Muurschildering voor het recht. Vlaamsche Sier - Tooneelkronijk. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM Dat moeten de gemeentebesturen, dat moet het volksonderwijs uitbloeden Ei* is 41 millioen voor liet leger zonder de achtersteerten maar voor hel onderwijs, daarvoor is geen geld voorhanden, niet genoeg om de gemeenten toe te laten in al de vereischlen van dezen dienst te voorzien Is er te-kort. waarom dan geene nieuwe kreditengevraagdaandeKamers? Voor het onderwijs van 't volk mag er nooit geld te kort zijn in de kas van het rijk; want opvoeding en onderwijs zijn de eenigé middelen om het volk, zoowel zedelijk als stoffelijk, op te beuren uit de verdierlijking, waarin hel nog, tot schan de van alle staatsbesturen, zoo diep verzonken ligt. Er is meer: om rechtvaardig te zijn, zou de Staat al de uitgaven van het kosteloos onderwijs op zich moeten ne men. Dat ware niet meer dan eene bil lijke vergoeding aan het volk gegeven wegens de strengheid der militie welke toch het volk en niemand auders dan het volk treft. Aan alle standen, aan landbouw, nijverheid en koophandel, bewijst de Staat gunsten: al degelden, al de inkomsten des rijks worden lot welzijn van deze drie standen opgeofferd, en wat offert de Staat aan den lageren stand aan 't volk op? Wat anders kan hij aan het volk ten offer brengen, dan kosteloosheid van onderwijs? En dat wordt bier besnoeid, daarover wordt hier afgedongen als op den prijs van eene gemeene koopwaar daarvoor, en men durft dat zeggen, is geen geld genoeg! Dat is eene bestuurswijze aller gou vernement onwaardig en welke wij schandvlekken. Dezer dagen heeft er een rechterlijk onderzoek te Mouscron plaats gehad. En nooit zoudt gij raden waarom? Pro cureur des konings, instructie rechter en zijnen greffier zijn er muurschilderingen gaan bezichtigen in eene herberg. Mous cron bezit eenen, niet zonder beroemd heid, scbilder-decorateur-berbeigier, die door zijne schoone schilderingen alsook door zijn goed en aangenaam bïer dc gunst van eenieder verworven heeft. Hij wordt Bataille genaamd, en houdt zich soms onledig met de politieke karikatuur, van daar deze rechterlijke bezoeking die niet weinig zal bijbrengen om hem nog meer te doen verkoopen. Nu, om het even, deze muurschilde- rngen zijn uiterts best, bewerkt en de onderwerpen behooren tot de hedendaag- sche geschiedenis, zooals deze somtijds van den Punch, of den Kladdera- datsch. Daar ziet men Bismarck, de duitsche en belgische jesuiten met een bezem wegvagende; Napoleon III te Sarrebruck, met het kind met den ka nonbal. Don Carlos, Pie IX, Bazaine en eenen grenadier eenen Colback dragende met het opschrift Orde. Men beweert dat men in het portret van dezen grenadier hetgene van den voor zitter der fransche Republiek moet her kennen. Ik weet niet welke den iudruk is geweest van de heeren Magistraten van Kortrijk ten dezen opzichte. De Fransehen, want de herberg van Bataille ligt zeer digt legen de grenzen, komen in groot getal deze schilderingen bezichtigen en daar preedikt ook dikwijls den gewezen Kaneunik Mouls, van Bor- beaux. De fransche geestelijkheid, verontweerdigd van dit bijzijn, zoude willen dal de muurschilderingen ver dwenen, en dat dc herberg gesloten werd, en verslaan niet dat bet recht in Belgie anders is dan in Frankrijk. De geestelijkheid heeft zijne klachten bij den Noorder prefekt ingediend, die de vraag aan den minister onderworpen heeft: dezen heeft den franschen ambas sadeur te Brussel geschreven, die er op zijne beurt aan den minister de Lants- heere over sprak. Den minister van zijnen kant heeft vervolgingen vereischt! Bataille is voor den onderzoeksrechter geroepen, maar daar bij de muren niet kon medenemen, heeft de justicie in de herberg een onder zoek moeten inspannen. Den beschuldigde heeft daar met een stokje de verscheide persoonagien aangc- duidt. de rol welke hij hun deed spelen veropenbaard, en uitleg gegeven zijner samenstelling. De Punch, de Charivari en de Kladderadalsch verhelpen zich met korte samenspraken onder de teekenin# gen te plaatsen, om des te beter 'den zin tc