De Gemeenie kiezingen. Maskers af! Een nieuwe Koopman. De kiezingen hebben eene groote be langrijkheid, niet enkel onder het opzicht der gemeente-besturen, maar ook als politieke beteekenis voor de Kamers. Wij hebben in de kiezingen vooral het oog op de plaatsen waar er wetgevende kiezingen moeten plaats hebben en waar er kans is de klerikale volksvertegen woordigers door liberalen te doen ver vangen en alzoo het klerikaal gouverne ment te dwingen af te treden. Antwerpen, waar de zoo gezegde meeting uitgebloed is, heeft in de laatste kiezing voor eenen volksvertegenwoordi ger aan den heer De Waal. toen maar eene minderheid van 180 stemmen ge geven, en nu hebben de liberalen eene meerderheid van 600 stemmen in do gemcente-kiezing behaald. Wij mogen daar stoutweg uil opmaken, dat de Ant werpenaars in 1876 aan de Cooremans en Delaats een definitief congé zullen geven. Namen, die insgelijks klerikale gede puteerden naar de Kamer zendt, is ook geheel liberaal en heeft de gemeenteraad van het ongedierte verlost, welke hem belette vooruil te gaan. De belangrijke gemeenten rond Namen gelegen, die ook mede kiezen voor de Kamers zijn insge lijks liberaal en men mag daardoor vooruit zien, dat Neuzius Wasseige en zijnen aanhang in juni aanstaande voor goed in vakantie zullen mogen gaan. In Luxemburg hebben de liberalen in al de arrondissements hoofdplaatsen gezegepraald en in geheel Henegouwen bestaat geen enkel klerikaal gemeente bestuur meer. Dit zijn uitslagen die rijkelijk kunnen opwegen tegen de verliezen die wij ge daan hebben te Brugge, te Audenaarde en te Mechelen, die sinds langen lijd klerikale gedeputeerden naar de Kamer zenden en hoe jammer die nederlaag ook is, toch te voorzien was. De kiezing van 26 October is dus eene verwittiging voor het klerikaal kabinet, het mag rekenen dat het in zijn veertien dagen gesteld is en weldra zijn congé zal krijgen. De klerikale meerderheid in de Kamer, dal men het niet vergele, is tegenwoordig maar van 16 stemmen meer, zoo dat er niet veel stemmen moeten verplaatst worden om gedaan te maken met het klerikaal bestuur, waarvan het land zoo beu is, dat iedereen zal medewerken om het aan de deur te zetten. Dat de liberalen van alle plaatsen zich maar terstond aan 't werk stellen niet uitstellen tot bij de kiezingen, maar het terrein gereed maken, opdat wij niet onverhoeds door de klerikalen worden overrompeld, die gestadig, even als de mollen, in 't duister werken, Als de liberalen deze woorden uitspre ken, als zij roepen maskers af dan pogen de klerikalen te lachen, maar zij lachen bitter want zij zijn overtuigd dat zij behooren tot eene partij die nooit anders gedaan heeft dan haar aanzicht, hare woorden en werken onder een masker van deugd, van goedheid en hei ligheid te verbergen. Ja als men aan de brave klerikalen van maskers of van bedrog spreekt, dan houden zij zich als of zij daarmede mochten lachen, en zenden zij die woorden terug naar hunne tegenstrevers de liberalen, die nooit een masker gedragen hebben en die voor vaste zending hebben aangenomen de klerikalen hun masker af te rukken. Wie droeg er een masker als het volk door de heilige inquisitie ten bloede wierd gemarteld Wie droeg er toen een mas ker De klerikalen en wie rukte het hun af? De liberalen En wie draagt er nog een masker in alles wal men hoort en ziet gebeuren in de vvereldsche samen leving De klerikalen hebben nooit anders betracht dan het volk te misleiden of te bedwingen, om het onder hunne macht te houden. De liberalen hebben nooit anders ge