POPERINGHE. Kortrijk. Stads Nieuws. en Taalijver, van het Willemsfonds en van een groot getal andere maatschap pijen, wier naam ons ontsnapt. De lijkstoet werd gevolgd door eene groote ingetogene volksmenigte zooals men zelden op eene begraving heeft gezien. Op het kerkhof gekomen, schaarden de verschillige maatschappijen met hunne vaandels zich rond het graf, waar men het lijk in had bijgezet. De heer K. Verstraele, bestuurder van den Journal de Gand en de Stad Gent, sprak in naam der rcdaktie eene lijkrede uit. De heer Van Renterghem, sprak in naam van het Fan Crombrugghe's- Genootscliap. Eene redevoering werd nog uitgespro ken door den heer L. Devriese, letter kundige. Nog andere redevoeringen werden op het graf uitgesprokendoor den heer Bevel, in naam der koninklijke maat schappij De Fonleinistenwaarvan de overledene eerelid was; door M. Van Wilder, in naam van den Zetternaams- kringdoor M. Rens, letterkundige te Leuven en door den heer Fauconnier, in naam der artislen van het nederlandsch tooneel van Gent, welke laalsten eene immortellen-kroon op hetgraf neerlegden. De gezellen der drukkerij van de Stad Gent en van den Journal de Gand, heb ben insgelijks eene immortellen-kroon neêrgelegd op het graf van hunnen betreurden opsteller. Wij hebben de feesten van Woensdag laatst te Kortrijk bijgewoond, en wij mogen zeggen dat zij nogal wel waren. De straten waren opgetooid, sparren en vaandels waren er in overvloed. Het schoonste versierd huis was dit van M. Croquisen. 's Avonds was de verlichting algemeen. Bij de aankomst des konings was er eene ontellijke menigte bij de statie en in de straten van den doortocht. De stoet was samengesteld uit het 2de regiment gidsen, de Burgerwacht te voet en te peerd der stad Kortrijk, de Gendarmerie, en een groot getal rijtuigen van alle slach. Wij hebben niet eene maatschappij der stad aangetroffen. Wij hebben de koninklijke tafel op het stadhuis, alwaar ten 5' ure het banket plaats had, (op 5'0 fr. per hoofd), gaan bezichtigen, alles was er prachtig. Bij den doortocht des konings vonden wij dat de begeestering der menigte niet al te groot was, misschien door de groote hitte. Eenige kortrijkenaars hebben zich voor de groote omstandigheid in onkosten gesmeten, bij de défilé der rijtuigen wees men er ons een aan waarvan de eigenaar, een fabrikant, zijnen kantoor-klerk als groöm liet dienen, en inderdaad, het was geheel wel te bemerken dat die arme jongen meer gewoon was bij zijnen pupi- ter dan als knecht op een rijtuig te zitten. Het vuurwerk had niets bijzonders dan het eindestuk. Ten slotte is dien dag een dag van veel verkoop voor de neringdoende be volking geweest. Ten 10 ure is Leopold II van Kortrijk vertrokken. Ons uitstapken naar de Kortrijksche feesten heeft ons de gelegenheid verschaft om de prachtige muurschilderingen in de O. L. Y. Kerk en in het stadhuis te gaan bezichtigen, iels dat alléén de moeite weerd is om zich te verplaatsen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Wordt voortgezet.) overtuigen, dat nergens de bijzondere liefdadig heid derwijze is ingericht om genoegzaam de armen en veriatenen ter hulp te komen, die door eene werkelijke en onverdiende ramp in de onmogelijkheid waren te worstelen tegen het strenge noodlot. De oudste documenten bestati- gen in tegendeel het nut en de noodzakelijkheid eener openbare tusschenkomst. Overigens is het gemakkelijk zich te overtuigen, wanneer men ze van nabij onderzoekt, dal, van den eenen kant, de aangehaalde grieven met gelijke kracht de door het bijzonder initiatief tot stand gebrachte