Eerlijkheid in den strijd. De Schoolpenning. Werk der Heilige Kindsheid. Slads Nieuws. die geleerd zijn, welen wel dat lusschen al de volkeren der aarde, liet Chineesche volk dat is bij wien het verstand de meeste kracht heeft, waar de kinderen aanzien worden als een zegen des Hemels en zoo goed verzorgd worden als onze kinderen. Daarover zijn al de reizigers 'takkoord, en de Engelsclien hebben sederd lang be wezen dat al die buitensporige vertellin gen van onze katholieke missionarissen, slechts fabelen zijn. Doch,wat is toch een stuiver per week, hoor ik zeggen...'t is wel de moeite waard van er over te klappen?... Inderdaad een stuiver is niet veel, maar als men al die stuivers bijeen rekent, welke men in alle landen en in alle paters- en nonnenscholen rondhaalt voor de kleine Chineeskens, dan bekomt men toch jaarlijks eene som van verscheidene miljoenen. Om wat te doen met dat geld Wie weet het?...vermits de kinderen in China zeer wel verzorgd worden door hunne moeders, en deze, voor al 't goud van de wereld hunne beminde kinderkens niet zouden willen verkoopen. Wat er ook van zij, het aardigste van al is dat de rondhalers van de penningen voor de Heilige Kindsheid nog niet te vreden zijn over de ontvangst, en andere middeltjes zoeken om nog wat meer geld uit de zakken te kloppen. Ziehier een van die nieuwe middeltjes dat ons van Frankrijk komt en meer dan Waarschijnlijk hier zal in voege gebracht worden Men trekt een lotje van tijd tot tijd tus- schen de meisjes die van het genootschap der Heilige Kindsheid deel maken, om te welen wie de eer zal hebben meter te wezen van een dier kleine Chineeskens die vrij gekocht zijn, en hem haren naam zal geven. fe Het lot begunstigt gewoonlijk een rijk kind... dat is wel te verstaan, en dit klein rijk dochterken ontvangt dan het hier- volgend gedrukt briefken, waarvan wij het echte facsimile geven Parochie van Vesoul. Mejuffer X***, Het kleine meisje is, zooals men denken kan, fier van meter te zijn. Nog zoo jong en reeds meter mogen zijn, lieve hemel, wat geluk!... Ja, zij is 't nu die met haar geld of 't geld van papa (dat is eender) haar petekind zal voeden, kleeden. de kosten zijner eerste communie zal betalen, zij is 't die dien kleinen Chinees welken zij nooit zal kennen om rede. naar'l col lege zal doen gaan om hem te laten leeren en zij zal 't schoolgeld betalen... Later zal men aan dc meter een som- mcken vragen om den Chinees, voor wien zij bij God verantwoordelijk blijft, te etablisseerendeze zal eens trouwen, en dan zal de meter de kosten van zijn hu welijk dekken, een geschenk aan de bruid geven, het eerste kind op den doopvond houden, enz., enz. en eenen dienst van eerste klas in China op het lijk doen lezen, zoo hare onbekende chinees onge lukkiglijk vóór haar kwam te sterven En als de meter dit alles zal bijeenge- rekend hebben, zal ze mogen uitroepen Ach mijn God, ik dacht niet dat een Chinees zoo duur kost Ik veronderstel dat al hel rondgehaald geld voor de Heilige Kindsheid wel ge bruikt wordtmaar zou men aan de moeder van dal kind welk hare oordjes aan Chineezen geeft, niet mogen zeggen: Zie. Mevrouw, er zijn zoo vele arme kinderkens in ons land. Wilt gij aan uw kind de liefdadigheid inboezemen, laat uw dochterken hare wekelijksche centen en een gedeelte harer lekkernijen aan de arme kinderen uitdeelen welke zij op haren weg ontmoet. Waarom ge niet kiest, Mevrouw, in plaats van eenen verafgelegenen Chinees dien uw kind nooit gekend heeft of nooit zal kennen, eenen kleinen Belg, welke gij zoudt kunnen aannemen en gelukkig maken? En zou het kwaad zijn indien gij, Mevrouw, in onze behoeftige familiën (er zijn er vele eerlijke), een kind als petekind zoudt aannemen het zoudt kleeden als het naakt is, het zoudt voeden als het dors', of honger lijdt, het zoudt doen leeren opdat