POPERINGHE. Ze worden langs om stouter. Werkstaking van het Center. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, De kostbare hoedanigheden van het boek komen bijzonderlijk uit in de oefe ningen op de toestellen, in dien zin, dat alle gevaarlijke of stoute toeren die het domein van het acrobatism nabij komen, verwezen zijn; zelfs inaakl men er een wel afgeteekend onderscheid in tusschen de tuigen die toegelaten worden, deze die enkel gedoogd worden, en degene wier gebruik verboden is. Kortom, dit practisch deel zal uit den geest der oudere de omzichtigheid en vrees doen verdwijnen, welke eene onbe redeneerde en gevaarlijke gymnastiek hun tot hiertoe had doen opvatten, en moet hen tot de overtuiging brengen, dat de oefeningen enkel het zoo vermaard mens sana in copore sano der ouden bedoelen. Een laatste woord kapitein Docx heeft ook voor meisjes eenen leergang voor gymnastiek uitgegeven, welke van den voorgaanden slechts in het vierde deel verschilt. Hij spreekt er nocht van taktiesche bewegingen, noch van oefe ningen op de toestellen in, maar hij be schrijft spelen die uilsluitelijk voor jonge jufvrouwen dienen. Dat de twee gewrochten, uit de druk kerij Wesmael-Charlier te Namen her komstig, onder tvpographisch oogpunt beschouwd, waardig zijn van de slof welke zij bevatten hoeft nauwelijks ge zegd te worden. Ieder beijveraar der gymnastiek zal het zich lot eenen plicht rekenen ze zooveel mogelijk te ver spreiden. Op aandringen van verscheidene lee raars onzer vlaamsche gewesten worden er bij voormelden uitgever twee bro- chuurtjes uitgegeven een voor meisjes en een voor jongens waarin men tegenover den franschen tekst de neder- landsche vertaling aantreft van al de kommando's uit het practisch gedeelte der beide gewrochten. Men meldt ons dat er eene klacht is ingediend bij den prokureur Jes konings, ten laste van den pastoor eener gemeente uit Henegouwen. Deze zielenherder aan het sterfbed van eenen zieke geroepen, zou eene dame van de familie, die aanwezig was als eene bijzit en canailje behandeld hebben, omdat zij in de kerk niet ge trouwd is. Vervolgens, zich tot den man wen- deude, zou hij gezegd hebben Dat hij zijne vrouw moogt verlaten als hij wil, aangezien hij niet meer gehuwd is als eenen hond Ofschoon dit feit zeer onwaarschijn lijk voorkomt, zegt la Gazette, is het ons door een persoon medegedeeld, die tegenover ons de verantwoordelijkheid er van genomen heeft. De hooge overheid heeft voorzorg maatregelen behoeven te nemen. Het ie en 2e bataljons der karabiniers, samen gesteld uit acht honderd mannen, zijn onder het geleide van een luitenant kolonel Zaterdag mörgend om 6 ure uit Brussel vertrokken. Ten gevolge der slechte nieuwstijdin gen uit Henegouwen bekomen, hebben twee escadrons gidsen Brussel verlaten. De troepen van het garnizoen zijn geconsigneerd. Charleroi, 10 jan., 6 ure. Gansche troepen werklieden, door trekken de stad alvorens zich naar Mar- cinelle te begeven, waar zij eene groole meeting houden. Zij zijn zeer bedaard. De bevolking van Charleroi is zeer ver wonderd over de onrustbarende geruch ten welke te Brussel in omloop zijn. Er zijn hier ongeveer duizend man troepen gekomen onder het bevel van luitenant- kolonel De Hollain. De ruiterij ligt in de gemeente Gilly en in het omliggende. De generaal Lambert, welke intus- sehentijd het bevel voert over de troepen der provincie Henegouwen, is Zondag om 9 ure 25's avonds vertrokken, om zijn kwartier-generaal te Charleroi te houden. Men meldt uit Mariemont, 9 Januari, aan de Progrès, van Charleroi De toestaed der werkstaking blijft na genoeg onveranderd te Mariemo.it. Te La Louvière, te Sars-Longchamps, te Bracquegnies, te Maurage, te Boussu noch te, Haine-Sl-Pierre is niets veran derd. Gisteren hebben in de putten n'10 van Forchies-la-Marche, op ongeveer 400 werklieden, omtrent 