Gazelle van 'I arrondissement IJperen. Uit Kortrijk. Aan de deur De Hand Hods. Nood breekt wet. Nr 706. 14e Jaar. Zondag 3n October 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil3igc Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Dixinndestraat, 29. AANKONDIGINGEN 10 centiemen dcu regel. REKLAMEN 25 centiemen «len regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: tv. t-00 's jaars voor de stad, fe. 4-50 voor geheel Bclgae. Buitenlandsche verzendingen'! port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- l i-Io. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. De dagbladen van Parijs spreken veel van eene redevoering van M. Leo Say, minister van finantiën van Frankrijk, uitgesproken voor de meiers van het kanton Isle-Adam.Als een veel beteekend feit heeft M. Say, de grondwet van 25 februari eene definitive grondwet genoemd. Dat is zeer veel gezegd als het van een minister komt. Van den fïnantieëlen toestand spreken de, heeft hij gezegd, dat op 15 september laatst, de indirekte belastingen 70 miljoen meer hadden opgebracht als men in den budjel voorzien had. De rijkdom in Frankrijk neemt gesta dig toe en hij schrijft dit toe aan het vertrouwen dat het land stelt in de ge matigde en tenzelfden tijde krachtdadige politiek, die de wetten weten te doen eerbiedigen en de grondwet bevestigd. De Kamer der Gedeputeerden van Beieren was gisteren in volledig getal om haar bureel te kiezen. De klerikale leden hebben van de twee stemmen meerderheid welke zij be zitten gebruik gemaakt om den voorzitter, de twee onder-voorzitters en al de sekre- tarissen in hunne rangen te nemen, die gekozen zijn met- 78 stemmen tegen 76. Dat is nog nooit gezien geweest dat eene zoo groote minderheid in het bureel niet is vertegenwoordigd. De krisis is dus in al hare hevigheid te Munchen uitgebroken. Eene afbreuk tusschen Engeland en China schijnt meer en meer waarschijn lijk. Al de dagbladen van Londen beve len krachtdadige houding aan. Vier engelsche oorlogschepen zijn te Chee-fo aangekomen. Uit Madrid wordt gemeld dat talrijke carlisten de wapens in Nevarra neerleg gen. Verscheidene opperhoofden en een pastoor hebben hunne bende ontbonden, zeggende dat alles voor het oogenblik geëindigd is. De prins van Servië heeft bij dekreet de Skouptchina van Kragryevalz naar Belgrade overgebracht. Er hebben gestadig kleine gevechten plaats tusschen de Turken en de opstan delingen. Er is nog geene kwestie van vrede tusschen de vijandelijke partijen. Men weet hoe de klerikale drukpers, onmachtig om op het terrein der prin ciepen te strijden, slechts een wapen ten haren dienst heeft, te weten onze IrelTe— lijkste burgers met smaad en laster te overladen. Gevoelende dat hunne partij eene onbermhertige davering zal krijgen in October, de bisschoppelijke brood schrijvers kunnen hunne meesters en vrienden op geene andere wijze verde digen ten zij met hunne tegenstrevers te beleedigen en uit te schelden, zoo men het op de vischmarkt niet zou kunnen doen. Om nu onze lezers te toonen wat de clericalemodderbladjes zooal winnen met al wat treffelijk is te hoonen en te laste ren en aan sommigen te verwijten dat zij van niets tol iets gekomen zijn, zullen wij eens een artikel uit den Westvlaming mededeelen, welk, omdat dePatrie, M. Boyaval burgemeester van Brugge uitge scholden had als zijnde een verrijkte douanier, op zijne beurt de afkomst blootlegt van Zijne Hooveerdigheid Mgr Faict, thans bisschop van Brugge Nu, dewijl Piero Neut (de opsteller van de Patriezich op dit terrein plaatst, zullen wij hem doen opmerken dat indien M. Boyaval een verrijkten douanier is, van eenen anderen kant, den opperbaas van de Patrie, den doorluehtigen bisschop Jan Faict, noch min noch meer is dan eenen verrijkten >3 herbergiersknecht Ja, Baas Jan, die nu een der zeven 33 hooge prelaten van Belgie is, en van 33 de religie een politieken winkel maakt, 33 was, in zijne jongheid, kneeht ofgar- 33 gon in eene herberg te Lefïinghe Hij 33 diende daar pintjes en druppels aan de 33 domste boeren van het gewest en. in 33 tijd van kermis, was Jan zeer blijde 33 wanneer men hem met een kappertje 33 of een pintje trakteerde om Mieten, 33 Belloo of Siska eens te doen flikkeren. 33 Ziet gij daar Baas Jan eenen En 33 avant deux of eenen Cavalier 33 seul springen met de boere. meissens 33 die geen vrijer hadden konnen opdoen 33 Is dit niet schilderachtiger dan eenen 33 ouden douanier 33 Nu, dit belet niet dat men kan koei- 33 wachter, herberg's knecht of douanier 33 geweest zijn, en heden eene hooge 3) positie bekleeden. Ook zouden wij van het verledene van bisschop Jan niet 33 gesproken hebben, had Piero Neut ons 33 niet uitgedaagd op het terrein der per- 33 soonaliteilen. 