Kieskronijk. Dat is nog al sterk Over onze omstreken. Zij durven niet Stads Nieuws. pij die met ontrold vaandel binnentreedt, elke deputatie, welke uit dorp of stad toekomt wordt met daverende toejuichin gen begroet Daar zijn de Gentenaars met hunne reusachtige bloemtuilen Iloerah Daar zijn de Brusselaars Hoerah Daar zijn de studenten van Luik Hoerah Daar zijn de liberalen van Leuven, Diest, Thienen Hoerah Daar is Cappellen. Berchem, Esschen, Boom Hoerah Iloerah En dat en houdt niet op Altijd komen er maar nieuwe bij Ons blad zou te klein worden indien wij al de namen der deelnemende vereenigingen moesten aan halen. Doch daar wordt alles stil. M. de Bos- sehacrt, Voorzitter der Liberale Vereeni- ging van Antwerpen, stuurt den wel- komsgroet aan de Vereenigde Liberalen, nadat hij aan den heer Edward Pécher, een reusachtige bloemtuil namens het antwerpsche liberalismus heeft aange boden. M. de Bosschaert herinnert dat tijdens de eerste zegepraal der liberalen te Antwerpen Gent eerst de gedachte op vatte om ons, in naam van het liberalis mus, alhier ter stede komen geluk te wenschen. Het vaderland van Artevelde, zegt hij, is waardig van de stad van Rubens. De gcniussen der kunsten en der vrijheid zijn broeders. M. de Kerekhove, burgemeester van Gent, beklimt het spreekgestoelte. Libe ralen van Antwerpen, roept hij uit, het vaderland zegt u dank gij hadt gezworen te overwinnen en de victorie is u gebleven Gij hebt te Antwerpen het klerikalismus geheel verslagen nooit zal het er nog wederheerschen. Marnix zal in zijn graf van vreugde gesidderd hebben. Gij hebt Antwerpen gered, gij zult ook België redden Het nageslacht zal een even als wij nu herhalen Eere en hulde aan de liberalen van Antwerpen. M. Orts neemt vervolgens het woord om aan Antwerpen de gelukwenschingen van Brussel en voorsteden over te bren gen. Antwerpen en Brussel, zegt hij, waren immer twee zustersteden, welke zich innig lief hebben gehad. M. Jottrand volgt M. Oris op en voert het woord namens de liberalen des Lands. Laat ons blijven strijden, zegt de gevierde spreker, strijden zoo lang als een vijand van licht en beschaving den kop verheft dat onze leus die zij van den grooten Marnix Rust elders Nu komen M. Bergé Jules Devigne van GentM. de Posson van Cappellen; M. Meynne van BruggeM. Biondet van Luik. Allen brengen hulde aan den moed en den iever waarmee de Antwerpsche Liberalen bezield zijn. M. Van der Taelen, schepene van Antwerpen, de populaire voorzitter van het Geuzenverbond, neemt vervolgens het woord. In eene kernachtige rede voering spoort hij al de liberalen lot eendracht aan. Na M. Van der Taelen, de achtbare en geachte Edward Pécher Nog eens zien wij er van af met de pen maar een klein denkbeeld weer te geven, van de geest drift die in de zaal heerscht. Spreker doet ook eenen oproep lot de eendracht der liberalen. De tegenwoordigheid onzer moeders, onzer vrouwen, onzer dochters, zegt hij, is een voorteeken der victorie. De jeugd der scholen, de sprekers die op den buiten het licht gaan verspreiden, de jonge officiers van 't liberaal leger, ieder in België verecnigt zich met ons om den schoonen zegepraal der Vrijheid meê te helpen winnen. Hij eindigt met den kreetLeve het onafhankelijke België. M. de Waal, op het aandringen der aanwezigen, beklimtinsgelijks hetspreek- gestoelte en is het voorwerp eener schit terende belooging. De welsprekende woorden van onzen achtbaren burge meester worden met eenen donder van toejuichingen begroet. Nog eenige woorden van M. de Bos schaert en dit schoone feest was afge- loopen. 