Gemeente Langemarck. KBRIISFBBSTEH Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM^ Verschillige Tijdingen. EN VOLKSVERMAKEN Gemeente MOORSLEDE. Rogge, Jö-7 TER GELEGENHEID DER KERMIS VAN l87o. Zondag 20" September. Ten 6 uren 's morgens, klokkengeluid en kanongeschot. Ten 2 uren namiddag, Vogelschieting met den Handboog, op de pers der Maatschappij St. Sebastiaan. 100 fr. verdeeld in 5 prijzen. Ten 3 ure namiddag, Gaaibollin^ gegeven door de Maatschappij De Westerlingen, in de herberg Den Engel. De Maatschappij geeft 50 fr. vooruit. Maandag 27" September. Ten 5 ure des avonds, Concert, gegeven door de Fanfaren der gemeente, op de estrade der Markt. Dinsdag 28" September. Ten 2 1/2 ure namiddag, Duiveschieting. 100 fr., verdeeld in 4 prijzen. Ten 5 1/2 ure namiddag, Concert. Woensdag, 29" September. Ten 11 ure des voormiddags, Muziek op de Estrade der Markt. Ten 3 ure, Vogelschieting met den Hand boog, op de pers der Maatschappij St. Se bastiaan. Ten 8 ure, Luisterlijk Vuurwerk. Donderdag 30" September. Ten 3 ure namiddag, Prijsbolling voor oude mannen en vrouwen. Ten 4 ure, Mastklimming, Wit en Zwart. Ten 7 ure 's avonds, Jaarlijksche Tocht van de treurige kermisgasten naar de be graving van het Hespebeen. (Al de bovengemelde feesten zijn wijdloo- piger beschreven bij plakbrieven). BIITTEAGliWOSll GROOTE VOOR DIT JAAR 1875. Zondag 26 September. 's Morgens om 11 u., Concert op de Markt door de muziekmaatschappij der Gemeente. Ten 3 u. namiddag, Ringstekmg in rechte linie, op de Markt. 75fr. verdeeld in4prijzen Maandag 27 September. Luisterlijke Gaaischietieg met den Hand boog, aan de pers der SocieteitSt. Sebastiaan. 300 fr. vooruit Dinsdag 28 September. Ten 2 u. 's namiddags, Prijskamp met de Trabol. 50 fr. prijzen Ten 4 u., Historiesche Jubelstoet. Des avonds, Verlichting van 't lokaal, Avondfeest in den Hof en groot Vuurwerk. Woensdag 29 September. Des namiddags, Gaaischieting (gehuchte Brijke). Ten 6 u. 's avonds, Prachtig Muziekfeest- Donderdag 30 September. Om 3 uren's namiddags, Groote Paarden- loopen met en zonder hinderpalen. Vrijdag 1 October. Om 3 u. namiddag, Prijskamp voor de Jaskaart. 10 fr. prijzen. Om 5 u., Plechtige Mosseleting. Zaterdag 2 October. Gedwongen rustdag om wederom te be ginnen met den Zondag 3 October, zijnde onze vermaarde Koeke-Zondag, dit jaar bijzonder opgebeurd door de plechtige, blijde intrede der uitmuntende Fanfaren De Vrije Vrienden (witte klakken) der stad iJper en door een luisterlijk Vuurwerk. Om 3 uren, Groot Concert op de Markt. Daarna, allerhande Volksspelen. Maandag 4 October. Des namiddags, Volksspelen in de Geite straat, Schieting voor Damen, Volksspelen. Ten 7 u. 's avonds, Groote Tombola. Dinsdag 5 October. Om 3 uren, Plechtige hartscheurende Begraving van motsig, klutsig, treurig Hes pebeen, door de Moorsleedsche afgematte en droefgeestige Kermisgasten Daarna, Prijsbolling (in de Katte, Statie- hoek). (Al deze feesten zijn breeder beschreven bij plakbrieven). mt welke niet anders dan franc-macons "opbrengt, gij zoudl hier komen de geneeskunde V"fenen! neen, dat zal niet zijn ik ben afgespro ken met a! de geestelijkheid der naburige ge- eenten en nievers zult gij aanveerd worden. ge doktoor, verontwaardigd over zulk een nthaal, antwoordde met vele weerdigh id op jeze onbeschofte woorden;hijzeidedathijgedacht had zich te begeven bij eenen man, waarbij de bediening die hij bekleedde, had moeten doen denken dat er een sprankel van goede opvoeding te vinden was en dat hij met spijt zag dat hij zich ansch bedrogen had. Hij noodigde den pastoor