Rechterlijke kronijk. AVELGHEM, Verschillige Tijdingen. Wij, ré prutzak, OPPERBURGER van Rous brugge Chicorei. CROMBEKE Nationaal tooneel te Brussel. De opening van den Malionalen Schouwburg le Brussel blijft op Zondag, 5 October bepaald. De verlooningen zullen regelmatig den Zondag, Maandag en Donderdag van iedere werk plaats grijpen. De vollaard was prachtig en hij rook lijk een GENT, 1 Oct. XiT .J „inf hebt, bij voiture of zoo gezegd de helft te voeteen de helft al wandelen, u te mogen bege- ven wie naar Poperinghe, wie naar "Watou, wie naar Hondschoote, wie naar Bergen, enz., enz., om niet duizend haasten en angst eenen doctoor op te zoeken. Voor eenieder is dit aangenaam, maar bijzonderlijk voor den burger, die zekere bestaanmiddelen bezit als het kwartuurs van Ra belais komt: Het voldoen der rekeningen. Pé prutzah, door zijne schoone en goede manie- ven heeft er in gelukt dat de rekeningen van de (joctooren nu altijd uitkomen op een prulleken. "Wijzullen niet spreken van den kleinen burger 0f werkman, zij hebben het genoegen hunne ver liefden, zonder hulp van geneesmiddelen, naar de groote armee van onze vaderen te zien vertrek ken. Het is de toestand in welke, door de Bermher- tipheid Gods en de genade van Jan van Leffiiighe, pé Prutzak, een overgevlogen vreemdeling, den Rousbruggenaren, welke oj» alle soorten van manieren afgemelkl zijn, gebracht h eft! Hewel, mogen wij allen niet fier zijn zulken kortenbroek als opperburger te bezitten Onze dank willen wij ook doen uitschijnen,bij bet verzoek den uitgever der Toekomst, weke lijks en zoo lang Rousbrugge geenen doctoor zal hebben, de volgende afkondiging in zijn blad te willen plaatsen Aangezien wij, als een onbeschoften zakkedra- ger, den jongen doctoor Van Tours ontvangen hebben en aangezien, door onze voorzegging, deze, uil vrees van te moeten droogen brood eten, Rousbrugge als de pest verlaten heeft. Aangezien wij, ten dien gevolge, herstelling verschuldigd zijn, Maken bekend dat de helft onzer winsten van missen jaargebed alias onzen Bouillonpot stichtingen, enz., enz., zullen laten smelten ten voordeele van den eersten doctoor, die zal belie ven naar Rousbrugge te komen. Onnoodig te vermanen dat hij moet voorzien zijn van goede, deugdelijke en klerikale papieren, ten einde in gemeene beurs en winsten Lourde-, Salette- en alle soorten van Paters- en Nonnenwater den zie ken zooveel mogelijk te kunnen verkoopen. Een ander artikel uit Rousbrugge, ons te laat toegezonden zijnde, kan maar binneu acht dagen overgenomen worden. 29 september 1875. Het verwondert sommige menschen dat het papengespuis den dag van heden zoo van den baas speelt op onze buitengemeenten. Zulks moet nie mand verwonderen, als men overlegge, dat, van I januari tot 51 december, zij, nooit en staan en al de gelegendheden te baat nemen, om van huis tot huis te loopen om te schooien, testamenten afdroogen, kommeeren, twist en tweedracht onder famillien en vrienden te zaaien en de men schen alle slach van onbegrijpelijke dommigheden trachten op te vesten, zoo als wij zondag laatst hebben hooren uiteen doen, door eenen stemmer, eene klerikale slaaf van het krom pluimgedierte van Proven. Een klein boertje dezer laatste gemeente, kalote naar Lampe's beeld en gelijkenis, met een woord, een der slimste vossen uit het provensch Canada, bevondt zich zondag laatst in eene her berg nabij onze plaats, er