POP BR H 6 H E. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomsl. A VELG-II EM De molenaarster van Laken, stelde ons eene tijp van oude meisjeszot voor, die al het belachelijke der prirsoonaadje deed uitschijnen, deze rol was zeer goed vertolkt. De rollen der molenaarster, der markiezin en van den neef werden met alle gemak en kunst gegeven. 2° 3 Oude hanen voor eene jonge hen blijspel met zang, in één bedrijf. 3° Tamboer Janssens, blijspel met zang in twee bedrijven. BURGERSTAND Sterfgevallen. Huwelijken. Sterfgevallen. r gg«ra£fflaaa«BmgiBBBaimaMaEM*MiJ*aCTsg?qra ff«i», y iwgjm ULJJffa rr'jtxjrjyj'.rwria-'jj^ ss&r.*: 5™!2y*» IJperen, 27"November 1875. Sciioolpensiimg.-Vorige lijsten,fr. 1 ,509-11 Deel der gift der gekozen raads- heeren, 200-00' [fet lof van Sl0-Cecilia was eenen fiasco 0-50 Maar de Tombola van den School- penning niet. 0-50 Totaal fr. 1,510-1 Eiooi'Bnaatechajspij. Zaterdag over acht dagen vierde de Koormaatschappij in haar lokaal, hare jaarlijksche feestdag door een prach tig banket. Werkende leden en Eereleden waren er toegelaten. I)e kommissie der tafel heeft zich ditmaal overtroffen en de spijskaart was overeerlijk. Men heeft zeer vrolijk den avond doorgebracht en maar zeer laat afscheid van elkander genomen. ïSaaiMsehe §<ei>. - Zondag laatst was het de opening van het Vlaamsch Tooneel door de liefhebbers der Sterre. Het publiek was zeer voldaan over de schoone vertooning alleenlijk liet de uitvoering van het orkest wat te wenschen, maar het Slc Ceciliafeest kon er wel een weinig de schuld van zijn het is te hopen dat een ander maal dit deel der vertoo ning beter zal afloopen. De verkeerde rekeningis zeer wel opge voerd geworden en het stukje geeft een goed voorbeeld: de lichtveerdighèid en de gevaarlijke vrienden komen er in voor en toont aan hoe voorzichtig men moet zijn in den keus zijner dagelijksciie betrekking, want den schijn dikwijls bedriegt. De heeren Vancaillie, Lemajeur, Vandendries- sche en K. Deweerdt, bijgestaan door de kundige tooneelspeelstvrs Mev. en Mej. Daenens, hebben het stuk zeer goed vertolkt. Zonder liefde geen leven, beviel het pu bliek zeer goed de twee advocaten mogen er zich mede moeien, hunne rollen gaven zij zeer wel en de damen ook stonden hun zeer volmaakt bij om het stukje als op wieikens te doen af loopen. Koekeloerekoeis een eigenaardig stukje dat veel heeft doen lachen, het publiek heeft het zeer wel gevonden, ook wanneer vader en moe der Broekaert, Crispyn en Netje en Brrtje Van- denbroeke de hakkelaar er zich mede moeien, men mag zeker zijn iets goeds te vinden en meer dan de helft der aanschouwers drukten na de verlooning den wensch uit om het stukje Koe keloerekoe nog eens te zien spelen door de Vlaamsche Ster. Volgens men ons verzekert zouden de sterre lingen reeds volop aan het sludeeren zijn om den Zondag 5 December aanstaande de tweede ver tooning de volgende stukken ten Tooneele te voeren 1° Eene Studentenliefde, tooneelspel met zang in één bedrijf. Witte Kïakke«a. - Maandag namiddag, te 2 l/2 ure heeft de fanfare de Witte Klakken een uitslapken rond de .stad gedaan. Eenige eereleden vergezelden haar. Volgens den tijd dat dit muziek maar ingericht is moet men bekennen dat de leden zeer veel vooruitgang gedaan hebben en zij wonderwel spelen; de pas redoublés die zij langs de straat uitgevoerd hebben waren zeer wel. Den Zalerdag 27 viert deze fanfare hare jaar lijksche ceciliafeest meteen banket m haar lokaal bij de weduwe Hartcel. Bnrget'waeSit. - Maatschappij Cijbcischtitters. - 21 November. Groote schieting opgedragen door de leden der commis sie ter gelegenheid des naamdags van Z. M. den Koning. 1. Lombaert, Ch., 25 20 20 20 2b 110. 2. Swekels, L., 25 20 25 20 20 110. 5. Renier, II., 25 20 20 20 20 105. 4. Ligy, A., 25 20 25 20 15 105. 5. Ligy, F., 15 20 20 20 25 100. 