werkt, gesproken en gehandeld, dan voor het volk de vrijheid te bekomen waartoe het recht heeft. Bij de klerikalen beslaat er eene be stendige streving om den mensch in al zijne redelijke en verstandelijke vermo gens te onderdrukken, te doen kruipen als een wezen zonder wil, zonder eigen waarde, zonder eergevoel. Bij de liberalen bestaat er een welwil lende strekking om al de klassen der samenleving vrij en gelukkig temaken. Inderdaad de klerikale denkwijze is verstompend zij maakt den mensch eene slaaf van superstitie en afgoderij zij is sijstematiek strijdig met allen voor uitgang op het verstandelijk gebied. De liberale opinie daarentegen is gun stig voor alle interesten der burgerij, zij is gunstig zoo wel aan den vooruitgang van het onderwijs als aan de ontwikke ling van alle stoffelijke belangen, zij is gunstig zoo wel voor de bijzondere als voor de algemeene of staatkundige vrij heden. De liberale denkwijze is de ware leer, die een vrijheidslievend volk dient te volgen. De liberale denkwijze slicht werkhuizen of fabrieken, waar het volk eerlijk en onbedwongen zijn bestaan kan winnen, waar den werkman geene verne derende noch onteerende aalmoes wordt toegereikt, waar men hem niet leert bedelen, maar hem deftig en met vermaak het loon van zijnen dienst betaalt. De liberale denkwijze zegtGeene voorrechten, geene casten van familie meer Alle burgers zijn gelijk voor den Slaat en de wet, en de geringste arbeider is zoo waardig in zijne ambachtskleeding als een groote edele heer in zijne koste lijke kazakke. of als een priester in zijn kerkelijk gewaad. Ja een brave en werk zame burger in zijnen werkwinkel is duizendmaal waardiger als sommigen geestelijken politieker De klerikale denkwijze is de partij der priesterregcering of theocratie en van het féodaal of leenroerig stelsel. De liberale denkwijze is de partij der volksregeering, en zij is het die niette genstaande al de tegenstrevingen der kle rikalen er toch in gelukt is het grondwet telijk of constitutionneel Staatsbestuur in te voeren. Zoo Kiezers, Burgers, gij ziet maar al te duidelijk niet waar wie er het recht heeft, maskers af! te roepen, gij ziet maar te duidelijk wie er recht en reden heeft van lachen als er van bedrog of van maskers wordt gesproken. Men schrijft uit Campiègne aan de République francaise Indien hel toeval u heden in Campiègne gebracht had, voorzeker zoudt gij het volgend verhaal, waar veel van gespro ken wordt, gehoord hebben. Dezen morgend vóór zes ure, kwam een eerlijken werkman nabij zijnen win kel, als hij gewaar werd dat hij iets ver geten had hij keerde terug en was verwonderd in zijn huis niet te kunnen. Zijne vrouw was met hem builen gegaan om insgelijks naar haar werk te gaan_; zij hadden een slapend meisje van 15 jaar te huis gelaten. De vader had het voorgevoel van een ongeluk en stampte de deur in. Een man stond daar gansch ontkleed, en die man was een jonge priester, pastor der paro chie, zegt men, almoesenier van het College. Het schandaal was groot en de geburen zijn op het geschreeuw van den vader toegesneld de politie is er ook tusschcn gesprongen en heeft den priester naar de gevangenis geleid. De Opiniondie het verhaal dezer daden, volgens het fransch blad mede- deeld, voegt er het volgende bij Dit feit is niet ongehoord, zoo als de République francaise zegt: in Belgie is dit feit maar te alledaagsch, waar er geene week voorhij gaat zonder dat een priester zich aan dergelijke dingen schuldig maakt. In Frankrijk houdt men die ongeluk- kigen die de zuiverheid