POPERINGHE. BIJ H. COPPIN-DEGRAVE, LIVRES DE LECTURE, SCHOOL k KANTOORGERIEF, REGISTERS, Kerk- en Gebedenboeken, burgI^stand Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM Verschillige Tijdingen. Fabriek van Vetten stolsel GEORGES VH.I.K F. COURTOiS El\ VAN ROY, Wijnand, Fockink, en Charlestown Likeur, CHEZ FÉLIX LAMBIN, Rug de Dixmude, n° 59, Sterfgevallen. onder liet control der landbouwstatie van Gembloux gewaarborgde titels en samenstelling Elkeen dii duizend kilogr. vette of diezelfde hoeveelheid hoofdstoffen koopt, mager de ontleding kosteloos van laten doen door de zorgen der landbouwstatie van Gembloux. Angent voor IJperen, Mr VERGRACHT-COURTOIS. Agent voor Poperinghe, Mr ACHILLE SANSEN, Veurnestraat, 21. 6, RIJSELSTRAAT, Si s £97. Specialiteit van Hasselschen Gene- ver, Schiedam, Cognac en fijne Champagne, fijne Olie, Wijn en Azijn. Matige prijzen, verkoop in 't groot en in 't klein. Verkrijgbaar ten bureele van dit blad GROOTE SORTEERING aan zeer geringe prijzen. Witte Iilakken. - Verleden Zondag hebben de Witte Klakken een uilslapje gedaan naar de Kroone (Kruisstraat) alwaar er een concert aegeven werd. De opbrengst voor den School penning is nogal merkwaardig geweest. Bravo de Witte Klakken Maatschappij Cijbelscliutters. - 5» schieting van het winter saizoen. - 31 October. Hoogst getal punten. 1. Swekels, L., 20 20 25 d5 25 105. 2. Renier, H. 20 20 20 20 20 100. 5. Lebbe, A., d5 d5 20 20 25 95. 4. Leclercq, G., 20 dO 20 25 20 95. 5. Smeysters, E.,20 20 d5 20 20 95. 6. Ligy, F., 20 20 d5 20 20 95. 7. Poot, H., 20 10 20 20 20 90. Leegst getal. d. Podevin, A., 2 3 3 2 1 dl. 2. Ligy,A., 3 3 2 2 2 12. 3. Leclercq, T., 2 14 3 2 12. San den 29" October tot den 5" November 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) Vrouwelijk 7) le Zamen' 14' Lieven, Simoen, 66 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Amelia Sieuws, Luikstraat. Vanheuckelom, Rosalia, 48 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Kleine-Markt.Duyck, Alphonsus, 28 jaren, bakker, ongehuwd, Hondstraat. Lambrecht, Adolphus, 25 jaren, daglooner, on gehuwd, Meenenslraat. Duriez, Fredericus, 54 jaren zonder beroepongehuwdLange Thouroutstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2)^ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 3 November 1875. Over acht dagen was er een artikel te laat in gezonden .Thans zouden het vijgen achter Paschen zijn, daarom zullen wij maat een kortbondig verhaal ervan geven. Dit artikel is de wederlegging van een schrift door de klerikalen uitgezonden den morgend der kiezing en waarin men de kiezers uitnoodigt,in 't belang van Godsdienst en Vaderland, om voor de klerikale regeering te gaan stemmen. Niettegenstaande dit dringend verzoek, 320 kiezers, waarvan omtrent de helft stemrechtig voor de Kamers, zijn van de stembus afgebleven, alhoewel het liberaal komiteitgeen de minste aan werving heeft gedaan. Onze lezers hebben kunnen oordeelen hoe gematigd de omzendbrief was van onze politieke vrienden. Dit belet niet dat zij beschuldigd zijn van aanranding tegen de geestelijkheid en de raads leden. Zij randen de geestelijkheid aan, om dat zij gelooven dat, zoo het eertijds was, de geestelijk heid de schapen moet weiden gelijk als het Evangelie voorschrijft, en aan Cesar moet laten 't geen aan Cesar toekomt om weerdiglijk hare zending van liefde, van Vertrouwen en vau waar heid uit t eoefenen. Dit zijn al aanrandingen volgens de nieuwe religie. Het is verboden van te zeggen dat de geeste lijkheid politiek geworden is, alhoewel men haar ziet loopen zooals de geringste kiesdravers. Inderdaad, zij is niet politiek maar impolitiek. De ondervinding van 't verleden zou het haar moeten leeren. De raadsleden zijn aangerand omdatzij «amen zeggen als de geestelijkheid gebied. Men moet dan