6. VsndermarlierCjL., 25 15 20 20 20 100. 7. Smeysters, E., 15 20 20 13 25 95. 8. Drcoene, H., 20 20 15 15 25 95. 9. Podevyn, A., 20 13 20 20 20 95. 10. Dumon,A., 20 20 13 20 20 95. 11. Candaele, J., 15 20 20 25 15 95. 12. Lesaffre, A., 20 20 20 20 15 95. 15. Poot, H., 20 25 20 15 15 95. \an den 12" tot den 19" November 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 7) r,( te zamen, 14. Vrouwelijk Vandenpeereboum, Ernest, 08 jaren, grond eigenaar, ongehuwd, Oude Hout-Markt. Mo- reeuwMaria, 11 jaren, Meenenstraat. Deconinck, Petrus, 79 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Juliana Derveaux, St-Pieters— nevens-Ypre. Dupret, Ilenricus, 64 jaren, zonder beroep, weduwaar van Bernardina Bert, Lentemarkt. Marescau, Caroius, 65 jaren, landbouwer,ongehuwd. LangeThouroutstraat. Morrens, Franciscus, 82 jaren, zond. r beroep, weduwenaar van Joanna Mazereuw, Sl rrestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) Van den 19 tot den 20 November. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) ,fi zamep 9 Vrouwelijk ui. o) Debrouvver Alphonsus slotenmaker en Beckaert, Alixe, kantwerkster. Billiet, Henri- cus, statieoverste, en Mahieu, Pbilonnna, kleêr- maak'sler. Claeys, Franciscus, lintenwevcr, en Bogaert, Calharina, kantwerkster. Messiaen, Ludovicus daglooner en Derycke Nerina kantwerkster. Mole, Ludovicus, 55 jaren, werkman, echtge noot van Florenlia Roussel, Grimminckstraat. Verbrugghe, Octavin, 58 jaren, herbergierster, echtgenote van Curolus-Ludovicns Leuridan Vleeschhouwerstraal. Sanctorum, Philippus, 77 jaren, schoenmaker, weduwaar van Seraphina Van Becelarre, Bolerstraat. Soens, Barbara, 48 jaren, dagloonster, weduwe van Franciscus Dejaegher, Boflingstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren: (Vrouwelijk id. 2) 26 November 1875. De feesten door de Philharmonie gegeven, ter gelegenheid der H. Cecilia, zijn zeer luisterrijk geweest. Men heeft Zondag deze ingesteld door een banket aan welk meer dan 200 werkende en eere leden deel genomen hebben en waar men zich lustig heeft verzet die maaltijd was zeer goed, de wijnen lekker en om deze feest te volmaken, er mistte maar de tegenwoordigheid van dén wel beminden voorzitter, M. Van Merris, die, door het bitter verlies'die hij onlangs heeft gedaan, in rouw gedompeld is. Maar niemand had hem vergeten Na dat M, den ondervoorzitter D'hont de gezondheid van den koning vastgesteld had, dewelke met vele, toejuichingen aanveerd wierd; heeft hij in Zeer wel gepaste en welsprekende woorden het voor stel gedaan te drinken aan den afwezigen voor zitter, aan dezen die, door zijn minzaam karakter zoo wel als door zijne mildadigheid, de sympathie en de eerbiedige genegenheid van alle de leden bezit en die met zoo veel ijver en zoo veel takt de Philharmonie bestuurt. Ook, voegde hij er bij, onze tegenstrevers zullen schoon de oneerlijkste en de laagste middels gebruiken en onze schoone Maatschappij te doen vallen, deze zal niet ver- gaahintegendeel, met de elementen waarmede zij samengesteld is, zal haren bloei nog gedurig aaogroeijen, laat ons dan allen scharen onder het vaandel die zoo kloekmoedig door onzen voor zitter gehouden is en roepen leve nog lange jaren onzen beminden voorzitter. Deze woorden werden menigmaals onderbroken door de warmste gejuichen en, toen M. D'hont eindigde te spreken, het handgepiak en de her haalde kreten van Leve onzen President weder galmden meer dan tien minuten lang het is de schoonste ovatie welke men hem nog gedaan heeft. Na dies, heeft den heer Muziekmeester eenen dronk voorgesteld aan M. den ondervoorzitter D'hont, die op zoo eene verstandige wijze den voorzitter bijstaat en alle zijne poogingen aan wendt om onze Sociëteit van langst om meer te doen bloeijen. Dezen dronk werd ook zeer war- melijk aanveerd en door herhaalde handgeklappen begroet. M. D. Vanden Boogaerde vroeg