POPERINGHE. De klerikale miliciewet. Nieuwsblad Stads Nieuws. AVELGÏÏEM, vertegenwoordigers der vij f werelddeelen als tijpen der groote wereldfamilie. De tweede groep is toegewijd aan de verheerlijking der Letteren en sehoone Kunsten. Het is de wagen der beroemde gilde van Sl-Lucas, welke de beroemste kunstenaars onder bare leden lelde. Deze wagen was omringd door de groote schilders der zestiende en zeven tiende eeuw. Afgevaardigden der stielen en beroepen, met ontrolde standaard en de eereteekens van hun beroep, brengen hulde aan deze beroemde kunstenaars. Een talrijke en schitterende groep rederijkers te paard verbeeldden de leden van den Olijftak die in 1561 deel na men aan het heugelijke Landjuweel. De eostumenzijn overprachtig. Vervolgens komt de wagen der be roemde Rederijkkamer wier befaamdheid zich tot op onze dagen heeft vereeuwigd. De derde groep herinnert ons aan de bloedige worsteling, welke onze voorva deren tegen de spaansche onderjukking hebben staande gehouden. Eerst en vooral zien wij de soldalen, die voor de heilige zaak der vrijheid van geweten gestreden hebben, ten tooneele treden. Vervolgens treffen wij een groep prachtig uitgedoschte ridders aan. Het zijn de onderteekenaars van het Eedver bond der Edelen, die de marihaftigste pogingen hebben aangewend om de bloedplakkaarten, aangaande de Inkwi- sitie, te doen intrekken. Het zijn de onderteekenaars van het compromis die, onder het geleide van Brederode, zich naar Brussel begaven, om op 3 April 1566 het beroemd rekwest aan Marga- retha van Parma aan te bieden. Vier corvetten vormen de vloot der zeegeuzen, wier heldendaden ons vader land zoo dikwijls hebben gered. Eindelijk wordt deze groep gesloten door den wagen der zeventien provin- tien, waarin zich 's volks grootheid en vrijheid vereenigden. Deze wagen spie gelt voor onzen geest de grootsche akte der Pacificatie van Gent welke op het punt was te worden verwezenllijkt, doch mislukte door het verraad der katholieke edelen. In de vierde en laatste groep treffen wij een schoon contrast aan tusschen de groote mannen der Nederlanden uit de XVI eeuw en de tyrannen van ons va derland. Langs den eenen kant, zag men Filips II, den bloedhond, den hertog van Alva en hun gevolg; langs den anderen kant, den prins van Oranje, Marnix en andere helden. Vervolgens kwamen de burgemeesters van Antwerpen der XVIe eeuw, omringd door eenige burgelijke ambtenaars. Zij bevonden zich in eene rijtuig van den tijd. Dit alles werd bekroond door een praalwagen een wezentlijk meester stuk welk ons de oude stad Antwer pen voorstelt; Antwerpen, dat zijne rechten en vrijheden had terug gewon nen, en te midden der verdraagzaamheid, weder in groei en bloei en weelde toenam. De prachtige stoet heeft den grootsten geestdrift verwekt tusschen de honderd duizenden vreemdelingen, die naar onze stad gestroomd waren, zoowel als tus schen onze bevolking. Maandag zoo groot was de geest drift bracht men bloemtuilen aan onzen achtbaren burgenmeester, M. Leo pold de Wael, die zich op het balkon van het Gemeentehuis of stadhuis bevond. Dit sehoone tafereel van populariteit moet met nijdige oogen aanzien zijn ge worden door zekeren catholieken dag bladschrijver, die de feesten had poogen af te trekken, doch achter een spleetje der gordijn er al den luister stond van te bewonderen. Eergister werd aan onzen achtbaren burgemeester eene nieuwe ovatie gedaan door de groepen der Geuzen met Brede rode aan hel hoofd. De edelen te paard zwaaiden hunne degens, onder het geroep van Leve de burgemeester! Tegen den Vlaamschen Schouwburg, op de Gemeenteplaals, was eene estrade opgericht, waarop zich de weeskinderen, jongens en meisjes, bevonden; want onze volkslievende gemeenteraad had gewild, dat zij ook, de weezenkinde- ren deel namen aan de algemeene feestelijkheden. Het was aandoenlijk om zien hoe deze kinderen juichten bij eiken groep van den stoet die voorbij trok hoe zij in de handen klapten en als uit een mond rie pen Leve de Geuzen. 