iloe het op den huilen gaal! 't Is bespottelijk. De Tombola Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVIXGHEAE, wijze, al wie rekening houdt \an de beteekenis der kiezingeri van October en November, moet overtuigd zijn dat het rijk van 't klerikalism in ons land op zijn einde loopt en dat de kiezingen van Juni aan het bewind mannen zullen brengen welke 's lands stoffelijke en zedelijke welvaart zullen behartigen en België zullen maken wat het gedurende vele jaren was: het voorbeeld der vrijzinnige en vooruitstrevende landen. zich de volgende Ter gelegenheid van Nieuwjaar, tijd stip op het welke de boeren hun abonne ment aan de gazetten vernieuwen, is er Zondag in de gemeenten rond Brugge, eenen waren oorlog tegen de liberale bladen gelevert geweest. In zijne verontweerdiging heeft een fanatieke politieke geestelijke in dezer voege in den stoel der waarheid eener noorder gemeente woorden veroorlooft Alwie het Recht leest is een ketter, een geus, want het is eene verkeerde naam men zoude moeten zeggen On recht, een verpestend bladje, het wordt gedrukt van een liberaal, en by gevolg al wat de liberalen schrijven zijn leugens en bedrog. Den prediker ging zoo ver van te zeg gen dat degenen die een liberaal blad las, in zijn huis ontving, of in de herberg legde, of aan eenen vriend te lezen gaf, alle deze waren verdomd Onnoozele menschen die daar geloof aan geven. Ja, beminde lezers, hel is ongelooflijk hoe ver de politieke geestelijkheid het op den builen gebracht heeft; gedurig en overal maken zij twist en tweedracht allen die niet denken gelijk zij, zijn Geuzen maar de fanatieken verstaan niet wat Geus beteekent en wij zullen het hun zeggen Geus beteekent, vrij man; de geuzen waar eertijds onze voor ouders die voor de vrijheid van geweten hun bloed ten besten gaven, en wij zijn heden ook fier ons Geus te noemen. De onzedelijke houding van sommige fanatieken in menigte gemeente is zeer laag gedaald. Ja, dikwijls durven zij, in volle kerk, de bloemen van de muls dei- boerinnen afrukken, hun toeroepende: gij moet zedig worden En deze woorden passen goed in den mond van deze diena ren, die dikwijls den defligen burger verontweerdigen als zij, te diep in het glas gekeken hebbende, alsdan wiggelen- de en waggelende huiswaars keeren Wat de vinnige taal der politieke pre dikers betreft, wij hebben slechts te zeggen: het Recht zal altoos zijn plicht vervullen het zal altijd den rechten weg van vooruitgang en beschaving aan zijne lezers toonen, en, ootmoedige diena ren van den God van Vrede, doet ook uwen PLICHT. Maar den wensch der politieke geeste lijkheid is van de boeren van aan de wieg tot aan het graf in de onwetendheid gedompeld te laten en noglhans voelen zij dat de buitenlieden eenigzins zich willen van-hunne slavernij onttrekken, en het is ook daarom dat zij eene uiterste pooging wagen. Waar zijn de tijden heden dat, na de revolutie van 1830, de pastoors in hunne gemeenten niets dan woorden van een dracht en broedermin lieten hooren. Die waren dan echte discipelen van Christus, de lessen van hunnen godde- lijken meester volgende, en op den preêk- stoel hunne parochianen toeroepend broeders, bemint elkander. Ook werden de pastoors dan overal geacht en geëerbiedigd.... en van die geestelijken vindt men nog eenige in onze dorpen, waar nooit haat en twee dracht tusschen de menschen gezaaid werd. Maar nu, helaas, is dit alles grooten- deels veranderd Sedert jaren wordt het woord Gods op den preêksloel door politiek vervangen. I)e oude pastoors hebben daar zich tegen verzet, en gaan voort zooveel zij kunnen, met niets dan den vrede tus schen hunne parochianen te preêken. Maar de jonge pastoors handelen zoo niet. Nauwelijks uit het semenarie ge komen, hebben zij zich vooreerst onder scheiden in de eene of andere buitenge meente als onder-pastoors, met zich met de kiezingen te bemoeien, en die politieke deelneming in de burgerlijke bestuurza ken is de beste recommandatie