het later een nuttig burger zou kunnen worden Zou die almoes niet beter geplaatst zijn dan bij de Chineezen? Gij zoudt ten minste weten aan wie gij geeft, de arme menschen zouden u dankbaar zijn, en wees verzekerd dat de liefdadigheid om aan God aangenaam te zijn, gecnen Chineesschen voorspreker noodig heeft. Geeft de centen der Heilige Kindsheid aan onze arme Belgische kinderkens liever als aan onzichtbare Chineeskens, en God zal het u loonen Het weder is streng, de koude is nij pend, en door den vroeglijdigen vorst zullen veel werklieden uit hun gewoon werk vallen. Welhaast zal er gebrek zijn in alle werkmans huisgezinnen. Bij den kleinen burger ook zal welhaast de win ter zijnen treurigen invloed doen gevoe len. En nogtans welhaast zal men de geestelijken zien rondloopen om geld in te zamelen voor de S'-Pielerspenning, voor de pauslijke nieuwjaarsgift. Met duizende en duizende franken zullen zij alsook hunne gazetten bijeen vergaderen en al dat afgesehooid geld zal aftrek zijn voor de kleine menschen. En waar toe dient de S'-Pieterspenning en pauslijke nieuwjaarsgift Om de buitengewone onkosten te betalen der kiezingen om den burgeroorlog te voeden in Spanje, waar de ultramontanen in troebel water visschen om de politieke agenten te ondersteunen die in Frankrijk, Zwitser land en Duilschland werkzaam zijn ten voordeele der priesterheerschappij om goud op goud te stappelen in dé schatkis ten van het Vatikaan. Het is omdat de liberalen de heersch- en geldzucht der geestelijken bestrijden, dat het volk overal juicht wanneer de liberalen in de kiezingen zegepralen. De zwarte mannen zijn nijdig omdat het volk de liberalen genegen is, en het is daarom dat zij gedurig uitvallen en schreeuwen legen de liberalen en tegen de liberale gazetten. Altijd tempeesten zij tegen de liberale gazetten, maar bij zonderlijk omtrent nieuwjaar, wanneer de abonnementen worden vernieuwd. De liberale gazelten zijn slecht, beweeren zij maar zij zijn, tienmaal beter dan de klerikale gazetten, die opgevuld zijn met valschheid en bedrog, met lasteringen en leugens. De liberale gazetten zeggen de waarheid en maken de zaken bekend zoo als zij wezenlijk zijn. Elkhet zijne, en die niet besnot is moet zijnen neus niet vagen. Ons land is in twee kampen verdeeld de liberalen, die strijden om hunne vrije instellingen te verdedigen, de catholijken om deze instellingen te vernietigen en ons vaderland onder de klauwen der Jesuiten te brengen. De leiders dezer laatste partij maken niet altoos gebruik van eerlijke middels om hunne tegenpartij te bevechten. On der den dekmantel der religie en der schijnheiligheid, verschuilen zij zich achter de naamloosheid en in hunne gazetten schrijven zij de afstootelijkste artikels tegen al wat eerlijk en braaf is. Onze uitgever, sedert eenigen tijd, hun als mikpunt dienende, besloot een einde te stellen aan deze oneerlijke han delwijs met gebruik te maken van het recht van antwoord hem door de wet toegestaan maar ja hij had gerekend zonder de laagheid van die mannen. Zijn eerste brief lijfden zij in en deden hem volgen door eene reeks bemerkingen die allen even dom en even kwaadtrouwig waren. Hunne antwoord was eene aan eenschakeling van nieuwe laster en on- noozele praat om bij hunne lezers den schijn te hebben triomfantelijk alles te wederleggen, en och heere zij hadden niets wederlegd Maar ook zij welen voor wie zij schrijven Onze uitgever stuurde hun een tweede brief toe, en die heilige huichelaars, zochten een jesuitie- ken trek uit om de inlijving te verdagen de uitgever van het Niexiwsblad wei gerde de aanbevolene brief omdat op het adres stond aan den opsteller Die mannekens denken zeker dat de wet voor hun niet gemaakt is, of zij zijn bang dat hunne lezers de lont zouden rieken, en uit de correspondentie kunnen begrijpen wat eerloosheid