i Gazette van 't arrondissement IJperen. De aanslaande gemeentekiezingen. Nr 704. 14e Jaar. Zondag 19» September 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. POPEROGHE. AANKONDIGINGEN REKLAMEN 8SEeE|BBI ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. Wij hebben de afzetting gemeld van den admiraal de la Roncière le Noury. Ziehier wat hiertoe aanleiding heeft ge geven Te Evreux werd Zondag laast een bonapartistisch feestmaal gegeven ouge- veer honderd vijftig personen waren er aangezeten. Tot de afwezige genoodigden behoor den de ex-minister Pouyer-Quertier, ad miraal La Roncière le Noury en hertog Albufera. Eerstgenoemde had geweigerd aan het banket deel te nemen de admi raal echter verontschuldigde zich schrif telijk niet te kunnen tegenwoordig zijn. In zijnen brief, betuigde hij leedwezen dat ambtsplichten hem beletten zich aan te sluiten bij deze manifestatie van de unie der konservatieve partij, tot wier onwrikbaarste voorstanders bij behoort. Elke goedkeuring, van welke zijde ook, van de leerstellingen der revolutionnairen van 4 September keurt hij afhij is een warm aanhanger van de regeering van maarschalk Mac-Mahon, zoo lang zij niet afwijkt van den behoudenden weg, lot dus verre zoo gelukkig door haar betre den, maar.... de admiraal houdt zich overtuigd dat het oogenblik zal komen, waarop Frankrijk vrij zal worden in zijne keuze en in het europeesche Statengezin de plaats zal hernemen, welke 's lands tegenwoordige vorm van bewind het moet doen missen. Van een hoofdofficier in werkelijke dienst is deze verklaring nog al opmer kelijk. Zij werd door de aanwezigen met gejuich ontvangen, doch wekt natuurlijk den toorn der republiekeinen op, wier bladen dadelijk eischlen dat hem, wegens aanhitsing tot verzet tegen de grondwet, het komrnando over het Middellandsche zee-eskader ontnomen werd. Men meldt de aankomst te Parijs van admiraal de Monteignac, minister der marine, die deze stad had verlaten, on- middelijk na de beraadslaging van den ministerraad, betrekkelijk de afstelling van M. La Roncière. Het is mogelijk dat er nog in den ministerraad kwestie zal zijn van dit incident, want de La Ron- cièrfe heeft aan den voorzitter der re publiek een gehoor gevraagd en het schijnt dat hij zal ontvangen worden. Volgens te Parijs ontvangen berichten uit Spanje ligt de ex-maarschalk Bazaine gevaarlijk ziekten gevolge van het opengaan van een zijner oude wonden. Het bericht dat hij zich te Spa zou bevin den is onwaar. De gang van zaken betreffende de mi- nisterieële crisis in Spanje is thans opgehelderd. Zooals men weet is zij ontstaan door het verschil van opinie in den ministerraad omtrent het stemrecht. De president van den minister-raad Ca- novas del Castillo verklaarde zich voor het algemeen stemrecht, en toen hij den koning het ontslag van het ministerie aanbood verklaarde Z. M. zich eveneens voor dat beginsel. Het nieuw ministerie heeft thans door de uittreding van drij gematigde minis ters, die van justicie, buitenlandsche zaken en openbare werken, een meer geprononceerde kleur aangenomen, daar in hun plaats zijn opgetreden voor justitie en openbare werkentwee liberalen, Calceron Collanles, die deel uitmaakte van het laatste ministerie van koningin Isabella in 1868, en Martin Herrera, minister onder het triumviraat Serrano- Brim-Topeto en onder koning Amedeus en een gematigde met liberale neigingen, Alcaca Galiaus graaf van Cara Valencia, oud gezant van Spanje bij de regeering der Vereenigde Staten. De pauselijke nuntius te Madrid heeft aan de bisschoppen eene circulaire ge zonden waarin hij de godsdienstige eenheid vraagt, krachtens de uitvoering van het konkordaat van 4 854 en ver klaart dat alle andere gedraglijn de goede verstandhouding tusschen de Kerk en het Gouvernement ten gevolge zou hebben. De Epoca meldt dat de Cortes op 30 december zullen bijeengeroepen worden. De bevolking van Bagdad heeft een persiaanschen jood verbrand, beschul digd van godslastering Het gouvernement van Teheran heeft beloofd de daders te zullen straffen. De calholijke gazetten zwaaiden on langs den grootsten lof toe aan de H. Elisabeth, die, eens de afgrijselijke won den eens melaatschen afwasschende, er het vergiftigd water van dronk!en van den H. Laber. een jong en kloeke schooier, die, in plaats van te werken, op de mesthoopen ging en daar met de dieren de vuiligheid hielp verslinden. Deze lofspraken, vervveeren zich om te bewijzen dat dit het voorbeeld geven is van de deugden lot den hoogsten graad, en hier op aarde de vervulling der deug den van de meeste menigte alzoo verge makkelijken. Dat de clericale bladen, in die walge lijke daden, volbracht zonder noodzake lijkheid en voordeel voor iemand, de schoonste en verhevenste deugden vind- de, alles is mogelijk, het menschelijk verstand kan falenmaar wij denken dat een mensch beter zijn leven kan nuttig maken dan ten voorbeelde de zeden der verkens naar te volgen. Wat nut bestaat er in het verhemelen van Ste—Elisabeth, die zonder eenige reden, het slinkend water drinkt voorts- komende eener afschuwelijke wonde? Zijn de clericale bladen niet vervaard voor de navolging van eenige ongelukki ge kwezels, die denkende groote ver diensten te doen, ongeneesbaar plagen zouden kunnen betrapen! En wat zou er van het menschdom geworden, indien er veelLabers moesten zijn, die its plaats van te werken en de aarde om le wroeten om ze vruchtbaar te maken, men ginge wroeten in de modder der straten? Zouden de zwijns ons moeten tot voorbeeld dienen Maar de clericale leiders bestaan alzoo, zij zullen den mensch verlagen zooveel zij kunnen, in hem tot den laatsten sprankel van eigenweerdigheid uitdoo- ven, alzoo laat hij zich beter uitbuiten, gemakkelijker geleiden. Wat dezen betreft die aan hunne on gelukkige dupen zulken schoonen raad geven, zij zullen zich wel wachten er het voorbeeld van te geven, en wanneer zij aan tafel zitten, zullen zij zich, in plaats van de vuiligheden der mesthoo pen en stinkende water, de beste spijzen en de fijnste wijnen laten opdienen. De gastmalen bij de bisschoppen hebben eene goede reputatie. Maar, ongelukkig lijk men rekent met de onnoozelaars, en dezen worden uitgenoodigd zooveel mo gelijk den heiligen Laber naar te volgen, daarin ligt hunnen vooruitgang hunne beschaving Door gansch het land worden de ge meenteraden van de helft vernieuwd den laatsten dinsdag der aanstaande maand, 't is te zeggen den 26 october. - Bureel: Dixmudestraat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 jaars voor tie stad, fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 3-57. -6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk-Brussel, 5-34. - 9-49. - 11-15. - 2-35. - 5-25. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25.- 7-15. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Vervolg en einde. Ook heeft men zich dikwijls gevraagd of het niet verstandiger zoude wezen, om ten minste gedeeltelijk aan die ernstige bezwaren te ont snappen, een middel van toezicht in te richten, en des noods de inschrijvingslijsten te hermaken. Op die wijze zou elke bestuurder ophouden eene soort van opperste rechter te zijn, en de gegronde reklamen zouden zich Diet gaan verbrijzelen op de tegenkantingen eener overdrevene eigenliefde. Waarom zoude de overheid, welke belast is met het toezicht der rekenplichtigheid, het niet wezen ®et dat der inschrijvingsrollenZou dit niet een ernstig middel zijn om het meerendeel der mis bruiken te doen ophouden, welke thans voort spruiten uit de aanvaarding, de rangschikking en de uitschrabbing der armen. Verstandiglijk, in elk bijzonder geval, de hoogte meten des enmis- haren bijstands om eene familie te ondersteunen donder dezelve bloot te stellen aan de ziekten en aan de uitputting door le strenge weigering, en °ok zonder de krachtdadigheid harer pogingen