POPERINGHE. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM, Niet waar, lezers, dat de Paus 'nen ongelukkigen dompelaar is en dal de geestelijken gelijk hebben hem jaarlijks miljoenen te zenden, terwijl zij onze arme medeburgers laten honger en koude lijden - Maatschappij Schieting van het ri 1876. 25 25 25 25 20 25 20 25 15 20 20 20 20 20 20 20 20 25 20 20 20 25 15 20 20 15 20 15 20 25 20 120 25 115 25 110 25 105 25 105 20 105 20 105 20 100 20 100 15 95 BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 22" Januari 1876. Schoolpenning.-Vorige lijslenfi-. 2,122-69 Omhaling in de Kroone, 5-25 Voor Eiias Howen in de Nederlanden, 1-22 Een hanengevecht id. 1-10 Een IJpersche artiest, Brussel bewo nende, 10-00 Totaal fr. 2,158-24 De Commissie van den Schoolpenning heeft be slaten voortaan den Zaterdag de Tentoonstelling van hel Tombola te opmen, omdat de buitenlieden ook de gelegenheid zouden vinden hunne nieuws gierigheid te kunnen voldoen. Vlaamsche Ster. - De verlooning welk zal plaats hebben op Zondag, 25 dezer, is aangeplakt en de prospectussen zijn rondgedra gen. Zij schijnt zeer luisterlijk te zullen zijn Vier tooneelslukken en een concert door de fanfaren-maatschappij de Witte Klakken. De Vlaamsche Ster doet alles wat in hare macht is om onze stad te helpen verlevendigen; hare akteurs leggen eene groote bedrijvigheid aan den dag, want elke maal er verlooning is ziet men hun nieuwe stukken opvoeren. Het publiek, alsof het dien buitengewonen moed wilde vergelden, stroomt in groot getal naar de theaterzaal en helpt daardoor ruim schoots de groote onkosten afdragen die door het bestuur gedaan zijn om aan zeer lage prijzen den toegang aan iedereen te geven, ten einde de liefde tot onze moedertaal en het Vlaamsch Tooneel bij onze burgerij in te planten. En alhoewel het eene groote doodzonde is naar de commedie der slerrelingen te gaan, omdat deze meer of min eene concurrentie is tegen de andere, ziet men het getal toeschouwers iedermaal vermeerderen, zoodanig dat de zaal welhaast te klein zal worden. A propos van tooneelzaal, men zegt dat men bij onze regeering voorstelt eene zaal te bouwen in den publieken hof ingang Houtmarktstraat. Indien zulks waar is zoude het verlichte gedeelte onzer bevolking die heeren zeer dankbaar zijn. Maar om weder op de verteoning van Zondag te komen, zeggen wij vóór te eindigen dat degene die eene schoone plaats begeeren niet te laat mogen komen, want alles voorspelt nogeens veel publiek. B. Koormaatschappij. - Volgens men ons verzekert zou de Koormaatschappij van zin zijn een allerluisterlijkst feest te geven op 5 Maart aanstaande. Nadere inlichtingen ontbreken ons om er verder over te spreken. Wij zullen later er breedvoeriger over han delen. 8' Sebastiaan - Deze maatschappij viert Zondag aanstaande haar jaarlijksche patroon feest met een groot banket in hel Gouden Hoofd hotel. tUilieic. - Zitting der Milicie-raden in 1876 voor de cantons van 't arrondissement IJperen. 45" kanton, IJperen, den Vrijdag 10, ten 9 ure, en Woensdagen 22 en 29 Maart, ten 10 ure. 44® kanton, Poperinghe, de Maandagen 6 en 20 en Dinsdag 28 Maart, ten 10 ure. 45® kanton, Proven, den Maandag 15 en de Woensdagen 22 en 29 Maart, ten 10 ure. 46® kanton, Elverdinghe, Donderdag 2, Maan dag 20 en Dinsdag 28 Maart, ten 10 ure. 47® kanton, Langemarck, Dinsdag 14, ten 10 l/2 ure, Maandag 20 en Dinsdag 28 Maart, ten 10 ure. 48® kanton, Gheluvelt, Vrijdag 5, Dinsdag 21 en Woensdag 29 Maart, ten 10 ure. 49® kanton, Nieuwkerke, de Dinsdagen 7, 21 en 28 Maart, ten 10 ure. 50® kanton, Waasteu, Donderdag 16, Dinsdag 21 en Woensdag 29 Maart, ten 10 ure. 51® kanton, Wervik, Donderdeg 9, de Woens