zeggen dat M. Devos zou wederspannig zijn uit gewoonelijke ongehoorzaamheid, dat M. Achille Van Reninghe zijne famillietraditien zou volgen indien hij met politieke onafhankelijkheid han delde, dat M. Polley niet houdt van den disch op zijnen vinger te blijven draaien en dat men de hee- ren Franciscus Baeckeroot, Pieter Vanden Berghe- Fraeys en Benoit Billiau zoo een schitterend licht verspreiden dat zij door de groole mogendheden aangesteld zijn om als arbiters de kwestie van d'Herzégovine te gaan beslissen. M. Benoit Billiau zal bovendien den post van toeziener van 't Serail en van al de Harems van Turkijen aange boden zijn, omdat de groote lurck zou gerust mogen op twee ooren slapen. De Suisse waarvan wij laatst gesproken hebben, is gedurende d'boogmisse, Zondag laatst, door Mencie van de grauwe Julie zijne pijkc afge nomen. Sedert dien is de kerel onzichtbaar geworden. 't Is natuurlijk, men weet immers wel dat een Suisse niet meer kan bestaan zonder pijke, dan de hie zonder straal. De Corset-snoerder zal de partie van Mencie Verlaten of zij zal aan de Suisse zijne pijke moeten Wedergeven. 3 November 1875. Hoewel onze zoogenoemde katholijke bezem binders niet hebben durven naar het stadhuis komen om het, zooals de heilige Vrijheid sprak, met grove bezems te vagen; moet men daar om niet gelooven dat zij, tot het uitvoeren huns plans, niet al hunne moeite en kracht hebben in het werk gesteld. Neen Men bedriege zich niet: veel heeft men gewerkt, veel geloopen, veel ver loren voetstappen gedaan. Dit leiden wij zonne klaar af uit de woede, de gramschap, den haat en den wraakzucht welke zij toonen. Eenige feiten zullen ons gemakkelijk doen verstaan zij zijn leerrijk en belangwekkend daar zij ons de handel wijs onzer zoogezegde navolgers van den Ootmoe- digen Christi die zegde geeft aan Cesar wat aan Cesar toekomt en aan God wat aan God toekomt, in het licht zetten en ons toonen hoe zij de menschen zouden leeren dansen indien het eens gebeurde dat zij meester van alles werden. Zekere huisrader bewonende een welgelegen en gerieflijk huis met schoonen hof alles toebc- boorende aau M. den notaris Decock is lanteern- ontsteker der Gemeente alsook pulmaker van het gemeente-kerkhof waar de burgemeester en niet de deken baas van is. Bij die twee bedieningen der gemeente was die man nog 0. L. V. Man en kerk-ballieu deze bediening die bijna niets opbrengt hangt af van den deken, natuurlijk want hij is meester in de kerk net zoo als hij meester is in zijnen keuken, in zijnen kelder, op zijnen zolder, in zijne kamer, in zijn bed en in Nu tot daar. Die man kende zijn' weldoener of zijn' vriend en het was kwalijk, dood kwalijk. Meer zeggen wij niet. Woensdag, 27 Oktober treed die man, 's mor- gends, naar de kerk om zijn werk te verrichten. Gij hebt daar in 't sakristie niets verloren gij, zoo sprak de zoo zachtmoedige als beleefde Primo-Loco, hem aan. Als ik er niets verloren heb, antwoordde de man, ik zal er niets gaan zoeken en ga naar mijne plaats. Daarin niet meer te zitten, snauwde Primo hem toe Ga maar!! Ga maar voort De man gansch verslagen nam zijne klak en ging r.aar zijne vrouw en kinders. Hij was zijne plaats kwijtWaarom Lezers hebt gij het reeds gevat Vrijdag, 29 idem in de leering: En ge en moet deze niet naarvolgen die spotten met de ceremonieën der H. Kerk en gij moet daarmêe niet lachen met de deze die met de dooden spotten en op een plaokske zettenRequiescant in pace. En deze die dat doen zullen nog blijde zijn een' priester te hebben als ze op hun sterf- bedde zijnAls jongman Primo gedaan had met donderen, dan begon jonge dochter, den cuirassier, of, zoo als de heilige Vrijheid zegt, den gespleten Dragonder, zuster Pauline te bliksemen op dezelfde kinders Die twee langge- rokte personen van ONgelijk geslacht komen overeen