Stads Nieuws. Briefwisseling dei* Toekomst. AVELGHEM, Verschillige Tijdingen. Bij het nagerecht is Al. Braconnier opgestaan en heeft den heildronk aan den koning in de volgende bewoording voorgesteld Al de genoodigden slaan recht, waaien hun servet, de vrouwen hunne zakdoe ken, en terwijl het muziek de braban- gonne speelde, werd het geroep van Leve de koning mei geestdrift her haald. Eindelijk kwam alles weder in zijnen vorigen toestand, maar het was maar voor eenige oogenblikken. Al. Frère staat recht en de toejuichingen worden hervat, een drievoudig hourrah en het geroep van: Leve Frère! begroeten den staatsman, den afgevaardigde van Luik. M. Frère, zeer aangedaan door de betooging waarvan hij hel voorwerp is, drukt zich uit als volgt De redenaar schetst vervolgens eene vergelijking, tusschen den Romein- schen Staat en die van Belgie, deze laatste gelukkig, voorspoedig en vrij, terwijl de andere in zijn Syllabus ver smacht, voor altijd schipbreuk heeft ge leden. Wanne toejuichingen, waaraan de damen deel namen, begroetten die rede voering. üe kreten van: Leve AL Frère! barsten langs alle kanten uit lot dat Al. Piercot opstond om te antwoorden. De heer burgemeester van Luik beeft eene lange en warme redevoering uilge sproken en gedronken op de eendracht van al de groote steden, die hij uitnoo- digt een heilig verbond te sluiten tegen het despotism van de priesterheerschap pij- Daarna heeft AI. Alascart onder-voor zitter van den Liberalen Bond het woord genomen. En na hem AL Anspach, burgemeester van Brussel, die een dronk aan de stad Luik en haar weerdig opperhoofd heeft voorgesteld. Vervolgens werden nog dronken inge steld door AL Rossius aan de eendracht der vlaamsche en waalsche liberalen aan de Vlamingen die een zoo schoon voorbeeld van eendracht hebben gege ven, welk het land zal redden. M. Pêeher, van Antwerpen, heeftop den dronk geantwoord. Alen is uileen gegaan onder het zingen van het .Geuzenlied, dat het orkest speelde. BURGERSTAND Sterfgevallen. 12. Gefesanleerde papenbouten op zijn stinkers, (wien stank de Burgemeester uit den trein deed loopen). Dominus vobis-cum E. A. E. In iedere liberale betooging worden de eerste wenschen aan den koning toegestuurd. Belgen vooral, begrijpen wij hel vaderland en den koning in de zelfde toegenegenheid. Tien jaren zijn verloopen dat Leopold II den eed aflegde van getrouwheid aan de Grondwet. Dien eed heeft hij ten volle nageleefd. Belg van hart en ziel, heeft hij op het heil van het vaderland gewaakt en is hij de getrouwe bewaarder der Grondwet geweest. Wij weten dat de bewaking onzer vrijheden in zekere en eerlijke handen is, welke haai'legen eiken aanval zullen verdedigen, van welken kant hij ook komen moge. Laten wij hem door onze toejuichingen een schitterend bewijs geven onzer onveranderlijke verkleefdheid. Ik dank u uit den grond des herten voor het gulhartig onthaal waarop gij mij op dit oogen- blik uitnoodigd en waarover ik bewogen en erkentelijk ben. Ik tracht vruchteloosde ontroe ring te verdrijven welke dit onthaal in mij doel ontstaan. i> Ik ben niet gewoon zulke feesten bijtewo- nen. Ik heb er noch schitterender noch aandoen lijker gezien. Het is niet dal ik onverschillig ben aan zulke betoogingen der openbare denkwijze ik juich ze integendeel toe, en bewonder ze. Als men mannen van allen ouderdom, van alle standen, hunne verblijfplaatsen ziet verlaten, om zich te vereenigen, ten einde hunne hoop te versterken en zich tot den strijd voorbereiden welke hen tot de zegepraal moet leiden, heeft men het recht te zeggen dal men op eenrn vrijen grond leeft, welke vrije mannen voortbrengt. Ook, wanneer wij die grootsche tooneelen zien welke aan den rusteloozen moed, aan de ontem bare krachtdadigheid