inlichtingen aanranden, en dat, van den anderen kant, de praktische onvolmaaktheden, welke men aanhaalt tegen het stelsel zelf des openbaren bijstands, in werkelijkheid niets anders zijn dan het onvermijdelijke gevolg der menschelijke onvolmaaktheid in alle zaken. Wijders, ik zal weldra de gelegenheid hebben recbtslreeksch op eenige dezer tegenwerpingen te antwoorden. a Gij weet allen, Mijne Heeren, dat de bijstand ten huize toevertrouwd is aan bestendige instel lingen, Bureelen van Weldadigheid genaamd, ingericht in elke gemeente. Gij kent ook de wijze HY3 IJperen, 11" September 1873. Schoolpenning. - Voorige lijsten, fr. 343-97 FIASCOConcert in de Groote Hallezaal, 117-02 Een ongenoemde die in het concert niet is kunnen tegenwoordig zijn, 1-00 Vervolg der afgesneden beurs der maatschappij Sint Sebasliaan (5dc storting), 0-30 Lichting der bussen in de maand Augusti: N° 1. Gouden Arend, 23-22 2. Sultan, 18-00 3. Boeien Hol, 5-C0 4. Café St-Sebastiaan, 36-00 5. Salon d'Apollon, 3-14 6. Klein IJperen, 3-89 7. Café der Spore, 4-40 8. De Vrange, 23-15 9. Café der Zalm, 7-60 10. Schaapstal, 15-20 li. Zilveren Hoofd, 3-86 12. Ciladelle, 17-80 13. Bureel der Toekomst, 11-18 14. Bronzen Hoofd, 17-94 15. Parnassus-Hof, 15-00 Een societaris die niet heeft kunnen het concert bijwonen, 2-00 De Gebuur, (de dikke niet), 0-50 Omdat de FIASCO zoude jongen, 0-50 Voor den zoogezegden FIASCO van Zondag, 0-50 Voor den FIASCO van het Journal d'Ypres, 0-50 FIASCO der Thuindag processie, 0-50 In afwachting van nog zulkeFIASCOS, 0-50 Tot het hernemen der FIASCO, (Ju- bilé), 0-50 Totaal fr. 892-52 Ringsteking. - De ringsteking op de Kruisstraat heeft veel volk tot zich getrokken. De muziek der witte klakken heeft dit feest opgeluis terd. Alles is wel vergaan en iedereen was te vrede; maar dezen die meest in hun vuistjen lachtten waren de herbergiers van ginter op den hoek. Deze ringsteking gaf aanleiding tot eene zon derlinge wedding. Twee onzer stadsgenooten gingen het aan, wie er eerst van den Grand Monarque (stad), tot aan de Kroone (Kruis straat), en dan de terugreis, in minst tijd zou gedaan hebben, en, als bewijsstukken moest men elk eene pinthulle (een dekselken) mede brengen. Niet geestiger dan die twee wedders te zien loopen; er zijn menschen die ziek geworden zijn van lachen. Men zegt dat degene die eerst is aangekomen, een bierglas in plaats van een huiletje voor den dag haalde en dat de andere die een pint-deksclken mede had zich als overwinnaar aanstelt. Het zou zeer wel mogelijk zijn dat de koersen Zondag herbeginnen. Een uitstapje naar Bouiogne-s/-mer. Zondag morgeud omtrent 7 ure zijn van hier met den trein langs Hazebrouck vertrokken de leden der Koormaatschappijeen uitstapken doende naar Boulogne-s/-mer. Het voorname doel der reize was aldaar een concert te gaan geven voor de overstroomden van het zuide van Fran krijk. Bevoordeeligd met een alleraangenaamst weder, de reis is allerbest afgeloopen en onze reizigers hebben, van Sint-Omaars weggaande tot aan Boulogne, der schoone zichten kunnen genieten welke zich langs weg opdoen. Hooge bergen en der samenstelling dezer bureelen en de hulpmid delen waarover zij beschikken. In 1874 beliepen de gezamentlijke hulpmiddelen, voor de 25 steden en gemeenten van meer dan 5,000 zielen der provincie, tot de totale somme van 474,950 franks, welke gebruikt werd om 55,833 op de rollen ingeschrevene armen ter hulp te komen. Voor de andere gemeenten beliep net inkomen op 856,061 franks, en het getal der voortdurend ondersteunde behoeftigen op 40,852. De ondervinding