doen begrijpen. Hunne helden spreken gewoonlijk en vergemakkelijken het werk van den kun stenaar. Bataille maakt slecht gebruik der ge laatstrekken en der kleur,zouderlegende. Van daar twijfel, onzekerheid op de echtheid van meer dan een zijner per son nagicn. Ten opzichte der wet op de beleediging wegens vreemde souvereinen, deskun dige mannen uwer schilderschool zouden kunnen geroepen worden om over deze kwestie oordeel te veile. Uitgenomen Bismarck, die er niet zal aan denken van te klagen over de manier op dewelke men hem voorstelt, is Pius IX de eenigste persoon die zeer kennelijk is. Maar hij is nog onder het getal der vreemde souvereinen Vele andere kwestien zijn over deze zonderlinge inbeschuldigingstelling op geworpen. Het zal den jurij van Brugge zijn, indien de vervolgingen voortgezet wor den, die de kwestie, in zijne eerstvol gende sessie, omtrent karnaval, zal moeten oplossen. Degene die Zondag laatst de vertooning van de Vlaamsche Ster bijwoonden, heb ben ongetwijfeld, de zaal met groote tevredenheid verlaten. En inderdaad onze jonge toóneellisten hebben dezen avond nogeens hunne taak gewetensvol vervuld. Zonder Liefdé geen Leven, 99 Beesten en een Boer, De Vondelingr> De Koussebandeh van den Huissier, zijn zeer goed opgevoerd geweest. Wij moeten bijzonderlijk eenige liefhebbers melden. Zij onderscheiden zich vooral door eene bevallige en zuivere uitspraak. Hunne welgepaste gebaren, de uitdrukking huns gelaats in de ver scheidene rollen die hun opgelegd zijn, en ook de menigvuldige wendingen die zij hunne slem, in hun spreken en zin gen, welen te geven, verraden in hun gevoelvolle en echte artiesten. Mevr. en Mej. Dhanes hebben door hunne uitstekende begaafheden, kracht dadig tot het opvoeren en welgelukken der stukken medegewerkt. Ook verdienen zij de innigste gelukwenschen en den hartelijksten dank der Yperlingen. De Vondeling een klein drama, dat voor de eerste maal werd gespeeld, heeft alle harten diep bewogen. Het is eene ware en oprechte schets van aan houdende liefde van den eenen kant. en voortdurende, hardnekkige weigering van den anderen. Ten slotte, zeggen wij dat onze too- neellisten allen onze gelukwenschen ver dienen. De zaal was niet alleen opge propt door bet publiek van stad, maar veel liefhebbers onzer omstreken ver persden zich om eene plaats te hebben er waren er van 4 uren afstand gekomen, die verre waren hunne reis te beklagen. Het bewijst daardoor eens ie meer dat de Schouwburg de echte zedeschsol van bel volk is. Zouden onze artiesten niet eene ver tooning ten voordeele van den School penning geven B. L. L. Ingangprijs HO cgntïmen. BURGERSTAND Sterfgevallen. de liberale schrijver ten minste voor alle menschen zijne pen, op het papier stelt, is de steller dezes verplicht zijne nieuwjaars wenschen in twee kategorijen te schikken. IJpcren, 51"December 1875. ScüiwolpeiiMÏog.-Vorige lijsten,fr. 1,784-95 Schamoteeren in 'I hotel der Pays- Bas, 0-65 Een ijperling vriend van dc Witte Klakken en vijand der blauwe kous- sen, 1-00 Intempérance de langage, 1-56 Cerkel der 25 (Zilveren Hoofd), 2-25 Toeren met de kaart, 2-55 Bondhaling in een diner ter gele genheid des bezoeks van vriend Charles, 6-02 Totaal fr. 1,798-96 De lichting der bussen, hij gebrek aan tijd, zal maar in t naaste nummer verschijnen. Cosicea't. - Iedereen kent in onze stad de zangmaatschappij, welke, uit werklieden bestaande, zeer gepast den titel van Lyre ouvrière'aangenomen heeft; die kunstminnende jongelingen zuilen, Zondag 2" Januari aanstaande, van middag lot een uur, een zangfeestje geven in de Groote Zaal der Halle. De muziekafdeeling (harmonie) onzer Stads school, samengesteld uil de volksjcugrr, welke later werklieden zullen zijn, zal hare medehulp aan de Lyre ouvrière leenen, en zoo zu.ien wij een zang- en toonkundig feestje hebben, gegeven dooi' loerhlieden en toekomende werklieden, ten profijle van onzen Schoolpen ning het zoo nuttig en liefdadig w.erk dat onder onze weldenkende burgerij zooveel bijval vindt omdat het onze werklieden, die hunne kinderen een goede opvoeding en het noodzake lijk onderwijs in onze 'Stadsscholen laten geven, aanmoedigt en Ier hulp komt Ziehier het programma: 1. Ouverture du Caïd, uitgevoerd door het mu ziek der Stadsschool, Ambr. Thomas. 