't Was een kreet die rechtstreeks voortsproot uit het hart, omdat zij maar al te goed weten, welke lotsverbetering zij te danken hebben aan deze hatelijke Geuzen. Zij die weeskinderen hebben ondervonden hoe drukkend het clericaal juk op hen woog hoe goed en vader lijk zij onder de liberale*regeering wor den behandeld Ziedaar den korten inhoud van den stoel en de betoogingen, waartoe hij aanleiding heeft gegeven. Zij is wat schoons, die miliciewet verbeterd door de klerikalen. Over vijf jaren schreeuwden de klerikalen moord en brand tegen de liberalen over de mili taire lasten en het oorlogsbudget. Maar nu zwijgen de heilige gazelten, dat zij zweetenWaarom? Omdat zij weten dat de klerikalen de milicielasten verdubbeld hebben. Inderdaad: 1° Het oorlogsbudget is van 36 miljoen tot 44 miljoen geklommen of eene ver meerdering van acht miljoen. 2° De diensttijd der soldaten is van 3 maanden verlengd en van 26 tot 29 maanden gebracht. 3° Het kontingent van 't leger is jaar lijks van 1,000 man vermeerderd. 4° Hef leger in vredestrijd was van 42 duizend man en ons gelukzalig ministe rie heeft bet op 45 duizend man gebracht en de ruiterij van 8 op 10 duizend paar den en ruiters. 5° De staat alleen is handelaar in rem placanten geworden. 6° De miliciaan die een plaatsvervan ger wil hebben, moet voor de loling 200 frs. in de staatskas storten. f Alle deze herinneringen doen wij, nu het bekend geworden is dat het gouverne ment dit jaar 1200 remplacanten te kort heeft. Hoort gij het. burgers en landbouwers, TWAALF HONDERD Inderdaad het staatsbestuur moet 2025 remplacanten leveren en heeft slechts 800 vrijwilligers met premie kun nen aanwerven. Dus 1200 te kort Twaalf honderd bclgische familien zullen zelve plaatsvervangers moeten zoeken of hunne zonen soldaat zien wor den. Wat zal er gebeuren? De prijs der plaatsvervangers zal wederom van 2,500 3,0003,500 frs. zijn. Twaalf honderd familien zullen rem placanten moeten zoeken aan 3,000 frs. per hoofd, 't is te zeggen, voor deze huis gezinnen der burgerij en landslieden eene uitgaaf van drie miljoen 600 duizend frs. Klerikaal ministerie, ziedaar uw werk. En nu eens luide geroepen: Vivat! de klerikale regeerders, alle hunne sehoone beloften zijnrotte peeren Acta SanctorumMorale dégoutan te(Zie het Papenliedje!) Wij vergelen niet! 't Eerste is een zei de duivel; en hij wierp een' paap in d'helLuistert: 't nieuws is weer- dig gekend te worden. Dezen keer komt het uit Geni. Een klein onderpastoorke dezer stad, zegt La Flandre Libérale komt te vluchten met eene zeer rijke jonge dochter in liet huis der welke hij inwoonde. Men verzekert dat het niet is om eene reis naar Lourdes te doen dat deze nieuwe katholijke held het hazenpad heeft ge kozen. T is naar Paphos of naar Cythère dat de jonge gekruinde een bezoek is gaan afleggen. En merkt op dat zijne Venus eene jonge Maagd is van een zestigtal jaren!! Proficiat en goede reis!! Deze is toch niet lekker. i Indien gij een weinig goede trouw bezat in al hetgeen gij schrijft, wij zouden kunnen saam onderzoeken welke de echte oorzaak is der weinige achting jegens onze moedertaal en hare uitbrei ding. Maar waartoe zou het dienen met u in betrek te komen Om onpartijdig over iets te redeneeren moet men logiek zijn, alles wat men zegt moet met zijne daden overeenstemmen, en is dit bij u het geval? wel zekerlijk neen. Gij wilt dat men het vlaamsch gebruike in de vlaamsch-sprekende provinciën. Goed. Maar begint met het voorbeeld te toonen, en de brave buiten lieden niet gestadig te bedriegen met hun waalsche volksvertegenwoordigers op te dringen, die noch hunne taal noch hunne noodwendigheden kennen. Allo toe, Nieuwsblad! ge zijt maar een arme farceur. Wordt ernstig indien gij wilt dat men met u over ernstige zaken handelemaar gij weet wel dat van al de wetenschappen gij maar eene bezit en het is deze des charlatans om zijne waren te verkoopen en zijne beurs -te vullen. Iedereen heeft zijne specialiteit, gij bezit deze van aan uwe lezers beesligheden op te vesten welke gij zelfs niet gelooft, en die door uwe lezers ingeslikt worden omdat zij zoo slim zijn in politiek als gij in trouw en openhertigheidX. IJperen, 28" Augusti 1875. Sclioolpcnniug. - Voorige lijsten, fr. 537-97 Vervolg der Afgesneden Beurs