'Savonds vereenigden de liberalen zich in de Variétés op een bal dal hun door de liberale kringen der stad was aange boden en in de stad was het overal feest tot laat in den nacht. De dag van zondag zal in de annalen van 't belgisehe liberalismus in gouden letteren aa"ngeteekend worden. Het schijnt dat het gouvernement zoo gerust niet is over den uitslag der kic- zingen van 26 October als het de klerikale dagbladen willen doen gelooven. De klerikale ministers gevoelen wel dat de overwinningen te Sotteghem, te Seever- gem, te Nazareth, te Zoutenaye en andere kleine plaatsen behaald, waarmede de klerikalen zoo hoog oploopen, niet veel hunne arme ziel kan baten en zij zich in 't geheel op hun gemak niet gevoelen met de overwinningen door de liberalen be haald te Antwerpen, Leuven, Verviers, Namen, Oostende, Veurne, Thourout enz. en in geheel Luxemburg en Hene gouwen. Daarom heeft het ministerie den dag 11a de kiezing, aan al de gemeentebesturen van het land, een nauwkeurigen staat gevraagd van den uitslag der kiezingen. Die staal behelst elf kolommen, die moeten ingevuld en voor derden novem ber toegezonden worden. le kolom Gekozen liberalen 2e bekomen stemmen 3e mededingers 4e bekomen stemmen Se gekozene kalholijken 6e bekomen stemmen 7e mededingers 8e bekomen stemmen 9e gekozen zonder polieke kleur 10e bekomen stemmen 1 le aanmerkingen. Het is de eerste maal dat een burge meester in ons land zal gehouden zijn de kiezers en de gekozenen zijner gemeente in katholijken en liberalen te rangschik ken iets wat in sommige plaatsen niet gemakkelijk kan geschieden. Men maakt daaruit op dat het minis terie zich aan woelige debatten verwacht, dat het van nu af verlegen is. en noodig oordeelt van er reeds aan te denken om maatregelen te nemen. Onze brugsche klerikalen hebben de zieken uil bet hospitaal gehaald om te doen stemmen Een kleine kiezer, die niet kon gaan, is door twee ziekedieners met een rijtuig naar de stembus des morgends en des avonds geleid. Noch de fortuin noch het leven van een mcnsch is niets weerd voor de kleri kalen als zij hun doel willen bereiken. Wij lezen in het Weekblad van Dix- mude De liberalen hebben eenige voordeelen behaald in onzen buiten door de kieziu- gen van dinsdag. Bovekerke heeft vier liberalen gekozen en de uittredende kle rikalen zenden wandelen te Vladsloo is eindelijk een liberaal in den gemeen teraad te Clerken was er betwisting op een lid die ook gunstig uitgevallen is voor de vrijheidsvrienden te Staden is den heer notaris Van den Boogaerde gekozen en de andere liberale kandidaten hadden slechts eene stem te kort, anders zou de geheele lijst getriomfeerd hebben. Gelijk men ziet ontwaakt de liberale geest ook op onzen buiten. Zulk begin mag tellen. Ongetwijfeld zou er nog meer kunnen gedaan worden. Wie weet, als er een handeken hulp geleend werd De klerikale gazetten hadden gemeld dat den wetgevenden zittijd met eene Troonrede zou geopend worden, dit wilt zeggen veel beloften en vorte appels. Ingezien de zegepraal der Liberalen te Antwerpen, te Leuven, te Namen, enz. en in Luxemburg heeft ons klerikaal ministerie zijne inzichten veranderd. Men zal den Koning niet derangeeren ons eenige klerikale leugens te komen uitkramen En ook, 't is de moeite niet meer weerd... Met juni krijgen de Lan- grandisten toch hunnen covgé aaKaaMaKiiratfiniaj^^ raccioli, en eindelijk, wat ook iels zegt, de open bare meening, die te Rome zonder omwegen 's Pausen dood aan vergif toeschreef. Een afdoende wetenschappelijk bewijs van ver giftiging was in die dagen, toen de scheikunde nog in hare jeugd verkeerde, niet te leveren. Intusschen (zal men mij toevoegen), aangeno men dat Clemens XIV vergiftigd werd, zoo staat te bewijzen dat de Jesuielen 'l gif toedienden. Ik wil ook dit beproeven. De verheffing van Ganganelli lot den pauselij ken troon was voor de orde van Loyola als een donderslag geweest. De Orde wist dal de nieuwe Paus niet aarzelen zou om haar op te offeren, liever dan, als Clemens XIII, 't belang van de Kerk in de waagschaal te stellen. Zoo dan, reeds in 1770, hoorde men oude vrouwen profeteer n dat de Paus, die tegen de Compagnie van Jesus de hand zou durven uitsteken, door de hand Gods gestraft zou worden. Di'ij van die profetessen kan ik u noemen het waren Bernardina Beruzzi en Bernardina Renzi te Beneventano, en een zekere Maria Teresa Poli te Monte