500 hun werk opgezegd. Die werklieden hebben meestal uit schrikaanjaging gehandeld. Een vijftiental gendarmen bevonden zich ter plaats. Niettegenstaande de aansporingen van verscheidene opruiers, is men druk aan het werk in de koolmijnen van Gilly. Wij lezen in de Journal de Charle roi De toestand is zoo erg niet als men werkelijk denkt. In hel Center vraagt het meestendeel der werklieden niet anders dan den arbeid te hervatten. Zij aarzelen omdat zij door vreemde opslo- kers bedreigd worden. Als men denkt dat de gedeeltelijke werkstaking van de Koolbassijns van Charleroi maar hel begin is van eene algeineene staking van den arbeid in ons nijverheids distrikt, dan is dit eene dwaling. Men merkt in iedere meeting de aan wezigheid der vrouwen op. Zij toonen er zich veel heviger dan de mannen. De Gazette van Bergen zegt, maar onder alle voorbehoud; dat in die stad het gerucht wordt verspreid, der ontdek king, in eene kleine plaats nabij Soignies, van eene stapelplaats van kardoesen van Reminglonsche geweren. De Journal de Charleroi van Woens dag meldt de volgende nieuwstijdingen De toestand blijft dezelfde. De werk staking neemt niet toe. Te Dampremy ontbreken er ternauwernood vier en vijftig werkers in de vier koolmijnen van Sacré-Madame. 450 kool mijn werkers van den put nr 6 der koolmijn van Courcellcs-Nord en 250 van den put St-Nikolaas der kool mijn van Falnuée hebben dezen mör gend hun werk gestaakt. In de koolmijn van Sart-iez-Moulins hebben 1500 werkers insgelijks hun werk opgezegd maar zijn zeer bedaard. De reeds gemolde gedeeltelijke werk stakingen duren nog immer voort. De gendarmerie heeft uitdrukkelijk het bevel ontvangen van aanhoudingen te doen bij de minste vijandige betoo- g'ng- Men meldt voor Woensdag eenegroote meeting waar zich de afgevaardigden van Luik begeven. en het Center moeten naartoe Cijbelschulters. 5 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Petrus den stoppe advocaat. Constant. IJperen, 15" Januari 1876. Schoolpctaniiig.-Vorige lijsten,fr. 2,107-99 Partij wiskt (Botermarkt), 5-00 Potje wiskt (Statie-straat), 5-50 Partij wiskt (Hondslraat), 3-80 De twee laatste schaverdijnders 2-00 De ware Smulders der 3 Lelien, 40 Totaal fr. 2,122-69 Alle weke zijn er prijzen toegezonden die het reeds groot getal te winnen voorwerpen merke lijk vermeerderen: nog eene kostelijke penduul is door een burger van stad, voorstaander van het wereldlijk onderwijs, geschonken. Mijnheer Roffiaen komt insgelijks zijnebeloofde schilderij te zenden. Het is een overheerlijk land schap genomen in de Kempen bij het krieken van den dag, het is herte zomer en de zon is nog niet opgestaan, een herder met zijne kudde is reeds op de heide, wachtende op het edel schouwspel van den zonnen opgang. Zonder twijfel zal het ijpersch publiek nieuws gierig zijn en Zondag aanstaande zal de zaal van den Gouden Arend het bezoek van veel volk ont vangen. Er zijn zeer kostelijke voorwerpen. Wat de kunstgalerij betreft, deze is ook reeds tot eene aanzienlijke som gerezen. De loten aan 10 cenlimen vinden zeer grooten verkoop. VlaaiHscHie Ster. - De handschoenen gevonden in de Tooneelzaal zijn reeds dooi' hun ne eigenaarster afgehaald. De toekomende verlooning voorspelt ook luis ter lijk te zijn. Volgens onze genomen inlichtingen zouden de Witte Klakken, de tusschenpozen vervullen met de schoonste stukken huns reper- toirs. De tooneelslukken zouden zijn Jantje de schouwvager. Twee hanee en eene hen. Een tasse thée en Koekeloerekoe Dit laatste stuk is op algemeene vraag nogeens opgevoerd. Men ziet dat er alle mogelijke pogingen aan gewend zijn om den avond luisterliik te maken. IfSaziek. - Donderdag avond was er con cert in de Concorde, door het muziek van 2° regiment gidsen. Dit jong ingericht muziek heeft zeer goed gedebuteerd en al de stukken werden op eene voortreffelijke wijze uitgevoerd. 