maatschappij Sint Sebastiaan (3" en 4° storting), 1-00 Een driemaandelijksche onbekende, 5-00 Totaal fr. 545-97 VlanmscBic Ster. - Dinsdag laatst is deze Tooneelmaatschappij met den eersten trein vertrokken naar Antwerpen alwaar zij gaan kampen is op den Tooneelkundigen wedstrijd, uitgeschreven door dë maatschappij Hoop en Liefde. Ingezonden. - Verleden Zondag ver trok uit onze stad, om zich naar een buitenfeest te begeven, eene muziekmaatschappij, waarvan al de leden gemutst vvaren met witte klakken,en Flip trok een gezicht 1 Weet gij waarvan Flip zoo leelijk deed Eh wel 1 omdat, niettegenstaande zijn gedurigen opi'oep bij middel van zijnen met donderscherm voorzien tentoongestelde witte klaken zijn gedurig oortrekken hij geen toekomende mekanieken opvolger kan vinden. En de witte klak lacht omdat zij zoo vele witte klakkenopvolgers gevonden heeft. Een S. B. Burger wacht. - Maatschappij cybel- schutters.Uitslag der schieting van 23 Augusti 1875. Hoogst getal punten. 1. Dumon, Auguste. 2. Catidaele, Joseph. Schoonste wit. 1. Crogny, Frangois. 25 Augusti 1875. Wij vernemen door de liberale dagbladen (de katholijken kennen geen zulk nieuws) dat den zeer eerweerden en doorluebtigen heer onder pastoor Duchesne te Luik, met zijne evangelie stok en jonge meiskens van 5 tot 11 jaren oud, makrons gedraaid heeft bij den rechtbank van eersten aanleg aldaar, en dat hij op eenen draai twee en twintig groote en dikke makrons ge wonnen heeft. Niet voldaan zijnde van dezen uit slag,zijne doorluchtigheid is in beroep gegaan en willen dobbel of kwijttes spelen, de zaak heeft hem gelukt en hij heeft loon naar werken ont vangen met nog 18 groote makrons van den zeiven bak er bij te winnen. Dit groot getal makrons schijnt hem te overwegen en zal maar geheel slecht teeren ter oorzaak van zijne flauwe maag en zwijmlen waarmede hij zoo dikwijls overvallen is, om deze redenen heeft hij zijne hoogweerdigheid de bisschop van Luik verzocht een groot deel zijner gewonnen makrons over te zetten aan zijne medemakkers de broederkens. Maar helaas hij heeft voor antwoord ontvangen dat deze broederkens met dezelve soort van ma krons overladen zijn, en dat hij moet trachten zijne gewonnen makrons met smaak en vermaak op te eten, om daarna geplaatst te worden in een katholijk pensionnaat van jonge meiskens om den cours van goede zeden te geven, of wel pastoor benaamd te worden te Clair-Marais in vervanging van den zedelijken martelaar Pieter Vanliere zaliger memorie, en aldaar een con gregatie van jonge meiskens op te richten tot meerder eer en glorie van God en de wereld 1 De philharmonisten hebben zich wederom lustig verzet. Zij hebben Zondag laatst een luis- terlijk concert gegeven te Kortrijk, alwaar zij door de liberale maatschappij van St-Joris uitge- noodigd waren. Het muziek der Kortrijksche burgerwacht, met de leden der commissie van St-Joris,verwachtten onze medeburgers aan de statie en 't was in 't midden eener zeer groote menigte dat zij onze muziekanten tot het park leidden, waar den wijn van eer hun aangeboden wierd. Zij zijn dan stoetswijs tot het hotel de Goude Leeuw gegaan en hebben daar het noenmaal genomen dat hun aangeboden was doorM. Van Merris. Het concert nam aanvang om 5 ure. Een tal rijk en uitgekozen publiek vervulde den grooten hof en, na de uitvoering van elk stuk, weer galmde de lucht van de luidruchtigste toejui chingen. Na het eindigen van den pot-pourri die als slot van het concert gespeeld werd, lieten de kreten van bis zich langs alle kanten hooren en men was verplicht de laatste aria te herbeginnen. Een lekkeren soupé, met goeden wijn begoten en aan onze muziekanten door de heeren leden van St-Joris gegeven, heeft deze sehoone feest gesloten verschillige eeredronken werden voor gesteld door de heeren Danneel, gewezen burg meester en Vlieghe aan de voorzitters en leden onzer maatschappij, tosten welke M. Van Merris beantwoord heeft. Mep heeft zoo verbroederd tot het uur van scheiding gekomen was en onze mannen hebben dan begeleid geweest door een groot getal Kor- trijzanen, tot aan de statie, alwaar Vo]pe gewoonte, een bijzonderen trein hun vcrwacbif om hun naar Poperinghe te vervoeren. Zondag aanstaande is het nog eens feest bij Philharmonie ter gelegenheid der inhulding Van het vaandel, welk de maatschappij vaQ haren mildadigen voorzitter ontvangen heeft en dat eenieders bewondering verwekt. Er is eene bolling, met 500 franken prjjZei) voor de overwinnaars, door M. Van Merris aan de dames der leden geofferd.Daarna concert, verlich- ting a giorno van den hof, en een bal om dt2e feesten waardig te sluiten. 