POPERINGHE. Klerikale gematigdheid. Een miljaard 22 miljoen franks. Godsdienstige kronijk. Stads Nieuws. Malou eenen zetel is gaan zoeken om wederom in de Kamer te slibberen, daar men elders van hem niet wilde hooren. Dat blad zal onze princiepen bij de in woners van dat arrondissement doen doordringen, welke men een der vestin gen van kei klerikalismus noemt. Ziehier wat het Liberaal Weekblad \an St- Nikolaas, in zijn artikel-programma zegt: «De optreding, in 1870, van een klerikaal ministerie, verre van in ons land den doodslag aan liet liberalismus gegeven te hebben, heeft bij deze partij een nieuw leven doen ontstaan dal haar welhaast de verloren macht zal terug bezorgen. De misnoegdheid welke tegenwoordig overal heerscht tegen het huidige bewind, de woedende toon door de klerikale bla den aangeslagen, de vermenigvuldiging der liberale kiesvereenigingen, de toena dering van alle vrije mannen, die hunne persoonlijke veeten vergeten hebben, om den algemeenen vijand te bekampen, alles, met een woord, laat ons hopen dat het juk dat op Belgie weegt, welhaast zal omgeworpen worden. St-Nikolaas is niet ten achteren ge bleven, het heeft begrepen dat het, als eene der belangrijkste steden van Vlaan deren, eene gewichtige taak te vervullen had in den strijd. De herinrichting der liberale associatie bewijst het reeds, doch dit was niet genoeg en om die hergeboorte meer leven bij te zetten, wordt thans het Liberaal weekblad van St-Nikolaas en van liet arrondisse ment ter wereld gebracht. De titel zegt reeds duidelijk welke richting wij schikken te volgen. Wij zul len het liberalismus verdedigen en de vrije gedachten trachten te verspreiden, wij zullen tegenover de valsehe leerstel sels der klerikalen, gematigde berede neeringen plaatsen en bewijzen zoeken niet gelijk de ultramontaansche pers in scheldwoorden en vuige persoon lijke aanvallen, maar in de gewetensvolle studie der vraagpunten welke zich zullen voordoen. In de eerste plaats dus zullen wij de meeste aandacht schenken aan de daden van ons gemeentebestuur en aan het beheer der belangen onzer stad. Wij zullen telkens dat de heeren gemeente raadsleden vergaderen, verslag der zittin gen geven en onze meening uitdrukken over hunne werkingen. De bespreking der stoffelijke belangen van St-Nikolaas zal dus in ons blad eene ruime plaats innemen en de lezers op de hoogte hou den van al de openbare zaken waarin zij alsburgersen scha'plichtigen rechtstreeks betrokken zijn. Al de jesuilische bladeren, van het grootste tot het kleinste, staan alle dagen en alle weken vol jeremiaden over de zoogezegde vervolging welke de klooster lingen in Duitschland en Zwitserland ondergaan. Zij beroepen zjch op de ver draagzaamheid, op de kristelijke broe derlijkheid om de Duitsche en Helveti- sche gouvernementen als godsdienstver volgers te doen doorgaan. Als men de klerikalen hoort zou men geneigd zijn te denken dat, waar zij de overmacht hebben, degene die anders denken dan zij, vrij en vrank hunne denkwijze mogen uitdrukken en op vrije voeten leven. Laat ons eens het bock der geschiedenis openen en zien hoe de geestelijkheid der XYIe eeuw in de Nederlanden, te werk ging, niet alleenlijk met degenen die de nieuwe leer waren bijgetreden, maar zelfs met hen die den kalholijken gods dienst verkleefd bleven, doch hun vader land wilden losrukken uit de klauwen van den roomschgezinden bloedhond, Filips II. Zie hier den banvloek welken de gees telijkheid van dien lijd tegen zijne vijanden uitsprak In den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes, van de heilige Maagd Maria, van Joannes-Bapliste, van S'- Pieter en Sl-Paul en van al de andere Heiligen des Hemels, vervloeken en ver bannen wij uit onze Gemeenschap, deze man die tegen ons in opstand is gekomen; dat de vervloeking hem treffe in zijn huis, in zijne schuur, in zijn bed, op zijne akkers, op zijnen weg, in zijne stad of in zijn kasteel hij zij vervloekt