Fiascone. De Jesnieten (St. Priest) zochten de verbeelding van Clemens door aller lei schrikbeelden te beangstigen, 't Naderen van zijn dood werd den volke verkondigd. Opschrif ten met de letters P. S. S. V. (presto sera sede vacante: weldra zal de pauselijke stoel ledig slaan werden den Paus onder de oogen ge bracht; en hij wist ze te ontcijferen. Ganganelli, zonder aan die profetiën geloof te luchten, wist echter dat zijn vijanden in staat waren ze tot waarheid te doen worden. De hand langers der Jesuieten lasterden en beschimpten den Paus schier openlijk. Een naderende ijselijke gebeurtenis werd door schrikverwekkende pren ten en portretten den volke als een straf des Hemels aangekoudigd. En de genraal der Jesuieten, Ricci (aldus schreef Florida Blanca aan Pius VI, Ganganelli's opvolger), wel verre van dergelijke leugens te weerleggen, help ze verspreiden hij had zelfs een conferentie met de waarzegster van Valentano. Florida Blanca voegt er bij: Uit 't proces- Valenlano bleken zoowel de wensch en't besluit om Clemens XIV van 't leven te berooven, als de pogingen die tot dit doel werden aangewend. In de brieven, bij dit rechtsgeding voorgelezen, is sprake van vergif, van den naderenden dood des Pausen, en van andere zaken, die onpartijdige lezers moeten doen huiveren. De hierboven bedoelde ontmoeting lusschen de waarzegster van Valentano, Bernardina Rensi, en den Jesuieten- generaal Ricci had plaats in de heilige week, ten huize van den abt Achilli. In deze zelfde week moest de Paus 't jubileum van 1775 afkondigen, en deed men hem door middel van muurplakka- len weten, dat hij de heilige deur niet openen zou. In welke richting, vraag ik u wederom, wijzen al deze feiten Onze uitstekende wijsgeer, de priester Gioberli, geeft voor mij een antwoord op die vraag. Ook hij heeft de kwestie van Gan ganelli's dood grondig bestudeerd; en ziehier zijne slotsom: De rede wil dat een misdaad toe geschreven worde aan dengene die er belang bij -rmsr> i j 1 14 1 had, en die, bij den wensch en den wil, zedelijk in slaat was om haar te begaan. Wie nu konden bij Ganganelli's dood belang hebben. De Jesuieten. Wie haatten Clemens? De Jesuie ten. Wie openbaarden dien haat door laster, schimp, schotschriften, spotprenten en op alle manieren? De Jesuielen. Wie paardan aan haat felle wraakzucht? De Jesuielen. Wie dreigden den Heiligen Vader met hetgeen hem later over kwam? De Jezuiten. Wie trachtten door schur- kelijke eti goddelooze profetien den Paus als bij voorbaat te doen sterven De Jezuïten. Wie voorspelden zijn dood als ontwijfelbaar De Jezuïeten. Wie verheugden zich over zijn dood, nog vóór hij koud was? De Jezuïeten. Wie bezwalken zelfs thans nog zijne nagedach tenis De Jezuielen. Ik beken (zegt deze schrijver iets verder),dat ik lang: geaarzeld heb om de Orde der Jezuieten schuldig te oordeelen aan den dood van Paus Clemens; slechts de be wijskracht der feiten heeft mij daartoe kunnen brengen. Nu nog de beloofde brief van kardinaal de Bernis. In dezen brief gedagteekend van 2G Oc tober 1774, leest men 't volgende: Wanneer 't publiek de documenten kennen zal, die ik over de opheffing der Jezieten-orde heb in handen ge had, dan zal ik 't beamen, dat die opheffing vol strekt noodig en volkomen billijk was. De omstandigheden, die 's Pausen dood zijn vooraf gegaan en gevolgd wekken afgrijzen en medelijden tegelijkertijd. Ik ben bezig al de bijzonderheden betreffende de ziekte en den dood van Clemens XIV te verzamelen. Hen mag den koning deze IJperen, 6° November 1875. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. i,058-05 Lichting der bussen in de maand October.