POPERINGHE. LIÉGEOIS, SITUEE A WWSCHAETE, Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. A VELG-HEM, HOEDENMAKER, a vendre au dit lieu. COMMUNE DE WYTSCHAETE, 25 25 25 20 20 115. 15 20 25 20 20 100. 20 20 20 20 20 100. 20 20 20 20 20 100. 15 25 20 25 15 100. 25 15 10 20 25 •15 10 25 20 20 15 20 15 20 20 15 15 15 20 20 Is het waar, Nieuwsbladdat er een haas van op den Leet, t'einden zijnen pacht, zijne herberg moet verlaten omdat hij gaan stem men heeft in de laatste kiezing Indien deze zoo onverdraagzame als straf bare maatregel moest waar zijn; wij zouden in het recht zijn al onze politieke vrienden aan te raden geen staminés meer te bezoeken dan deze aan liberale brouwers toebehoo- rende. Dat deze heeren catholijke brouwers, zich voor gewaarschuwd houden. Wij zullen zien of zij durven. BURGERSTAND Sterfgevallen. Sterfgevallen. '-RIGHT. Men maakt bekend dat er den Dijnsdag 26 dezer, op de hofstede van Henri Vermeu len landbouwer te St-Jan zijn toegekomen 2 ionge veersen.rond de 18 maanden oud,heb bende rood hair, en weinig wit hair op het voorhoofd en den staart. De belanghebbende mogen dezelve recla meeren waar het behoort. Groote hoeveelheid vervaardigde Pelterijen en fantazijen voor het sai zoen. Yellen Kragen Voeringen en Boordingen voor paltots en andere kleedingstukken. Bleeken, vermaken en veranderen van alle slach van Vellen. Zending van koopwaren naar keuze. Gereedmaking en vervaardiging van Vellen. Bed-Tapijten en andere in Pelterij. Opvulling van alle slach van die ren. Alle werk in de Pelterij in het huis zelve verricht zijnde, vindt de koo- per veel profijt door zich reechtstreeks aan te bieden bij BOTERSTRAAT, 4. TE IJPEREN. De Veilen ten hierbovenstaande huize aangekocht, worden er gedu rend het zomerjaargetijde gratis be waard. Specialiteit van Vellen voor confectien Banden MM., Ik heb de eer ter kennis te bren gen van de naaisters dat ik nog eene specialiteit verschaft heb voor [den verkoop van Vellen Banden injalle breedte en soorten. Boordsels in ge friseerd en gemoireerde Astrakan voor officieren-vesten der Cavalerie. Le Notaire BUTAYE, résidant a Messines, exposera en vente publi- que, avec benefices de gains de mise- a-prix et d'enchèresl'Immeuhle suivant LOT UNIQUE. Une trés-bonne petite FERME, comprenant Mai- son d'habitation, Grange et Etables, contenant parmi fonds des batiments, pature et labour, 97 ares 2 centiares. Occupée par le sieur Edouard Van- decapelle-Odent fermier a Wyt- schaete jusqu'au lr Octobre 1878, au fermage modique de 180 francs Tan, outre l'impót. La Mise-a-prix JEUDI II NOVEM- BRE et XAdjudication JEUDI 25 NO- VEMBRE 1875, chaque fois a 4 heures précises de relevée, au cabaret occupé par Frédéric Verras-Vande- lanoitte, a YVytschaete, aggloméré de Messines. Le cahier des charges et les titres de propriété sont déposés a l'inspec- tion des amateurs, en letude du Notaire BUTAYE, susnommé. 1 - fortuin en eer de vruchten zijner verknochtheid cll zijner uitstekende hoedanigheden het diepste |eeCj bij alle rechtschapen mensch; maar daarboven vergezellen hem de verdiensten zijner werken waarvoor hij eene belooning zal ontvangen die goor de hand der menschen niet kan geschonken worden, en die God beschikt voor dezen die op efne edele wijze zijne levensbaan doorloopen heeft. IJperen, 30" October 1873. gclioolpcuning.-Vorige lijsten, fr. 512-05 Een ongenoemde, (2de drie maande- lijksche sorting), 5-00 Jesuiten jacht, 7-00 Een plesiertochtje in de Kroone, (Kruisstraat), 5-55 Eene becibelinge in de drie Leliën, 1-00 Vervolg der afgesneden beurs in de maatschappij St-Sebastiaan, (10°, 11% 12% 15e en 14° wekclijksche storting,) 2-50 Totaal fr. 551-10 Men verzoekt de personen die eenige giften te doen hebben voor de Tombola van den School penningdezelve te willen afgeven bij Engel Van Eeckhout, tresorier, Dixmudestraat, n° 59. Begraving: van M. P. Bekc, Burgemeester van IJperen. Woensdag laatst heeft de begraving plaats gehad van onzen betreurden heer Burgemeester P. Beke. De toeloop was indrukwekkend. Men is van het sterfhuis vertrokken ten 10 ure 's morgens. De plechtigheid was geregeld door de stadsoverheid en in evenredigheid met de uitste kende