VEN DITIE 1Al de Winkelgoederen, VERPACHTING ELF PERCEELEN ZAAILAND, BERICHT. BU RG ERWACHT I CLEBCKEN-DOBP, En 2. Al de Mcnagiegoederen, enz. ter optie alleen jan het bestuur. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, DINSDAG 21 SEPTEMBER 1875, OPENBARE VILLE B'YPRES. s ROUSBRUGGE. 20 16 25 20 3 2 23 50 20 40 21 3 2 50 50 28 75 a 19 50 21 2 30 - De plaats van Onderwijzer-Sur veillant is open in het Knechtjes- Weeshuis van Yperen, de personen die wenschen deze plaats te hekomen zijn verzocht zich te vervoegen bij de Bestuurlijke Commissie der Burger lijke Godshuizen dezer stad. 700 fr. Jaarwedde, boven voeding en slaping. GROOTE EN SCUOONE DOOR 'T AMBT VAN DEN Notaris Laurent PHOOT, en volgende dagen, telkens om 2 ure juist namiddag, voor Ambrosius DENDUYVER, winkelier aldaar, van bestaande in veel en schoon Gleisch-, Glas-, Aard-, Steen-, Tin-, Blik- en Ijzerwerk. TAN IJPEREN De Majoor, hoofd der Burgerwacht, brengt ter kennis der leden van de Burgerwacht van IJpre, dat den prijskamp der Nationale Cijbelschie- ting, voor het jaar 1875, zich te Brussel zal openen den Zondag 19 September om te eindigen den Maan dag 27 derzelve maand. De leden der Burgerwacht die zou den willen deel nemen aan de Schie ting, kunnen zich kaarten verschaf fen bij M. E. Maurau, adjudant van het Batailjon. Ten gevolge eens be- sluits van het Departement van Openbare Werken, zullen al de gar den die zich naar de Nationale Schieting begeven, 't zij alleen 't zij per detachement, vermindering van 50 o/o hekomen, zoowel op de linie der kompagnie als op deze Van den Staat. Deze afslag zal maar toegestaan worden op voorwaarde dat men in uniform reize en dat de garden voor zien zijn van hunne wapens. IJ peren 8 September 1875. A. HYNDERICK. YOOR 3, 6 OF 9 JAREN, Op ZATERDAG 18 dezer maand SEPTEMBER 1875, zal het Kollegie van Burgmeester en Schepenen over gaan, om 10 ure 's morgens, in de Benedenzaal van het Stadhuis, tot de openbare verpachting van gelegen in de nabijheid van de stad, tusschen de calchiede van Ypre naar Meenen en den nieuwen steenweg der gewezen Thouroutpoort. De lasten en voorwaarden dezer verpachting zullen op gemelden dag voorgelezen worden. Besloten in vergadering van 3 Sep tember 1875. De Burgmeester en Schepenen, Bij bevelP. BERE. DE SECRETARIS, Le collége des Bourgmestre et Echevins, porte a la connaissance des intéressés, que les élections pour les électeurs-chefs d'industrie et les électeurs-ouvriers du conseil des Prud'hommes auront lieu le LUNDI 13 SEPTEMBRE 1875, a 2 heures de relevée, respectivement dans la Salie bleue et dans celle du Rez-de- chaussée de l'Hötel-de-Ville. Ypres, le 4 septembre 1875. Les Bourgmestre et Echevins, J». DE CODT. eindigen zonder onze oprechte dankzeggingen te sturen aan onzen achtbaren en beininnelijken voorzitter, M. Van Merris die noch geld, noch moeite spaart om ons aangename verslrooingen (e verschaffen. Dank aan hem, onze stad heeft niets meer te misgunnen aan grootere steden en je naam van Poperinghe is niet meer, zoo als vootheên, sijnoniem met fanatismus en belache lijke papenslavernij. De haat en de nijd legen de Philharmonie „aat zoover dat men nu begint steenen in den hof van het lokaal te werpen, gedurende de feesten en de repetitien die er plaats grijpen. 'tls alzoo dat Zondag laatst een halve briek is komen vallen digt bij een klein kind. Men siddert als men denkt dat dien zwaren steen het hoofd van dit kind had kunnen verbrijzelen. Dijnsdag laatst, terwijl men aan hel repeteren was, is den inuziekanl Van Eecke ook getroffen jjeweest door eenen steen die, wal hooger vallende, had kunnen de petrole cjuinquets ver brijzelen en eene ontploffing veroorzaken waar van de gevolgen zeer gevaarlijk zouden geweest zijn. Het schijnt dat den pruisischen candidaat- brouwer zich toelaat alle slach van kwaad tegen de liberalen uit te braken. Dat het mannetje oplette, want wij bezitten zekere inlichtingen op zijne rekening, cn alswanneer hij niet braver is, zullen wij dezelve aan onze lezers mededeelen. Tot Zondag het verslag eener visite gedaan door een jongen doktoor onzer stad aan eenen gekruinden onbeschofterijk eener omliggende parochie. PROVEN. 