Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, Verschillige Tijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. Aan eenenmij onbekenden briefwisse laar. Hartelijken dank voor uwen brief welke ik dezen morgen onder mijne deur gevonden heb. Ik vind met u goed het vijfde hoofdstuk voor titel te geven: De mannen van Kuit holin plaats van de Kuitholsche.De inlichtingen over den geldbak van M. Carpentier zijn mij even goed te pas gekomen. E. A. E. De koopman begon te lachen, betastte nogeens 25 5 60 3 23 21 75 17 29 21 -14 50 10 1 90 5 12 25 50 24 19 20 50 26 6 3 57 3 één man voor onze liberale vrienden stemmen om bun eene voor onze vijanden verpletterende meerderheid te geven. Koormaatscliapplj. - Wij kondigen me* genoegen aan dat deze maatschappij in den loop van het aanstaande wintersaizoen, zooals andere jaren, het hare zal bijbrengen om ons jjperen op te beuren en een goed deel af te ne men der doodsche stilte en slapende leven waarin onze stad in dit jaargetijde gedompeld is, en die het doel is waarnaar onze gelukkigmakende clericalen streven. Tien muziek- en zangfeesten zijn reeds officieel aangekondigd; zonder de andere te rekenen zooals dit van Ste-Cecilia, welke dit jaar, zegt men, op eene buitengewone schitterende wijze zal gevierd worden. Den 27 dezer heeft de eerste Soiree plaats. «TT-ir. Va» den 8n tot den 15" October 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) Vrouwelijk 5) Theys, Joannes, 41 jaren, gepensionneerde militaire, echtgenoot van Rosalia Dewilde, Tegel straat.Dequidt, Aniandus, 43 jaren, werkman, echtgenoot van Nathalia Lazoone,Thouroutstraat- Vanneste, Amatus, 43 jaren, olie slager, echt. genoot van Maria Svnaeve, Brielen-nevens-Ypre. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 4)g de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) 12 Oktober 1875. Wel gekomen, lieve manWelk nieuws van uwe reize Dank u, beste vrouw Goede zaken heb ik verricht en nog al een en ander vernomen. Vertel alras Morgen zal het juisjt acht dagen zijn dat onze treffelijke burger Minister van Nuttelooze Zaken een' diner gegeven heeft aan de Wethee- ren van Waarmaarde. Van dien diner heb ik hooren spreken in verscheidene bierhuizen dezer gemeente. Hebt gij den Menu in handen niet gekre gen? Neen, vrouw, 'k geloof dat er geen' was; doch 'k heb gehoord dat men, onder andere, genut heeftbouillon la S1 Bernard en potage met Kuitholsche palaten. Farceur! dat ge zijtl! Zwijg van uwe menu en zeg al gauw waarom hij dien diner gaf? Daarover zijn verschillige gedachten. Nog- tans vele meenen dat de Treffelijke Burger door een gastmaal getracht heeft de banden der gene genheid nauwer en nauwer te sluiten, tusschen zijn edelgeboren hart en dit van bovengemelde Gemeenteraadsleden I Hij heeft immers nog 'nen jongen die nog al veel verstand ROND zijn boofd heeft en die, bij gebrek aan iets beters Sekrelaris van Waarmaarde zou kunnen worden. Maar wat meende toch, man! Sekretaris van Waarmaarde Dat zou ik niet kunnen gelooven! Sekretaris van zoo een klein nestje? Onmoge lijk!! Was het nog Sekretaris van Avelghem 'k Zou dat nog kunnen gelooven. Waarom zou de treffelijke burger zich al die moeite geven was het niet dat bij daarop buit heeft? De eenen Notaris in plaats van Mijnbeer Louis Parmentier en de andere Sekretaris is plaats van Mijnheer Theophile Carpentier, dat zou den winkel doen draaien!!! Vrouw gij zijt fijner in Politica dan ik zelf. 