werd gesproken, over den krommen sukkelaar en zijne handelwijze, ja velen waren verwonderd dat zoo eene snéllaard, bekwaam was om een schoone gemeente, gelijk Proven, in rep en roer te brengen, enz. Het boertje nam het woord om zijn schrikverwek kende meester te verdedigen, hij uitte zich in dezer voege it Weinige priesters zijn er in de katholieke II wereld te vinden, die zooveel macht bezitten als onze M. de Kappelaan. Herinnert gij uld. niet hoe ongelukkig J. B.... ST. S. A. gestorven zijn en hoeveel zij niet moeten lijden hebben vóór zij van deze wereld zijn geraakt zij waren dat, gelijk iedereen weet, van onze 11 M. de Kappelaan gedaan, omdat zij liberalen ii waren en niet wilden doen wat M. de Kappe- ii laan van hun verzocht, (algemeen gelach), ii Lacht maar zooveel gij wilt, ik voor mij en zou n voor niet op de wereld M. de Kappelaan durven tegenkanten, want als hij het op u niet en heeft 'i hij is bekwaam van iemand te doen uildroogen gelijk een stok hout enz. enz. Vreeselijke kerel, in de oogen van zijn slaven, dien Lampe 1 Moeten wij dan nog vragen, uit welke mannen het klerikaal kiezerskorps is zamengesteld en wat de drijbuizen aan het volk zoo al wijsmaken, als Hen ziet dat zij geheel achtermiddagen in vreemde huizen liggen te kommeeren, gelijk Lampe te Proven, en een zeekalf hier, liegt, kommeert, preekt, smult, zuipt en misleid het volk 1 Maar zwartjes, de uur is misschien nader dan gij peist, dat het verdrukte volk de Vrijheid weder zal hekomen en zich van dat verachtelijk roklijf zal welen te ontmaken. IIET ZIELTJE. 28 September 1875. In het laatste nummer de heilige Vrijheid tref- 'en wij een' zonderlingen brief aan. Een fransche schrijver beeft ergens gesteld le style eest lkommedat isde styl is de mensch. Al wie dien brief heeft gelezen moet bekennen dat die proza de vrucht moet zijn van het denkvermogen van een' zonderling personage of wel van iemand die in dageiijksch verkeer is met lieden die hunne studiën gedaan hebben bij de SCHOBBENBROE- DERS. Inderdaad, wij vinden edele neologismen in bedoelden.... brief, als het geene doodzonde is zulke woorden aaneenschakelingen, brief te heeten. Die edele woorden verbeelden ontwijfel baar edele gedachten en edele gedachten worden slechts in edele verstanden geboren 1 Doch vruchteloos raadplegen wij de edelste schrijvers ons bekend Noch Vondel, noch Bilderdijk, noch Hooft noch Beets, noch Willems noch David, noch Blieck noch Van Beers, noch Mevrouw Courtmans, noch Mevrouw Van Acker, kortom niet een onzer edelste proza schrijvers noch onzer edelste dichters noch onzer edelste dich teressen kennen de edele woorden der heilige Vrijheid. De oorzaak hiervan 'T is dat de heilige Vrijheid edel is op hare manier Zij schrijft de taal der bezembinders of der gewi z. n STAATS- PENSIONARISSEN VAN S'-BERNARl)vodden, klodden en klossen, ziedaar ecnige harcr ge liefkoosde uitdrukkingen 1 1 De Vrijheid -het Orgaan onzer katholijke partij maakt ons kond dat hare aanhangers op 26 oktober naastkomende ons stadhuis een weinig zal komen vagen! Proficiat 1 Vrijheid voor uwe welwillende bekendmaking. Wij zullen het ieder een laten weten dat gij op dien dag de hand aan het werk zult slaan. Zijn de bezems gereed om te vagen Ge maakt er reeds sedert dertig jaar Ah 1 wat geluk voor ons op 26 oktober naastko mende de bezembinder-partij, .n dichte gelederen naar het stadhuis te zien