dagen 22 en 29 Maart, ten 10 ure. Burgerwacht. Cijbelschutters. winter saizoen. Smeysters, E. Ligy, Alb. Ligy, Féhx, Vandermarliere, L. Dumon, Auguste, Podevyn, Auguste, Lesaffre, Auguste, Swekels, Léon, Ilenier, II. Fraipont, M. 14e 16 Janna 25 20 25 20 20 20 25 20 25 20 Sluiting der barrieren. - De bar- rieren zijn in de provincie, te beginnen met Dijnsdag 18 Januari, te middernacht gesloten geworden, en de vervoerdienst is er tevens opge schorst langs al de kassijsteen-kei- en gravierwe- gen van den Staat, de Provincie en de Gemeenten, uitgezonderd langs de dwarswegen der steden, vernield bij zijne besluiten van 3 Februari 1873 n° 52,853 en 8 Januari 1876, n° 57,685 en waarop de vervoerdienst zal mogen voortduren, ten titel van proefneming. Van den 14° lot den 21° Januari 1876. GEBOORTEN: Mannelijk geslacht 4) Vrouweiljk id. 9) te zamen 15. Hoste, Henricus, serjant van policie, en Déprez, Julia, dienstmeid. Dehem, Alphonse, zonder beroep, en Weeksteen, Emma, zonder beroep. Duran, Augustus, werkman, en Six, Juliana, dienstmeid. Degheetere, Jacobus, 91 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Maria Vanhove, Dixmudestraat. üepoorter, Catharina, 55 jaren, waschvrouw, echtgenote van Romanus Deslaef,Vleeschhouwer- straat. Delen, Maria, 76 jaren, zonder beroep, weduwe van Lazarus Wettelynck, St-Jans-hospi- laalstraat. Demoor, Joanna, 86 jaren, zonder beroep, weduwe van Valentinus Delatlre, Rijsel- straat. Laridon, Amelia, 60 jaren, zonder beroep echtgenote van Joannes Vanackere Meenenstraat. Cardinael, Maria, 9 jare» Boterstraat. De Caesemacker, Napoleon, 72 jaren, zonder beroep, weduwaar van Anna Debrauwere Kaaistraat. De Meulenaere Aroata, 69 jaren, zonder beroep, echtgenote van Ludovicus dn Coussemaker, Lombaardstraat. Ramoen, Sophia, 65 jaren, zonder beroep, echt genote van Franciscus Ghemaer, Thouioutstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht l)_ de 7 jaren Vrouwelijk idem 2)°' 20 Januari 1876. Zooals wij het in ons nummer van Zondag laatstleden voorzien hebben, de briefdrager in kwestie heeft, bij ministerieel besluit, zijn ontslag ontvangen en is diensvolgens liber en los ver klaard van alle administratieve diensten, en te genwoordig met lijf en ziel aan de kerk gehecht, alwaar hij zijne bevalligheden zal kunnen doen gelden, want in de kerkelijke diensten hoe meer men de menschen bedriegt en den duivel aan doet, hoe grooler plaats men mag verwachtende zijn, wij hebben het immers gezien van den onder suisse: na verscheide maal gevochten en de menschen op alle wijze geplaagd te hebben in de kerk, altijd volgens de opstoking van de gekruin- de overheden, heden is hij op zijn pensioen gezet, voor goede en getrouwige diensten,'t is dat den ouden briefdrager, in de hoop mag leven eerst of laats, met het afsterven vanM. Verhaeghe, tot geestelijken koster benoemd te worden, wel iswaar dal er hem nog iets ontbreekt om zijne wijding te ontvangen, maar ons bisschoppelijk kollegie is zoo machtig en krachtig, en aan welk onzen vogel schijnt zeer verkleefd te zijn, zal hem daartoe bereiden, de dienst van geestelijken koster is van zulk geen zwaar noch groot belang, dagelijks eene lezende misse om 9 of 10 uren, voor degonne die late slapen en trouwen, wat arme kinderen doopen waarachter geen vel is, de arme overledenen in den put steken, sans tam bour ni trompette, en als den deken met zijne kapelaans in een sinulpartietje zijn, gelijk of het dikwijls geschied, des avonds het lof doen; daar is geheel den dienst aan welken wij onzen ouden briefdrager geheel bekwaam vinden om aan zijn brood te geraken, wij zullen hem ook niet nader- ligzijn, met hem van tijd tot lijd eene zielemisse