er bestaat in de handel wijs van dezen die zij meenden de verte genwoordigers te zijn van Hem,die liefde en eendracht op de wereld gebracht heeftzij waren vervaard dat deze brie ven hun spel zouden bloot gelrokken hebben Met de wet in de hand zou onze uit gever, hoe groot en machtig die huiche laarszijn, hun kunnen dwingen wekelijks zijn antwoord te drukken doch, ziende met wat voor soort van menschen hij te doen heeft, die durveu drukken dat al het kwaad door hun aan de maatschappij gedaan voor het goed van het menschdom is Dan heeft hij zijne schouders opge haald en gezegd zij zoeken en zij zullen vinden. Lachende met hunne verregezochle drochredens en kwaadtrouwige uitkra- merijen heeft hij besloten hun te laten waarvoor zij goed zijn. Ziehiereen briefjedathijzijnen collega, de uitgever van hel Nieuwsblad, gestuurd heeft Zeg aan uwe meesters,waarde collega dat ik voortaan mij niet meer gelegen laat aan hunne aanvallen, ik stel mij bovenal hunnen onnoozelen rimram. Dat zij eens hun hart ophalen indien het hun plezier doet, want ik ben zeker dat, indien die mannen hun aangezicht durf den ontdekken, zij nooil een antwoord waardig zouden geweest zijn Ontvang, bid ik u, waarde collega, de verzekering mijner oprechte toegenegene gevoelens. Engel Van Eeckhout. Eene onderneming die wel gelukt is, is wel de Schoolpenning. Van den be ginne af zag men de burgers in de esta- minets, waar er bussen stonden, met veel toegenegenheid geven bijzonderen zondden sommen toe; anderen deden partijen van 't een of 't ander spelan deren gingen weddingen aan, en alles was ten voordeele van het nuttig en menschlievend werk. Sinds eenige maanden maar ingericht, heeft het Comiteit reeds sehoone sommen ontvangen waarmede het zeer gepaste weldaden verricht heeft. Zonder de persoonlijke hulp, gegeven aan veel noodlijdende ouders, die hunne kinders naar de stadsscholen voor beide geslach ten zenden, hebben wij nog aan te slip pen de gift van groote sommen voor prijsdeelingen 't zij in kleedingstukken 't zij in boekjes op de spaarkas. En nu met den winter, wat al goeds wordt er niet gesticht met den penning. Pas eenige weken geleden ontvingen de meisjes uit de Lamottesschool elk eene bloeze-schorte. Over eenige. dagen kregen zij elk een winter-chal. De aanslaande week wordt er eene deeling gedaan in de knechtjes gemeeuteschool aan de arme kinders, aldaar zullen erzokken, kloefen en écharpen uitgedeeld worden. De heeren van den Schoolpenning sparen zich geen moeite om de armoede te gaan opzoeken. Gesteund op inlich tingen hun uit goede bron gegeven, be zoeken zij de arme huisgezinnen alwaar zij somtijds de grootste ellenden te leni gen vinden. Met de milde ondersteuning die den Schoolpenning in IJperen ontmoet, is deze instelling geroepen om groote dien sten aan het wereldlijk onderwijs te brengen. Men zal ons komen te Zeggen dal de Hospicen en de Disch daar zijn om voor de armen te zorgen ja, maar er zijn nog veel huisgezinnen die in de voorwaarden niet zijn om van een der beide liefdadig heids-gestichten hulpe te ontvangen. De Schoolpenning te IJperen ingericht vult alhier eene leemte aan, die ander- zints nog veel menschen, in het slecht jaargetijde, honger lijden deed. Maar om gestadig te geven moet men gestadig ontvangen. De Commissie ver zint ook van alles uit en zij heeft een Tombbla ingericht die onder alle voor waarden goed uitslaagt. t Ziende hoe nuttig de Schoolpenning is, iedereen wil zijn medehulp bieden en zendt overschoone prijzen voor de loting. Zondag, 12 dezer, zal de eerste Tentoon stelling in den Gouden Arend plaats hebben. De plaatsing der aktiën aan 10 centiemen pakt ook zeer goed, en alle maatregels zullen genomen worden om de menschlievende bezoekers op een Tombola hunne vragen naar loten te kunnen voldoen. Alle Zondagen zal men van 11 tot