der meisjes trachten te schenden aan, en in Belgie Iaat men hen gewoonlijk ontsnappen, daar de geestelijkheid medeplichtig is. REDEVOERING door M. Vanheule, schepene der stad, uitgesproken bij het graf van M. P. Bëke, burgemees ter van IJperen, op 27 October 1875. Mijnlieeren, Tongeren. De klerikalen overwinnen met 50 stemmen. LUXEMBURG. De tijdingen uit de provintie Luxemburg zijn in het algemeen goed. De liberalen winnen te Bastogne, Marche, Florenville, St-Hubert. Arlon. Zegepraal der liberalen in al de hoofdplaatsen van het arrondissement. Barvaux. Volledige zegepraal der libe ralen. De raad is nu samengesteld uit negen liberalen Virton. De liberale lijst gaat met eene schitterende meerderheid door. Twee klerikalen zijn gevallen. Batsnach. Geheel de liberale lijst gaat door. Durbuy. Volledige zegepraal der libera len. Hevige worsteling nogtans. Neufchateau. Do liberale lijst lijst wint met eenparigheid. Dinant. Geheel de liberale gaat door. Twee klerikalen niet herkozen. Gembloux. De liberalen overwinnen met eene overgroole meerderheid, niettegenstaande de aanwezigheid van den pastoor en den onder pastor bij de stemopneming. Couvin-. De liberale lijst gaat geheel door. NAMEN. Namen. Geldige briefjes 1515. Vol strekte meerderheid 751. Zijn gekozen: MM. Cuvelier heeft 855 stem men bekomenLouvat 799; Masset 802; Piret 810; Ronvaux 797; Themon 772. AI liberalen. Ballotering lusschen MM. Bodart, Derenne, Pacques, liberalen, en MM. Melotte, Lambctte en Racot klerikalen. De liberale kandidaten hebben in de ballote ring grzegepraald. O iff"—i T" T jfjl 'mSttt Ik koom een moeilijken en tevens smartvollen plicht vervullen. Bij deze doodkist welke de stof felijke overblijfsels bevat van den besten onzer vrienden, moet ik in het diepste mijns gemoeds de aandoening welke ik gevoel smachten en u den levensloop afschetsen van hem die een der beste medeburgers was, en die sedert meer dan dertig jaar zich met eene zeldzame onderscheiding, toelegde op den bloei en welstand zijner geboor testad. Ik zou mij onttrokken hebben aan deze droevige eer, had ik van den eenen kant mij er niet toe geneigd gevoeld door deze onuitlegbare ontlasting welke men gevoelt bij het opleggen eener schuld die uit het hert komt en het volbren gen vaneenen plicht, en dat ik van den anderen kant weet dat zijne bewezen diensten algemeen gekend en door u in het bijzonder geschat zijn, die gij door uwe tegenwoordigheid hier bij het graf de plechtigheid zijner begraving hebt willen verheerlijken. Geboren in 1814, den 51 Mei, M. Pieter Beke, deed schitterende studiën en bekwam, nog geheel jong, (1 Augusti 1855), den graad van doktor in de rechten. Hij vestigde zich bij zijne ouders, koophandelaars hier ter stede, en den 51 Decem ber 1857 werd hij benoemd tot adjunct-greffier bij de rechtbank van 1" aanleg. Deze nederige post kwam niet overeen met zijne neigingen noch met de uoodige uitboezeming van zijne levendig begrijpingskracht. Hij beminde de nijverheid en den koophandel hij vond smaak in de reizen, en liefkoosde de.boeken. Ook, hij wachtte niet lang zijn ontslag te geven, leverde zich geheel over aan de bezigheden die overeenstemden met zijn streven en zijne neiging, hetgeen in weinige jaren bij hem den voorraad van bekwaamheid merkelijk uilbreidde. Het was een man met edel moedige gevoelens en een wijze volksgezindheid, breed van gedachten en onwrikbare overtuiging. Hij was groote bewonderaar der vrijheden geboekt in onze Grondwet en doordrongen van dezelve bewerkte hij er de loyale