te geveu, zulks is geld op grooten intrest plaat sen, gelijk eertijds bij de heeren Langrand-Du- monceau en den onderpastor Sampers. Voor het toekomende wij gelooven het ons eene plicht de briefdragers te verwittigen dat wij eene wakende oog zullen hebben op het uitvoe ren van hunnen postdienst, het zij in het uitdra gen van liberale dagbladen, omzendbrieven, met de aanstaande kiezingen, hetzij in alle andere diensten betrekkelijk den post, en ten nadeele van wie het wezen mag, in geval van misbruik, wij maken ons sterk den misbruiker den zeiven weg te doen ingaan als den voorgaanden, en ofschoon zij zich zouden kunnen steunen op hunne geeste lijken en kalholijke wereldlijke overheden en verleiders, als voorsprekers of beschermers, 't zal al vruchteloos zijn. Wij zijn niet bang voor het katholijk ministerie en kennen den weg om recht te bekomen daar en waar het behoort, en indien onze gekruinde opperburgers op hunnen kop zetten van te Burssel in hel Ministerie al de schoone bloemen te gaan plukken, zij zouden kunnen grootelijks bedrogen zijn en i.aar huis komen met groote doornen in hunne achlere kruin. Men spreekt hier veel van eene nieuwe jubilei die zal plaats nemen in eene der kerken onzer stad, waar wederom vreemde meerlaren zullen komen schuifelen. Liberalen, jongens, houdt u maar sterk, want gij zult er van krijgen; de verdoemenissen zullen lunderen op de philharmonisten en de lezers der goddrlooze Toekomst en onze pharizëen zullen nog eens commerce doen van absolulien en volle aflaten. Goede kans, gekruinde goochelaars. Onze gezalfde opperburgers doen altijd de grootste pogingen om leden uit de Philharmonie te trekken, tot nu toe hebben zij nog maar gelukt eenige valschaards hunne demissie te doen geven die stonden om dezelfde te krijgen. Het is eenen grooten dienst die zij ons bewij zen en waarover wij hun bedanken, want alzoo zijn wij niet genoodzaakt zelve den bezem te nemen om de zaal te vagen en te zuiveren. Wij hebben Maandag en Dinsdag laats twee allerschoonste vertooningen gehad, door de too- neclmaatschappij Victorinnen gegeven. Onze liefhebbers hebben zeer wel gespeeld en verdienen allen, onze oprechte geluk wenschingen. Het drama Evrard en Suzanna is een moeielijk stuk dat nochtans door onze jonge komedianten met veel gemak uitgevoerd werd mejuffer Fau- connier heeft haren rol uitmuntend wel gegeven, zij heeft veel vooruitgang gedaan en mag van 1111 afaan gerekend worden onder de beste tooneellis- ten des lands. De faam van Mev. Fauconnier is van ieder be kend, wij zullen ons dan vergenoegen met te zeggen dat zij,' als gewoonte, zeer wel hare ver- scbillige rollen vertolkt heeft. De bevolking van Poperinghe schijnt van langst om meer lust in het theater te vinden; de zaal was proppend vol en verschillige personen, bij gebrek aan plaats, zijn moeten vertrekken. Wij hebben met veel genoegen bestatigd dat in deze twee laatste verlooningen vele klerikaleu tegenwoordig warenj'tis een bewijs, volgens ons, dat hunne gekruinde opperburgers de hevige tegenkanting nopens het tooneel niet meer doen zooals vooren, of te wel, 't is dat onze politieke tegenstrevers beginnen het jok af te schudden waaronder zij sedert zoo lang moeten buigen. In dit laatste geval, verdienen zij onze heilwen- schingen zij zullen ook kunnen ondervonden hebben hoe de werking onzer gezalfde tegen deze vertooningen belachelijk was of is, indien zij nog beslaat. 