uit lot op straat te komen 0111 dezelfde woorden in het openbaar te herhalen en voegde erbij dat hij meer eerlijkheid bezat in zijnen kleinen vinger, dan dezen gekruinde in geheel zijn gewijd li- olisiiiH' ge moedige kerkvogel bleef stillekeus binnen en onze doktoor verliet het dorp met zijnen katholijken schoon-broeder die, de papen nog niet wel kennende, scheen verbaasd (e zijn over zulk een gedrag. Maar zijne verbaasdheid ver- groote nog, toen eenige dagen daarna, hij ver wittigd werd dat hij als drukker op de clientschap der buiten-geestelijken niet meer moest rekenen. Watzegj'er van Stin De vader van den doktoor is woedend en ver telt aan wie het hooren wil op welke schandelijke wijze de geestelijkheid met zijnen zoon gehandeld heeft. 't Gene nogtans niet belet dat, een anderen zoon, die den eigen broeder van den doktoor is, voor dit zwart gespuis blijft tuiten in het kalote- muziek. Men noemt dit klerikale moed hebben Daar is de wijze op welke onze gekruinde poot-spelers handelen en de lage middels die zij gebruiken om hunne heerschappij te lande van langs om meer uil te breiden. Zoo wij het zegden in den beginne, bijna de gansche familie van dezen doktoor is samenge steld uit kaloten; hij heeft onder andere een oom die ernen waren kerkpijlaar is, een broeder die jesuiet is en een anderen die zich ook bereid 0111 in dit achtingwaardig orde te treden. En gij, vader, zijt dan klerikaal en stemt voor den zwarten boel. Zondag laatst, ten 5 ure 's namiddags, wan delden wij op de statie, toen eensklaps, onze aandacht aangetrokken werd, door een tooneel waarin wij veel belang namen. Een drijstekker wandelde daarden trein afwachtende, toen een jongen doktoor hem aan randende, tot hem zcide Ah! gij zijt daar nu, wilt gij nu in het openbare herhalen 't gene gij mij laatst in uw huis op zoo eene schandelijke wijze gezegd hebt, spreek nu dan De drij stekker bleef stom zooals een karpel en wandelde voort. Maar den jongeling, hem navolgende, riep uit: Toe dan, lafaard, botterik, stommerik, waarom antwoord gij nu niet, waarom hebt gij nu, lafaard die gij zijt, de moed niet dien gij bezat als ik in uw huis waart! En de grap duurde zoo tot de aankomst van het convoi waarin den drijstekker zich verhaaste te springen. liet is tegenwoordig niet meer genoeg uwe christelijke plichten te kwijten om als christen aanzien te worden, neen, zulks was goed over oude tijden, wanneer men nog de religie van Christus volgde, maar nu is er geene kwestie meer noch van God nog van zijn gebod. Met al de nieuwe uitgevondene 0. L. Vrouwen van Salette, van Lourdes en veel andere te lang om te melden, met al de gefabrikeerde mirakels, welke maar namaaksels zijn van deze over ouds door de priesters van Isis gepleegd, God is door onze hedendaagsche pharizeè'n miskend en op den zolder grsteken. Men moet nu aan de voeten der geestelijken, die hun in de plaats van God gesteld hebben, kruipen en hunne slaven wezen, alswanneer men niet wil door hun als vijand aanzien worden en alzoo aan hunne vervolgingen ontsnappen. Een pruississchen kandidaat-brouwer heeft de kleine pretentie, volgens zijne praats, van hier alles in 't korte te veranderen en op zijne wijze te doen draaien hij heeft 't alreeds beproefd, maar zijne eerste pooging heeft weinig bijval gehad. Onlangs had hij vrienden uitgenoodigd om met hem in zijn hotel het noenmaal te nemen. Men had een groot getal flesschen geledigd op zijne gezondheid en op de vernieling der liberalen, tot zoo ver dat men nadien de beschonken eters de stralen zag meten. Onze kaloten boften groolelijks