om pastoor genoemd te worden. Ge kunt wel denken als die jonge geestelijke politiekers dan later als pas toor in eene gemeente komen, dat het fanalism op den preêkstoel met volle handen tusschen het volk in de harten geworpen wordt, en dat het zoet woord Gods vervangen woordt door woorden van haat en verdoeming. En zoo geschiedt het dat, in de ge meente waar de oude pastoors nog als herder verblijven, de eendracht, de vrede en de vriendschap tusschen het volk nog bestaat, en dat die geestelijken door iedereen geacht en bemind worden. En zoo is het dat dc nieuwe jonge fanatieke pastoors de tweedracht in de dorpen brengen,fanatiekecongreganisten, sussen en stokslagers'inrichten, en daar iedereen die nog wat gezonde rede en broederlijke liefde bezit, met verachting en afkeer aanzien worden. (Het Recht). Ons artikel was juist geschreven toen wij het Recht van Brugge aantroffen; het gaf vollediger nog ons gedacht weer. Onze lezers hebben slechts de naam der Toekomst in plaats van het Recht te lezen en zij zullen zich een echt gedacht vormen van den huidigen toestand. Heel het land weet dat het huidig mi nisterie den soldatendienst heeft verslecht: het cotingent heeft vermeerderd van 2000mannen; de oorlogsbudj.I verhoogd; de plaatsvervanging voor den gewoon burger onmogelijk gemaakt. Heel het land weet ook dat het kleri kaal ministerie de legerwet volgens zijnen zin heeft opgesteld en door zijne aanhan gers heeft doen stemmen. De man die deze waarheden zou loo chenen, verdiende als gek beschouwd te worden. Iedereen weet ook nog dat het huidig klerikaal ministerie met zijne kliek uiterst te vrede zijn met die slechte miliciewet en ze willen behouden. Want, ware het anders dan zouden zij zonder vertoeven, die wet door eene betere wet vervangen. Zij zijn aan het roer en, kunnen doen en laten wat zij willen. Doen zij het niet dan is het alleen omdat zij het niet begeren. Welke gek durft dan beweren dat het klerikaal ministerie met zijne kliek onpliclitig is in het kwaad dat bestaat? En zeggen dat men noglans zulke gek ken vindt, die dit aan onnoozele lezers opsolferen. van den llperncSicn Sclioolpcnning. Wekelijks heeft er eene Tentoonstelling plaats in de groote zaal van den Gouden Arend, welke bezocht wordt door al de be woners, gelijk van welken stand. Iedereen is eenstemmig om te verklaren dat men zich niet verwacht had aan dusdanigen uitslag, en inderdaad, wanneer men de zaal binnen treed is men getroffen over de rijk heid en de schoonheid der te winnen voor werpen rijke pendulen, tafelstukken in zilver en kristaal, veel kunstwerken door de juffers onzer stad opzettelijk verveerdigd. Nuttig en schoon, kunstig en rijk, ziedaar in 't kort wat de Tombola van den Schoolpen ning is. De Kunst is weerdiglijk in de mat getre den en toont-klaar lijk dat de Kunst de mede zuster is van het Onderwijs door de weder zij dsche ondersteuning welke men elkaar ziet bieden. De artiesten onzer stad, tot zelfs vreemde kunstenaren nemen een aanmerkelijk deel in het menschlievend werk van den School penning. De heeren Ceriez, Van Kemmel, Boudry, onzer stad, stelden zich dadelijk ten dienste, M. Rotiers van Gent volgde hun. Dezer dagen ontving het comiteit een tableau geschilderd door M. Capeyninck van Gent, die op eene overheerlijke wijze het getal der tentoongestelde schilderingen komt te vergrooten zonder te rekenen nog de zending van een gevrocht, beloofd door den vermaarden schilder Roffiaenonze stadsgenoot, die zoo edel als kiesch de po gingen zijner medeburgers weet bij te staan door zijn groot talent aan het Wereldlijk Onderwijs behulpzaam te maken. Moeten de beloften van al de op den vreemde verblijvende IJperlingen-artiesten zich verwezentlijken dan is. de Tombola geroepen om binnen eenige maanden een der rijkste loterijen te worden welke men in zeer lang te IJperen zal aangetroffen hebben en de somme der genomen nummers is nog zeer verre beneden de weerde der tentoon gestelde prijzen. Eere, dnjmaal eere aan allen die het werk van den wereldlijken Schoolpenning van IJperen ondersteunen. Wij sluiten ons verslag met eene aanspo ring bij dezen die nog hunne nieuwsgierig heid niet voldaan hebben, het bezoek is der moeite weerd. G. La Descente aux Enfers van Offen bach, werd wonder wel door eenige koorzangers vertolkt. 