't Gene dat ons doet denken dat deze opper burgers tot betere gevoelens gekomen zijn, 'l is dat wij hebben hooren zeggen dat onze twee liberale tooneelmaatschappijen elk eene subsidie van 250 franken zullen bekomen van onze raads leden deze die nu zoo vele onkosten, ten laste van de stad, doen om instrumenten dragers te kleeden, willen eens onpartijdig zijn en de too- neelkunst ook aanmoedigen. Indien zulks waar is, wij sturen die heeren, in naam der beide sociëteiten,onze bedankingen toe. 19 Januari 1876. In La Constitution van Kortrijk, van 13 Januari dezes jaars, lezen wij den volgenden brief betrekkelijk de zaak der brandbriefkes welke de kalholijke zeeppapieren met zooveel fenijn, gedurende meer dan acht maanden geëx ploiteerd hebben Kortrijk, 10 Januari 1876. Mijnheer de Uitgever, Een der Tartuffen (gerafineerde valschaards) geëcht aan de Redactie van zeker blad, dezer stede, en die wekelijks in het blad in queslie, zijn zoo armzalig en walgelijk als onverteerbare proza doet verschijnen, had sedert eenigen tijd bekend gemaakt, dat hij zijne lezeren den uitslag zou doen kennen van het proces, door het open baar Ministerie ingespannen tegen den heer Jules Deroose, ontvanger van het Bureel van Weldadig heid, verdacht van den opsteller te zijn geweest van drij brandbriefkes gevonden in de straten dezer gemeente. Het gaat zonder zeggen, dat de schrijvelaar van het godvruchtig blad, op hel oogrnblik dat hij de lijnen, op welke ik zinspeel, schreef, de ZEKERE EN ONTWIJFELBARE veroordeeling voorzag van Mijnheer Deroose deze, IN ZIJNE OOGEN, zijnde de ware plichtige, door het feit zelve dal hij echte en zuivere liberale gedachten en opiniën belijdt. De zaak werd opgeroepen in de Zitting van 51 December laatstleden. Meester Jules Coucke, ver dedigde den beschuldigde. In welsprekende woorden deed hij recht aan de lasteringen der klerikale gazetten, met de schandvlekken deze verachtelijke handelwijs en die bestaat in een man als plichtige aan te wijzen, vóór dat het Gerecht zelf uitgesproken heeft en besloten tot de vrij spraak van den belichte. De rechtbank verzond de heer Deroose van het vervolg. Denkt gij, Mijnheer de Uilgever, dat, overeen komstig met hetgeen het beloofd had, het heilig blad den uitslag van het proces aan zijne lezers heeft bekend gemaakt Geenzins! de aanhanger van de zoogezegde partij des lichtsheeft goedgevonden van het publiek ONbekend te laten dat de beschuldiging, ten laste gelegd van eenen liberalen ambtenaar, geëcht aan een liefdadig bestuur, en wiens ver oordeeling hem uiterst gelukkig moest maken, op geener wijze vastgesteld was. Ah! wat zou het anders geweest zijn, indien de rechtbank de heer Deroose geschandvlekt had door eene veroordeeling meer of min streng en geëvenredigd met de zwarigheid van de wandaad. Hoevele scheldwoorden en spotternijen zouden wij niet gevonden hebben in de kolonnen van het orthoxe blad op bestemming van Mijnheer De roose vooreerst en van de heele liberale partij vervolgens Altijd twee maten en twee ge wichten bij onze klerikalen. Aan onze lezers van deze handelwijze te waar- deeren. Blijft te weten, Mijnheer de Uitgever, indien men geen proces voor schade-intresten uit hoofde van eererooverij, zal inspannen tegen het klerikaal blad dat zich de onregelmatigheid welke ik hooger aanhaal toegelaten heeft. Aanveerd enz. M Ziet hier eenen uittrek van den omzendbrief door de welke men de DOOD der Vrijheid heeft doen kennen Sedert lange jaren zijn de liberalen, hier in onze stad en in het distriktoverwonnen en plat geslegen en dat zonder hoop van nog eens het hoofd te konnen oprechten; dus mo- gen wij wel wat rust nemen. Nogtans, moesten n wij in onze hoop bedrogen zijn en indien de i' liberalen stout genoeg waren om uit hunne a hollen te kruipen, op nieuw zouden wij te velde a trekken om met nieuwen moed te strijden voor Godsdienst, Vorsten Vaderland. Wat zegt men? De liberalen zijn