LU1STERLIJKE PRIJSKAMP UMEklMi Luisterlijke Gaaihollmg op de KAAI, le Yperen, Briefwisseling der Toekomst. AVELGHËM Verschillige Tijdingen. MET BE LIJN, STAB YP1AE, MET PAARDEN EN MUILEZELS, TE KEMMEL. Oproer te San Salvador. Aan den Messager Franco-Américaine in het vol gende betreffende liet oproer in San Salvador uitgeborsten en waaran de telegraaf ons reeds 1 enkele bijzondei heden heeft medegdeeld, ont leend ld roode Rogge, J Gerst, a Haver, 25 50 27 MAATSCHAPPIJ DE WARE VISSCHERS, gevestigd in liet Visschershuis, aan de Liefhebbers van Yperen en de omliggende streken, OP »2 AUGUST! 18Ï5. PRIJZEN. Eerste verdeeling van 3 tot 4 uren. 1° PRIJS Een zilveren Eermetaal en 30 franks. 2° PRIJS 20 franks. Tweede verdeeling van 3 tot 6 uren. •1° PRIJS Een zilveren Eermetaal en 40 franks. 2" PRIJS 50 franks. De inschrijvingen moeten naar het Lokaal der Maatschappij toegezonden worden tot den 22 Augustus, om 11 uren voor stad en om 12 uren voor buiten stad, waarna de lijst onmid delijk zal gesloten worden. De inleg is bepaald op 50 centimen. Het is toegelaten van met aas te visschen naar goeddunken. De prijzen in elke verdeeling zul len gewonnen worden zooals volgt De eerste, voor het meeste getal visschen de tweede, voor het getal onmiddelijk volgendede derde, voor den zwaarsten visch. In geval van gelijk getal zal de prijs veriot worden ten ware de overwinnaars hegeerden de prijs on der hun te verdeelen. GEHUCHT ÜE KRUISSTRAAT, S'-Nicolaus buiten. OP ZONDAG 5 SEPTEMBER 1875. le PRIJS. 60 Franken, in gelde, 2e id. 30 id. id. 3e id. 15 id. id. 4e id. Eene Verrassing. Op KERMIS ZONDAG 5 SEP TEMBER 1875gegeven door de Maatschappij de WARE VRIENDEN. Oppervogel, Zijdvogel, Zijdvogel, Laatst afgebolden klei nen vogel, Een zilveren Eermetaal voor de verstafgelegenste Maatschappij, (waarde), Een zilveren Eermetaal voor de Maatschappij die het meest getal hollen zal nemen, (waarde) fr. 30-00. fr. 15-00. fr. 15-00. fr. 5-00. fr. 12-00. fr. 12-00. Te samen, fr. 89-00. De inleg en inschrijving zal plaats hebben in d'herberg het Jonkershof, bewoond door A. Vallaeys, van ten 12 uren 's middags, tot ten 2 uren 's namiddags, om onmiddelijk daarna te beginnen hollen tot 6 1/2 uren 's avonds. De inleg bestaat op fr. 1-30; terug fr. 2-00. De helft zooveel vogels te bollen als inleggendoppervogels mede begrepen. De niet afgeholde vogels zullen onmiddelijk naar de boiling veriot worden. De oppervo- gels verdeeld in stukken van 5 fr. Z'J zij" Een artikel uit Poperinghe te laat aangekomen nde kan maar binnen acht dagen medegedeeld 16 Augusti 1875. De volgende vragen: VYien heeft men aange houden? Wie heeft aangehouden Wie heeft ten beste gesproken??? Met nog andere, heb- ]H.n wij der heilige Vrijheid en den zaligen Journal reeds meermalen toegestuurd op de lafhartige zinspelingen dier twee zeeppapieren aaneengeschakeld, en met moeite genoeg, door eenige welgekende gekruinde raven, doch tot nu toe hebben wij het minste antwoord niet ontvan gen. Integendeel, eerstgenoemd gekruind raven- blad, heeft de zinspelingen nu en dan herhaald, opgehelderd en verbeterd, dit alles tot meerdere eere en glorie Gods, A. M. D. G. zeggen de jesuieten. Dit is het aangenomen stelsel der Belgische kerkraven en hunner zwarte schrijve- laars. De minste misstap eens liberalen wordt ruchtbaar gemaakt en duizendmaal vermeerderd. Zijn er geene misstappen, men verzint i.eugens zooals dezen van het prison van Avelghem. De afschuwelijkste wandaden (om niet meer te zeg gen) der driebekdragers worden uitgedoofd en, zoo mogelijk, vernietigd. Om klaar te wezen willen wij onze aanhalingen door gekende feiten staven. Te Hui, in de provincie Luik, nam een jonge losbol een onweltje(unpainacacheter) en speelde er mêe.De lichtzinnige jongen, zonder te weten waaraan hij zich blootstelde, had niet anders dan een guitenlrek bedreven. Maar een guitenlrek welke de zwarte raven moesten benut tigen. Zij roepen uit: schandaalschandaalEn