Gazette van't arrondissement IJperen. Nog altoos ever 1 Schandaal. Vlaamsche klerikale gazetten. De mirakelen uitvinders. Nr 725. 15» Jaar. Zondag: 13» Februari 1876. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bericht aan onze lezers. Politieke berichten. AANKONDIGINGEN REKLAMEN ABONNEMENT: Daar onze TOEKOMST altoos regel matig den Zaterdag van IJperen verzon den wordt, verzoeken wij dezen die hun nummer niet ontvangen, het ons dadelijk te laten welen. Volgens inlichtingen, nopens de wet gevende kiezingen in Frankrijk, bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingewonnen, zullen de republikeinen den 20 dezer waarschijnlijk de zegepraal behalen in 285 kiesomschrijvingen. In 220 collegiën, zullen de conserva tieve en monarchieke kandidaten van alle tinten de meerderheid bekomen. De uitslag blijft onbeslist in 21 kie zingen. Kortom de republieken zijn tot hiertoe zeker van 42 stemmen meerderheid. In de engelsche Kamer heeft men zich bezig gehouden met de discussie van hel adres in antwoord op de troon rede. Eene discussie had plaats over ver schillige punten, namelijk over den aan koop der aklien van het Suez-kanaal. Lord Derby zegt. dat het was omdat Engeland niet kan gedoogen dat al de aktien in handen van Frankrijk zouden gaan. M. Gladstone heeft het gedrag van het gouvernement in de zaak van Turkije goedgekeurd. Het voorstel van het adres is aanveerd. Een komiteit is benoemd om het op te maken. Van eene correspondent uit den Haag ontvangen wij het volgend schrijven: Naar aanleiding van onrustbarende berichten uit het buitenland ten aanzien van onze aetueele verhouding tot Vene zuela, kan met de meeste zekerheid wor den gemeld, dat men in ofïicieele kringen tot op dit oogenblik niets weel van zoodanigen gespannen toestand, als waar van die berichten gewagen. Het Nederlandsch oefenings-eskader in de Caraïbische zee bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onzer bezittingen in West-Indie en op de ge beurlijkheden in die wateren. Kardinaal An.tonelli, schrijft men uit Rome, heeft een aanval van jicht gehad. Men vreest dat het hert wordt bedreigd. De laatste tijdingen melden evenwel eene lichte verbetering in zijnen toe stand. Uit Spanje meldt men dat twintig ba taljons carlislen, zich in de vallei van Baztan hebben saamgelrokken, om gene raal Martinez Campos aan te vallen. Het liberaal leger bezet heden Zuga- namunde nabij Pena Plata. Het Nieuwsblad, werkt zich lot zweet, maar, te vergeefs om het ongeluk, dat overgekomen is aan een onbejarig meisje, tegen het wereldlijk onderwijs onzer stad, te keeren. Wanneer men een elericaal blad de liberale partij ziet aanvallen, men zegt het is in zijn rechtmaar alswanneer dit blad, bij mangel aan eerlijkheid, niet anders doet dan uitschelden et lasteren, dan keert men hem den rug De van achter de koe 's steers geko men schijnheilige pluimstrijker die zich in het Nieuwsblad bezig houdt met hel lokale nieuws te schrijven,kent niets der wellevendheid en weet niets dan mod- derachtige volzinnen uit te braken. Wanneer men dién slechttrouwigen schrijvelaar hem zijn ongelijk voor oogen legde hem den grond zijner aanvallen tegen onze wereldlijke scholen moest doen uitleggen, hij zou den doove spelen; want hij hem vindt men noch eer noch wellevendheid. Indien hij het minste eergevoel hadde, zou hij zoo lichtzinnig omspringen met deze der andere menschen, met de faam der damen onderwijzeressen onzer stads scholen Want hij kan haar niets verwijten zij x hebben de achting en den eerbied der geheele verlichte bevolking van IJperen verworven, en het is geen koeiwachter, gelijk die schrijvelaar van 't Nieuwsblad, die in