over de mild heid en de welsprekendheid van dezen verschen nieuwen kamaraad en men besloot al gauw hem eene fonctie bij de maneblusschers te doen be dienen. Maar den geofferden maaltijd is nauwelijks geteerd of de uitgenoodigde jongheden krijgen eene nota van den baas uil het hotel waar men had gesmuld, waarbij hij aan elk zijn deel dei- gedane teer verzocht. Men ziet van hier de neus van den opper-ingenieur der toekomende ijzeren wegen in Japonie en van Pappot. Zulke veranderingen zullen hier niet grijpen, kandidaat in kwestie, want hier bestaat het oud en goed gebruik alswanneer men iemand uit- noodigtdat men de kosten niet laat betalen door de uitgenoodigde zelfs. Wij moeten toch bekennen dat, indien de P'uissische candidaat-brouwer zich toelaat alle slach van kwaad tegen de liberalen uit te kramen, dit enkelijk is 0111 te behagen aan zijnen meester Pier en om zooveel te gemakkelijker lid zijner familie te geraken. Iedereen weet dat papa Pier eene harden en deftigen katholijk is, welken in zijne jongheid menigvuldige volle aflaten gewon nen heeft, bij zoo ver dat cr geen de minste overblijfsels van dagelijksche zonden meer be staan, en wij raden zijnen aanstaanden bloedver want aan, Zondag II. voor de eerste maal in adjudant-onder officier der pompiers gekleed, zijn leven te schikken naar dit voorbeeld, begeert hij eerst of laatst te genieten van de hemelsche glorie, gelijk al de onnoozelaars van zijn slach. Rousbrugge, den 15 September 1875. Iedereen in ons dorp is grootelijks verwonderd en diep misnoegd, omdat de plaats van genees heer die bij ons openstaat nog niet vervuld is. Reeds zijn er hier en daar die zeggen dat het eene schande is voor onze gemeente, van zoo weinig gezocht te worden kortom men kan niet verstaan, hoe die plaats die bij ons goud waard is maar niet vervuld geraakt. Welgeachte medeburgers als gij denkt dat die plaats vrij voor iedereen open staat; gij bedriegt u groou,ijks. Neen, neen die plaats is reeds op voorhand beloofd, en gij zult een geneesheer hebben die nog in de serre chaude van onzen prutzak aan 't groeien is. Maar dal zal iemand zijn, hij zal zoo geleerd, zoo geleerd zijn, dat hij een geheel jaar voor niet op den ijzerenweg zal mogen rijden. Dat zal een man zijn naar het beeld en de gelijkenisse van onzen Pé en diensvolgens zijnen ootmoedigen dienaar. Hebt dus maar geduld, alles zal wel voor het beste uitvallen maar ondertusschen als gij ziek zijt loopt maar twee of drij uren wijd om eenen meester te halen, die u natuurlijk twee of drij dubbel zal doen betalen en dit nogeens door den wille van onzen Pé. Indien gij geloofd dat nog iemand de zoo lek kere plaats begeert heeft, gij bedriegt u bur gers. Niet langer dan eene week of drij heeft een jongeling, een eerste student, in ons dorp ge weest, de overheden bezocht en een akkoord gemaakt om een huis te heuren. Alles was op goeden weg en de jongeling was beschikt om de volgende dagen zich bij u als doktoor aan te toen iemand hem het gedacht ingaf van .8 bieden een bezoek aan de geestelijke overheid te doen. Daar dit het gebruik was, begaf hij er zich geheel fatsoenlijk naar toe. Wat er gezegd werd weten wij niet; genoeg is het dat wanneer hij terug kwam, hij er geheel ontsteld en hevig vergramd uit zag, en ons ver klaarde van zijn ontwerp af te zien. Nu de zelfde student komt zich als doktoor tot Brussel te vesti gen en meer of een heeft mij verzekerd dal dit een groot verlies voor onze gemeente was. Doch burgers hebt maar moed. Jan en Pé zul len dit wel op hunne pootjes brengen maar past toch wel op, want zij