2. Chceur: Chants lyriques de Saül, gezongen door de maat schappij (i la Lyre ouvrière Gevaert. 5. Pot-pourriPremier jour de bonheur, uitgevoerd door het muziek der Stadsschool. 4. Choeur: Chant des Amis, gezongen door de maatschap pij la Lyre ouvrière, Arob.. Thomas. Chant d'Ecole: Nos remerciments a tous nos Bienfaiteurs, gezongen dooi'eenige jonge leer lingen der Stadsschool. Er zullen bussen aan den ingang van de Zaal geplaatst worden. ft Wosidei'iiaap - Karpels en Snoe ken van 85 jaren oud, gevangen in de Waters der Stadsversterkingèn tussclien de' Rijsel- en Meenenpóorlen door eenige visschers onzer stad. De zeven Kaépels wegeiT samen omtrent 100 k. De vier Snoeken 50 k. Te zien in den Gouden Arend, groote. Harkt;,te Yper, den Vrijdag 51 December 1875 den Za terdag ln en Zondag 2" Januari 1876. Bun'gci'wacht. - Maatschappij Cijbel- schutters. Tl" schiefjng van nét winlersaifoèn, Schieting naar de caVtons 10 duizend' meters. -26 December 1875. Hoogst getal punten. Lebbe, Arthur, 15 20 20 15 20 90 Ligy, Féiix, 20 20 15 20 15 90 Leegst getal. Maillfard, Guslave, 5 115 1 1 23 Iweins, Jules, (comhlain) 1 5 5 2 .15 27 te zamen 11 Van den 24" tot den 51" December 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouvveiljk id. 7) Debouck, Brurio, 69 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Bösalia ïluyffelet, Meenenstraal. Milius, Cecilia, 60 jaren, kantenwerksler, ongehuwd, Rijsselstraat. - Vanacker, Hortentia, 58jaren, kantenwerkster, weduwe van Napoleon Baratio, Doorgarigsfraat'. Sarpehtier, Ludo- vica, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Ignatius Vivë,i St-Jacobstraat. Procureur, Florentia, 58 jaren, kantenwerksler, echtgenote van Julianus Stekelorum, Oude Kleermarktstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht l),» de 7 jaren Vrouwelijk, idem I) ItOIiSBRUGGEy 26 December 1875. Wij beleven waarlijk aardige lijden; als men de zoogezegde navolgers van Christus in "hunne laster en leugenaars kuip wekelijks hoort kermen en klagen over de schrikkelijke vervolgingen waarvan zij het voorwerp zijn zoeken wij te ver geefs, zonder het minste spoor dier vervolgingen te kunnen ontdekken. Geene maand en gaat er voorbij of de camion staat voor hunne deur om wijn en likeuren te lossen, de brouwers doen zeven hektolilers oud bier in eens in hunnen kelder en zij zijn schier twee jaren op eene parochie waar het min of meer vetter is als gewoonte, of hunnen kelder is opgehoogd van al wat fijn en lekker is, in spijzen en in dranken.... en moesten zij verhuizen, zij en zouden geen gezouten zwijn meer in de stande bezitten gelijk men bij sommige vind rond de duinen. Van 's Maandags tot Zaterdags, ziet men hun van de eene smulpartij, naar de andere dolen, en oude sukkelaars van proosten, die met de groot ste moeite der wereld nog hunnen dienst kunnen doen, en onbekwaam zijn hunne zieken te bezoe ken, vinden zich nogtans niet onbekwaam om één uur verre te voel door regen, wind, hagel en sneeuw hunne dagelijksche politieke buikfeesten te gaan bijvvoonen, waarvan men ze ziet weder- keeren met opgeblazen kaken gelijk de glasbla zers. De huidige priesters zijn buitengewoon gulzig en aan de groote teugjes gewoon, onze Pó Prutzak, is daar een klein staalkcn van, Kers dag laatst, in de nulling der kersmis, lapte hij in eens zijn baksken uil, en diensvolgens heeft hij Kersdag maar eene mis kunnen doen, wat Karet Bachus betreft, dezen is matiger dan. zijne meester geweest, en heeft het zijne in drie kunnen bedeelen. De parochianen in de onmogelijkheid stellen op Kersdag de door de II. Kerk voorgeschreven missen niet te hooren, de zwarte Jindjei-knagers mogen dal doen, maar had eene der ingezetene, het ongeluk dien dag er vrijwillig maar eene mis hooien en dat het aan de ooren van Pé moest komen, gij zoudl zijne mouchard van de eene naar de andere herberg zien ioopen, om het gedrag van dien mensch te laken, en