POPERINGHE. Dranoutre. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. De handel, kunst en nijverheid zijn zwaar belast. Hel gemeene recht eischt dus dat de verkoopers van gebeden, van missen, van aflaten, van sacramenten cn van hemel en vagevuur... ook belast worden. Die belasting zal des te rechtvaardiger zijn, daar die verkoopers uit de schatkist betaald worden. De hallen of overdekte markten waar men al die dingen en nog veel anderen verkoopt, die hallen die door het geld der burgers gebouwd zijn, kunnen lot bazis dienen voor de belasting. Elk beeld, elke offerblok zou belast worden. Waarom niet? Vroeger werden zij wel als leengoed verleend De kiekens, verkenskoppen, hespen, eiers, boter, gevogelte, enz., enz. kan belast worden, en voorzeker met meer en beter recht, dan hel schamele venster waardoor de burger wat licht in zijne kleine kamer krijgt. De schoone kleederen, kanten, juwee- len kronen, oorbellen, armbanden, ringen, halssnoeren, beenen, armen, handen, vingeren, krukken, enz., enz., die aan de beelden geofferd worden, moeten belast worden. De afbedelarijen voor Pieterspenning en katholieke hoogescholen en semina- riën, moeten belast worden. Dat heeft het katholiek ministerie ook gevonden, en indien het zich redden wil of beter indien het de schatkist redden wil en aan het land een bankroet ver mijden, dan moet het den kerkwinkel gelijk hij waait en draait belasten. Dat zal wel een biljoen in de kas ge ven, en de... toestand is gered. Wij komen op die ernstige zaak terug. {Md. uit de Noordster). Zondag laatst had er een feest plaats ter gemeente Dranoutre waaraan alle ware Vlamingen moeten toejuichen, wij willen spreken over den prijskamp van zang- en tooneeloefening in beide vakken die aldaar werd ingericht door M. D. Derycke, een welmeenende vlaming, die het zijne bijdraagt om de liefde onzer moetertaal op den buiten niet te laten verkoelen. Zijne pogingen zijn ruim schoots bekroond geweest daar hij zijnen oproep heeft zien beantwoorden door een groot getal kunstliefhebbers. Eenige onzer ijpersche liefhebbers zijn insgelijks naar het feest geweest om de verbroedering te onderhouden welke nood- zakelijk lusschen den buiten en de stad moetenin stand blijven,willen wij vrucht trekken uit de opofferingen die er gedaan zijn om onze moedertaal niet te laten verkwijnen en haar haren vorigen luister terug te geven. M. Derycke heeft zijn doel bereikt. Een persoon alléén was tegen dit broe derfeest. De herder van't gemeente heeft alles aan den dag gelegd om dit feest te doen mislukken. Doch alles is te vergeefs geweest, men richtte eene overgroote tent op en men zond de omzendbrieven rond. Ziende dat er niets aan te doen was, maakte hij van een nood eenedeugd en zegde: Het is niet dat het feest slecht is, verre van daar, maar het is omdat men gaat bij Engel Yan Eeckhout om de pro grammen te doen drukken. Het is dan toch waar, men gebruikt het groote middel, men wil Engel Yan Eeckhout op zand helpen, hem alle werk en bijgevolg alle bestaanmiddel onder scheppen om zooveel te eerder van hem ontslagen te zijn Gelukkig zijn zijne liberale vrienden sterker dan de verleiding... en zijn er hier en daar die vergeten dat de voor vechters der liberal partij niet alleenlijk zedelijke maar nog stoffelijke ondersteu ning noodig hebben, er zijn anderen die het niet vergeten en wij zijn er hun dankbaar voor. Wij zullen de verzoeningsorganen van Locre en van Dranoutre in het oog hou den intusschen bedanken wij hun voor hunne handeling, zoowel gelijkende aan de princiepen der christelijke deugden. Ziehier de uilslag der feest van Zondag laatst Zangkund. Eenige prijs. Lamon, Rousselaere. Eermelding. Willepit, Jules, Voormezeele. Deftige alleenspraak. le prijs: Leconte, L. Belle. 2e prijs: Laurie, Fred. IJperen. 5e prijsWeeksteen, Belle. Eermelding. Deweerdt, Ch. IJperen. Boertige tweespraak. Eenige prijs. Deweerdtfch. IJ Deftige tweespraak. (1) ie prijs: Rousselaere. cjp Leconte, P"JS- Weeksteen, Belle. Boertige alleenspraak. (2) Ic prijs: Cauwe, Rousselaere. 