7 September 1875. De huidige strekkingen der ultramontanen zoowel te lande als in de steden rijpelijk overwo gen, vragen wij ons waar zij met ons naar toe willen. Als men hunne dagbladen leest en de schaamtelooze sermoenen onzer jonge koeiwach- ters hoort, wij bekennen dat al wat klerikaal is niet de minste vaderlandsliefde meer bezit, hun vaderland is Rome en zij denken aan geen andere wetten dan aan den Sijllabus te moeten gehoor zamen; hel is onder het schandig juk dier zwarte jesuitebende dat ons geliefd vaderland moet bukken. Maar wat willen zij, die zwarten, alzoo van de volkeren eischen Niet veel, een prulleken van niet!: De uitsluitelijke eigendom van steen- en andere openbare wegen en plaatsen voor hunne bede- vaarden of politieke manifestatien De stilzwijgendheid over de misdrijven dooi de zwarten gepleegd en het inwerkleggen aller middels om het gerecht te beletten zijnen wetti gen gang te hebben jegens gekruinde en onge- kruinde zwarte misdadigers; De hoogehand in alle openbare besturen, ge stichten en maatschappijen; Het recht agentschappen en inteekeningen op te rechten voor het ondersteunen der buitenland- sche opstanden en burgeroorlogen; De volstrekte onafhangelijkheid in zake van drukpers; Het vermogen van de inwendige rust van ons land bloot te stellen aan de grootste onaange naamheden, met de wetten der naburige landen gedurig aan te randen alsook met toe te laten dat de paters en nonnen welke uit hunne landen voor politieke misdrijven zijn gedreven hier van ons land een middenpunt van vrijheidsvernielende samenzweeringen komen maken, en door den haat, de logentaal, het vervalschen der waarheid, het recht van verdoemen en ontslaan, welke zij zich willen toekennen, het volk misleiden, met een woord, niet anders eischen als de almacht over geheel de wereld Het machien der jesuiten in onze gemeente is voorzeker onze sukkelaar Lampe; alle Zondagen kruipt hij in zijn kuip en als een schaamtelooze koeiwachter, valt hij uit tegen keizers, koningen, en uitmuntende staatsmannen het Evangelie vindt in hem geen enkel woord, zijn eenigste oogwit is van het volk gedurig op te hitsen tegen de treffelijkste lieden welke gedurende 40 jaren den weg van eer bewandeld en het geluk en welvaren hunner medeburgers ter harte hebben genomen. Alle Zondagen geeft hij een krom verslag, op zijne manier, van het bijzonderste nieuws dei- dagbladen der verloopene week. Ongelukkiglijk verzwijgt hij het nieuws dat de ouders het meest noodig hebben te wetennooit heeft hij een Woord gesproken over de veroordeeling tot 40 maanden gevang uitgesproken over eenige dagen door het hof van beroep van Luik, tegen eene zekeren Duchène onderpastor in de parochie S'-Marguerite dier stad, voor schandige aansla gen gepleegd op kleine meisjes welke hij gelast was te onderwijzen in de christelijke leering krachtens de wet van 1842; noch van dekappe- laan Stevens, professor in het bisschoppelijk kollegie van Gyseghem, onlangs veroord eld doer de rechtbank van Dendermonde voor der gelijke aanslagen op kleine kinderen, lot eene gevangzitting van 8 jaren. Nooit heeft hij gehandeld over de drie veroordeelingen, die de rechtbank van Veurne, in Juni laatst heeft uitge sproken tegen den rosten conseiller, voor ver scheidene misdrijven in eene naburige gemeente gepleegd; zal hij ons Zondag uitleggen hoe dat zijne zieltjes, in plaats van naar hun werk te gaan, drij uren zitten met gesloten deur te drin ken bij een jonge dochter der kengregatie. Pitje gaat dat al zwijgen, maar moesten derge lijke feilen voorvallen onder onze gezindheid men zou hem in zijne kuip zien schuimbekken gelijk een razend dier. Liegen en het volk misleiden is zijn ambacht, en had het door zijn menigvuldige leugens niet gekomen, nooit ging er een van zijne ezels in het Gemeentehuis zetelen, maar als men twee maanden loopt van deur tot deur, hemel, hel, donder en bliksem in zijne beurze heeft om ze te gebruiken volgens de noodwendigheden, en het volk wijsmaakt, dat het geld der gemeente verkwist