Aan het Nieuwsblad. Stads Nieuws. Ik li eb hun, op hunne betoogin gen losgelaten, maar ik verwittig u, indien ik in het tijdverloop van acht dagen tellende van heaen, geen 50,000 pesetas, als achterstel van het verschuldigd koninklijk fisc niet ontvang, ik al de inwoners uwer stad zonder achtneming of uitstel, door den hpp zal doen schieten Wanneer men zulke bedreigingen leest, kan men zeer gemakkelijk beseffen tot welke buitensporigheden het fanatism kan leidenmen heeft het recht zich af te vragen of degene die in Belgie deze baanstrooperspoli- tiek ondersteunen, de zelfde midde len niet droomen om eens hunne tegenstrevers tot rede te brengen. En het is niet zonder ongerustheid dat elk vrij en onafhangelijk man, zich de volgende vraag stel Indien de clericalen eens voor goed de liberalen moesten overmeesteren, zouden wij dus blootgesteld zijn om de zelve behandelingen als die van Don Carlos, in Spanje, te ondergaan? Het is genoeg eene dusdanige kwestie te stellen, om aan te toonen dat het hoogst tijd wordt de ultra- montanen in hunne plannen tegen te houden, en zich gereed te maken om het ministerie weg te schoppen. Gij deed in een artikel van Zater dag laatst eenige financieele rampen op den rug der liberalen terugstorten, en gij meendet een slimmen trek uit gemeten te hebben. Maar hoe deerlijk hebt gij u zelve eenen kaakslag gege ven Het is altijd zeer onvoorzichtig eene kwestie aan te raken die maar de ellendige faam uwer eigene partij mannen kan blootleggen. Wanneer gij zulke arme praats uiteen deed, dacht gij wellicht niet dat uwe lezers zoo dom zijn u te ge- looven, want, het zijn meestal uwe eigene abonnenten die op den buiten wonen, die meest te lijden hadden door de zaken Langrand-Dumonceau Wat al ongelukkigen, wat al onnoo- zele slachtoffers zijn er gemaakt ge weest, en door wie Door uwe edele en groote heeren, door uwe onber.m- hertige geestelijkheid die de capitalen van ons schoon land gingen verchris telijken Wat al verliezen had men te be treuren en ook wat al verwenschingen wierden naar het hoofd niet geslin gerd van uwe heilige makelaars, die hen ontfutseld hadden, hetgeen zij door lang sparen en meenige ontbee ring bijeenverzameld hadden om in hunne oude dagen een appelken tegen den dorst te vinden Gij spreekt van bankroetiers, maar kent gij de beteekenis van het woord: DIEE Ik twijfel er sterk aan, want gij hadtzoo lichtzinnig niet gespro ken over die heeren liberalen die in fail liet vexddaard zijn geweest 't zij door hunne schuld, 't zij door ongeluk. Ja, die heeren zijn bankroetiers, maar geene dieven. Zij hebben aan hunne schuldeischers gelaten het geen zij in persoonlijken eigendom nog bezaten; zij hebben het voorbeeld niet gevolgd door den Graaf van den Paus gegeven, die, na zich rijk gesto len te hebben met het geld van zóó veel ongelukkigen, tegenwoordig op den vreemde in weelde en rijkdom zijne dagen slijtzij hebben niet ge daan gelijk dezen yan Ingelmunster, zeer goed gekend bij uwe zoo schran dere redaktie, die naar Frankrijk den wijk nam, in de diepste armoede latende zooveel ellendige dompelaars die hij plat geruïneerd had middeler wijl hij hun goudbergen beloofde. Verstaat gij nu heilige en zeem zoete journal het verschil dat er is tusschen in failliet verklaard te zijn en de menschen.te bestelen? anders gezegd een dief te zijn? X. Eenige toebereidselen voor de Kermis. Jandorie wie zou nu nog durven zeg- dal onze heilige stadhuismannen gen enkelijk slaven van den bisschop zijn, en dat zij niet anders doen dan de jesuieten helpen om fanatieke komediën te spelen, om Korrlrijk door gansch liet land bela chelijk te maken, en het necringdoende volk te benadeeligen Dat die mannen die altijd kwaad spreken van den ver maarden Giesquiem, en van gansch de familie jaknikkers, en altijd zeggen dat zij niet welen wat er gedaan wordt met al hel geld van de verkochte gronden en boomen, met het geld van de vier leenin gen, van welke de laatste maar van 540,000 franken isdat deze die bewee- ren dat er 