zijn bezig met uw op eene schrikkelijke wijze bij den neus te geleiden en eene aardige poets te spelen. En om den drommelzij hebben er een handje naar, want ik heb immers altijd hooren zeggen, dat men van veel prutwater te drinken een scherp verstand en een valsch karakter krijgt, het gene zij gedaan hebben is van groote aangelegen heid, niet alleen voor het moment maar nog meer voor het toekomende. Dus opgepast. Hadden wij kermis woensdag een doktoor gehad hij zou goed te pas gekomen zijn want ons prachtig vuurwerk had eene nog prachtigere buikpijn, en de menigte aanschouwers zijn door zijne luisterlijke schoonheid zoodanig getroffen geweest dat er vele van aandoening in bedwelming zijn gevallen. Ik voor mijn part ik smeek uit den grond van mijn hert onze geineenteoverheid van ons toch nooit meer eene zoo prachtige water en vuurfeest aan te bieden. Want ziet gij welik ben flauw op de zenuwen, en nog zoo iets luisterlijks ware genoeg om mij geheel en gansch van dit tranendal te doen verdwijnen. COFEIJ BOONE. 15 September 1875. Primo Loco heeft verleden week eenige nieuwe paaiden, voor zijne reeds onsterfelijke kroon, verworven. De heilige bisschop is, volgens het schijnt, een aartsvijand van den bal. Andere menschen zijn van andere gevoelens en doen zoo als eene polka, eene walse, eene varsovienne of eene quadrille wanneer zij er maar lust toe krij gen. Dat is hunne zaak en, volgens ons, die van gedacht zijn (0 afgrijzelijke vrijdenkers dat des priesters rol zich bepaalt aan den binnenkant des kerkdorpels en verder niet, gaat het Mon seigneur Primo Loco niet aan op welke wijze de burgers, die, indien zij het wel meenden de gezalfde pootspelers kunnen missen, zich willen verzetten. De heilige kerkprelaat zou veel beter zeggen Les goüts ne se discutent pas en elkeen in vrede laten. Hij zou vooreerst veel meer gemak hebben en dan wat min bitsig en min zuur gezicht trekken. Waarlijk wanneer men zijne twee, onder grove grijswordende wenkbrauwen verdokene oogen, waaruit stralen van toorn en gramschap vuren, ontmoet; wanneer men zijne ineengespannen gebeeldhouwde lippekens bezichtigt in een woord, als men de trekken en de lijnen zijns wonderschoon gelaals bewondert en bestudeertals men daarbij zijne gansche eikenstijve houding, in oogen- schouw neemt, is men overtuigd dat de twee volgende deugden zich, in dien heiligen man den palm betwisten hoogmoed en heerschzuchtDe afgezant van een ootmoedigen God, zooals hij zich zelve gaarne noemt zou willen gebieden, zoo in burgerlijke als in kerke lijke zaken. Hij waant dat de roomsche kerkratten alléén deugden en wetenschap genoeg bezitten om de maatschappij te besturen. Wat arme en kortzichtige warrelgeest!!! Roma's wetten zullen nooit meer hersteld worden!!! Primo Loco, zoo gij, over dien toestand ver bitterd zijl, uwe bisschoppelijke ziel zal verbitterd naar de eeuwigheid vlieden en ondertusschen zult gij, nog dikwijls ons vergeestigen met, in uwen praatstoel, hakkelende als eene kwade prei, uit te roepenDe menschen luisteren niet meer naar de stem der afgezanten van O. L. Heer! Zij zijn verslecht met den Jubilé! Zij geven PREMIEN voor best dansen!! Die herbergiers kennen niets anders meer dan geld!!! En zij hebben hunne ziele verkocht aan den duivel voor geld zooals Judas voor dertig zilveren pen- ningen. Amen! Nog dikwijls zult gij uwen kluchtstoel verlaten bevende van woede omdat gij niet gehoorzaamd wordt, omdat de burgers voor u niet willen krui pen zooals de slaaf voor de ijzeren roede van eenen onmenschelijken dwingeland Van eenen anderen kant, wees