Gazelle van 'I arrondissement IJ peren. N* 724. 15e Jaar. Zondag 6U Februari 1876. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeketi wij dezen die hun nummer niet ontvangen, hel ons dadelijk te laten welen. Zaterdag heeft de kiezing in tweeden graad, plaats gehad in Frankrijk voorde senateurs. De eerste tijdingen die toeko men, zijn voor de gematigde republie- keioen. Te Parijs zijn de gematigde kandida ten gekozen, doorM. Gambetta voorge steld; deze uitslag zal een grootenen en voordeeligen indruk in geheel Frank rijk maken. Te Marseille is het ook de republie- keinsche lijst, die eene verzoeningslijst was, gekozen. M. Thiers is te Belfort gekozen. De conservaleurs hebben hem niet durven bestrijden. Maar wat eene groole beteekenis heeft in deze kiezingen, dal is, dat M. Buffet, de onder-voorzitter van den minister raad, die zich zoo gunstig toonde aan de koningsgezinden en zelfs aan de bona- partisten, in het departement der Yosges niet gekozen is. Bij de tweede stemming voor penen senateur te Parijs, heeft M. Victor Hugo alleen de meerderheid bekomen en is senateur uitgeroepen. De vijfde senateur van Parijs is M. Peyrat, die enkel in eene ballotage is gekozen. M. Dufaure, minisire van justitie, is te Charente-Inférieure ook niet gekozen. De ministers Leo Say, de Meaux en Cailloux zijn integendeel gekozen. Volgens eenige berekeningen die zijn gedaan zou de senaat op 500 leden ten minste 141 goed gekende republiekeinen tellen; volgens andere zouden zij op 167 stemmen kunnen rekenen. De dagbladen verschillen bijna allen in hunne waar deering. In den grond hebben de republiekei nen redenen om zeer voldaan te zijn, vooral als men denkt wat de reaklion- naire partijen van den Senaat wilde maken. De fransche Journal officiel kondigt het dekreet af, de kies-collegien der arrondissementen der kies-omschrijvin- gen bijeen roepende op 20 Februari, ten einde elk een gedeputeerde te kiezen. De lijdingen uit Spanje worden alle dagen meer en meer belangrijker en de earlislen worden alle dagen meer en meer in eenen beperkten kring ingeslo ten. Hel spaansch gouvernement heeft be richt ontvangeis van generaal Primo de Rivera dat hij de positien der Carlislen op de hoogte van Santa-Barbara, nabij Estella, heeft ingenomen. Hij heeft er-21 gekwetste carlislen en drij kanons met oorlogsmunitiën gevonden. Van eenen anderen kant schrijven de carlislen uit Tolosa, dat zij de alphonsis- len, die Sanla-Barbara hebben aange vallen, afgeslagen hebben en dat de aanvallers vele mannen hebben verloren. Altijd dezelfde tegenstrijdigheden. De koninklijke troepen omringen VersaLesacaen Tehala. Martinez Campos heeft zijn kwartier-generaal te Esliban gevestigd. De alfonsisten zijn te Elisondo door de carlislen geblokeerd, die van Versa zijn gekomen. Generaal Primo de Rivera is op vier mijlen van Estella gelegerd. In Oostenrijk hebben de godsdienstige wetten niet veel geluk wel doorstaan zij de vuurproef in de twee huizen van den rijksraad, doch aan uitvoering er van wordt niet gedacht.De kloosterwet, reeds twee jaar geleden door het huis van afge vaardigden aangenomen is eindelijk dezer dagen ook door het Heerenhuis goedgekeurd geworden, met eenige amen dementen gunstig voor de klerikale be langen, en tegen alle verwachting heeft hel huis van afgevaardigden, dat het ge wijzigde ontwerp van wet nog eens moest behandelen, ge-en bezwaren geopperd tegen de besluiten van het Heerenhuis; doch desniettegenstaande heeft hel kabi net, dal zich liberaal noemt, uit vrees voor de ultramontanen, den moed niet de wet aan den keizer ter bekrachtiging voor te leggen. Uit Constantinopel wordt gemeld dat dc drij gezanten van het noorden gisteren mondelings het ontwerp Audrassy aan Turkije hebben medegedeeld. De andere gezanten hebben aan de turksche ministers verklaard dat zij niets in die ontwerpen zien dal tegenstrijdig is aan de traktaten van Parijs. Turkije heeft beloofd het ontwerp te onderzoeken en zijne beslissing te doen kennen. Het Nieuwsblad en zijn grootvader de Journal d'Ypres zijn zeer geluk kig te kunnen partij trekken uit een betreurlijk geval dat overgekomen is aan een jong meisje, sedert eenigen tijd in de Stads-Lamotteschool aan- veerd met voldoening hebben deze bladen de snoodste zinspelingen gemaakt ter dezer gelegenheid tegen de opvoeding en het onderwijs aldaar gegeven. Een jong meisje van zestien jaren, wiens ouders arme werklieden, meer dan drij kwart buiten de stad wonen, kwam dagelijks naar de school, noenmaalde in een werkmanshuis der stad, en keerde 's avonds naar liape woonst. Dit meisje heeft een verleider ontmoet die 'haar, arm schepsel, in 't ongeluk heeft gedom peld. Haar staat was door niemand gekend dan door het meisje en haren verleider. tiet is meermaals gebeurd dat zulke staat tot de laatste dagen toe verdoken is gebleven verscheidene meesters zijn door hunne dienstmei den bedrogen geweest, en wij