Napoleon Destanberg. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, Emanuel IIiel. Antwoord aan mijn laatst ontvangen briefWees gerust, duurbare Vriend, ik heb slechts één woord. Ik heb beloofd het leven te zullen schrijven van den TREFFELIJKEN BUR GER, en zal niet meineedig wezen. Reeds lang heb ik de hand aan 't werk geslagen en hoop mijn boek voltrokken te hebben vóór 1° Januari 1876. Indien gij vrienden kent die schoone daden van den man kennen, wees zoo goed hen te bidden mij ze te willen openbaren per brief of op alle andere wijs. Ik ben aan het Vijfde Hoofdstuk getiteld Acta sanctorum I In seculaseculorum gara, ook advokaat en volksvertegenwoordiger te Brussel, onlangs geheel van hoofd tot de voelen m het nieaw gekleed is geweest met de beste en (joekste stoffie die men vinden kan nieuwe schoenenkoussen, broek, habit met goude knoopen en een groot en breed gouden galon aan zijnen hoed, juist als een baron en ten zoude 0ns niet verwonderen indien hij den naam bleeve Behouden van Gouden Baron Jacobs.» Iedereen was verwonderd dien braven en treffelijken man zoo schoon en rijk gekleed te zien, voor iemand die het niet wistte, men zoude gezegd hebben dat hij vee' Se'^ gewonnen had was hij wat jonger men zoude gemeend hebben dat hij zijne eerste communie moeste doen, dit was nogtans 't geval niet. 't Was om alzoo te Brussel voor 't recht te verschijnen, alwaar hij zeer voordeelig gekend is door zijnen ex-colega van finantien M. Malou en zijnen goeden vriend M. Joannes Nepomucenus Delaat en consoorten. Wij zijn nieuwsgierig te vernemen of M. Jacobs met deze nieuwe kleede ren,geschonken door eenen liberaal, den 26 dezer maand in de communale kieziug, en de toeko mende maand voor de Kamer der volksvertegen woordigers, zal durven verschijnen 't ware nogal gevaarlijk om geplekt te worden, dit zijn kleede ren die men maar aantrekt in de vergaderingen van Arts-bisschoppen en van financieele maat schappijen waarvan men deel maakt, en om zijne kleine geldvoordeelen in te zamelen, wij wen- schen M. Jacobs vele geluk over zijne schoone gifte door M. Bara hem gedaan, mocht hij dit kostelijk gepast kleedje met gezondheid, smaak en vermaak verslijten en wel in het geheugen houden waarvoor het gediend heeft en nog zal moeten dienen, in vergelding zijner finantieele diensten, hopen wij dat M. Jacobs, op zijne beurt, zoo als zijnen ouden vriend, Langrand- Dumonceau, ook romeinsche graaf zal benoemd worden. Men spreekt op nieuw van het vertrek uit Rome van Z. II. den Paus Pius IX, om zich te komen neêrzelten in Belgie, bij den burgemeester van Watou, alwaar onlangs, tijdens het vormsel, Jan van Leffinge vernacht heeft en des andersdags zijnen buik eene ziele mis heeft gedaan. Ziet eens wat christelijke voordeelen er te bekomen zijn voor zijne kazakke te keeren. Men moet toch be kennen dat Jan van Leffinghe en Jan van Watou twee aanstaande groole hemelbeesten zijn. De zomerfeesten zijn nog niet geheel voorbij en wij komen alreeds de programma der winter feesten te ontvangen, welke zullen plaats hebben in onze maatschappij der Philharmonie. Als men dit leest men is overtuigd dat Poperinghe, (wel te verstaan de liberale maatschappij) veel groote steden overtreftalle maande, van 3 November tot 12 April, schoone feesten gevolgd van ver- seheide dans en smulpartijtjes, dank zij aan onzen achtbaren voorzitter M. Van Merris, die met zoo groot kloekmoedigheid en miidadigheid deze maatschappij ondersteunt en zoo veel schoon en treffelijk vermaak aan de jongheid verschaft, en welkers ouders zich mogen beroemen dat hunne kinderen eene maatschappij bijwonen alwaar de zeden en het goed gedrag op het hoogste punt onderhouden worden en zelfs eenen plicht uit maakt. Dit is de grootste gramschap van onze gekruin- de tegenstrevers, omdat zij alzoo geene ware middels bezitten om in hunne onderneming, sedert meer dan twee jaren begonnen om de maatschappij te ondermijnen en te doodigen er bestaat daar geen troubel water, zoo dan kennen zij niet visschen, de waarheid blijft toch altijd waarheid, en de logentaal van onze gekruinde opperburgers blijft ook altijd logentaal en eindigt met veel onpartijdige en weldenkende personen hunne schouders te doen heffen en uit de roepen Heer vergeeft het hun want zij weten niet wat zij uitkramen. ROESBRIJGGE. 