heeft bewezen dat bijna overal deze hulpmiddelen onvoldoende zijn en dat, niettegenstaande een zuinig en verstandig beheer, de besturen herhaaldelijk oproep moeten doen tot de giften der bijzonderen en tot de bui tengewone toelagen der gemeenten. Nooit zal het ons gelukken alle ellende te lenigen doch, het is niettemin onbetwistbaar dat de bijstand ten huize, beter dan elke andere, dikwijls toelaat de armoede te ontdekken bij haar begin en derzelver uitbreiding te beperken, door den onge lukkige in staat te stellen voordeel te trekken uit de laatste hulpmiddelen die hem overblijven, en door hem te ondersteunen op het oogenblik dat zijn toestand nog niet hooploos is. In den staat diepe valleien met bosschen en woningen bezet wisselen zich gedurig af. Ten 11 ure 15 m. kwam men te Boulogne aan. Nadat iedereen zijn hotel (op voorhand rerds besproken) gaan nemen was, ging men naar de plaats der bijeenkomst de Casino een over heerlijk gebouw op den zeeoever gelegen. De heer direkteur deed ons de eer hetzelve tot in zijne minste bijzonderheden te laten kennen. Een aardigheid wachtte ons daar alhoewel wij bezig waren met ons zweet af te drogen, stonden wij niet weinig te gapen toen wij op een groot vlak ijsveld eene menigte zag schaverdijnen. Ja, schaverdijnen als in vollen winter Welhaast werd ons alles opgelost: het ijsveld is een effene vlakte gelegd met groote vierkante matteglazen- of cimenlstukken kundig tegen elkaflr gepast zoowel dat vanver zij als uit één stuk schijnen te zijn. Vandaar vertrok men om de kaaien en de ver schillige straten te bezichtigen in afwachting van den dejeuner welke men om 1 ure ging nemen. Na den middag had het concert plaats in den Casino. Daar vond men in de prachtige zalen een allerschoonst en talrijk publiek. De verschillige kooren, onder hel bestier van den heer Devos zijn als naar gewoonte goed afgeloopen en donderende bravos dreunde door de zalen. Een overschoone bloemtuil werd de maatschappij overhandigd. De omhaling werd gedaan door eenige beeren commissarissen der maatschappij. Wanneer in de zaal het feest geëindigd was, begaf men zich naar den grooten en schoonen hof alwaar er op de estrade er nog een koor werd uitgevoerd, in afwisseling met muziekstukken welke aldaar gegeven waren door een allerbest genootschap. Wij namen afscheid der heeren commissarissen en trokken de stad in elk naar zijn hotel om den diner te gaan nemen die ten 6 l/2 plaats had. Onder weg zongen onze kooristen pas-redoublés, die een aantal wandelaars mede sleepten zooverre dat aan het Britisch hotel het bijna onmogelijk was zich eenen weg te banen door het juichende volk. Na den diner kwam men nogeens bijeen om de verschillige kaféhuizen te gaan bezoeken. Onze geestige knapen verlustigden zich met kooren te zingen hetgeen als vroeger geheel de bevolking te been bracht. Om twaalf ure werden al de openbare gebou wen gesloten. 's Anderdaags om 10 ure kwam men nogeens bijeen bij het hotel Lion d'argent vanwaar men vertrok in rijtuigen om de stad en omstreken te gaan bezoeken. Deze wandeling gaf ons gelegen heid om de eigenaardige schoonheid der stad te kunnen bewonderen. De eigenlijke stad, van hooge muren omringd, ligt op den berg, rond haar en hare muren zijn er lommerijke boulevards. In die stad bewonderden wij de kerk van 0. L.V. van Boulogne, een echt meesterstuk van bouw kunde. Onder den koepel kan men best over dezelve oordeelen, want aldaar beheerschl men het geheele zicht. Wij zeggen in die stad, want op de helling en beneden iser een gansche nieuwegebouwd,welk voor geen andere moet