onzer Antwerpsche vrien den te danken zijn; (toejuichingen) als wanneer wij op hunne beurt de Gentenaars hunne zege praal zien vieren, vereenigen wij ons met hart en ziel aan de levendige vervoering die het gansche land doet trillen. i) Dit maal hebben de inrichters van het feest niet gewild, dat ik een eenvoudige bijlreder van hun banket werd zij hebben eenen oproep ge daan tot die zelfopoffering waarvan ik, naar mijn geweten, niet opgehouden heb aan het iiberalis- mus bewijzen te geven. (Toejuichingen, bravos). Zij hebben mij mijn gedrag van over 55 jaar herinnerd en gelast den heildronk aan den heer Piercot opledragen, die, met de priesterheer schappij te beteugelen, de onvervreemdbare rech ten van het burgerlijke gezag heeft weten staande te houden door de Grondwet geheiligd en de waarborg van de openbare orde zijn. Het uur was geslagen om kalme betoogingen tegen die beloogingen te stellen,- welke in den grond niet anders dan uitdagingen tot den bur ger oorlog waren en van aard om ons in de oogen van den vreemde te comprometteeren. a De partij die heden hel bewind in handen heeft, neemt hoe langer hoe meer stoutmoedige aanmatigingen, waarvan de eerste uitslag is ons met de vreemde gouvernementen in oneenigheid te doen leven. Ten gevolge van toegevingen, zijn de minis ters die ons besturen er in gelukt ons tegen het gevaar te bevrijden, waarmede de klerikalen ons bedreigden, maar van dag tot dag verliezen wij de achting,en de genegenheid der volkeren maakt de macht der kleine natiën uit, (Levende toejui chingen.) Het regiem welke men ons wil opleggen, hebben wij in dien Staat, welke gedurende vijftig jaren de schande en de smart van Europa is geweest, aan bet werk gezien en het is dit schonwspel van schande en smart dat men aan onze bevolking wil opleggen. Uit dien hoofde zijn de bedevaarten ingericht. (Toejuichingen.) Het klerikaal onderwijs beteekentgeheel en gansch: dat het onze vrijheden verloochent en ons het regiem van het Ilomeinsche volk wil opleggen.» De toestand, zegt M. Frère, is sinds de af kondiging van de pauselijke onfeilbaarheid veel erger geworden. De katholijken die zochten de princiepen van den Syllabus met onze vrijhe den te verzoenen, zijn als wilde dieren vervolgd, zij zijn vernietigd geworden Er is nu bewezen dat op een gegeven uur, op een bevel, op een wenk van den Paus, eene groote partij zal opstaan om onze Grondwet te vernietigen. Al de middelen van invloed zijn naar dit doel gericht. Wij hebben dus dringende plich ten te vervullen Wij hebben, hetgeen ik eene nationale ver dediging durf noemen, tot stand te brengen want, zij zal voor doel hebben de grondwettelijke prin ciepen te ontwikkelen en te ondersteunen. Her werk zal traag en pijnlijk zijn. Het zal ons tot eenen ijverigen strijd verplichten. Eenigen beel den zich in dat, als het klerikalismis overwonnen, het begraven is; zij bedriegen zich! Het klerika lism is eene te schrikkelijke macht 'om te verdwij nen. Het gevaar is groot! Verheffen wij onze herten tot de hoogte van het gevaar, vergeten wij de ellendige kleine twisten. Laten wij ons weerdig toonen van de groote zaak die wij verdedigen. In afwachting dat het liberalismus zijne position weer heeft ingenomen, stel ik de gezond heid voor van den achtbaren burgemeester van Luik. IJpei-en, 24"December 1875. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 1,779-93 Omhaling in een souper, 5-00 Totaal fr. 1,784-95 Ter gelegenheid van Kersdag zal de Tentoon stelling der Tombola van den Schoolpenning in de zaal van den Gouden Arend, twee dagen open zijn, den Zaterdag 25 en Zondag 2(5 Decem ber, van 11 tot 1 ure en van 2 tot 4 ure namid dag. Talrijke en schoone prijzen zijn dezer week nog toegezonden geweest. De loten aan 10 centiemen vinden nog altijd goede plaatsing. Vlaamsche Ster. - Zondag 26 De cember, zijnde 2e Kersdag, geeft deze vlijtige Maatschappij haar 3e vertooning van het saizoen. Vier schoone stukken, waarvan twee nieuwe maken het programma uit. Doordien er twee feestdagen reekswijs vallen zal het veel helpen omdat de liefhebbers van het Vlaamsch Tooneel eens hun herte zouden kunnen ophalen. Niet is gespaard om eene luisterrijke vertooning te geven. (Zie onze annoncen). Water. - Sedert eenigen tijd was het water dat in de grachten der Meenenpoort, de stad spijst, niet meer drinkelijk, een walgachtige smaak van bedorven visch maakte er het gebruik onmogelijk van. Onze gemeenteraad, altijd bezorgd voor de algemeene gezondheid, heeft naar middels uitge zien om dezen slaat van zaken ernstig te bevech ten, in afwachting dat de studiën door de inge nieurs gedaan, geëindigd zijn en zullen toelaten de hand aan het werk te slaan ten einde lJperen een ander sijsteem water te bezorgen. Woensdag laatst kondigde men in de wijken die daaraan palen dat de Meenenpoortwateringen voor 10 dagen zullen droog getrokken zijn, om dezelve lot den gronde te kuischen. Dat het zeer ongemakkelijk is voor de huis gezinnen zoolang hun water naar verren afstand te moeten halen, hoeft niet gezegd te worden maar het is nog verkieslijker dan water te moeten gebruiken waardoor men riskeert eene smetziekte in stad te zien uilbersten. De algemeene wensch is een ander sijsteem water te kunnen bekomen. Al moest de stad zich voor eenige jaren in schulden steken, nog zouden de burgers hunne bestierders loven en danken, omdat goed water de eerste levensbehoefte eener bevolking uitmaakt. Het water is den wijn der ^rrae. l}»"e Ouvriès'e. - Deze volksmaat schappij heeft Maandag laatst een schoon Concert zijn eere-Ieden aangeboden. De bovenzaal van het Zilveren Hoofd was nogal goed voorzien doch veel eere-bden ontbraken nog. Dit moet vooral toegeschreven worden omdat het de eerste maal van dit jaar was anderen die zich maar aan weinig verwachteden; nog anderen die uit oorzaak van 't slecht weder te huis gebleven zijn. Niettegenstaande dit heeft het programma van het eerste tot het laatste uisgevoerd geweest, en de kooren, de harmonieslukken, de romancen en kluchtliederen zijn allen even goed uitgevoerd geweest. Het is niet noodig dat wij een omstandig ver haal geven van alles water daar is voorgedragen; bepalen wij ons te bevestigen dat er bij de Lyra Ouvrière elementen genoeg bestaan om als andere maatschappijen, haar deel te nemen in de winterfeesten bestemd om IJperen te verlustigen gedurend hel doode jaargetijde. Waarom geeft deze belangrijke maatschappij niet meer feestjes? Zij heeft er de macht toe, hare leden zijn talrijk en bekwaam en zij hebben meer dan een vak waarin zij zouden uitmunten, indien zij er zich wilden op toeleggen. De Soiree Tabacjie van Maandag laatst vraagt om opvolgers te hebben en wij zijn zeker, gaven de heeren der Lyre maandelijks zulke aangename avonden de zaal welhaast te klein zou zijn om het publiek te bevatten dat zich naar de soirees zou begeven. Wij en onze vrienden hebben er een zeer aan- genamen avond doorgebracht en hel is zeker dat niet een van ons de eerste gelegenheid niet zal te baat nemen om een tweede maal hetzelfde ver maak te kunnen genieten. V.-B.