30 September 1875. Indien er ievers vreemdelingen zijn die zich willen den nek breken, zij moeten maar naar ons dorp komen ten des avonds nitgaan. Dit avis zal waarschijnlijk iedereen verwonderen en niemand, behalve wij, zal het wellicht gelooven, Hewel, het is nochtans groote waarheid. Over eenige jaren deed de liberale burgmeester lanteernen in de straten onzer gemeente plaatsen, en iedereen, behalve onze gekruinden, waren over deze maatregels zeer te vreden. Ja maar die zelfde burgemeester deed nog eene schoone school bouwen en wilde verbeteringen aan de straten en aan het kerkhof brengen, en daardoor zat hij in de rapen van onze langrokken. Lanteernen langs de straal Zetten, dat was nog verdragelijk, want die heerkens doen ook nog somtijds een avond vloogje, en onze Jan zou des te beter het nonnenklooster kunnen vinden maar zich bezig houdeu met scholen te bouwen on een hand aan 't kerkhof te slaan. Hola en daar werd een ander burgemeester in zijne plaats gezet. Onnoodig te zeggen dat al die schoone plannen in duigen vielen, de school bleef wel is waar recht, maar zij is toch zoo weinig bezocht, en niet zonder rede. Nu onze lanteernen bleven ook aan de muren hangen en zoolang men er olie in brandde konnen WÜ niet klagen, ik geloof zelfs dat onzen Idill- Curul ze dag en nacht zou laten branden hebben. Want die lanteerntjes gebruikten zeer veel olie en zij was nogal aan een schoonen prijs. Over een jaar na lang strijden, na veel gij weet en een ontelbaar getal woorden den nek gekraakt te hebben, besliste onze gemeenteraad m»t de toeslemming van Pé Prutzak in een buitengewone en algemeene zitting, dat de olie door petrol zoude vervangen worden. En, ach Heerevan sedert dien drij maal nootlottige dag, brandt onze openbare verlichting schier nooit meer. Verwenschle petrol waarom wordt gij iri den zelfden winkel der olie niet verkocht, dan zou het geheel anders afgeloopen zijn. Indien mm nu des avonds zijn gezicht tegen de eene of de andere wagen, die op de straat staat, niet wilt aan stuk ken loopen, zoo moet men geheel wel opletten en goed den weg kennen. Ja, ja, men heeft geld en goeden wil genoeg als het er maar op aankomt om eene schoone pastorij te koopen en serren te doen maken, maar als het is om de burgers te beletten zich den nek te breken, pist, de kas is ledig en die mannen hooren op die oore niet. Gisteren avond zat ik in gezelschap met onze kopstukken, en ik was bezig met een mijner vrienden over deze zaak te spreken, toen ik het gedacht kreeg van Jantje de lanteernman te zingen. Maar zie, nauwelijks hadden wij de eerste verzen k Jantje komt, Jantje komt gezongen of de deur vloog open, en Jantje was daar met zijn lanteern, en 't was geen kleinen. Hetgansch ge zelschap schoot, behalve één persoon, in eenen lach en juichte den farceur toe. Maar deze die niet lachte een die deed alsof hij niets bemerkte, wist wel waarom dat hij zulks deed, en hij ver stond geheel wel wat ons Jantje beleekenen wilde. Coffij Boone. -r-a ■•Bfcg-sa.