20,000 franks 's jaars van de grondbelastingen door den staat vermin derd is en die spreken van de schande lijke verhogingen op onze kontributiën ten profile van de stad, ten is maar 28 opeentiemkens dat wij meer betalen sedert dat die voorstaanders van het geloof voor ons zorgen Welnu, dat die babbelaars, die nog zeggen dat wij 175.000 fr. trekken se dert hel afschaffen van hel octrooi dat zij op 8 september naar de kermis komen en zij zullen met hunnen mond vol tanden staan te gapen Ziet hier wat zij zullen kunnen be wonderen Alle de straten zullen zoo abominabel ellen liggen dat heteenplesier zal zijn om zien, en eene benedictie voor de ekster- oogenü De kalseileggers vullen altijd voort de putten op. Do voorgevel van de Halle is geschil derd, en de andere muren gewit. De gevel van de Hool'wacht op de Groote Markt is geschilderd. Den hof van 11,000 franken van het gevang zal geheel opgepoels zijn; de drie gebrokene boomkens zullen vervangen worden door nieuwe Het pultje op het Plein zal gezuiverd worden omdat het zoo niet meer en zou slinkeneen weinig later zal daar nog eenen hof gemaakt worden, omdat het vèel schooner zou zijn. De palissade van versletene billen langs de vesting van den ijzerweg zal geterd worden. Den hooizolder van d'Halle zal in Concertzaal veranderd zijn, mits kondilie van niet te dansen, zegt Kiekiere. De Barricade van justicie zal geheel opgemaakt worden en de nieuwe brug ook De Koning zal er overrijden, maar hij moet voorzichtig zijn, want hij is fameus breed In het Stadhuis en O. L. Vrouwkerk zullen al de oude graven geschilderd zijn. Al de pompiers zullen in het splinter nieuw gekleed zijnde tunieken en broeken worden in Brussel gemaakt Giesquiem is bevreesd dat de Kleerma kers van Kortrijk te veel zouden zwee- tenDaarom ziet men dat hij zorge draagt voor de lastbetalende burgers Niet te dansen en niet te werken, zegt Kiekiere Al de straten zullen versierd zijn, er in eene Commissie door de regenlie be noemd, beslaande uit drie leden; den, Bevelhebber der pompiers en twee ande re heeren, om na te zien of alles goed in orde is gebracht. Degeburen die het luis- terlijkste zullen versierd hebben, zullen tot vergelding een schapulier, eene me- dalie van Lourdes en eenige honderde franken ontvangen; de Overleijenaars hebben reeds 1,000 fr. om te kunnen medekampen. Het moet zijn dat er ook prijzen zul len gegeven worden voor deze die de schoonste meubels in hun huis hebben, want de dame van een lid der Regentie heeft in een magazijn van meubelen den prijs gaan vragen, om binst 't bezoek van den Koning 10 grootespiegels en een kos telijk meubel geleend te krijgen maar zij vond dat 10 frank per stuk te veel was zij heeft er 5 fr. geboden, maar ten kon niet pakken. Eene groote kantate zal er ter eere van zijne Majesteit gezongen worden, uitgevoerd door wel500 klerikale artisten en zangslers. De Busseniers en deXave- rianen van baas Tollenaerezijn ook bezig met leeren zij zullen geholpen worden door drij juffers van PierkeKarlo zal de klok luiden den kommissaris zal den orgel draaien uit Groot Parijs. De trompetters met hunne roode calc- cons zullen blazen dal den duivel te laat komt, want zij en zullen niet weinig Ie drinken krijgen! Zij zullen ook: Leve de katholieken! roepen gelijk tc Meenen. M. 3zal in de Concorde zeggen dat de liberalen canailjen zijn Er zal ook eene schijfschieling plaats hebben voor de garde civiquc, (want Giesquiem is die zeer genegen) maar hel etablissement door de liberale regeering daar voor gemaakt is gansch vervallen, en dient heden om er op gekreveerde beesten te delven maar den bevelhebber van de pompiers is belast al zijne vreem de wapenbroeders uit te noodigen om met pistons naar de perse te schieten. Mij dunkt dal dit eene chineesehe schieting genoemd is't zal toen schoon wezen en het zal maar een klein kostje zijn. De kalote pompiers van ISEGHEM, die over eenige dagen door onzen bevelheb ber in oogeschouw genomen zijn geweest, en die bij verscheidene verbeteringen