'k Meende dat ik er iets aan verstond maar 'k ben er leelijk nevens. Nu is het woord aan u en met recht. Waarom, denkt gij dan, zou hij in dien onkost gekomen zijn Wel uit loutere vriendschapImmers die man is noch geldzuchtig, noch gierig en hij heeft 'nen mon oncle dood van geven Ah! ha!! ha!!! hi! hi!! hi!!! Wat kluchtige vrouw heb ik't Is een geluk naar huis te komen om met u te schertsen en te spreken! Laat nu den diner daar en vertel gij wat gij gehoord hebt van onze aanstaande kiezing Hebben de bezem binders geroerd gedurende mijne afwezigheid? Dat ik weet neen! De bezems zullen van dit jaar nog eens te flauw te zijn. Die menschen lee- ren toch niet snelReeds DERTIG jaar leeren het stadhuis vagen en dit nog niet kunnen 't is waarlijk eene schand Ware ik in hunne plaats 'k zou mij maskeren met elk twee Vrijheden van Kortrijk voor 't aangezicht om niet berkend te worden. Zoodat gij meent dat hel nog eens niet zal pakken? Voorzeker meen ik het. Zelfs is het mogelijk dat de bezembinders niet afkomen. Nogtans mo gen de liberalen niet slapen; maar zij moeten, zoo als voor dezenwakker wezen om zich niet te laten bedriegen. Onthoudt wel dat, over drie jaar, onze gefaalde kleêrmaker en de zoon van Guano nog op de Langestraat liepen rond mid dernacht van den dag vóór de kiezing. Dat die gezalfde des Heeren nu eens een Mirakel deed Dat hij eens Onze Lieve Vrouw van Lourdes sprak dat zon misschien helpen? 'k Twijfel er aan. Noch Onze Heer noch zijne Moeder moeien hen met de wereldsche zakenDe Zoon zegde Mijn rijk is van deze wereld niet. Hij heeft dat zeker aan haar ge leerd want het spreekwoord zegtZoo de oude schreeuwen, zoo piepen de jongen.» Ook Onze Lieve Vrouw uit onze kerk is gram omdat men haar in den hoek steekt en alle soorten van andere ingebeelde krankzinnige dochters of andere in hare plaats stelt. 't Is zoo, man. De kiezing nadert en wij wachten haar af al lachende zoo als hel liedje zegt. Dat ze maar komen met hunne bezems. De artikels van Poperinghe zijn te laat geko men. i "111 i Ui ft i|i in Men leest in de Koophandel van Ant werpen De geestelijkheid van Sint-Amandus-parochie heeft, heden morgend, weer een bewijs gegeven van hare verdraagzaamheid, van haren eerbied voor een onzer duurbaren afgestorvene. Dezen morgend, om 9 ure, had in deze kerk de plechtige lijkdienst plaats van M. Laureys, luitenant-kwartiermeester bij de burgerwacht, deurwaarder bij de rechtbank van eersten aanleg. Toen de stoet aan de kerk gekomen was, wer den, op bevél van de heer pastoor, de eere-teekens der burgerwacht van de kist, bestaande in uniform, shako, en degen, weggenomen. Zoo werd de kist, gevolgd door de bloedverwanten, langs de groote kerkdeur binnen gebracht, en deze werd onmiddeiijk gesloten. De officieren der Burgerwacht, met M. den kolonel David aan het hoofd en eene talrijke volksmenigte, bleven voor de kerk staan. De heer kolonel David vroeg aan den lijkbe- dienaar, waarom men de eereleekens van de kist had weggenomen. Deze antwoordde dat zulks gebeurd was op