POPERINGIE. Eene aardige vraag. Ontslag van i. David, Colonel. Altijd vooruit. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. A VELG-HEM, De heer Guillery heeft ook gesproken van de kloosterschool die M. Malou heeft ingericht te YVoIuwc, in mededinging met de gemeenteschool. M. Malou heeft er zich op geroemd eene kloosterschool op zijn buitengoed en op zijne kosten te hebben ingericht. Ziedaar, zegde M. Bara daarop, de ministers zeiven. die het onderwijs van den Staat mededinging aan doen, die met hunne eigene beurs, trachten het Staats-ondeiwijs te dooden en zij houden niet op hier te spreken van hunne liefde voor de grondwet en hunnen eerbied voor de wetten, en als zij in het bijzon der leven zijn dan veranderen zij van aangezicht en brengen hunne daden ge heel in strijd met hunne woorden. M. Malou hield staande dat hij denkt welgedaan te hebben en nog meer zal doen. Dat zijn de grondwettelijke ministers en dat bestuurt heiland. Wij begrijpen niet hoe zulke mannen ooit aan het be stuur zijn kunnen komen! Piero vraagt in zijnen Stinkaard aan den Westvlaming of de katholijken wel ooit in hun bestuur toeren gespeeld of mensehen bedrogen hebben. Om dit te vragen moet men stout zijn... Wij zullen van de loeren van de Lan- grandisten niet spreken, die aan dag bladschrijvers, zoo als Piero ONGE LOOFLIJKE SOMMEN konden geven om de boeren appels voor citroenen te verkoopen. Maar dat Piero ons eens zegge welke toeren Malou en compagnie moeten ge speeld hebben om de 80 gespaarde mil joenen der liberalen op te maken en de schuld van België van 300 miljoen te ver meerderen Dat Piero ons ook zegge welke toeren Haantje Toupet en zijne bende uil den Provintialen Raad moeten gespeeld heb ben om 2 miljoen 500,000 fr. te moeten leenen, leening die zij niet durven aan gaan Allo, Piero. antwoord daar eens op, als gij durft! Maar gij zult stom blijven.. Wij vernemen dat M. Jos. David, zijn ontslag als colonel der burgerwacht van Antwerpen aan den koning gezonden heeft. Dit besluit zal door gansch de bevol king betreurd worden en is hel gevolg der schandalige handelwijze van het Gouvernement jegens onze burgerwacht. Vrijdag avond was gansch hetofïiciers- korps bijeengeroepen. In deze vergade ring is de toestand lang besproken ge worden. De maatschappij van deschijfsehieling wordt ook bijeengeroepen om te protes teren tegen hetGouvernement, aangaande de weigering van eene Schijfschieling. Wij vernemen dat de krachtdadige petitie, die de inwoners van het Kiel naar het Gouvernement hebben gezon den, naar de scheurmand gezonden is en dat het ministerie met de vraag der Kielenaren eens gelachen heeft. Het gouvernement heeft Vrijdag een brief naar ons Gemeentebestuur gezonden, waarin men vlak af zegt, dat op het Kiel de Schijfschieling niet zal komen! De vergelijkende staal der ontvang sten op den Staats-Spoorweg voor de maand October 1874 en 1875, geeft nogmaals het bewijs dat al waar de klerikalen de hand aan steken achteruit moet. Vroeger waren de ontvangsten onzer Spoorwegen elke maand grooter; nu verminderen zij. Gedurende de maand October 1875 zijn er fr. 15.100-88 min ontvangen dan in October 1874. Hebben wij geen gelijk als wij de klerikalen onbekwame bestuurders noe men? Het voorstel van het gouvernement om eene subsidie van 15,000 fr. te ver- leenen, aan