Gazette van 't arrondissement IJperèh. wwm\ De priesters klagen zonder reden. Voorbeelden te volgen. Bankt Piereot. Nr 718. 14e Jaar. Zaterdag 25a December 1875. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yersehillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bsipcel: Damudcsti-anf, 39. AANKONDIGINGEN cc ii tic iu cu den regel. REKLAMEN 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ISTÏjHII @SSrattAfl8 ABONNEMENT: fr. 4-0® 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de postbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-IIazebrouck. G-40. - 12-05. - 3-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langèmark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten, opdat wij een einde stel len aan dien staat van zaken. In de zitting der NationaleVergadering van Dinsdag, is de kiezing der laatste se nators afgeloopen. De tweede Kamer van Holland heeft besloten de overeenkomst der suikers in de aanstaande maand februari te beraad slagen. Het gouvernement zal een uitstel vragen voorde bekrachtigingen. Er is een bestendige raad ingericht onder toezicht van den grootvizier van Turkije, die gelast is met het in toepas sing brengen der hervormingen in de oproerige provinciën. De raad bestaal uit ministers, verschillende kristene en mu- zulmansehe ambtenaars, waaronder Ali- Pacha. In eene vergadering van aanzienlijke personen onder voorzitterschap van senor Canovas del Castillo, le Madrid, is de beslissing genomen het ontwerp van grondwet in de nieuw tc kiezen Cortes te ondersteunen, zooals dit is opgesteld door de kommissie van de konstitutioneele fraktiën. Nogtans zullen er die wijzigin gen worden aan toegebracht welke noo- dig geoordeeld worden door de wetgevers die don Alfonso XII en zijne dynastie erkend hebben. Generaal Valmaseda, gouverneur van Cuba, heeft zijn ontslag gegeven. La Presse van Cadix. zegt dat Marfori voor de rechtbank zal worden gedagvaard. De Gaceta meldt dat M. Jovellar tot gouverneur-generaal van Cuba is be noemd. Hij zal met het einde van de cember vertrekken. M. Cibaldos is tot minister van oorlog benoemd. In de laatste eeuw hadden de priesters zoo veel praat niet te makeu als nu. Heden zijn zij niet te vreden met gansch geseheiden le zijn van den Staat, maar zelfs willen zij vandaag dat het geestelijk huwelijk vóór het burgerlijk huwelijk moet geschieden. Om te bewijzen dat de priesters heden niet alleenlijk gelijkheid, maar zelfs voorrechten hebben, zullen wij eene onbetwistbare feit aanhalen? In de achttiende eeuw was het den priester niet -toegelaten de geestelijke begravenis te weigeren, tenzij dat de overledene in den ban der kerk was, of dat het open baar gekend was dat de overledene ge storven was in andere geloofbelijdenis. Het is zoo dat in 1755, den 19 Maart, een arrest werd uitgesproken, waardoor de pastor van Saint Vraint tot schadever goeding werd veroordeeld, om reden dat hij de geestelijke begraving geweigerd had aan heer Boileau, heelmeester, onder voorwendsel dat hij de sacramenten niet ontving. Hieruit blijkt duidelijk dat hoe meer men den priester toelaat, hoe meer hij vraagt. Vandaag den vinger, morgen den arm, overinorgenavond het fortuin er bij, nooit te vreden die zwarte!... X Men schrijft uit Aalst Maandag werd alhier het lijk van eenen onzer medeburgers ter aarde be steld, om 5 1/2 ure 's avonds. Niet een onzer geestelijken had er aan gedacht den afgestorvene lot aan zijne laatste rustplaats te vergezellen en op zijn graf de gebruikelijke gebeden der kerk te lezen. Maar ook 't was zoo donker! en het kerkhof is zoo verre van de kerk ge legen Ah! was er kwestie geweest van eenen rijke te begraven, de begraafnis zou 's avonds geen plaats gehad hebben en de afgestorvene zou niet alleen en verlaten weggevoerd zijn geworden. De geestelijk heid zou in groot gewaad het lijk gevolgd hebben lot op het kerkhof, de stralen der stad zouden geweèrgalmd hebben van het gezang onzer herders. Maar van de groote diensten komen er centen, en aan de begraafnis van Maandag was er niets vast. Dat de zucht naar geld onzer geeste lijken ons niet verwondere; verwonde ren wij ons niet dal zij hel gouden kalf aanbidden en den arme, die ook een broeder is, verachten. Hunnedeelneming aan onze politieke twisten, de hartstocht met den welken zij hunne politieke tegen strevers aanvallen, hebben hem van den rechten weg doen afwijken en vergeten dat zij de zendelingen zijn van eenen God van vrede en dc discipelen van Hem die arm ter wereld kwam en arm is ge storven. Het is meer dan tijd, zegt het Recht van Brugge, dat wij. liberalen, het voor beeld onzer tegenstrevers volgen name lijk dat onze vrienden zich tot liberale werklieden wenden, om aldus goede en niet min dan billijke daden daar te stel len. In alles en overal gaan onze vijanden bij de klerikalen hunne waar koopen in een woord, alle werk wordt bij vrienden gegeven de klerikalen leven door de klerikalen. Maar doen de liberalen zulks? Neen!... en dit is te beklagen. Reeds hebben wij dit voorbeeld aan onze vrienden