bevel van den heer pastoor. Dé heer David verzocht hierop den heer Vanden Bulck, kommissaris van policie, proces-verbaal over dit feit op te maken. Intusschen, nogtans, moet de fanatieke pastoor van Sl-Amandus, die door zijne parochianen zoodanig in het hart wordt gedragen, dat zij reeds verscheidene malen zijne verplaatsing ge vraagd hebben, tot betere gedachten zijn terug gekeerd. De groote deur der kerk werd geopend, en de toelating werd gegeven om den uniform, den shako en den degeo op den kist te plaatsen. Dit gebeurde dan ook te midden der kerk, en dan trad de volksmenigte den tempel binnen, waar een onverdraagzamen zielenherder maar al te lang zijne parten heeft gespeeld en nog speelt. 't Is reeds de eerste maal niet dat hij, in der gelijke omstandigheden, een afgestorvene en de persoonen die hem naar zijne laatste rustplaats vergezellen, poogt te honen en te beleedigen niet alleen den persoon en zijne vrienden, maar ook de grondwettelijke instelling der burger wacht. Wij bedoelen hier het geval Piet Voer- mans, welk ieder nog zal herinneren. Het is meer dan tijd, dat er een einde gesteld worde aan deze ongepaste brutaliteit en geest van onverdraagzaamheid, welke door dezen persoon, dien wij uit onze beurzen betalen, in ons midden wordt uitgeoefend. Ja, het is meer dan tijd, dat hij terug gezon den worde naar zijne geboorte plaats, de ge meente Gheel, waar zijne krankzinnige streken niemand zullen verwonderen. In Vlaanderen vlaamsch. Uit een statistiek volgens ambtelijke bewijsstukken opge maakt, blijkt, dat in Belgie uitsluitelijk vlaamsch wordt gesproken door 50 inwooners, uitslui telijk fransch door 42 1/2 °/0, en vlaamsch en fransch door 7 1/2 inwoners. Dit bewijst dat 't vlaamsch de gesprokene taal van de meerder heid der Belgen was, is en blijft. Eigen kunst en eigen leven is in Vlaanderen overal aan het orde van den dag, en vooral onze toondichters blijven moedig volharden in den strijd voor nationaliteit. Dat bewijst Leo Van Gheluwe in West-Vlaan- derens hoofdstad, alwaar zijne muziekschool reeds bij de 500 leerlingen Jelt500 kunstenaars zullen aldaar voor de goede zaak gevormd wor den en reeds dees jaar wist H.Van Gheluwe twee leerlingen naar Brussel te sturen om mede te kampen voor den prijs van Rome. Zie, dat is aanmoedigend voor alle vlamingan- ten Muilplaag. Sedert 25 September heb ben zich weder verscheidene nieuwe gevallen dezer ziekte voorgedaan, namelijkTe Oostcamp in 2 hofsteden, te Langemark in 16, te Dickebusch in 4, te St-Jan in I, te Zillebeke in 6, te IJperen in 1, te Zonnebeke in 3, te Anseghem in 1, te Wareghem in I, te Brielen in 5, te Passtjhendaele in I. Volgens de nieuwste statiestïeke opgaven is het aanstal talen op de aarde 5642, de dialecten niet daaronder begrepen het getal verschillende godsdiensten op 980. Jaarlijks sterven gemiddeld 531/2 milioen menschen, of iedere seconde één. De gemiddelde ouderdom is 53 jaar. Een vierde deel der geborenen sterft vóór hel zevende en de helft vóór het zeventiende jaar. Van de 100,000 menschen wordt er één 100 jaar: Geestelijken bereiken den hoogsten ouderdom, geneesheeren hebben den korsten levensduur. Van de 28 mannen in Europa is er één soldaat. Te Wijngene is op 27 September eene ver