POPERINGHE. De arme duts. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. AVELGHEM. Verschillige Tijdingen. kapel worden gebouwd en naar die kapel zal het goud stroomen geneest Louise Lateau, dan is dit een nieuw mirakel dat niet weinig winstgevend zal zijn voor de zwarte bedelaars. Als er zal kwestie zijn Louise Lateau heilig te verklaren, zullen wij ons ver oorloven een ander wonderbaar mensch ter heiligverklaring aan te bevelen. Hetis de heer Erasmus Van Watripond, welke, in de i6e eeuw, gedurende den godsdienstoorlog, burgemeester was van Audenaarde. Zie hier wat de pater predikheer, Ludovicus Robyn,in zijne Historie van den oorsprong, voortgang en onder gang der ketterijen binnen en omtrent Audenaarde, zegt van Erasmus Van Watripond Naer dal de Geusen uyt de stad geruymd waeren, stelden de borgers overal goed wagt, en de gevangene Heeren uit het kasteel komende deden hun uyterste beste om alles wel te schikken, nieltegenstaende dat se seer onpasselyk waeren, bysonderlyk den heer borgemeester Erasmus Van Watriponddie wel 26 of 27 dagen heeft geweest sonder kamergank, de medecynen en klisterien op syn lichaem niet konnende eenige uytwerkinge doen, 't gene voor een groot wonder van de Medecynmeesters aengezien wierd, als strydende tegen den gemey- nen loop der nature. Evenwel liet hy niet 't gemeen beste te besorgen. Wij hebben nergens gelezen dat die Erasmus VanWalripond heilig verklaard is: en nochtans bleef hij werken, niette genstaande hij zoo hart van afg... was; terwijl Louise Lateau hare woning niet verlaat. Altijd twee maten en twee gewichten! De pauselijke nuntius te Weenen, heeft met de erfgenamen van den gewe zen hertog van Modena eene overeen komst gesloten, die aan den H. Stoel eene jaarlijksehe rente van 600,000 fr., 't is te zeggen S p. h. op de inkomsten van de erfenis die tot 200,000,000 fr. be loopt, verzekert. Daarmede zal de ongelukkigen paus, die zoo vervolgd en opgesloten wordt gehouden het een en ander kunnen koopen en alle Weken zijn stroo kunnen ververschen. 500.000 fr. 's jaars, bij de talrijke miljoenen gevoegd die hij ontvangt, 't is vet Allon, klerikalen, schooit maar voor het Nieuwjaar van den Paus, hij heeft het zoo van doen BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Et nunc erecdimini En nu, laat ons leeren! E. A. E. 4 L IJperen, 14° Februari 1876. Schoolpenniug.- Vorige lijstenfr. 2,382-27 Bus Salon d'Apollon, 2-34 Les mécon tents, 5-00 Partij Piket in de Concorde, 0-50 Totaal fr. 2,590-11 Sekretaris. - De stadsraad heeft zich Zaterdag, 5 dezer, in geheime zitting vergaderd, ten einde te beraadslagen over de benaming van eenen stads-sekretaris, in vervanging van 91. J. de Codt, die na gedurend 50 jaar deze function be kleed te hebben, zijn ontslag genomen heeft. M. Ferdinand Van üaele, advokaat alhier ter stede, is met algemeenheid van stemmen tot dezen post benoemd. Benoemingen. - Dezer week was men altoos verwachtend dat de benoeming van bur gemeester en schepenen zou verschenen zijn in den Moniteurdoch te vergeefs en het konink lijk besluit zal zeker maar in het begin der aan staande week in het Staatsblad verschijnen. Intusschen neemt onze bevolking maatregelen om deze benoeming weerdiglijk te begroeten. V* Vlaamtache Ster. - Zondag, 15 Fe bruari, sluit de Vlaamsche Ster haar tooneeljaar 1875-1876, met eene luisterlijke vertooning. (Zie onze aankondigingen). De di ij stukken zijn even geestig en wel gestu deerd en zullen de liefhebbers van vlaamsch loo- neel ten hoogst voldoen. Een groot oikest, onder het bestier van den muziekmeester M. Balmaekers, zal binst