pastoors en kosters, en nonnen en paters, en kwezels en dibben, alles in een woord dat aan kerk of kluis toebehoort is te been, vermaledijdin- gen en vervloekingen op de lippen. Alle sakris- Le-gazetten tot de Vrijheid toe spraken van sarhreligie en andere vriendelijkheden van den goeden ouden lijd. Handde de jonge losbal ge leefd over ruim honderd jaren, hij werd de long uitgerukt, den mond met gloeiend ijzer verbrand en eindelijk hij werd geradbraakt!!! In onze jonge dagen is hij kwijt met eenige zagerijen en vervolgingen die geene pijn veroorzaken van wege de Vrijheid en hare gelijken. Te Luik zelf wordt de Eerweerde(??) Heer Du chesne, onderpastor van de S^-Margaretha-Kerk, veroordeeld tot 22 maanden gevang voor feiten welke onze pen weigert neêr te schrijven. En wat doen de gekruinde Raven en hunnen aanhang van nonnen,kwezels en ander menschengespuis?? Zij beschermen den verachlelijken Duchesne, zij geven hem uit voor een' martelaar en zinspelen op de treffelijkheid der getuigen en de rechtveer- digheid der rechters. Of wel zij zwijgen over de heilige schandwerken zoo als de Vrijheid en het Journal. Deze twee sakristie-voortbrengselen spreken evenmin van den Eerweerden Heer Duchesne als, in den tijd, van den Eerweerden Heer Pieter Van Liere zaliger gedachtenis die, volgens het schijnt, reeds in den Hemel (voorzeker in den nieuwen bij de honderd schoone vrouwen de kroon der onsterfelijkheid op zijn hoofd ziet blinken. Kan men schoonere proeven vinden van de onzedelijkheid eener partij dan door het tegen- overelkanderstellen zulker daadzaken en zulker handelwijs?? Een jonge losbol afschilderen als de plichtigste kwaaddoener vóór een' guitenlrek, voor eene kwaadjongenspoets die niemand be schadigt, is zulks loffelijk En een doortrapte booswicht dien men op slaanden voet den slag van gratie zou moeten verleend hebben een zedeloos dier welk zich onder eene soutane verbergt zou men willen als engel van zuiverheid, als kind Gods, doen doorgaan. Ziedaar de handelwijs dier onfaalbare raven en hunner lasterende papieren die hunne lichtge- loovige lezers ophangen dat zij de waarheid voorhouden daar ze hen slechts logen en bedrog opdisschen. Wij verwachten op dit artikel een onpartijdig antwoord van de heilige Vrijheid en het zalige en onfaalbaar Journal de Courtrai. Zouden wij het krijgen Wij twijfelen er aan. Geen meerdere dooven dan degene die niet willen hooren, zegt het vlaamsch spreekwoord. E. A. E. Opening der jacht. De opening der jacht is bepaald voor de provinciën Antwerpen, Brabant, Wesl-Vlaanderen/ Oost-Vlaanderen en Limburg en voor de gedeelten der provintiën Henegouwen, Luik ,en Namen, gelegen op den linker oever van dé Samber en de Maas, geheel het grondgebied der steden Luik, Iloei en Namen inbegrepen, op 25° der maand Augusti. Voor de provintie Luxemburg en de gedeelten der provinciën Henegouwen, Luik en Namen, gelegen tusschen de Samber en de Maas en op den rechter oever der Maas, op 2" September. Evenwel is de jacht met hazewinden loophond maar toegelaten te rekenen ven 15° September, en de fezanten-jacht van 1" October. In de plaatsen waar de sneeuw toelaat hel spoor van het wild te volgen, is de jacht in het open veld verboden; zij blijft open in de bosschen, alsook voor het waterwild op de boorden der zee, in de moerassen en langsheen de stroomen en rivieren. Alle soort van jacht is na den 51 december ge sloten. Wat het groot wild en de jacht op de konijnen betreft, die blijft even als voorgaande jaren geo- pend tot 51 januari. Dezer dagen heeft een metser, in een dorp der Borinage, toen hij den vloer van een heden onbewoond huis openbrak, twee kindergeraam ten gevonden benevens een oud mes. De geraam- zijn die van kinderen van 8 of 9 jaar oud. Men zegt dal dertig of veertig jaar geleden, in die gemeente twee kinderen verdwenen zijn, zonder dat men nog eenig spoor van hen heeft kunnen ontdekken en daler destijds groote sommen wer