onderdoen in pracht en schoonheid. De straten, breed en wel gelegd, zijn van schoon hotels en winkels voorzien de kaféhuizen zijn er prachtig het gedurig heên en wéér rijden en gaan der vreemdelingen brengt er eene onbeschrijfelijke levendigheid. Wat een rei ziger het meest moet treffen zijn de hoofdtooisels der volksvrouwen en hare in kleurafwisselende kleedijdaarbij van die smoeltjes die meer dan een St-Antoon zouden bekoren. Dan reedt men naar de colonne de la grande armée, eene marmeren kolom opgericht aan Napoleon. Dit stuk kostte bijna 2 1/2 miljoen. Eenigen van ons zijn naar boven geklommen en genoten er een bovenschoon gezicht. Vandaar vertrok men naar de vallei, eene hechte halsbrekerij voor de peerden. Het is een woud dat ons 4 kilometers ver van stad naar een gehucht leidde, het geliefkoosde doelpunt der talrijke wandelaars. Na eenige rust aldaar genomen, trok men wederom naar stad langs de kolom en een ander standbeeld opgericht aan Napoleon I (op dezelfde plaats waar hij zijne tent opgeslagen had toen hij op het punt was eene ontscheping in Engeland te bewerken). Aldaar geniet men het zicht van de have en al de zee-inrichtingen der stad. Wij reeden den Strandberg af langs een kronkelende en vrij neêrloopende straat. Op de van volslagene armoede vergemakkelijkt hij nog de toepassing des middels op den bijzonderen aard der behoeftendoor eene gepaste en ge heime tusschenkomst behoudt en versterkt hij zelfs de familiebanden, waarin de arme later het middel zal putten om zich heroptcrichten, nadat hij gered zal zijn geworden. De twee groote op te lossen moeilijkheden bestaan in het opmaken der rollen van inschrij ving en in de keus der uit te reiken hulpmiddelen. Men kan het zich niet bewimpelen, Mijne Heeren, het is van het opmaken der rollen dat, grootendeels, een goed of een slecht beheer afhangt. Want het is geene gemakkelijke laak al de werkelijke en onverdiende ellenden te onder scheiden van de geveinsde of schuldige, de uildeeling van den bijstand te doen in verhou ding met degeringehulpmiddelen der gemeenten, en tevens de dubbele klip eener onmenschelijke spaarzaamheid en eener nadeelige verkwisting te vermijden. Het is dus van het hoogste belang dat de leden des Bureels van weldadigheid ge kozen worden onder de inwoners, die te gelijker tijd de bekwaamste, de rechtvaardigste en de onafhankelijkste zijn. Douanen-kaai gekomen, stapten wij af en iedereen trok naar zijn hotel om zich wat ie ververschtn Het sloeg één. 's Namiddag, ten 3 ure, vondt men zich terUf, aan dc statie. Ten 5 ure 10 in. namen wij on2e plaatsen in den trein, zeer voldaan en te vrede over ons uitstapken, want voorzekei is het een der schoonste dat wij sedert het bestaan onzer maat schappij gedaan hebben. p iets zou 'Pen, stede Bericht. - Alwie, eenigen tijd van hier zou ontvreemd zijn, 't zij scheepwarij, wijnen' liqueuren, gleis, glas, porceleinaardewerk' quincaillerie, enz. enz., tafel-lijnwaad, witgoed' sargien en nog veel andere soorten, te lang om té melden, zijn verzocht zich te begeven in het bureel van policie alwaar al de voorwer voortskomende van diefstallen alhier ter gepleegd, tentoongesteld zijn. \an den 5° tot den 10" September 1875. GEBOOHTEN Mannelijk geslacht J) ,e Mmen 11§ Vrouwelijk 2) Landerwyn, Joannes,timmerman, en Platteeuw, Pelagia, kantwerkster. Ruffelet, Ludovicus, werkman, en Kieken, Paulina, kantwerkster. Desimpel, Edouardus werkman, en Crepeele, Ludovica, dienstmeid. Leconte, Joannes, werkman, en Vallaeys, Lucia, kantwerkster. Liebaert, Edouardus, 58 jaren, barbier, echt genoot