kennen een huis van zekeren catholijke waar een kindje reeds eenige dagen oud was wanneer de geboorte gekend wierd. Alzoo is het dat de staat van het meisje aan alle oogen ontsnapt heeft. Maar 't geen zoolang en zoo wel verdoken gebleven was moest nog- tans gekend worden, en in den loop van Januari is er ten huize van het meiske een zoontje geboren. O O huilen onze christelijke en onbevlekte dagbladen, wat schan daal wat slechte school Deze handelwijs is niet alleenlijk kwaadtrouwig, maar onvoorzichtig. Weet het Nieuwsblad niet dat de ware plichtige hij is die misbruik gemaakt heeft van een minderjarig en onnoozel meisje? Weet het vuil- hlad niet dat die schelm een stand vastige lezer is van zijne wekelijksche lasteringen? een schijnheilige die flambeeuw draagt in de processien en bedevaarden Maar de vader daargelatenWij vragen aan eenieder die een oordje verstand heeftWat gemeens heeft zuikdanig ongeval met de opvoeding en het onderwijs in de Stads-school Alhoewel het ons walgt de pole miek op dien voet te aanveerden, zouden wij heel gemakkelijk kunnen bewijzen dat er andere schandalen der nonnenschool en der congregatie op de registers van den Burgerstand en der korrectionneele Rechtbank geboekt staan. In IJperen, zijn er jaar uit jaar in, omtrent twaalf ten honderd onwetti ge kinders geboren, dus omtrent 50 's jaars; het grootste getal dezer 50 moeders hebben hunne opvoeding hij de nonnen ontvangen. Wekelijks zijn er van die zuivere juffers, opge groeid onder een crucifix en al Iita- nien zingende, in de Beurze gekloos- terd, en over korten tijd zat een schandaal van 20 jaren oud, -welke bijna geheel hare jongheid bij de ge wezen Lamottenonnen doorgebracht had, op den korrectionneele Recht bank voor openbare schending aan de eerbaarheid. Indien wij redeneerden zooals onze tegenstrevers, wij zouden moeten uitroepenO Owat schandalen wat slechte scholen Gemakkelijker ware liet voor ons den nagel op den kop te slaan. Wij zullen hier niet spreken van Pitteen compagnie, over de daden der Broederkens op hunne leerlin gen; over de pastor Vanliere, de kapellaan Duchesne en andere, deze waren geen jonge onnoozeïe kinde ren, maar bedervers der jongheid. Wij willen alleenlijk vaststellen hoe dom en hoe onvoorzichtig de schrij vers der onbevlekte dagbladen onzer stad te werk gaan met zulk een potje niet gedekt te laten. Zij zien een stroo in eens anders oog toen er eenen balk in de hunne steekt. Het lawijt door hun gemaakt ter oorzaak van dit voor iedereen be- treurens voorval zal nogtans alhier geen indruk makendaar men aan hunne lastertaal gewoon is, neemt men er weinig of geen acht op. De bloei der Stads-Lamotteschool kan daardoor niet gehinderd worden. Bloei! ja, want volgens onze ge- nomene inlichtingen wonen er ten minste 300 kinders de lessen bij. Gebrek aan plaats, belet dat dit getal voor het oogen blik vermeerderd worde. Zulks zegt meer dan allen lof. Welhaastzal onze bevolking zijnen keus weten te vestigen tus- schen de dibbe- of nonneschooi,waar men kantjes maakt en litanien zingt, en de Stadsschool, waar de dochters leeren 't geen eene ware opvoeding vereischt om geene slaaf te blijven van de onwetendheid, van hetspelle- werkkussen en van de dibberijen. Sedert dat de clericalen gewaar zijn geworden dat het liberalisme alle blikken tol zieh trekt door zijne eensgezindheid en door zijn mannelijk karaktersedert dat zij zien dat de openbare denkwijze, dien onfaalbaren barometer der politiek, hen vijandig wordt op eene onloochen bare wijze, zijn hunne kopstukken bij elkander gekomen in eene algemeene zitting. U alles verhalen wat er in die bijeen komst gezegd en besproken is, lezers, zullen wij niet doen, om redenen die wij niet noodig hebben te vermelden; het zij genoeg de hoofdpunten bokend te maken die aldaar aan de dagorde waren, en waarvan wij hier den beknoplen inhoud laten volgen Al de opstellers en medehelpers van klerikale gazellen kregen voor last, in elk van hunne nummers met eene ver dobbelde woede uit te vallen op al wat van ver of nabij liberaal heet; deze uit vallen moeten gedaan worden door de scherpste en venijnigste pennen, zonder inzien van wie het zij, zonder genade en zonder vrees. Al de priesters, jezuieten en paters, moeten uit al hunne macht donderen op al de liberale gazetten, in preek- en biechtstoelen, en in het geheim bij bur- Bureel: Dixinudestraat, 39. 10 centiemen dei» regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-0Ö 's jaars voor de stad, fr. 4-50 voor geSicel tBelgae. Ittiilenlandsche verzendingen 't port daarboven. 19 centiemen het nnmnter. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN 1JPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouek. 0-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 11-15. - 2-35. - 5-25.- Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-00. - 0-20.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1