aan den tenue heeft bevolen, zullen ook voor de prijzen komen meêdingen. Mijnheer, ik moet voor alsnu eindigen; maar bij lijd zult gij 't programma ont- gen van al de schoone dingen die er zul len te zien zijn gij zult u dan overtuigen hoe gematig en rechtveerdig onze redders van het geloof, de 36 a 40 duizend fr. subsidiën zullen gebruiken ter eere van den koning, maar nog meer als kiesre- klaam. Balthazar. (De Westvlaming BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. KBcrrorzBn v- :V- IJpcren, 21" Augusti 1875. Schoolpenning. - Vooiïge lijsten, fr. 554-75 Overschot eener reis, 1-70 Een vijand der azijnwevers, 1-52 Totaal fr. 557-97 Potijze. - Zondag en Maandag laatst was het feest op de Potijze. Bevoordeeligdmeteen alleraangenaamst weder is de dag van Zondag voor de Potijze een ware fortuin geweest. De ringsteking was zeer wel bezocht en de prijzen zijn hevig betwist geweest. De lijst der prijswinnaren is ons niet toegezonden, anders wij zouden met veel genoegen er den uitslag van bekend maken. Het festival heeft ook uitermate goed gelukt, de drij muzieken, de Pompiers van IJperen, de muzieken van Zonnebeke en Reninghe hebben allen gewedijverd om eere aan het feest te bren gen, iets waarin zij goed geslagen zijn. De keus der muziekstukken en de uitvoering derzelve lieten niets te wenschen. Het feest van den dag was weerdig gesloten met eene uilgekozen verlichting en het afschieten van een schitterend vuurwerk. Was de dag overschoon, de nacht was nog helderer en de maan in haren vollen glans bescheen het blijde gehucht als wilde zij vergoe den de uitgebraakte gal van éenen dolzinnigen kapellaan die des morgens in Gods-huis zulke geweldige uitvallen gedaan had tegen de feesten der'Polijze en hare inrichters. Was die kapellaan niet wel dan? het zou kunnen zijn met de groote hitte En zeggen dat die mannen de vertegenwoordi gers zijn van den God van vrede en verdraag zaamheid't is om zich dood te lachten Al die mannen waarop hij zinspeelde, kunnen door zijnen laster niet geraakt worden.... velen zou mannekenpis van Brussel, waarvan hij alhier het evenbeeld is, de zonne willen blusschen. Den Maandag was ook een schoonen dag voor de Potijze. De bolling en de maslklimming, twee schoone volksvermaken hebben nogeens wel uitgevallen. Beide dagen was de menigte zeer talrijk, het bier en andere levensmiddelen waren goed en goedkoop en recommandeeren voor het toeko mende. Voor wii eindigen mogen wij niet nalaten de voornaamste inrichter dezer feesten, M.Ferdinand Merghelynck, geluk te wenschen over zijnen goeden uitslag. De algemeene en welverdiende hulde zij hem toegezwaaid, en de bezoekers, zoowel als de bewoners van den hoek, brengen hem hunne erkentenis en liefde, voor zijne goed hart en zijne minzame handelwijs. VisscBicrs.-Zondag, 22 dezer, is het de beurt onzer Kaai, IJperen-buiten, om feest te vieren. De Maatschappij visschers met de lijn, aldaar gevestigd, heeft een prijskamp uitgeschreven alwaar zeer schoone en kostelijke prijzen zijn uitgeloofd. Haren oproep werd goed beantwoord en 20 maatschappijen ten minste beantwoorden eraan. De inrichtings-commissie, dien goeden uitslag ziende, heeft niets verwaarloosd om aan het feest een waar cachet te geven. Een stoet is ingericht die de voornaamste straten onzer stad zal door- loopen voorafgegaan van een muziekkorps. De kaai zal op haar beste zijn en al de huiden zullen ziendelijk versierd zijn. Niels is gespaard om de bezoekers wel en goed te onthalen: eetwaren en drank van eerste kwa liteit zullen aldaar te vinden zijn. Kan hit weder aangenaam zijn, de kaai zal veel bezoekers Ie lellen hebben en eenen goede dag leveren voor de neringdoeners van aldaar. Dit is ook den wenscli van de inrichters dei. feest. Beurzensnijder!j- Dinsdag, j8„ dezer, is er op den spoorweg tusschen lJpei.en en Sladen eene diefte gebeurd. De genaamd •Rosalie Verleure, koopvrouw in visch, wonende in onze stad, reisde naar Oostende voor kooiu nianszaken. Zij had eene portemonaie waarin 5gQ fr. slak in de beurs van haar kleed, en uit vrees van haar geld genomen te worden of te verliezen had zij haar kleedbeurze torgebonden. Hare verwondering was groot toen zij bemerkte dat hare beurze opengesneden was en haar por. temonnaie met deszelfs inhoud verdwenen was. Deze ongelukkige was daardoor geheel geruï neerd en te huis komende had zij' geen geld meer om brood of andere noodigheden Ie ko'open Het gerecht doel naarstige opzoekingen. A Ongeval. Sieur Charles Bn ï'iyneel, koopman en herbergier, binnen onze stad, was met zijn peerd een uitstapje gaan doen, toen de buikriem aanslukken sprong, heigeen hem ge- noodzaakte van zijn peerd te stappen dit doende heeft hij ongelukkiglijk zijn been gebroken. VceJoeen. - Een gouden ketingsken van eenen toer, versierd met een krnisken van het zelfde metaal, is deze week verloren. Die dit in ons bureel of in dat der policie zal wederbrengen, mag zich aan eene goede beloo ning verwachten. A* Biirges-waclit. - Maatschappij cybel- schutters. Uitslag der schieting van g Augusti 1875. Prijzen gegeven door den Opperbevelhebber, de Voorzitters en de Maatschappij. Hoogst getal punten. 1. Dumon A. 2. Decoene H. 3. Lesaffre A. 4, Iweins J. 5. Renier II. G. Vergracht L. 7. Can- daele J. 8. Mailliard G. 9. Deweerdt Ch. 10. Le- clercq Th. Schoonste wit. 1. Wenes L. 2. Tyberghein J. A* Concorde. - BUITEN. Programma der stukken welke zullen uilgevoerd worden den 22 Augusti 1875, ten 6 ure 's avonds, door het Muziek van de Pompiers, onder het bestuur van Mr Ch. Otlo. 1° Ouverture, Ia Bohémienne, (Balfe.) 2° Potpourri popu'laire, (Webeij. 5° Concert duns le feuillage Bluelle L. Gobbaezts, (arr. Ch. Otto). 4° Potpourri du Chalet, (Adam). 5° Fraises au champagne, (Klein). Het is waarlijk wonderbaar de tentoonstelling van Confectien voor damen te gaan bezichtigen in de magazijnen van den GOEDKOOP, Dixmude- straat, n° 55, alhier. Men treft er ten minste 50 verschillige soorten aan van alle slacht en der eerste nieuwigheden die (ter oorzaak van het eindigen des saizoens) verkocht worden aan 20 p. vermindering van prijs. De gewone prijs van het huis 20 p. beter koop zijnde, dan bij zijne medeverkoopers, dit maakt dus een algemeenen afslag van 40 ten honderd. Het huis raadt zijne talrijke klanten aan om van deze buitengewone een eenige gelegenheid le profiteeren. De ingang vrij zijnde, is het zeer gemakkelijk zich over deze groote afslag te gaan overtuigen. Bitjes en datjes. - Niets beters als den dezen die niet kunnende tegenwoordig zijn aan een soupé eener maatschappij, zijn deel reklameert en het naar zijn huis doet dragen. Deze die het moest naar huis brengen, kreeg 5 soè'n drinkgeld en droeg de potie de deure daar nevens Wanneer men den misslag gewaar werd en ging reclameeren, hadden de gebeurs reeds het mondje binnengespeeld. Fooi had eenige vrienden uitgenoodigd om naar den vijver een soupélje in visch te gaan doen, en de voorzorg genomen den leerjongen de menschen van de herberg aldaar te gaan ver wittigen. Lowij die een van de genoodigde was, geen aas meugende, had 's middags maar weinig geëlen. Hij stond scherp. Ook hij beloofde zijnen buik een zielmisse te doen. Daar gekomen zijnde, waren onze eters niet weinig verbaasd niets gereed te vinden... De leerjongen was daar niet geweest en al ware hij gekomen, zei de bazinne, er is geen middel om visch te vangen Spoedig keerden onze eters terug om in stad iets te gaan nuttigen.... langs den weg keerde nu den eene dan den andere zich om, denkende dat er menschen achter kwamen al kijvende. En het waren de darmen van Lowy die zoé grolden!... \an den 13" tot den 20" Augusti 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouwelijk sj te zamen, 9. Saey, Augustus, onderwijzer, en Lebbe, Celina> zonder beroep. Joos, Désiderius, 52 jaren/ zonder beroep, echlgenool van Fidelia Platteen, Lange Thourout- straat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2)^_ de 7 jaren Vrouwelijk idem ij

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2