Gazette van 't arrondissement IJ peren. De Theaterzaal te IJperen. Kiezing van Gent. 14e Jaar. Zondag 21n November 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. VerschiHige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Politieke berichten. Bureel: Dixmiidestraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 4-00 's jaars voor de stad. fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen't port daarboven. 10 centiemen liet nnminer, Men schrijft in op alle de poslbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. C-40. - 12-05. - 5-57. - C-5Ö Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortiijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25- lloeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-OG. - 6-20. De personen die begeeren een abon nement voor 1876 op de Toekomst te nemen, zijn verzocht het bedrag ervan in een mandaat op den Post of in Postzegels ons te laten toekomen. Zij zullen alsdan van heden af tot 31 December aanstaande ons blad 'gra tis ontvangen. De personen die het bedrag huns abonnements van het loopencie jaar nog niet betaald hebben, zullen eer lang een bulletin ontvangen verhoogd van 20 centimen voor de onkosten in den Post. Üe verkiezingen voor de nieuwe fransche kamer zouden geschieden den 8 Februari, op welken dag de vijfjarige zitting!ijd der nationale vergadering af loopt. Zal zij werkelijk den 13 December uiteengegaan, dan moet voor dien lijd veel afgedaan worden de drukpers onder ander en deze zal gelegenheid geven tot scherpe aanvallen op het kabi net vooral indien hel waar is dat, naar men vertelt, een lid der rechterzijde op bedoeld ontwerp, een amendement zal voorstellen, door de regering te onder steunen en strekkende om met een gevangenisstraf van zes maanden te be dreigen de bedrijvers van een delikl (een delikl van een splinternieuwe soort) tegen de godsdienstige of kerkelijke manisfes- statiën. Over het algemeen wordt de ontworpen drukperswet afgekeurd; de bladen, bijna zonder uitzondering, vallen liet ontwerp met de scherpste wapenen aan zelfs de bonaparlische Pays, die erkent geen voorstander van de drukpersvrijheid te zijn, verklaart dat het keizerrijk nooit zou hebben durven voorstellen zulk een wet, die de pers letterlijk onderdrukt. De algerneene raad van hel departe ment der Seine, heeft den wensch uil- gedrukt, een einde te zien stellen aan den staat van beleg en eene wet te zien goed keuren waardoor kwijtschelding geschon ken wordt aan het departement. Die wensch is onderteekend door 56 leden. Re prefekt vraagt dat er geene rekening zou gehouden worden van dien wensch. Het. voorstel is teruggezonden naar de kommissie. Men meldt uit Raguse, dat den 11 November 5000 Turken dicht bij Goran- ko aangevallen zijn. Hel gevecht heeft twee dagen geduurd: de Turken zijn totaal verslagen en hebben acht honderd dooden en vijf-en-twintig krijgsgevange nen achtergelaten en al de voorraad is in de handen der oproerlingen gevallen. De verliezen dezer laatsten zijn tot hiertoe nog onbekend. De Correspondencia de Espana zegt, dat de gezant van don Carlos drager is van overdreven en niet aanneembare eischen, die zullen verworpen worden. Het dagblad voegt hierbij, dat het alfon- silisch leger tegen 1 december zijne ran gen zal aanvallen en er dan 500,000 man onder de wapens zullen staan. Een telegram uit Poona in Brilsch- Indië, van eergisteren, meldt dat de prins van Wales daar is aangekomen en luis terrijk en met geestdrift ontvangen is geworden. De weg dien de prins na het vertrek uit Poona zal nemen is nog onzekerde cholera-epidemie in het zui delijk deel van Mabaratta (presidentschap Madras is zoo onrustbarend, dal de prins op raad der geneesheeren van het bijwo nen eener jachtpartij te Begpore heeft afgezienhij zal misschien Madras niet bezoeken. lang vraagt het andere Reeds sedert publiek van IJperen eene theaterzaal. Wij vinden deze vraag zeer billijk daar wij thans aan het tijdstip geko men zijn dat de pacht moet vernieuwd worden, is het nu juist het oogenhlik om dit kapittel eens aan te roeren. Wanneer men in eene andere stad spreekt over het Theater van IJper, vindt men het zeer aardig dat onze stad zulk een gebouw aan haar eigen niet heeft." Alle steden, ;hoe weinig belangrijk, hebben zoo een meubel in eigendom en laten het nog dienen voor andere feesten dan voor tooneel- vertooningen. Het huidige gebouw is, volgens de tijdsnoodwendigheden en de voor uitgang der eeuw, in evenredigheid niet meer, en iedereen is van hetzelf de gevoelen. De ingang is afschuwe lijk en binnen de zaal zijn de plaat sen verdeeld als in eene barak. Het dekoor, geschilderd door onzen be treurden artiest, M. F. Böhm, begint ook verre versieten te zijn de ver lichting is slechtde klêerkamers en de noodwendige bemeubelingen, voor de artisten, zijn verre van voldoende te zijn. De verlichting moet teene- maal vernieuwd woraen, enz., enz. Andere slechte verdeelingen zou den wij nog kunnen aanhalen, doch zij zouden ongepast zijn. Het is altijd zeker dat, wil de stad, in het vervolg nu en dan eene too- neelvertooning hebben, 't zij in 't fransch of in 't vlaamsch, zij genood zaakt zou zijn groote onkosten te doen om de zaal eenigzins tot hare bestemming te laten dienen, en het