hoedanigheden van den overledene. De rouwstoet was geopend door de heeren Lagrange, zijne nevenonmiddelijk na de familje volgde het stadsbestuur aan wiens hoofd men H. Vanheule bemerkte, hij was in tenue van schepene dan de heeren van den Rechtbank in volledig getal, alsook de verschillige overheden eindeling een buitengewoon groot getal vrienden en kennissen van den heer Burgemeester, gekomen van alle kanten der stad, arrondissement, pro vincie en land. Op de kist lagen het uniform van Burgemeester en de eerteekens van 't Leopolds orde. Het lijkkleed werd gehouden door een lid van den gemeente-raad, door den Majoor der Bnrger- wacht, door eenen afgevaardigde der Bnrgerhjke Godshuizen, door eenen afgevaardigden van den Disch (armkamer); door eenen id. van 't gesticht van Meessen en door eenen id. van 't bestuurlijk bureel. De stoet was opgeleid door de Burgerwacht en door het korps Pompiers met zijn muziek. De muziek van het 1° regiment luisterde insgelijks den stoet op. Een peloton der infanterie bewees de militaire eer van het ridderschap der Leopolds orde ten slotte onlwaardde men in den stoet afgevaardigden van meest al de maatschappijen der stad, als St-Sebastiaan, de Koormaa tschappij, de Vfeamsche Ster, de Lyre Ouvrière, enz., enz. Op het kerkhof werden er twee lijkredens uit gesproken, eene door M. Hynderick, majoor- kommandant der Burgerwacht en een andere door M. de schepene Vanheule. Wij kunnen den lof van den overledene niet beter maken dan door het mededeelen van de rijkrede van M. Vanheule, (zie hierhooger). Wij moeten hier bijvoegen dat de liberale gezindheid in hem een steunpilaar en een over tuigde kamper verliest. De stedelijke raad beeft besloten zijn portret te plaatsen in zijne zittingzaal hij heeft insgelijks eene som van duizend franks gestemd om aan den armen te worden uitgedeeld, in gedachtenis van hem die gedurend zijne lange bestierlijke loop baan altijd hun toegenegen beschermer geweest is. S'-Scbastiaan. - Donderdag avond, in de Balzaal van de Sociëteit had er een familje feest plaats. De leden hadden M. Dewaeghenaere op een banket uitgenoodigd, gegeven ter gele genheid der onderscheiding welke hij komt te ontvangen van het gouvernement (het kruis van eerste klas) voor zijne lange en goede diensten in de administratie ten stadhuize alhier. Het feest, voorgezeten door M. Eric Boucke- naere, onder-voorzitter, begon ten zeven ure. De heer Dewaeghenaere ontving van hem de har telijkste gelukwenschingen in name van al de leden. Witte Klakken. - Zondag namiddag ten twee ure gaat de jonge fanfare een uitstapken naar de Kroone op de Kruisstraat, Yper-buiten. Burgerwacht. - Maandag 18 October heeft de l/2 batterij eene schijf-schieting gegeven voor hare leden, waarvan hieronder den uitslag: 1. Wenis, Louis. 2. Deweerdt, Charles. 5. Crogny, Frangois. 4. Vandermarliere, Louis. 5. Mahieu, Désiré. 6. Liégeois, Alphonse. 7. Vandermarliere, Henri. 8. Ote, Pierre. Het feest is geeindig met een banket alwaar de nieesle vrolijkheid heerschte. Maatschappij CijbcIscSmttcrs. - schieting van het winter saizoen. Hoogst getal punten 24 dezer. Swekels, L., Vandermarliere, L., Dumon, A., Decoene, H., L'gy, F.', hyberghein, J., Henier, H., Mailliaerd, G., 95. 90. 90. 85. Van den 15" tot den 22" October 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouwelijk 6) te zamcn> Huwelijken. Louage, Isidorus, wever, en Hof, Elodia, kant werkster. Gisquiere, Henricus, daglooner, en Duthoo, Pharailda, naaister. Heugebaarl, Henricus, timmerman, en Verhaeghe, Silvia, zonder beroep. Desmyttere, Cecilia, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Andreas Desouter, O. L. V. straat. Decarpentrie, Ludovica, 48 jaren, kantwerk ster, echtgenoote van Dominicus Moynié, Oude Houtmarkt straat. Robaevs, Catharina, 67 jaren, winkelierster, ongehuwd, Rijsselstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem 5) Van den 22 tot den 29 October GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouweiljk id. 2) te zameD 8' H uwelijken. Vanhecke,Edouardus, schoenmaker, en Dubois, Rosalia, kantwerkster. Kinoo, Josephus, her bergier, en Bordau, Rosalia, slachster.Dumont, Florimondus, slachter, en