en hare intresten verwaarloosd waren uwe slaven zijn nog geen drij jaar aan hel be wind, ziet wat openbare werken zij hebben ge daan geenWerpt eene blik op uwe finan- tieelen toestand, gij zult bekennen dat hij bovenmate tristig is, en het te kort aan het Bureel van weldaad zult gij van jaar tot jaar zien aan groeien. Velen van ons begrijpen al van overlang wat misslag men heeft begaan, maar helaas! het kwaad is gedaan, cn wat staat er ons nu nog te verwachten, den eenen of den anderen dag zal Jan van Leffinghe, een genadige oog op onzen krommen slaan en hem tot pastor eener schoone parochie benoemen, gelijk hij eertijds deed met Van Eecke. Pitje zal dan in de verte met ons lachen dat hij zoo gemakkelijk van onze lichtge- loovigheid heeft gebruik gemaakt, met geen ander oogwit dat om zijn maatschappelijken stand te zien verbeteren. En aan ons, provenaars, zal er dan niet anders meer overblijven dan de treurige nagedachtenis van hier verscheidene jaren een vreemdeling onder ons gehad te hebben, die door haat en leugens, twist en tweedracht heeft doen ontstaan in een gemeente welke vóór zijne komst schier één famillie uitmaakte; vele van ons zullen zich misschien te laat beklagen, als zij door aan Lampe's politiek te gelooven hun beroofd zullen vinden van hetgeen hun voortijds voordeelig, lief en aangenaam was. Vele jaren zullen ons dan noodig zijn om de famillie- en vriendenbanden weder aan elkander te knopen na zoo geweldig te zijn gescheurd geweest door de verachtelijke handelwijs eener duistere Lampe. D. 8 September 1875. Z,aterdag laatst met het krieken van den dag, bemerkten eenige voorbijgangers een plakkaart dat op een der hier langs den steenweg geplante telegrafstaken geplakt was; het behelsde schande lijke en eerroovende aanhalingen jegens een onzer achtbare medeburgers, welke onlangs in huwelijk is getreden. De keus der woorden waarvan men zich be diend heeft kunnen veorzeker niet gevonden worden dan in de pen van een laffaard, die waarschijnlijk tot de laagste klas de zamenleving behoort. Sedert eenigen tijd zijn er hier verscheindene dier geschriften aangeplakt geweest. Vruchteloos heeft men den dader opgezochtthans schijnt het nu op beteren voet te zijn. Uit goede bron vernemen wij dat klaarblijkende bewijsteekens aan het gerecht zullen toelaten den laffen schrij ver eene voorbeeldige straf toe te passen. De jaloerscheid is hier voorzeker zonder palen; want heeft men het ongeluk eenen staat aan te gaan zonder de koele juffers van den papieren edeldom te raadplegen, oh! het is kwalijk en het kan uniet vergeven worden. Zoodra, Zaterdag laatst, de dagraad zijn eerste klaarte over het heelal verspreide, zeg men eenige nieuwsgierigen rond den plakbrief staan,drij roste zusters en hunnen niet min snellen broeder waren de eerste ter plaats. Met de blijdschap op de lippen lazen zij het schandschi'ifteene brave werkvrouw hen onderbrekende, wilde het afrukken, maar er was niet aan te doen, de kale ratjes sprongen rond, kwamen purper van gram schap en bevolen de werkvrouw het te laten hangen. Men moet waarlijk tot het race der kongrega- tie-geiten behooren, om zich te verzetten tegen bet afdrukken van een schandschriftNiemand meer dan de hierboven aangehaalde, waren ver plicht mede te helpen om dat schrift te doen verdwijnen, immers zij hadden zich moeten her inneren dat zij verscheidene jaren in het huis en ten kosten van den beleedigde de grootste gast vrijheid genoten hebben, daar zij jaren lang met het beste eten'en drinken hun flauw met aardap pels gekweekt lichaam versterkten. Wij verstaan wel, dat het biscant is een ander wel te zien varen, wanneer men reeds twee jaren zijn trouw kleed en tullen hemd in de kas hangen heeft; maar, alhoewel men oudbakken komt, zal er toch wel tót OU tard een franskilion een mede lijdend oog werpen om iemand uit haar lijdenden toestand te verlossen. Un chef de station. 