state is, met zijn crapuleus schrij ven, haar die te ontnemen. Indien hij rechtzinnig en onpartijdig wilde antwoorden, wij zouden hem eenige vraagskens doen maar ja hij zou rond den pot draaien en van andere dingen spreken, maar antwoorden, berniek Doch prebeeren wij eens Sedert hoe lang bestaan onze burger lijke scholen voor meisjes alhier Hebben de nonnekens, die van over lang jonge meisjes onder hunne heilige zorgen hebben, het kunnen tegenhouden dat er nu en dan eene verdwaalde was Zijn de meisjes van 18 tot 25 jaar, die thans als slraatloopsters bekend staan, er geen beweenlijk bewijs van waar hebben zij ter school geweest?!... Maar genoeg daarover. Bekent dat gij, met in hel huislijk leven te roeren, eene onvergeeflijke domme streek begaan hebt. Want weet gij niet dan, schijnheilige huichelaar, dat het niet moeilijk zou zijn voor de opstellers onzer twee liberale bladen het Proqrès en de Toekomst, indien zij moesten uw modderachtig voorbeeld volgen, van hier en daar in de groote wereld aan sommige damen, tegenwoordig dibben geworden, hunne voorige daden te herinneren zij ook hebben hunne opvoeding ontvangen in kostscholen door nonnen gehouden, en nochtans zijn het zondaressen geweest, die als verzachtende omstandigheid, hunne minderjarigheid niet konden inroepen! Zoodan nopper wilt gij voortaan wat meer voorzichtigheid aan den dag leggen gij kunt, wij vergeven het u nog voor dit maal. Doch, alhoewel het ons walgt u in die smeerige polemiek te volgen, wij zouden noglans ons gedwongen vinden, door feiten uil de geschiedenis, u den mond te stoppen, en het ware uwe schuld. D. Men leest in het Nolksbelang de vol gende zeer juiste bemerkingen over al het kwaad dat de vlaamsche klerikale gazet ten onder de weinig verlichte bevolking van Vlaanderen aanrichten Men doorloope maar een dier blaadjes en dadelijk wordt men gewaar dat de dweepzuchtigsten onder de pastoors, on derpastoors of monniken daarvan de op stellers zijn. Onder den bedriegelijksten vorm met de meest jesuilische geslependheid wor den alle feiten, alle gebeurtenissen er ingekleed op eene wijze om de liberalen in een hatelijk daglicht te stellen. 's Lands wellen en instellingen, in hare bepalingen die het recht der burgerij en de vrijheid van geweten huldigen, worden dagelijks en onbermhertig aan gerand en gedoemd onze staatsman nen en magistraten, die de wetten eer biedigen en verdedigen, worden afge schilderd als de verachtelijksle wezens, terwijl degenen van hunne kleur, die het bestaan van het wereldlijk gezag onder mijnen, als helden en martelaars worden opgehemeldwie overal en in alles voor het klerikalismus niet buigt, wordt als een misdadiger aangeklaagd, en de haat der dweepers en lichtgeioovigen op hem ingeroepen; het wereldlijk on derwijs wordt genoemd eene bron van verderf en ondergang immers er be staal noch macht nog gezag, builen die van den Paus, van de bisschoppen, van de pastoors, en onze arme buitenlie den hooren of lezen niets anders, en op het einde gelooven zij ook niets anders dan dat in elk liberaal een schurk moet worden gezien, dat er ten minste iederen dag een mirakel gebeurt. En eiken dag, elke week brengen die schriften aan onze plallelandsche huis gezinnen zulke verderfelijke lectuur, zonder dat zij eens een woord hooren of eenen regel te lezen krijgen die hun de waarheid doen kennen. Wij begrijpen maar niet hoe het libe- ralismus niet sedert lang het beslaan van dien kanker heeft opgemerkt en getracht te bevechten. Maar nu de kwaal is bloodgelegd en het eenige hulpmiddel (het verspreiden der vlaamsche liberale gazelten) aangeduid, hopen wij wel dat de dag nadert waarop het heele liberalismus de vlaamsche libe rale flaminganten zai bijspringenen medewerken lot de geestes-ontslaving, tot de redding der vlaamsche bevolking. De klerikale gazetten schrijven dat Louise Lateau doodelijk ziek is en slechts door een mirakel kan gered worden. De klerikaleu hebben altijd meer dan eenen pijl in hunnen koker Zoo Louise Lateau komt te sterven zal zij worden heilig verklaard, en te Bois-d'Haine zal er ter cere van de nieuwe heilige eene Bareel: Dixmudestrnat, 39. 