trekken, een bezem zoo dik als de kluchtkuip van Primo Loco vooroop en iederen bezembinder een goede bezem in de hand en eene Vrijheid voor 't aangezicht in vorme van masker om niet herkend te wor den 1 1 1 1 1 Er zal veel volk komen zien naar zulke buiten gewone tentoonstelling en de neringdoende menschen zullen zich niet te beklagen hebben. Wij wenschen het beluik opgepropt en verzoeken dat kandidaal-beddepisser de kerkrat kosteloos mag gaan bezoeken indien het gebeurde dat de exhibitie der bezembinders-partij plaats hebbe in de enceinte waar men het festival gaf hetgeen niet onmogelijk is daar de groote Napo léon welke Pruimschijter wil opvolgen eens zegde le mot impossible doit être rayé du dic- tionnaire frangais. Met vele haaste voegen wij hieronder de namen der katholijke bezembinders die na den 26 oktober op ons stadhuis begeeren te komen zetelen 1 Wij bedanken hartelijk onzen katholijken Vriend, die ons deze lijst, in de laatste secrete zitting van den Tap vastgesteld, medegedeeld heeft. LEEST EN OORDEELT Katholijke kandidaten gelast om alles te verslaan Peetje de Pruimschijter (binnen driejaar burge meester). FreekeDeZot De Kalkoen 1 (blnnen drxe jaar schepenen). S' Petrus van de sakristie-zolder (binnen 5 jaar ordonnateur van den arme). Troepi van Heestert (binnen 5 jaar docteur van den arme). Beeft liberalen En nu geachte lezer en beminnelijke lezeres en ook de stemmers van Avelghem met mij zult gij deze vijf Heeren toeroepen bonne chance veel geluk 1 Daarmede vlieg ik naar mijne gewone bezigheid, mijne vrouw roept dat ik voor niet anders deug dan om met mijn hoofd over het papier te liggen 1! Voor heden dusPax vobis De vrede zij. E. A. E. rr-frra. Muïlplaag. De correclionnele rechtbank van Brugge heeft een vonnis uitgesproken, het welk voor de landbouwers of veehouders van een allergrootste belang is Edmond De Cuyper, oud 26 jaar, landbouwer, en Jules Muyle, stoker, beiden te Oedelem, zijn voor overtreding van art. 319 van het strafwet boek, betrekkelijk de besmettende ziekten, elk tot 8 dagen gevangenisstraf en 26 fr. boet ver oordeeld, om verzwegen te hebben dat de muil- plaag in hun veestal was uitgeborsten. Den 18 September, rond 6 ure's avonds, zijn te Moorslede twee aaneenpalende schuurkens afgebrand, met alles wat ze bevatteden, behoo- rende aan Konstant Verstraete, schaliedekker en Lod. Ooghe, daglooner. De verliezen worden rond de 460 fr. geschat. Alles was verzekerd. Men schrijft uit Rouselare: In den nacht van Zondag tot Maandag laatst, brak er, na eenen dag brandende hitte, een onweder boven onze streken los. Een enkel grooten donderslag werd gehoord, en het hemelschvuur sloeg in een hui zeken nabij de herberg den Kozak, in de bos- schen van Passchendale; van de twee personen die te slapen lagen, was den eenen door den bliksem dood en den anderen lam geslagen, en het huis brandde gansch af. Wij vernemen met genoegen dat de meisjes school te Bergen, door den School-yenning ge slicht, reeds 40 inschrijvingen telt en weldra zal geopend worden. Eene nieuwe liberalen middelbare school voor meisjes zal eerlang te Antwerpen openen, daar de eerste school niet meer voldoende is voor het groot getal leerlingen, welke zieh aanbieden. De prospektus geeft de volgende stukken op, welke ter studie zijn Historische dramasFilipina van Vlaan deren, De ruwaard van Vlaanderen. TooneelspelenBertram van Reims, Mie Bel en