2. Ligy A.(builen c#ncours)25 Lesaffre, A., 20 23 20 20 15 25 20 15 20 15 20 20 25 20 20 20 15 15 25 20 20 25 20 25 25 20 25 25 25 20 25 20 25 20 20 20 20 15 20 15 20 20 20 20 15 115 110 110 105 105 100 100 •100 100 100 100 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 8° Januari 1876. Schoolpenning.-Vorige lijsten,fr. 1,798-96 Allerkinderendag in den Pays-Bas, 4-50 Eene parysche rondhaalster, 8-50 Concert der Lyre Ouvrière, 55-50 Partij wiskt, 2-56 Nieuwjaar uit Brussel (sans peur et sans reproche), 20-00 M. G. M., te Roeselare. 1-00 Omhaling gedaan door de beminne lijke Melanie, dame C., in het Café der 3 Zwitsers, te Brussel, den nacht van 31 Dec. 1875 tot 1 Jan. 1876, 12-50 Eene Poule, in de Concorde, R. 1-60 De prijs van eenen sleert (billard), 3-50 Lichting der bussen in de maand November: Gouden Arend, 22-50 Sultan, 26-63 Boeren Hol, 4-39 Café Sl-Sebastiaan, 12-39 Salon d'Apollon, (niet geopend). 0-00 Klein IJperen, 5-60 Café der Spore, 27-30 De Vraoge, 16-88 Café der Zalm, (Saumon), 7-75 Schaapstal, 11-10 Zilveren Hoofd, 10-63 Ciladelle, 7-61 Les mécontents, mais contents tont de méme, 16-00 Bronzen Hoofd, (niet geopend). 0-00 Parnassus-IIof, 7-80 Mortier, 4-23 S' Omars, 2-00 Witte Klakken, 13-50 Aux armes de France, 5-63 Bureel der Toekomst, 7-39 Totaal fr. 2,107-99 Koormaatsckappij. - De Koormaat schappij, zooals wij voorzeid hebben, blijft niet half weg, zij gaal voort met hare leden zeer schitterende feesten aan te bieden en de eene volgt de andere op, bijna zonder vertoeven. Woensdag laatst hadden wij een concert voor heeren (Soirée Tabagie) dat geheel vvel gelukt is; ook het kan niet missen, wanneer men nagaat de middels waarover deze maatschappij te beschikken heeft. De Koorafdeeling, onder het bestier van den kundigen heer Van Elsiande, heeft zich zeer goed uit den slag getrokken De Symphonie, onder het beleid van den schranderen heer Beyer, heeft verscheide stukken met eene merkweerdige juistheid en samenhang uitgevoerd De heeren gebroeders Gaimant, A. en E., en M. Baratlo, verdienen allen lof voorde kunstoe fening op de viool, de violoncelle en de piano, waarop zij zoo meesterlijk gespeeld hebben in een Trio door Deberiolt en nog een ander stuk waarvan ons den naam ontvlogen is, doch de aandoening is bij ons en bij iedereen nog leven dig. Gedurende de uilvoering heerschte er eene doodsche stilte onder de aanhoorders, die als't ware medegesleept waren door het schoone der kunst en bij het eindigen brak er als eerien vuur berg van toejuichingen los die scheenen als te moeten blijven duren. De heeren Mailliard, met zijn kluchtlied fau- drait supprimer ga! Vergracht, met Mandolenata Dumon, met Maudite soil la guerreen E. Brunfaut met de serenade Dormi purevan Schuderi, hebben de avond weerdig vervuld en gesloten. De leden der Koormaatschappij, kunnen niet anders dan hunne erkentenis beluigen aan de besturende commissie voor de aangename feesten waarmede zij dit jaargetijde vervuld. 0. X. Vlaamsche Ster. - In de laatste ver tooning der Vlaamsche Ster is er een paar hand schoenen gevonden. Degene die het verloren heeft kan bij den drukker dezer zijn verloren goed weêrhaien. Lyre ouvrière. - Zondag laatst gaf deze belangvolle Maatschappij een concert op de groote Halle, van 12 tot 1 ure, met medehulp der muziek van de kostelooze gemeenteschool. De pogingen der Lyre is ten vollen bekroond geweest en de groote Hallezaal zag het schoonste en toegenegendste publiek zich verdringen om het werk van den Schoolpenning te helpen onder steunen. De opbrengst is van fr. 55-50 gewrest. Dank het IJpersch publiek. Dank aan de Lyre ouvrière. T* BnrgerwacSit. - Maatschappij Cijbel- schutters. 