Gazette van I arrondissement I.I peren. 1876. De Toestand. ]\r 719. 15e 0aar. Zaterdag ln Januari 1879. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Harkten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. Bureel: Dixmiidestrant, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT: fr. 1-00 jaar* voor dc stad. fr. i-50 voor geheel Itclglc. Builenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbtireelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJ PEREN NAAR Poperinghe-Hazebronck. 6-40. - 12-05. - 3-57. - 0-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49.- U-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten weten. Onze Toeko)nst is in haar vijftiende jaar getreden. Zii heeft veertien jaren lang ge streden tegen schijnheiligheid en huichelarijveertien jaren gestreden tegen mannen die de stoutheid heb ben zich uit hunne eigene macht aan te stellen als de vertegenwoordigers van alles wat christelijk, eerlijk, rechtveerdig en kuisch is hier op aarde Och Heere wij zeggen er christe lijk tegen. Hunne nieuwe mirakels, hunne O.-L. Vrouwen per dozijnen, hunne onfaalbaarheid hebben geheel het christen geloof naar den bliksem geholpende redeneerende menschen weten niet meer aan wat gelooven Eerlijk lees hunne gazetten ziet hunne nandelwijze in alles. Alleen lijk de omkoopingen in de kiezingen en het vervalschen der kiezerslijsten geven om de maat hunner zoogezegde eerlijkheid Rechtveerdig deze heeft geene bewoording noodig En kuisch hun katholijk on derwijs, dat zij zoo verhemelen, heeft ons zooveel staalkens van kuischheid geleverd, dat het ons walgt er verder op uit te breiden. Eh wel, het is tegen die vijanden en tegen hunne slaven dat wij in het harnas staan. Tegen hunne slaven die ons vader land in gevaar brengen hij den vreemde en het bespottelijk en ver achtelijk maken Tegen hunne slaven die met val- sche beloften aan het roer geraakt zijn en door valsche beloften er mee- nen te blijven Tegen hunne slaven dieden Syllabus in plaats van de Grondwet willen plaatsen; die onze jeugd willen opvoe den in haat tegen onze liberale in stellingen; die onsop een gegeven oo- genblik zouden willen aan handen en voeten gekluisterd, ten prooi werpen aan eene tweede bloedige inkwisitie. Daar tegen strijd de Toekomst De ondersteuning die zij bij hare verstandige lezers ontmoet, geelt haar de blijde hoop den strijd te kun nen volhouden om onzen algemeenen vijand, het ultramontanismcte ver pletteren. B. Het ministerie Buffel-Dufaure heeft in de fransche Kamer eene nieuwe ze gepraal behaaldde Nationale Vergade ring heeft eergister met eene meerderheid van 73 stemmen, de inaanmerking vais het wetsontwerp over de inrichting der drukpers en gedeeltelijke afschaffing van den staat van beleg, gestemd, zooals het gouvernement dit ontwerp had voorge dragen. De commissie, welke de verdee ling vroeg der beide deelen van het wetsontwerp, der wijze dat het hellen van den staat van beleg kon gestemd worden, zonder dat er aan de wetgeving der drukpers wijzigingen werden gedaan, die commissie, zeggen wij, heeft de ne derlaag bekomen. De vergadering van Versailles, na zonder debat de rekeningen van 1869 tc hebben aanvaard, heeft de beraadslaging van de wet op de drukpers aangevangen. De dringendheid door den heer Dufaure gevraagd en waarbij de commissie zich niet beeft aangesloten, is niettegenstaan de gestemd geworden. De beraadslaging is vervolgens op het ontwerp begonnep. Artikel 1, door M. Bertauld van het linker midden, gewijzigd, die er de woorden heeft ingelast, door M. Buffet zoo veracht: het gouvernement der Republiek is met eene groote meerder heid gestemd geworden. Het heeft betrek op de aanvallen welke tegen de grondwet en de openbare macht gericht zijn. De kamer heeft insgelijks het artikel 2 aanvaard, betrekkelijk het rondleuren der dagbladen. De toestand van het garnizoen te Her- nani is niet meer houbaar, ten gevolge ^van het vuren der Carlisten. Indien er niet spoedig versterking komt. zal de plaats moeten ontruimd worden. Luidens telegram uit Philadelphia moet er eene nieuwe moeilijkheid zijn opgerezen tusschen de Vcrecnigde Sta ten en Spanje. Er is op het staalsdepar- tement te Washington eene klacht inge komen, waarin bewezen wordt dat Spanje dc onzijdigheidswetten van het land geschonden heeft door italiaansche rekruten aan te werven voor het leger op Cuba. Men weet dat de senators van het koninkrijk Italië bijeengeroepen zijn om een hunner collegas M. Salriano, de oordeelen, belicht van schriflverval- sching. Een zonderling incident heeft zich iu deze zaak voorgedaan. M. Salria no die maar door zijns gelijken kon veroordeeld worden, heeft zijn ontslag van Senator gegeven. Donderdag heeft de Senaat, in geheim komileit vereenigd, beslist dat het aan het hoogc gerechtshof toekwam over die kwestie uitspraak te doen. Het hooge gerechtshof zal zich eerlang vereenigen. De Times deelt eene depeche mede uit Weenen, 23 dezer, volgens welke de nota der hervormingen