- N° I Gouden Arend, 17-55 2 Sultan, 27-00 3 Boeren Hol, 5.35 4 Café St-Sebasliaan, 14-29 5 Salon d'Apollon, 7-5g 6 Klein IJperen, 6-58 7 Café der Spore, 36-50 8 De Vrange, 20-52 9 Café der Zalm, (Saumon), 11 -20 40 Schaapstal, 14-00 11 Zilveren Hoofd, 5-52 12 Ciladelle, 30-00 13 Bureel der Toekomst, 2-85 14 Bronzen Hoofd, 4-26 15 Parnassus-Hof, 11-00 16 Mortier, l-ÖO 17 S' Omars, 2-35 18 Aux armes de France, 7-60 Celui qui met un frein a la fureur des flots peut aussi des méchants arrèter les complots, 1-00 Vervolg der afgesnedene beurs, Maat schappij Saint Sebastiaan (15° wekelijksche storting), 0-50 Totaal fr. 1,280-51 Men ziet hoe langer hoe meer het Goedwerk van den Schoolpenning bij onze liberale bevolking begrepen en aangemoedigd wordt. Niet alleen geven de bussen een altijd aan- groeienden opbrengst, maar de onlangs ingerichte Tombola wordt met den grootsten bijval onthaald. Het getal ingezonden giften beloopen reeds tot zes-en-twintig, waarvan de kleinste reeds heel schoon en kostelijk mag gerekend worden. Het welmeenend publiek ontvange onze herte- lijke dankbetuigingen. Vlaamsclie Ster. - Deze maatschap pij heeft voor «ene treurige omstandigheid (het overlijden van onzen achtbaren Burgemeester) hare vertooning uitgesteld tot op 21 November aanstaande. Het liefhebbend publiek zal niets ver loren hebben met te wachten, want bij de drij aangekondigde stukken is er nog een ander ge voegd, waardoor de avond overheerlijk zal vervuld worden. Niets zal ontbreken om de verlooning zoo luisterlijk mogelijk le maken. (Zie onze aankondigingen). Datums der nog te geven vertooningen 1° Yertooning, 21 November. 2° 11 le Zondag van December. 5° 4" a 11 ii 4e ii 4® ii Januari. 5e 11 3" a 11 Februari. A* Koormaatschappij. - Woensdag laatst werd de reeks feesten ingehuldigd welke de Koormaatschappij zich voorstelt ons dezen winter te geven. De koorzangen waren, als gewoonlijk, zeer in den smaakde Sijmphonie droeg ieders goed keuring weg, en M. Albert Ligy werd donderend toegejuicht in zijn solo voor viool. Wij hebben nog bemerkt de terugkomst van M. A. Gaimaut, de studiën die hij in de universi teit eindigde hebben hem tijdelijk afgehouden, het is eene goede winst voor de kenners en lief hebbers. Nog eene andere aanwinst komt de Koormaat schappij te doen, 't is deze van M. N. eene kundige zanger, die Les noces de Jeannette, van Massé, en y. l'Insensé, van Rupes, op een bui tengewone en onderscheidene wijze heeft voorge dragen men hoort zoometeenen dat die heer uitgelezene muziekale kennissen bezit die, gepaard met eene schoorie stem, hem de meest verdiende bravos deed inoogsten. Zondag 14 November zal het tweede feest bij de Koormaatschappij plaats hebben. Wij kunnen de inrichters derzeive maar bedanken over hunne onvermoeibaarheid om de leden aangenaam te zijn. waarheden, hoe pijnlijk ook, niet verbergen, want de geschiedenis heeft er haar stempel op gedrukt. ii Maar een krachtiger getuige dan de openbare meening, dan de heelkundige, dan 't proces Va lentano, dan de Bernis, Florida Blanca, Gioberti en zooveel anderen een krachtiger getuige dan die allen is Clemens XIV zelf. Hij kende zijn vijanden, en wist wat hij van hen te wachten had. Bij 't teekenen van de breve tot opheffing der Orde, zeide hijIk volvoer deze daad omdat mijn plicht ze vordert, en hoewel ik weet dat ze mij 't leven kosten zal. 11 Kort voor zijn dood herhaalde hij Ik sterf; en ik weet waarom. En wil men, ten slotte, nog een getuige welnu dan roep ik Ganganelli's opvolger, PiusVl op. Zie wat kardinaal de Bernis, wiens verkla ringen niemand in twijfel trekken zal, in een brief van 23 October 1777 schreef: Ik weet beter dan anderen wat er van de genegenheid van Pius VI voor de Jezuieten is. Hij liefkoost uit vrees. Maar soms, in onbewaakte oogenblikken, verbergt hij zijn ware gevoelens omtrent hen niet. Ik zal nooit vergeten hoe hij, een paai' malen mij zijn hart uitstortende, mij te verslaan gaf dat hij zeer goed onderricht was met betrekking tot 't ongelukkig uiteinde zijns voorgangers, en dat hij diens lot niet wenschte te deelen Genoeg. Zoo ik niets wiskundig heb kunnen bewijzen (wie kan 't op historisch gebied?) ik meen genoeg aangevoerd te hebben tot zedelijke staving van mijn beweren.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2