dan het woord en in eenen toast, die wij niet kunnen nalaten voort te zetten, dronk hij op de gezondheid van den ijverigen muziekmeester, M. Klein. Hier zijn de woorden welke hij uitsprak MM. Wij allen hier tegenwoordig wij wenschen den bloei der Philharmonie, wij beherligen haar bestaan, wij verblijden ons in haren vooruitgang en wij zijn vervoerd van verrukking door hare zoelluid; nde tonen. En hoe zouden wij kunnen onverschillig blijven aan hel Muziek,'t is te zeggen aan den schoonsten en medeslependsten vorm dien God den mensch gegeven heeft om zijn gedacht, zijne gevoelens, zijne vaderlandsliefde en zijne hartetocht uit te drukken. Het is waar, het woord stuurt zich tot hel begrijp en vereenzelvigt er zich mede, het is zelfs zijn rechtstreeksche en zekerste werker,én,in den handelskring waar wij meest allen geroepen zijn ons te bewegen, het woord is daar om onze belangen en onze rechten voor te leggen, op te helderen, te beredeneeren, en te vrijwaren. Maar de Muziek omvangt geheel ons verstand vermogen zij heldert ons begrijp op; zij vervoert en ontvlamt onze ziel zij overheerscht ons hart en doet het trillen zij doet in ons de edelste gevoelens ontstaan, en wanneer de ouderdom bij ons zijne eerste sidderingen doet gevoe len, de muziek verkwikt ons, zij doet ons aan het Zoete verledene denken, vervult ons met aangename droomen en doet ons soms dit ver kwikkend vuur wedervinden,dal,helaas! maar het voorrecht des jongeren leeflijds is Indien al de uitvoerende leden onze lofspraak verdienen, toch sturen" wij eerst o»z>* gé'ukwen- schen dm heer Klein toe, onze kundige be stierder. Aan M. Klein, de inwijder, de ziel onzer uilgelezene harmonie I Wie van ons, MM., bewonderde zijne wijze leiding niet, zóó juist en mededeelend, en de wijze op dewelke hij zoowel weel te begeestiren, tegen te hóuden, kleur te geven, aan hel hart te spreken en altijd aangenaam te zijn. De ouden beweeren dat Orphée, in de. hel ne dergedaald zijnde, eene aanbedene vrouw aan de helsche geesten w ist te ontrukken. Wij zullen zoo ver in 't verledene niet dringen maar van in de voorige eeuwen beminden onze voorouders de Muziek, en lieten recht wederva ren aan hare onwedip'staanbare en betooverende macht. Ik durf er bijvoegen dat, met een beslierder als M. Klein, met hoofdmannen als MM. Van Merris en d'Hondt, en met uitvoerende leden, die, met ziel en verstand, zooveel verknochtheid aan den dag leggen, zoo'als gij doet, 5lM., de Philhar monie alle tegenwerkingen kan wederstaan en nooit zal ten onderen gaan. Zij is een herkennings-punt voor alwie de kunsten en de politieke onafhankelijkheid bemint onder de plooien van haar vaandel schuilt eene vereeniging waar orde en vrijheid heerscht waar alle betrekkingen den stempel dragen der openhartigste vriendschap, en hef is bezield met dien geest van broederlijkheid en oprechte toege negenheid, dal ik, in naam der eere-leden, voor stel te drinken, in den persoon van M. Klein, aan hel lang bestaan, aan den bijval en. aan den altijd toenemenden bloei' van het Philharmon'iek ge nootschap. Deze redevoering, werd grootelijks toegejui- chend en men ledigde nog eens de glazen op de gezondheid van M. Klein én op deze van den redenaar. Des andcrendags, om 6 men's avonds, had de bolling plaats voor de gildezuslers, bij de 500 dames hebben gekampt voor. de .prijzen te beko men die zeer schoon waren. Om 10 uren begon het bal en men heeft vrolijk gedahst tot 5 uren 's morgens. Dinsdag was het soiree musicale en de twee ruime zalen waren veel te klein óm de me nigte in te houden die zich daar preste, ook hebben verschillige leden moeten weggaan bij gebrek aan plaats. Mev. llataille en de heeren Thienpont en Ver meulen hebben veel bijval gehad in het uitvoeren hunner stukken en liederen. Mev. Bataille is eene zeer goede looneelisle en is daarbij begunstigd met eene