23 Augusti 1875. Ons liberaal Gemeente Bestuur wenschen wij hartelijk geluk over de keus der openbare feesten welke het gedaan heeft ter gelegenheid der jaar. lijkschc kermis. Volgaarne somden wij ze allen hier opmaar de plaats ontbreekt ons. Reusach tige programma's maken de feestelijkheden be kend welke op 5en en 6"" en 12c" September gegeven worden. Niets ontbreekt. Luisterlijk Festival voor Fanfaren, Harmonie, chant d'en- semble aan welk deel nemen de vermaarde Harmonieën van Kortrijk (Garde civique) en van Ronse, de Mélophilen dezer eerstgenoemde stad, alsook een overgroot getal andere gunstig, lijk gekende Muziekgenootschappen van alle de omliggende gemeenten. Prachtig vuurwerk door M. Ale Charliez, vuurwerkmaker der stad Gent gebreveteerde des konings, alsook, Tir a la carabine flobertenz. enz. Tot slot der kermisfeest in de Leopoldstraat, tot inhulding der nieuwe vercenigings kalsijde, gemaakt door M. Vallacys van IJperen. Wij hopen dat deze feest van -12 September heel goed zal lukken. Groote voortbereidselen worden gemaakt en duizende accordéonspelers en orgeldraaiers de uit te loven prijzen komen betwisten. Hoe meer hoe liever. Bericht aan de liefhebbers! Onnoodig valt het te zeggen dat onze Tapgasten en kerk ratten zeer afgunstig en nijdig zijn 1 Zij loopen rood van gramschap en spijt! Zoovele schitteren de feesten, zoovele kostbare' affichieën!! Alles zoo rijk en prachtig voor de liberalen En voor hen geen graantje vermaak. Hoe droevig als men overweegt, met hel Journal de Courtrai en de Vrijheid van over eeuige maanden, dat de liberalen zoo feest houden met al die katholijke centen!Wij drukken ons den buik van hartelijk gvlach als wij overdenken dat wij zooveel ver maak zullen hebben en dat met katholijk geld zooals het Journal zegt. Tappisten weert u dus deftig tot dat M. Felix Casteleyn burgemeester, zijne vrouw burgemeesteres en de treffelijke achtbare, gracieuse, edelgeboreu burger, minis ter van nultelooze zaken, schat- en geldbe- waarder isDan zal alles beter gaan. Gij moogt praten, maar betalen moet gij, niet waar?? Wat is die toestand toch droevig!!!! Acta Sanctorum! Nog een paap voorde marmite roept Lucifer! Atrappe Coqnin! Het Beroepshof van Luik heeft gisteren zijn vonnis gestreken in de zaak van den Eerweer den Heer onderpastoor van S'-Margareta. Duchesne is veroordeeld geworden tot acht maanden gevangzetling voor iedereen der vijf aanslagen op de eerbaarheid van meisjes van 7 tot 11 jaar, 't zij te zamen tot DRIE JAAR EN VIER MAANDEN. Men herinnert zich dat in den eersten aanleg, Duchesne slechts veroordeeld werd tot 22 maanden gevang uit hoofde van vier aanslagen. Hij was vrijgesproken geworden van de vijfde beschuldiging. Het Beroepshof heeft deze uitspraak gewijzigd en de zachtmoedige onderpastoor werd beschenkt met eene toelage van 18 maanden gevang. Acta sanctorum! Nog een papen-roti roept Belzebutb Oprnt de deur der hel!!! v. p.? Het parquet van Verviers heeft Zaturdag namiddag zich begeven naar Oom eene nog al netelachtige zaak te onderzoeken ten laste van een' onderpastoor. (Echo du Parlement, n' 235, 23 Augusti). Gaat het niet wel Journal de Courtrai en Vrijheid met uwe apostels der morale dégou tante??? Zoudt gij niet meer spreken van Esca- nafiles, Bossuyt enz. Zouden de papen geene liedekens meer opstellen over de Morale indé- pendante?? Doet maar uw best. Niet eene beschuldiging of zinspeling is vergeten, integen deel alles hebben wij nauwkeurig en gewetensvol aangeteokend en wij zullen ons uwer snoodheid) niet door zinspelen, maar door gebeurde feiten te openbaren, wreken.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2