-cn--'— 5 Oktober 1875. De allergodvruchtigste Vrijheid, onmachtig om de artikels der Toekomst te wederleggen, vult hare kolonnen op met eene reclame gestuurd naar de Bestendige Deputatie door den toeko menden Schepenen dezer stede, onzen onge- pluimden Kalkoen, in welke al zijn kalkoen verstand uitkomt op eene schitterende wijze. Kiezers gij moogl niet ondankbaar uw betoonen. Hij ware toch een voorbeeldige Schepene Dat letterkundig gewrocht zoudt gij moeten lezen Verbaasd zou uw verstand voor hetzelve blijven stil staan Onmogelijk te veronderstellen dat zoo veel vernuft en verstand in zoo kaal kalkoenhoofd kan schuilen. De vos van den fabulist zou meer dan een stuk hout vóór hem hebben indien bij kalkoen inwendig kende. Een oudersche gezalfde en kortgebroekte doch langgerokte jongman die, dit zij in 't voorbij gaan gezegd, geen goesting heeft van trouwen met twee bevallige voetjes, twee mignonne handjes, twee verleidende oogjes, twee knappige oorkens, twee koddige lippekens en twee lüasroode wangskens heeft, donderdag laatst een speelreisje gedaan met de congregaliefkens. Al mooie meis- kens Remcdie's tegen de liefde 1 1 Een waar uitgezocht troepjen van krommen en scheeven, zes en achtkantige buitekootjes Slechts drie of vier geleken aan menschen. Als jongman terugkeerde de evangeliestok wees zes ure en half. Hij was rood van schaamte en sloop ter sluiks weg toen hij aan de statie kwam. Men spreekt van een groot mirakel Ave Maria van Lourdes Denzelfden donderdag, 's avonds, heeft, eene onbevlekte maagd, gewezen Onze Lieve Vrouw in de processie, een hemelsch compliment afgelegd aan de deur van den treffelijken Burger. Dit compliment zal deel maken van het werk dat men op zijn leven schrijft. DE KtlTIIOLSCHE. Het grootste geheim wordt beloofd aan alwie mij inlichtingen verschaft. Alle brieven moeten mij franco toegestuurd worden. Zeg het voorts. Gemoedelijken handdruk van uwen aangekleefden en getrouwen vriend voor het leven E. A. E. Nog twee 1 Marquez Wij lezen in 1'Opinion d'Anvers Een gewezen pauzelijke zouaaf, behoorende aan het puik der Antwerpscbe paperij, agent van den S'-Paulus (of Tapgast) is, op heeter daad van aanranding op de zedelijkheid eens kinds betrapt geworden. 'T was juist de jonge Sdie reeds slagtoffer is geweest van den gezalfden Stevens gewezen onderpastoor van Gyseghem. Is een In 1 'Echo du Parlement van vandaag, 5" Oktober, lezen wij nog tt Onlangs melden ons de duitsche dagbladeren dat een aanhoudigings-mandaat was uitgegeven tegen den genaamden Florentin Muller, in reli- gie Vader Paulus, der DOMINIKANEN, profes- sor aan 't kollege van Augsbourg.. Die Pater had zich plichtig gemaakt aan talrijke aanrandingen op dezeden der leerlingen aan zijne zorgen toevertrouwd en min dan 14 jaar oud zijnde. De policie, gelijk het maar al te dikwijls gr- beurt in dergelijk geval, kon de hand niet leggen op den heiligen man die heimelijk zijn kloostei had verlaten om schuilplaats te zoeken in eenige andere godvruchtige eenzaamheid. Vader Paulus was verdwenen en men had zijn spoor verloren, doch gelijk Belgenland de natuurlijke verzamelplaats is der langgerokte kwaaddoeners, was het langs dien kant dal de policie hare opzoekingen richtte. De persoons- beschrijving van Vader Paulus werd gezonden naar het Belgisch parket die het meedeelde aan al de brigaden der gendarmerie van hetkoning- rijk. Zoo wel dat men eindigde met, het in Beyeren verloren spoor, weêr te vinden. Men vernam dat Vader Paulus zich verdoken hield, tot Westmalle, in hel klooster van la Trappe dat waarlijk het refugium peccatorum van de klein-broederij komt. De gendarmerie deed eene rechterlijke huis- ii zoeking, maar, zooals altijd, de Overste, verwit- tigd van den toestand van zijn' gast, had hem doen vertrekken zoo dat de marécliaussée te laat kwam. ii Alles doet veronderstellen dat de waardige priester zich in een klooster van zijn order zal ii opgesloten hebben, maar men weel hoe moei- i) lijk het is voor het Gerecht de misdadigers te hervinden aan welke de kloosters hunne hooge ii bescherming verleenen. ii Florentin Muller, in religie Vader Paulus, is een man van 27 jaar, bleek van wezen, hoog van gestalte en van militairen gang. Wat zegde nu daarvan heilige Vrijheid Zoud ge niet beter doen zulke historiën te drukken dan de braafste en inwendig godvruchtigste men schen van Avelghem, in uw zeep papier door den modder te trekken E. A. E. IJPEREN, 9 October. Gestorven in den gouden tijd, Wen hoppebellen bloeien, Zal hier waar gij begraven zijt. 