Vanoverschelde, Sophia, dienstmeid. Coulier, Petrus, wagenmaker, en Segers, Maria, kleêrmaakster. Beke, Prtrus, 61 jaren, burgemeester der stad Yperen, ongehuwd, Boterstraat. Vandevelde, Sophia, 36 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Godelievestraat. Gastelijn, Maria, 22 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Dixmudestraat. Mahieu, Petrus, 71 jaren, Commissionaris, wedu- waar van Ludovica Werkin, Meenenstraat. Debacker, Maria, 66 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Rijselstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 3) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 0) 28 October 1875. Dinsdag laatst, waren er, ter gelegenheid der kiezing, maaltijden voor de klerikale kiezers. Het was hier ook feest van alle slach van beestialen en men bemerkte bovenal vele zwijns in stad men heeft dit best kunnen bestatigen des avonds, want langs alle kanten en straten vond men deze dieren die overeten en overbolgd zijnde, hunne maag losten. Onder andere heeft men de prince der zwijns moeten met drij of vier personen tot aan zijn stal leiden. Gelukkiglijk waren het al zwijns uit klerikale stallingen, hadden het maar liberale geweest, men had Zondag onze drijstekkers hooren donderen tegen dien zwijnen-boel maar als het voor de goede zaak is, men mag zwijn en overjaersch zwijn wezen. Dijnsdag, rond elf ure 's morgens, zagen wij eenen zatlap, dronk gelijk eene suisse en gevolgd door een groot getal jongens uitroepende 't zijn schoone mannen voor eenen kerk-uil, wij zullen het aan uwen gekruinden meester zeggen. Moet men toen 's Zondags zoo van zijnen neus niet maken als men pijke-zot is, enz. Zulks is al toegelaten als men in de kerk omgaat; vuilaard, dronkaard, zwijnaard, men mag alles zijn, als wanneer men aan de goede kant toebehoort. Door gegrondene redens, waarvan wij Zondag laatst den uitleg in de Toekomst gegeven hebben, is er hier geen strijd geweest voor de gemeente kiezing. De liberalen hebben zich onihouden en, niet tegenstaande de groote en schandelijke pressie door de klerikalen in het werk gesteld om stem men te krijgen, hebben zij er min dan over drij jaren bekomen ook zijn zij niet te vreden over den uitval der kiezing. Men heeft ook kunnen bemerken dat er weinig vaandels uithingen om hunne zegepraal te vieren, nogtans bij al de gekruinde en in al de kloosters had men het voorbeeld gegeven, 't geen ook zijne beteekenis heeft. Wij verslaan dat onze gezalfde opperburgers te vreden zijn over zulken uitslag, want zij weten best dat de gekozene maar arle- quins en jaknikkers zijn, waarvan zij het koordetje trekken om hen te doen dansen volgens hun goeddunken. N. B. Een ander artikel uit Poperinghe ons toegezonden, kan bij plaatsgebrek, maar binnen acht dagen overgenomen worden. 26 Oktober 1875. Elf ure 's avonds. Nooit geestiger dag beleefden wij dan deze van vandaag! Gewonnen, en volkomen gewonnen is de liberale partij. Onze klerikalen zijn dood en begraven: dat hunne ziel in vrede rustel! Reeds vroeg was elke liberaal op zijn post; elk beurde zijne vrienden op, en, om 9 ure was het stadhuis vol volk. Het regende liberale stemmers! Om twaalf ure waren al de werkingen gedaan en heel onze lijst gekozen: iedere candidaat bekwam 179.stemmen, juist zoo vele stemmers als er kie zers tegenwoordig waren. Bravo I liberaal bloed dat in zulke eensgezinde liberale aderen vloeit! Na goed ons verlusttigd te hebben vergader den wij allen om 2 ure fixe aan den Café du Nord om van daar de plaats in le komen met het muziek" Phare de VEscaid aan 't hoofd. Om 5 ure 4 minuten slaat het appel: iedereen stelt zich in orde. Aan het begin van den stoet gaat een man vóórop dragende een groot plak- kaard waarop gedrukt staan de volgende papen- letters lï. I. P. 