den besteed aan het opzoeken hunner lijken. Een van de uitstekendste mannen der na- tionaal-liberale partij in Duitschland is vrijdag geheel onverwachts te Gerrau aan het Viervvald- stalermeer ten gevolge van een beroerte overleden, Leopold van Hoverbeek, wiens afsterven de libe ralen met smart vervult. Te Konslantinopel zijn proeven genomeu met een lokomoti* f voor slraatspoorwegen die zeer goed geslaagd zijn. Met den wagon vol passagiers passeerde de locomotief gemakkelijk en snel zonih r eenig geraas te maken de straten en zoowel voor- als achterwaars alle krommingen zonder eenig bezwaar. De lokoinotif kan zeer snel tot stilstand worden gebracht en veroorzaakt geen rook. De bisschop van Seo Urgel, die zich thans in de citadel van de stad bij de Carlislen bevindt, wordt beschuldigd een priester, Carraosco ge naamd, te hebben vermoord dientengevolge heeft de Regeering te Madrid besloten den bis schop crimineel te vervolgen, zoodra hij na de inneming van de sterkte gevangen genomen zal zijn. Een vreeselijk oproer is uitgeborsten te San Miguel, een stad met 40,000 inwoners, in het zuiden van San Salvador gelegen. Onder de bevolking, en voornamelijk onder den handwerksstand, heerschte heftige ontevre denheid tegen de Regéering van den president Gonzales, ten eerste omdat hij verhoden had een herderlijken brief van den bisschop van Salvador, waarin de wetten van het land gecritiseerd werden, voor te lezen en ten andere omdat krachtens maatregelen van de plaatselijke politie sommige kooplieden gedwongen waren hunne waren uit te stallen op een nieuw opgerichte markt. Zoo stonden de zaken, toen op den 20 Juni eene zekere pastoor Palacios genaamd, in eene predikatie de gestelde machten op de heftigste wijze aanviel. Daarop maakte het gepeupel zich des avonds meester van de gevangenis en stelde 200 gevangenen iu vrijheid. Nadat zij met weinig moeite eenige soldaten, die het garnizoen uitmaakten, op de vlucht hadden gedreven, hebben de muitelingen de kazerne bemachtigd en er de generaals Espinosa en Castro vermoord. De eerste dezer ongelukkige slachtoffers is letterlijk in stukken gesneden, die de oproerlingen elkander toewierpen. Generaal Castro werd den schedel ingeslagen en aan den voet van een muur neêrgesmeten; zijne moeder vond hem daar terug; nog drij dagen heeft hij geleefd. Bijna al de soldaten van het garnizoen en ver scheidene aanzienlijke en ingezetene in de stad zijn vermoordde woestelingen hebben vervol gens verscheidene huizen met petroleum in brand gesloken. De stad zou ongetwijfeld geheel verwoest zijn geworden, wanneer niet van het Engelsch oor logschip Fantöme dat op de reede van La Union lag, de mariniers ontscheept waren, daardoor kon het garnizoen van La Union, versterkt, door troepen uit Amapola en Honduras, zich naar San Miguel begeven en de muiters tot rede bren gen. Volgens de laatste beriehten is pastoor Pala cios, evenals lal van andere personen die in het oproer hadden deel genomen, op bevel van Gon zales, die zelf met troepen naar San Miguel is gegaan, gevangen genomen, de gevaarlijkste schurken waren reeds zonder vorm van proces gefusiljeerd. De schade door den brand en de plundering berokkend, wordt opéén millioen dollars begroot, men vreest bovendien voor talrijke faillissementen. De stad is in staat van beleg verklaard en Gonzales neemt maatregelen om de orde geheel te herstellen en de schuldigen exemplaar te straffen. De Diario official, het regeringsorgaan, en alle andere dagbladen spuwen vuur en vlam tegen de priesters, zij besehuldigen den vicaris van het kapitel en Jose Manuel Palacios, exkannu- nik van de kathedraal van San Salvador, de aan- leggers te zijn van dit bloedig looneel. Het stede lijk bestuur van San Miguel had herhaaldelijk de kerkelijke autoriteiten, verzocht, Palaeios, te ver wijderen, daar hij onophoudelijk de werklieden tegen de rijken ophitste. Aan dit verzoek werd niet voldaan