoegen de kloosterlingen, in een woord, het waren wetten gunstig voor dieven en belangers van een anders goed. Het oorlogsbudget was meer dan de helft te groot. Het leger moest verminderd worden. De staatsuitgaven waren te hoog. De belastingen moesten afslaan. De Staat had meer dan genoeg met een jaarlijksch inkomen van 125 mil joen. En zoo voorts, en zoo voorts. Ziedaar de klerikale beloften of... rotte appelen Wij hebben ze aan het werk gezien, die lieve klerikalen. Zij hebben hun ge geven woord geschonden en juist het tegendeel gedaan van wat zij gezworen hadden. Het oorlogsbudgel is van acht miljoen vermeerderd. De militiewei is dubbel streng en ter gend geworden. Nu moeten nog 1,000 jongelingen meer dan voorheen soldat worden. De staatsuitgaven zijn van 70 miljoen verhoogd geworden en van 180 miljoen tot 250 miljoen geklommen. De grondbelastingen, het personneel en de patenten zijn verzwaard en veel, zulle. De schulden van ons land zijn van 600 miljoen tol 1,000 miljoen gerezen. Ja bij zooverre dat alleen de intresten voor leeningen en het oorlogsbudgetbijna met de helft van het inkomen van Belgie heengaan Maar let wel op dit punt, het minis terie en de klerikale meerderheid zijn machteloos gebleven voor de liberale wetten. Niet een is afgeschaft geworden, hoezeer er tegen gevloekt en gedonderd was geweest. De wet op de studiebeurzen beslaat nog. De wet op de kerkfabrieken is niet veranderd. Men heeft de legeruitgaven vermeer derd, de belastingen verhoogd, de uit gaven van den Staat, uit den zak van burger en landman, veel doen zwellen. Dat konden zij wel!... Maar aan niet een der liberale wet ten kunnen zij raken Immers men raakt aan de rechtvaar digheid niet, hoeveel gerucht het eigen belang moge maken. De liberale wetten waren bellijk en recht en daarom blijven zij beslaan, trots alles. W ij doen thans deze herinneringen, om eens te meer te bewijzen dal dè klerikalen aan hel roer geraakt zijn, alleen dank. aan een onzedig stelsel van DE

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1