12" schieling van het wintersaizoen. 2 Januari 1876. 1Leclercq, Th., 25 3. Ligy, F., 20 4. Podevyn, A., 25 5. Mailliaerd, G., 10 6. Dumon, A., 20 7. Swekels, L., 25 8. Ligy, AIb25 9. Renier,Honoré, 25 10. Lebbe, A., 25 te zamen 8. Van den 51° Dec. 1875 tot den 7" Jan. 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk id. 3) Ducorney, Julius, onderwijzer, en D'Hondt, Leonia, zonder beroep. Van Elverdinghe, Petrus, 21 jaren, blikslager, ongehuwd, 0. L. V. straat. Auspie, Julianus, 27 jaren, letterzetter, echtgenoot van Sidonia Staessen, Mondstraat. Ilobaeys, Virginia, 71 jaren, winkelierster, ongehuwd, Rijsselslraat. Van Egroo, Barbara, 72 jaren, zonder beroep, weduwe van Ilenricus Vasseur, S'-Jacobs nevens IJpre. Bonez, Virginia, 55 jaren, zonder beroep, echtgenoole van Casiminus Claeys, Platleelstraat. Riem, Anna, 69 jaren, kant werkster, ongehuwd, Meenenstraat. Depreter, Franciscus, 63 jaren, kleermaker, weduwaar van Emiliana Vermeersch, Boterstraat. Ceriez, Josephus, 84 jaren, zorder beroep, ongehuwd, Bukkerstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 0) de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) 6 Januari 1875. De plaats waarover wij in de geëerde Toe komst beschikken was niet ruim genoeg om alle onze bijzondere persoonaadjen, met eenen keer, onze nieuwjaarswenschen schriftelijk uit te drukken. Wij hebben dezen heiligen plicht moeten ver- waarloozen ten opzichte der volgende hooggeach te, wijd beroemde en wergekende edele heeren Notaris-Slimoor, Ciceron-Midas-Klaai, Reynaert, Piero Neut, den Mokkebakker van Kortrijk en den Klakpolter die de heilige Vrijheid drukt. Dat die notabele heeren ons dus verschoonen zij staan wel op de tweede plaats, maar 't is onze schuld niet. Notaris-Slimoor wenschen wij veel, heel veel werk. Dat hij zich wel de berichten herinnere van zijnen patroon den heiligen Ivo en dat hij nooit geene affichen rvaardige zonder datum. De menschen zijn niet allen even slimwant zij eten niet allen evenveel pap en evenveel Kadul en men zegt dat die spijzen den geest van eenieder verkwikken en uitzetten. Men vertelt dat sedert nieuwjaar den pap zeer opgeslagen is en dat men in 1876 zijnen diner niet meer zal kunnen krijgen voor twintig [wij zeggen 20) centiemen, zooals voor dezen het 't gebruik was in het dorp. Hij drinke insgelijks veel S'-Arnoldus-water, dat is sterker en goedkooper dan Cana-drank waarvan zijn gebenedijde vader liefhebber is. Cicéron- Midas-Klaai weze allergelukkigst in het loopende jaar. Hij kome van tijd tol tijd naar Avelghem om de Tappisten een weinig edel vuur in het hart te blazen met te roepen il faut lutterlutter encorelutter toujoursGij zult winnen in 1875 en zij kregen zulke zware buis Hij koope een weinig heiliggeest-kruid, opdat zijne voor- zeggingen nooit zoo slecht meer uitvallen. Hij herinnere zich telken male dat hij ons komt ver eeren door zijne tegenwoordigheid der volgende spreuk praten is gemakkelijk, doch stemmen moeilijk Voor het overige die mensch leve in ruste en in de vergetendheid zooals onzen Kalkoen. Reynaert, wij w enschen u zoo zuiver alsFran- ciscus-Xaverius en zoo fijn en doorslepen als Reynaert de Vos, wiens leven gij nog moet gelezen hebben. liet leven van den onderpaster Duchêne of van den Geestelijken Professor van het Kollegie van Kain, bij Doornijk, niet heel ver van Avelghem, langs den kant van Escanaf- fles, zullen wij u eens, tusschen vier oogen ver tellen, op dat gij, als gij nog eens, naar onzen Tap komt preken zoudt de goedheid hebben te praten over de Morale dégoutant in plaats van over de Morale indépendanle. Als ge nog komt brengt wat Ansegheinsche pataten mede voor onze Tappisten er zullen er alsdan geene te kort zijn. Of nog liever eenige van die goede Anse- ghemschc hazen zooals onze Primo-Loco er zoo geerne at en die goedkooper zijn als een handvol

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2