en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Eene zonderlinge bijna ongcloofelijke ontdek king heeft men gedaan toen de rust een weinig hersteld was. Men heeft bij de muitelingen die gedood zijn eene soort van pasport gevonden, waarop deze woorden stonden: Petrus! open voor houder dezesdie voor den gods dienst gestorven is, de hemelpoort. Dit stuk is voorzien van handteekening en het zegel van den bisschop van San Salvador. IJPEREN, 21 Augusti. GRANEN ENZ. verkoclitte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 45,100 G,G00 2,200 500 1,100 8,000 25-50 18-50 21-00 25-25 26-25 5-75 340-00 VEURNE, 18 Aug. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. 25 30 Rogge, id. 20 23 Sucrioen, id. Haver, id. 17 20 Bonnen, id. 50 ROESELARE, 17 Aug. Tarwe, 150 liters, fr. 25 75 a 27 lil. van Australië, 24 25 ld. roode, 1 Rogge, 18 75 1!) 26 27 - 26 28 5 6 '3 57 5 20 Haver, Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 26, GENT, 20 Aug. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a Boekweit, de hectoliter 17 Duiveboonen, >1 22 50 Peerdeboonen, 20 50 Boter, per kilo, 3 5 20 Eieren, per 26, 2 05 2 15 KORTRIJK, 16 Aug. Tarwe, per hectoliter, fr. 22 a 22 17 Rogge, 1514 Haver, 9 9 50 Aardappelen, per 100 kilos, 4 50 7 Boter, per 1/2 ki|o, 1 60 1 78 Eieren, per 25, 2 2 45 St-NIKOLAAS, 19 Aug. Tarwe, per hectol., fr. 21 90 ld, roode, id. Rogge, id. 14 40 Boekweit, id. 18 70 Haver, id. 10 Geerst, id. 14 Duiveboonen, id. 22 Aardappelen, id. 7 Boter, per kilo, 5 LEUVEN, 16 Aug. Tarwe, per 100 kilo, fr. 29 a Rogge, 21 Voederhaver, 24 Aardapp. 7 Boter, de kilo 2 89 Eiers, de 26, 2 25 OLIEMARKTEN. GENT, 20 Aug. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 54 a Lijnzaad, id., fr. 50 34 Koolzaadolie, id., fr. 71 ROESELARE, 17 Aug. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 70 50 a Lijnolie, 59 DENDERMONDE, 16 Aug. Lijnolie, 100 kilos, fr. 58 25 58 50 Koolzaadolie, 77 25 Kempolie, 62 50 Lijnzaad, 53 50 Koolzaad, 37 50 57 LEUVEN, 16 Aug. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 70 Lijnzaadolie, 59 VOOR HET VISSCHEN GEGEVEN DOOR DE u I 5° PRIJS 10 franks. 3° PRIJS 20 franks. Een prachtig zilveren Eermetaal zal geschonken worden aan de Maatschappij van (buiten stad), die met het grootste getal aan den Prijskamp deel neemt, bestaande ten minsten uit 10 mannen. En idem, een aan de Maatschappij die met het grootste getal deel neemt van (binnen stad). Een prachtig zilveren Eermetaal zal ook ge schonken worden aan de verstafgelegene Maat schappij, bestaande ten minsten uit 6 mannen. Om tot deze Eermetalen te kunnen mededingen moeten de Maatschappijen voorzien zijn van een getuigschrift der Overheid hunner gemeente. IN RECHTE LIJN, 150 frankeu prijzen, verdeeld als volgt Ecu zilveren Eermetaal voor't meeste getal zal gejond worden aan de Ruiters van een en dezelfde gemeente, ten minste uit drie mannen bestaande. Een zilveren Eermetaal zal insgelijks gejond worden aan de Ruiters der verstafgelegene ge meente, ten minste ook uit drie mannen beslaande. Een derde Eermetaal zal gejond worden aan de Muziekmaatschappij hierna genoemd. Den inleg, bestaande in eenen frank, en in schrijving zullen plaats hebben ter herberg de Kroonbewoond door sieur Désiré Deramaul, van 1 tot 1 3/4 ure namiddag. De stoet, Muziek Jonge Liefhebbers aan 't hoofd, zal ten 2 l/4 ure namiddag aanvang ne men aan de herberg de Statie, bewoond door sieur Auguste David, om zich naar de renbaan te begeven. De Ruiters die zullen mededingen worden ver zocht deel te maken van den stoet. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in de bovengenoemde herberg de Kroon. PRIJZEN. BERICHT. Derycke-Verhaeghe, te Dra- nouti-e, heeft de eer bekend te maken dathijzijnen Prijskamp voor Toonel en zang, die plaats heeft op 26 September aanstaande, vergroot met een zilveren eermetaal voor boertige tweespraken en eene eervolle melding in elk vak.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3