het Nationaal Tooneel te Brussel, is vooral bestreden geworden door de klerikale vertegenwoordigers. De heer Cruyt vindt dat een Nationaal tooneel te Brussel onmogelijk en het eene geldverspilling is, met daar een subsidie aan te geven. Fliepe Kervyn, wil ook van geene subsidie welen, hij vreest dat de andere sleden, waar een vlaamsch tooneel is, ook subsidien zullen vragen. Des te beier, zeggen wij, en wij had den met genoegen gezien, dat die fameuze flaminganten zooals Delaet, Coremans en andere, in plaats van enkel eene ver meerdering van subsidie op het artikel Aanmoediging van de tooneelkunde te vragen, duidelijk de kwestie gesteld hadden om aan de verschillige welinge richte Nederlandsche tooneelen eene toelage te vergunnen. Dan zouden zij geloond hebben dat zij belang in het Nationaal tooneel stellen, terwijl zij zich nu achter een voorwendsel weg steken, om tegen de subsidie voor het Nationaal tooneel van Brussel te stemmen. Het is dank aan de liberale linkerzijde dat hel ministerie, door de schuld der klerikalen, geene nederlaag op de vlaam- sche kwestie heeft en aanveerd is met 43 stemmen tegen 29. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. ÏJperen, 29" Januari 1876. 4%. Vlaamsche gtes*. - Die Zondag laatst in 't Slads-schouvvburg geweest is heeft een zeer geesligen avond doorgebracht. De Vlaamsche Ster gaf hare vierde vertooning van het Tooneel saizoen. De vier stukkenJantje de schouw vager, Koekeloer ekoe, Een tasse thée en Twee hanen en een hennewerden goed ge geven, vooral Koekeloerekoe en de Hanen hebben hel volk hertelijk doen lachen. Om den avond aantrekkelijk te maken had het bestuur zich verslaan met dat der Witte Klak ken om de vertooningen af te wisselen met eenige muziekstukken. Het concert gegeven door deze fanfaren is zeer in den smaak van hel publiek gevallen en na elk stnk daverde de zaal onder het handgeklap der menigte. Wij zijn niet bevoegd te oordeelen over de muziekale verdiensten der Witte klakken, maar mannen die het vak kennen, beweeren dat het bijna ongeloofbaar is dat een muziek, nog maar pas ingericht, zich op zoo eene hoogte heeft weten te plaatsen. De drij muziek stukken werden wonder wel uitgevoerd en het Geuzenlied is gebisseerd gewordenVijf minuten na bet vallen der gordijn dreunde de zaal nog der bravos van het Publiek. Wij wenschen de Vlaamsche Ster geluk over hare pogingen om het publiek aangenaam te zijn; haar gedacht de Maatschappij de Wille Klakken te vragen om hare vertooning op te luisteren was gelukkig en heeft veel voldoening te weeg ge bracht. ffiuvriès'e. - De verlooning der Sterre is nog maar eene week voorbij en de Lyre ouvrière laat de baan niet verkoelen. Maandag aanstaande heeft er een Soirée plaats in het lokaal het Zilveren Hoofd in de Rijselstraat. De aangename uurtjes welke wij over eenige weken aldaar gesleten hebben, doen ons besluiten er ons nogeens naartoe te begeven en wij wak keren al de liefhebbers en voorstaanders der schoone muziekkunst aan om aldaar een echt aangenamen avond te gaan doorbrengen. En inderdaad de pogingen door dezen kunst kring aan den dag gelegd om zijne eereleden aangenaam te zijn, zijn te loffelijk om niet onder steund te worden, des te meer daar deze kiing bijna uitsluilelijk is samengesteld door de kinde ren onzer eerlijke werkmansklas, de