lijk twee trommelstokken, is 't niet zoo Het ongeweerte heeft bijzonderlijk losgeborsten Zondag 31 der zelfden maand. Koeiwachter, die- te Rome geen menschen manieren heeft kunnen leeren, de gefaalde kleèrmaker en Primo-Loco hebben beurtelings den stoel der leugens opge klommen en gelogen dat zij het zelf geloofden, 't Was al op de liberalenzij hebben op de stem ming het kruis van 0. L. Heer verbrand en be graven op het kerkhof, tuitte koeiwachter Zij hebben met de religie gespot, zij hebben met de begravenis der Christenen geschimpt! en duizende andere liefelijkheden van denzelfden caliber hebben wij gehoord! Tot binnen drie jaar, riep koeiwachter in doodsnood. In een woord onze drie gekruinde broodverkwisters hebben nog nooit zoo leelijk gedaan en wij zullen ze antwoor den. Vooreerst de liberalen hebben met de religie die een gevoelen is, welke zij eerbiedi gen als het oprecht is niet gespot. Nie- mand heeft een voet op het kerkhof gesteld niemand heeft een kruis, noch 0. L. H. ontheiligd, niemand, verstaat gij het wel? Wij hebben uwen bezem, waarmede gij hel stadhuis gingt vagen, rondgewandeld wij hebben eene marche- funébre gespeeld, de bezem was in rouwe, juist zooals wij Zondag in onze briefwisseling beschre ven hebben Dat alles hebben wij gedaan en zullen het binnen drie jaar nog mogen doen En wees verzekerd dat wij het niet gedaan hebben om U. E. L., katholijke tapgaslen, te verblijden 't was om u te beschimpen, om u uit te lachen, om u kwaad te maken zelf. Zoo gij kwaad zijt, blijft maar kwaad en paait u zelve.Wij zijn blijde. Bezems gaan geen religie aan, en 't is bekend dat de liberale partij meer religie heeft dan de katholijke partij eene oprechte goddelijke en verhevene religie, maar geene geld- en knip- religie heeft!! Nu, Primo-Loco, indien spotten met eenen bezem (met geen kruis noch met 0. L. Heer zulde) kwaad is, waarom hebt gij over drie jaar niet gepreekt en veoijn gespogen. Weet gij niet dat er in 1872 reeds daags vóór de stemming een strooien man gansch gekleed met hoed, broek en frak, gansch geschoeid en gekamd, in zekere poort die wij niet willen noemen gereed stond om op de Kruisstraat te Ayelghem verbrand te worden indien de katholieken gewonnen waren Weet gij niet, mijn lief Primotje, dat die man onzen burgemeester verbeelde?? En weet gij niet, vriend lief, dat die katholijken voorzeker aanhan gers van de heilige Inkwisitie die in haren tijd door de handen van paters en pastoors de menschen levende of in effgie deed verbranden die in alles geen pastoors-gedachten hadden, dat die katholijke menschen-branders, zeggen wij, dien strooien man met nog een' tweeden die den gemeenten-ontvanger verbeelde, twee dagen na de stemming van 1872, op de brugge op den Wijk Brugge genoemd, gansch verbrand hebben. Hebt gij dat schandaal niet geweten Wij meenen nogtansja. Gij hebt daar van nooit gepreekt noch uwe gekruinde slaven evenmin. Gij hebt dus twee maten en twee gewichten en wandelt dus op de voetstappen van uwen Heiligen Meester. E. A. E. Overstroomingen int Zuiden van Frankrijk. De Garonne en Ariége zijn op nieuw door overstroomingen geteisterd Uit Toulouse meldt men dat het sinds zes dagen gestadig regent en men weer zeer ongerust is. Gisteren morgend is het water evenwel gedaald en is het gevaar geweken. Men meldt ons, zegt het Echo VouzinOis, het volgende feit, welke als echt mag aanzien worden De verledene week, kwam een Parijzenaar, die in het kanton van Ransse jaagde, binnen in eene arme woning om er zijne sigaar te ontsteken. Maar wat was niet zijne verwondering van op den muur tusschen verschillige beeldekens van Epinal, welke de Wandelende Jood, Genoveva van Brabant en andere volkslegenden voorstelden, een bankbiljet te zien van meer dan dertig jaren oud. Hij verklaarde zijne verwondering en vernam