de tus- schenpozen twee zeer schoone muziekstukken uitvoeren. Alle maatrrgels zullen ge»oraen worden opdat de zaal behoorlijk verwarmd zij. Be winter. -T Een lange en strenge winter teistert onze arme en werkende klasse. De openbare weldadigheid is niet toereikt nd om sommige ellenden ter hulpe te komen. Wij noo- digen onze vrienden uit om d'ellende te gaan opzoeken want er zijn eerlijke herten die niet durven bedelen,en het ware toch zoo betreurens- weerdig een medebroeder van gebrek te zien om komen Laat eenige verdwaalden met handsvollen goud naar Rome zenden, waar er geen nood bestaat. Gij, liberalen, zendt niets naar den Paus en zijnen in pelsen en diamanten gekleedde omgeving, maar denkt aan onze arme broeders Onze straten liggen voeten dik met sneeuw bedekt, bij duizeud vaders hebben geen werk, dus bij duizend vrouwen en kinderen zonder be staan, Men moet uit zijn land, uit zijne stad niet gaan om welgeplaatste almoezen te doen die aan genamer in d'oogen van God zullen zijn dan al deze ronkende sommen die de kolommen der klerikale dagbladen vervullen. Waar is den tijd wanneer de linke hand niet mocht weten wat de rechte gaf En aan wie de schuldzeker nogeens de liberalen Concert. - Zondag, 20 dezer, komen eenige der eerste artiesten van Brussel op ons stads-schouwburg een concert geven. Onze Witte Klakken leenen hunne medewerking. In onze aankondigingen zal men kunnen zien dat dit muziekaal avondfeest waarlijk der moeite waard is: de aangekondigde stukken en de arties ten die ze uitvoeren zijn eene verzekering dat men zijne inkompiijs niet zal te beklagen hebben want er op het programma wereldbekende namen pronken. Van den 4" tot den 11° Februari 1876. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) Vrouweiljk id. 2) te zamen 11 Vintevogel, Henricus, daglooner en Godderis, Romania kantwerkster. Vandenbussche Edouardus, molenaar en Desodt, Julia, land bouwster. Terrier, Julius, 40 jaren, dienstknecht, onge huwd, Janseniusstraat. Poot, Desiderius, 59 jaren, winkelier, echlgenoot van Sophia Debus- schere, Boomgaardstraat. Verbrugghe, Bar bara, 85 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Alsteiu, S'-Jans-Hospitaalstraat. Cnu- telle, Carolus, 67 jaren, herbergier, echtgenoot van Mathilda Angiitis, Meenenstraat. Rubbe- recht, Rosalia, 36 jaren, kantwerkster,echtgenote van Augustus Temperman, Gevaiigenisstraat. Sanctorum, Amelia, 74 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Boterstraat. Logier, Petrus, 75 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Cecilia Thieuw, Meenenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 2) de 7 jaren (Vrouwelijk idem 0)*" Poperinghe, den 10 Februari 1876. Door gebrek aan lijd, hebben wij sedert lang ons niet kunnen bezig houden met den vermaar den catholijken civielen hoofd-ingénieur Luci- Snus, Juli-Snus, door eenieder gekend, velen zijn verwonderd, zelfs zijne beste vrienden, hoe hij zoo lang alhier op zijne hielen blijft draaien. Wij niet, als men in zijn eigen stad zijn dagelijks brood kan winnen, gebakken door zijnen vader, men moet op geen vreemde gaan, weliswaar dat hij mogelijks meer zou kuunen winnen, maar zulke groote géniën zijn niet aanklevig aan het groot geld, en dat meer is het hangt maar van hem af de eene of de andere plaatse te aanvaarden welke zij hem van alle kanten, zelfs uit vreemde landen, aanbieden. Onlangs ontving hij eenen brief van M. Lesseps, om de groote werken tot het verbreeden,in verscheide plaatsen, der vaard Suez, te ondernemen, hij heeft eenen breeden kop om zulke werken uil te voeren, maar hélaas hij kan alhier