I uur en van 2 tol 5 ure, de Tentoonstel ling gratis gaan bezichtige, ingang langst de Hondstraat. In ons naaste nummer zullen wij opgaven doen van de reeds gedaane gif ten, alsook der sommen tot heden uitge geven voor uitdeelingen van allen aard. X. Bisdom van Besaucon. Door het lot begunstigd geworden zijnde, zal uwe naam gegeven worden aan een der Chineesche kinderen door het werk vrijge kocht; gij wordt als zijne meter aanzien, en ge zult in dien nieuwen Christene eenen voorspreker hebben bij God. IJpereQ, 1 l"December 1875. Schoolpenning. -Vorige lijsten,fr. 1,699-50 Lichting der bus N° 17bis (Witte Klakken), 43-07 Een IJperling, 3-00 Rondhaling in de estaminet de Fonteine (Poperinghe), Een ongenoemde (drij-maandelijk- 21-34 sche storting), 5-00 Een ongenoemde (drij-maandelijk- sche storting), 5-00 Totaal fr. 1,776-91 Koormaatscliappij. - Woensdag laatst beeft er een schoon Concert plaats gehad in de zaal van den Gouden Arend, (lokaal der Koor maatschappij). Niettegenstaande het onaangenaam weder was de zaal goed bezet door de damen des eereleden, welke zich goed verzet hebben en een aangenamen avond hebben doorgebracht. Wij moeten in het bijzonder geene melding maken van de kunde der artiesten en liefhebbers, allen hebben evenveel het hunne bijgebracht om een schoon en aangenaam muziekfeest tot stand te brengen. Wij kunnen niet dan lof toezwaaien tot de heeren die er zich zoo gewetensvol op toeleggen, alsook aan de heeren voorzitter, onder-voorzitter en bestierders voor hun zoo wel ingericht feest. Vlaamsche Ster. - Zondag laatst, heeft deze onvermoeibare tooneelmaatschappij hare 2d° vertooning gegeven van het saizoen. Het publiek was zeer te vrede over zijnen avond. De Studentenliefde is een zeer zedelijk stukje dat tot les en leere diene kan aan de jonge lingenvan welstcllenden stand,diesoms maar al.te licht omspringen met de eer dei meisjes van minde ren stand.De rol van den vader is zeer goed vertolkt geweest door den heer L., (tooneelmeester der maatschappij). De rolle van Casimir werd op eene meesterlijke wijze gegeven door den heer J. VÜD. en Arthur werd insgelijks wel vervuld door E. DR, Wal Lotje, heidienstmeisje, betreft, deze was weèr lief om te stelen en slaat de liefhebbers der Sterre goed bij. De rol van den smidsgast, door M.K.DW.. verdient eene bijzondere melding. De Drij oude hanen waren eene echte schets uil het huidige leven en het scheelde niet veel of drie oude vrienden vergaten hunne lange vriendschap voor de oogen eener jonge sehoone maar gelukkig dat Janje, de jockey, er tusschen kwam en haar voor hunnen neus wegnam, anders alles kon verbroken zijn geweest. De oudjes erkenden hunne dwaling, de jongelingen trouw den en allen waren gelukkig. De heeren M. VC., P. LM. en L. waren onver beterlijk, hun spel was zeer natuurlijk en hebben het publiek wel gearnusperd juffer Daenens en M. DR. speelden goed de lusschen rollen en hielpen veel om het stuk gord te doen lukken. Tamboer Janssens een gevrocht van den onsterfiijken Van Peene, doel altijd plezier. De jonge Tamboer, Mej. Dliaeneris, een echte kazer- nerat, speelde goed; Roffel en Pompoen, waren goed, Roffel voornamelijk was een echte militaire tiep de twee moeilijke rollen der twee edelmans zijn ondanks hunne soms te lange liraden, goed gegeven geweest en baas Bierbuik den tapper vondt in M. LM., een echte oude herbergier, die de streken kent, maar toch nu en dan ge plaagd word door de soldaten van 't keurrege- menl van Prins Karei van Lotharingen. Om kort te zijn mogeri wij ons kompliutent maken aan de Sterrelingen die ons op 14 dagen met zulke sehoone vertooningen verrast hebben. t Weder. - Sedert Woensdag is ons den dooi komen vervrolijken, hel was noodig) want 't was waarlijk te vroeg op het jaargetijde

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2