33 Wij zullen nochtans doen bemerken 33 dat wij, wat Jan Faict betreft, de waarheid zeggen, dewijl Piero Neuzius J i'.-'sn IfiJi J iiii jd ii> iiw si!» eene grove leugen uitkraamt nopens 33 M. Boyaval. 33 Wat zegt gij daar van, Piero? 33 Par pari refertur. Gij ziet dat gij 33 groole diensten aan uwen opperbaas 33 bewijst met onzen achtbaren burge- 33 meester aan de misachting onzer bur- 33 gerij bloot te willen stellen 33 Onze clericale vuilbladjes kunnen dit in hunnen zak steken. De Broederlijke Weldadigheid van Kortrijk heeft den eersten prijs behaald, bestaande in eene gouden medalie, eene premie van 500 fr. en eene bijzondere vermelding in den drijjaarlijkschen kampstrijd geopend tusschen al de maat schappijen van onderlingen bijstand van het rijk. Deze uitzonderlijke bijval, strekt ter eere der leden van het komiteit der Broederlijke Weldadigheid en bijzon derlijk van hunnen voorzitter, M. Con stant Berlemont, die zich sinds lange jaren opoffert om het lot der werklieden zijner geboortestad te verbeteren. Dit zijn van die sterrekommandeurs, waarvan men te Kortrijk bij den kleri- kalen boel ook niet wil. Te Antwerpen hebben de liberale bur gers een maatregel genomen, die dient in aanmerking genomen te worden, onder betrek der weerdigheid van de drukpers. Het klerikaal blad YEscaut van Ant werpen, dat zich gestadig met persoon lijkheden bezig houdt, de treffelijkstc burgers en ambtenaars door de modder sleurt, heeft in die stad zulken grooten afkeer doen ontstaan, dal in een groot getal koffijhuizen en herbergen de gewone bezoekers aan de bazen gevraagd hebben dat blad in hun etablissement niet meer te ontvangen. Ziehier de namen der koffijhuizen en herbergen, die dan ook dat vuilblad geweigerd hebben Café Suisse Francais Empereur Taverne Alsacienne de Yienne Rhein- gan Guide PoortTélégraphe Boule vards du Lion d'Or Cour Impériale Nouvelle-Colonie Royal Frison Long- champs Schuttershofde TUnivers du Gymnase de la Cilé 5 des Flandres des Brasseurs 5 de la Croix Blanche du Rhin Phoenix Bavaria. De liberalen willen wel dat men trouw- hertig en weerdig de daden der politieke mannen discuteert, tot wat denkwijze zij ook behooren, maar als men de dis cussie door persoonlijke beleediging, door walgelijke uitdrukkingen vervangt, dan heeft het blad die zulks doet geen recht meer op eerbied noch achting en mag men de lezing er van overlaten aan dege nen die er zich als medeplichtigen willen van erkennen. Men doet wel zulke bladen in de libe rale kringen niet meer te aanvoerden en de liberalen zouden in alle steden het zelfde moeten doen. Wij lezen in het Verbond van Aalst: Als er ergens een ongeluk gebeurt aan eenen liberaal, roepen de klerikalen van alle kanten, dat het eene straf van den Hemel is. Indien wij geenen diepen afkeer gevoelden voor de klerikale fop perijen en voor de goddeloosheid der mannen, die alle dagen mirakels uitvin den en overal de hand Gods veinzen te zien, om de volkeren te bedriegen, welke schoone gelegenheid zou het voorval van verleden Zondag ons niet aanbieden om ons over de klerikale bedriegerijen te wreken Men had, voor de kerk van Lede, voor de comedie van Zondag, eenen autaar geplaatst van op den welken de bisschop van Gent de zege moest geven aan de dweepers die voor de verlossing van den vrijen Paus waren komen be devaarden. Èiwelde bisschop had juist het Allerheiligste omhoog gegeven en gingals de plankenvloer waarop hij stond, inviel en bisschop en pastors den eenen boven den anderen neêrtuimelden. Ziedaar een mirakel dat voorzeker op het klerikale programme niet stond en over het welk de klerikalen den bek zul len gesloten houden. En, eilaas! hoe vele mirakels zijn er niet die duizendmaal onbeduidender zijn dan helgene van Lede, en in dewelke de klerikalen de hand Gods wijzen en die zij om het volk te bedriegen, exploiteeren Dat spreekwoord is een echt waar woorden op wat volgt toepasselijk. De schatkiste te Brussel is ledig. Het klerikaal ministerie met meester Malou aan 't hoofd, heeft de teering naai de neering niet gesteld. Met zijne schoone woorden en belof ten, komt de ledige kas ook niet vol. Tooveren kunnen die jezuietieke mi nisters niet, al zijn zij nog zoo bevriend met 't lieve vrouwken van Lourdes. Dat bij hun dan ook nood wet zal breken, behoelt schier niet gezegd te worden Zij hebben geld noodig, en het land is reeds zoo zwaar belast, dat, om groo- tere ontevredenheid te vermijden, er niet kan aan gedacht worden, de lasten te verhoogen. Des te minder daar de grootste, de zwaarste lasten op den bur ger drukken. In zijne diepe snuffelkunst heeft het ministerie dan eindelijk gevonden, dat onder ander talijke belastbare personen en zaken, er gevonden worden, die al veel te lang belastingvrij zijn geweest. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1