algemeen gevoelen is dat, met eenige duizenden franken er bij, IJperen m bezit zou zijn van hare eigene Too- neelzaal. Dit gebouw zou kunnen insgelijks dienen voor ontvangst salon voor hal- en concertzaal wij vinden alhier mannen die bevoegd genoeg zijn om het gebouw zoodanig te schikken dat het teenemaal tot zijn doel zou kunnen benuttigd worden. Wat de geldmiddels betreft dat is de kleinste hinderpaal. Eene onbe duidende leening moet voor het nieuw sijsteem water gesloten wor den eh weldat men er eenige duizende franken meer bij vrage en de stad zal in staat zijn het theater te houwen. Veel menschen zijn verdeeld van gedacht waar het nieuw Theater zou moeten gebouwd worden. Wij willen in die verschillige plannen niet tre den en ze beredeneeren, alleenlijk zullen wij ons gedacht voordragen Ons publieken hof is, sedert wij rond de stad op onze oude vestingen zulke aangename wandelingen vin den totaal door de wandelaars verlaten, en hij dient nu maar meer dan voor verblijf aan de kwajongens die er dagelijks een lawijt houden dat men het niet kan gelooven, zonder nog andere onaangenaamheden, die wij niet willen aanhalen. Eh wel dit ware, volgens ons, de plaats alwaar het IJpersch Theater zou moeten staan. De gril je bestaat, het ware maar eene tweede poort te openen voor den doorgang der rijtui gen Tot gemak voor onze lezers zullen wij later een plan mededeelen ten einde aan te toonen dat ons voorstel strekt tot nut en verfraaiing onzer stad. Mocht dit hierbovenstaande de aandacht getroffen en een begin van uitwerkinguitgelokt hebben, wij zouden IJperen een dienst bewezen hebben. Het is dinsdag 23 november dat de kiezers van 'l arrondissement Gent tot de stembus zijn geroepen om eenen volks vertegenwoordiger te kiezen in vervan ging van wijlen M. Pieter De Baets. De gedeeltelijke kiezing welke te Gent gaat plaats hebben, vestigt de aandacht van gansch het land. In de omstandighe den waarin de beide politieke partijen welke België verdeelen, zich bevinden, levert die kiezing een buitengewoon belang op. De meerderheid der klerikaüen in de Volkskamer, is van 16 stemmen, degene van M. Lelièvre medebegrepen wordt de liberale kandidaat van Gent gekozen, die meerderheid is nog slechts van 14 stemmen en als men in acht neemt dat de klerikale partij haar programma in den zak hield, toen zij eene meerderheid van 24 stemmen bezat, en niet eene der politieke wetten tegen dewelke zij zoo schreeuwde, wanneer het liberalism aan 't bewind was, durfde afschaffen, dan blijkt het klaar dat hel ministerie met een slecht oog eene verplaatsing van ééne stem te gemoed ziet. Maar de gewichtigheid der kiezing van 25 november, ligt in den invloed welken zij op de aanstaande algerneene kiezingen moet uitoefenen, op den groo- len slag welke in juni 1876 moet gele verd worden en waarvan zij eene voor afgaande schermutseling zal zijn. De goede uitslag der kiezing van Gent zal aan het land bewijzen dat het gentsche liberalism deel neemt in de politieke beweging welke zich door gansch het land doet gevoelen, en dat de zonen van Van Artevelde de politiek moede zijn der dompers en vijanden van alle politieke vrijheden. Gent moet moed inspreken aan de liberalen van Antwerpen, van Leuven, van Namen, van Dinant en Luxemburg die hunne volksvertegen woordiging binnen 7 maanden moeten vernieuwen en die al hunne krachten te werk stellen om even als hunne gemeen teraden, het land te zuiveren van de zwarte bende. En Gent zal aan zijnen plicht niet te kort blijven Gent zal zich herinneren, op 23 november, dat zijne zonen immer op de bres stonden ter verdediging der vrijheid en Gent zal zegepralen. Gent heeft het klerikalism, gedurende dit vijfjarig bewind, aan 't werk gezien. De jesuiten-regering die wij, sedert vijf jaren ondergaan de geldverkwistingen onzer ministers die als zij in de minder heid waren, aan 't volk beloofden, van België een luilekkerland te maken en nu onze belastingen vermeerderen en ons tot over de ooren in de schuld te steken de schreeuwende partijdigheid welke het ministerie aan den dag legt om door de geestelijkheid opgedrongene kreaturen in alle openbare bedieningen te foefelen en de gerechtshoeven te klerikaliseren dit alles heeft de oogen geopend der gentsche bevolking en Gent snaakt naai de eer om de klerikale bedriegers te ver pletteren in de schermutseling welke den grooten slag van 1876 moet vooraf- gaen. De klerikalen van Gent zijn overtuigd dat de kiezing van 25 november hun geene hoop tot de overwinning oplevert want vele hunner kopstukken hebben de kiesworsteling hevig bestreden, en het is slechts na eene lange beraadslaging, dat zij tot het besluit gekomen zijn in het strijdperk te treden. Maar, nu dat de worsteling beslist is, was de groote moeilijkheid eenen kandi daat te vinden. Men heeft reeds aan alle deuren geklopt, aan de zelfopoffering der invloedrijkste mannen der partij oproep gedaan, en overal werden de afge vaardigden van deklerikale Associatie aan de deur gezeteindelijk vondt men er een die zich aan eene zekere nederlaag wil blootstellen. De klerikale kopstukken gevoelen dat er deze maal, geen geld zal baten om de nederlaag te ontkomen. In eene algerneene worsteling, als DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1