voorzichtig, mijn lieve Primouwen naam niet weg te geven Geld! wie kent beter geld dan gij?? Wie eet liever Anseghemsche hazen als bij ze krijgt voor geschenk Zwijg maar, liefhebber, of wij zullen eenige van uwe oude historiekes uit halen. De grootvader van mijne derde vrouw, die Anseghem bewoonde, heeft mij van uwe loeren verteld!! En aan Onze Heere, van wien gij spreekt?? Weel gij niet dat diezelfde mensch, in de bruiloft van Cana, een rondeke meèsprong en wanneer al het volk dronken was en nog drank vroeg, hij kruiken deed vollen met klaar water er iets in wierp zoo als bois de Cam- pêchebinst dat niemand zulks zag, dat hij zelve rond schonk en baas speelde binst dat de gefopte dronkaards uitriepen: Mirakel! Mirakel Die poolspelder vergeestigde nog het volk. 't Is jammer dat hij zoo ongelukkig aan zijnen dood gekomen is!!! De heilige Vrijheid is zoo gram als Primo over onze kermisfeesten die zoo wel waren. Dit sakristie-gebroeisel spuwt haar venijn uit op de Garde civique en de Mélophilen van Kor- trijk. Die heeren lachen haar fijn uit. Verder richt zij kwaadwillende zinspelingen op een' liberale inwoner dezer stede. Zij weze wel beraden. De baan waarover zij heenwil is gliberig en hellend. Zij zou kunnen vallen en meer dan haar den nek breken!! Iedereen weet dat de mensch die zij wil bezoedelen niets gedaan heeft en onplichtig is. E. A. E. Gedurende de afgeloopene maand augustij, zijn 6875 brieven, ten gevolge van slechte adressen, niet kunnen verzonden worden van dit getal werden er 4665, na opengebroken te zijn, naar hunne bestemming of naar den verzender ge stuurd; 2210 brieven werden in de scheurmand geworpen. Te Brussel is eene vrouw, gekend onder den naam van Pompadour, aangehouden, be schuldigd van talrijke vruchtafdrijvingen. Het is ten gevolge der bekentenissen van een jong meisje, die tot haar toevlucht had genomen en nu in levensgevaar is, dat die misdaden zijn uitgekomen. Eene verschrikkelijke gebeurtenis heeft zondag de gansche stad Namen in verslagenheid gedompeld. Eene jonge vrouw, Mev. R. Bonnet, geboren Sidome Claessens, welke koffihuis hield in de Brugstraat, wilde haai- vuur wat beter aanstoken, en goot er petrol bp. Onmiddelijk greep er eene ontploffing plaats, en oogenblikkelijk stond de jonge vrouw volop in vlammen. Het tooneel had plaats in de benedenzaal van het koflihuis. Men had niets bij der hand, waar mede men het vuur kon uildooven. Op hare kreten snelden de geboren toe, en wendden alle pogingen aan 0111 de vlammen te dempen. Toen men er in gelukte was de ongelukkige zoo afgrij selijk verbrand, dat zij niet meer te erkennen was. Gedurende eenigen lijd, behield zij nochtans haar bewustzijn en sprak oog eenige woorden. In den nacht is zij te midden der wreedste pijnen overleden. IJ PEREN, 18 September. GRANEN ENZ. verkochllc kwantiteit. middenprijs p. 400 kilo. 25,600 25-00 5,200 18-75 Haver 1,800 20-00 000 00-00 100 24-75 Aardappelen 6,000 6-75 350-00 GENT, 17 Sept. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode Rogge, Gerst, Haver, 2! 25 50 Boekweit, de hectoliter 15 50 Duiveboonen, 25 Peerdeboonen, 21 Boter, per kilo, 0 25 o 35 Eieren, per 26, 2 65 2 75 VEURNE, 15 Sept. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. 20 23 Sucrioen, id. 1 7 50 20 Haver, id. 14 19 Boonen, id. 27 50 30 POPERINGHE, 17 Sept. middenprijs. Tarwe, per hekloliter, fr. 00-00 Haver, 12-50 Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. 5-80 IIOPPEMARRTEWf. POPERINGHE, 17 Sept. Hoppe de 50 kilos. ff- 60 a 63 h»

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3