10 centiemen den regel. 25 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. fr. 4-00 janrs voor de stad, fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen 't port daarboven. 10 centiemen het nnminer. Men schrijft in op alle de postbureelen. DE TOEKOMST. -•»g goc) i li ifi tbi A ox ft IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-40. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49.- 1 i-15. - 2-55. - 5-25.- Rpeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-18. - 12-06. - 6-20. Heer Opsteller, Het Nieuwsblad, dat verleden veertien dagen, zoo machtig schreeuwde over het Schandaal der Stads-Lamolteschool, is nu ten einde geklapt, want zijn artikel van Zaterdag laatst hangt aaneen gelijk gekapt strooi. Laat mij toe een woordje te zeggen over het onderwijs en de opvoeding die de kinderen in de geestelijke scholen worden gegeven In de Hogeschool, te Leuven, onderwijst men de grondstelsels van den Syllabus (het gevrocht der jesuieten) die onze hedcndaagsche vrijheden doemt. Men vormt daar geene ware belgische burgers, maar anti-conslitutionneele mannen, of korter, revolutionnairen. In de geestelijke kollegien en andere walgelijke poelen van paperij doet men langzamerhand de kinders den zeiven weg inslaan gelijk te Leuven. En onze broedertjes? Dat is eene soort beter. De kinderen der armen zijn daarnaartoe gezonden. En wat maken zij er van Huns gelijken of beter Ezels en Vuildoppers. Nu van onze lieve Lamottenonnen eens ge sproken. Wij mogen ze niet vergeten want't zijn zulke brave masoeurtjes. De kinders zien ze zoo gaarne, want ze mogen dagelijks eenige uurtjes klappen, en wat vertellen die kinders zoo al Praatjes legen den vaak Ge zijt er wel meê 'T nieuws van IJperen Ze schetsen daar onze liberalen van 't stadhuis op de schandelijkste wijze af. De schimpliedjes worden er luid op gezongen. Men bespol en begekt er de treffelijkste lieden der stad. En waarom? Omdat ze liberaal zijn O treffelijke opvoeding der Nonnetjes O vooruitgang van 't katholiek onderwijs Wat gebeurt er nog al De nonnen hebben het de kinderen wel verboden te zeggen, maar niettemin ik zal het toch maar uitbrengen. Het schijnt dat er zilveren haken van mantels afge beten of afgesneden zijn. De nonnen zeggen dat dit moet gezwegen zijn, uit rede dal dit de reputatie der school zou krenken. Men snijdt er ook werken af Voortreffelijke tucht der NonnenschoolIndien die feiten waar zijn, men kweekt daar meer dan kommeeren En aangezien het Nieuwsblad het katholiek onderwijs zoo verhemelt, waarom spreekt het niet over de bende broedertjes die achter de grendels zitten of die er zouden moeten achter zitten voor aanslag op de zeden. En wat nu nog meer is, hedendaasch gebeurt het niet zelden dat er eene kongreganiste (zuivere maagd!!!) eenige dagen nadat zij als onze vrouwe maagd in de processie had gepronkt, openbarelijk bewijst dat zij ook voor het Vader land kan werken. Daar zijn de schoone uitslagen van de treffe lijke opvoeding van geheel den papen-pataklan. Zoudt ge er nu nog aan twijfelen dal den hemel voor die menschen is en de hel voor ons. R. O. B. L. A. S. iT" ii

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 1