in Herzegowina en Bosnië naar Parijs, Rome en Londen zal gezonden worden. De drij noorder mogendheden zullen de gouvernementen van Frankrijk, Engeland en 1 talie uit- noodigen, die hervormingen goed te keuren. Het banket te Antwerpen, ter cere van Pêcher. bijgewoond door 1000 personen; de betooging te Gent, lereere van Graaf de Kerchove, waar 20,000 liberalen aan Jeel namen; het banket te Luik, ter eere van Piercot, waar men ten getalle van 1500 was, hebben eene groote beleeke- nis. En inderdaad. Waarom waren de deel nemers aan die huldtbew ijzen zoo talrijk? Waarom bevonden zich op die groote bijeenkomstendie onvermijde lijk woelig zijn hooggeplaatste ernstige en uitstekende mannen, zoo als Frère, Bara, Oris, Van Humbeeck, de Sélys, Anspach, De Wael,.... rechters, profes sors? Om geene andere reden als omdat België zich heden in eenen moeilijken toestand bevindt, omdat onze duurbaar ste vrijheden en het zelfbestaan van het vaderland door de ullramonlanen worden bedreigd, cn omdat de ware vaderlanders blijken willen geven dat zij vast besloten zijn België en zijne vrijheden kloekmoe dig le verdedigen. En het kan niet ontkend worden dat de ullramonlanen Belgiës grootste vijan den zjn.Wrant hel gedrag der bisschoppen en der geestelijken is zoo onvaderlandse!), zoo tegenstrijdig met de aigemcene be langen, dat, in menige omstandigheden, het ministerie, alhoewel klerikaal, ver plicht is de handelwijze der priesters af te keuren en hunne pogingen tegen te werken. Zoo wierd de bisschop van Namen voor zijne aanvallen tegen den keizer van Duilschland en den koning van Italië openlijk door de Ministers en door de Kamers gelaakt; zoo wierden dc recla mation van den bisschop van Luik, tegen de besluiten van den burgemeester Pier cot, opzichlens de jubilé-processien.met aanhoudendheid verstoolcu zoo wierd de aanvraag van den Paus, strekkende om veranderingen te bekomen aan onze wetten op het burgerlijk huwelijk, door bet Gouvernement van de hand gewezen. Doch het ministerie, dal zijn beslaan aan de geestelijken verschuldigd is, weet de strengheid welke hel ten hunnen opzichte in cenige weinige gevallen aan den dag legt. door verregaande toege vendheid in alle gewoone zaken tc ver goeden. Het is om aan de geestelijken voldoe ning te geven, dat de liberalen om zoo le zeggev uit alle bedieningen verstouten worden dat dc scbijnheiligaards van wege het hoogere bestuur voordeelen ge nieten, die men aan andere ambtenaren ontzegtdat het gouvernement veel door de vingers ziet, wanneer geestelijken en kloosters onrechtstreeks worden begif tigd, al was het ook ten nadeele van arme bloedverwantendat men het officieel onderwijs laat ondermijnen dat men de geheime tusschenkomst der priesters in alle besturen toelaat en men hen overal het schandig stelsel der bespieding en verklikking laat invoeren. En aldus wordt het land meer en meer verkwezeld, meer en meer uitgezogen door klerikale schooiers van allen aard. Aldus groeit meer en meer de onver draagzaamheid en de boosaardigheid aan, de haat en nijd der burgers tegenover elkander. Aldus verflauwen de eerlijkheid en het openbaar vertrouwen, die steun- steenen van handel en nijverheid. Aldus verkwijnt België onder zedelijk en stoffe lijk opzicht, en verliest meer en meerde achting der vooruitstrevende naburige volkeren. Zulks is de treurige toestand. Wie zijn vaderland bemint, wie den vooruitgang en het onderwijs genegen is, wie vrij wil zijn eu.vrij wil blijven, strijde tegen de ullramonlanen. Zij, zijn geene Belgenwant zij kennen geen ander vaderland dan Romezij zijn geene ware burgers, want zij betrachten geene andere voordeelen dan voor hen zeiven; zij zijn vijanden van alle verbe teringen steunende op geleerdheid en kennis, want de bijgeloovigheid en de onwetendheid was voor hen, ten allen tijde, een middel om de menschen als slaven aan hunnen wil te onderwerpen. Hopen wij, dat in Juni aanstaande, de liberalen eene schitterende zegepraal in de kiezingen voor de Kamer zullen be halen, en dat vervolgens een vrijzinnig en werkzaam ministerie de belgisehe be volking. met vaste hand, op de baan zal geleiden van vrede en beschaving, van vooruitgang in alle vakken, van voor spoed in alle standen. Veel gemeentebesturen hebben al vroeg hun nieuwjaarsgeschenk ontvan gen! V an wege het ministerie werd er hun deze week aangeschreven, dat de bijdra ge van den Staal, voorloopig toegekend voor den dienst van het kosteloos onderwijs in 1875, niet geheel kan betaald worden: die bijdrage is merke lijk minder dan 't voorgaande jaar Uit officieële stukken zien wij, dal er op '1 fonds, waarover hel ministerie van biunenlandsche zaken jaarlijks be schikt om daaruit de gemeenten le helpen de uilgaven voor het kosteloos onderwijs te betalen, voor 1874 een te-kort bestaat van 53U04 fr In 1874 beliep dal fonds 5,351,454 frank, terwijl de uitga ven voor 1875 eene soui vereischcu van 5,882,558 frank. i i m DE TO Ei; 0.11 ST.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1