toepassing van, bekleed met den liberalen stempel dat het Congres van 1850 er aan gegeven had. De plaats die dezen man moest bekleeden was reeds afgeteekend. Den 24 October 1842, werd hij slads-raadslid gekozen. Van toen af legde hij zich toe op de studie van het bestuurlijk recht en van al de kweslië'n het land en voornamelijk de stad treffende. Het verslag der zittingen en de aktenlijst, zijn daar om te bewijzen dat hij in alle beraadslagingen zijn aandeel verlichting bijbracht, en er bestaan van zijne hand zeer veel verslagen, waarin pracht en reinheid van opstel doorschij nen, en altijd merkweerdig wat aangaat de logiek en de juistheid van oordeel. In 1849 werd hij Provinciaal raadslid gekozen, en daar, zoowel als bij den communalen raad, deed hij zich onderscheiden door zijnen voor drachtsgeest en zijne verschillige kennissen. Den 29 Januari 1855, werd hij schepene be noemd, en den 15 Mei van hetzelfde jaar, voor zitter der Koophandels-Kamer van 't arrondisse ment. Zijne studiën de ondervinding welke hij geoogst had gedurend zijn bestuurlijk en koop handels leven, zijne schoone hoedanigheden van geest en hert, schikten hem bijzonderlijk tot hel volbrengen van dit tweevoudig mandaat op eene wijze die bij iedereen de hoop verrechtveer- digde welke men van hem gekoesterd had. Ook had hij welhaast den eerbied en de toegenegen heid van het publiek verworven, en wanneer in 1861 de achtbaren Burgemeester Mijnheer Alphons Vandenpeereboom, tot het hooge ambt van Minister van Binnenlandsche Zaken geroepen werd, wees het openbaar gevoelen hem aan om zijnen ouden en uitmuntenden collega te vervan gen. Hij aarzelde lang vóór hij deze zware taak on zich wilde nemen, waarvan hij zeer wel de ver? antwoordelijkheid wist te schatten, en het was enkelijk den 4 November 1862 dat men het koninklijk besluit zijner benaming zag verschij nen. Hij nam deze taak ter herte. Dezen dje nevens hem gezeteld hebben kunnen getuigen hoe bezorgd hij altoos wasvoor alles wat den bloei en de verfraaing onzer stad betrof en bovenal het welzijn der werkende klas. Als collega, was hij altijd inschikkelijk en rechtschapen als Burge meester, hij was altijd recht en ontpartijdig tea aanzien van al zijne medeburgers als bestierder ontsnapte niets aan zijn werkzaam en doordrin gend oog. Niets van den openbaren dienst was er verwaar loosd maar koophandel en nijverheid, de stads financiën, de herstelling onzer monumenten, de zedelijke en stoffelijke verbetering des volks waren de voornaamste punten zijns gedurigen overlegs en zijner onophoudende zorgen. Hij bevond zich aan het hoofd van een belan». rijk huis, en opgevoed door ouders die den koop handel en de nijverheid uitoefenden, hij kende en schatte er de noodwendigheden van en hij was er, in alle omstandigheden, den ijvervolle verdediger van. De teugels van het stadsbestuur in handen ne mende, vond hij de stads-kas in een bloeienden toestand. Hij maakte er hem eene wet van dezelve niet op het spel te zetten en ze aan zijnen opvol- ger over te laten zooals hij dezelve gevonden had, iets dat hij stiptelijk nagekomen is, alhoewel hij blijven wandelen heeft op den weg van voor uitgang en verbetering waarin het Bestuur zich begeven had. Onze rijke pronkgebouwen boezemden hem eene soort van eerbied in. Hij sprak er nooit over, zonder de macht en den rijkdom onzer voorvade ren aan te halen, zonder te spreken over hunne wilskracht en hunne zelfsverloochening;2ijn volks gezindheid maakte hem teêrgevoelig en deelne mend aan hunne tegenslagen zooveel als aan