edeldom onzer hedendaagsche samenleving. Indien ons geheugen ons getrouw is, begint hel concert, Maandag avond, ten 8 ure. S'-SehastSaam. - De jaarlijksche pa troonfeestdag van St-Sebasliaan werd Zondag laatst door onze koninklijkehandboogschutters- maatschappij gevierd. Hel zicht was treffend, toen men deze bijeen komst der heeren leden, in de groote zaal van het Gouden Hoofd hotel, beschouwde. Om 2 ure namiddag begonnen, heeft de diner geduurd tot 7 l/2 ure; dat men er smakelijk geëten en gedronken heeft moest men niet vra gen, na de vrolijke geestgesteldheid der genoo- digden. Men mag zeggen dat de Maatschappij Sl-Sebas- tiaan van ÏJperen eene der schoonste is van ons land, voor de goede inrichting en de vriendelijke verslandhouding onder al de leden. De spijskaart droeg de datums 1502-187(1! Overheerlijk jaartal dat getuigt van meer dan 5 1/2 eeuwen ononder broken bestaans Sliercii-kenrlug. - De keuringen der stieren, voor 't arrondissement ÏJperen zijn vastgesteld als volgt I°Te PROVEN, ten Tl ure's morgens, den Woensdag, 10 Mei, voor de gemeenten der 16",e Omschrijving begrijpende: Stavele, Beveren, Rousbrugghe-Haringhe, Proven, Watou, Pope- ringhe, Crombeke, Westvleteren en Oosjvleleren. 2° Te ÏJPEREN, ten 1 I ure 's morgeus, den Maandag, 8 Mei, voor de gemeenten der 17e Omschrijving begrijpende: Woesten, Boesin- ghe, Elverdinghe, Brielen, ÏJperen, Vlamerlin- ghe, Dickebusch, Reninghelst, St-Jan en Lan- ghemarek. 5° Te GHELCVELT, ten 11 ure 's morgens,den Woensdag, o Mei, voor de gemeenten der I8e Omschrijving begrijpendeZonnebeke, Bcce- laere, Gheluvelt, Zanlvoorde, Gheluvve, Wervicq, Comen, Houlhem, Hollebeke en Zillebeke. 4n Te MEESSEN, ten 11 ure 's morgens, den Dinsdag, 9 Mei, voor de gemeenten der I9e Omschrijvtng begrijpende: Ploegsteert, Neder- Waesten, Waesten, Nieuwkerke, Dranouter, Wulverghem, Kemmel, Locre, Wesloutre, Voor- mezeele, Wytschaete, en Meessen. 5° Te MOORSLEDE, ten 11 ure 's morgens, den Maandag, 8 Mei, voor de gemeenten der 20° Omschrijving begrijpende Dadizeele, Moor slede, Ledeghem, Rolleghem-Cappelle, Passchen- daele en Oostnieuwkerke. Burgerwacht. Maatschappij Cijbelschuiters. 15° Schieting van het wiuter saizoen. 23 Januari 1876. Hoogst getal. 1. Vandermarliere, L., 20 20 25 25 15 105 2. Ligy, Félix, 20 20 20 25 15 100 Leegst getal. 1. Lebbe, Arthur, 4 1 3 1 3 12 2. Croigny, Francois, 3 4 1 3 2 13 Van den 21° tot den 28° Januari 1870. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) g Vrouweiljk id. 0) le Z m6D Candeel, Carolus, marmerwerker, en Delye, Octavia, naaister.Segers, Edouardus, hovenier, en Salomcz, Emerentia, dienstmeid. Hinnebel, Catharina, 87 jaren, zonder beroep, weduwe van Franciscus Bailieviere, Bollingslraat. Acke, Rosalia, 61 jaren, kantenwerkster, weduwe van Ludovicus Everaedt, Meenenstraat. Coene, Maria, 53 jaren, kantwerkster, echt genote van Joannes Ossieur, Kaaislraat. De- deystere, Bernardus, 74 jaren, zonder beroep, weduwaar van Anna Van Eecke, Kleine Markt. Frangotse, Petrus, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Maria Herwyn, Meenenstraat. Malou, Irma, 27 jaren, zonder beroep, echtge note van Emilius Mulle de ter Schueren, Mond- straat.Alleman, Carolus, 52 jaren, daglooner, echtgenoot van Cecilia de Jonghe, Bukkerstraat. Persyn, Catharina, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Blomme, St-Jacobs-nevens- ïperen. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1)^ de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 27 Januari 1876. Zondag laatst was het concert bij de Philhar- monie en een uitgelezen publiek waaronder M. den Senateur Baron Mazeman met verschillige vreemdelingen, vervulde de zaal der sociëteit. Deze muziekfeest is zeer schitterend geweest en eenieder heeft met de -grootste voldoening be merkt hoeveel vooruitgang onze Philharnionisten blijveu doen onder het kundig bestuur van M. Klein op wie er geene lofrede meer te maken is. De vier volgende stukken zijn door hun uit muntend goed uitgevoerd geweest: Pot-pourm sur la grande duchesse de Gérolstem les clairons du régimentpolkaFantaisie sur la Traviataen Theresen, groote valse. Wij beslatigen ook met groot genoegen dal men, in elk concert, nieuwe slukken geeft, het gene bewijst dat onze muziekanten sludeeren en ervaren komen in de kunst. Twee jonge solisten MM. Timperman en Devolder hebben den grootsten bijval genoten, de eerste met eene fantaisie voor barijtou en de andere met een air-varié voor clarinelte, die zij met vele kundigheid gespeeld hebben. M. Verheyde de uitmundende komiek, heeft nieuwe en zeer kluchtige liedekens gezongen en werd, als naar gewoonte, met algemeen handge klap begroet. Maar 't gene men bovenal bewonderde, was de schoone, zuivere en sympathische stem van den brusselschen ténor, §1. Bouchez. Deze artiest heeft ons arias van verschillige operas laten hoo- ren, die hij met zoo veel gevoelen als gemak heeft gezongen. Ook is hij warmelijk toegejuicht en gebisseerd geweest en eenieder drukte de begeerte uit hem nog in toekomende concerts te mogen hooren. De Philhaimonie telt nu alreeds boven de (300 eereleden, 't gene bewijst dal de tegenwerking waarmede onze geestelijkheid, zoo als die der naburige gemeenten, ons blijft vereeren, tot nu toe nog geen ander uitwerksel gehad heeft dan ons van een tiental valschaards te verlossen en ons een zeer groot getal nieuwe leden te doen winnen. De kaloten blijven hunne smeerige wraakmid dels tegen de liberalen uitwerken. In den nacht van Zondag laatst, hebben zij wederom bij libe ralen gaan klinken en hunne deuren besmeurd met drek. Zoo als het spreekwoord zegtaan het werk kent men den ambachtsman. 'T schijnt dat men op het speur is van deze smeerlappen en dal klinker en medeklinker deze maal het wel zouden kunnen bekoopen. Den pruisischen groolmaker die hier gedurig afloopt tegen de liberalen en die zoude klappen van deze buiten te werpen toen hij met twintig tegen één is, zal nu zijne perten naar Yper gaan spelen. Hij loopt hier dagelijks naar de mis, maar 't Yper boft hij bij de officierkens dat al het vrouwvolk van Poperinghe op hem verliefd is en vertelt dat hij reisjes gaat doen naar Rijsel met jonge witte mutsen waarmede hij zegt zich zeer aangenaam te vergeesligen, en klapt zoo ver lot zelfs den naam van zeker dochtertje uit te spieken. Zulke manier van handelen is wel waardig van dien pruisischen mane-blusscher In het openbare van den-schijnheiligaard spe len en in hel bijzondere van de kerk een rendez vous maken. En alswanneer hij alzoo eenige jaren zal geleefd hebben, den eenen of anderen pastoor of kappel- laan zal hem eene vrouw bezorgen, gelijk