niet weg, zijne tegenwoordigheid is hoogst noodig om de groote werken welke in den loop van dit jaar Ons Heere J. C. binnen deze stad zullen moeten uitgevoerd worden, en tot welke een groot credit in de stads begrooting gebracht is, door de lusschenkomst van den nieuwen raads heer Desireetje Keersse-boulje, en bestaande in het waazen dei vaard- en beke loopende door de stad, de komp met den watermolen op eenen vruchtbaren voet stellen, de zwarte modder in de Yperstraat, die boven de trottoirs loopt, doen ver dwijnen, en de trottoirs, op de plaatsen alwaar de borduren eenen halven meter hooger liggen dan het midden, verheffen het oude mannekulieke te verdiepen, zonder hem te verdrinken enz., enz., enz., dit is al in zijn vak, zonder zijne andere en dagelijksche bezigheden van groot belang. Over eenige weken heeft hij te 91renen eene conferentie gegeven, op de genie civile, iedereen was ver wonderd en stond verbaasd over hetgeen uit zijnen mond vloeide daarna heeft hij de politiek ontgunnen, in welk hij ook geheel ervaren is, hij beeft een treffelijken persoon dezer stad, aldaar door de modder getrokken, alsdan was de vol doening ten hoogste eo men vraagde aan malkaar wie dien bevalligen, wel gemaakten, gekleeden en trotschen persoon was, welhaast was hij bekend en men overlaadde hem met gelukwenschen over zijne uitmuntende en diepgrondige welsprekend heid ook sedert dien de catholijke stadsoverheden hebben hem geschreven om eene studie te hebben op de werken om de stad op nieuw door vestingen te versterken tegen het belegeren en innemen der liberale vijanden, maar ook helaas hij zal geenen tijd hebben Wat voor een geluk voor de ouders, de familie en nakomelingen zulk eenen fils te bezitten De verledene week, tijdens het onder zoek, door de politie, ten einde de klinkers en dreksmijters te ontdekken, waaronder hij waar- waarschijnelijk niet begrepen nog gerekend is, hij riep uit, in eene herberg, zulke getuige zoude eenen valschen eed doen voor eenen kapper bier. Ziel eens wat phijsionomiste en wat voor deel voor de justitie, op voorrade van zulke zaken onderricht te zijn, 't is waarlijk bovennatuurlijk en zeggen dat dit maar een klein slaalke van zijne gekende onbekwaamheden is, als men op een andermaal zijne tol heden onbekende onbekwaam heden zullen kenbaar maken, iedereen zal nog veel meer verbaasd staan. Ook ten is niet te ver wonderen als men bemerkt dat hij twee namen draagt die eindigen in ANUS. Het schijnt dat de verzameling der klinkers en dreksmijters, wekelijks in onze stad aangroeit, en dat onzen achtbaren burgmeester hier aan geheel onverschillig blijft, aangezien zulks sedert meer dan een jaar wekelijks plaats beeft; is het misschien omdat hij ten grooten derle zijne mandaten van burgmeester en volksvertegen woordiger aan deze verzameling en aan de pas toors, ophitsers, verschuldigd is 'T is mogeiijk, maar nogtans niet geheel aangenaam voor de andere inwoners zulks te moeten genieten en niettemin hun groot deel in de politiekosten jaarlijks moeten betalen. Deze verzameling komt nog een merkweerdig lid te winnen, den rosten slooler-gat zeker, uit de Yperstraat, oud notaris-klerk, over korten tijd uit den grooten hof van Antwerpen gekomen, wel bekend aan onzen achtbaren burgmeester. Het schijnt dat hij een brevet van uitvinding te Proven zal bekomen. De oorzaak van al deze buitensporigheden, is de slechte opvoeding der daders, en bijzonderlijk het catholijk ouderwijs gegeven door onze ge- kruinde en gezalfde oppei burgers. Aanhoort hun ne wekelijksche sermoenen, en leest hunne dag bladen, en men zal ondervinden dat bet eene gedurige ophitsing is tol haat en nijd, en opstand tegen malkaar, 't is te hopen dal den tijd nadert om deze mannen hunne vlerken wat in te keilen. Zondag en maandag nacht is de verzameling der catholijke dreksmijters nogeens aan het werk geweest en verschelde huizen, met het lokaal der Philharmonie in drek beplakt, 't is alzoo dat zij werken om den naam van catholijke partij te veranderen in drek-partij, om niet te zeggen sir...