hunne zegepralen. De herstellingswerken der monumenten waren begonnen en hij heeft ze met hartstocht voortgezet. Den 8 Augusti 1869, hij zat de inhuldiging der schepenzaal voor, en pas dit meesterstuk voltrokken,deed hij vlijtiS voort zetten lot de uitvoering der grootsche muur schilderingen in de Hallezaal,die zooveel levendige bladzijden der geschiedenis onzer stad zullen uit maken. Maar het is niet genoeg dat men deze roem rijke tijdvakken onder hel oog des volks brenge en hem aantoone hoeveel opoffering en moed het gekost heeft om zijne vrijmaking, zijne onafhan kelijkheid en zijne vrijheid te veroveren, men moet werken om het zichzelve weerdig te maken de voordeelen ervan te genieten, door het te verzedeliiken en te onderwijzen; men moet, binst dat men in zijn hart het gevoel van het schoone verwerkt, in zijnen geest de weldoende stralen doen dringen van dit licht dat een vrijen loop geeft aan zijne wonderbare kracht. Het is tot dit edel doel dat onze waardige Burgemeester nooit opgehouden heeft te streven. Onder zijn wijs bestuur heeft het openbaar onder wijs eene groote uitbreiding ontvangen ver schillige nieuwe gestichten werden opgericht, en niemand dan hij, hechtte meer belang aan hunnen vooruitgangen hloei. Het is, bezield met de zelfde toegenegenheid tot de jongheid, dat hij in 1859 het ambt aan vaardde van lid der Bestuurlijke Commissie van het gesticht van Meessen, onderwijs- en onder- houdsgestichtdoor Maria-Theresia in 1716 ingericht ten voordeele van dochters van mili tairen. Ter belooning van zijne trouwe diensten, M. P. Beke, was reeds van in 1861 vereerd met het kruis van Leopoldsorde. Medegesleept in den politieken dwarlwind, werd hij, den 9 Juni 1868, benoemd tot lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, alwaar hij gezeteld heeft tot in Augusti van '1 jaar 1870, tijdstip op welk de wispelteurigheid der gezindheid verandering in het gouvernement des lands bracht. Sedertdien hield hij zich uitsluilelijk bezig met de zaken der stad. Hij beminde zijn cabinet van Burgetneester als zijn eigen huis.ledereenvonder, om zoo te zeggen, vrijen toegang. Teêrhartig en goed, werd er iedereen door hem met dezelfde goedwilligheid ontvangen, en hij was gelukkig toen hij iemands verzoek voordeeliglijk kon inwilligen. De werkman kwam er klagen over zijne grieven of zijne ellende en vond er altoos een vaderlijk verhoor. De jongelingen vertrouw den hem hunne plannen en hunne hoop. Door zijne wijze raadgevingen en zijne be scherming waren er velen die zich eene loopbaan zagen openen waarin zij heden een heerlijk be staan vinden. Altijd bezorgd over een anders zaken, scheen hij als vreemd aan zijne eigene zaken geworden te zijn. Middelerwijl greep het lijden hem aan. De smarten ondermijnden zijne gezondheid. Men zag hem met ongerustheid van dag lot dag als weg- smelten.Eene gedurige ongesteldheid maakte hem het werken hoe langer hoe moeilijker, en den 51 Augusti laatstleden, kwam hij voor de laatste maal op dit stadhuis, dat hij zoo gaarne zijn ouden fuister had willen teruggeven, en waar hij zóó lang zijnen tijd, zijne talenten en zijne ondervin ding besteed heeft om zich nuttig voor zijne medeburgers te maken. Op zijn ziekebed uitge strekt en wanneer de koude der dood hem reeds aangreep, zijne ontkleurde lippen stamelden nog: werkende klasse die hij altoos zoo vurig in het hart had gedragen. Den 25 October gaf hij den laalslen snik, alles alhier achterlatende, bloedverwanten, vrienden,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2