voorgedragen, maar lot nu toe te vergeefs. Laat ons dus met nieuw jaar in dezer voege handelen, en menig stemme zal daardoor aan de liberale denkwijze behouden blijven. Daarin ligt eene groote zaak; want den kleinen neeringdoender, die nog geneigd zoude zijn uit princiep voor onze vrien den le stemmen, wordt door dit middel door de klerikalen overhaald. Van eenen anderen kant eenen libera len neringdoender, ziende dat hij door zijne vrienden zelfs, verlaten wordt, is misnoegd, en stemt, zoo niet tegen zijne, dan toch ten minste met onze vrienden niet. Hij onthoudt zichhetgene te be treuren is. Zoo liberalen, volgen wij in dit punt onze tegenstrevers na,want alle middelen moeten van nu af aan in het werk ge steld worden om in Juni het klerikaal juk af te schudden Wij allen welen dat onze vijanden jaar in jaar uil gedurig werken. Doen de li beralen zulks ook? Neen! Dit is ook een schoon voorbeeld welke wij met het nieuwjaar moeten volgen. Werken, on verpoosd werken, zooals onze tegenstre vers. Liberalen, doen wij niet gelijk eertijds; vroeger werkten onze vrienden maar ijverig ecnige weken voor de kiezing, terwijl onze tegenstrevers aanhoudend en met alle middelen werkten. Daarin bestaat eenigzins hunne groote macht. Maar God zij dank, deze macht heeft veel van zijne kracht verloren sedert eenige maanden. Klerikalen, met ons moet gij beken nen, dat uwe glinsterende star veel ver bleekt Indien de liberalen in 187G overwin nen en de "bovengemelde raadgevingen volgen, zal hel vrij lang duren eer gij nog het beheer in handen zult krijgen, en het land, moede van een beheer welke niets eerbiedigt, maar alles miskentdie eer tijds al de liberale wetten schandvlekte en die dezelve heden volbrengt, het land, zeggen wij, zal onze woorden bekrach tigen. Gij hebt het land misleid, klerikalen, menige wet is door u uilgevaardigt die tot vernedering van den werkman dienen moest, en hooger opklimmende, zal den burger, die ook immers door uwe wetten veronlweerdigd is, in naam van den eerlijken werkman, u op zijne beurt vernederen, en mannen kiezen die de burgers meer beminnendie 's lands welvaart beharten die geenszins den vreemde zullen bevoordeeligen ten groote nadeele van het land. Aan het werk cfus, vriendenwerken wij onverpoosd, de eenige maanden die ons nog verwijderen van den grooten dag in Juni en dit om den val van 't ministe rie schandelijker te maken Dit feest heeft Zaterdag te Luik plaats gehad in de zaal gezegd van de Renom- mée, ter eere van M. Piereot, die op eene zoo krachtdadige wijze het bur gerlijk recht legen de stoutmoedige in dringingen van de klerikalen heeft ver dedigd. Dc eeretafel bevond zich in hel midden der linker galerij en gelijkloopend met den langen kant der zaaltwee andere eeretafels waren loodrecht over de eerste geplaatstvier tafels met de twee laatste gelijkstaande en waarop insgelijks als op de anderen, 48 couverts stonden, waren aan de vreemde inschrijvers voor behouden 94 andere tafels ieder met 12 couverts waren voor de inschrijvers van Luik en der omstrekeu bestemd. Deze schikkingen, zoo gelukkig genomen, lieten aan iedereen toe zich op zijn ge mak in alle deelen der zaal te begeven. Om half zeven ure, als de genoodigden hadden plaats genomen, deed de held van het feest, de achtbare burgemeester van Luik, M. Piereot, zijne intrede te midden van luidruchtige toejuichingen der gansche vergadering, toejuichingen welke werden herhaald, als de heer De Rossius. lid van de Kamer der Volks vertegenwoordigers, aan den burgemees ter, in naam der Luiksche vrouwen, een prachtigen bloemtuil overhandigde, welk denzelfden morgend nog van Nizza was aangekomen. De eeretafel was voorgezeten door den heer Braconnier, senator, voorzitter der liberale associatie van Luik, aan wiens rechter zijde de heer burgemeester Pier eot zat; J. Anspach, burgemeester van Brusselde Looz, senator, kolonel der burgerwacht; Van Humbeeck, voorzitter der liberale associatie van Brussel; Ed. Pêcher, ondervoorzitter der liberale associatie van Antwerpen Hamal voor zitter van den provintialen raad van Luik; Ortmans-Hauzeur, burgemeester van Verviers; F. de Rossius, volksver tegenwoordiger.' Aan zijne linker zijde bevondeTzich MM. Frère-Orban, volksvertegenwoor diger; Mascart, onder-voorzitter van de federatie der liberale assoeiatiën; De Wael, burgemeester van Antwerpen; Moulon, volksvertegenwoordiger; Urts, voorzitter der grondwettelijke maatschap pij van Brussel; de Sélys-Longchamps, senator; Van der Taelen, voorzitter van het verbond der Geuzen van Antwerpen; Verdin, schepen der stad Luik; Delloye- Mathieu, burgemeester van Hoei; D'An- drimont, volksvertegenwoordiger; Cal- üer, der liberale Associatie van Gent. Aan de twee andere eerelafels hebben de burgemeesters der groote steden, de voorzitters en afgevaardigden der liberale assoeiatiën des lands plaats genomen. (j itëGSSiKXt '&i&<BiRTX3Z ■pyatrvwuCT-CTi^«»«e-. ,- ■_- -r. -< r ?j 'li;iis;iihi T5 -»S"/4ac^^ DE TOEKOMST priac.K- wtuwaoesnopoi *nitr*VHC*Mn

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1