-K. Begraving. - Dinsdag laatst had de lijkplechtigheid plaats van den heer P. Maurau, kapel-meester van St-Jacobs-kerk. Deze kerk, alwaar de plechtigheid plaats had, was letterlijk met volk opgepropt dat eene laatste hulde bracht aan den rechtschapen en eerlijken man, aan den uitmuntenden artiest muziekant niet alleen als professor maar nog als componist. M. Van Elslande, een zijner beste vrienden en als de overledene een hooggeschatte muziekant, heeft, ter gelegenheid van het overlijden van M. Maurau, een kerkelijk koor vervaardigd, voor vier mannen stemmen zonder bijgeleiding. Dit gewrocht heeft een goeden indruk gelaten. Het was gezongen door de beste onzer zangers onder het bestier van den componist en zou genoeg zijn den weg te banen in de kunstwereld, aan een artiest indien de faam van M.Van Elslande nog te maken ware. De ijskoude en treurige plechtigheid der dood werd door zijn eenvoudig en streng muziek won- derenswaardig wedergegeven; gelukkig samenge werkt deden de zoete welluidende tonen geheel het schoone van de doodzang uitschijnen. Onder het oogpunt der muziekale kunst is het gewrocht van M. Van Elslande een merkwaardig stuk waardig van den gene die hel gemaakt heeft en waardig van den gene voor wie het vervaardigd werd. Wij kunnen niet nalaten M. Van Elslande geluk te wenschen over zijn edele gedacht de nagedachtenis te vereeren van een uitmuntend artiest en een meesterstuk gevoegd te hebben bij het repelorium der kerk-muziek waarop de strengste hekelaar zeker niet veel zou te zeggen vinden. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbel- schutters.— Schieting met hetComblain geweer. 19 December 1875. 1.Dumon,A., 25 5 20 20 5 75 2. Leclercq, T., 20 20 15 15 70 5. I'oot, II., 15 25 10 10 -10 70 4. Lebbe, A., 15 15 5 15 15 65 5. Ligy, F., 20 25 15 5 65 6. Swekels, L., 10 20 10 10 10 60 7. Santy, A., 5 20 15 15 55 8. Ligy, A., 10 20 10 15 55 9. Terrier, P., 10 15 10 10 10 55 10. Renier,H., 20 10 10 5 10 55 10. Van den 17" lot den 24" December 18 GEBOORTEN Mannelijk geslacht 1) Vrouwelijk ld. 6) ,e zaraen 7- Verschaeve, Martinus, 80 jaren, zonder beroep, weduwaar van Virginia Ledure, Dixmudestraat. Maurau, Petrus, 80 jaren, muziekmeester, echtgenoot van Augustiua Destrés, St-Jacobstraat. Nosdy, Isabella, 89 jaren, zonder beroep, weduwe van Benedictus Spinnewyn, Bolling- straat. Beauprcz, Joanna, 65 jaren, zonder beroep, echtgenote van Joannes Provoost, Lange Thouroutstraat. Viane, Petrus, 82 jaren, zon der beroep, weduwaar van Theresia Debruyne, Meenenstraat. Deback, Antonia, 65 jaren, werkvrouw, ongehuwd, Bollingstraat.Beudel, Josepha, 80 jaren, zonder beroep, weduwe vau Carolus Ghys, St-Jans-hospitaalstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) p de 7 jaren (Vrouwelijk idem 4) 22 December 1875. Een jaar is het geleden dat men den Tap van deze gemeente instelde. De Korlrijksche Sakristie- Papieren hadden langen lijd vóór het tijdstip dezer instelling veel gesproken over dien Tap, die zooals de heilige Vrijheid zegde, ging groeien bloeien en vruchten dragen. Men kondio-dè aan, urbi et orbi, dat heel den katholijken edel- dom inel representanten en senators ging afkomen en dal de liberalen voor eeuwig verpletterd waren onder den ijzeren hiel der heilige en onfaalbare papen partij. En, och arme wat zagen wij Eenige melkbaarden klaaien uit Kortrijk, Piero Neut van de Palrie van Brugge met eenen Anse- ghemschen boerejongen die de papen tol Brussel als jaknikker naar de Kamers hebben gezonden. Men praatte daar in den Tap vele dingen die men niet kende men al er wat, en vele verlieten hunne plaats met eenen wolvenhonger zoo dat zij in de eerste de beste herberg eene soort van helpatrijzen, anders gezegd, palaten uil de kazakke, deeden gereed maken en binnenslokten als hadden zij in geen veertien dagen eten gezien!! Geheel het jaar liep rustig voorbij de stem ming kwam aan en den Tap droeg geene vruchten. Die Tap die dagelijks geopend werd voor de katholijken er allen morgend hunnen porto en madère te gaan nemen en 's namiddags hunnen Champagne (Moet et Chandon) en hunnen Lacryma Christi te gaan nulten, zooals men in de herbergen