Gretry. Blijspelen: Dat heeft Mijnheer van boven gedaan, enz. Zangspelen: Liederick, Een engel op wacht, de rat in de val, de vergissing. De verroting der aardappelen heeft dezen jare eene uitbreiding verkregen, welke de land bouwers verontrust. Men had verhoopt dat de terugkeer van het schoon weder den koslbaren knol zou hebben genezen. Maar de eerste uitruk kingen doen deze hope opgeven. De oogst zal mager wezen, en van die magere opbrengst zal er een groot deel door de ziekte worden opge slorpt. Er is maar éénen raad te geven aan de land bouwers voor het vermijden vari het volslagen verlies der besmette palaten het is dezelve in kalkwater te doopen en ze te laten droogen. Het witsel doet de verrotting staken, en de knollen kunnen dan nog dienen tot spijzing der dieren en vooral van de zwijnen. Het is genoeg dezelve te spoelen om het witsel weg te krijgen op het oogenblik der zieding. Anderen beginnen met de zieke aardappelen in zout water te wasschen en vervolgens bergen ze dezelve in oude vaten. Dit middel is goed, doch ligt niet in het bereik van eenieder gelijk het vorige. Wat het middel betreft, wij raden het zeer aan. Vele arme landbouwers, die groote schade hebben geleden, zullen er door de be smette vrucht nog kunnen benuttigen. Men schrijft uit Audenaarde, 19 September: De muilplaag welke voor eenige dagen in de gemeente Bevere woedde, is insgelijks uitgebor sten in de gemeenten Petegem en Wortegem. In dit laatste dorp is ook eene vreeselijke ziekte onder het zwijnenras ontstaan. Meer dan vijftig varkens zijn reeds bezweken en zijn bijna allen moeten gedolven worden. Het vleesch dezer dieren is niet bruikbaar, en zou zelfs rampen onder de menschen kunnen veroorzaken. Men schrijft uit Brugge, 27 september Wij ontvangen de volgende inlichtingen over de dood van Pieter Joye, te Passchendale Maandag morgend ten 3 ure is er over Pas schendale een hevig onweder uitgeborsten. De donder grommelde en viel op de hofstede van Jan Joye, sloeg het dak en de zoldering aan stukken en drong in eene slaapkamer waar de twee zonen van den boer te bedde lagen. De eene, Pieter werd doodgeslagen zijn broeder Désiré, gevoelde niets dan eenen feilen schok. Daarna heeft de bliksem het huis in brand geste ken en hel met den inhoud in min dan een uur verslonden. De verliezen, die door de assurantie gedekt zijn, beloopen tot 2,900 fr. De moord te Reckehi. Ziehier eenige bijzonderheden over eene moord te Reckem, door eenen pachter op zijnen knecht gepleegd, Pieter Doom, oud 65 jaren, knecht bij Antoon Benoit, pachter te Reckem. Verleden maandag, omtrent 9 ure 's avonds, trad hij een weinig bedronken de hoeve binnen. In den stal gekomen, ontmoette hij zijnen meestel en vroeg hem te eten. Benoit, ontevreden over de lange afwezigheid zijns knechts, antwoordde, vermits hij niet gewérkt had, hij geen eten ver diende en zich zonder avondmaal mocht te bed begeven. Deze weigering verbitterde Doom, die zijnen meester verwijtingen naar het hoofd zond. Benoit, door de bedreigingen van zijnen knecht opge wonden, vatte in zijne gramschap een houweel, die in zijn bereik stond, en gaf Doom eenen ge- duchligen slag op het hoofd. Deze laatste, doodelijk getroffen, zakte ineen zonder een woord te kunnen uiten. Hij is don derdag laatst, zonder lot kennis te komen en na eenen doodstrijd van twee dagen, gestorven. Gruwelijke bijzonderheid. Doom, om 9 ure 's