van Coleta Schaw, Meenenstraat. Salo- mé, Petrus, 42 jaren, koetsier, ongehuwd, Mee nenstraat. Lapiere Franciscus 49 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. - DehollanderPetrus, 56 jaren, kleérinaker, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2), de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) 8 September 1875. Ter gelegenheid der plechtige inhuldiging van het nieuw vaandel, waren er Zondag laatst we derom schoone feesten bij de Philharmonie. Om 11 uren's morgens is het muziek, verge zeld van meer dan 400 eereleden, waaronder wij bemerkten M. C. Lebbe, lid des gemeentenraads, tot de woonst van den voorzitter gegaan om het vaandel te halen. Bij het ten voorschijn brengen van dit schoon stuk, werd het begroet met de brabangonne en een algemeen handgeklap. De stoet heeft alsdan de bijzonderste straten der staddoorloopen op de verrukkende akkoorden der pas-redoubiés. Eenieder, op den doortocht, bewonderde het prachtig vaandel welk M. Van Merris in geschenk aan de sociëteit gegeven heeft. Wij mogen verzekeren dat er geen schooner in ons land bestaat. Des namiddags, rond 4 uren, had de bolling plaats door den voorzitter aan de damen der leden opgedragen verschillige prijzen bestaande in pendulen, tafels, lavabos enz., voor eene waarde van 500 franken, waren te verdeelen tusschen de overwinnaars. Meer dan 500 damen hebben aan dezen prijskamp deel genomen. Na dien, had het concert champêtre plaats waar onze muziekanten, zooals gewoonte, veel bijval genoten hebben. Ten 9 uren luisterlijke verlichting h giorno van den hof, dit deel der programma aan d'heer Cailliez van IJper toevertrouwd, is zeer goed gelukt; de blisters en de veniftaanschë lanteerens welke langs alle kanten den tuin versierden, maakten zeer goed effekt, alsook de bengaalsche vuren die van tijd tot tijd door hunne afwisse lende kleuren de menigte kwamen verlichten. Het feest werd gesloten door een bal, waar een overgroot getal dansers en danseressen zich vermaakt hebben tot 5 uren 's morgens. Meer dan twee duizend menschen hebben dezen dag het lokaal bezocht alwaar zij «en eer lijk en aangenaam verzei vonden. De talrijke vreemdelingen die deze feesten bijwoonden konnen niet begrijpen uit welke redens de geestelijkheid zulk een hevigen oorlog voert tegen onze maatschappij, maar zij bestatig- den ook met veel genoegen dat al de pogingen van ons zwart gespuis onmachtig blijven en komen mislukken tegen den moed en den goeden zin onzer liberalen. Wij kunnen dit kort verslag der feest niet Ongelukkiglijk kan het gebeuren dat men in alle gemeenten de burgers niet vindt die, al deze hoedanigheden in eenen voldoenden graad bezit tende, terzelfder tijd toestemmen zich toe te wijden aan de zorgen van de openbare liefdadig heid. Is het dan te verwonderen dat men besturen ontmoet die huisgezinnen inschrijven, welker behoeftigheid, verre van bewezen te zijn, zelfs niet bestaat, om reden dat, zoo zij meer werkten of zoo zij met meer orde en spaarzaamheid leef den, zij zouden kunnen voorzien in hunne be hoeften? Dit komt voort, nu eens uit hoofde van bet te groote vertrouwen of omdat de onervarenheid der bestuurders is bedrogen geworden, een andermaal omdat hij in de uitoefening zijner netelige zending schuldige toegevengeden pleegt, dan eindelijk, omdat hij zich te gemakkelijk laat medeslepen door hel aandringen van familie en vrieuden en wie weet niet hoe groot, vooral in het afgezonderde leven van den buiten, de druk' king van den invloed op de zwakke personen is'

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2