overwonnen en plat geslegen in het Distrikt??? Indien gij de liberalen maar komt plat slaan en overwinnen gelijk te Avelghem, gij bewijst zelve dat gij maar heel flauwtjes en nutteloos uwen God, Vorst en Vaderland hebt bijgestaan en verdedigd!!! Vrijheid! Vrijheid!! Verrijst uit uw hol want zonder u is er geen God meer te Avelghem!En zonder God op welke wijze zouden de gekruinde, de gebalsemde, de gebenedijde, de gewijde, de zuivere, de onbevlekte, de kortgebroekte en lang- gerokle, de gepatenteerde drijstekkers of smids zonder werk, munte slaan? In de Constitutie van 16 dezes maands, vin den wij de volgende lijkrede der Vrijheiddie de bloedigste en bitterste tranen uit onze oogen heeft geperst Teeken des tijds. De Vrijheidtolk der Kortrijksche klerika- len, verschijnt niet meer! Onlangs werd dit ultramontaanse!) blad veroordeeld doordebur- gerlijke rechtbank, voor lasterende betichlin- gen ten opzichte van M. Alexander Decock, notaris te Avelghem. De walgelijke schrijfkant waarvan dit blad zich eene droevige bijzonder- heid had gemaakt, was niet meer, men moet het gelooven, naar de goesting van zijn publiek, 11 ongetwijfeld vermoeid van zijne onbeschofd- 11 heden en persoonelijkheden welke men er a opdischte onder voorwendsel van klerikale 11 verspreiding. 11 En nu gewezene schoteldoek reist naar den Nieuwen HemelEn moge uioen God uwezwarle ziel in genade ontvangenWij zeggen uwem God en niet dezen van Avelghem, want sedert dat men u de keel heeft loegenepen, moet uwen God uit deze gemeente gebannen zijn. E. A. E. MENGELINGEN. Een steèvister leidde zondag laatst zijne aller liefste de poort uit, haar vergezellende lot aan haar huis, dat een kwaarlier buiten gelegen is. Zoo Trinetje, g'hebt huideren Pieren in de stande gesleken Ja we, Isidoor. Ware er geen middel om er van dezen avond eene kortelette van gereed te maken, vader is nu zeker op staminet 'K en zou niet durven Isidoor want dat hij moest 't huis komen het ware er op, gij weet dat hij het op u niet heeft. Allo, gij en ziet mij niet geern, gij durft voor mij niets riskieren. Zeg wat ge wilt, 'k en zou niet durven maar 'k zal u liever een brokke meè geven, gij kunt het doen gereed maken waar gij wilt. Eh wel geef het mij maar rechtuit (aan stonds). Neen, neen, vader zou kunnen binst den middelen tijd t' huis komen, hij gaat allesints niet lang meer weg zijn. Gij wacht nog een kwaart in den ommekeer der strate en als gij licht op mijn voute ziet, kom aan 'l venster geef drij tikskens op de ruiten en gij zult het paksken ontvangen. Een kusje en een handje, en Trientje trok binnen. Isidoor stelde zich op wacht.... Ko Wuk is 't Hebt gij dit arrangement gehoord Als gij wilt wij zullen hem eene farce spelen. Hoe dat Laat ons hier blijven staan, hij zou ons kunnen zien Tiens de pere is daar ol. Beide farceurs hielden zich achter het huis verdoken. Toen de vader binnen was, hoorden zij eenige stonden daarna het meisje de trappen op klimmen en in een oogwenk was Ko aan 't venster en klopte. Dadelijk werd hel geopend en eene poe zelige hand gaf een pakje over. Ko en viel niet slinks, nam het pakske, legde eenen kus op Trientjes hand, fluisterde haar een zoeten merci! en sloop, als eenen dief, langs het huis weg. Vijf minuten later klopte Isidoor aan het venster. Eene fijne en lieve stem zegde hem zoetjes: ga nu maar weg, gij hebt het al gehad. Isidoor kwam kwaad van alzoo voor den aap gehouden te zijn, gaf er nen dobbelen waarentig deure en klopte nog harder. De vader nieuwsgierig wat gerucht er nog zoo laat bij zijn huis kon zijn, trok de deure open, zag nen manskerel aan het venster der kamer

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2