zooveel mo gelijk trachten de algemeene misachting over hem te trekken. Neen, manriekes, en klaagt zoo niet, gij hebt waarlijk geen reden, indien iedereen zoo gelukkig ware als gij allen,wij zouden alsdan zoovele arme menschen niet vinden die met het winter saizoen de grootste moeite der wereld hebben om aan vrouw en kinderen een stukje brood te verschaffen en half gevoed en gewarmd 's avonds naar bed moeten trekken, binst dat gij opgekropt van eten en drinken achter uw sloven zit te blazen. Staat van UEd. te doen doorgaan als marte laars, en gelooft met recht dat gij 's lands vetleg- gers zijt. Daniel." 28 December 1875. Wanneer deze briefwisseling, in uwe geëerde Toekomst het licht zal gezien hebben, de naald des tijds zal reeds 1876 wijzen. De goede zoon zal reeds zijn' besten vader, de teedere maagd zal reeds hare deugdzame moederde liefdevolle minnaar zal reeds zijne beminnelijke verloofde, de vurigste wenschen huns harten opgedragen hebben. De gemoedelijke schrijver moet dus ook zijnen geachte l'ezeren en zijner teërgeliefde lezeressen de warme begeerten die zijn gevoelig hart, ten hunnen voordeele bezielen, opdragen. Zoo is het gebruik zoo ook is zijn verlangen. Daar het menschdom, ongelukkiglijk, heden daags, in twee kampen is verdeeld en dat hij Doch vóórop verklaart hij, dat hij alle men schen, onverschilig welken Godsdienst zij belij den onverschillig welke streek zij bewonen, onverschillig welk ambt zij uitoefenen of op welke manier zij hun brood in ledigheid verdie nen, dal hij alle menschen, zegt hij, gedurende 1876 veel geluk, vele zegening en vele voorspoed wenscht. Tot dus verre de algemeenheid van het mensch dom. Aan het kamp onzer tegenstrevers, verbeeld, door de hiervolgende goede zielen wenscht hij als hieronder Aan Primo-Loco wenscht hij in den loop van het jaar 1876 de grade van Bisschop van Gryslooke want tot nu tóe is hij slechts maar Aspirant en dat is lastig, Primo weet er van te spreken. Mij wenscht hem ook eene spoedige genezing indien hij moet den spanader gesneden zijn. Aan den gewijden, gebalsemde en gewiekrook- ten gefaaldeu kleêrmaker wenscht hij vele levens kracht en vele moed om te kunnen prateleo in den kluchtstoel hoevele zielen van Avelghem er reeds verdonzd ZijnOok goeden adem om rap op het kerkhof te zijn als ze menschen mopten begraven, t Is nog al lastig als go voor veel latijn maar weinig centen trekt!!! Aan den koeiwachter wenscht hij eene groote vruchtbaarheid in de speekklieren opdat hij in het jaar 0. H. J.-Ch. 1876 vele en dikwijls zijne ver hevene koeiwachtersmanieren zou kunnen too- nen. Hij wenscht hem insgelijks dat de wind niet zou keeren als hij scheel kijkt. Hij wenscht dat alle drij deze gekruinde kluchtspeelders in d' ii stoel der geestelijke dwaasheden, vele zouden beurelen en tempeesten óp de liberale dagbladeren bijzonderlijk op die afgrijzelijke Toekomst de plage van Avelghem zooals de heilige Primo-Locoonlangs in den pi'aterstoel zegde want hoe meer die heilige apostels beurelen en tempeesten en op hunnen poot spelen, hoe meer abonnementen er komen en hoe meer die bladeren bijval vinden bij onze geëerde lezrren en onze beminnelijke en omdat het nieuwjaar is zullenlwij zeggen* onze ALLERBEMINNELIJKSTE lezeressen Aan Peetje de Pruimschrijter wenscht hij in den loop \an liet jaar 1876 een hef zoontje dat, in leelijkheid, onder ons gezeid en elders gezwegen zijnen lieven vader niet veel gelijkt. Aan den achharen en 'treffelijken burger Minister van Nulteloofce zaken, de eenigstcn Free in zijne soort, wenscht hij hem een groot getal remplaeanten van Waereghem en eldrrs teknnnen vinden en in te leveren om alzoo, in 1876, groote daguurken te kunnen winnen. Aan dep Kalkoen wenscht hij, dat dezen in den koophandel van pluimgedierte zoo als zijnen vader in de vellen gelijk hij gezeid heeft, in korten tijd, 400,000 frank, ten minste, zou kunnen winnen. Aan den Pilaarbijter wenscht hij dat dezen altijd voort als zijnen patroon den heiligen Fran- ciscus-Xaverius wien niemand kan wederstaan, in

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 3