15" Schieting van het winter saizoen. 9 Januari 876. Hoogst getal. Ligy, Albert, 25 20 20 25 25 115 Lesaffre, Augusle, 23 20 25 20 25 115 Poot, H. 25 25 25 20 15 110 Ligy, F. 20 20 20 20 25 105 Swekels, L. 20 20 25 20 20 105 Dumon, A. 25 25 20 15 20 105 Leegst getal. Renier, H. 2 1 2 1 2 8 Maurau, E. 5 1 1 5 5 15 Dierick, E. 4 5 1 4 3 15 Vandermarliere, L. 4 5 5 5 4 19 Iweins, J. (comblain), 5 4 5 4 19 Fan den 7° tol den 14" Jannaai 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 1) 0 Vrouweiljk id. 1) tezaraen2- Geeraerts, Franciscus, dienstknecht, en Le grand, Clementia, zonder beroep. Wybaillie, Philippus, 51 jaren, daglooner, weduwaar van Amelia Monet, Meenenslraat. Lebbe, Catharina, 58 jaren, winkelierster, onge huwd, Rijselslraat. Pannetier, Pelagia, 40 j., naaister, ongehuwd, Mondstraat. Delue, Bar bara, 78 jaren,zonder beroep,weduwe van Petrus Poot, Bóllingstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1). de 7 jaren Vrouwelijk idem 0) 14 Januari 1876. Onlangs heeft een onzer briefdragers bij den heer Inspecteur geroepen geweest om een examen af te leggen om post-meester benoemd te worden; maar niet voldoende kunnende antwoorden heeft hij zijn ontslag gegeven, gehad of zal het heb ben om al zijnen tijd te kunnen besteden aan de kerk van den H. Bertinus, alwaar hij aireede, buiten zijne uren van briefdrager, goede diensten uitoefende. Wij hebben hem over eenigen tijd zien verschijnen in de kerkelijke diensten, zooals in het doopsel, vormsel, in welk hij laatslmaal peter was, als ook in de begravingen op de straat met zijn kerkelijk gewaad,'twas een knappen vogel, iedereen, wel te verstaan de vreemdelingen vraagden ons uit welken hof hij gekomen was, van Antwerpen, Brussel of Geut, alwaar hij de lalijnsehe taal geleerd had, 't is een van de beste vogels voor de kerk die men vinden kan, maar, integendeel, onze gekruinde mannekens zullen veel verliezen, zij hadden de naamlijst der gea- bonneerdrn aan de liberale dagbladen, zelfs be kwamen zij dikwijls deze dagbladen vóór de geabonneerden verschelde liberalen werden bang en zelfs de H. absolutie geweigerd met den paaschen. Wat mij betreft, dit kon mij niet schillen, ik ben van over veel jaren op hel zwart boek van den heer Deken en bij Jan Leffinghe ingeschreven en zal ;maar geheel moeilijk, binst mijn leven afgeschreven worden, ik vrees dit al niet, zoo lang zij niet verder gaan en mij aan klagen bij Pius IX, dan ware het eene pest, ik zou in den ban der H. Kerk geslagen worden en alzoo mijn brood ontnomen zijn, tenzij dat men aldaar ook goed^ten en drank vonde. Iedereen herinnert zich nog dat, over eenige jaren, de groote en machtige koning Victor-Em manuel, de Staten van den H. Vader genomen heeft, waarover Petrus Pollepel bitterlijk geweend heeft, en had M. Berten alsdan moeten burge meester en representant zijn, ten zoude nooit geschiedzijn,hijhadde liever aan ieder Belgischen soldaat een hofstede gegeven om den II. Vader van zulke aanrandingen te bevrijden. Eb wel, Victor Emmanuel is gestraft geweest met in den ban der H. Kerk geslagen te worden, 't is te zeggen geëxcommuuieerd op al de deelen van zijn lichaam, zonder onderscheid, nogtans men heeft niet vernomen dat Victor Emmanuel, door deze afgrijselijke straf, eenigzius gerhumatiseerd is geweekt noch zelfs zijn eten of drinken gelaten heeft; weliswaar dat men beroofd is van de voordeelen der H. Kerk spruitende uil de volle aflaten, de gebeden gestuurd in de bedevaarten van Ooslakker, Lourdes, enz. enz. enz., en of schoon deze straf, is Victor Emmanuel niet hard nekkig gebleven, noch vraak willen voeren tegen den H. Vader, hij heeft het kwaad met het goed beloond, gelijk de goe de christenen, met jaarlijks in's Rijks-Begrooting drie miljoenen franken te brengen ten voordeele van den II. Vader, in