't is te zeggen Requiescant in pace of dat hunne ziele in vrede ruste. Boven het plakkaard een reusachtige bezem overdekt met een rouwfluweel om het stadhuis te vagen. Onmiddelijk na de bezem, in de ronw, stapt het Muziekgenootschap spelende eene marche funèbre genoemd ils ne sont plus van M. Delcour. Achter het muziek bijna heel ons korps liberale stemmers velen hun zakdoek aan de oogen om hunne tranen te droogen zij zijn ge volgd van duizenden menschen. Met de meeste ingetogendheid en de godvruch- ligsle stilzwijgendheid volgde deze droevige me nigte de stoffelijke overblijfsels der klerikale partij welke zij maar hare begraafplaats, met veel droef heid en hartzeer, droegen. Wanneer deze droevige plechtigheid voltrok ken was, gingen wij ons verdriet vergelen met een geestig pintje te drinken en weldra vervang- den de geestige liedjes de doodzangen die wij gehoord hadden I De dag is alzoo lustig vervlogen, voor ons liberalen. Ge n enkele katholijke heeft zijn aan gezicht getoond. Wat nieuws zullen wij, Zondag, van de heilige Vrijheid en het onfaalbare Journal de Courlrai vernemen Wanneer komen de klerikale Representan ten zooals Reynaert en andere gemiste drijbek- dragers nog eens naar onzen Tap preken dat de liberale partij een doodenletter geworden is omdat zij van de Morale indépendante is, dat zij mannen zooals F.... in hare rangen telt enz. enz. Wanneer komt den alverslager advocaat Ciceron-Midas, M1" Klaai naar onzen Tap prate- len en zeggenle gouvernement vous a donné bataille et il faut tutterlutter lutter! Wanneer komt hij nog eens af om conferentieën te geven? Klaai! Klaai ge zoudt veel beter 'nen keer komen als het stemming is Ge zoudt 'nen keer moeten komen heipen stem men voor onze klerikalen. Dat het blageeren wat apen gesten, wat nekdraaingen of andere eergelijke geksmanieren doen ware, Klaai zou dat wel kunnen, 't is zijn beste ambacht, maal ais het stemmen is, hola, piero, Klaai blijf te huis. Intusschentijd Klaai, wij verwachten u toch niet te min, van tijd lot tijd, voor een confe- renske te geven en u te hooren roepen lot op de straat met een bier stemme gemakkelijk om herkennen il faut lutterlutter et lutter toujoursü Daarna komt op de eerste plaats onze ver maarde Deus ex machinaanders gezeid Peetje de Pruimschijter! 1 Die gaai ook is te Korlrijk gebleven En zeggen dat die mensch moest burgemeester worden I Hoe jammer toch I 'k mag er niet op peizen of mijne tranen be sproeien mijn papier. Peetje! Peetje! ge zijt ook dood en voor eeuwig begraven. Pax vobis! De vrede zij met u. Op de derde plaats schittert den Cercle ca- tholique geheeten Tap als eene steèrt-sterre. Hij ging, zei de heilige Vrijheid, en Primo Loco preekte het meermale, hij ging, dien Tap, groeien en bloeien en hij ging vruchten dragen I Waar zijn die vruchten?? Och heerewij ontwaren noch peer noch appel, noch pruim, noch corinte. En zeggen dat de 15e Tonne nog loopt in dien fameuzen Tap die 18,000 frank kost!De actieën er van staan toch zoo leege. En de intresten en het kapitaal 11 En daar niets van kunnen aan de gemeente van over laten. 'T is genoeg om er zijn zinnen in te steken. Nu liberale stemmers 'k heb het op u. Ge moet allen naar de Hel. Gij hebt niet geluisterdPrimo Loco zal er u allen met zijn' evangeliestok, naar toe drijven. Doch troosten wij onswij zullen er naartoe rijden gezeten op zijden kussens, met de lro populaire, en als wij daar zijn, wij zullen ons al le zamen bijeen houden en zingen en klin ken om ons lijden te vergeten! Primo wat zegde nu van Avelghem?? Gingt gij Avelghem niet katholijk maken, hein? Onnoozele waanwijze Indien gij iets kunt, waarom en toovert gij niet eens als het stemming is? De paperij zou ons wijsmaken dat Onze Lieve Heer hun' beste vriend is, doch wij houden staan dat hij, Onze Vader en zijn Zoon, alle twee harde, heel harde liberalen zijn misschien zijn ze binnen drij jaar alle twee progressistde heilige Geest is het reeds van over vijfjaar! Maar Primo toch, een klein mira- kelke en wij zijn al bekeerd. Al en wildet gij maar eene vliege genezen die eenen perel op hare ooge zitten heeft! Tot later Primo! Zondag krijgt gij, lieve lezer en beminnelijke lezeres al de voorzeggingen of propheliën gedaan, sedert een jaar, door de heilige Vrijheid en het on faalbare Journal de Courtrai. E. A. E. IJPEREN, 50 October. GRANEN ENZ. verkocht te kwantiteit. midden prijs p. 100 kilo. 25-50 4,900 49-50 0,000 00-00 0,000 00-00 0,500 25-25 Aardappelen 1,100 7-25 550-00 F ABRIEKANT IN PELTERIJ, ENE TRES-BONNE AU COUCIIANT DU PAVÉ VERS MESSINES,

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3