wij het dagelijks zien gebeuren, bij wie men hem zal doen passeeren voor eenen spiegel van deugden en zuiverheid Ja, zoo zuiver als eene vischmande -arr 24 Januari 1876. Ii'itho asiuuni auribus Ik trek den ezel bij zijuc ooren In onze briefwisseling van 11 des loopenden maands, hebben wij aan l'rimo-Loco, kanonik te wege, eenige uitleggingen gevraagd nopens het Testament van Jufvrouw Marie-Anna Van Saceghem, w' van wijlen Ignatius Van Steen- brugghe. Maar deswege schijnt hij heel doof en hard van afgang. Wij komen zijne gebenedijde oorkens strelen met zaehtjens hem in te fluiste ren de cijfering die wij bezig waren met maken, wanneer hij Maandag de heilige nieuwsgierig heid had zijne kleine grijze oogjes, vlammende van vurige spijtigheid, in onzen tempel van wijs heid, deugdelijkheid en zedigheid, te werpen en kijken gelijk men zegtalzoo gapen de kraaien. Het spijt ons zeer dat hij niet binnen is gekomen want hij had onze moeielijke berekeningen kun nen nazien en hij had ons de ons nog ontbreken de noodige inlichtingen kunnen verschaffen die wij niet gevonden hebben mits artikel 46 der wet van 19 December 1864 niet ten uitvoer is ge bracht, tot den dag van heden, in deze gemeente, artikel dat draagtDe registers zuilenter inzage blijven van het publiek, enz. Zie hier dus Primo onze berekeningen van Maandag: Op Vrijdag, 29 October II., wierd er openbaar- lijk verpacht, ten voordeele van hel nonnen klooster, voor een termijn van negen na een volgende jaren, in te gaan met Kersavond, 24De- cember 1875, de goederen hieronder aangewe zen Aan Petrus Raapsaat, land gelegen te Moen 11 h. 40 a. 74 c. Aan de weduwe Petrus Dol- phens, land gelegen te Heestert en te Swevrgbem 16 h. 78 a. 03 c. Aan Joannes Decruyenare landen te Heestert 4 b. 37 a. 66 c. Aan Vanleyoseele kinderen J.-B. landen le Heestert 59 a. 2,0 c. Aan Marroy Martin, landen te Heestert36 a. 10 c. Dus te zamen33 h. 51 a. 73 c. En te zamen verpacht voor den jaarIijkscben prijs van 4,600 fr. (vier duizend). Volgens de Audernaarsche kasselrijmaat doen 33 hectaren, 51 aren en 73 centiaren omtrent 9,945 roeden 177 voeten en 58 hondersten des voets, of nog anders gezeid dat is 597 4/5 hon derd lands, zooals men te Avelghem zegt. Nemen wij, in ronde cijfers598 honderd lands voor 't gemak. Een honderd land schatten wij op 500 frank hetgeen heel matig is. En wij vinden dat 598-11500 fr. 199,000 fr. hetgeen voor ons een schoon stuiverken is dat S'-Petrus van den sakristiezolder achter zijn oo ien moet doen scharlen want hij moest ervan deelen. Was het niet van dit Testament hoe zou hij zijne kromme beentjes rechte doen flik keren hebben Laat ons nu den jaariijkschen Revenu of in komst vau ons ARM klooster zoeken, voor zooveel hel ons mogelijk is, volgens de weinige inlich tingen die wij bezitten. Juiste pachten der landen zooals boven 4,000 fr- Vermoedelijke pachlder huizen van Preetje van koeiwachter en Troepi bewoond600 fr. Schoolgeld en winst gepresumeerd.op 2,000 fr- Gepresumeerd inkomen van een twin tigtal nonnetjes die, de eene dooi de andere, 10,000 fr. bezit aan 4 1/2 0/0 9,000 fr. Te zamen de respectabele som van 15,600 fr- Gij ziet wel, beminde lezers en lieve lezeressen, wij hebben reeds een inkomen van 15 duizend 6 honderd franks

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2