vergelding van het inkomen zijner verlorene sla- ten, maar hij mag zulk geld, van eenen misdadi ger niet ontvangen en de jesuiten hebben hem aangeraden den S'-Pieters-penning in te richten om het geld in te zamelen bij de rijken, de bur gers en de werkende klas, en zelfs indien onze gekruinde en gezalfde durfden, zij zouden de centen gaan afhalen bij de bedelaars, want men moet veel geld hebben om den H. Vader en zijne aanhangers te onderhouden, en de kiezingen te doen draeien. Men verzekert ons dat de jesuiten eene kwi tantie hebben doen teekenen door den H. Vader om, na zijn dood, het kapitaal der verschenen jaren met de intresten bij Victor Emmanuel te ontvangen. De jesuiten zijn fijne koppen, zij hebben den geest gedurig bezig met inpalmingen van geld en goederen tot meerder eer en glo rie Gods. De pastoor van 0. L. V. koomt van eene misse te recommanderen voor Zondag aanstaande op 9 in plaats van op 8 l/2 ure, ter intentie van 't nieuw klerikaal schultersgezelschap, onder ken spreuk 99 beesten en een boer. Pierlala heeft verklaard dat hij de 99' beest zal werden indien doctoor Lavemenlbusse, Alias Tyleca te peerde, aanveerd de honderste te zijn. Men zegt dat de andere 99 beestjes meest al komen uil de vermaarde kweekerievan den beval- ligen en deugdzamen Louis. Deze oude afgekookte huwelijks kandidaat speelde onlangs zijne perten in eene plaats waar het venijnl vrijdom en vleg bezit. Hij zat aldaar, zegt men, met geheel zijne.... neuze bloot en de venijnige beestjes kwamen er het vocht van betwisten. Eenige dagen na dies, 't was nochtans Louis die de goede zeden en 't geloof in den Arend kwam aanprediken. Wat zal het zijn als d'hommel zal knoppen. - BECELAïlEj 12 Januari 1876. Heer uitgever, Na eene maand rijpe overweging, hebben pas tor en onderpastor Zondag laatst eenen geweldi gen uitval gedaan tegen ons concert van 8 December laatst omdat er liedjes gezongen zijn geweest die strijden tegen de zeden Men vraagt hier met wien onze geestelijker: den spot drijven en wie van dien uitval meest ver wonderd moet zijn, de verscheide zangers die ons zoo smakelijk hebben doen lachen of de 550 personen die hel feestje bijwoonden. Doch, daar wij hier de zeden niet verstaan zoo als te Kam, bij Doornijli, en in zooveel andere broederscholen, en op een naaste, arties ten en aanhoorders aan dergelijke aanvallen niet meer bloot Ie stellen, wij verzot ken u, bij middel uwer Toekomst, le laten weten dat er in het aanslaande concert, twee stukjes zullen gezongen worden die onze geestelijkheid en het publiek wel zullen bevallen. Deze stukjes zijn 1°'S avonds in de Mane, duo, door Antonius en het Notewijf. 2° Eene mislukte rekening, alleenspraak, door Geen twijfel of de pastor zal met al zijne con- greganisten het feestje bijwonen. 11 Januari 1876. Teiico asinuin amdbiis! Sk heb den ezel bij zijne ooWïuü! Sedert verscheidene Zondagen heeft Mijnheer de Deken de goedheid ons te onderhouden over het onderwijs der meisjes in deze gemeente. Niets dan het enkel gedacht dat er alhier, door ons bestuur eene wereldlijke meisjesschool zou inge richt worden en zij zal er toch komen doet ham de haren op zijn gekruind hoofd rijzen en wij lezen de gramschap in zijne kleine grijze oogen. Wij meenen dat hij deze kwestie door grond heeft en hebben op onze beurt zeker Testament van 11 Oktober 1852 ons door eenen vriend medegedeeld, aandachtiglijk over lezen, zooals ook de wet van 19 December 1864 betrekkelijk de stichtingen ten voordeele van het openbaar onderwijs. Uit dit Testament schrijven wij de volgende schikkingen: Vóór ons Meester Joannes Decock, notaris, resideereiitle in hel dorp van Avelghem, provin cie West-Vlaanderen, in de tegenwoordigheid van de hierna genoemde getuigen, compareert: Joffrouw Marie-Anna Van Saceghem, weduwe

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2