2C prijs: Lamon, id. Eermelding. Bossaert, Voormezeele. Grootste getal. De Maatschappij van Belle. Verstkomende De Maatschappij van Rousselaere. BURGERSTAND Huwelijken. kr Vergracht en Decoene IJperen, 2° October 1875. Schoolpenning. - Voorige lijsten, fr. 898-48 Lichting der bussen in de maand September: N° 1 Gouden Arend, 16-00. 2 Sultan, 11-65. 5 Boeren Hol, 5-35. 6 Klein IJperen, 2-95. 8 De Vrange, 16-45. 10 Schaapstal, 8-25. 11 Zilveren Hoofd, 1-80. 12 Ciladelle, 28-67. 13 Bureel der Toekomst, 4-43. 14 Bronzen Hoofd, 1-75. 15 Parnassus-Hof, 1-10. 16 Aux armes de France, 2-60. Vervolg der afgesuedene beurs Maat schappij St. Sebastiaan (8° storting) 0-50. Totaal fr. 997-96. De n" 4, 5, 7, en 9, zijn nog niet gelicht. Huwelijk. - Dinsdag, 28" September, ten 10 ure 's morgens, vierde men alhier de trouwfeest van den heer Burggraaf Philip de Marnix, oudste zoon van wijlen Mijnheer Graaf Amedée de Marnix met Mejuffer Valentine Mazeman de Couthove, dochter van onzen Sena- teur, de heer Baron Mazeman de Couthove. De bevolking onzer stad heeft ter dezer gele genheid blijken van hulde en toegenegenheid ge geven aan den achtbaren heer Mazeman en zijne familje. De arme onzer stad zijn, bij deze gelegenheid, niet vergeten geweest. Brand. - Wij vernemen dat, in den nacht van den 30 September, ten 12 ure 10 m., de torenwachter dezer stad, bij middel van den telegraaf-electriek, aan onze politie te kennen gaf dat er een brand was uitgeborsten te Zillebeke. Policie agenten gingen onmiddelijk naar het gezegd dorp en bestatigden dat het ongeval alleen bestond in het afbranden van eenen vlastas die zich bevond in eene weide gebruikt door den heer Bruno Vuylsteke. De oorzaak van dezen brand is nog niet gekend. Verdronken. - Het lijk van den onbe kenden persoon dat alhier den 24 September laatst uit onze stadswateren werd opgevischt, is reeds erkend geworden voor dit te zijn van Charles Leroyoud 51 j., zakuurwerkmaker, wonende te Armentiers (Frankrijk). Pompiers. - Zondag, 5 October, zal het muziek van bet Korps Pompiers onzer stad een Concert geven op de Groote Markt, van 12 tot 1 ure des middags. In geval van slecht weder zal de uitvoering plaats hebben in de Groote Hallezaal. Van den 24" Sept. tot den 1" Oct. 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 2) Vrouwelijk 5) 6 zamen> Maertens, Carolus, metzelaar, en Syssau, Hen- rica, kantwerkster.Eloy, Adolphus, bedienden van den ijzer weg, en Pennequin, Malvina, her bergierster.de Marnix, (burggraaf), Philippus, grondeigenaar, en Mazeman de Couthove, Valen- tina, grondeigenaarster. Cottegnie, Henricus, koetsier, en Rambour, Maria dienstmeid. Sterfgevallen. Preneel, Maria, 74 jaren, kleèrmaakster, echt- genoote van Alexander Poodts, Hondstraat. Leroy, Charles, 52 jaren, uurwerkmaker, onge huwd. Fiamand, Clemeutia, 55 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus, Ravaut, Rijke Clareslraat. Tasseel, Theresia, 74 jaren, zon der beroep, ongehuwd, Rijsselstraat. Moniez, (1, 2) In deze twee vakken hebben de ijpersche liefhebbers niet kunnen medekampen daar het te laat was en zij moesten vertrekken. Leopoldus, 40 jaren, langzager, echtgenoot van Virginia Pareyn, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) g de 7 jaren Vrouwelijk idem 5) 30 September 1875. Mijnheer de opsteller. De Toekomst heeft wederom de eer genoten Zondag laatst op den stoel van logeutaal aange rand te zijn. Nieuwjaar nadert, 't is welhaast het tijdstip van het vernieuwen der inschrijvingen en onze ge- kruinde zullen wederom afloopen gelijk de wilden; De gemeente kiezingen zijn aan de deur en zij vreezen dat de kiezers erin harde waarheden zou den vinden die hun de oogen openen en hun doen besluiten tegen den catholijken boel te stemmen! Den hoepetoep heeft het vuur geopend en heeft de kanons der 11. Kerk afgeschoten tegen de Toekomst, waarin, zeide 't manneken, men de afgrijzelijkste blasphcmiën vindt. Gij moet nochtans u daarover weinig bekom meren, want al die sermoenen zijn onvergelde lofredens ten voordeele uws blacjs, en gij moet meer of eens kunnen ondervinden hebben dat, hoemeer men de Toekomst bevecht, hoemeer nieuwe inschrijvers gij aanwint. Eenieder weet dat deze gramschap enkelijk haren oorsprong vindt in de rede dat uw geëerd blad de hedendaagsche pharizeën ontmaskert. Alswanneer, bij voorbeeld, een