't Vergeet-mij-nietjen groeien. Gestorven in de volle kracht Der rijpe mannenjaren Een rijken oogst hebt gij gebracht, Dien zullen wij bewaren. Uw lieken klinkt voor 't kinderhart Vol zoete en ware wenken, Des zal het kind in vreugde en smart, Vol liefde u steeds gedenken. Uw lieken klinkt voor 't vaderland Vol lichten levensblijheid, Daardoor hebt ge in 't gemoed geplant De schoone bloem der vrijheid. Uw lieken klinkt voor 't vlaamsche volk, Het eert het vrij geweten, Des zal uit dank, o waarheidslolk, Ons volk u nooit vergeten. Uw lieken klinkt voor ons, voor ons, Den zang van Artevelde Het dondert tegen franskiljons, 't Roept ons voor 't recht te velde. Gij looft de deugd, gij looft het werk, De waarheid boven allen Gij maakt de zielen blij en sterk, Uw minnen des wij allen. De worm verknaagt de schoonste bloem, Ach 1 krassen er ook raven, Zij kunnen toch den reinen roem Eens dichters niet begraven. MENGELINGEN. Gisteren was de meid in een burgershuis den ganschen dag aan 't babbelen men kon ze geen oogenblik doen zwijgen. Daar het aan den meester verveelde, vroeg hij aan de meid. - Weet gij Trees, waarom de vrouwen gee- nen baard hebben even als de mannen. - Neen, mijnheer, 'k heb dat nog niet hoo ren zeggen. ii - Omdat zij niet zouden kunnen zwijgen terwijl zij geschoren worden Men heeft de meid het overige van den dag niet meer gehoord. GRANEN ENZ. verkoclitte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 109,200 19,100 1,100 00,00 00,00 9,000 25-23 19-25 21-00 00-00 00-00 7-25 350-00 POPERINGHE, 8 Oct. Tarwe, Rogge, Haver, Aardappelen, de 100 kilos. Boter de kilo. middenprijs. per hrkloliler, fr. 15-50 11-75 7-50 3-80 Tarwe, w., 100 kilos. Id roode Rogge, ii ii Gerst, ii ii Haver, Boekweit, de hectoliter Duiveboonen, Peerdeboonen, Boter, per kilo, Eieren, per 26, GENT, 8 Oct. fr.a 15 22 20 3 25 2 27 3 35 2 80 VEURNE, 6 Oct. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. 2123 Sucrioen, id. 17 50 20 50 Haver, id. 1619 Boonen, id. 27 29 KORTRIJK, 4 Oct. fr. 19 50 a 20 76 Tarwe, per hectoliter, Rogge, Haver, 14 Aardappelen, per 100 kilos, 6 Boter, per 1/2 kilo, 1 68 Eieren, per 25, 2 68 St-NIKOLAAS, 7 Oct. fr. 21 70 14 50 9 1 74 3 12 Tarwe, per hectol., ld, roode,id. Rogge, id. Boekweit, id. Haver, id. Geerst, id. Duiveboonen, id. Aardappelen, id. Boter, per kilo, 14 50 •15 80 9 30 22 50 5 50 3 19 LEUVEN, 4 Oct. Tarwe, per 100 kilo, Rogge, Voederhaver, Aardapp. Boter, de kilo Eiers, de 26, fr. 28 50 a 20 25 22 50 7 2 90 2 25 ROESELARE, 5 Oct. Tarwe, 150 liters, fr. 25 50 a 25 ld. van Australië, ld. roode, 23 24 Rogge, 18 19 Haver, 20 20 50 Boekweit, Boonen, 25 50 25 Aardappelen, de 100 kilos, 5 5 50 Boter, per kilo, 2 90 3 30 Eieren, de 26, 2 0 OLIEMARKTEN GENT, 8 Oct. Koolzaad, de 100 kilog., Lijnzaad, id., Koolzaadolie, id., fr. 36 a fr. 30 34 fr. 72 LEUVEN, 4 Oct. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. Lijnzaadolie, 71 59 DENDERMONDE, 4 Oct. Lijnolie, 100 kilos, fr. Koolzaadolie, Kempolie, Lijnzaad, Koolzaad, 58 25 73 62 50 33 50 37 57 75 73 50 35 38 ROESELARE, 5 Oct. Koolzaadolie, 103 kilos, fr. Lijnolie, 74 61 a IIOPPEM ARKTEN POPERINGHE, 8 Oct. Hoppe de 50 kilos. fr. 62 a 65

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3