maarde bolling geweest tusschen Josef Vermeersch wagenmaker, oud 93 jaar; Jozef Verseveren, kuiper, 91 jaar, napoleonist; tegen Leo Claris, 89 en Joannes Detavernier, 87 jaar. Wsjugeder bolpartij werd aangesteld d'heer doctor Dubestiu, 84 jaar oud; zoodat zij met hun vijf444jaar telden de jongste behaalden de victorie en wer den rijkelijk getrakteerd. De wijnoogst in Frankrijk van 1875 zal zeer overvloedig zijn. De wijn is zoo overvloedig dat men het vat 40 fr. betaalt en dat het niet zelden voorlkomt, een wijngaardenier twee ton nen met wijn te zien vullen om de ledige tonnen, die men hem laat, te betalen. In de omstreken van Beaume, kost de wijn 8 l/2 c. den liter. Maar zag men nooit zooveel wijn, nooit had men ook slechter. In de groote wijngaarden zal de opbrengst der heuvelen aanzienlijk zijn zonder dat de wijn van slechte hoedanigheid zal wezen. Het is bij middel van den wijnproever dat men kan weten of de wijQ goed of slecht is. Die meter duidt den graad aan van het suiker, welke de wijn bevat. In de Cóle-d'Or wees den wijnmeter 15 graden in de beste jaren, en slechts acht in de slechtste. De Bourgognewijn zal dit jaar over vloedig en goed zijn; de gewone wijn zal slecht zijn en zoo overvloedig, dal men hem niet zal kunnen uitdrinken voor den oogst van 1876. Een goede wijn is gemaakt in 10 jaren en blijft 20, 50 jaren goed. Een wijn gelijk die van 1875 zal goed zijn in 5 jaren tijd, maar 10 jaren na dien zal hij niet veel meer waard zijn. Op het oogenblik bestaan in Parijs 70 mannen-" en 120 vrouwenkloosters van alle mogelijke orden, benevens nog 60 corporaties van broeders der Christelijke leer en zusters van S' Vincentius a Paulo, die in verschillende jongens en meisjes scholen werkzaam zijn. Verscheidene orden bezitten in Parijs of in zijn naaste omgeving nog drie of vier kloosters, zooals b. v. de jezuieten, die behalve de groote moederinrichting in de Rue des Portes nog twee andere instellingen bezetten. Er bestaan voorts 60 katholieke kerken, terwijl de geestelijke orden 46 scholen voor kinderen en volwassenen hebben. Een stoute diefstal is te Brussel bij vollen dag gepleegd, in de kerk van de Zavel. De zilveren kroon, die zich op hel hoofd van S' Anna-beeld bevond, is weggenomen. Deze kroon heeft eene aanzienlijke weerde. MENGELINGEN. Boertje Pédie op een klein gedoenselke woonde, kwam zijne vrouw te verliezen. Zij was nog niet koud, toen M. de Pastor reeds ten huize was. Dag parochiaan Pé, gij komt uwe brave vrouwe te verliezen. Troost u nogtans, zij zal voor u daar boven bidden en alles zal zooveel te beter gaanEnhoe is 't Gaat gij haar schoone doen begraven 't is toch het laatste dat gij voor haar kunt doen. 'k Zou geern genoeg, Mijnheer Pastor, maar'nen uitvaard,dü kost zoo schrikkelijk veel geld en ik heb er zoo weinigde ziekte van Koba heeft mij geheel plat gesteld ten zij gij uit oude kennis voor niet De kerk moet hare rechten hebben, boer, en ik mag, ik kan niets afkomen van den larif verkoopt eene van uwe twee koebeesten, dit zal u in state stellen Koba ordentelijk te laten begraven; dit zal u geluk bijbrengen en gij zult welhaast eene andere koe hebben. Eh wel, M. de Pastor, 'k zal doen wat gij zegtik zal eene van beide mijner koeien