-partij. Men verzekert ons dat onze gekruinde opper- burgers werken met handen en voeten om van Poperinghe een S'-Genois te maken. Men zal werk hebben te Brussel met de pope- ringsche brevetten. 1 Men had hier al eenen gebreveteerden smid, ook eenen gebreveteerden plafonneur en nu vraagt men eenen likeur marchaud (retour d'An- vers) een brevet voor eene nieuwe soort van likeur welk hij elixir de pipi noemt. Dezen aangenomen drank is gedistilleerd, ter plaats waar den uitvinder zich bevindt, door de slolergaten. Den fabriekant had de gepasseerde week een staal zijner waar gaan offeren te Proven, maar is zeer slecht onthaald geweest door den eigenaar van het slotergat waarin hij zijne distillatie deed, die hem een proces wilde aandoen. Maar de wulven verslinden malkaar niet en door de lusschenkomst van Lampe, is zijn elixir de pipi eindelijk aanveerd. Wij wenschen dezen pipi-marchand veel geluk in zijnen verkoop en gelijk hij goeden klerikaal is, zal hij waarschijnelijk vele kalanten hebben bij onze gekruinden en langgerokten waar hij zal mogen distilleren naar begeerte. Elk zegge het voorts. N. B. Nog eene correspondentie uit Pope ringhe over Proven handelende is te laat inge zonden en zal maar binnen acht dagen kunnen overgenomen worden. 51 Januari 1876. Pro Deo et Patria Voor God en Vaderland Dat alle weldenkende lezen en oordeelen: De duilsche dagbladeren hebben veel gespro ken over de wondtrekende van Neuf-Brisach, jofvrouw Erneslina Hauser, en van den uitleg van dit mirakel gegeven door Mijnheer den ge neesheer Würth, volgens de openbaringen, aan hem gedaan, door jofvrouw Hauser. Priesters hadden de jonge maagd overtuigd dal zij eene gespannen koord om de lenden moest dragen,ten einde aan God te behagen. Wanneer de onge lukkige door deze gedurige foltering tot den slaat van uiterste zwakheid gekomen was, deed men trekpijpen op hare voeten, om alzoo wond- teekens voort te brengen. Ten gevolge der con gestie veroorzaakt, aan de huid, door die span nende koord, moesten deze trekpijpen, naar het gedacht der geneesheeren, eene lange bloedlos- sing veroorzaken. De eene der twee priesters, in deze zaak gewikkeld en door de jonge dochter aangewezen als de daders van dit bedrog, de kappelaan Hund spande een proces voor laster aan tegen M. de doctor Wiirlh en de katholijke bladeren melden aan, dat het gerecht de ver- foeielijke beschuldigingen zou geschandvlekt hebben, door dien ellendeling gericht, tegen eerwaarde geestelijken. Nogtans deze priester zag zuiverlijk en enkelijk af, van zijn proces tegen M. Würth, aldus vrijgaande de veroordeeling voor de daden ten zijnen laste door dezen laatslen veropenbaard. Eenigen tijd nadien, de tweede priester, kapellaan Hiss, spande een proces in tegen de doctor Würth en tegen de jonge doch ter zelf. De zaak werd, verleden week geoor deeld. Jofvrouw Hauser werd volledig vrijgespro ken en de bedriegelijke poging der geestelijkheid om van de ongelukkige dochter eene nieuwe Louise Lateau te maken, is aldus gerechtiglijk en wettelijk vastgesteld geweest. Hiss zelve, die onbeschoflelijk den docloor Würth aangerand had in hel blad van hetwelk hij opsteller is, is veroordeeld geworden in dezen hoofde tot eene boete van 45 Marken (2351 francs) te betalen. (Etoile Beige). 