koopman, ver- valschte waren verkoopt en dat men hem zulks verwijt, hij is woedend en roept dat hij vervolgd is; het is het zelfde geval voor onze gekruinden die, toen zij gegrepen zijn de hand in 't zak, zelf schreeuwen: dief! dief! Sedert dat de echte oude religie onzer voorou ders vervangen is door eene nieuwe religie welke men klerikalismus noemt, vindt men maar weinig priesters meer volge ns het gedacht en den geest van Christus. In plaats van de deugden te oefenen, waarvan Christus hun het voorbeeld gaf, doen zij geheel het tegenstrijdige zij zijn wraaknemend, hoog moedig en willen alles overmeesteren, zoowel in 't weerlijke dan in 't gene zij noemen: 't geeste lijke. Laatst hebben wij nog een staal hunner han delwijze gehad te Rousbrugge, en, overal waar zij de overhand bekomen, handelen zij op de zelfde wijze. De eene kunnen beter hun spel ver bergen dan de andere, maar het zijn dikwijls de ergste; 't is alzoo dat wij hier een hoepetoep hebben die onderkotig werkt en zijne rankunen doet uitwerken door zijne onderdanen en dan, zooals Pilatus, wascht hij er zijne handen uit. Hij heeft Zondag verklaard dat hij uw blad leesde en dat hij daar met spijt toe bedwongen was, ons kennis te nemen van al het kwaad dat er in bestond. Wij profiteren dan van die omstandigheid om hem te vragen dat hij wel zou willen eiken Zondag tegen de Toekomst donderen, het zal het beste middel zijn, heer uitgever, om voor het jaar 1876, veel nieuwe inschrijvingen ten voordeele van uw blad te bekomen. Aanvaard, enz. 24 September 1875. De tuilerkens en maneblusschers hebben het festival van Korlrijk bijgewoond en zijn wederge keerd met de koe-belle, zonder een enkel prijzelje bekomen of geschoten te hebben. Volgens het schijnt, hebben de kopstukken veel in de flesschëh geschoten, tot zoover dat de straten van Korlrijk schoenen te smal te zijn om te doorloopen en dat, nadien, men gemakkelijk kon zien waar zij gepasseerd hadden Wij hebben er hier een staaltje van gehad toen zij 's avonds terug kwamen en hebben die nette mannekens aanschouwd tot Cathrijntje's. Er was onder andere een grbreveteerden die zoodanig Bacchus gevierd had dat hij niet meer kennelijk was; Poolen en ooren had ook een dobbelen sabel aan en vondl grradig er een van te laten tot Cathrijntje's, om reden zij te zwaar waren om met beide in stad te komen. Maar als men klerikaal is, dat mag al gebeuren en men mag drinken zooveel men kan ad ma- jorem Dei ylomam. Het gerucht loopt, dat Lampe naar Lourdes is, hij heeft zijne parochianen verwittigd dat hij daar in bedevaard ging en dal hij verhoopte zijne kromme poolen er te mogen laten en met regte weder te keeren. Indien dit zich verwezentlijkt, wij zullen de eersten zijn om aan de mirakels te gelooven. De letterkundige maatschappij de Roeische Barbaristen heeft Zondag en Maandag het too- neelsaizoen geopend met twee allerschoonste verlooningen, gegeven met de medewerking van Mej. Rans-Overheyde en Vergult. Onze jonge liefhebbers hebben allen zeer wel gespeelt en wij bestaligen met voldoening dat zij blijven veel voortgang doen ook was de keus hunner stukken goed en zij waren wel bijgestaan door de twee bovengenoemde tooneelspeelsters, waarvan de kunstfaam niet meer te maken is. Mev. Rans-Overheyde is voornamelijk eene zeer goede tooneeliste, zij speelt met veel gemak en natuurlijkheid en is daarbij nog begunstigd met eene aangename en juiste stem; wij verhopen haar nog dikwijls le mogen loejuicheh. De twee vertooningen zijn vereerd geweest dooreen talrijk publiek, en de heer burgmeester, die wij daar bemerkt hebben, zal zich kunnen overtuigen hebben dat de zaal veel te klein pe worden is. urueii is. Wij zijn nieuwsgierig te weten of onze ee- «ruinden wederom in den predikstoel zu||e~ afloopen tegen deze vertooningen, 't gene de Barbaristen weinig kan treffen, want men aan- hoort hier deze arme praats niet meer. MOORSLEDE, 30 september 1875. Geachte heer opsteller der Toekomst Ik ben nog geheel onder den indruk van een feest dat gister te Moorslede plaats had. Een luis- terlijk, een welgelukt feest mag ik zeggen, dat iedereen verrukt heeft, dat menige zoete aandoe ningen teweeg gebracht en menig