verkoo- pen, en het geld dat ik er voor ontvang zal ik voor den lijkdienst geven. De pastor zag dat de koe wel 400 fr. weerd was en stemde dadelijk toe, met de voorwaarde dat zijnen koster naar de markt moest mede gaan om het geld te ontvangen. En Koba van boer Pé werd met een schoonen uitvaard begraven.De vrienden en gebeurs stonden niet weinig te kijken over zulk eene prachtde pastoor had nog nooit zoo luide gezongen. Eenige dagen daarna vertrok Pé naar de markt der naburige stad met zijne koe en den koster. Pé droeg in eene zak een schoonen haan. Op de markt gekomen, stelde Pé zijne koe alsook zijnen haan te koop. Hoeveel voor uwe koe Twee franks. Twee franks Ja. Hewel, z'es verkocht, uwe koe Ja maar, er zijn conditiën: ik verkoop maar de koe, als men den haan, die ik hier heb, mede koop. En hoeveel vraagt gij voor uwen haan? Vier honderd franks. de koe, en ziende dat er eene wezenlijke bate aan den koop te doen was, sloeg hem toe en zegde al lachende Neem, boer, daar zijn 400 franks voor uwen haan en 2 franks voor uwe koe Die twee franks zijn de mijne niet, het is den koster hier die ze moet ontvangen. Toen den koster terug kwam, kon den pastor hem niet gelooven. De koster zwoer bij hooge en bij leege dat he* zoo was. 't Is zoo waar, M. Pastor, als dat ik hier sta. 'k En hén de koeien nog nooit beter koop geweten maar d'haans waren schrikkelijk diere IJPEREN, 16 October. GRANEN ENZ. verkochtte middenprijs kwantiteit. p. 100 kiio. 115,400 25-25 12,400 20-75 -1,100 21-00 Erweten 0,000 00-00 2,500 25-00 Aardappelen 1,200 7-25 Boter 360-00 POPERINGHE, 15 Oct. middenprijs. Tarwe, per hekloliter, fr. 20-47 Rogge, 45-25 Haver, 11-50 Aardappelen, de 100 kilos. 7-50 Boter de kilo. 3-90 15 Oct. fr.a GENT, Tarwe, w., 100 kilos, ld roode Rogge, i. i. Gerst, ii ii Haver, u 20 Boekweit, de hectoliter 16 Duiveboonen, 22 Peerdeboonen, 20 25 Boter, per kilo, 5 50 Eieren, per 26, 2 85 VEURNE, 13 Oct. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. 20 Sucrioen, id. 18 50 Haver, id. 14 Boonen, id. 26 KORTRIJK, 11 Oct. Tarwe, per hectoliter, fr. 20 a Rogge, 15 50 Haver, Aardappelen, per 100 kilos, 6 Boter, per 1/2 kilo, 1 71 Eieren, per 25, 2 60 St-NIKOLAAS, 14 Oct. Tarwe, per hectol., fr. 22 ld, roode, id. Rogge, id. 14 50 Boekweit, id. 15 80 Haver, id. 9 30 Geerst, id. 14 50 Duiveboonen, id. 22 Aardappelen, id. 7 Boter, per kilo, 5 05 LEUVEN, 11 Oct. Tarwe, per 100 kilo, fr. 28 50 a Rogge, ii 20 25 Voederhaver, 22 50 Aardapp. 0 Boter, de kilo 2 90 Eiers, de 26, 2 25 ROESELARE, 12 Oct. Tarwe, 150 liters, fr. 25 a ld. van Australië, ld. roode, 23 Rogge, 18 50 Haver, 20 Boekweit, Boonen, 26 Aardappelen, de 100 kilos, 5 50 Boter, per kilo, 3 Eieren, de 26, 3 20 OLIEM ARKTEN GENT, 15 Oct. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 34 a Lijnzaad, id., fr. 30 54 Koolzaadolie, id., fr. 72 LEUVEN, 11 Oct. Koolzaadolie, per 100 kilo. fr. 71 Lijnzaadolie, 59 DENDERMONDE, 11 Oct. Lijnolie, 100 kilos, fr. 58 25 57 50 Koolzaadolie, 73 75 50 Kempolie, 62 63 Lijnzaad, 55 50 Koolzaad, 57 50 ROESELARE, 12 Oct. Koolzaadolie, 103 kilos, fr. 74 a Lijnolie, 60 50 IIOPPEM ARKTEN» POPERINGHE, 15 Oct. Hoppe de 50 kilos. fr. 65 a 68

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3