verminderen door te gemakkelijk toegestane hulp, vereischt eene groote doorzichtigheid, welke niet altijd de meest lofbare zelfopofferingen vergezelt. En het is nochtans daarvan dat de rechtvaardigheid afhangt in de uitdeelingen en de krachtdadigheid voor de opbeuring van den armen. Het is ook om dit dubbel doel te bereiken dat die wetgever heeft bevolen aan de Burgemees ter en Schepenen der gemeenten, waar de samen wonende bevolking meer dan 2,000 inwoners bedraagt, te waken dat, door de zorgen van het Bureel van Weldadigheid, menschlievende comi- teiten ingericht worden, gelast met het uitreiken van den bijstand ten huize der hulp behoevenden (Art. 92 der Gemeentewet). Inderdaad zijn de herhaalde en met overleg gedane bezoeken door de leden dezer comiteiten, het beste middel om tot eene onberispelijke rangschikking te geraken, vooral dan, wanneer de bescherming van elk lid zich slechts over een klein getal familiè'n uitstrekt. Dank aan deze verdeeling kunnen de leden zich nauwkeuriglijk verzekeren over den werke- lijken toestand der hulpmiddelen en der ware behoeften van eiken arme, en ingevolge alle hulp verhoogen, verminderen of zelfs, 't zij lijdelijk of bepaaldelijk, dezelve opschorsen. Over het algemeen is men het eens dat de hulpmiddelen in natuur verkieslijker zijn dan die in gelde, omdat deze laatste den arme blootstellen aaD gevaarlijke bekoringen, welke tot misbruiken leiden. Doch vooral moet men zorgdragende speculatiën en den schandelijken handel te belet ten, waaraan degene zich zouden kunnen overge ven, die belast zijn met het verdeelen dezer hulpmiddelen. Ik beschouw als eene der beste vormen van openbaren bijstand het verkoopen aan verminderden prijs van eetwaren, kledingstuk ken, verwarmingsmiddelen, bedderijen en meu belen. De arme door zijn eigen werk bijgedragen hebbende tot het aanschaffen dezer voorwerpen, zal er des te beter het belang van waardeeren; bij zal dezelve niet langer aanzien als eene een voudige aalmoes, hij zal trachten zijne aankoopen te vermeerderen, en, in zich het gedacht van eenen edel gewonnen eigendom ten slotte voelen de ontwikkelen, zal hij de bewaring diens eigen- doms met meer zorg bewaken, en eindigen met beter al het belang van den geest van orde en regelmatigheid in het besturen zijns huisgezins te begrijpen. Er is een punt, Mijnheeren, waarop ik zeer bijzonderlijk de aandacht en de pogingen der weldadigheids-besturen zoude willen inroepen. Ik wil spreken over de zedelijke opbeuring of om beter te zeggen, over de rehabilitatie van den arme. Even als de ziekten is de armoede genees baar of ongeneesbaar, volgens de gevallen. Daar waar alle hoop op genezing is vervlo gen, is het voldoende kleine bestendige middelen toe te dienen, welke in staat zijn den zieke te ondersteunen en het tijdstip van den laatsten krisis te verdagen. Maar zoolang de genezing mogelijk is be hoort het geneesmiddel krachtiger te zijn, radikaal als zulks noodig is. Dit is ook de regel, welke behoort gevolgd te worden in zake van openbare liefdadigheid. i> De statistiek leert ons niet welke de betrekke lijke belangrijkheid is der sommen aangewend tot verlichting der bestendige ellende en van die, welke slechts tijdelijk of eenvoudiglijk toevallig zijn. it Geene familie, die regelmatig in hare be hoeften kon voorzien, ziet eensklaps hare hulp bronnen opdroogen of merkelijk verminderen, ten gevolge van ziekten, ongelukken, tijdelijken stilstand in het werk, overlasting van kinderen. Gedurende het oogenblik van den krisis mag zij met recht om hulp roepen, en men is slecht ge komen te zeggen met eenige schrijvers, die voor zeker alle zaken dezer aarde in een te gunstin- daglicht aanschouwen ,t Dat hij, die ind'erdaad onder eenen onverwachten slag van het onge- luk bezwijkt, zich kan wenden tot zijne familie, tot zijne vrienden, die beter dan elk ander de

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1