in den strijd, vervloekt in zijne gebeden, in zijne redevoeringen even als in zijne slilzwijgenheid dat zijn voedsel, dat zijnen drank, dat zijnen slaap vervloekt wezen. Moehte hij door deze vervloeking getroffen worden in zijnen smaak, in zijn gehoor, in zijnen reuk, kortom, in alle zijne zinnen. Dat de vervloeking hem treffe in zijne oogen, in zijn hoofd, in geheel zijn lichaam, van aan den wortel zijner hairen tot in zijne voetzolen. Ik bezweer u, Duivel en geheel de Hel, geene rust te nemen tot dat gij hem tot de eeuwige schande zult gebracht heb ben, tot dat hij door het water of door de koorde verdelgd zij, tot dal hij door de wilde dieren verscheurd of door de vlam men verslonden zij. Dat zijne kinderen weezen, en zijne vrouw weduwe worde. Ik eisch u op, u en al de uwen, Duivel, oogenblikkelijk het licht zijner oogen uittedooven, zooals ik op dit oogenblik deze fakkels uitdoof. Het zij zoo, het zij zoo. Amen, amen. (Motley. La revo lution des Pays-Bas au XVP Siècle. Eerste boekdeel, bladz. 121). Ah hadden de klerikalen nog de macht in handen, op welke zonderlinge wijze zouden zij de verdraagzaamheid en de broederlijkheid, waarop zij zich zoo schijnheilig beroepen, uitvoeren En, dat men zich met geene schoone woorden late in slaap wiegen dat men ons niet zegge die lijden zijn verre voorbij de burgeroorlog welke in Spanje woedt, doet ons zien dat het klerikalism nog rnen- schen durft vermoorden, om hunne godsdienstige denkwijze. Daarom moeten en zullen de liberale gouvernementen hunne rechten vrijwaren tegen de ultramontaansche alleenheer- sching en middelen gebruiken die het rijk zullen onmogelijk maken der navol gers van de beulen onzer voorouders. Wij zijn er gekomen! Alluleja lof zij den Heer Weet gij hoeveel de staatsschulden van Belgie thans bedragen? De kolosale som van meer dan duizend miljoen of in rondecijfers 1,022,000,000 frs En dien schoonen uitslag hebben wij te danken aan het vijfjarig klerikaal bestuur, dat alle jaren rond de 100 mil joen geleend heeft, want toen de libera len het roer verlieten waren de schulden van ons land nog geen 600 miljoen. Ziedaar de gevolgen der klerikale heerschappij, de klok slaat altijd schul den en te kort O! klerikale beloften, gij zijt in alles bankroet De Opinion van Antwerpen, zegt dat er een gewezen pauslijk zouaaf, die steunpilaren van den pauselijken troon en van de klerikale partij, op heeter daad is betrapt van aanslag op de eer baarheid op een kind, S. genaamd, die juist een der slachtoffers is van den pries ter Steven teGijseghem. De jonge S. is de zoon van eenen her bergier. De verachtelijke zouaaf heeft zich in het huis aangeboden, zeggende dat hij naar de mis ging bij de paters Recoletten Het is binst dat de moeder in den kel der was, dat de ellendige zich plichtig maakte aan eenen aanslag, waarvoor hij bij het gerecht zal moeten verantwoor den. De duitsche dagbladen melden dat er een aanhoudings-mandaat is uitgeveer- digd ten laste van Florentijn Muller, in religie broeder Paul, predikheer, profes sor in het koninklijk kollegie van Augs burg. Deze pater heeft zich aan talrijke aanslagen op de eerbaarheid schuldig ge maakt, op leerlingen aan zijne zorgen toevertrouwd en min dan 14 jaar oud. Zooals dit met die lieve paterkens altijd gebeurt, als de politie ging om hem te gaan houden, was hij weg en oefende hij zijn proper ministerie in het een of ander klerikaal kollegie in den vreemde waarschijnlijk uit. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 9° October 1875. Schoolpcuniag. - Voorige lijsten, fr. 898-48 Lichtinq der bussen in de maand September: 16-00 11-65 5-35 17-26 1-75 3-10 1-39 16-45 7-59 8-25 1-80 28-67 4-43 1-75 1-10 2-20 2-60 N° I Gouden Arend, 2 Sultan, 3 Boeren Hol, 4 Café St-Sebastiaan, 5 Salon d'ApolloD, 6 Klein IJperen, 7 Café der Spore, 8 De Vrange, 9 Café der Zalm, (Saumon), 40 Schaapstal, 11 Zilveren Hoofd, 12 Citadelie, 15 Bureel der Toekomst, 14 Bronzen Hoofd, 15 Parnassus-Hof, 16 Mortier, 18 Aux armes de France, Vervolg der afgesriedene beurs, Maat schappij Saint Sebastiaan, (8e en 9e storting), Partij aan de zotte tafel, Partij piket in de Concorde, Partij wiskt in den Sultan, 1-00 1-27 0-30 0-63 Totaal fr. 1031-00 Benoeming. - Bij besluit van onze Gemeenteraad, M. L. Pieters, hoofd-bediende in het arrondissements-commissariaat van IJperen, bureelhoofd benoemd in het secretariaat onzer stad. Vlanmsclic Ster. - Deze maatschappij heeft de verledene week hare lijsten van inschrij ving uitgezonden ten einde zich gereed te maken voor het aanstaande tooneeljaar. Eene geheele reeks nieuwe stukken maken deel van haar repertorum dat zij dit jaar zooveel mogelijk zal afwisselen. Mevrouw en Mejufvrouw D'haenens zijn aan gewezen om dit jaar hare medehulp aan onze IJpersche liefhebbers te leenen. De eerste verlooning is vastgesteld op Zondag en 14 dagen. Decoratie. - De Moniteur van Dinsdag laatst bevat verschillige koninklijke besluiten, welke de burger-decone van 1° klas toekent aan MM. Bartier, oud-burgmeester van Noordschote, Sixschepene te Voormezeele Vandromme burgmeester van Westoutre Van Eecke id. Zuidschote, Amare, oud policie-commissaris te IJperen, en Dewaeghenaere, bediende bij het stadsbestuur, id. Kruis van 2C klas aan MM. Van Eecke, burg meester van Nieuwkerke, Wyseur, schepene te Passchendaele. Er is een gemeente-sekretaris die 45 jaren dienst telt'en die, nevens zooveel audere ver dienstelijke mannen, door ons gouvernement ver geten zijn Burgerwacht. - Maatschappij cybel- schutters. Sluiting der zomer schietingen. 3 October 1875. Eera prijskamp. 1. Swekels, L., 6 ballen. 30 punten. 2. Dumon, A., 6 26 3. Renier, H., 6 25 4. Candaele, J.,' 6 17 Bijgevoegde prijskamp. 1Ligy, A. 2. Fraipont, M. 3. Vandaele, F. 4. Vandermarliere, L. 5. Lebbe, A. 6. Decoene, H. 7. Vermeulen, II. 8. Joos, G. Wij dunken het niet ongepast terug te keeren op het schitterend huwelijksfeest de Marnix-Ma- zeman de Couthove dat lest in onze stad plaats had. Het hieronderslaande geeft eene volledige beschrijving der plechtigheid en kan desnoods voor later tot de kronijken onzer stad dienen Men schrijft uit IJperen, aan den Lierenaar IJperen, 28 September 1875. Mijnheer den Uitgever, Heden, 28 September, heeft hier het huwelijk plaats gehad van M. den Burggraaf Phillippe de Marnix, uwen medeburger, met Jufvrouw Valen tine Mazemau de Couthove, dochter van M. den Baron Mazeman de Couthove, Senateur van het arrondissement IJperen. R; eds daags te voren was geheel de gebuurte van de woning der bruid met vlaggen en wimpels opgesierd en 's avonds had eene algemeene ver lichting plaats, terwijl de Koormaatschappij van IJperen, samengesteld uit de. kern der bui-gerij, eene prachtige serenade aan de toekomende echt genoten kwam aanbieden de uitvoering der muziekstukken gebeurde onder de aanhoudende toejuichingen en vivals der toegesnelde menigte die de straten doorkruisde. Op den dag des huwelijks vertrokken omstreeks tien uren des morgens van het hotel Mazeman, een twintigtal rijtuigen met bruid en bruidegom, ouders en genoodigden, de stoel richtte zich te midden eener aanzienelijke volksmenigte naar het eeuwenoud stadhuis, waar het huwelijk voltrok, ken werd in de gewone zaal der huwelijken. Die zaal is bijzonder merkwaardig, harp muui,_ schilderingen verbeelden de voornaamste episoden der geschiedenis van het voorheen zoo aanziene- lijk IJperen, welk in de middeleeuwen aan het hoofd stond der Vlaamsche Nijverheid en tevens de zetel was van den hoogen raad van Vlaanderen, Tusschen deze muurschilderingen hebben wij bijzonder opgemerkt de blijde inkomst in IJperen der Graven van Vlaanderen en de bevestiging dei, bijzonderste privilegiën die de oude stad behoor den. Aan het uiteinde der zaal is eene enkele raam met gekleurde glazen, de wapens der gilden en ambachten verbeeldende deze raam moet geheel de zaal verlichten en