avonds gekwetst, bleef tot 's anderendaags morgends om 10 ure zonder eenige hulp, niets dan de zoogezegde bijstand van eenen anderen werker der hoeve, die, zoo als hij, den maandag gevierd had. Vele uren verliepen gedurende dewelke de ongelukkige, op een weinig stroo uitgestrekt, al Zijn bloed verloor. Gelijk wij gezegd hebben, zit Benoit in de gevangenis te Kortrijk. MEN GERING 1511'. Kotten had een meisje die winkeldochter was iu eene hoofdstad van Provincie. Melanie schreef onlang naar haar vadej\ Julie Wuk is Kotten Melanie vraagt in haren brief een vollaard. Wat verduiveld steekt ze nu in heur hoofd? Zou men niet Zeggen dat het maar te IJper alléén is dat men vollaars kan bakken 1 't Is misschien om Madam van heuren boutiek te besteken. 't Kan zijn. En Kotten deed een vollaard bakken, aan den bakker wel recommandeerende geen kost te spa ren en iels lekkers te leveren. specie, zie men had honger gekregen alleenlijk van den reuk. Men pakte dien vollaard goed in en men ver zond hem per Fan Gent. 'S anderdaags, bij geval den bi'ief van Melanie nemende, overlas Kotten dien nogeens. Klaveregodverdikke 1 WVik is er Kotten, waarom alzoo vloeken? Zwijg Julie,'k hen eergisteren ëmist van lezen 1 Hoe gemist? Ja,Melanieen heeft geen vollaardgevraagd... Wuk moest zij anders hén Nen foulard,... zie liever... Dommen duivel 1 Ge moet niet kwaad zijn, Liete, 't was êntwa mijn' bril die bedoonul was. IJ PEREN, 2 October. GRANEN ENZ. verkochlle kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 45,900 25-25 12,100 19-50 400 20-25 Erwelen 600 24-25 Boontjes 2,100 24-50 Aardappelen 8,000 7-25 340-00 POPERINGHE, 1 Oct. middenprijs. Tarwe, per hekloliler, fr. Rogge, a 15-50 Haver, 12 Aardappelen, de 100 kilos. 7- Boter de kilo. 5-80 Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roode Rogge, ii a Gerst, ii ii Haver, 2! 24 Boekweit, de hectoliter 15 Duiveboonen, 22 50 Peerdeboonen, 20 25 Boter, per kilo, 0 0 Eieren, per 26, 0 0 VEURNE, 29 Sept. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. 20 25 Sucrioen, id. 17 18 Haver, id. 1619 Boonen, id. 25 28 KORTRIJK, 27 Sept. Tarwe, per hectoliter, fr. 19 a 20 25 Rogge, Haver, 0 0 Aardappelen, per 100 kilos, 5 8 Boter, per 1/2 kilo, 1 58 1 80 Eieren, per 25, 2 80 2 20 St-NIKOLAAS, 30 Sept. Tarwe, per hectol., fr. 21 70 ld, roode, id. Rogge, id. 14 50 Boekweit, id. 15 20 Haver, id. 9 Geerst, id. 14 50 Duiveboonen, id. 22 Aardappelen, id. 7 Boter, per kilo, 5 05 LEUVEN, 27 Sept. Tarwe, per 100 kilo, fr. 28 a Rogge, ii 19 75 Voederhaver, Aardapp. Boter, de kilo Eiers, de 26, 21 6 3 25 ROESELARE, 28 Sep. Tarwe, 150 liters, fr. 24 75 a 26 ld. van Australië, ld. roode, 23 24 Rogge, 18 50 18 Haver, 21 20 50 Boekweit, Boonen, 26 27 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 6 Boter, per kilo, 5 57 3 Eieren, de 26, 5 20 5 OLIEMARKTEN. GENT, 1 Oct. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 34 a Lijnzaad, id., fr. 50 54 Koolzaadolie, id., fr. 71 LEUVEN, 27 Sept. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 70 Lijnzaadolie, 59 DENDERMONDE, 27 Sept. Lijnolie, 100 kilos, fr. 5957 50 Koolzaadolie, 73 50 75 Kempolie, 62 Lijnzaad, 53 50 Koolzaad, 57 50 57 ROESELARE, 28 Sept. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 75 50 a Lijnolie, 60 50 IIOPPEMARKTEN. POPERINGHE, 1 Oct. Hoppe de 50 kilos. fr. 55 62

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3