aangename stem, M. Thienpont is eenen voltreffelijken komiek die eenieder hertelijk heeft doen lachen en den heer Vermeylen heeft betoont dat hij in alle aarden en in alle rollen uitmuntend is men heeft deze drie artisten menigmaal ge bisseerd twee jonge philharmonisten, de heeren Gombeir en Devos, die zich hebben laten hooren, de eene op de saxophone soprano en de andere op de saxophone baryton, hebben bewezen dat zij al reeds goede muziekanten zijn en dat zij veel voordeel trekken uit de lessen hunk uit muntenden meester, M. Klein. Nooit heeft er meer volk de feesten bijgewoond dan dit jaar en, zoo wij het reeds gezegd hebben, is de zaal der Philharmonie te klein geworden, 't gene een leder heeft kunnen bestaligen. Maar wat moeten onze gekruimde pootspelers daar over zeggen, zij die alles in werk gesteld hebben 0111 onze sociëteit te vernietigen, zij die zich niet geschaamd hebben de wapens die de religie hun toevertrouwd, te gebruiken om hunne politieke driften te vergenoegen en hunnen haat uit te werken tegen de ti'effelijkste burgers der stad en der naburige gemeenten, zij die hunne religie belachelijk gemaakt hebben met het wei geren der absolutie aan alle deze die deel maakten van de Philharmonie en die in den stoel van logenlaal de laagste lasteringen tegen onze Maat schappij uitgesproken hebben I Zij hebben schoon het volk te wullen verblin den, men aanhoort zulke praats niet meer, men eerbiedigt nog de oude religie van Christus, maar men kan geen eerbied meer hebben voor deze die deze, religie ontheiligen om er een werktuig van te maken van wraak en algemeene overheersching. Geen goed onbeloond en geen kwaad onge straft. Wij vernemen met voldoening dat, bij besluit van Jan van Leffinghe, hel gekruind en gezalfd Nevejantje, onderpastor te Crombeke, pastor be noemd is te Lapscheure, in belooning zijner bewezene diensten aan de H. Kerk over het afrukken en scheuren, der. plakbrieven het over lijden aankondigende der geloovige zielen; en dat het gekruind vreemd pluimgedierte, Lampe van Proven, geplaatst is hij de Latrappen, om zijne opvoeding te voleindigen in de stallingen hij de andere verk... Lof en eer zij aan Jan van Leffinge over zulke groote weldaden. Mén zegt alhier dat Cies de Slange, suisse zal benoemd worden in St-Bertinus kerk, proficiat Cieske, gij hebt loon naar werken. Zondag laatstleden, was er een banket gegeven aan de tuiters-mnziek van niet anders als versche haringen sotipe van versche haringen, kalfs koppen van versche haringen, bouilli van ver sche haringen, schapen-bouten van versche haringen, schaap-corteletten van versche harin gen, kiekens van versche haringen, poolen en 00- ren,alsookkadéén van verscheharingenen immers koek-Mazarinen van versche haringen, iedereen was verwonderd over deze buitengewone schen king en men onderzocht nauwkeuriglijk van wie dit mocht komen, welhaast was In t geraden dat het van geen andere mildadigheid kon komen dan. van onzen .Burgmeester Felix, over belooning der serenade' aan hem gegeven Vrijdag namiddag, ter gelegenheid van zijn jaarlijkschen feestdag. Men weet immers wel als onzen Burg meester iets geeft dat het aan de graten houd en niet aan de rebben. Zondag laatstleden bij de sermoenen der pre- dikheereri,de gerkruinde généraal Iluys-Muys en zijnen geluimschryver Joachim, in St-Bertinus kerk, wij schrijvers en lezers der liberale dagbla deren zijn allen plichtig van eene groote dood zonde,omdat wij schrijven, lezen, vastlijk houden staan, en zelfs kunnen bewijzen dal het geld door onze gekruinde Opperburgers afgeperst bij de onnoozele dutsen, voor St-Pieters-penning, voortplanting des geloof, het afkoopen der schi- neesche kinderen, de onnoozele kindsheid, den vasten-blok, en nog veel andere valsche middels, dient om de stemmingen te vervalschen, stem men af te koopen en de moedwillige aan hun