vertelde, die Tap, daarvoor geopend, bleef ledig en met veel moeite, dank aan eenige gaaischieters, verkocht met er 15 (ik zeg vijftien) rondelkes bier. Nu Zondag laatst, 19 dezer, was het verjaardag van den diner, of beter, de verjaardag van de jaarlijksche LEGGIN. Wat zagen wij Senators en représentanten Neen,Lieven Lezer en be minnelijke Lezeres. De spoortrein bracht ons aan met den leegsten dienst, Peetje de Pruimschijter en eenen mokkenbakker van Kortrijk gelijkende aan eenen doorjager en die peist dat Keizers Katte zijne nichte is De kalholijke Tuiters Muziek ging al drupneu zen en het hoofd neerhangende, rond 12 l/2ure, naar dien vermaarden Tap, gevolgd van eenige beschaamde gaaien zooals Kalkoen, Bedde- pisser, Pilaarbijter, St-Petrus van den Sakristie-zolder, Heiligen Vincentius, en Tutti Quanti. Rond 2 ure zag men, door twee, drie straten eene mand met zes of zeven flesschen, ronddra gen, recht naar den Tap om aan de menschen bekend Ie maken dat men er ging wijn drinken, dezen naapende die willen doen gelcfoven dat zij van eene groote afkomsle zijn die wanneer zij eenen maaltijd geven van bouilli met ajuin en chevreuil, hunne vensters twee dagen van te voren open stellen om door al hunne medebur gers de rijk gedekte kermistafel te laten bewon deren. Maar hetgeen meest verwonderde was dat men, reeds om 5 l/2 uren, de grootste liefhebbers van den Kadul en dep Kernemelk-pap, Zag naar huis trekken met een gezichte van eene heele el lang en een gelaat als of zij maar azijn en edik ge dronken hadden. St-Petrus van den Sakristie- zolder kon nog, seiioone rechte op zijne krom me beentjes gaan en wij hebben geenszins bemerkt dat die heilige man die, onder ons gezeid en elders gezwegen, zijn haar van buiten draagt, zelfs eenen keer geflikkerd heeft Wij zouden op dit uitvaart nog veel langer kunnen uitweiden maar wij zijn verplicht nog eens op te schorschen voor plaats te behouden voor de heldendaden der papenpartij ten einde ons te vreken over de kwade zinspelingen der Sakrislie-gazetten aangaande de morale inde pendente. N" 1. Conel, broeder tot Lasse, arr. Bangé, wordt veroordeeld door het Assisen-Hof van Angers tot acht jaar dwangarbeid en tien j^iar bewaakzaamheid, voor aanranding op de zeden van vele jonge kinders min dan 15 jaar oud. N° 2. De eerweerde lieer Tatin, onder pastoor van Sl-Jacobs tot Compiègne is, veroor deeld door het Assisen-Hof van Beauvais tot TIEN JAAR dwangarbeid, voor aanranding op de zeden. Heilige Franciscus-Exaverius bid voor die twee Martelaars Amen Men leest in I'Union Liberale van Verviers Een nog al boertig tonneel had, Maandag avond plaats in de rue de la Tranchée. Drie pries ters, in eenen staat beschonkenheid min of meer gekenmerkt, hebben getwist met den koetsier die ze voerde. Er was zake, zegt men ons, van eene ruit welke die heeren gebroken hadden. De Koetsier wilde hen deze breuk doen betalen hetgeen zij weiger den. Van daar hevige redekaveling. Niet kunnende krijgen wal hij met recht eischte, voerde de Koetsier ze naar het polilie-bureel en daar, na samenspraken en op weigering van betaling werden proces-verbal opgemaakt. De nacht raad gevende cn vreezende ergere möéielijkheden, bracht eene vrouw van hunnent wege naar den huurhouder den prijs der ruit. Deze drie gezalfde driestekkers zouden ook den Burgemeester uit den trein doen loopen. Zie den Menu van verleden jaar leest pla n" 12 waar men Sedert eenigen tijd gaf de gendarme Longy, te Roeselaere, teekensvan zinsvesbijstering. Nogtans niemand verwachtte zich aan iets ergs, toen Woensdag verleden acht dagen, men 's morgens ten 6 ure een geschot hoorde afgaan. Het was Longy die zich bij middel van zijn geweer ia

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2