liefhebber tot bewondering heeft opgetogen. De drij hoofdver- eischten voor het goed gelukken van een Con cert (artisten, zaal en volk) waren juist vervuld. Het nieuw schoollokaal diende voor uitvoerings- plaafseene puike, nette zaal die ten minste 500 personen bevatteen welke personen gezichtjes waarop het levensgenot te lezen slaat, die met zooveel verrukking en medegevoel de uitgeoefende stukken volgen, die (waren deze er niet ingehard) de kunstenaars zoodanig zouden boeien dat zij wegvaren in droomerijen personen, zeg ik, die onder de liefelijkste vormen de ziel en het leven zijn van alle aanhoorders. Maar ook die gespannen aandacht was niet misplaatst. Een stuk voor Har monie werd door het Moorsleedsche muziek onder geleid van den talentvollen M. Arthur Petit, meesterlijk uitgevoerd. Le Muielier de Tolède zoo noemt het harmoniestuk, is doorwrochtte, gestudeerde, bijna klassieke muziek en zeggen dat al de aanhoorders het eens waren om te be kennen dat de ensemble en de solos volmaakt uitgevoerd waren. Die loftuitingen over het Moor sleedsche muziek zijn bij mij heel welkom gewezen en nog bied ik haar mijne nederige hulde aan. Mijne gelukwenschen en deze van gansch Moorslede aan mijne Heeren Mathieu, die hun talent hebben willen leenen om het Concept op te luisteren. Dit moeten zonder twijfel de drij beste zangers van Yper zijn! Welke melo die en mtlancolie in die tenorstem welke macht, volheid en plooibaarheid in die basstem, wat mannentaal als die van den baryton De trio du postillon de Longjumeau van Adam is met vreugdekreten en handgeklap toegejuicht geweest. Eene romance ne m'oubliez pas bracht de zoetste aandoeningen te weeg en ik vertolk de gevoelens aller aanwezigen als ik tot de Ypersche kunstenaars toeroep Mijnheeren, Vergeet ons niet, ontvangt onze hartelijkste vriendengevoelens, en onze rechtzinnige hulde Eene mandolinala van Paladelphe verworf veel bijval maar de doctoor Petit, de zoo gunstig gekende artiest heeft op de viool eene pastorale gespeeld die de eer van den uitvoerder op dezelf de hoogte heeft gehouden als immer. Weet gij, Mijnheer de Opsteller, dat Moorslede een komiek heeft, en dat nog een schoon talent Aan M. Alloo die zoo net de reis naarCalifournien gezongen heeft, de algemeene gelukwensching M. Masureel van Moscroeu speelde met kunst twee solos voor saxophone de heer Versavel, een Moorsleedsche artiest en M. René Denecker voerden de eene op de fluit en de tweede op den bugle met veel kunde de liefelijkste stukken uit. Ik vrees van uwe goedwilligheid misbruik te maken, doch de stof is zoo groot en de ruimte zoo klein dat ik moet sluiten met eene algemeene gelukwensching aan de artiesten van hel Moor sleedsche concert toe te sturen. Moge Moorslede immer voort bloeien, in voorspoed toenemen, en die schoone SAMENWERKING blijven bewaren die haar altijd gekenmerkt heeft. Aanvaard A. D. ROUSBRUGGE, S1" Thecla, 26 Sepf 1875. Doorgaans hebben veel daadzaken een treurig of een boertig einde. Iedereen kent de gebeurtenis van den jongen doctoor Van Tours met onzen onbeschoften Pé Prutzak. De korrespondent van Poperinghe heeft het treffelijk gedrag van onzen opperbur- ger de lezers der Toekomst bekend gemaakt. Zulke heldendaden verdienen en vragen ongetwij feld belooning. Pé Prutzak heeft alreeds een staalken van deze voldoening in de statie van Po peringhe ontvangen. Maar waarom moeten al deze bewijzen van er kentenis van den vreemde komen Heden dat het gekend is, dat M. de doctoor Pardoen, lieveling van Pé Prutzaken die al reeds de disschen van Beveren en Rousbrugge, van wegens de wederzijdsche burgmeesters toe- gezeid was, zich onwederroepelijk te Moescroen vestigt, is het niet noodig dat de Rousbruggena- ren ook hunnen opperburger zouden bedanke» over de puike handelwijs jegens den doctoor Van Tours Ongetwijfeld is dit noodzakelijk en hoogst dringend. De Rousbruggenaren, die altijd drij geneesheeren in hun midden gehad hebben, waardeereju op zijne hoogte, het gemak van he den geen meer te bezitten. Inderdaad hoe aange naam is het niet, als een uwer naastbeslaanden schielijk komt ziek te vallen, dat gij de voldoe- 4

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2