bevel niet voldoende, te vervolgen en te be schadigen in hunnen koophandel of beroep, en mort men er nog aan twijfelen aangezien er in de laatste gemeente-stemming te Audenaarde 56,000 fr., uit het bisdom van Gent, gebruikt zijn geweest 0111 stemmen ie koopen, en dat te Brugge een kanonik aan de gekruinde pastors en onderpastors 14,600 fr. uitdeelde, zonder te rekenen het deel dat de andere kanoniken uit het afgeperst schuttelke pakken, men kan denken wat schoon gebruik zij maken van het afgeperst geld, en dan geven zij volle aflaten aan de onnoozele dutsen welke, niet hun bloed maar wel hun geld afgelaten zijn door de gekruinde dokloors van hunne ziele, zij hebben een beter lancet bm de beurze te snijden dan de geneesheeren om bloed te laten. En zijn nog veroordeeld tot eene groote doodzonde door vader Joachim, alle de gene welke de liberale dagbladen overhandigen of publiek tentoonstellen, bijgevolg dan dat wij zoo zwart zijn van doodzonde als de ovebeesten. GIIELUYELT. Dinsdag, laatst was er alhier feest. De gemeente Gheluvelt is eindelijk" in het bezit barer gemeente-school getreden én Dinsdag deed men er de opening van met allen luister. liet plechtig in bezitnemen had plaats onder de aan wezigheid der gemeente-overheid, het bureel van Weldadigheid, de meesters en hunne leerlingen, enz. Twee goedgevoeldc redevoeringen werden uit gesproken waarin al het voordeel van het onder wijs voor den mensch uitblonk. Na deze plechtigheid werden de leerlingen uitgenoodigd op een klein feestje waar eten en drank ben werden' aangeboden. De gemeente-overheden, het bureel van Wel dadigheid en de leermeesters, vereepigden zich op een banket, en alzoo sloot men weerdig'ijk eene plechtigheid welke voor de gemeente Ghe luvelt een nieuw leven aan de toekomst voorspelt, want het is het onderwijs dat den mensch vere delt. De mannen die zich alzoo het welzijn hunner onderhoorige ter herte nemen verdienen eeuwige hulde en bedanking. 1 -sa-'S-sg-cir— 25 November 1875. Nooit kluchliger gehakkelde sermorntjes dan deze van Zondag! Onze drie gekruinde pootsp-pl- derkes hebben noch nooit boertiger blijspel ge speeld. Men zou waarlijk gemeend hebben dat er drie duivels in een' gewijd waterpot spartelden! Den prijs van ONbeleefdheid, onbeschoftigheid en onnoozelheid komt toe aan koeiwachter. Hij dacht waarschijnlijk dat hij bezig was met kadul te stampen voor zijne koeistalzielen. De kwezels zelve zegden dat hij belachelijker muilen en stuiptrekkingen trok dan den mooisten pierlalu of pierjanklaas der domste boerenfeest I Nooit hebben wij hartelijker gelachen. Onze knoopen, alhoewel wij ons vermaak trachtten te bedaren, sprongen ons van het lijf. En waarom dit groot tempeest in de kuip der geestelijke dwaasheden Waarom al die knars- tandingen Waarom al die leelijke muiltrek kingen welke in afstootelijkheid de afgrijselijkste gelaatstrekken overtrokken die in de barakken der laatste feest in zekere spiegels gezien geweest hebben Eenvoudiglijk; omdat er in de laatste briefwis seling der geachte en onafhankelijke Toekomst groote en tastbare waarheden medegedeeld wa ren, waarheden welke een' heilige plicht ons dwingt bekend te maken ten einde de vaders e" de moeders, de mannen en de vrouwen zooals ook de teedere maagden op hunne hoede 'e stellen en hun allen wel te doen begrijpen dat het kleed niet altijd den monijk, noch de non maakt. Om getrouwiglijk onzen heiligsten plicht na te komen en met de zoete en troostbare hoop welhaast een nieuwe kluchtspel te mogen bijwo nen, geven wij hierna drie nieuwe geestelijke feiten, tot stichting van alle weldenkende burgerS; Gij zult nog eens, driestekkers, tegen rn'J uitvallen en zeggen dat ik een slecht' (merci pour ce compliment flalteur) schrijver, «D geus, en ketter of nog iets liefelijk, bm ®aar

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2