dat het een beeldtken was over langen lijd door het kind van den huize gevonden, welke het op die plaats aan den muur geplakt had. Hij maakte de weerde van dit beeldeken bekend en verwonderde op hare beurt, de brave vrouw, met haar te zeggen dal men haar beeldeken op de Fransche Bank met duizend franken, klinkende munt, zal uitwisselen. Het biljet werd voorzichtig van den muur gedaan, en is over eenige dagen aan de bank aangeboden geweest. Men schrijft uit Veurne, dat M. üesmet, rijksveearts alhier, ter hofstede van den landbou wer Woesten, te Vinchem, is geroepen geweest, voor een schielijk geval van ziekte, onder koeien. Bij zijne aankomst werden er reeds 4 beesten doodgevonden, een vijfde was reeds ver aangetast en twee waren in vollen gezondheid. De oorzaak dezer ziekte zou aan niets anders toe te wijlen zijn, dan aan raapkoeken welke men aan de beesten voor voedsel had gegeven de vier eersten hadden reeds veel geëten, de vijfde een weinig en de twee laatste niets. Deze raapkoeken komen uit Frankrijk, en worden meest gebruikt voor het mesten van land. MENGELINGEN. Eene cxcusie tooi» de gierigaards. Maar gij zijt maar een gierigaard Gij zijt meer dan miljoeuair en ik heb u nooit een cent aan den arme zien geven. Mijnheer, spaar uw uitdrukkingen als 't u belieft, ik handel volgens de beginsels van het katholijk geloof Hoe, volgens de beginsels van 't katholijk geloofGij baadt u in weelde terwijl er zoovelen zijn die armoê en gebrek lijden Zegt ons geloof niet dat wij aan onze even naasten niet mogen doen wat wij niet aan ons zelve zouden wenscheu gedaan te zijn Zekerlijk ja. Eh wel! ik zou niet willen dat mij iemand eene almoes doe, daarom doe ik ook geen aan niemand. Men heeft zich al dikwijls afgevraagd waarbij hel komt dal de dienstmeiden en de militairen zoo dikwijls door liefdebanden tot elkander gelrokken worden. Bocquillon heeft het gevonden. Het is uit hoofde van de overeenkomst van bedrijf: de dienstmeid en den soldaat zijn beiden in dienst. IJPEREN, 6 November. GKANEN ENZ. verkochtte kwantiteit. middenprijs p. 100 kilo. 16,300 26-50 3,000 20-25 700 22-75 Erweten 0,000 00-00 Boontjes 0,500 25-50 Aardappelen 7,000 7-75 Boter 350-00 POPERINGHE, 5 Nov. middenprijs. Tarwe, per hektoliter, fr. 20-12 Rogge, 15 Haver, 10-25 Aardappelen, de 100 kilos. 8 Boter de kilo. 3-90 GENT, 5 Nov. Tarwe, w., 100 kilos. fr.a ld roodc Rogge, Gerst, Haver, 22 75 26 Boekweit, de hectoliter 16 50 Duiveboonen, 21 75 Peerdeboonen, 20 Boter, per kilo, 3 25 3 40 Eieren, per 26, 2 90 3 VEURNE, 3 Nov. Tarwe (nieuwe), per 145 liters fr. Rogge, id. 20 25 Sucrioen, id. 19 22 50 Haver, id. 14 17 Boonen, id. 26 30 St-NIKOLAAS, 4 Nov. Tarwe, per hectol., fr. 21 80 Id. roode, id. Rogge, id. '14 - Boekweit, id. 15 40 Haver, id. 8 30 Geerst, id. Duiveboonen, id. 22 80 Aardappelen, id. 5 50 Boter, per kilo, 5 19 ROESELARE, 2 Nov. Tarwe, 150 liters, fr. 25 50 a ld. van Australië, ld. roode, 25 Rogge, 19 Haver, 23 Boekweit, Boonen, Aardappelen, de 100 kilos, Boter, per kilo, Eieren, de 26, 25 50 5 9 90 a 27 24 24 25 5 50 3 50 0 OLIEM A Ik KT*E N GENT, 5 Nov. Koolzaad, de 100 kilog., fr. 54 a 35 Lijnzaad, id., fr. 33 35 Koolzaadolie, id., fr. 78 DENDERMONDE, 2 Nov. Lijnolie, 100 kilos, fr. 58 25 59 50 Koolzaadolie, 77 78 50 Kempolie, 65 50 65 Lijnzaad, 51 50 32 Koolzaad, 57 58 ROESELARE, 2 Nov. Koolzaadolie, 105 kilos, fr. 76 a Lijnolie, 67 50 IïOFPEM ARKTEN. IJPEREN, 6 Nov. Hoppe de 50 kilogrammen, fr. 60 a 65 POPERINGHE, 5 Nov. Hoppe de 50 kilogr. fr. 70 a HOOFDSTOFFEN VOOR DE VERVEERDIGING DIER VETTEN 11, Hoekstraat, (l»y de Static) Ailce-Verte Brussel) rue de I'Angle 11. TE BEKOMEN de allerfijnste likeuren van DEYMANNBITTER, PICRÈNI, jBOONECAMP, ELIXIR VAN SPA EN VAN ANTWERPEN. ENZ. ENZ. A YPRES.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 3