8 September 1875; 8 ure voormiddag. De jaarlijksche kermis dezer gemeente, over de welke wij in onze voorlaatste briefwisseling ge waagden, is afgeloopen naar het verlangen van iederen weidenkenden. Het weder was allerbest hoewel een weinig warm rond middag, 's Avonds heeft geen sterveling aangenamer sterrenhemel bewonderd, noch ooit zich door zachtere zephyr gestreeld gevoeld. Al de muziekgenootschappen waren op tijd en stond op hunnen post. De kortege was allerprachtigst en de uitgevoerde stukken werden allen goed,doch eenige onver beterlijk gespeeld. De Harmonie van Ronse,deze van Kortrijk, het genootschap van Warcoing en dit van Berchem mogen wij niet vergeten onzen bijzon deren lof toe te zwaaien. Die mogen fier hun vaan verheffen.Voor het overige zal de lezer voldoening vinden in het hieronder artikel welk wij vertalen uit la Constitution ran dezen dag. ii Het muziek der Burgerlijke wacht en de Koormaatschappij les Mélophiles, zegt dit blad, hebben zich, Zondag namiddag, naar Avelghem begeven waar het hartelijkste onthaal ze afwachtte. Onze twee korlrijksche maat- ii schappijen werden ontvangen door de gemeente ii overheden en het liberaal muziek van Avelghem. ii Men heeft zich in stoet gevormd aan den Casino ii en men heeft de stad doorloopen, muziek aan ii T hoofd. De gendarmen openden den doorgang. ii De stoet heeft stil gehouden op de plaats die n zich voor de kerk bevindt. De plaatsing was der ii beste uitgekozene als acoustique men kon >i niets beters vinden voor een concerto in volle ii lucht. ii De eer van het concert heeft voor l'Har- ii monie van Ronse geweest die als voorzitter ii M. Beatse bezit. Dit uitmuntend muziek heeft a twee stukken gespeeld, Vauroreopening, en a le Muletier de Tolède, welke gebisseerd geweest hebben, 't Is alles zeggen. n Ons muziek der Burgerlijke wacht heeft twee ii stukken uitgevoerd welk niet min toegejuicht ii zijn geworden. Wat de Mélophilen betreft, ii zij hebben een spaansch lied gezongen dat ii met veel bijval ontvangen werd. ii Kortom, feest volkomen gelukt onder alle ii opzichten. Eerlijk weder, ontelbare menigte, a Men had nooit zooveel volk gezien tot Avelghem. ii Onze zangers en onze muziekanten zijn rond 11 ii ure 's avonds in de stad wéér aangekomen, te >i vreden van hun zeiven en van hunne waarden. Beminnelijke lezer cn beminnelijke lezeres, 't is 10 ure min eenige minuten, 'k Zou gaarne Z. M. den koning Leopold II's intrede gaan zien met mijnen tweeden zoon. 't Is meer dan tijd dat ik mijnen brief toezegele, en naar de statie loop. Binnen kort ontvangt gij meer nieuws. E. A. E. P. S. De knoeier uit de Vrijheid is Lourdes water gaan drinken hij heeft zich verslikt en de kramp in zijne vingers gekregen. Daarom is het dat dit Peetje zwijgt. God gave dat er toch een mirakel gebeurde E. A. E. IJPEREN, 11 September. GRANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 20,800 4,800 1,900 200 800 2,000 24-62 18-57 20-50 26-00 26-25 6-75 350-00 Tarwe, w., Id roode Rogge, Gerst, GENT, 100 kilos. 10 Sept. fr. 26 a >1 Haver, Boekweit, de hectoliter Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo, Eieren, per 26, VEURNE, 8 Sept. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. Sucrioen, id. Haver, id. Boonen, id. KORTRIJK, Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, Aardappelen, per 100 kilos, Boter, per 1/2 kilo, Eieren, per 25, St-NIKOLAAS, Tarwe, per hectol., ld. roode, id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Geerst, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, LEUVEN, 6 Tarwe, per 100 kilo, Rogge, ii Voederhaver, n Aardapp. Boter, de kilo Eiers, de 26 20 23 17 50 19 18 50 19 51 50 Sept. fr. 19 50 a 20 25 13 15 0 0 4 50 7 1 62 1 90 2 2 62 9 Sept. fr. 21 90 14 50 - 15 80 9 23 5 50 5 19 OLIEMARKTEN GENT, 10 Sept. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 36 a Lijnzaad, id., fr. 34 Koolzaadolie, id., fr. 72 DENDERMONDE, 6 Sept. Lijnolie, 100 kilos, fr, 5857 50 Koolzaadolie, 72 50 75 Kempolie, 62 50 Lijnzaad, 35 50 55 Koolzaad, 37 - 58 LEUVEN, 6 Sept. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 70 Lijnzaadolie, 59 TE WOÜMEN, met toestemming der Gemeente-Overheid, Het Hoofd der Burgerwacht, J. BE C OUT. Par erdonnance VANHEULE. LE SECRÉTAIRE,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3