'T eerste is een! zei den duivel, en smeet een' paap in d'helle. NOG EEN! Men schrijft uit Madrid aan den Précurseur Madrid heeft deze laatste dagen droevig aan gedaan geweest door een dezer schandelijke wandaad en voor dewelke de menschheid geene verachting genoeg en het gerecht geene te groote strengheid hebben kunnen. Een priester, een ellendeling, aan wien een jong kind was toever trouwd geweest, heeft zich overgegeven tot ongehoorde aanslagen welke DE DOOD van het slachtoffer veroorzaakt hebben. De schuldige die het hazenpad genomen had, is te Guadalajarra aangehouden geweest. Doppe in de marmiet! Roept Belzebulh! H. V. NOG EEN De inwoners van Mechelen zijn in opschud ding door de bijzonderheden van een afschuwe lijk schelmstuk welk in deze stad gepleegd is. Ten gevolge van huiselijk onderzoek, door het parket bevolen, heeft men ontdekt in den kelder van een huis der Augustinenstraat, n° 55, be woond door Anlonius Vloebergen oud 66 jaren, het LIJK van een klein kind, Josephina De Beider, oud 8 jaar. Bij het huiselijk onderzoek Vloebergen was't zijnenl. Hij scheen weinig op zijn gemak. In den kelder gekomen, ontdekte de policie, sporen van onlangs nieuw metselwerk dat door geen ervarene hand was gemaakt ge weest. Eene vierkante holte was toegemuurd. De policie de opening derzelve bevolen hebbende, de aandoening van Vloebergen groeide aan naar mate de steenen, onder den hamer des werkmans vielen. Welhaast verspreidde zich eenelljkreuk in den kelder en een oogenblik daarna ontwaarde men het lijk, in staat van ontbinding, der arme Josephina De Beider. Vloebergen werd op slaan- den voet aangehouden. Men veronderstelt dat het kind vermoord is geworden na de laatste mishan delingen onderstaan te hebben. De moordenaar had eenen bloempot gesteld op het toegemetseld graf van zijn slachtoffer. Wij lezen diesaangaande, in de Organe van Bergen (Mons). Wij vernemen dat de dader van de afsclui- i) welijke moord te Mechelen, een oud fransch pastoor is, die na.ongelukken te hebben gehad, zich in de aartsbisschoppelijke stad is komen vestigen. 9Ien tieeft gezegd dat hij in het arse- naai werkzaam was. Dat is waar. Maar hij deed die bediening te same* met die van kappelaan van een groot persoonaadje, die in de omslre- ken van Jlechelen woont. Slangenras! Wees vermaledijd!!! Lucifer roept: smijt dien afgrijzelijken paap in den afgrond der hel! Wij zouden nog moeten spreken volgens de Flanire Libérale van 1 Februari 1876 over kanonik Rollandveroordeeld door het arrest van het hof van appel van Orleans dat het vonnis van den korrektioneelen rechtbank van Tours goedkeurd maar die de gevangeriistraf van 5 maanden op een jaar brengt, omdat dezen KA NONIK te doen heeft met een'KAPORAAL van 66" ligneregimenlmaar wij deinzen achteruit van verontwaardiging en onze pen valt van verachtingen verfocing uit onze hand. In onze naaslkomende briefwisseling een voor beeld van heilige beleefdheid van den gezalfden koeiwachter, ten opzichte een onzer vrienden Th. Grulois. E. A. E. Vernieling der fabriek van M. Jan Rosseel te Gent. Woensdag om 11 1/2 ure van den nacht is een brand in de katoenspinnerij van M. J. Rosseel, ontstaan, en heeft met zulke snelheid voortgezet dat twee vleugels der fabriek, van vier verdiepingen en ieder bijna zestig meters hoogte op vijftien breedte hebbende, een uilge- slrekten hoven geleken, toen er hulp toekwam. 1 Mark doet 14 écus; een écu 3,70 fr.

De Toekomst (1862-1894) | 1876 | | pagina 2