geeft aan dezelve eene halfdonkere tint welke ons, als het ware in de middeneeuwen wederom brengt. Het was in die zaal dat het huwelijk van uwen stadgenoot voltrokken werd. Dicht bij de groote raam bevond zich eene tafel, waarbij de bruide gom met zijne moeder, Mev. de Gravin Amedée de Marnix, de bruid met haren vader, den Baron Mazeman de Couthove, de getuigen: M. de Graaf Louis de Marnix, oud Senateur van Brussel, M. A. Van den Peereboom, Minister van Staat, uw oud Burgemeester, M. Bergmann, en M. de Barou de Maulde de Bellem plaats namen. Langs wederzijden der tafel waren gezeten de verdere bloedverwanten en vrienden der aan staande echtgenoten en het beneden deel der zaal was bezet met een talrijk publiek van kennissen en nieuwsgierigen. Tusschen de personen die deel maakten van den stoet heeft men ons aangewezen de Heeren Raoul Mazeman de Couthove, broeder der bruid, Gerard de Marnix, broeder van den bruidegom, de heeren Merghelynck, Mevr. de Florisonne, M. Van Merris, oud vertegenwoordiger, M. de Graaf Van der Gracht, M. A. Montens van Ooster- wyck, M.Carton, oudDistrikt Commissaris, M. de Baron de Rasse, oud Burgemeester en Senateur van Doornijk, M. Bergmann, Rechter te Mechelen, M. Serdoubie, M. de Codt, enz., benevens vier officieren van het GidsenregimentMM. de Baronnen de Royere van Broechem, de Codt van IJperen, wier glinsterende uniformen, zoowel als de decoratiën die de borsten van verschillende uilgenoodigden versierden, niet weinig bijdroe gen om het feest op te luisteren. De stoet begaf zich, na het voltrekken van het burgerlijk huwelijk, naar de kerk der parochie van de bruid, waar het religieus huwelijk inge zegend werd de kerk was opgehoopt met volk welk niettegenstaande het onstuimige weder, aan de plechtigheid wilde deel nemen. De toiletten der Dames waren aller prachtigst doch wat bijzonder de algemeene aandacht en belangstelling verwekte, was het rijke en tevens eenvoudige kleedsel der bruid en wij hebben rond ons vele aanschouwsters hare bewondering hierover hooren uitdrukken. net feest eindigde met een middagmaal ten huize van den vader der bruid en omtrent vijf ure begaven zich de nieuwgetrouwden op hunne huwelijksreis. Het werd ons gegeven het uitmundend muziek der Sapeurs-Pompiers van IJperen te mogen toejuichen, welk gedurende het feestmaal aan het hotel Mazeman verschillende muziekstukken is komen uitvoeren. De Lyre Ouvrière, eene zangmaatschappij, waarvan ons den naam de samenstelling aanduid, is insgelijks de plechtigheid komen opluisteren door het uitvoeren van verschillige zangstukken. Deze groep zang-liefhebbers hebben dit huldebe- wijs aan de jonge getrouwden komen brengen omdat M. de Baron Mazeman een der voornaam ste ondersteuners van dezen zangkring geweest is en niet opgehouden heeft blijken van zijne hooge bescherming te geven. Wat ons bijzonder bij dit feest heeft bevallen, is dat de noodlijdenden niet werden vergeten zooals men ons verhaalde heeft de Baron Mazeman zich buitengewoon mildadig getoond voor de behoeftigen van IJperen en namentlijk voor de leerlingen der kostelooze scholen en hunne ouders, voor de ouderlingen, enz., enz. en wij hebben onder het publiek verschillende keeren den lof hooren maken van M. Mazeman, die wederom, bij gelegenheid van het huwelijk zijner dochter, zijne mildadigheid op de hoogte heeft gesteld van zijne aanzienelijke vermogen. Ontvang, enz. \an den 1" tot den 8° October 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk 8) ,e zamen> 'lo* Vanuxem, Isidorus, stovenmaker, en Rabau, Leonia, kantwerkster. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 4)g_ de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) 5 October 1875. Wij hebben gelezen in de liberale dagbladen dat de achtbare heer Victor Jacobs, advokaat en volksvertegenwoordiger te Antwerpen, oud weg gezonden minister van fmantiè'n, door den heer

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2